Sneeuwpret op de vleeswarenafdeling tig ding 6 Nieuwbouw alleen in bebouwde kom Nederlands Blok niet welkom op Griftland College en Mavo Soest Smeeing koopt terrein In de Ruimte Kleur mee en win fantastische prijzen! 4.98 10.00 1.59 ssdntratuin 6027493 lltirh 95 HEDEN INBRENG KUNST EN ANTIEK WOENSDAG 27 JANUARI e JAARGANG NO. 23 TrargfiK.a College wil andere koers volkshuisvestingsbeleid KLAREN Ook 's avonds en in 't weekend 88 3 Actueel 3 Actueel 5 Actueel 5 Actueel 15 Soesterberg 19 Sport Kinderspel: auto in brand Inbraak in manege Soesterbergers op kandidatenlijst Nederlands Blok Al onderhandelingen met kerkelijke stichtingen over verkoop .1 SCHIPPER «SOEST Tel. 06 - 53 91 12 37 <^NS„ie anders SOEST W<e OPEL O A. van der Lee Vleeswarenpakket 4 Rookworsten Goudsalami VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Van Breukelen Vast-goed Assurantiën Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,50 Buiten Soest f 33 Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG i-s j Het volkshuisvestingsbeleid van Soest is toe aan een herstructure ring. De vraag is niet langer waar Soest nog kan uitbreiden, maar waar binnen de bebouwde kom nog mogelijkheden zijn voor woning bouw. Dat is de voornaamste con clusie die kan worden getrokken uil de gemeentelijke rapportage die verder niet uitblinkt in concreet heid. Wanneer in de Boerenstreek in 2005 de laatste van de ongeveer zevenhonderd nieuwbouwwoningen worden opgele verd, heeft Soest geen grote bouwloca ties meer. In de Structuurvisie van 1992 werd de Jachthuislaan nog genoemd als mogelijk bouwterrein voor honderden huizen, maar de provincie wuifde dat idee van tafel. Het College heeft de Jachthuislaan nog niet helemaal uit zijn hoofd gezet, maar laat de locatie als zodanig vooralsnog voor wat het is. De oppositie-partijen zijn benauwd dat WD, CDA en PvdA na 2002 een weg door de polder willen laten aanleggen en er vervolgens ook woningbouw toepassen. Daarover rept de rapportage, geschreven door het ad viesbureau Zandvoort, met geen woord. Visie Herstructurering is overigens nodig, wil de gemeente aanspraak kunnerï maken op subsidie voor woningbouw. Geld uit het zogenoemde Investeringsfonds Ste delijke Vernieuwing (ISV) vloeit alleen naar de gemeente indien er een visie is ontwikkeld. Die visie is er nog niet. De rapportage van het College gaat nu in de discussie-molen en moet de basis vormen voor nieuw beleid. "We moeten nadenken over een andere koers," zegt de verantwoordelijke wet houder Bart Krol. "Tot nu toe hebben we altijd gediscussieerd of we wel of niet moeten bouwen. De discussie zou moe ten zijn hoe we dat binnen de contou ren van het stedelijk gebied kunnen doen. De rapportage leert dat dat kan." Volgens Krol gaat het niet zozeer om meer woningen, maar om een ander type woningen. Er is meer vraag naar huizen voor tweepersoonshuishoudens dan naar eengezinswoningen. Er zal voor de jongeren moeten worden ge bouwd, maar niet in de goedkope klas se. want er moet kwaliteit worden gebo den. De meesten zijn tweeverdiener en hebben volgens Krol best wel wat te besteden. Tegenwoordig wonen ze liever in een ruim appartement in het stedelijk gebied dan in een groot, vrijstaand huis. De wethouder stelt dat ook de voorkeur van ouderen naar dit soort appartemen ten uitgaat en het bevolkingsregister laat zien dat de vergrijzing in Soest hoger is dan het landelijk gemiddelde. "Wil je inspelen op de vraag, dan moet je in 2006 dergelijke woningen hebben," al dus Krol. Locaties Inbreiden betekent volgens de wethou der van ruimtelijke ordening onder meer het benutten van vrijkomende locaties. Bijvoorbeeld als een schoolgebouw of een bedrijfspand komt leeg te staan of een kerk wordt afgestoten. Als CDA- raadslid pleitte hij daar al eerder voor, het voltallige College deelt kennelijk zijn mening. Het Smitsveen is een van de wijken die in de toekomst in de problemen dreigt te raken als er geen actie wordt onderno- Actuele voorbeelden in de nabije toe komst zouden kunnen zijn de Mavo Soest aan de Valeriaanstraat (die gaat sluiten) en een of meer gereformeerde kerken in Soestdijk en/of Soest-Zuid die, zoals het er nu naar uitziet, worden verkocht. Ook in de zone rond de spoorbaan tussen Soest-Zuid en Soest dijk ziet het College mogelijkheden voor de realisatie van woningen. Leefbaarheid Het gaat hierbij om kleinschalige projec ten op de korte termijn. Voor de toe komst die wat verder in het verschiet ligt, moeten grotere projecten worden ontwikkeld. Volgens Krol dreigen be paalde wijken in de problemen te ko men als er niets gebeurt. Dat heeft on der meer met de bouw en de homoge niteit van de bewoners te maken. Zoals het Smitsveen. Enkele jaren geleden werd al eens het idee geopperd van de hoge flats een aantal verdiepingen te slopen, maar mede gezien de te hoge afschrijving werd dat plan in een vroeg stadium verscheurd. Ook de Eng wordt in de rapportage genoemd als wijk waarin de leefbaarheid moet worden verbeterd. Dat kan door sloop en nieuwbouw, maar ook door een groot aantal maatregelen te treffen, zoals een grotere verscheidenheid van het type woningen. Hierover zal de gemeente met de woningbouwverenigingen Acht- goed en SCW in overleg treden. Lees ook pagina 3: 'Lagere inkomens in te dure woningen'. Het Griftland College en Mavo Soest willen niet hebben dat het Nederlands Blok bij hen een anti- drugscampagne gaat voeren. Des ondanks wil de politieke partij toch folders uitdelen aan de leerlingen. Rector H. Wind van het Griftland Col lege vindt het te gek voor woorden dat de extreem-rechtse partij zonder overleg actie wil gaan voeren. "We voeren een duidelijk eigen beleid waarin we de leer lingen heel duidelijk maken dat drugs niet getolereerd worden. We hebben duidelijk geen behoefte aan de inbreng van welke politieke partij dan ook. Om zo zonder overleg te werk te gaan, dat kan van geen kanten." Neutrale beleid Adjunct-directeur G.A.M. Andeweg van de Mavo Soest sluit zich aan bij de mening van Wind. "Wij hebben ons ei gen neutrale beleid waarin onze leerlin gen zich kunnen ontwikkelen, dus we zitten niet te wachten op een politieke kleur. Welke dan ook. Een goed burger moet zijn eigen standpunt kunnen for muleren." Volgens het Nederlands Blok is er drin gend behoefte aan een effectievere drugsvoorlichting op scholen. Dit blijkt volgens de partij uit een onderzoek wat recent onder de inwoners van Soest is gehouden. In een faxbericht aan de scholen wordt de nadruk gelegd op de dringende aard van de actie: "Het klemt des te meer omdat gebleken is dat de rijksoverheid voornemens is de Mavo Soest op te heffen, zodat de kinderen nog verder buiten het ouderlijk gezag vallen met alle gevolgen van dien en te recht zullen komen op scholen in Amersfoort, een gemeente met talloze coffeeshops en een extreem gedoogbe leid." Nadat afgelopen donderdag een eerste fax naar de scholen gestuurd was, rea geerden de directies afwijzend. Deson danks kondigde het Nederlands Blok, dat in maart aan de Provinciale Staten verkiezingen deelneemt, in een tweede fax aan binnen een week de actie te zul len voeren. "Het probleem is nu actueel, dus zullen we er binnen afzienbare tijd op in moeten springen," aldus voorzit ter en lijsttrekker Vreeswijk. "Er is een grote behoefte aan voorlichting, dus als de scholen ons niet willen hebben, gaan we wel op de stoep staan. Dat is open baar terrein, dus kunnen ze ons niet ver bieden daar te gaan staan." Knokploeg Een datum voor de actie, die van korte duur zal zijn, kon hij nog niet te noe men. "We willen er zeker van zijn dat onze medewerkers veilig actie kunnen voeren," aldus Vreèswijk. Hij sluit niet uit dat de scholen contact hebben of zoeken met groeperingen die tegen het Nederlands Blok zijn en om die reden wellicht een knokploeg op de actievoer ders afsturen. Burg. Grothestraat 54 zie pagina 2 Geen McDonald's bij Shell-station. Soest onteigent eventueel grond. Gemeente denkt sluip- verkeer Den Blieklaan te weren met 30 km-zone. Laanstraat wil actie van gemeente. Rade makerstraat mogelijk busvrij. Soest niet overtuigend, wel efficiënt. Sportieve revanche Smeeing/BDC. Politie en brandweer rukten zater dagmiddag uit naar de parkeerplaats aan het Choristenpad, waar een au- tobrand was gemeld. Voordat de bluswagen arriveerde hadden enkele brandweerlieden, die met eigen ver voer te hulp waren gesneld, het vuur al met een blusapparaat onder con trole gekregen. Uit getuigenverkla ringen bleek dat er even tevoren drie knaapjes waren gesignaleerd, die met vuur speelden. De politie kon het drietal - alle drie 9 jaar oud - na een kort buurtonderzoek traceren. Eén van hen had een aangestoken lucifer onder de motorkap van de auto ge gooid. De auto, eigendom van een 37-jarige bewoner, liep forse schade op. Bij een inbraak in een manege aan de Peter van den Breemerweg zijn in de nacht van zondag op maandag drie paardenzadels, diverse hoofdstellen en enkele paardendekens ontvreemd. Uit een schuur verdween bovendien nog een hoeveelheid gereedschap. De totale waarde van de buit bedraagt volgens de politie minstens 10.000 gulden. Buren hadden 's nachts rond een uur of één een auto op het terrein gehoord. Vier Soesterbergers komen voor op de kandidatenlijst van het Neder lands Blok, de extreem rechtse par tij die op 3 maart meedoet aan de verkiezingen van de Provinciale Sta ten. Rob Ligtvoet is op de vierde plaats de hoogst genoteerde van het viertal, meteen na hem komt Henny Dummer. Op de plaatsen 20 en 22 volgen de dames H.J. van Norden en B.D. Witteveen. Verder bestaat de lijst van dertig namen hoofdzakelijk uit Utrechters, onder wie lijsttrekker Wim Vreeswijk. ra Smeeing Beheer bv heeft het terrein van In de Ruimte gekocht. De Soes- ter ondernemer Jan Smeeing is in middels in onderhandeling met twee kerkelijke opleidingsstichtin- gen in de provincie Utrecht, die se rieuze belangstelling hebben voor het perceel dat 35.000 meter be slaat. Smeeing hoopt binnen een of twee maanden een akkoord te bereiken met een van de potentiële kopers. Volgens hem is er verder 'heel veel interesse' voor het kerkje aan de Insingerstraat. "Onze insteek is het complete spul aan één iemand te verkopen. We zullen nooit het kerkje apart verkopen. Het mooiste is als een opleidingsinstituut het koopt, want dan kan de huidige bestem ming gehandhaafd blijven en dat is wat wij willen. Ik vind het prettig dat er nu rust in deze hoek is," aldus de project ontwikkelaar die in Soest tevens raads lid is namens het CDA. De Soester houdt zelf tienduizend vier kante meter. Het betreft het boerderij- perceel, waar nu het echtpaar Van den Heuvel woont. "Die mensen mogen daar blijven zitten zolang ze willen," al dus Smeeing die er daarna zelf wil gaan wonen. Nu het koopcontract is getekend, is de geplande veiling van het terrein van de baan. De curator kan beginnen met de Voor het kerkje aan de Insingerstraat bestaat 'heel veel interesse', maar Smeeing Beheer (sinds vrijdag de nieu we eigenaar van het terrein van In de Ruimte) denkt niet aan gesplitste ver koopt financiële afhandeling met de schuld eisers van de vorig jaar failliet verklaar de Stichting In de Ruimte. Smeeing wil niet zeggen wat hij voor het terrein en de opstallen heeft betaald. Vorig jaar kocht Smeeing Beheer nog de witte boerderij op de Eng, waar nu een deel van het kantoor is gevestigd. De onderneming is hoofdzakelijk actief in Friesland. Voor bouw- en interieurs Industrieweg 12 (Ind. terrein Soest Tel: (035) 60 29 468 Welkom op maandag t/m vrijdag van 30-17.30 uur. Zaterdag van 09.00-16.30 uur Lubbersen Autoservice Voor reparatie en onderhoud van uw auto ook aan huis. automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. i TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS START DIRECT! Telefoon 033 - 4729097 schouderham, kipfilet, cervelaatworst met waardebon 100 gram VVVAN DENWT accountancy t belaetingodvirs Koningsweg 29, Soest AK Telefoon (35) 603 70 00 De Peperomia argyreia is geschikt voor de lichte en schaduwplekken in huis. Deze 25 cm hoge plant uit grootmoeóerstijd is weer helemaal in. zeker in combinatie met de zinken vaas (ol3,5 cm. h.20 cm), t Peperomia in zinken vaas, van 11.95 voor AMERSFOORT Amsterdamseweg 139 Tel. 033-4611203 www.intratuin.nl Koopavond: donderdag en vrijdag tot 21.00 HET GROENE WARENHUIS r. Oi. t/m za. vanaf 9.00 uur. Ma. vanaf 10.00 uur. Tussen 10.00-12.00/13.00-17.00 uur kunt u uw antiquiteiten inbrengen voor één van onze veilingen. Is het een totale inboedel of zijn de goederen te groot om zelf te brengen, dan komen wij geheel vrijblijvend bij u aan huis voor een taxatie en het transport. v: èilinggebouvv Van Zadelhof!' Vaarlwea 109 1217 SM Hilversum Tel: 035 - 6247170

Soester Courant | 1999 | | pagina 1