mm w T B r van! Lagere inkomens in te dure huizen Geen McDonald's bij Shell-station Plan voor appartementen bij Roos Visser Soest onteigent eventueel grond JZBEEBS 39.50 1.ACTUEELr Wie wil er op 31 december of 1 januari gaan trouwen? Vooral eenpersoonshuishoudens VVD-er Krijger vertrouwt GGS voor geen meter meer Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS inclusief leggen WLOER- TEGELS yoov ft' -vrv Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. 035-6036000 De Hypotheker 'Omvangrijk tekort' aan sociale huurwoningen in Soest Gemeente vreest verkeersoverlast op Soesterbergsestraat GGS krijgt geen steun voor blokkade bouwprojecten Soest-Midden Soester inbreker moet vijf maanden achter tralies Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers Gemeente bereidt millenniumfeest voor Gemiddeld 2,43 bewoners per woning Rapportage is handvat voor nieuw beleid Spin-off effecten Soester Courant Voor doortrekking van ontsluitingsweg achter AH "Surprice Party" (Brasserie 'ester 035 - 603 60 10 7 dagen per week geopend! *Speciaiist+ Ook voor service moet u bij ons zijn PAGINA 2 mg een iputers) ik aan 29,3761CB Soest. Vanaf 30 m2 (excl. materiaal) van Italiaans fabrikaat, 34x34 cm, per m2 WOENSDAG 27 JANUARI 1999 SOESTER COURANT PAGINA 3 RCHITEKTUUR mkanalen werpen !zen oouwingen »oires id van; 13.00 tot 17.00 uur 00 tot 17.00 uur oest, (035) 601 06 52 g advies indelingen? naar nsten! 0 MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Steenhoffstraat 66, Soest Waarom naar De Hypotheker? Voor een overzichtelijk hypo theekadvies op maat en het afsluiten van de juiste hypo theek door een persoonlijke adviseur die u kosteloos al het werk uit handen neemt. Daarom naar De Hypotheker! Volledig objectieve en 100% onafhankelijke hypotheek bemiddeling Kosteloos advies op maat Keuze uit vele honderden hypotheekvarianten De meest gunstige voor waarden Alle fiscale aspecten tot op de gulden voorgerekend Begeleiding van A tot Z gedurende het hele aan kooptraject Ook na het afsluiten van de hypotheek volledige service Adviseur Evert-Jan Wijers en secretaresse Henriëtte Beijersbergen Maak een afspraak met De Hypotheker bij u in de buurt: Soest, Steenhoffstraat 66, 1 B Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Ongeveer 2.600 Soester huishou dens wonen in een te dure huur- of koopwoning. De eenvoudige reden is dat er te weinig goedkope huizen voor deze lagere inkomensgroep zijn. Aan deze situatie zal de ko mende jaren weinig veranderen, is de verwachting. Er is geen geld om woningen voor deze doelgroep te bouwen, tenzij de gemeen te de grondprijs sterk matigt en de wo ningcorporaties onrendabele investerin gen voor lief nemen. Dat zit er niet in. Ongeveer 1.500 huishoudens uit de la gere inkomensgroep wonen in een koopwoning die, gerelateerd aan hun salaris, eigenlijk te duur is. Mochten ze de woning verkopen, komen de lagere inkomens daar niet voor in aanmerking, omdat de marktprijs inmiddels te hoog is. Hoeveel mensen er met een hoger loon in een te goedkope woning zitten, is niet bekend. Tot de lagere inkomensgroep behoren de huishoudens die niet meer dan 35.700 gulden (eenpersoons) of 47.500 gulden (meerpersoons) bruto per jaar verdienen. Hiervan zijn er in Soest 6.500, terwijl het aantal goedkope wo ningen (met een huijr tot 775 gulden per maand) nog geen 3.900 bedraagt. Dat zijn er dus ruim 2.600 te weinig. In de volkshuisvestingsrapportage spreekt de gemeente van een 'omvangrijk te kort'. Illusie "Het is een illusie te denken dat je daar grootschalig iets aan kunt doen," zegt wethouder Bart Krol van volkshuisves ting. Doordat de inkomens ieder jaar stijgen, zal een deel van de doelgroep boven de salarisgrens uitkomen en over enkele jaren niet meer tot deze groep gerekend hoeven te worden gerekend. Verder is het mogelijk de grens van het goedkope huurtarief van 775 gulden (prijsniveau 1999) op te trekken. Volgens Krol is het van belang dat de huur van de goedkopere woningen niet te snel stijgt. In dat verband merkt hij op dat het onverstandig zou zijn deze wo ningen zodanig te renoveren dat de huur fors omhoog gaat. Met de woningcorpo raties wil de gemeente afspreken dat woningen onder een bepaald huurbe drag niet te koop worden aangeboden, zodat deze beschikbaar blijven voor de lagere inkomensgroep. Ook hoopt de gemeente dat de corporaties bij alle nieuwbouwprojecten een aantal sociale huurwoningen realiseert. Niettemin is de verwachting dat in 2006 nog steeds 1.600 huishoudens in een te duur huis wonen. Een voorstel van McDonald's Ne derland BV om op het terrein van het Shellstation op de kruising Os- sendamweg-Soesterbergsestraat een gecombineerd tankstation/res taurant te plaatsen is door B. en W. afgewezen. Zij denken dat het teveel overlast zou gaan veroorzaken. Volgens de restaurantketen en de olie maatschappij is op de locatie van het Shellstation echter voldoende parkeer gelegenheid. Verder menen ze dat de capaciteit van de omliggende wegen groot genoeg is en zorgdraagt voor een vlotte doorstroom van het verkeer. De ondernemingen stellen dat er steeds meer behoefte is aan een extra bood schap tijdens het tanken, en denken mede daarom dat er slechts weinig men sen alleen voor een hamburger komen. Daarnaast denken McDonald's en Shell nog eens werkgelegenheid te kunnen bieden aan zeker twintig mensen. Zelfs aan het milieu wordt gedacht; men be looft plechtig om regelmatig schoonma kers rond te sturen om al het zwerfvuil op te rapen. Voor B. en W. is dit toch niet voldoen de. Hoewel in de antwoordbrief wordt gesteld dat zij niet principieel tegen een vestiging van McDonald's in Soest zijn, is de beoogde locatie niet goed. De vlot te doorstroom die volgens de fastfood- distributeur een voordeel is, moet vol gens de gemeente niet verstoord wor den. De Ossendamweg en de Soester bergsestraat zijn doorgaande routes en moeten daarom niet opgestopt raken door 'snackers'. Verder worden ook vraagtekens geplaatst bij de architecto nische aanpak en de inpassing van be staande bomen in het plan. Op deze kruising zal geen McDonald's komen. Het College werkt niet mee, om dat het bang is dat de hoofdwegroute van Soest anders zal dichtslibben. Exploitant J. van Veenendaal van het Shell-station is niet of nauwelijks bij de planvorming betrokken geweest. Vanaf het moment dat hij op de hoogte werd gesteld, beschouwt hij het plan als on haalbaar. Het plan van McDonald's om een ves tiging in Soest te starten, is niet nieuw. Enkele jaren geleden wilde het bedrijf al een filiaal openen in het pand van Im merzeel aan de Van Weedestraat. Het gemeentebestuur weigerde ook toen medewerking, omdat het vreesde voor een enorme toename van het verkeer op de toch al vaak dichtgeslibte winkel straat. Voor het perceel van de firma Roos, op de hoek van de Steenhoffstraat en de Dalweg, is een bouwplan in gediend voor een appartementen gebouw. En dat is precies waar Ge meentebelangen Groen Soest (GGS) bang voor was. Het bestemmingsplan Soest-Midden biedt op een aantal locaties nog de mo gelijkheid tot een goothoogte van acht meter te bouwen. Dat is ongewenst, meent GGS, en dus is het de hoogste tijd het bijna tien jaar oude bestem mingsplan te wijzigen. Omdat een dergelijke procedure een tijdrovende kwestie is, wilde GGS een voorbereidingsbesluit nemen. Daarmee kunnen nieuw ingediende bouwplannen een jaar worden bevroren. Een meerder heid van de gemeenteraad (WD, CDA, PvdA, D66 en Ans Mann van GL/PS) blokkeerde echter het initiatief-voorstel van GGS. De coalitie-partijen vinden dat een nieuw bestemmingsplan moet worden Een 32-jarige man uit Soest is door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. De rechtbank achtte de Soester schuldig aan een drietal inklimmingen in flatwo ningen in Utrecht. De eis was negen maanden cel. De tactiek van de ver dachte was steeds dezelfde. Hij klom in augustus drie keer op balkons van het zelfde flatgebouw vlakbij de Jaarbeurs. Via niet afgesloten deuren drong hij twee keer een woning binnen en maak te enkele honderden guldens buit. Bij een derde poging werd hij betrapt. Als bijzondere voorwaarde legde de rechtbank verplicht reclasseringscontact op. De verdachte is namelijk al achttien jaar verslaafd aan drugs. Tijdens zijn voorarrest werd hij ook al in een ont wenningskliniek geplaatst. Hieruit ver dween hij echter, omdat hij graag de feestdagen thuis wilde doorbrengen. De Soester was al eerder veroordeeld. ontwikkeld, maar op stel en sprong een blokkade opwerpen, dat ging hen te snel en te ver. Volgens wethouder Bart Krol heeft dat pas zin als een meerderheid van de raad weet wat het uiteindelijk met Soest-Midden voor heeft en dat is nu niet het geval. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF), die het voorstel van GGS, steunde, haakte daar op in. "We zijn al zo lang verdeeld, dat we niet meer weten wat we willen. Daarom moeten we nu alles stilleggen en eerst bekijken wat we eigenlijk wil len." Schadeclaims Het eerste overleg vindt mogelijk vol gende week al plaats, maar maatregelen zijn nog niet te verwachten. Het CDA waarschuwde zelfs voor schadeclaims van projéct-ontwikkelaars, indien de gemeente nu plotseling mogelijkheden in het bestemmingsplan gaat blokkeren. Jan Smeeing: "Het is gewoon een lelij ke hoek. Ga nou eens met die project ontwikkelaar praten en bekijken wat je op die plek kunt doen. Misschien kom je dan uit op iets wat in de stijl van Ar tishock past." Witte had daar niet veel vertrouwen in, maar Smeeing stelde dat er best project- ontwikkelaren te vinden zijn, met wie je kunt praten. Hij is zelf project-ontwik kelaar en eigenaar van onder meer het St. Josephgebouw, waarin Museum Oud Soest en Artishock zijn gevestigd. Het witte boerderijtje naast Artishock is een monument en moet blijven staan. Maar vanaf twee meter daarvandaan kan volgens het bestemmingsplan ze ventig procent van het Roos-perceel worden gebouwd. Het bouwplan dat is ingediend, schijnt aan alle kanten te rammelen. Vandaar dat de gemeente de aanvrager heeft meegedeeld dat het moet worden verbe terd. Witte vond het maar opvallend dat het bouwplan kort voor de raadsverga dering was ingediend. Daarmee omzeil de de Baarnse aanvrager een eventueel voorbereidingsbesluit. Wellicht dat GGS met haar presentatie over Soest-Midden en het indienen van het initiatief-voor stel 'slapende honden heeft wakker ge maakt'. Stelletjes die op vrijdag 31 decem ber van dit jaar of op zaterdag 1 ja nuari 2000 willen trouwen, kunnen zich aanmelden bij de afdeling pu- bliekszaken gemeente Soest. Het is de bedoeling dat op beide dagen een feestelijke huwelijksvoltrekking plaatsvindt in het gemeentehuis. Ze zullen onderdeel uitmaken van het millenniumfeest dat een stuurgroep on der leiding van burgemeester Hans de Widt voorbereidt. Vast staat dat over enkele maanden een fotoboek over de Soest in de periode 1900-2000 wordt uitgegeven. De afgelopen eeuw zal wor den weergegeven in ongeveer tweehon derd foto's. Aansluitend op de Gildefeesten viert muziekvereniging PVO in september het honderdjarig bestaan. In november volgt in Soesterberg een millenniumcon- cert van Odeon. De stuurgroep bekijkt inmiddels het voorstel voor een grote nieuwjaarsrecep tie op 1 januari in sporthal Beukendal. Verder wordt gedacht aan een histori sche markt in de Kerkebuurt en een theatervoorstelling in Cabrio aan de Soesterbergsestraat. Ook wil men de Sylvestercross van AV Pijnenburg (31 december) in het feestprogramma opne men. Suggesties en ideeën voor de jaarwisse ling naar 2000 kan men sturen naar de Gemeente Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest, e-mail: zouwj@soest.nl. BAR, GRILL RESTAURANT Onze geweldige T-bone steaks? Onze beroemde Oma's stoofpotjes? Onze bourgondische lamsschouder? Het blijft genieten! (AomegaHrtaiookomtfttWaï) STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 03S-6018252 Met veertig procent vormen de een persoonshuishoudens een meer derheid in Soest. Dertig procent van de huishoudens bestaat uit twee mensen, de overige dertig procent betreft gezinnen. De woningvoorraad van Soest bedraagt nu ruim 18.000 (waarvan iets meer dan 2.500 in Soesterberg) en zal de komen de zeven jaren toenemen tot ruim 19.000. Gemiddeld wonen er per wo ning nu 2,43 mensen. Dit percentage zal verder dalen tot 2,3. De cijfers staan in de volksrapportage die het adviesbureau Zandvoort in opdracht van het gemeen tebestuur heeft geschreven. Met 44.110 inwoners is de lokale bevol king veel groter dan waarmee de provin cie rekening had gehouden (ongeveer 42.000). Soest gaat ervan uit dat het in wonersaantal in 2006 rond de 45.000 schommelt. Pas op de langere termijn wordt landelijk een afnemende bevol kingsgroei verwacht, die zal doorzetten in een bevolkingsafname. Dat betekent dat de vraag naar woningen na 2010 sterk zal afnemen, hetgeen ook in Soest het geval zal zijn. Soest vergrijst overigens in snel tempo. Van de inwoners is 41 procent ouder dan 45 jaar, in 2005 heeft vrijwel de helft van de bevolking die leeftijd be reikt en is zeventien procent ouder dan 65 jaar. Slechts 8.200 Soesters van dit moment zijn jonger dan 30 jaar. "De geloofwaardigheid van het plan is ter discussie, omdat de naam van GGS er boven staat. Het is niet los te zien van de discussie over de Ra bobank. Ik geloof ze voor geen me ter meer," aldus WD-fractievoor- zitter Bert Krijger over GGS. PvdA-raadslid Wil Stekelenburg heeft zich uit het inloopuurtje voor Soester- bergers teruggetrokken, omdat GGS-er Bert van 't Holt er aan deelneemt. En zelfs bij een christelijke partij als het CDA staan de gezichten vol ongeloof wanneer GGS het woord voert. GGS heeft het gedaan bij de coalitie-fracties in de gemeenteraad. Dat heeft alles te maken met de aanval die Van 't Holt in november namens zijn De volkshuisvestingsrapportage van het College komt op woensdag 3 fe bruari in een extra vergadering van de commissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting aan de orde. Vervol gens is inspraak op de notitie moge lijk tot 5 maart, waarna het College eind maart een concept-raadsvoor stel lanceert. Het stuk komt op 13 april terug in de commissie volks huisvesting, waarna de gemeenteraad het op donderdag 29 april moet vast stellen. De rapportage bevat geen concrete voorstellen, maar vormt slechts een handvat voor het nieuwe volkshuis vestingsbeleid van de gemeente. Dat zal worden vastgelegd in een visie partij inzette op de fractievoorzitters Teun Middelkoop (CDA) en Kees Boer- koel (PvdA), toen de bouwaanvraag van de Rabobank ter sprake kwam. Middelkoop is voorzitter van de Raad van Bestuur en het bedrijf van Boerkoel was door de bank ingehuurd voor het constructiewerk. Volgens Van 't Holt wekte dat op z'n minst de 'schijn van be langenverstrengeling' Kwaad bloed De actie van GGS zette kwaad bloed bij de zes andere fracties en mondde uit in een verder nietszeggende 'motie van af keuring'. Dat GGS destijds op de man speelde, is nog steeds niet vergeten. Krijger sprong donderdagavond bijkans uit zijn vel toen hij in zijn hoedanigheid als penningmeester van de Historische Kring door Harry Witte in de discussie over het bestemmingsplan Soest-Mid den werd gemengd. "In zijn nieuwjaars toespraak heeft Krijger toen gezegd dat Soest mooi moet blijven," aldus Witte die meteen werd geïnterumpeerd door Krijger. "Wanneer houden we nu eens op met te zeggen: hij is ook leraar of hij is dat." Krijger ging vervolgens, met enig gevoel voor toneel, vreselijk te keer tegen Wit te. "Als we het over Soest-Midden heb ben, wil ik best met de andere opposi tie-partijen praten. Als dan blijkt dat GGS bereid is serieus mee te praten, kunnen we nog eens kijken of dat mo gelijk is. Maar de argwaan wordt met het uur groter en dat beperkt de discus sie." Witte begreep de commotie van Krijger niet. "U gaat helemaal niet zakelijk er op in. U doet alleen maar boos, terwijl ik iets aardigs over u zei." Wil Stekelen burg kon Krijgers woede wel begrijpen. "We moeten de discussie wel zuiver houden." Ik kan me bij ons op Soest diverse ram pen voorstellen; een overdosis jeugdcri minaliteit, een overstroming van de Eem, een grotere fractie van Gemeente belangen Groen Soest (GGS), een zandverstuiving in de Soester Duinen, een vliegramp op Soesterberg, een golfterrein in het Monnikenbos of een goudkust op het Zonneglorenterrein. Maar de grootste ramp voor Soest in het volgende millennium is de Soester Za- kenkring. Deze vicieuze cirkel, die vol gens eigen zeggen, vreselijk gebukt gaat onder de Gooise Ziekte wil de hele Bui tenbrink volplempen met bedrijfsterrei nen. Ze hebben er 65.000 gulden voor over om dat samen met de Kamer van Koophandel en drie handelsbanken te laten onderzoeken door een extern bu reau. Na het in beslag nemen van de hockey velden willen de zakenjongens 't liefst ook nog de bibliotheek, het zwembad en C-drie opheffen ten behoeve van "economische dynamiek". Dat beweert kringhoofd Mr. Dick van Loon, die afnemend inwonertal en ver trek van middenstand en voorzieningen voorspelt als de bedrijvigheid in Soest (op de derde plaats binnen Gooi- en Eemland als economische entiteit) niet toeneemt. Zuivere demagogie. De uitstekende Structuurvisie 1992, waarin alle haalbare contouren al zijn vastgelegd en uitgevoerd, vindt Tho- masvaer Van Loon achterhaald. "Ik heb de indruk dat het College van B W en de Gemeenteraad op hun lauweren rus ten", zegt de advocaat en rechter-plaats- vervanger. Verder wil hij overheidsgeld voor het opknappen van het oude be drijventerrein Soestdijk, voor nieuwe rotondes en voor de "vrijwillige" bo demsanering van maar liefst 31 Soester bedrijven. Klagen geen gebrek, maar het afgelo pen jaar was "een gouden jaar van hoog conjunctuur", geeft hij toe. "De groei van werkgelegenheid en het rendement lagen in Soest en in deze regio boven het landelijk gemiddelde." Meer, meer, meer of zullen we de verla ten terreinen van Kodak Polychrome, van Food Express en van Nomotta be schikbaar stellen voor sociale woning bouw, net als de niet meer gebruikte schoolterreinen of afgeschreven kerkge bouwen? Dan hoeft wethouder Krol niet langs de spoorlijnen te bouwen. Gênant zijn de uitlatingen van Mr. Van Loon over het te verwachten Lockerbie- proces op het Kamp van Zeist. Terwijl iedereen zich zorgen maakt over de gang van zaken rond de rechtspleging van dit afschuwelijke drama in Schot land, staat onze Zakenpleiter zich in restaurant Soestduinen te verlekkeren op "de extra Soester(bergse) werkgele genheid zoals verbouwing en catering", die het tribunaal zal opleveren. Ook Pieternel Hans de Widt vindt "de spin- off effecten hiervan van grote betekenis voor onze mooie gemeente". Tenslotte deelde de voorzitter mee, dat elke ondernemer voor zijn belangen kan aankloppen bij raadslid Wil (PvdA) Stekelenburg. Zij bekleedt sinds kort een dagelijks bestuursfunctie (met presentiegeld!) bij de Kamer van Koophandel. Ik wist het. in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 Zoals verwacht heeft de gemeente raad donderdagavond besloten een onteigeningsprocedure te starten. Soest wil daarmee een uiterst mid del in handen hebben om de grond te verwerven die nodig is voor de doortrekking van de ontsluitings weg achter Albert Heijn. Het eerste deel loopt nu dood bij de parkeer plaats van de supermarkt. Amsterdams café uit de jaren'50. Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. Soesterbergsestraat 188 - Soest Met in ieder geval drie van de vijf per- ceel-eigenaren kan de gemeente maar geen overeenstemming bereiken over onder meer de financiële aspecten. Daarom neemt ze nu het zware wapen ter hand, al wil daf niet zeggen dat het zal worden gebruikt. Evenals tijdens het overleg in de com missie financiën beloofde wethouder Neks Blommers de raad dat ze er alles aan zal doen toch tot een minnelijke schikking te komen met de grondeige naren. De start van de onteigeningsprocedure werd mogelijk gemaakt door de coalitie fracties VVD, CDA en PvdA. Die von den het donderdag niet eens meer no dig zich in de discussie te mengen, al stelde PvdA-Kees Boerkoel andermaal dat de ontsluitingsweg (de Beek en Daalselaan) wat zijn partij betreft het begin van de buitenbrink (rondweg van de Stadhouderslaan naar de brandweer kazerne) mag zijn. De oppositie-partijen keerden zich fel tegen de onteigeningsprocedure. Ze zien absoluut de noodzaak niet in van de weg die volgens Wim Roest (D66) wel 3,5 miljoen gulden (exclusief btw) gaat kosten. Dat geld besteedt hij liever aan vrijwilligerswerk of aan de oplossing van het knelpunt (de spoorwegovergang in Soest-Zuid) van de Koningsweg-route. "De ontsluitingsweg dient vooral het belang van Albert Heijn, daarom blijven wij het de weg van AH noemen. Ver geet deze weg en ga echte problemen oplossen," aldus Roest. Hans van Wuijckhuijse van GGS noem de de kosten 'exorbitant hoog'. "Die Wie vergelijkt leest de Soester Courant staan in geen verhouding tot de weg die er komt." Ook GL/PS ("Deze weg dient geen enkel doel") en GPV/SGP/RPF ("Dit deel van de Van Weedestraat slibt niet dicht en er is geen plan voor een rondweg") stemden tegen. Het alge meen belang is niet met de ontsluitings weg gediend en dus mag de gemeente niet het zware middel van onteigening inzetten, menen ze. Blommers vindt de weg wel een zaak van algemeen belang en zei dat ze ervan overtuigd is dat het winkelgebied zal verbeteren, zodra de weg naar de Stad houderslaan is doorgetrokken. Over de exacte bedragen die het Colle ge denkt nodig te hebben voor de grond is in het openbaar niet gesproken. De cijfers zijn in vertrouwelijkheid aan de raadsleden ter inzage gelegd. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1999 | | pagina 3