Sepp Visser Ans Mann: 'Laat WD maar prijs voor Soester ondernemers instellen Zakenkring ziet gemeentebestuur te veel op zijn lauweren rusten Pas op voor oplichters Do nieuwe Country Western clubs 10 lessen 70,00 gaan weer van start ep 20 januari. I 40-60% KORTING 1 ACTUEEL! Gemeente vol vertrouwen over millenniumproject Sneeuwpret levert boete op Kap Soestduinen in fasen Danscentrum - 24 en 26 januari spoedcursus 15 lessen 155,00 Hil-ton herenmode The Outpost WOENSDAG 20 JANUARI 1999 SOESTER COURANT PAGINA 3 Nieuwjaar met Oliebol bij GroenLinks-PS voois CWI op 28 januari iets eerder dicht Van Loon pleit voor nieuwe Structuurvisie Bewoners van Van Goyenlaan willen meer parkeervakken Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers Voor zogenaamde rioolwerkzaamheden Jongen verzet zich slaand tegen politie Definitief plan 'zo mild mogelijk' Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant Neem gratis je partner mee Zomaar zin in een feestje Nieuws 'Specialist, Ook voor service moet u bij ons zijn GANT COTTONFIELD WINTERCOLLECTIE Riverwoods Dockers GroenLinks-Progressief Soest staat niet bepaald te juichen voor het WD-plannetje om een eigen vrij- willigersprijs voor Soest in te stel len. Volgens fractievoorzitter Ans Mann zouden de liberalen er beter aan doen een prijs voor goede Soes ter ondernemers in te stellen. Mann zei tijdens haar speech op de - ongewoon druk bezochte - nieuwjaars receptie van GL-PS in Artishock dat de WD zich beter bij haar leest kon hou den en "goede" ondernemers zou moe ten belonen. Goede ondernemers zijn volgens haar ondernemers die niet lou ter oog hebben voor de onzichtbare aan deelhouders, die een goed personeels beleid voeren en niet direct weggaan als er ergens anders goedkoper geprodu ceerd kan worden; die milieuregels res pecteren, schoner willen produceren en niet anderen met de rotzooi laten zitten. "Zo'n prijs zou passend zijn voor de WD, in plaats van de vrijwilligers op te zadelen met een kloon van de Gouden Oliebol, die GroenLinks-PS nu voor de dertiende keer uitreikt," aldus Mann. Eerder had ze zich bezorgd getoond om de groeiende tweedeling in de samenle ving, maar verheugd over het aantal mensen dat zich nog daadwerkelijk wil inzetten om het leven van anderen te veraangenamen. Niettemin mogen ge zondheidszorg, onderwijs en ouderen zorg geen ondergeschoven kinderen zijn bij het scheppen van betaald werk. Duf villadorp In dat verband hekelde ze ook het ge brek aan bereidheid om in Soest nog betaalbare woningen te bouwen. Er is wel geld voor "residences" en "staetes", maar voor jongeren en ouderen komt de woningbouw in de knel. "Jongeren trek ken weg, ouderen kunnen steeds minder een seniorenwoning bemachtigen, met als voorspelbare en zeer te vrezen uit komst dat Soest een duf villadorp van vermogende mensen wordt. Ik moet er niet aan denken, aan dat aangeharkte leven waar alles wat niet burgerlijk cor rect is aanleiding zal geven tot veront waardigd gepraat, vooral over de schaar se jongeren die hun draai niet kunnen vinden in het keurige Soest..." Ook over de PvdA had Mann zich ver baasd, met name over het pleidooi van fractievoorzitter Kees Boerkoel voor landhuizen op Zonnegloren en perma nente bewoning van de Royal Parc-ap- partementen. Volgens Mann lijkt Boer koel zich nogal zorgen te maken over het welzijn van een grote project-ont wikkelaar. "De PvdA, met de slogan 'sterk en sociaal', die als pleitbezorger optreedt voor grote villa's op het Zon negloren-terrein, daar sta je toch van te kijken..." Misser Ze trok vervolgens het boetekleed aan omdat ze een van de genomineerden voor de Gouden Oliebol, ds. Herman de Wilde van de Adviesgroep Gehandi captenbeleid, had uitgenodigd voor de bijeenkomst, zonder zich er rekenschap van te geven dat deze met zijn rolstoel nooit de trap van Artishock op kon ko: men. GL/PS zal uit deze "misser" lering trekken en nog meer aandacht dan voorheen schenken aan het gehandicap tenbeleid en de toegankelijkheid van ge bouwen. Na de nieuwjaarsspeech begroette Mann in Els Leertouwer alle vrijwilli- Ans Mann (l.) applaudisseert voor Oliebol-winnares Els Leertouwer van de Seniorenbus. gers van de Seniorenbus, die ditmaal de Gouden Oliebol hebben gewonnen. De prijs werd haar onder groot applaus overhandigd. Te beginnen met Els Leer touwer werden vervolgens alle genomi neerden met een kort gesprekje bij het publiek geïntroduceerd, eerst door Ans Mann zelf, later door haar fractiecolle ga Nel Koster. Achtereenvolgens kwamen zo voor de microfoon mevrouw Burgerman van de Kinderpostzegels, Monique van Rest van de bewonersgroep op de Engh, dhr. Küciik van de Turkse Vereniging, An- ton van den Dijssel van museum Oud- Soest, mevrouw Zijlstra van de ZWO- groep uit Soesterberg, dhr. Somers van de Adviesgroep Gehandicaptenbeleid (namens Herman de Wilde), Jan Veld huizen van SEC, en mevrouw Ida Jan- kowsky van de Vrijwillige Terminale Zorg. De laatste liet o.a. weten dat ze hoopte volgend jaar wéér genomineerd te worden voor de Gouden Oliebol, "en dat we 'm dan ook weer niet krijgen..." MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. iA/WX' jviAA/y Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk «ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 In verband met een studiedag voor de medewerkers gaat het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) op donderdag 28 januari eerder dicht. Vanaf 12.00 uur is het die dag niet meer bereikbaar. Normaal gesproken is het CWI op werkdagen geopend van 8.30 tot 17.00 uur. Werkzoekenden kunnen er terecht voor vacatures van het CWA, het arbeidsbureau en de uit zendbureaus Start, Dactylo en Vedior. Ook kan men zich via het CWI laten inschrijven bij het arbeids bureau of een ABW-uitkering aan vragen. Het CWI geeft verder advies over sollicitaties en houdt daarvoor (op afspraak) elke donderdagmiddag spreekuur. Behalve dus op 28 janua ri, omdat het centrum dan vroeger sluit. Het huidige gemeentebestuur van Soest kan bij de Soester Zakenkring eigenlijk geen kwaad doen, maar I een beetje kritiek is er wel. Naast een vurig pleidooi voor meer be drijfsterrein, waarvoor de onderne mersclub zich "strijdbaar" blijft in zetten, klonk op de nieuwjaarsre ceptie het verwijt dat het College van B. en W. en de gemeenteraad van Soest maar wat op hun lauweren zitten te rusten. "De verkiezingen zijn ruimschoots ach ter de rug, er doen zich in Soest geen echt grote problemen voor en allerlei zaken - zoals de hoofdwegenstructuur - worden keurig afgewikkeld," aldus Za- kenkring-voorzitter mr. Dick van Loon. "Soest kabbelt nu een beetje voort op de lijnen van de Structuurvisie 1992." Van Loon vond dat het gemeentebe- I stuur niet achter de feiten moest aanlo pen - achter de visies van het rijk en de provincie aan - maar zelf ideeën moest ontwikkelen voor bedrijfsvestiging, ver- I keersafwikkeling en wonen. Hij hoopte politiek Soest "wakker te schudden" en wenste dat er gauw een begin wordt ge maakt met een nieuwe Structuurvisie, I omdat de oude inmiddels ruimschoots achterhaald is. Hij waarschuwde ervoor I dat de provincie - van wie de rol niet onderschat mag worden - anders haar I wil aan de gemeente zal opleggen. Geldbuidel i Volgens Van Loon is de gemeente ge- lukkig wel enthousiast voor de revitali- v sering van het oude industrieterrein, al i heeft ze helaas nog geen geld ter be- I schikking gesteld. "Op deze plaats wil ik f:. dan ook eens flink aan de geldbuidel 'ft van de gemeente rammelen en vragen 1 om een substantieel bedrag. De onder- I nemers zouden bovendien eens graag I wat terugzien voor de betaalde OZB. Dus gemeente, kom eens over de J brug...!" 1 Om de economische ontwikkeling in kaart te brengen gaat de Soester Zaken- kring - samen met de collega's uit Baarn 2 en Bunschoten - binnenkort een onder- I zoek uitvoeren naar de ontwikkelingen X in Eemland-noord tot ca. 2015, met name over de ruimte of het ontbreken daarvan voor bedrijfsvestigingen, het vestigingsklimaat en de leefbaarheid voor de inwoners. Die leefbaarheid staat volgens Van Loon onder druk als de bedrijvigheid afneemt, en hij profeteerde als gevolg daarvan ook een dalend inwonertal en het mogelijke vertrek van voorzieningen als winkels en instellingen als biblio theek, C-drie, zwembad etc. De Zaken kring zal zich daarom blijvend en strijd baar inzetten voor het behoud van de economische dynamiek. Van Loon stelde ook verheugd vast dat Soest eindelijk - voor het eerst - tot het bestuur van de Kamer van Koophandel is doorgedrongen. Namens de FNV is het Soesterbergse PvdA-raadslid on langs in het KvK-bestuur benoemd. Hij hoopte dat zij de Soester belangen daar in met verve zou verdedigen. Rouwrandje Wat de werkgelegenheid betreft meldde hij dat Soest en de regio vorig jaar een Zakenkring-voorzitter Van Loon be dankte Thomasvaer de Kam en Pieternel Stolwijk voorde "reprise" van hun optre den. tijd van hoogconjunctuur hebben be leefd, al gaat het dan om een gouden jaar met een rouwrandje, vanwege de sluiting van Kodak, het mogelijke ver-, trek van Food Express en de sluiting van Nomotta in Soesterberg. Mogelijk zal het Lockerbie-proces op de vliegbasis nog voor wat extra werkgelegenheid zorgen, aldus Van Loon. Burgemeester De Widt reageerde na mens het College van B. en W. op de opmerkingen van Van Loon. De ge meente probeert bij de provincie subsi die te krijgen voor de opknapbeurt van het oude industrieterrein, maar de be drijven zullen zelf het voortouw moeten nemen. Er is helaas wat vertraging met de ontwikkeling van het industrieterrein op de hockeyvelden ("Koningsgracht"), maar eind 2000 kunnen de bouwactivi teiten beginnen. Er zijn inmiddels 50 gegadigden voor een stukje grond. Vogeltjes "Ik kan u verzekeren dat het gemeente- Bewoners van de Van Goyenlaan vin den dat er bij hun flats te weinig par keerplaatsen zijn. Ze zullen dat aanhan gig maken bij de gemeente Soest. Zes min of meer boze bewoners kwamen vorige week dinsdag naar buiten toen ze de politie zagen controleren. Die was net bezig om waarschuwingsbriefjes te stoppen onder de ruitenwissers van au to's die buiten de parkeervakken ston den geparkeerd. Sommige wagens ston den in de groenstrook. De politie besloot te gaan waarschuwen, alvorens over te gaan op het uitschrijven van parkeerbonnen. Hetzelfde deed de politie de afgelopen weken op de Smits- weg en de Anna Paulownalaan. bestuur goed bij de les is," aldus De Widt, "maar de ruimtelijke mogelijkhe den worden steeds beperkter." De ge meente wordt steeds vaker geconfron teerd met tegenstrijdige belangen, en er zullen dus compromissen gesloten moe ten worden. "We kunnen het u niet voor 100 naar de zin maken, anders is er direct wel weer een actiegroep die 'teu- ge' is, omdat het ten koste gaat van de vogeltjes en weet-ik-niet-wat..." Hij riep de ondernemers op creatiever te zijn en bijvoorbeeld hoger of dieper (de grond in) te bouwen. Dat de Structuur visie van 1992 al achterhaald zou zijn wilde er bij de burgemeester niet in. Ze is wel voor het grootste deel gereali seerd: wegenstructuur, woningbouw, winkelcentra, natuurbeheer. Voor een nieuwe Structuurvisie is de tijd tot het nieuwe Streekplan (van de provincie), dat in 2005 gereed moet zijn, te kort. Meter korter Er is volgens de burgemeester geen sprake van dat het College lui achter- overleunt. "We zijn 24 uur per dag in de weer en we bruisen van energie en ac tiviteiten." Dat gold volgens hem ook voor de raadsleden. Met de onderne mers wilde hij graag discussiëren over de definities van bedrijvigheid. "Is een ad vocatenkantoor op het industrieterrein een passende bestemming...? Hij ver wachtte ook de nodige "spin off' van het Lockerbie-proces voor de werkgelegen heid en tenslotte riep hij de onderne mers op om - ter wille van kortere files - auto's te kopen van een meter korter. De bezoekers van de nieuwjaarsbijeen komst werden vervolgens onthaald op het (aller)laatste optreden van de Soes ter Thomasvaer en Pieternel, die met een op onderdelen aangepaste tekst nog eens de voorstelling van de gemeente lijke nieuwjaarsreceptie op de planken zetten. Daarna stond er voor de leden en hun "aanhang" een smakelijk koud en warm buffet klaar in de brasserie van De Soester Duinen. De politie waarschuwt inwoners van Soest voor oplichters die zich uitgeven voor medewerkers van de gemeente en zogenaamd riool- en kabelwerkzaamheden komen uitvoeren. Op het gemeentehuis rinkelde vori ge week al enkele malen de telefoon. Burgers meldden dat ze waren ge beld door iemand die beweerde dat hij zou langskomen om aan de riole ring en het kabelnet te gaan werken. De bewoners werd meegedeeld dat ze er voor moesten zorgen voldoen de geld in huis te hebben, omdat de kosten zouden kunnen oplopen tot in de duizenden guldens. Kort nadat de gemeente dit bij de politie had gemeld, ging de telefoon op het politiebureau weer. Ditmaal belden twee bewoners van de Jan Steenlaan, die een man aan de deur hadden gehad. Hij verklaarde dat hij namens de gemeente kabelwerk zaamheden zou uitvoeren. Omdat hij zich niet kon legitimeren, vertrouw den de bewoners hem niet en licht ten ze de politie in. Het gaat om een man van ongeveer 1.70 meter. Hij heeft kort, stekelig haar en droeg donkere kleding. Op maandag 3 januari 2000 moet iedereen die voor een paspoort of rijbewijs naar het stadhuis komt ge holpen kunnen worden. Dat is, heel kort, het doel van het millennium project. Al vroeg in 1998 is op het stadhuis het millenniumproject van start gegaan. Er is gekeken welke onderdelen last kun nen hebben van de jaarwisseling, wat er gedaan moet worden om dat tegen te gaan en inmiddels is er een begin ge maakt aan het 'updaten' van alle syste men. Volgens Joke van der Drift, coördinator van het project, loopt alles voorspoedig. Alle PC's zijn 'millenniumproof' bevon den, maar sommige programma's nog niet. Hierover wordt nog onderhandeld met de leveranciers. De telefooncentra le, die bijvoorbeèld niet in orde bleek, zal nog aangepast worden. Mevrouw Van der Drift legt uit dat er veel prioriteiten gesteld moesten wor den. Het is bijvoorbeeld niet rampzalig als een afdeling tijdelijk slechts één ko pieerapparaat tot haar beschikking heeft. Een bouwvergunning kan ook een week later nog verleend worden, maar als iemand plotseling een paspoort nodig heeft, moet de computer die kun nen verstrekken. Levensbelang Heel belangrijk zijn ook de andere alge mene diensten. Gas en elektriciteit mo gen dan onder verantwoording vallen van de REMU, maar ook daar wordt van tijd tot tijd geïnformeerd hoever de zaken staan. De brandweer valt wel ge heel onder gemeenteverantwoording, en daar wordt dan ook hard aan gewerkt. In een noodgeval moeten bijvoorbeeld de deuren gewoon open kunnen, en ook de telefooncentrale daar is van levens belang. Natuurlijk zijn nog veel meer dingen te verzinnen die mogelijk mis kunnen gaan, zoals politie en ziekenvervoer, maar de meeste instanties hebben een dubbele controle. Niet alleen de ge meente, maar ook regiobesturen en an dere verenigingen en commissies buigen zich over het probleem. Zo worden de allerbelangrijkste zaken van meer dan één kant in het oog gehouden en ge zorgd voor een oplossing. Als het aan de gemeente Soest ligt, kan iedereen volgend jaar gewoon zorgeloos feestvie- Een jongen uit Soest heeft zich dins dagavond schoppend, slaand en scheldend verzet tegen de politie. Die had aanvankelijk helemaal niet de bedoeling om hem en zijn twee vrienden te bestraffen, maar deed dat uiteindelijk toch met boetes van tachtig gulden per persoon. Het was allemaal zo leuk begonnen, hoewel de verkeersveiligheid in het ge ding kwam toen de jongens een sneeuw bal van tweeënhalve meter hoog maak ten. Ze deden dat op de rijbaan van de Di Lassostraat, waardoor het verkeer uit de richting van het winkelcentrum Over- hees moest uitwijken. Om die reden nam de politie een kijkje om de jongens (van 13, 16 en 19 jaar oud) te vertellen dat dat niet kon. Toen de surveillanten arriveerden, ging het drietal er als een haas vandoor. Daarop zette de politie de achtervolging in met een schermutseling als gevolg. De twee anderen verzetten zich niet, maar kregen toch een boete. De politie kreeg vorige week dinsdag avond vijf telefonische meldingen bin nen over sneeuwbalgooiende jeugd. Dat leverde verder geen problemen op. De geplande kap van alle Ameri kaanse eiken aan de Van Lijnden laan wordt minder drastisch uitge voerd dan oorspronkelijk gepland. In plaats van in één keer alle eiken te kappen en te vervangen door jon ge aanplant, zal de gemeente de kap uitsmeren over drie fasen. Deze fasen zullen zodanig uitgevoerd worden dat steeds zo veel mogelijk bo men kunnen blijven staan. De laatste fase zal pas in 2007 worden uitgevoerd. Aan de Middenlaan zal één spar gekapt worden. Volgens het oorspronkelijke plan zou den alle 45 bomen in één keer gekapt worden. De bewoners reageerden fel op de plannen. Bezwaar was dat het een te grote verandering van het straatbeeld zou zijn. De afdeling milieu van de ge meente stelde aanvankelijk dat alle bo men moesten verdwijnen, omdat de jon ge aanplant (inlandse eiken) nu eenmaal veel ruimte nodig heeft om te kunnen groeien. Zouden er grote eiken blijven staan, dan zouden die de groei van de jonge bomen kunnen belemmeren. Tijdens een informatieavond werd in overleg met de bewoners besloten de kap in fasen uit te voeren. In dé eerste fase zullen behalve de zeventien zieke bomen (die in ieder geval weg moeten) nog eens zes andere worden gekapt. Dit is volgens de deskundigen het minimum aantal om voldoende ruimte te maken voor de jonge aanplant. In deze fase worden twintig nieuwe bomen geplaatst. In de tweede fase, in 2004J worden tien bomen verwijderd en zullen er acht wor den geplant. In 2007 volgt de derde fase, waarin twaalf eiken worden ver vangen door twaalf jonge. Dan staan er veertig inlandse eiken. Middenlaan Ook op de geplande veranderingen aan de Middenlaan heeft het protest van de bewoners invloed gehad. In eerste in stantie zouden hier alle Douglassparren gekapt worden om plaats te maken voor een haag van beuken. Dit zou dan de oude verbinding tussen Soest en Soest duinen moeten accentueren. Aan de andere kant, aan de Schapendrift, staan ook beuken en daarom had de afdeling groen en milieu graag gezien dat de Middenlaan e$n soortgelijk uiterlijk zou krijgen. Na overtuigend protest van de bewoners is hier geheel vanaf gezien. De sparren zullen alleen nog gekapt worden als ze echt te ziek zijn. Nu geldt dat voor één boom, die dan ook verwijderd zal worden. Tel. 035 - 601 79 54 Weegbreestraat 205-207 Internet: Sepp.demon.nl E-mail: danscentrum@sepp.demon.nl Origineel Amsterdams café uit de jaren '50. Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. De Soester Duinen RESTAURANTS PARTY- EN VEROAOERCENIRUU Soesterbergsestraat 188 - Soest 035 - 603 60 10 7 dagen per week geopend! Voor 't eerst heb ik een "Klitsavond" (nieuwjaarsreceptie) bijgewoond van de Historische Vereniging en de Stichting Oud Soest. Het Gilde huis kende ik in middels wel van binnen, maar nieuw was voor mij het glaasje boerenjongens dat geserveerd werd. Een zwak (alco)holistisch drankje met krenten. Nieuw was ook het gezelschapsspel dat gespeeld werd, waarbij de aanwezigen een historische kroegentocht hielden langs 35 verdwenen of veranderde uit gaansgelegenheden in ons oude dorp. Aan de hand van kostbare foto's moes ten de Soester deelnemers raden welk horecabedrijf bedoeld werd. Daarbij vielen fraaie namen op als "De Letste Stuiver" en "De Kater" en van nostal gische cafés als "De Rode Haan" en "De Gouden Ploeg". Ik heb de uitslag niet afgewacht, maar de winnaar moet in zijn/haar tijd wel een deskundig kroegloper zijn geweest. Zie het verslag elders in dit blad. Nieuw was ook de mededeling van voorzitter Wim Peters, dat een werk groep bestaande uit Marcel Antheunis- se, Peter Kwantes, Sien Overduin, Ab Revoort en Gerhard Sterken (initiatief nemer) gaat proberen de stichting tot Herbouw van de Stellingkorenmolen "De Windhond" nieuw leven in te bla zen. De geschiedenis van de Soester molen gaat terug tot het jaar 1474. "De Wind hond" werd in 1737 in steen gebouwd aan de Molenweg. In 1930 werd "de ste nen reus op de Zoester Engh" gesloopt. Onder deze titel schreef Hans van Doorne, onder het pseudoniem Mr. Janszn. van Hees, een aardig geschiede nisboekje over de historie van "De Windhond" en zijn molenaars. Het zijn kostelijke verhalen. Het boekje is nog in de handel. Het nieuw gevormde Molenclubje in onze gemeente geeft zichzelf een jaar de tijd om te kijken of herbouw haalbaar is, of voor hun plannen een draagvlak ge vonden kan worden. Zij schatten in, dat de kosten van nieuwbouw ongeveer an derhalf of twee miljoen gulden zullen bedragen. Wim Peters heeft tijdens de klitsavond op 12 januari morele steun toegezegd. Ook dat is nieuw, want ouderman Wim Schimmel was destijds geen voorstan der van herbouw. Ook de provincie en de gemeente stonden niet te juichen. De oude stichting (sinds 1975!) heeft de grond al in eigendom en een bouwver gunning. Woordvoerder oud-ambtenaar Pieter de Bos (80) vertelt desgevraagd, dat zijn organisatie op het punt stond te liquideren. Volgens de statuten had hun gespaarde geld (hij weet niet precies hoeveel er in kas zit) dan naar de Natio nale Molenstichting overgemaakt moe ten worden. Op 16 februari worden de hele admini stratie en het archief aan de nieuwe werkgroep overgedragen. Hij heeft niets dan lof voor hun initiatief. Ik hoop dat in ieder geval Pieter de Bos in het begin van het derde millennium nog in staat wordt gesteld de eerste steen te metselen. Hij verdient het. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Q V. Weedestraat 8A - Soest C

Soester Courant | 1999 | | pagina 3