J I IJspret op skeelerbaan .<- Luchtmachtdetachement naar Macedonië De Struijk Hoff: nieuw bedrijf van jonge mensen Hulpverlening fc Britse minister neemt kijkje Drie Eiken in het zonnetje Première Utile Dulci 'Ga er voor en doe het goed!' Man voor tweede keer aangehouden Soester Courant in Soesterberg KORFBAL KYO bewaart rust in tweede helft Textielinzameling en Spullenhulp Kerkdiensten Medische dienst jBu^erHjkë^and^ Wie vergelijkt leest de Soester Courant Wat bindt Soesterberg? Rookontwikkeling in trappenhuis WOENSDAG 20 JANUARI 1999 'Het woord is nu aan Libië' Zorg mogelijk dankzij vrijwilligerswerk 'De twaalf gezworenen Meningen van lezers PvdA doet niet mee aan spreekuur Internet goedkoper in bibliotheek Internationale kerkdienst Workshop Wintervogel in Burgstede Sportkalender 'De Drie Eiken' Info van De Drie Eiken Agenda soesterbergseILcourant De vliegbasis Soesterberg nam op donderdag 14 en vrijdag 15 januari op waardige wijze afscheid van vijf- lig personeelsleden en drie zware CH-47D Chinook-transportheli kopters, die voor drie maanden naar Macedonië vertrokken. Op donderdag 14 januari, 's morgens om half acht, was hangar 7 van de vlieg basis Soesterberg vol met luchtmacht- personeel, gekleed in gevechtspak. De drumfanfare van d Luchtmachtkapel strooide over dit samenzijn heel wat vro lijke noten, waardoor er een ontspannen sfeer ontstond. Aan tafeltjes zaten mi litairen die nog enkele woorden wissel den met de familieleden die hen kwa men uitzwaaien. Onder hen ook de de tachementscommandant, majoor-vlieger A.J.P. (Peter) Hardenbol. Nu zijn ze bij de luchtmacht wel wat gewend en worden ze vaker voor een bepaalde tijd uitgezonden, maar deze keer zijn het wel drie lange maanden, 'en dat is altijd even slikken', aldus mw. Hardenbol, die zelf nog maar net van een verblijf van enkele maanden in het buitenland terug was. Eind vorig jaar besloot de regering om deel te nemen aan de onder Frans commando opere rende Extraction Force. Deze eenheid is gestationeerd in Macedonië en dient ter bescherming van de internationale waar nemers in Kosovo. Donderdag 14 januari vertrokken de drie Chinooks naar Petrovac in Mace donië, ten oosten van Skopje. Vanaf deze locatie zullen ze met een Britse eenheid opereren in het kader van 'Ko sovo Extraction Force'. De Britse een heid wordt medio juni afgelost door een compagnie van de Nederlandse Lucht mobiele Brigade. Vertrek helikopters In hangar 7 werden de bemanningen van de drie Chinook helikopters en het complete detachement door de Com mandant Tactische Luchtmacht, gene- raal-majoor Dick Berlijn, uitgezwaaid. Het detachement stond aangetreden met voor hen de detachementscomman dant, majoor-vlieger Peter Hardenbol. Het waren vriendelijke en moedgeven de woorden die de vijftig mannen en vrouwen over zich heen lieten gaan. Dat ze bij het begin van het nieuwe jaar al weer klaar stonden om uitgezonden te worden en dat het geen gemakkelijke taak zou zijn. Ze waren voorzien van alle zaken die men daar gebruiken moest en alle nodige maatregelen waren getroffen. Een goed getraind detache ment dat voor rijn taak berekend was en de uitdaging waar kon maken. De mo derne verbindingen werden met name genoemd, die daar in goede handen rijn van sergeant-majoor Wim Koevoets. Niet alleen de luchtmacht, ook het de tachement van de landmacht zal van rijn verbindingsmogelij kheden profiteren 'Ik wens u succes voor deze missie. Ga er voor en doe het goed', en met deze woorden werd de korte ceremonie be sloten. In de koude buitenlucht was het de Luchtmachtkapel die warmte bracht, De Hercules maakte nog een rondje over de basis. terwijl drie Chinooks zich klaarmaakten voor de start. De commandant maakte met rijn zware helikopter een soort af- scheidsparade, nagewuifd door het de tachement dat een dag later zou volgen. Kort daarop vlogen ze in v-formatie nog één keer over om daarna voor drie maanden lang koers te zetten naar Pe trovac in Macedonië. Afscheid detachement Vrijdagmorgen 15 januari was de hangar nog voller, vanwege het afscheid van het 50 personen tellend detachement. Niet alleen familie, vrienden en kennissen waren gekomen, ook veel collega's wil den hun maten die morele steun geven die ze zo nodig hadden. Was het don derdag een strakke ceremonie, deze keer bleef het ontspannen. Ook nu was de drumfanfare van de Luchtmachtkapel duidelijk aanwezig die ondanks veel emoties voor de vrolijke noot zorgde. De commandant vliegbasis Soesterberg, kolonel-vlieger B.M.W. Jansen, onder brak om ongeveer 08.45 uur dit samen zijn met een korte toespraak. Hierin onderstreepte hij nogmaals de grote waarde en het belang van deze missie die vier maanden zou gaan duren. Hij besloot met: 'Het ga jullie goed and let's go!' Hierna zette de drumfanfare een afscheidslied in dat de gevoelige snaar bij menigeen raakte. Daarna stapten ze in een gereedstaande bus die hen naar het transportvliegtuig bracht. Kort daar na werd het zware ronken van de Her cules gehoord en stonden allen aan de rand van de rolbaan toen het toestel opsteeg. Op indrukwekkende wijze vloog het daarna laag over de vele aan wezigen daarbij langzaam en statig op en neer gaand met de vleugels als een groet. Het detachement blijft verbonden met de bakermat door middel van de Soester(bergse) Courant, die ze daar ook elke week zullen ontvangen. De Chinook wordt nagewuifd. Sinds zaterdag 16 januari kent Soesterberg een vrij uniek bedrijf in De Struijk Hoff, een initiatief van twee jonge mensen die tijdens de opening werden gehuldigd en al een groot aantal orders hebben binnen gehaald. I In het Ambachtsverzamelgebouw aan j de Sterrenbergweg 15a was het zaterdag opvallend druk. Het was tevens dé dag voor Martin Hoffmann en Jeroen I Struijk die hun plan voor een eigen be- I drijf 'De Struijk Hoff eindelijk in ver- I vulling zagen gaan. Onmiddellijk bij het I betreden van hun ruimte ziet men het 1 grote ijzeren hek in zacht-groen en ver sierd met sierlijke lampen. Het parades- tuk dat voorzien is van alle automatische I snufjes van deze tijd. Verder kan men I genieten van de vele soorten ijzeren lampen, alle soorten hekken en de vele I variaties daarop. 1 Het is slechts een greep uit de vele pro- dukcten die dit jonge bedrijf in haar showroom tentoonsteld. Duidelijk is te zien dat het kwalitatief, preventief en ambachtelijk is van modern tot klassiek, dat tevens zorg draagt voor een sfeer- volle uitstraling van woonhuis en bedrijf. Jong en dynamisch 'Ongeveer een jaar geleden maakten wij de eerste plannen. Natuurlijk is het goed om te functioneren als medewerker in een bedrijf, maar het ideale is om iets voor jezelf te maken. We vonden dit in het onder andere leveren van tuinhek- ken van kwaliteit, voorzien van alle mogelijkheden die de klant vraagt. I Daarbij richten we ons op de bezitters van grote landhuizen, maar ook op de I gewone man in de rijtjeshuizen, want ook voor hen hebben wij diverse aan- trekkelijke spullen in huis.' 'In goed overleg met de klant wordt of i een hek, of een lamp en wat men maar op dit gebied wil hebben gemaakt. Het is een bijzondere handel maar uit infor- %P-': V Martin Hoffman (l.) en Jeroen Struijk. matie blijkt dar het mogelijk een gat in de markt is. Wij beiden, met onze men sen die het op de juiste plek plaatsen en monteren, staan garant voor vakman schap en service. We hebben er zin in om goed aan de slag te gaan', aldus de beide managers. Zaterdag 16 januari werd hun bedrijf symbolisch geopend met de bekende fles champagne en het openen van het grote tuinhek in hun showroom waarvan velen getuige waren. Aan het eind van de dag mochten ze diverse orders note ren met vele afspraken in de portefeuil le. Een spetterend begin van een jong en dynamisch bedrijf. De Struijk Hoff, voor onder andere sierhekken en tuinverlich- ting, Sterrenberg 15a, 3769 BS Soester berg, tel. 0346-352805, fax: 0346- 352714. Een 37-jarige Soesterberger is in de nacht van zaterdag op zondag aange houden op de Lange Brinkweg. Hij ver keerde onder invloed van drank, maar was toch gaan autorijden. Het was de tweede keer dat hij hiervoor werd aan gehouden, de 'man was nog in een proeftijd. K/achten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel.(035)6021841. De eerste wedstrijd in de zaal tegen Doorn werd door KVO winnend afge sloten. Pas na bijna een kwartier spelen werd de openingstreffer gemaakt door Doorn, maar KVO scoorde kort daarna haar honderdste treffer. Voor rust had Doorn meer geluk met schieten en werd de ruststand van 8-6 bereikt. Na rust leek KVO de betere 'korf' te hebben, want na een achter stand van drie punten kwam KVO op gelijke hoogte bij de stand 12-12. Daar na bewaarde KVO de rust en het bete re spel en werd uiteindelijk gewonnen met 14-17. Doelpunten werden ge scoord door Jaap van de Hoek (7), Rob de Peuter (4), Marcel van de Veen (3), Monique Bos, Petra Jansen en Richard Jaspers Faijen (allen 1). Overige uitsla gen: Doorn 3-KVO 2 18-16, KVO 3- Unitas 4 9-15, KVO Bl-DWS B2 5-1, KVO Cl-Woudenberg C2 2-9, KVO Dl-Atlantis Dl 4-1. kringloopcentrum SPULLENHULP De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 Nog bruikbare kleding, textiel en schoenen kunnen naar Spullenhulp gebracht worden of naar de textielhal op het industrieterrein. Het kan ook opgehaald worden; dan moet u even bellen. Onbruikbare kleding en textiel kunnen in de textielcontainers bij de winkelcentra gedeponeerd worden of afgegeven worden op het afvalstof- fenpark De Schans. Afleveradressen: De Schans 20 en Industrieweg 27 Aflevertijden: Dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur Zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur Voor inlichtingen kunt u bellen naar nummer 601 87 30. Zondag 24 januari ROOMS-KATHOL1EKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: pastor v. Hooydonk Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; ande re dagen 07.30; gebedsdiensten: dage lijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De ka pel is de hele dag open. HERVORMD/GEREFORMEERD Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: W. Brandt (Den Dolder), Dolderseweg 57A, 030-2293100. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. GEBOREN 8 januari: Quincy Frederique, dochter van Fred en Heieen Lensink, Gen. Win kelmanstraat 63. Hulp Centraal Meldpunt Vrtjwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351789, b.g.g. 351658 of 352626. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder 0900- 8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; alarmnummer: 1.-1.2. Grofvuil 035-6093666. A.s. donderdag 21 januari kan men om 11.00 uur op Radio Soest het program ma 'Ontmoeting met' beluisteren. Peter van der Weij heeft daarin een gesprek met Gerrit Stekelenburg, directeur van de Wethouder de Haanschool, over wat hem al 32 jaar aan Soesterberg bindt, zijn werk, hobby's en favoriete muziek. In een trappenhuis van een flat aan de Simon Stevinlaan werd zondagmorgen om half vijf rookontwikkeling ontdekt. De vuurhaard bestond uit een stapel kranten. De politie houdt er rekening mee dat het brandje is aangestoken. "De gebouwen die ik gezien heb, zijn modern en veilig en zeer ge schikt voor het te houden proces. Het wordt hoog tijd dat aan een ja renlange onrecht eindelijk recht wordt gedaan. Het woord is nu aan Libië om de twee verdachten uit te leveren. Zijn zij onschuldig, dan zal dat hier worden bewezen." Correspondentie-adres P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Met deze woorden besloot de Britse minister Robin Cook van buitenlandse zaken vorige week rijn bezoek aan het Kamp van Zeist. Opvallend was dat hij alleen werd rondgeleid door de burge meester R. Boekhoven van Zeist, terwijl burgemeester Hans de Widt van Soest bescheiden op de achtergrond bleef. Het is immers nog maar de vraag of het be trokken gebouw binnen de gemeente Zeist ligt en voorts zou het op collegiaal gebied sieren dat beiden gezamenlijk hierin functioneerden aangezien het kamp direct aan Soesterberg grenst. Voor de Britse minister was dit allemaal geen punt, want hij stapte fier door de sneeuw en liet zich goed op de hoogte brengen van de plaatselijke mogelijkhe den. Mocht Libië willen meewerken en de twee verdachten uitleveren, dan zal het Kamp van Zeist een jaar of drie in het teken staan van de rechtszaak. Ook de neven-effecten van het proces zijn van behang. Zo zal bijvoorbeeld de Verenigde Ondernemers Soesterberg (VOS) moeten bekijken welke rol van betekenis dit voor die middenstand heeft. Voor het Militaire Luchtvaart Museum zal dit geen problemen opleve ren. Wel zal hun ingang verplaatst wor den naar de Richeüeweg, de plaats waar nu een Starfighter sierlijk op een voet staat. Uiteraard zullen bezoekers van het museum door middel van schuttingen geen vrij zicht op het gebouw daarach ter kunnen hebben. Het is nu afwachten op de reactie van Libië. Het leek woensdag net echt: veel sneeuw en schaatsende kinderen op de ijsbaan Maar: de schaatsen waren thuisgelaten en de jongeren reden op skeelers. Volgens de jeugd was dat 'hartstikke mooi'. Daarom is de ijsbaan aan de Kampweg elke woens dag van 14.00-17.00 uur, zaterdag van 10.00-17.00 en zondag van 12.00-17.00 uur geopend voor jong en oud, kortom iedereen die van skeeleren houdt. Voorde klein tjes is de kleine baan gereserveerd. De entree is twee gulden, de houders van een ijs- baankaart hebben vrije toegang. Het bestuur van de Stichting Wel zijn Ouderen Soest (SWOS) heeft aan het begin van het nieuwe jaar het dienstencentrum De Drie Eiken als een goed voorbeeld genoemd. Dat heeft zij mede te danken aan de inbreng van haar beroepskracht Tosca van Bussel. Voor Soesterbergse ouderen is De Drie Eiken een begrip. Het is daar niet alleen goed wonen voor ouderen, ook de da gelijkse verzorging via het dienstencen trum geeft hen vele mogelijkheden. Dankzij een actief bestuur met direct naast hen een bijzonder dynamische groep mensen die daar vrijwilligerswerk verrichten, kunnen de ouderen van het vliegdorp dagelijks genieten van vele mogelijkheden. Dat dit gestroomlijnd loopt is vooral te danken aan de beroepskracht die De Drie Eiken al jaren kent, in de persoon van Tosca van Bussel. Desgevraagd wuift rij lachend alle complimenten van de hand, maar veel drijft op haar ken nis en ervaring op dit gebied. Juist daar om mag De Drie Eiken zich roemen in een grote belangstelling van vele oude ren in De Drie Eiken en daarbuiten. Een kleine groep bestuurders weet zich omringd door een grote groep vrijwilli gers, waardoor de uitvoering van vele zaken zo op het oog soepel lopen. Ach ter de schennen moet daarvoor heel veel worden geïnvesteerd in vooral veel tijd. De bekende 'warme maaltijden' zijn toch te danken aan vrijwilligerswerk dat Tosca van Bussel. men pas kan waarderen als men weet hoeveel tijd gaat zitten in het klaarma ken van een enkel bord soep. Om die reden deed de voorzitter van de werk groep, Cees Verheus, tijdens de nieuw jaarsreceptie een oproep aan Soest om ook daar het begrip 'beroepskracht' in te voeren. Aan De Drie Eiken is bewezen dat dit zijn geld dubbel en dwars waard Vele jaren was de Hoeksteen de plaats waar de plaatselijke toneel vereniging Utile Dulci haar jaarlijk se opvoeringen hield. Voor de eer ste keer wordt nu gebruik gemaakt van dorpshuis Burgstede op don derdag 21 en vrijdag 22 januari. Het za! voor de spelers even wennen zijn als je jarenlang de bekende ruimte van de Hoeksteen hebt gebruikt. Voor al de ruimte achter de coulissen was groot, omdat men de jeugdzaal ter be schikking had. Dit jaar wordt voor het eerst gebruik gemaakt van de grote zaal van dorpshuis Burgstede, met andere woorden: een première voor Utile Dul ci. Opgevoerd wordt 'De twaalf gezwo renen' van Reginald Rose, een uitvoe ring in twee bedrijven waarin een twaalfkoppige jury over een jongen van 19 jaar, die verdacht wordt van de moord op zijn vader, het schuldig of onschuldig moet uitspreken. De uitslag moet unaniem zijn, dus 12 voor of 12 tegen. Ze hebben dagen achtereen in de rechtszaal geluisterd naar al het bewijs materiaal en de getuigenverklaringen. De zaak is duidelijk. Even stemmen bij handopsteking en ze kunnen allemaal weer naar huis. Maar... er is altijd wel één die roet in het eten gooit. De ver schillende meningen, visies, vooroorde len en achtergronden van de individue le juryleden worden stap voor stap zichtbaar en maken dit toneelstuk uiter mate boeiend en niet zelden lachwek kend. Voor de kijkers zal de avond om vliegen. Toegangsprijs: 10 gulden p.p.; plaatsbespreken: woensdag 20 januari, voor beide avonden in Burgstede, van 19.00 tot 20.00 uur. Aanleiding is het conflict dat GGS heeft veroorzaakt door zowel mondeling als schriftelijk op de man te spelen. Het willens en wetens beschadigen van per sonen wordt mede door ons bestuur scherp bekritiseerd. Wij staan altijd voor een scherp politiek debat, maar verwer pen insinuaties. Personen of organisaties die hieraan mee doen ontwrichten naar onze mening de democratie en staan zuivere besluitvorming in de weg. Aan gezien dhr. Van 't Holt lid is van GGS en zich als woordvoerder van deze ac tiegroep heeft gepresenteerd hebben wij besloten met hen de samenwerking op' te zeggen. Een en ander betekent wel dat u mij net als in de afgelopen 12 jaar gewóón kunt bellen of schrijven. Ik zal dan op de manier zoals u dat van mij gewend was uw belangen blijven behartigen. Soms lopen dingen die je zelf gestart bent an ders dan je had gewenst. Helaas. Namens de PvdA-fractie, Wil Stekelenburg-Ruitenburg Om het gebruik van Internet in de bi bliotheek te stimuleren gaat de prijs omlaag. Iedereen die met Internet wil kennismaken of iets speciaals wil opzoe ken, kan vanaf nu voor twee gulden per half uur op Internet zoeken. Voor ge bruikers die nog wegwijs moeten wor den op Internet staat het bibliotheekper soneel klaar voor advies en uitleg. Op woensdag 20 januari - vanavond dus - wordt van 18.30 tot 19.30 uur een in ternationale viering in de Caroluskerk gehouden, waarbij meerdere monsig- neurs aanwezig zullen zijn. Eén en an der is in het kader van een internatio nale solidariteitsorganisatie die in Brus sel is gevestigd en een studieweek in het Kontakt der Kontinenten heeft gehou den. Ter afsluiting daarvan wordt in de Caroluskerk een viering gehouden waar bij een ieder welkom is. In dorpshuis Burgstede is een aantal workshops voor het komende seizoen gepland met steeds een ander onder werp, waarvan de eerste op woensdag 27 januari a.s. van start gaat. In deze workshop wordt een wintervogel ge maakt van natuurlijke materialen, o.a. vet, zaden en trosgierst. Deze vogel kan in de winter buiten staan en in de vorst periode als voer voor de vogels dienen. Tevens staat het decoratief in de tuin. Zelf zal er voor de volgende materialen gezorgd moeten wórden: bloempot voor buiten met een diameter van minimaal 18 en maximaal 25 cm; twee stokken of twee takken van ongeveer 50 cm lang en een dikte van ca. 2 cm. Deze work shop is op woensdag 27 januari a.s. van 20.00 tot 22.00 uur in dorpshuis Burg stede, kosten 50 gulden. Voor verdere informatie en opgave kan men terecht bij H. Steert, tel 353583 of I. van Sant- voort, tel. 353957. Korfbal in de Banninghal op zaterdag 23 januari: 13.30 KVO Dl-Midlandia Dl; 14.15 KVO Bl-Dindo B4; 13.10 KVO 2-Antilopen 3; 16.20 KVO 1- Huizen 1. Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Het Eikenblaadje Het orgaan van De Drie Eiken 'Het Ei- kenblaadje' is met ingang van heden voor alle 55-plussers weer in het Dien stencentrum te verkrijgen. Koffieconcert Op zondag 31 januari is men om 11.00 uur welkom in de grote zaal van De Drie Eiken. Een vijftal plaatselijke mu sici, voor wie muziek maken meer is dan een hobby, geeft een koffieconcert door middel van klarinet, piano en viool. Yvonne Hoekstra, Sergio Hamerslag Rob van der Brink, Ed Zuiderwijk en de animator en coördinator Piet Cteutz- berg staan garant voor een uurtje muzi kaal genieten. Het concert begint om 11.00 uur, vanaf 10.30 uur staat de kof fie klaar en de toegang is vrij. •Woensdag 20 januari politiek vragenhalfuur, bibl. •Donderdag 21 januari 20.15 toneel, Burgstede Vrijdag 22 januari 20.15 toneel, Burgstede 25 januari 10.00 vertel-ochtend, Drie Eiken

Soester Courant | 1999 | | pagina 17