Waldheim-Mavo: De school voor uw kind? Het Stromenland: Onderwijs op maal Het Nieuwe Eemland volop in ontwikkeling bSi ••y 1 'ONDERWIJS f Hilfertsheem-Beatrix Hilversum INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS M VOORTJ Bekeuringen Scholengemeenschap voor christelijk VMBO GgsowdgrfcMd Informatieavond over Evangelische school Auto verdwenen Van VA N DOF VAN SOEST accountants belastingadvi Wor KOGEVO WOENSDAG 27 JANUARI 1999 SOESTER COURANT PAGINA WOENSDAG 27 Jj Bij de informatie over het voortge zet onderwijs stuit u op allerlei nieuwe begrippen, zoals studiehuis, profielen, theoretische en gemeng de leerweg, sectorindeling enz. Het is logisch dat het u begint te duize len en dat u zich afvraagt: Wat moet ik hiermee als ik een school voor voortgezet onderwijs voor mijn kind moet kiezen? Waar is de oude HAVO of MAVO gebleven? De overheid wil het peil van het onder wijs verhogen en heeft daarom allerlei vernieuwingen binnen het VO inge voerd. De basisvorming is inmiddels bekend en deze vernieuwing heeft op de meeste scholen behoorlijk vorm gekre gen. Een vernieuwing voer je echter niet zomaar even in, maar het is een proces van jaren. Bij de "theoretische leer- weg"wordt meer de nadruk gelegd op vaardigheden i.p.v. alleen maar op ken nis. Dit is een goede ontwikkeling, want veel kennis veroudert snel. Een gevolg is wel dat aan de MAVO-leerling hoge re eisen gesteld worden en zelfstandig heid, doorzettingsvermogen en motiva tie zijn belangrijke eigenschappen bij het aannemen van leerlingen. Op Infomarkten, open dagen en infor matieavonden kunt u daarover meer te weten komen. Misschien is het voor u ook al duidelijk waar uw kind het bes- Bij een controle op het Raadhuisplein constateerde de politie vorige week woensdagmorgen, na klachten vanuit het gemeentehuis, dat er voor de entree maar liefst zés auto's geparkeerd ston den. Vijf daarvan waren voorzien van een invalidenparkeerkaart; die werden ongemoeid gelaten hoewel er maar één invalidenparkeerplaats is. Eén automo bilist - zonder kaart - kreeg een bekeu ring. Op de Burgemeester Grothestraat wer den dinsdag vijf bekeuringen uitgeschre ven voor het onwettig parkeren op een laad/loshaven. Woensdag werden er eveneens zes bonnen verstrekt voor het zonder schijf parkeren in de blauwe zone op het Raadhuisplein. Op de Koningsweg en de Kastanjelaan werden woensdagmiddag 12 bestuurders geverbaliseerd wegens het niet dragen van de veiligheidsgordel. Op de Birk- straat was het even later wat dat betreft maar liefst 28 maal raak. Op de Nieu- weweg vielen twee bonnen voor on deugdelijke fietsverlichting. Donderdag gingen er zes automobilisten op de bon aan de van Weedestraat, omdat ze zonder schijf in de blauwe zone geparkeerd stonden. Op de Kornet en de Wollegras werden enige processen-verbaal geschreven we gens het parkeren op het trottoir, waar voor in de afgelopen weken al herhaal delijk was gewaarschuwd. Verder was er nog een bekeuring wegens parkeren buiten de vakken en een wegens het onrechtmatig bezetten van een invali denparkeerplaats. Vrijdag werden bij een verlichtingscon trole op de Birkstraat 9 fietsers (van de 130) bekeurd. Op de Koningsweg wer den acht automobilisten bij een gordel- controle op de bon geslingerd en bij een verlichtingscontrole nog eens zes fiet sers. Op de Soesterbergsestraat werd een snelheidscontrole uitgevoerd. Van de 280 daar passerende auto's reden er 7 te hard; de top lag op 78 km/u. De hardrijders kregen eveneens een prent. te past. Toch willen we graag aangeven wat de Waldheim-mavo zo aantrekkelijk maakt. Veiligheid Een school voor voortgezet onderwijs kan niet dezelfde veiligheid en gebor genheid bieden als een basisschool. Toch denken we deze belangrijke aspec ten op de Waldheim te benaderen. De brugklassen hebben hun eigen mentor die bij u thuis komt en dus niet alleen uw zoon/dochter kent, maar het ook op prijs stelt u persoonlijk te leren kennen. Dat bevordert de samenwerking tussen school en ouders. Uw belangstelling en medewerking stellen we erg op prijs. Onze school gaat uit van de christelijke traditie. We vinden daarom dat we ver- antwoordelijk-heid voor elkaar dra gen en in de omgang met elkaar is res pect van wezenlijk belang. Aandacht hebben voor de ander en hem in zijn waarde laten, maar ook steun geven, horen daarbij. Veiligheid is ook terug te vinden in de omgangsregels. Iedere leerling weet wat van hem verwacht wordt en hij wordt erop aangesproken, wanneer hij zich niet aan de afspraken houdt. Zo leren de leerlingen de waarden in het leven ontdekken en krijgen zij er zicht op dat normen noodzakelijk zijn om het leven voor ieder leefbaar te maken en te hou den. Duidelijkheid Omdat onze school een categoriale MAVO is, zit bij ons een leerling niet in de "hoogste" of "laagste" afdeling van de school, maar iedereen is bezig op MAVO-niveau, Onze leraren hebben ja renlang ervaring met het lesgeven op dit niveau en. door onze uitgebreide bege leiding brengen we veel leerlingen die het op een der scholengemeenschappen met een afdeling voor MAVO niet had den gered, naar het nieuwe diploma "theoretische leerweg". Kortom we le veren een goede scholing in een veilige omgeving met persoonlijke aandacht voor uw kind. Zorg We voelen ons verantwoordelijk voor het welzijn van onze leerlingen, maar ook voor een goede voortgang van het leerproces. In onze schoolgids vindt u informatie over de steunlessen, de re ken- en spellinghulp en de training te gen faalangst. De mentoren van de brugklas hebben inmiddels een jarenlan ge ervaring in het begeleiden van brug klassers tijdens het leerproces. De meeste docenten geven in alle leer jaren les. Het grote voordeel hiervan is, dat zij daardoor de leerlingen goed ken nen. Zo kunnen we eventuele proble men voorkomen, snel signaleren en op lossen. Onze zorg blijkt ook uit het feit, dat in de brugklas en de 2de klas de tussen uren worden opgevangen. Uw zoon/ dochter zal dus nooit onder schooltijd ergens in Baarn rondzwerven. Huiswerk In de brugklas krijgt het leren en maken van het huiswerk tijdens de studielessen veel aandacht. Het is belangrijk dat de leerlingen zelfstandig met het huiswerk leren omgaan. In de toekomstige maat schappij zal studeren steeds belangrijker worden in verband met het bijhouden van nieuwe ontwikkelingen in het be roep. Eigen verantwoordelijkheid voor het werk is een eerste vereiste. Boven dien ontstaat zo de mogelijkheid de tijd Als uw kind dit jaar de basisschool verlaat, staat u voor een moeilijke keus. U wilt weten welke school voor uw kind geschikt is. Een goede keuze is heel belangrijk; het kan be palend zijn voor het geluk van uw kind. Met deze informatie willen we u helpen om een goede keuze voor uw kind te maken. Op Hilfertsheem-Beatrix zijn leerlingen welkom met een advies voor mavo, mavo/vbo, vbo of ivbo. Dat betekent, dat voor veel van onze leerlingen het gebruik van hoofd en handen heel be langrijk is. Onze schoolorganisatie en de docenten zijn daar prima op ingespeeld. Vooral ook doordat wij binnen het vmbo "leerwegondersteunend onder wijs" (ook al zo'n nieuwe term) aanbie den. Zo hebben we drie soorten brugklassen. In alle drie wordt de basisvorming aan geboden, maar elk heeft een eigen moeilijkheidsgraad: voor wie een vbo- of mavo-advies heeft voor wie een ivbo-advies heeft voor wie twijfelt tussen vbo en ivbo is er een schakelklas Als dat nodig of gewenst is, kan in de loop van de tijd overgestapt worden naar een gemakkelijker of moeilijker soort brugklas. Door de driedeling en door de overstap mogelijkheden, is het onderwijs en de leerhulp die we bieden aangepast aan de capaciteiten van het individuele kind. Dat betekent ook dat doorzetters en "laatbloeiers" op onze school optimale kansen hebben om op een hoger niveau te eindigen dan bij de start mogelijk leek. Zo kan het gebeuren dat een leer ling die start met een vbo-advies, uitein delijk een mavo-diploma haalt! Veel afstudeermogelijkheden Aan het eind van de tweede klas krijgt elke leerling een advies voor het vervolg in klas drie en vier. Bij dat advies hou den we rekening met dé capaciteiten en de belangstelling van het kind. Hilfertsheem-Beatrix biedt de volgende opleidingsmogelijkheden: mavo (theoretische leerweg) mavo-vbo (gemengde leerweg) (i)vbo (beroepsgerichte leerweg): bouwtechniek, mode en kleding, elek trotechniek, zorg en welzijn, metaaltech- niekj administratie. Vanzelfsprekend doen wij ons uiterste best om ons onderwijs goed te laten aansluiten op het vervolgonderwijs en de eisen van het bedrijfsleven. Een school met sfeer Op onze school proberen we respectvol met elkaar om te gaan. Er zijn duidelij ke regels, maar dat gaat niet ten koste van de sfeer. Er worden algemene eisen gesteld, maar het belang van het indivi duele kind weegt ook zwaar! Wij zijn er van overtuigd dat een goede sfeer alleen kan ontstaan als een kind zich thuis voelt op school. Daar werken we dan ook hard aan. Een goed samenspel met de ouders en verzorgers is voor ons daarbij een onmisbare voorwaarde. Natuurlijk heeft iedere groep een eigen mentor die zorgt voor de studie-begelei ding, maar ook voor de persoonlijke aandacht. Elke mentor werkt, samen met zijn klas, ook aan de persoon lijkheidsvorming van de leerlingen. Zo leren leerlingen o.a. rekening houden met anderen, de mening van anderen respecteren, omgaan met gevoelens, kri tisch denken, zelfstandig beslissen, enz. Samenwerking De PCVO-groep is een samenwerkings verband van: Comenius College voor gymnasium, atheneum, havo, mavo, De Savornin Lohman mavo en Hilferts heem-Beatrix voor mavo, vbo en ivbo. De samenwerking in de PCVO-groep betreft vooral bestuur, beheer en orga nisatie. Bovendien kan door de onder linge afstemming van de mavo-afdelin gen, de doorstroming naar het havo van het Comenius College organisatorisch eenvoudig plaatsvinden. Tot slot Wij zouden graag veel meer over onze school vertellen, bijvoorbeeld over de steunlessen, de lage kosten, de aantal len geslaagden, de gunstige ligging, de buitenschoolse activiteiten, enzovoort. Daarom nodigen we u van harte uit voor onze voorlichtingsavond en onze open dag. Maar u kunt natuurlijk ook onze informatiegids aanvragen of een afspraak maken voor een gesprek. Scholengemeenschap Hilfertsheem- Beatrix. Hoofdgebouw: Lieven de Keylaan 58, 1222 LH Hilversum, tel. 035-6831557/6854130/6856895. De pendance: Jan Blankenlaan 8,1222 SW Hilversum. Open dag: voor leerlingen en ouders: zaterdag 30 januari, tijd: 10.00-13.00 uur in beide gebouwen. Uitsluitend in klassenverband: donder dag 28 en vrijdag 29 januari, tijd: bei de dagen van 9.00-16.00 uur. zelf in te delen: de ene leerling doet nu eenmaal langer over het huiswerk dan de ander. Veelal maken de brugklassers een groot deel van het huiswerk tijdens de lessen. Zijn er structurele problemen, bijv. als er thuis geen eigen plekje is, of als de leer ling zich daar niet kan concentreren, dan kan een beroep op onze gratis huis werkklas gedaan worden. Een uur na schooltijd zijn de leerlingen daar onder toezicht bezig met hun huiswerk. De leerlingen die dat nodig hebben, kunnen zo extra begeleid worden. Overigens, de meeste leerlingen maken liever hun huiswerk thuis. Andere activiteiten Naast het gewone werk is er ook tijd voor minder schoolse zaken. Elke Wald- heimer ervaart de "Langlaufdag" in de Ardennen of in Sauerland als een van de hoogtepunten van zijn verblijf op onzeschool. Een keer in de drie jaar wordt er een Doedag gehouden met al lerlei creatieve activiteiten. Ook worden er andere buitenschoolse activiteiten georganiseerd, zoals schaatsen, excur sies, sporttoernooien en de werkweek naar Parijs of de Ardennen (klas 3). Een goede keus De kleinschaligheid van onze MAVO wordt door steeds meer ouders en leer lingen erg gewaardeerd. Om iedere leer ling die aandacht te geven die hij nodig heeft kan voor een grote scholenge meenschap een probleem zijn, omdat veel leerlingen zich anoniem en verloren voelen door de grootschaligheid. Verdere informatie Wanneer u vragen heeft over het werk op onze school, de inrichting van ons onderwijs of de aanmelding, wijzen wij u op ons OPEN HUIS op ZATERDAG 6 FEBRUARI a.s. van 10.00-12.30 uur en op onze INFORMATIEAVOND op MAANDAG 22 FEBRUARI a.s. om 20.00 uur. Beide worden gehouden in ons schoolgebouw aan de Vondellaan 2 te Baarn. Als u een aparte afspraak met de directie wilt maken, is dat natuurlijk ook mogelijk. Ons telefoonnummer is 035-5429743. Ook kunt u een school gids aanvragen met uitgebreide infor matie over het werk op onze school. Uw totaalinstallateur RA. van den DIJSSEL bv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Tevens Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035 - 601 24 72 Fax: 035 - 601 11 87 De Evangelie Gemeente Soest organi seert morgen, donderdagavond 28 ja nuari, een informatieavond over de in september '99 startende Evangelische Middelbare School in Utrecht. Drs. A. van der Ven, rector van de school, zal uitgebreid informatie geven over het bestuur en leerplan van de school en er is ook veel gelegenheid om vragen te stellen. Ouders en belangstellenden zijn van harte uitgenodigd. De bijeenkomst wordt gehouden in zaal "Credo" van de Julianakerk, Julianalaan 19. Aanvang 20.00 uur. Informatie: 6021819 of 6017555. Bij een autobedrijf aan de Beukenlaan werd vorige week de verdwijning ont dekt van een auto die door een Want - een 33-jarige inwoner van Nunspeet - de avond tevoren was teruggebracht. De wagen bleek de volgende dag gestolen te zijn. Het gaat om een gele Ford Ka met het kenteken XD-NT-08. Woensdag 27 januari Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor Havo, Atheneum en Gymnasium, Torenlaan 77- Baarn. Tel. 035-541 60 41. Vraag een uitnodiging bif ons aan. Vrijdag 29 januari Studiemarkt: Dudok regio college. Voor beroepsonderwijs/volwassenen educatie, Vaartweg 54, Hilversum. Van 15.00 - 21.00 uur. Zaterdag 30 januari Open dag: Het Griftland College, voor Vwo, Havo, Mavo, Noorderweg 79, Soest. tel. 035 - 601 17 15. Van 10.00 - 13.00 uur. Studiemarkt: Dudok regio college. Voor beroepsonderwijs/volwassenen educatie, Vaartweg 54, Hilversum. Van 10.00 - 14.00 uur. Open dag: Hilfertsheem-Beatrix, voor chrisf. Jvbo-Vbo-Mavo, Lieven de Keylaan 5.8, Hilversum. Tel. 035 - 685 41 30. Van 10.00 - 13.00 uur. Maandag 1 februari Informatieavond: Het Baarnsch Lyceum, voor Havo, Atheneum en Gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Tel. 035 - 541 ÓO 41Vanaf 20.00 uur voor ouders. Zaterdag 6 februari Open huis: Het Baarnsch Lyceum, voor Havo, Atheneum en Gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Tel. 035 - 541 60 41. Van 10.30 - 13.30 uur. Open dag: De Koppel, voor Vmbo (Vbo en Ivbo), Hooglandseweg-Noord 55, Amersfoort. Tel. 033 - 472 82 03. Van 9.30-12.30 uur. Informatieochtend: Mèridiaan College; Kath. s.g. voor voortgezet onder wijs, Liendertseweg 10, Amersfoort. Tel. 033 - 472 07 27. Vanaf 10.00 en 11.00 uur. Woensdag 10 februari Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor Havo, Atheneum en Gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Tel. 035 - 541 60 41. Vraag een uitnodiging bij ons aan. Open huis: Groenhorst College, voor algem. vormend en agrarisch, onderwijs, Dierenriem 2, Maartensdijk. Tel. 0346 - 21 14 35. Van 13.30- 15.30 uur. Open huis: Groenhorst College, voor algem. vormend en agrarisch onderwijs, Luxoolseweg 1, Nijkerk. Tel. 033 - 245 14 08. Van 13.30 - 16.00 en 19.00 - 21.00 uur. Open dag: Meerwegen College Keistad, voor Vmbo (Vbo - Vbo/Mavo), Kaliumweg 2, Amersfoort. Tel. 033 - 461 43 66. Van 19.00 - 21.00 uur. Donderdag 11 februari Open dag: Meerwegen College Keistad, voor Vmbo (Vbo - Vbo/Mavo), Kaliumweg 2, Amersfoort. Tel. 033 - 461 43 66. Van 16.30 - 21.00 uur. Zaterdag 13 februari Open dag: Werkplaats Kindergemeenschap voor peuter/basisonderwijs, Mavo, Havo, Vwo (atheneum, gymnasium), Kees Boekelaan, Bilthoven. Van 9.30/9.45 - 12.30 uur. Dinsdag 23 februari Informatieavond: Meridiaan College, Kath. s.g. voor voortgezet onder wijs, Liendertseweg 101, Amersfoort. Tel. 033 - 472 07 27. Begint om 19.30 uur precies. Woensdag 24 februari Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor Havo, Atheneum en Gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Tel. 035 - 541 60 41. Vraag een uitnodiging bij ons aan. Donderdag 25 februari Informatieavond: Meridiaan College, Kath. s.g. voor voortgezet onder wijs, Liendertseweg 101, Amersfoort. Tel. 033 - 472 07 27. Begint om 19.30 uur precies. Woensdag 3 maart Open huis: Groenhorst College, voor algem. vormend en agrarisch onder wijs, Luxoolseweg 1, Nijkerk. Tel. 033-245 14 08. Van 13.30-16.00 uur. Zaterdag 6 maart Informatieochtend: Meridiaan College, Kath. s.g. voor voortgezet onderwijs, Liendertseweg 101, Amersfoort. Tel. 033 - 472 07 27. Vanaf 10.00 en 11.00 uur. Woensdag lOmaart Informatieavond: De Koppel, voor Vmbo Vbo en Ivbo), Hooglandseweg-Noord 55, Amersfoort. Tel. 033 - 472 82 03. Van 16.00 - 20.00'uur. Autoscha Stalen h NIEUWEGRACHT 29 TOPHERSTEL AANNEMINGSMAATSCHAPPIJ A.A. van Breukel Van Straelenlaan 7, Sc apparate Dorresteinweg 65 - Van Weedestraat 42-44 Soest Tel: 035 - 601 81 09 Per 1 augustus 1997 zijn Amerij, Don Bosco en Muurhuizen samen één nieuwe vmbo-vestiging van het Meridiaan College voor mavo, mavo-vbo, vbo, ivbo geworden. Het Stromenland heeft drie locaties: lo catie Liendertseweg, locatie Ura- niumweg en locatie Sweelinck- straat. De sterke kanten van Amerij, Don Bosco en Muurhuizen zijn ge bundeld in één vestiging, waar alle leerlingen gebruik maken van de kennis en de speciale zorg van de drie voormalige vestigingen. Kleinschaligheid De drie locaties zijn kleinschalig van opzet. Voor leerlingen die met (leefpro blemen worden geconfronteerd, is het belangrijk in een rustige en veilige sfeer te kunnen functioneren. Bovendien wordt er naar gestreefd de groepen zo klein mogelijk te houden. Nieuwe leer lingen voelen zich dan ook snel thuis en voor de leerlingen en leerkrachten ont staat er een overzichtelijke situatie, waarin door leerkrachten tijdig gerea geerd kan worden. Het Stromenland vindt het belangrijk dat leerlingen zich prettig voelen op school; dat wordt bereikt in een persoonlijke, veilige en warme omge ving, maar ook dat elke leerling zijn of haar talenten maximaal kan ontplooien en dat de leerling zelf een grote rol speelt in de eigen ontwikkeling, zodat er een goede aansluiting met het vervolg onderwijs ontstaat. Dit wordt bereikt doordat de leerlingen zeer actief zijn in de lessen en er veel aandacht wordt ge schonken aan studie-, huiswerk- en keu zebegeleiding; (ondersteund door een professioneel team van specialisten). Bovendien vinden binnen en buiten de lessen activiteiten plaats, die aansluiten bij de lessen en de interesses van de leer lingen. Leerwegen Voor mavo- en vbo-leerlingen gaat er de komende jaren veel veranderen in de bovenbouw. De huidige indeling in mavo en (i)vbo wordt vervangen door vier leerwegen en het leerwegonder steunend onderwijs, die allemaal leiden naar het middelbaar beroepsonderwijs. Op Het Stromenland is het complete aanbod van leerwegen aanwezig: - De theoretische leerweg Deze leerweg, vergelijkbaar met het hoogste niveau van het huidige mavo, leidt op voor de vak- en middenkader opleidingen in het middelbaar beroeps onderwijs (mbo). - De gemengde leerweg Dit is een leerweg, waarin leerlingen in hun pakket naast theoretische vakken ook één beroepsgericht vak kiezen. Deze leerweg leidt op voor de vak- en middenkaderopleidingen in het mbo. De gemehgde leerweg ligt qua niveau dicht bij de theoretische leerweg. - De kaderberoepsgerichte leerweg Deze leerweg is vergelijkbaar met het huidige vbo en is bedoeld voor leerlin gen die het liefst kennis opdoen door meer praktisch bezig te zijn. - De basisberoepsgerichte leerweg Deze leerweg bereidt voor op de basis beroepsopleidingen in het mbo. - Leerwegondersteunend onderwijs (lwoo) Het leerwegondersteunend onderwijs is de nieuwe naam voor het huidige ivbo. Leerlingen die extra zorg en hulp nodig hebben op het gebied van leren of een andere (tijdelijke) problematiek kunnen gebruik maken van het Leerweg Onder steunend Onderwijs (lwoo). Sectoren Als leerlingen van klas 3 en 4 een vak kenpakket gaan kiezen, kunnen ze kie zen uit drie sectoren: techniek, econo mie, zorg en welzijn. Hiermee wordt een eerste keuze gemaakt voor een goede aansluiting op het middelbaar beroeps onderwijs. Elke sector kent vaste vak kenpakketten. Goede begeleiding Leerlingen in het voortgezet onderwijs bevinden zich in een leeftijdfase die ge kenmerkt wordt door het ontdekken van zichzelf en de omgeving. Dat pro ces gaat soms gepaard met vallen en opstaan. Het begeleidingssysteem is erop gericht de leerlingen bij dit proces te ondersteunen. Natuurlijk is ook het behalen van goede resultaten een be langrijke zaak. Daarom wordt er veel aandacht besteed aan de inrichting van het onderwijs en de extra begeleiding die leerlingen daarbij nodig hebben. Deze begeleiding kan individueel of in kleine groepen zijn. Niet alle leer- en ontwikkelingsproblemen kunnen binnen de lessen behandeld worden. Voor en kele veelvoorkomende problemen, bie den we binnen schoolverband korte trai ningen aan o.a. faalangstreductietraining en sociale vaardigheidstraining. Bij het opzetten en uitvoeren van deze trainingen wordt de school ondersteund door een pedagoog en een psycholoog. Het Stromenland onderhoudt ook goe de contacten met begeleidingsinstanties buiten de school via het schoolconsulta- tieteam. Op elke locatie is het begelei dingssysteem afgestemd op de be hoeften van de leerlingen die zich daar bevinden. Er wordt specifieke aandacht besteed aan het leren studeren en aan eventuele leerproblemen bij individue le leerlingen. Remedial teaching wordt verzorgd door speciaal opgeleide docen ten en er is ondersteuning mogelijk bij het leerproces door een pedagoog of psycholoog. Het toepassen van een spe ciaal ontwikkeld programma voor leer lingen met taalproblemen zorgt ervoor dat eventuele leesproblemen adequaat worden behandeld. Mentoraat Elke klas heeft een mentor (een klas- senleraar) en deze begeleidt de groep De mentor onderhoudt de contacten met de leerlingen, de ouders/verzor- gers, de vakdocenten en de school- opleiding. Maar dat is niet het enige. De, mentor is voor de leerlingen het eerste i aanspreekpunt voor allerlei zaken. De mentor houdt klassengesprekken en ver- zorgt de mentorlessen. In de mentorles- sen wordt nader ingegaan op zaken die met de school te maken hebben: het stu deren, het functioneren van de leerling in de klas en het maken van keuzen. i Zorgteam Elke locatie heeft een zorgteam. Hierin zitten leerlingbegeleiders en afdelings- leiders, de pedagoog en psycholoog Leerlingen, die problemen ondervinden worden in het zorgteam besproken en ei worden behandelingsplannen opgesteld Ook contacten met externe instantie; jj zoals Riagg of de GGD verlopen via hei;) zorgteam. Een positieve benadering "Wij proberen op een positieve wijze tej i beoordelen en te waarderen. In een sa- menspel tussen ouders, leerlingen, en de - basisschool zorgen we ervoor dat leer-1 lingen op de juiste plek terechtkomen en; de juiste koers binnen de school vinden, i Dit geldt ook voor de doorstroom naai 1 de leerjaren twee, drie en vier. In die hogere leerjaren kijken we naar de ge- schikte leerweg, het niveau, de vakrich ting en het vervolgonderwijs. Door extra begeleiding te geven wordt geprobeerd studieproblemen aan te pakken. Het is belangrijk dat leerlingen, die de stap maken naar het voortgezet onder wijs met veel nieuwe vakken, eerst leren hoe ze moeten studeren. Dit houdt in dat er in het eerste leerjaar in elke les aandacht besteed wordt aan het aanle- ren van vaardigheden om op de juiste wijze, voor elk vak, zelfstandig te kun nen studeren. Er wordt door de docen ten lesgegeven met korte instructies. Dit betekent, dat van ieder lesuur één deel wordt besteed aan gerichte instructie (kennisopbouw) en het andere gedeel te aan het oefenen en het verwerken van de leerstof." Aldus de heer G. Houtza ger vestigingsdirecteur van Het Stro menland. Onderwijs op maat "Dankzij onze extra begeleidingsmoge lijkheden, onderwijsprogramma's op verschillende niveaus, de keuze uit leerwege, sectoren en negen afdelingen, is het mogelijk daadwerkelijk onderwijs op maat aan te bieden. Dit heeft tot ge volg dat in vier jaar het zelfvertrouwen van de leerling groter wordt, waardoor het functioneren in het vervolgonder wijs, op het werk en in de maatschap pij vergemakkelijkt zal worden." Elk jaar in februari organiseert Het Nieuwe Eemland in Amersfoort een voorlichtingsmiddag waarop oud-leerlingen die de afgelopen twee jaar de school hebben verlaten, informatie geven over de dagelijkse praktijk op vervolgopleidingen aan leerlingen van de vierde en hogere klassen. Elk jaar opnieuw horen de docenten van deze oud-leerlingen dat er in korte tijd op school zoveel is veranderd. Dat zal dit jaar zeker niet anders zijn. Aan het begin van dit schooljaar heeft Het Nieuwe Eemland, een van de drie vestigingen van het Meridiaan College, het vertrouwde gebouw Onze Lieve Vrouw ter Eem verlaten. Sinds het ein de van de jaren zestig was daar de on derbouw van de school gevestigd. De leerlingen van de eerste en tweede klas sen beschikken nu over een eigen, nieu we vleugel van het gebouw Constantijn. Tot grote vreugde van J. Heneweer, af delingsleider onderbouw: "We hebben hier voorzieningen om trots op te zijn, zoals een zeer groot technieklokaal met geavanceerde apparatuur en een goed geoutilleerde keuken die bij het vak ver zorging wordt gebruikt. Een vooruit gang ten opzichte van de oude situatie, maar het prettige is dat we door de si tuering in een eigen vleugel het klein schalige karakter van de onderbouw hebben kunnen behouden. Op deze manier hoeft de overgang van de basis school naar een veel grotere school voor voortgezet onderwijs voor de leerlingen geen probleem te vormen." Tweede fase Niet alleen de onderbóuw heeft een nieuw gezicht gekregen, ook de boven bouw van HAVO en VWO biedt sinds het begin van dit schooljaar een heel andere aanblik. Het Nieuwe Eemland behoort namelijk tot de kleine groep scholen die de Tweede Fase dit school jaar al voor de vierde klassen HAVO en VWO hebben ingevoerd. De meeste scholen doen dat pas aan het begin van het komend schooljaar. Volgens C. Schouten, directeur van de vestiging Het Nieuwe Eemland, komt deze pionierspositie zeker niet voort uit hoogmoed: "Ons onderwijs is de laatste jaren voortdurend in ontwikkeling. We streven aan de ene kant naar zoveel mogelijk eigen verantwoordelijkheid voor een leerling, aan de andere kant naar een intensieve begeleiding om te voorkomen dat de leerling vastloopt. Om die eigen verantwoordelijkheid ge stalte te geven, werken we bijvoorbeeld met studiewijzers, zodat de leerlingen een goede planning kan maken. We zor gen er ook voor dat de leerlingen uit eenlopende activiteiten in het gebouw kan verrichten. Daarom is er bijvoor beeld een moderne mediatheek, waar je veel boeken en tijdschriften vindt, maar ook van internet gebruik kunt maken. Ook met de begeleiding zit het wel goed: het hele team is daarvoor de laat ste jaren intensief getraind. De tweede fase sluit dus naadloos aan op onze ei gen ontwikkeling." Landelijk gezien laten grote vernieuwin gen in het MAVO-onderwijs nog even op zich wachten. Voor W. Mohr, afde lingsleider MAVO, geen reden om stil te zitten: "Er zijn drie ontwikkelingen gaande. Ook de MAVO-leerlingen krij gen steeds meer ruimte voor een eigen aanpak, die past bij aanleg en karakter van een leerling. Daarnaast maken we ook in het MAVO-onderwijs steeds meer gebruik van de nieuwe media. Ten derde proberen we de relatie van het onderwijs met de maatschappelijke ontwikkelingen te versterken: leerlingen WONING- EN PR Burgemeester Grothest Telefoon: 035 - 602 0! s O E S T D I J Sterk geworteld Nieuwerhoekplein 1 - loodgieters- en verwarmini G. vandenPOI van Lenneplaan 69. EET-VILLA VAN DEN BRINK Soesterbergsestraat 122 Soest Tel. 035 - 601 27 06 Appiikatiebedrijf - Sc! Hartweg 70 - 3762 S< Bouw Maat! Postweg 57 - Soest Burg. Grothestraat 3 5 $su; Birkstraat 105, So« Lange Brinkwe leren immers met veel plezier wanneer ze weten waarvoor ze leren." Keuzeblokken Het Nieuwe Eemland staat in Amers foort ep omgeving bekend om het uit gebreide parascholaire programma. In de brugklas krijgen alle leerlingen dra ma. Goed voor hun persoonlijkheids ontwikkeling, maar vaak ook een aardig aanzetje tot de deelname aan de jaarlijk se brugklasmusical. Een groot succes: de helft van de brugklasleerlingen doet eraan mee. Ook genieten de brugklas leerlingen op Het Nieuwe Eemland van de zogenaamde keuzeblokken. In het kader van zo'n blok kunnen zij zich ge durende enkele weken bezighouden met bijvoorbeeld linosnedes maken, EHBO. een videoproductie vervaardigen, scha ken, Spaanse dans en een eigen 'pa voor internet samenstellen. Ook in de andere jaren staan er veel activiteiten rond de kern van het onder- wijs geprogrammeerd: excursies naar musea; toneel en dans op school: schouwburgbezoek; de dag van de lite ratuur; bezoeken aan instellingen en bedrijven. Speciale aandacht gaat uit naar expositie en voorstellingen die met de klassieke oudheid te maken hebben. Het Nieuwe Eemland biedt namelijk ook de mogelijkheid om een gymna siumdiploma te halen en de school vindt het belangrijk de gymnasiasten met zo veel mogelijk aspecten van de klassieke beschaving kennis te laten maken. Waarom zouden leerlingen moeten kie zen voor deze school aan de zuidkant van Amersfoort, waar door de jaren heen een grote populatie uit Soest en Soesterberg onderwijs volgde? De heer Schouten hoeft niet lang over het ant woord na te denken: "Vanwege de kwa liteit in het onderwijs, de royale aan dacht voor cultuur, de uitstekende bege leiding en de ongedwongen sfeer." voor het betere zt Hooglan Hamseweg 89a, H> Tel.: 033-48 :,\C« loodgieters- en ve Korte Brinkweg 37 t

Soester Courant | 1999 | | pagina 15