Soest en het fenomeen 'gemeenteberichten' C 112 verlichting gemeentehuis rZCDSS'S Rondje Raadhuis DAAR RED JE LEVENS MEE Op 24 februari in dorpshuis Burgstede in Soesterberg 'Praten met B. en W.' i 1 1 v Overleg over vliegroute WOENSDAG 3 FEBRUARI 1999 gemeente KONINGSWEG Gemeenten zijn gewend besluiten openbaar te maken. Dat is niet (alleen) uit beleefdheid, maar gebaseerd op de wet. In artikel 3:40 van de Alge mene Wet Bestuursrecht, kortweg de 'AWB', is bepaald dat een besluit niet in werking treedt voordat het is bekendgemaakt. Bij de bekendmaking wordt een onderscheid gemaakt tussen beslui ten die tot één of meer belangheb benden zijn gericht en besluiten die dat niet zijn - besluiten van algeme ne strekking. Bij besluiten ten aanzien van één of meer belanghebbenden schrijft de AWB voor dat bekendmaking dient te geschieden door toezending of uitreiking van het besluit aan de belanghebbenden. Bij een bouwver gunning is dat bijvoorbeeld de aan vrager van de vergunning. Bij een besluit van algemene strek king moet de kennisgeving volgens de wet gebeuren door openbaarma king in een van overheidswege uit gegeven blad of een dag-, nieuws- of huis-aan-huisblad, dan wel op andere geschikte wijze. De bekendmaking is vooral van be lang om belanghebbenden de gele genheid te bieden bezwaar te maken tegen een besluit. Bij een besluit op een aanvraag op een bouwvergun ning gaat het daarbij uiteraard in de eerste plaats om de aanvrager zelf indien de vergunning wordt afgewe zen. Ook anderen kunnen evenwel be lang hebben bij het maken van be zwaar tegen de verlening van een vergunning aan een ander. Voor zover de bekendmaking van beslui ten in de rechtspraak aan de orde komt, heeft dat ook meestal betrek king op tijdigheid van de indiening van een bezwaar, dan wel op de vraag of de overschrijding van de bezwaartermijn een belanghebben de valt aan te rekenen. Bij overschrijding is een bezwaar niet-ontvankelijk en vindt geen in houdelijke beoordeling van het be zwaar plaats. Dat is slechts anders indien de rechter van oordeel is dat de overschrijding de belanghebben de niet valt aan te rekenen. Voorbeelden van uitspraken over-de materie zijn er te over. In dit artikel willen wij er enkele noemen waar in met name de bekendmaking in dag-, nieuws- of huis-aan-huisbla- den een rol speelde. In dit eerste voorbeeld beriep de bezwaarmaker zich op problemen met de bezorging van een huis-aan- huisblad. Burgemeester en wethou ders van een Brabantse gemeente verleenden iemand een bouwver gunning. Iemand maakte tegen de verlening van die vergunning be zwaar. De termijn waarbinnen hij Openingstijden gemeente Soest. De gemeentelijke afdelingen zijn in het gemeentehuis voor het pu bliek geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De balie van de afdeling Publiekszaken is geopend tot 16.30. Het informa tiecentrum in de hal van het gemeentehuis en het informatie punt aan de balie van de afde ling Publiekszaken zijn geopend tot 16.30 uur. Bij de afdeling Publiekszaken kunt u onder an dere terecht voor: de Gemeente lijke Basis Administratie perso nen, de burgerlijke stand, rijbe wijzen, identiteitskaarten, uittrek sels uit geboorteregister, woon ruimteverdeling, huursubsidie, voorzieningen voor gehandicap ten, vergunningen voor markten standplaatsen, zaken met betrek king tot de winkelsluitingswet. Op donderdagavond is het infor matiecentrum en de afdeling Pu bliekszaken geopend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt er dan ech ter geen zaken regelen die de bur gerlijke stand betreffen. Aanvra gen voor reis- en rijdocumenten kunnen op donderdag wel worden ingediend. Er geldt "klaar terwijl u wacht". Het gemeentehuis is telefonisch bereikbaar onder nummer (035) 60 93 411. Inwoners van Soester- berg die een nummer in Soest willen bellen, bijvoorbeeld van het gemeentehuis, moeten altijd eerst 035 draaien of intoetsen. De dependance van de afdeling Publiekszaken in het Dorpshuis te Soesterberg is voor het publiek geopend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De dependance is telefonisch be reikbaar onder nummer (0346) 35 14 12 Spreekuren Burgemeester en wethouders houden spreekuur na telefonische afspraak. Burgemeester J. de Widt of wet houder P.V. ten Hove kan men spreken na telefonische af spraak met secretaresse mevrouw S.J. Wolzak, telefoon (035) 60.93.443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno of R. W. Krol kan men regelen via secre taresse mevrouw L. Vogel, tele foon (035) 60.93.511. Belangrijke telefoonnummers zijn: -1 1 2 Algemeen alarmnummer Telefoonnummers (politie, brandweer en ambulan- - 60.93.459 Klachtentelefoon. Voor klachten over door de ge meente niet of te laat beant woorde brieven, of het niet nako men van toezeggingen. - 60.93.665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aan gesloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen en dergelijke, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. - 60.93.666 Infolijn afvalstoffen en grof vuil ophalen. Voor al uw vragen over afval zoals klein che misch afval(KCA) groente-, fruit en tuinafval enzovoort. Aanmel den van grof vuil ophalen van 08.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 16.00 uur. - 60.93.666 Meldpunt woonom geving (bereikbaar op werkdagen van 08.00 tot 16.00 uur) voor klachten over het onderhoud van de woonomgeving. Deze worden zo mogelijk binnen 24 uur verhol pen. - 60.93.593 Klachtentelefoon milieu. Voor al iiw vragen en klachten over milieu. Voor noodgevallen telefoon 54.87411 (politie). Agenda 1999 woensdag 3 februari, commissie sport, onderwijs, welzijnszaken en milieu woensdag 3 februari, extra ver gadering commissie ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, openbare werken en recreatie; behandeling volkshuisvestings rapportage donderdag 4 februari, commis sie financiën, economische za ken, sociale zaken en cultuur donderdag 25 februari, ge meenteraadsvergadering maandag 1 maart, commissie algemene bestuurszaken, volks gezondheid en maatschappe lijke dienstverlening dinsdag 2 maart, commissie ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, openbare werken en re creatie donderdag 4 maart, commissie financiën, economische zaken, sociale zaken en cultuur woensdag 10 maart, commissie sport, onderwijs, welzijnszaken en milieu Alle vergaderingen worden ge houden in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aangegeven. dat kon doen was evenwel verstre ken. De bescherming van andere belang hebbenden dan de aanvrager tegen besluiten over de verlening van bouwvergunningen, is in het aan vangsstadium ingebouwd. De wo ningwet bepaalt dat van een aan vraag tot verlening van een bouw vergunning een kennisgeving dient plaats te vinden "....in een van ge meentewege uitgegeven blad of een dag-, nieuws- of huis-aan-huis- blad". Van de verlening behoeft daarom geen openbare bekendmaking meer plaats te vinden. B. en W. hadden niettemin zowel de aanvraag als de verlening gepubliceerd in het plaat selijk huis-aan-huisblad. Ter verontschuldiging van de over schrijding van de bezwaartermijn beriep de indiener van het bezwaar schrift zich erop dat hij het huis- aan-huisblad niet had ontvangen als gevolg van problemen met de bezor ging. Hij had daarover bij de uitge ver ook al geklaagd. De rechter vond dat dit voor rekening van de indie ner van het bezwaarschrift kwam. De les van deze uitspraak is dat op het gemeentebestuur de plicht rust via een openbaar medium infor matie te verschaffen, maar dat op de burgers de plicht rust ervoor te zorgen dat zij daarvan kennis (kun nen) nemen. Termijnoverschrijding Een ander voorbeeld betreft een belanghebbende die te laat tegen een besluit van algemene strekking van Gedeputeerde Staten van een pro vincie - vaststelling van een nieuw plan ingevolge de Deltawet grote rivieren - bezwaar maakte. Ter ver ontschuldiging van de termijnover schrijding voerde hij aan dat hij van de publicatie te laat kennis had ge nomen omdat hij alleen in twee kranten was bekendgemaakt en niet tevens in een gemeentelijk publica tieblad. Dat verweer kon de betrok kene niet baten. De rechter oordeelde dat het feit dat de keuze voor bekendmaking niet was gevallen op een specifieke plaatselijke krant, onverlet laat dat de bekendmaking voldoet aan de wettelijke eisen. De wet laat de overheid de keuze tussen dag-, nieuws- en huis-aan-huisbladen. Gemeente Soest De gemeente Soest brengt wekelijks in de Soester Courant de besluiten die in het kader van de Algemene Wet Bestuursrecht bekendgemaakt moeten worden. Onder de kop "Op 't Hoogt - Ac tueel" vindt men alle officiële be kendmakingen. Het gemeentebestuur kiest bewust voor een plaatselijk blad, omdat die juist wat de aankondigingen betreft, zorgvuldig op nieuws worden onder zocht. Een medewerker van de gemeente bezig met het aanpassen van de aramaturen van de verlichting in het kader van de energiebesparende maatregelen die de gemeente treft. De gemeente vervult ook op het ge bied van de energiebesparing een voorbeeldfunctie, dus ook als het gaat om besparing op de kosten van verlichting. In het kader van het in eigen beheer uitgevoerde project 'verlichting gemeentehuis' worden de voorschakelapparaten in de armaturen van de verlichting vervangen. Dit is voor het milieu een goede zaak en financieel ook," zegt gemeentelijk energiecoördina tor Frans Donders. Met de werkzaamheden is ongeveer een uur per armatuur gemoeid. Het gaat om zo'n zeshonderd armaturen. Elk jaar wordt een verdieping 'onder handen' genomen. Vorig jaar is de bovenste verdieping gedaan, dit jaar de middenverdieping en volgend jaar de begane grond. Donders die ook aan de wieg van dit energiebesparingsproject stond, zegt dat de hele operatie zichzelf in vijf, zes jaar terug verdient, temeer om dat er tegelijk aanwezigheidsdetec- tie wordt aangebracht. Dit houdt in dat wanneer iemand vergeet het licht uit te doen of langer dan een kwar tier wegblijft, de verlichting automa tisch uitschakelt. "In de praktijk is gebleken dat een kwartier eigenlijk iets tekort is. De beweging die je moet maken om de verlichting 'aan de gang te houden', is toch nog vrij groot. Iemand die lang achtereen in vrijwel dezelfde houding aan z'n bureau zit, moet zich om het kwar tier even verplaatsen om ervoor te zorgen dat hij niet plotseling zonder licht komt te zitten." Donders vertelt dat de armaturen in het gemeentehuis even oud zijn als het gemeentehuis zelf dat in 1989 in gebruik werd genomen. In het hele gemeentehuis zijn dezelfde verlich tingsarmaturen aangebracht. "Het zijn goede armaturen, maar het eni ge bezwaar ervan is dat ze nog zijn uitgerust met een conventioneel voorschakelapparaat met een gewik kelde spoel. Dat is eigenlijk een beetje ouderwets, want inmiddels is er een hoogfrequent (elektronisch) apparaat gekomen. Alleen al door dit aan te brengen, kun je een bespa ring van elf, twaalf procent behalen op de energie van de verlichting in de kantoren in het gemeentehuis." Volgens Donders was het niet zinnig om nieuwe armaturen te laten ma ken. "Dat verdien je van z'n levens dagen niet terug, ook al voer je al het werk in eigen beheer uit. We hebben gekeken of de uitvoering van de energiebesparende maatregelen kon worden uitbesteed, maar dat was lastig te organiseren. Daarom heb ben we uit praktische en uit kosten overwegingen besloten het werk in eigen beheer te doen." Door het aanbrengen van een elek tronisch apparaat in plaats van het oude voorschakelapparaat, wordt het stroomverlies aanzienlijk be perkt. "Daarin alleen al zit een flin ke besparing. Bovendien gebruikt de buis zelf nog maar 50 in plaats van 58 Watt, terwijl de lichtopbrengst hetzelfde blijft. Andere voordelen zijn dat er geen starter meer nodig is (en dus nooit vervangen hoeft te worden), zodat de buis meteen start en niet eerst knippert zoals in de oude situatie. Daardoor gaat hij dub bel zolang mee. Dat betekent dus minder verwisselen van de buis en minder verstoring van het arbeids proces." Kortom, de gemeente past zoveel mogelijk aan energiebesparende maatregelen toe, niet alleen uit oog punt van kostenbesparing, maar in niet minder mate ten gunste van het milieu. Nadat dit vorig jaar november in Soest het geval was, maakt nu ook Soesterberg kennis met de nieuwe opzet van de wijkbijeenkomsten onder het motto 'Praten met bur gemeester en wethouders'. Op woensdag 24 februari komt het college naar het dorpshuis Burg stede in Soesterberg Om de inwo ners de gelegenheid te geven bij de collegeleden onderwerpen aan te snijden die in de belangstelling staan. 'Praten met burgemeester en wet houders' is destijds opgezet om de drempel tussen het gemeentebestuur en de inwoners zo laag mogelijk te houden. Een keer per jaar komt het college naar Soesterberg. Voor het eerst maakt de bevolking daar nu kennis met de nieuwe opzet van de bijeenkomst. De gemeente is afge stapt van de zaaldiscussie via de microfoon tussen bezoekers ener zijds en (leden van) het college van burgemeester en wethouders ander zijds. In de nieuwe opzet krijgen de inwo ners van Soesterberg (en uiteraard ook die van Soest als het college daar in een van de wijken op bezoek is) de gelegenheid om afzonderlijk met een lid van het college te pra ten. Burgemeester en wethouders hebben hiervoor gekozen omdat in vorige bijeenkomsten is gebleken dat mensen met klachten, problemen of vragen soms huiverig zijn voor een groot gezelschap. Soms zelfs bleven ze om die reden weg. Dit beteken de, in tegenstelling tot wat juist de bedoeling van de bijeenkomsten is, dat niet alle inwonershun zegje kon den doen. In de nieuwe opzet ont breekt die drempel. Op woensdag 24 februari is iedereen in Soesterberg die iets te vragen of op te merken heeft welkom in het Dorpshuis Burgstede aan het Dorps plein. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Wachtende bezoekers worden op de hoogte gebracht van de gemeentelij ke informatiemogelijkheden zoals Internet en Teletekst. Mijn vraag... Naam:man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou aan het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen vóór maandag 8 februari aan Voorlichting, Antwoordnummer 120,3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). B. en w. hebben gisteren be sloten contact op te nemen met de provincie Utrecht om gezamenlijk te proteste ren tegen voornemen om de vliegroutes rondom Schip hol te verleggen. Ook het eventuele gebruik van het vliegveld Soester berg door de burgerlucht vaart wordt in dat protest meegenomen. Landloper slaapt maandenlang in tentje in het bos. Een echte langslaper dus. Rob Risseeuw: Kees Heerkoel. Als ze die molen nu eens De Haze windhond gaan noemen, mis schien gaat het dan allemaal wat sneller. Winkeliers, spreek toch uw eigen tale: het is opruiming en dus niet sale. SWOS: kerst-innig. In het Anna Phulownahuis gaat een andere Wind waaien. Gelezen over het kinderparadijs De Vrije Teugel: 'Tot dusver moes ten de bezoekers gebruik maken van twee wc's...' Vreemdde meeste mensen heb ben er toch genoeg aan eentje m/v. Bod op In de Ruimte. Een geschenk uit de hemel? Volkstuinen Maatweg: eigen boon tjes doppen. Scholen: liever blokken voor Ne derlands dan Nederlands Blok. Zo zie je maar, een auto in brand steken is kinderspel. Koekverkoper krijgt proces-ver baal. Da's andere koek. Gelezen: 'Kapper moet weer een uitje worden'. Ja, er zijn van die uitgaansgelegen heden waar ze je graag scheren. Den Blieklaan: hoe maak je van een sluipweg een kruipweg. Kees (van stand) Boerkoel. Ontsluitingsweg of onteigenings- weg? Gouden Seniorenbol. Het CDA wil 1 a 2 miljoen bezuini gen: - "Voor een (Middel)koopje op de eerste rang zitten. Aqua Outdoor. Landhuis 'Zonnegloren'. Honderd jaar muziekvereniging P.V.O.: Patientia Vincit Millennia.

Soester Courant | 1999 | | pagina 21