1 :w 'Goud Vuur' van Judith Gor Zijdeschilderijen in het Slakkenhuis 1 CULTUUR WELZIJN j SLAS-verhalenwedstrijd over 'familie-album' ^Soester Kinderkoor heeft i plaats voor nieuwe leden Sprankelend nieuwjaarsconcert van PVO en The Messengers GROENEyELD aruóhocK De Gulle Glimlach met twee voorstellingen in De Schoof naam WOENSDAG 20 JANUARI 1999 SOESTER COURANT PAGINA 13 1 André Manuel: 'Braaf' Hakim: Smoesjes Eerste prijs f250,-; tweede prijs 150,- rfffiSi. Expositie in de brandweerkazerne M* - Expositie van Marian Schreven i i. "vaf 1 m p èv'-rftf&êw. Palestijnse Staat Wie personeel zoekt leest de Soester Courant Psychologisch Astrologisch Adviesbureau Perfect Fit Voor: Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Expositie knipkunst in Groeneveld Young-Choon Park in Groeneveld Dieren centraal in Kasteel Groeneveld Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers 'Left Luggage' 'Siberia' INBRAAKPREVENTIE IS HET WERK VAN SPECIALISTEN Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 21 88 Donderdag 28 januari: "Braaf is alweer het vijfde theaterpro gramma van de Dekselse Diepenheimer.' Ditmaal zal alles precies volgens de wet ten van het theater verlopen. Dat bete kent: Verstaanbare teksten! Afgeronde verhalen! Een moraal waar menig ka tholiek nog een hostie van kan zuigen! Teksten waarin vulgaire woorden met ijzeren discipline zijn vervangen door rozengeur en maneschijn! Met een prachtig decor waarbij de entourage van Miss Saigon zal verbleken tot een as grauwe Vietnamese herfstdag na een aanval met napalm. "Braaf" zal de de finitieve doorbraak naar het grote pu bliek zijn daar het den kritischen Nederlander zal onthalen in een warm bad vol flitsende conferences over auto telefoons en het betere 'Ach wat erg hè in Afrika' engagement. Braaf zit natuur lijk weer boordevol met prachtige lied jes waar Manuel bijkans patent op lijkt te hebben. "Braaf' is een verhaal voor allemaal. Amusement voor om te la chen. André Manuel brengt persoonlijk geën gageerd cabaret. Hij vraagt zich af hoe het komt dat mensen tot de gruwelijk heden in staat zijn, waarover we dage lijks horen. Door het publiek te con fronteren met de ernstige feiten (Pales tijnse bomaanslagen, modieuze moor den in België, seksuele uitspattingen) laat hij zien waarom het leven voor hem toch de moeite waard is. Manuel gaat een interactief spel aan met publiek dat vrijblijvend amusement verwacht. Voor wie André Manuel wil begrijpen is dit top amusement. Voor wie dit niet wil is er Purper. Met minstens zoveel passie en overga ve als in zijn theaterprogramma's, is André zingezang-schrijver in de door hem bij elkaar gebrachte band Krang. De groep maakt Nederlandstalige mu ziek die niet Nederlandstalig klinkt. De teksten zijn overduidelijk onvervalst van Manuel. In de verte hoor je soms inspi rator Tom Waits meeklinken. Eerder speelde hij met de band Fratsen. Van beide bands zijn cd's verschenen. Tevens verschijnt in maart 1999 de nieuwste cd Grom. Aanvang: 20.15 uur. De toegang is f 17,50/f 15,- (CJP/Pas65/WV-le- den). Zondag 31 januari Wie vertelt Hakim de grootste smoes? Hakim houdt van smoesjes. Kinderen houden van smoesjes. Vaders en moe ders houden van smoesjes. Opa's en oma's houden van smoesjes. Tante, oom, Sint Nicolaas en zwarte Piet, de paashaas, de koningin en de president, de buurman Achmed: iedereen vertelt weieens een smoesje. Het heeft iets speels, het heeft iets grappigs. En er zit genoeg in om 'n leuk, prachtig, fantas tisch programma te maken voor kinde ren vanaf vier jaar. Voor iedereen die met smoesjes te maken heeft. Met mu ziek, theater, dans en smoesjes. Dat be looft Hakim, met de hand op zijn hart. En zo niet, dan heeft hij tegen die tijd wel een K... smoes, pardon, goeie smoes. En als de kinderen ook een smoesje willen vertellen, geen probleem. Een rotsmoesje mag ook. De bedoeling met "smoesjes" is dat er een aantal kinderen twee uur voor de voorstelling met Hakim gaat repeteren en dat vervolgens aan de andere kinde ren laten zien, die daar weer op mogen reageren. Elke voorstelling zal dus weer anders zijn, afhankelijk van de binnen gekomen smoesjes en de inventiviteit van de kinderen. Hakim weet dat deze formule fantastisch werkt want hij orga niseert sinds kort regelmatig een Open Bak voor kinderen in zijn eigen theater tje. De kinderen zijn altijd wild enthou siast. De voorstelling zal muzikaal bege leid worden. Verder wil Hakim voor deze voorstelling met een video-came ra en een groot scherm werken. Zo zul len toepasselijke beelden en/of filmpjes geprojecteerd worden. Elk kind kan zijn eigen smoes verzin nen, maar mag ook met andere kinde ren samen een smoes bedenken. In to taal kunnen acht kinderen samen met Hakim in de voorstelling spelen. Heb je een leuke smoes? Grijp dan deze kans en meld je direct aan bij C-drie! Wees er snel bij want de eerste acht aan melders doen mee! De sluitingsdatum voor aanmelden is op donderdag 21 ja nuari, telefoon 035-6022188. De toegang is f 7,50/f 6,- (strippen kaart)/? 10,- (volwassenen. Aanvang 15.30 uur. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) organi- I seert deze organisatie i.s.m. de Soester Courant en Radio Soest voor de komende Boekenweek i 1999 een verhafenwedstrijd voor j jong en oud. Iedereen mag mee- doen. |De eerste prijs bestaat uit een bedrag jvan tweehonderdvijftig gulden en de I tweede prijs uit honderdvijftig gulden, i Deze prijzen worden uitgereikt in de I Boekenweek 1999, op 13 maart, tijdens I een literaire avond in C-drie. Het thema van de komende Boeken- Iweek is "Familie-album". Hierop inha- ikend kan men verhalen insturen over onderwerpen als: "Mijn oma", "Mijn I schoonmoeder", "Haar stiefvader", In het Soester Kinderkoor is plaats ontstaan voor nieuwe leden. Dat geldt voor zowel de groep van 6 tot en met 8 als die van 9 tot en met 13 jaar. Kinderen zijn doorgeschoven naar de oudere groep of gestopt, omdat ze te oud zijn geword.en. Het repertoire be staat uit liedjes van Herman van Veen, Boudewijn de Groot, Henk Westbroek en Kinderen voor Kinderen. Het Soester Kinderkoor sloot vorig jaar af met een sfeervol optreden tijdens de kerstmiddag van de ANBO en hervat- Het Soester Kinderkoor oefent elke maandagmiddag en treedt regelmatig op. F^c '-L ii "Onze oudste zoon", "Ome Dirk", "Mijn jongste dochter", "Onze familie", "Tan te Sjaan", etc. etc. etc. Een keuze uit de verhalen wordt gepubliceerd in de Soes ter Courant en uitgezonden door Radio Soest. Stuur de verhalen op twee, hooguit drie getypte A-viertjes naar de SLAS: Ger- rit van der Veenstraat 52, 3762 XM Soest. Vermeld op de enveloppe het woord "Verhalenwedstrijd" en in de ge frankeerde brief, naam, adres, leeftijd en telefoonnummer. De jury bestaat uit drie bestuursleden van de SLAS: Lenora Crom (mede werkster van de Openbare Bibliotheek), Trees Nelissen (directeur Boekhandel van de Ven) en Aad Post (redacteur Soester Courant). De inzendingen in drievoud moeten 1 maart binnen zijn. Nadere inlichtingen: tel. 035- 6014283. te op 4 januari de repetities. Elke maan dagmiddag wordt geoefend in het Gil- dehuis aan de Steenhoffstraat, de jong ste groep doet dat van 16.00 tot 16.40 uur, de oudere van 16.50 tot 17.30 uur. Kinderen die belangstelling hebben, kunnen vrijblijvend komen kijken en luisteren of meedoen. Voor meer infor matie: Allete van de Ploeg, tel. 6025269, of Bep Rademaker, tel. 6019782. "Goud Vuur".is de titel van een ex positie van schilderijen en reliëfs van de Soester kunstenaar Judith Gor (1951) in de nieuwe brand weerkazerne aan de Lange Brink- weg. De tentoonstelling duurt van 29 januari tot eind april. Daarmee volgt zij Harry van der Wee op, die tot nu toe de wanden met zijn vurige tableaus ("In vuur en vlam") heeft opgesierd. Judith Gor is in Israël geboren, waar zij een opleiding volgde aan de universiteit van Haifa en daarna in Nederland aan de kunstacademie Arnhem. Judith Gor is een lichtkunstenaar, die in binnen- en buitenland talrijke opdrach ten en manifestaties heeft uitgevoerd met licht geleiders, laserinstallaties, neonobjecten en reflectoren. Vrijdag 29 januari is ook de dag dat zij een workshop van 10 lessen start bij de Volksuniversiteit in het Orlando-ge- bouw over "Kennis Kunst", over de vele aspecten en thema's van de kunst. Judith Gor met een deel van haar schilderijen. In deze cursus, waarin kennis en prak tijk worden gecombineerd door de deel nemers (maximaal 10 cursisten), komen o.m. aan bod: kunst en kalligrafie, col lage, diepte en licht. De expositie in de brandweerkazerne is op werkdagen tijdens de kantooruren voor iedereen gratis te bezichtigen. voor speciale aanbiedingen op internet www.tref:nl/eem land/schol ten-bloemen Op zaterdag 23 en zondag 24 janua ri is in het Slakkenhuis aan de Dal- weg nog werk te bezichtigen van de Soester kunstenares Marian Schre ven. Het bijzondere van haar werk is dat het op zijde is geschilderd. De thema's van de expositie zijn "vrou wen" en "kosmos"; er hangen twin tig schilderijen. Er zijn volgens Marian Schreven heel weinig zijdeschilders in Nederland, om dat het zo duur is - één meter zijde kost zestig gulden - en omdat het zo arbeids intensief is: De verf en de zijde moeten op een speciale manier behandeld wor den. De zijde moet na de behandeling liggend drogen. Je werkt erop terwijl het ligt. Tegenover deze twee nadelen staat het grote voordeel van het unieke karak ter van zijde, een extra kwaliteit die je met papier of linnen niet hebt. Marian: "Zijde leeft, zijde doet wat hij wil, zijde is verrassend, zijde gaat zijn eigen gang. Ik kan wel iets bedenken vantevoren, hoe ik het hebben wil, maar met zijde ben je nooit zeker van de uit komst. Het werken met zijde is span nend en verrassend. Je kunt nooit een zelfde tekening twee keer maken". Zij de absorbeert de verf helemaal en geeft de kleuren heel mooi weer. Het tekenen op zijde kan alleen als de stof met zout geïmpregneerd is. Er hangen een paar getekende Japanse erotische voorstellingen en er zijn een aantal abstracte werken, waarin je als je goed kijkt figuren herkent als een kat, een vogel, een vrouw. Ook zijn er ver schillende werken met daarop grote vrouwenfiguren. De werken dragen na men als "Aphrodite", "Zon en maan", "Geboorte kosmisch kind", een drieluik en "The sky is no limit". Ondanks het feit dat de kunstenares het heel moeilijk vindt haar "kinderen" af te staan, zijn de kunstwerken te koop. De prijzen variëren van driehonderd tot elf honderd gulden. De tentoonstelling is te zien op zater dag- en zondagmiddag, van 13.00 tot 18.00 uur. Het Slakkenhuis staat tegen over het gemeentehuis aan de Dalweg. Marian Schreven is zelf aanwezig om de bezoeker informatie tegeven. Marian Schreven met een van haar zijdeschilderijen. De Soester Kring Secretariaat: Albert Cuyplaan 136 Tel. 035-6017001 In december hield drs. J.A. de Vries, Midden-Oosten deskundige uit Soest een lezing over dit onderwerp in de Soester Kring. Hoe gaat dit nu verder? Gezocht wor den mensen die in een studiegroepje dit wordingsproces willen volgen. Gezocht worden: geïnteresseerden die eens per 14 dagen bijeen willen komen om hier over van gedachten te wisselen. Belangstellenden kunnen zich aanmel den bij De Vries, tel. 6036300 of bij het secretariaat van de Soester Kring, tel. 6017001. In een goedgevulde Petrus en Pau- luskerk verzorgde afgelopen woens dag de honderdjarige muziekvere niging PVO haar jaarlijkse nieuw jaarsconcertwat, zoals gebruikelijk, gratis aan de Soester bevolking werd aangeboden. Traditioneel was daar ook een koor bij uitgenodigd. Dit jaar was gekozen voor de gospel groep The Messengers o.l.v. Gert Man nee. En dat bleek een voortreffelijke keuze te zijn geweest. De opening van het concert was voor PVO. Harmonieus werden de stukken vertolkt, zoals o.m. de Celebrated Suite van Defoort en The Wise Teddybear van Legrady. Een warm applaus was de beloning voor PVO. Daarna konden The Messengers voor het voetlicht treden, wat dan ook met volle overtuiging werd gedaan. Num- Cursussen astrologie. Individuele adviesgesprekken over jezelf, relaties, werk, gezondheid, kinderen, het spirituele pad, etc. BEL VOOR INFORMATIE TEL 06 - 51075023 mers zoals Every time I feel the spirit, I thank my Savior for it all, Soon, very soon en Love is spreading over the world werden op zeer goede wijze ge bracht. Na de pauze openden The Messengers het tweede deel van het concert en on der een aandachtig en soms ontroerd gehoor werd geluisterd naar nummers zoals Heaven, heaven, Just a closer walk, Let us try en I know the Lord laid His hands on me. Ook stond er een gemeenschappelijk nummer op het programma. Met inzet en overtuiging stortten koor en muziek zich op het nummer "The Battle Hym ne of the Republic", wat aan het publiek een daverend applaus ontlokte. De slot akkoorden waren voor PVO, dat onder leiding stond van de vaste dirigent Peter Rieken. Ein Walzertraum van Strauss en Jubilee Fanfare van Cesarini werden door het publiek dankbaar in ontvangst genomen. Tenslotte, zoals het hoort op een nieuw jaarsconcert, werd afgesloten met de Radetzki Mars, ondersteund door rit misch handgeklap van het publiek. Vol gend jaar zal er weer een nieuwjaarscon cert worden gehouden. De vijfde op rij, een lustrum dus. KASTEEL VOOR BOS, NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 035-542 04 46 Op zaterdag 16 januari opende Ineke Strouken, directeur van de Stichting Nederlands Centrum voor Volkscultuur, in kasteel Groeneveld een tentoonstel ling met knipkunst van de Duitse kun stenares Haidelis Jacob. Een aantal van haar werken was al te zien tijdens de tentoonstelling Bloemkunst '98. Voor deze tentoonstelling maakte Jacob een groot aantal nieuwe knipsels. Vroeger was het een bekende verschij ning, de knipkunstenaar op de jaar markt die boeren, burgers en buitenlui op verrassende wijze in zwart/wit por tretteerde. Haidelis Jacob is ook zo be gonnen, mannetjes, kindertjes, vogels en bloemen. Maar de knipsels die ze nu maakt, geïnspireerd door de natuur, la ten veel meer dan dat zien. Door haar studie biologie maakte ze kennis met de vaatstelsels van bomen en planten, een boeiende wereld. Die structuren werden haar grote inspiratiebron. Bijna abstrac te composities lijken de knipsels die ze maakt. Kasteel Groeneveld heeft met haar werk een zeer bijzondere tentoon stelling in huis. De tentoonstelling duurt van 16 januari tot 15 maart. De Baarnse Muziekkring organiseert op zaterdag 30 januari een abonnements concert in de Hasselaerzaal van kasteel Groeneveld. Daarin wordt opgetreden door de beroemde jonge Koreaanse pia niste Young-Choon Park, die op 9-jari- ge leeftijd debuteerde met het eerste pianoconcert van Beethoven en sinds dien al diverse internationale triomfen vierde. Het concert begint om 20.15 uur. Toegang: f 22,50/21,-. Reserveren: tel. 5420446. Vanaf 16 januari zijn in kasteel Groene veld twee bijzondere tentoonstellingen te zien. In het kasteel zijn werken te zien van de Larense kunstenaar Nico Bier- laagh, waarop het landschap en dieren centraal staan. Peter Petersen uit Maars- sen maakt bronzen beelden van dieren die hij in de polder tegenkomt. In het Koetshuis is een speciale tentoon stelling ingericht voor blinden, slecht zienden en voor hen die wel kunnen waarnemen. In een geheel verduisterde zaal kunnen de bezoekers, onder leiding van blinde begeleiders, de beelden van Peter Petersen "bekijken". Beelden van dieren in brons. Zo kan een ieder zelf ervaren wat het is om visueel gehandi capt te zijn. De Stichting Kubus uit Zeist zorgt voor de begeleiding van de bezoe kers. Er. zijn voor deze speciale tentoon stelling aangepaste openingstijden. De in Laren geboren Nico Bierlaagh heeft zich na zijn studie fotografie en tekenen in Utrecht voornamelijk toege legd op het schilderen van landschap pen. De laatste jaren worden zijn schil derijen bevolkt door markante dieren, neushoorns, kameleons en wonderlijke vogels die zich geplaatst zien in een omgeving waar architectuur en natuur bijeenkomen. De tentoonstelling duurt tot 29 maart. Voor bezoek aan de tentoonstelling Kij ken in het donker kan men contact op nemen met de receptie van kasteel Groeneveld. Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 Zaterdag 23 januari: Bekroond tijdens het filmfestival van Berlijn 1998 Publieksprijs Nederlands filmfestival 1998 2 voorstellingen op zaterdag! gewijzigde aanvangstijden! "Left luggage" is een ontroerend verhaal over vriendschap, gebaseerd op het boek "Twee Koffers Vol" van Carl Friedman uit 1993. De schrijfster heeft laten weten dat ze gelukkig is met de verfilming van haar boek. Het is het regiedebuut van Jeroen Krabbé, het pro ductdebuut van Ate de Jong en het sce nariodebuut van Edwin de Vries. Antwerpen, jaren '70: Chaja, een twin tigjarige filosofiestudente, krijgt een baantje als kinderverzorgster bij het Chassidische joodse gezin Kalman, hoe wel ze in eerste instantie weigert. Ze is van liberaal joodse afkomst en heeft weinig begrip en waardering voor de talloze eeuwenoude gebruiken, rituelen en voorschriften die de familie hanteert. In de film komen twee grote dilemma's van het jodendom aan de orde: assimi latie versus afzondering en verzet versus aanvaarding. Haar hart wordt echter gestolen door Simcha, het vijfjarige zoontje van het gezin. Ondanks alle conflicten die hun pad kruisen, lijkt hun liefde voor elkaar alles te overwinnen. Een culturele kloof blijft bestaan maar haar tijd bij deze familie geeft haar nieu we perspectieven over haar joodse ach tergrond en haar relatie met haar ouders. Veel aandacht besteedt Carl Friedman aan Chaja's existentiële twij fels en loochening van God, waarbij het wereldleed als belangrijk bewijs voor het laatste geldt. Op het moment dat Lau- ra's liefde voor Simcha het sterkst is komt zij in een uiterst dramatische po sitie te staan. Ondertussen zoekt haar vader naar de plaats waar hij twee kof fers heeft begraven, toen hij een vluch teling was in de oorlog. Aanvang 19.00 uur en 21.30 uur. Entree f9,00, CJP/65+ f7,00. Maandag 25 januari: Siberia, "een strip over schelmen", zo omschrijft Robert Jan Westdijk Siberia, zijn tweede film na "Zusje". Hugo en Goof hebben er een hobby van gemaakt om rugzaktoeristes op te pikken op het centraal Station van Amsterdam om ze daarna te beroven van geld en identi teitsbewijzen. Het is een spel met strak ke regels en een dikke spaarpot. Hun leven verandert als het tweetal het noodlot tegen het lijf loopt in de vorm van de doorgewinterde reizigster Lara. Goof wordt verliefd en nodigt haar, ge heel tegen de regels, uit om bij hen te komen wonen. Dan wordt het bestaan ineens onverwachts ingewikkeld. Een film over verliefdheid en vriendschap en vooral: hoe kom je er zelf zonder kleer scheuren vanaf? "Siberia" is een snelle hippe film, waar in emoties voortdurend omslaan van kleurige komedie naar gepassioneerd drama en andersom. De swingende ca meravoering van Bert Pot maakt de film treffend onrustig. Kleur en zwart-wit beelden worden afgewisseld, correspon derend met gevoel en gemoedstoestand. De film sjeest uptempo of slentert sloom. "Siberia" is schots en scheef op z'n kop en ondersteboven en de stam pende en dreunende soundtrack van Junkie XL geeft het levensgevoel van de twee binken optimaal weer! Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,00, CJP/64+ f7,00. Reserveren maandag t/m vrijdag tussen 09.00-13.00 uur. Agenda: ma. 1 febr. "Gummo"; ma. 8 febr. "Dr. Akagi"; ma. 15 febr. "Ham man"; ma. 22 febr. "The Idiots". Op vrijdag 22 en zaterdag 23 janua ri geeft toneelgroep "De Gulle Glimlach" uitvoeringen van het blij spel "De Zuiderzon" geschreven door Hub Frober. Dit blijspel in vier bedrijven speelt zich af in een fami liehotel op goede stand, waar ma met haar naïeve dochters de scepter zwaait. Nadat er in de buurt een diamant is ge stolen volgen de ontwikkelingen elkaar snel op, en het hotel wordt al gauw be volkt door twee louche gasten, een doofstom meisje en een dementerende oma. Ondertussen probeert een schilder de ontvangsthal en de dochters op te fleuren en wordt het personeelsbestand uitgebreid met butler Sjeems. De opvoeringen zijn in De Schoof aan de Molenstraat. De zaal gaat beide da gen open om 19.30 uur en de voorstel lingen begint om 20.00 uur. De toe gangsprijzen bedragen f 7,50 voor volwassenen en f 5,00 voor 65-plussers en kinderen onder de 100 cm. Toneelgroep "De Gulle Glimlach" fun geert als volwassenen-activiteit onder de paraplu van Stichting Balans. De groep bestaat uit 11 enthousiaste mensen die het leuk vinden om bezig te zijn met "de kunst van het toneelspelen". Voor twee leden is "De Zuiderzon" het debuut in de Soester toneelwereld. "De Gulle Glimlach" is een zelf-lerende groep. Doelstelling van de groep is om jaarlijks een tweetal toneelstukken in te studeren en tot uitvoering te brengen. De kern van de groep, met een groot aantal ja ren toneelervaring, is nu 5 jaar samen bezig. Naast deze oude rotten maken een aantal jonge mensen deel uit van de groep. Natuurlijk zijn nieuwe leden welkom, met name voor functies off-stage zoals decorbouw, visagie, rekwisieten etc. De groep repeteert iedere donderdag van 20.15 tot 22.15 uur in De Schoof. Ieder een die interesse heeft in toneelspelen is dan van harte welkom. Voor meer informatie over "De Gulle Glimlach" kan contact worden opgeno men met Herma Kamphorst, iedere werkdag tussen 09.00 en 13.00 uur, tel. 6017615. Bij inbraakpreventie hoort een goed en deskundig advies. En bij wie kun je beter terecht dan bij een gecertificeerd beveiligingsbedrijf? Want niet alle gasten brengen vreugde aan (niet bij 't komen en zeker niet bij 't gaan...) inbraakbeveiliging brandmeldsystemen camerabeveiliging alarminstallaties toegangscontrole terreinbeveiliging BORG-GECERTIFICEERD BEVEILIGINGSBEDRIJF JENSMA INSTALLATIE TECHNIEK BECKERINGHSTRAAT 29 - SOEST Tel.: 035 - 601 73 17 - Fax: 035 - 602 62 16

Soester Courant | 1999 | | pagina 13