Soest wil zoveel mogelijk inspelen op veranderingen op de woningmarkt V< Bestaande situatie Klein Engendaal blijft zoveel mogelijk gehandhaafd Beeldkwaliteitsplan: mooi is niet altijd mooi genoeg uu Snel het 1 van de gt Bijstandsverlening zelfstandigen Glas in de glasbak, waarom eigenlijk? Wethouder Krol: "Meer rekening houden met kleine huishoudens Planning Volkshuisvestings- rapportage 1999 Soest In nieuw bestemmingsplan WOENSDAG 3 FEBRUARI 1999 OP 'T HOOGT PAGINA;' WOENSDAG 3 FEBF 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE II De woningmarkt is aan het veranderen. Dit is één van de conclusies van de Volkshuisvestingsrapportage 1999. Daarnaast valt op dat er, on danks een zekere ontspanning, in de koopsector goed gekocht wordt en dat huurwoningen goed verhuurbaar zijn, ook in de 'minder interessan te' wijken in de gemeente. "Maar het feit dat complexen niet leeg staan, is een teken dat er sprake is van een gespannen woningmarktsituatie," zegt wethouder Bart Krol, die onder meer volkshuisvesting in zijn porte feuille heeft. Bouwen lijkt dus de enige optie, maar de bouwactiviteiten in Soest worden steeds minder. Na Boerenstreek zijn er geen grote projec ten meer. Voor de jaren 2000-2004 staan in totaal nog zo'n 475 huizen op het programma in Soest en Soesterberg. Het overgrote deel daarvan wordt in fase 2 van Boerenstreek geresliseerd, de rest in stedelijk gebied zoals Wilgenblik (naast Braamhage), op het terrein van restaurant Dar thuizen aan de Prins Hendrikllaan, aan de Van Weedestraat (de winkel panden van Homoet en Verkleij) en aan de Nachtegaalweg. In Soester berg zijn er nog plannen voor woningbouw op de locaties van de Caro- lusschool en De Hoeksteen. "De verwachting is dat het bouwen van veel woningen in andere ge meenten, zoals Amersfoort (Vat horst) en Utrecht (Leidse Rijn) tot meer ontspanning zal leiden, maar het is afwachten of die verwachting uitkomt. De geografische ligging van Soest in het midden van het land maakt dat deze gemeente altijd in teressanter is dan andere delen van Nederland," zegt Krol. Hij wijst erop "dat we, zoals in heel Nederland, eigenlijk heel traditio neel bouwen, dus woningen voor gezinnen. Je ziet in Soest dat dit ei genlijk 'de verkeerde groep' aan het worden is. Als je naar de hoeveel heid huishoudens kijkt, 18 a 19.000 in Soest en Soesterberg, dan zie je dat er inmiddels 40 procent alleen staanden zijn en 30 procent tweeper soonshuishoudens. Slechts 30 pro cent zijn gezinnen. Dat geeft al aan dat je eigenlijk met die 70 procent van één- en tweepersoonshuishou dens veel meer rekening zult moe ten houden in de volkshuisvesting. Dat doen we in heel Nederland, dus ook in Soest, onvoldoende." Op de goede weg? De Volkshuisvestingsrapportage Soest verschijnt sinds 1990 nagenoeg jaarlijks. Hierin staan enkele vaste onderdelen zoals de woningmarkt- analyse, de kernvoorraad, de stand van de Soester woningmarkt op dit moment en over een aantal jaren, de evaluatie van de Structuurvisie Soest, en de woningbouwplanning. Voor deze rapportage is gekozen omdat het volgens wethouder Krol "belangrijk is dat je je elk jaar af vraagt of we met de volkshuisvesting wel op de goede weg zijn. Bouwen we wel het juiste type woningen, op de juiste plek en in de juiste hoeveel heid. Kortom, hoe ziet de woning markt in Soest eruit en hoe hoor je als overheid daar op in te springen. Dat moetje doorlopend in de gaten houden. Daarom hebben we dit jaar weer een volkshuisvestingsrappor tage naar buiten gebracht." Krol beaamt dat er in deze rappor tage sprake is van een andere koers. "Het interessante is dat we altijd hebben gediscussieerd over hoeveel woningen bouwen we en op welke plek buiten de bebouwde kom zou den we dat moeten gaan doen. Dat was ook altijd de controverse in deze gemeente tussen degenen die pro bouwen en degenen die daartegen waren. Deze notitie probeert een koerswijziging aan te geven door te stellen dat dit een verkeerde discus sie is. We kunnen namelijk binnen het stedelijk gebied van onze ge meente een behoorlijk deel opvan gen van de woningvraag die aan het veranderen is. Daarbij gaat het niet Wethouder Bart Krol primair om plek en om aantal, maar vooral om kwaliteit, dus een ander type woning binnen onze gemeen te." De woningmarkt in Soest en Soester berg is krap. Wat betreft de koop van de interessante, wat grotere twee- onder-één- kap woningen is de markt in deze gemeente zeer gespan nen. Er zijn volgens Krol ook ande re tendensen. "Je ziet bijvoorbeeld in de huursector tekenen van ontspan ning. Het duidelijkste voorbeeld daarvan zijn de seniorenwoningen, speciaal gereserveerd voor ouderen. Je ziet dat de hoeveelheid woning bonnen die binnenkomen sterk aan het afnemen is omdat ouderen mis schien niet zomaar uit hun eigen huis weg willen voor een kleiner type woning. Ze willen wel weg, maar alleen naar een woning die kwaliteit heeft. Ze willen niet inleveren op het totale wooncomfort." Kernvoorraad Tot de kernvoorraad behoren wonin gen met een huurprijs tot 775 gul den. "Je hebt als overheid in het ka der van de volkshuisvesting vooral de verplichting om ervoor te zorgen dat je in ieder geval mensen met een lager inkomen kunt huisvesten. De rest redt zich over 't algemeen wel op de woningmarkt. De mensen die qua inkomen op huizen tot die 775 gulden zijn aangewezen, komen in aanmerking voor een woning uit de kernvoorraad, die immers bedoeld is voor de 'primaire doelgroep'." Eén van de conclusies van het rap port is dat er in Soestonvoldoende woningen beschikbaar zijn voor mensen met een laag inkomen. Krol: "We hebben ongeveer 3.900 wonin gen in de kernvoorraad en 6.500 huishoudens die daarvan gebruik zouden moeten maken. Dat bete kent dus dat er 2.600 huishoudens zijn die in een andere woning wonen dan waarin ze op grond van hun in komen zouden moeten wonen." Over het omzetten van woningen uit de huurvoorraad in koopwoningen zijn met de beide woningcorpora ties, Stichting Centrale Woningzorg (SCW) en Achtgoed Wonen en Bouwen, duidelijke afspraken ge maakt. Woningen uit de kernvoor raad kunnen in principe niet worden omgezet in koopwoningen. "We vin den het alleen acceptabel dat de duurdere huurwoningen in koopwo ningen worden omgezet. De enige uitzondering is dat het soms voor de structuur van een wijk die alleen maar uit goedkope huurwoningen bestaat, verstandig is dat er een aan tal eigen-woningbezitters tussen zit ten, al is het alleen maar om de structuur van een wijk of een com plex te versterken. In die uitzonde ringssituatie vinden we het accepta bel, maar het beleid blijft erop ge richt alleen maar duurdere huurwo ningen af te stoten," aldus Krol. De woningvoorraad in de gemeenr te bedraagt 18.000, waarvan 15.500 in Soest en 2.500 in Soesterberg. Hiervan is 26 procent (4.700) in het bezit van beide corporaties, minder dan in de rest van de provincie het geval is. "We hebben ten opzichte van zowel de provinciale als de lan delijke cijfers ook duidelijk veel meer koopwoningen dan huurwo ningen." 'Oude' bevolking De gemeente Soest met ruim 44.000 inwoners, heeft een relatief oude bevolking. De groep boven de 45 jaar is absoluut oververtegenwoor digd. Daarvan is 41 procent ouder dan 45 jaar, terwijl dit in de provin cie Utrecht 34 procent is. De ver wachting is bovendien dat dit in de komende jaren sterk zal stijgen. "Als je dan weet dat het aandeel in één- en tweepersoonshuishoudens in de gemeente al groot is en nog sterk zal toenemen, en als je tegelijkertijd ziet dat de bevolking ouder wordt, dan zul je daar op plekken waar je nog kunt bouwen heel sterk rekening mee moet houden. Dat betekent dat we veel meer dan in het verleden niet meer in de eengezinssfeer maar in de sfeer van de één- en tweeper soons huishoudens moeten bouwen. Daarbij is het niet eens zo belangrijk hoe oud men is. Het belangrijkste is dat we binnen het gebied woningen bouwen waar zowel jongeren als ouderen in terecht kunnen. Het gaat dus om een ander type woning dat niet per se aan een leeftijdsgroep gekoppeld is." Krol stelt dat Soest op woningbouw gebied een restrictief beleid voert. Dit houdt in dat er naar buiten toe niet meer gebouwd mag worden. Boerenstreek is dan ook de laatste echte uitbreidingslocatie. De provin cie Utrecht vindt dat Soest het daar na zonder uitbreidingslocaties moet doen. De plaatseüjke politiek heeft daar weliswaar wisselende meningen over, maar voor Krol staat vast "dat er in deze collegeperiode geen nieu we uitbreidingslocaties komen. Dus we zullen het binnen de stedelijke grenzen moeten oplossen. Daar zul je, veel meer dan in het verleden het woensdag 3 februari woensdag 11 februari inspraak overleg volkshuisvesting vrijdag 5 maart uiterste termijn om te reageren dinsdag 23 maart behandeling concept-raadsvoorstel en g inspraakresultaten in collegevergadering burgemeester en wethouders vrijdag 26 maart concept-raadsvoorstel en rapportage naar de raad dinsdag 13 april bespreking raadsvoorstel en rapportage in de raadscommissie ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en openbare werken donderdag 29 april behandeling in de gemeenteraad geval was, de nieuwbouw moeten concentreren op die doelgroepen." Er worden in Soest dus geen grote hoeveelheden woningen meer ge bouwd. "We bouwen zoals in de Structuurvisie is afgesproken in een afnemend tempo, dus elk jaar iets minder," aldus Krol. De gedachte over herstructurering van stedelijk gebied is dat bijvoor beeld kerken, scholen en bedrijven die vrijkomen voor de volkshuisves ting worden benut. "Echt voor doel groepen bouwen, daar zijn we niet zo gelukkig mee. Er is behoefte aan de wat kleinere, maar kwalitatief zeer hoogwaardige woningen in de buurt van voorzieningen, zowel voor de oudere als voor de startende tweeverdienenr." De vraag veran dert: minder eengezinswoningen, meer woningen voor één- en twee persoonshuishoudens. De vraag naar kwaliteit speelt daarbij een grote rol. Soest mag na Boerenstreek niet al teveel meer 'buiten de deur' bouwen. "Dat gegeven dwingt om na te den ken over de vraag: kun je in be staand stedelijk gebied plekken niet opnieuw gaan invullen. De herstruc tureringsgedachte wil zeggen: kun je woningen, bedrijven, kerken die in het stedelijk gebied verdwijnen (en ik verbaas me erover hoeveel moge lijkheden er binnen het stedelijk gebied nog zijn) niet op een creatie ve manier voor de volkshuivesting geschikt nmaken door er soms in (zoals in sommige kerken in Neder land wel eens gebeurt) of er omheen een bepaald type woning te bouwen. Dat is eigenlijk de opgave voor de komende jaren. Het rijk dwingt de gemeenten er ook min of meer toe door de wijze van financieren van nieuwbouwplannen. Nog recent heeft Soest een complet voor uitsluitend jongeren gereali seerd, De Bongerd aan de Klaanva- terweg. De belangrijkste conclusie over De Bongerd is dat er onder jon geren wel veel vraag is naar wonin gen in de huur- en koopsfeer, klei nere huizen voor één- en tweeper soons huishoudens, maar dat er in Soest weinig behoefte bestaat aan kamerverhuur, zoals ook in De Bon gerd mogelijk was. Dat komt omdat we in Soest veel werkende jongeren hebben. Zij zoeken een ander type woning dan studerende jongeren." Naar de mening van wethouder Krol past het splitsen van grote panden in de herstructurering, "maar we moe ten ons realiseren dat we dan vooral met agrarische bedrijven te maken krijgen. De gemeenteraad van Soest heeft echter aangegeven hierin te rughoudend te zijn, zeker als het om boerderijen in het buitengebied gaat. Twee woningen maken van één legt immers meer druk op het buitenge bied, en daar wil de raad eigenlijk liever niet aan. "Ik zeg er als wethou der wel bij, dat het verdwijnen van agrarische bedrijven in het buitenge bied dwingt tot die discussie. Want als de boer weg is, en de bescher mende functie van de agrariër ver dwijnt, wat wil je er dan en hoe be scherm en bewaar je het gebied dan zoals de agrariër dat vroeger deed? In dat verband kan splitsing van grote boerderijen aan de orde komen," aldus wethouder Krol. Uiteraard wilt u deelnemen aa op woensdag 3 maart 1999. H het recht van iedere stenigere zich echter omstandigheden vc laten stemmen of waardoor u i brengen. De redenen kunnen aan ziekte, werk of vakantie. Uw stem hoeft dan echter niet de regelingen getroffen, zodat Van de volgende mogelijkhi kunt u gebruik maken: Stemmen bij volmacht. U kunt uw stem niet zelf uitbrei Een ander gaat voor uw stemr A. In hetzelfde stemdistrict. U kunt een gezinslid, een hu noot of een kennis die in uw 1 woont en in hetzelfde stembi als u moet stemmen, machtige stem uit te brengen. Wat moet u doen? 1. U vult bij het onderdeel machtbewijs" op uw oproep kaart uw naam in en de van degene die voor u gaat men. Geef uw oproepingskaart pi een ander mee, nadat u zeil ingevuld wie uw stem ma; brengen. 2. U zet beiden uw handteke 3. Degene die voor u gaat stei neemt uw kaart mee en t tegelijk met zijn/haar ster uw stem uit. Dit is de meest eenvoudige n om een ander voor u te laten men. Nadeel is, dat u beiden i zelfde stemdistrict dient te w Dit kunt u controleren aan het mer van het stemdistrict en ai De gemeentelijke afdeling Planologie en Bouwen is bezig met de voorbe reiding van een nieuw bestemmingsplan Klein Engendaal. Hierover is inmiddels een informatie-avond gehouden. Wel is het nog mogelijk om op het plan te reageren. Er geldt weliswaar sinds 1992 een bestemmingsplan, maar dit heeft een globaal karakter, zegt John Bui tenhuis van de gemeentelijke afde ling Planologie en Bouwen. "De be bouwing is aangegeven in grove ras ters. Stapsgewijs is het plan daarna opgebouwd, te beginnen vanaf de noordkant van Klein Engendaal, de huidige Amnestylaan, waar de Zweedse houtbouw-skeletwoningen staan. Daarna is de wijk in fasen vol gebouwd. De laatste woningen ko men of zijn inmiddels in aanbouw, dus nu is het tijd om het plan verder uit te werken. Burgemeester en wet houders hebben zich destijds ver plicht dat te doen. Trouwens, in de Wet op de Ruimtelijke Ordening is bepaald dat B. en W. zo snel moge lijk een plan gedetailleerd moeten uitwerken. Dat is nu gebeurd, alles is uitgewerkt." Aan de noordkant grenst het plan aan Overhees en Smitsveen, aan de oostkant tegen de Parklaan (de Eng), aan de westkant tegen het gebied Hees en aan de zuidkant de spoor lijn Utrecht-Baarn, dus de wijk Soest-Zuid. Klein Engendaal is de ontbrekende schakel tussen deze wijken. Bij het gedetailleerd uitwer ken van het plan Klein Engendaal zijn stukken van andere bestem mingsplannen overgenomen, vertelt Buitenhuis. De Koningsweg bijvoor beeld, een apart bestemmingsplan, is in het plan Klein Engendaal ei genlijk een barrière. "We hebben ge meend om het deel van de Konings weg tussen Klein Engendaal noord (grenzend aan Smitsveen) en het zuidelijk deel (tussen Hees en Soest- Zuid) mee te nemen in de wijk Klein Engendaal. Daardoor is dus de koppeling tot stand gebracht. Ver der is er van echt grote veranderin gen ten opzichte van 1992 geen spra ke." Gedetailleerd uitwerken wil niet volgens Buitenhuis zeggen dat alle huizen precies in kaart zijn gebracht. "We hebben ook gekeken naar de voorschriften bij het plan, dat toch in de eerste plaats bedoeld is om be stemmingen te handhaven en om te kijken: wat kan er gebouwd worden en op welke wijze. We hebben dat geactualiseerd, want er is in de loop der jaren toch nog wel wat veranderd op dat gebied. Het plan is 'wat dat betreft flexibeler geworden. We heb ben gekeken wat op dit moment actueel is en welke bestemmingen achterhaald zijn. Bovendien hebben we wat ingespeeld op tendensen." Ook voor het bestemmingsplan Klein Engendaal geldt dat Soest zeer zuinig is op de open, groene ruimten. "We weten dat deze onder druk staan. Een heleboel mensen hebben in het verleden een verzoek ingediend om op die plekken te mogen bouwen, maar het plan Klein Engendaal gaat nadrukkelijk uit van het behoud van de bestaande situa tie. Dit betekent dat alles is uitge werkt zoals de situatie nu is. Wat groen is, blijft dus groen. Er komt geen woningbouw meer bij." Over de voortgang van het plan zegt Jan Verkaik van de afdeling Plano logie en Bouwen: "We bevinden ons nu in de inspraakfase. Het ont werp van het bestemmingsplan is op een aantal plaatsen ter inzage gelegd: bij de balie van bouwzaken in het ge meentehuis en ook in het gemeen telijk informatiecentrum en in de bibliotheken." Overigens kan ieder een die dat wil telefonisch contact opnemen met de opstellers van het plan, John Buitenhuis (voor stede- bouwkundige aspecten en de opzet van het plan) en Jan Verkaik (voor de procedure en de juridische aspec ten). De bewoners van het gebied hebben hierover een brief van de gemeente gekregen en er is inmiddels een in formatie-avond over het plan gehou den. Overigens, zo laat Verkaik weten, kan iedereen nog reageren op het plan. Men kan zelf een brief schrijven of een inspraakformulier afhalen bij de balie bouwzaken. Alle reacties worden verwerkt. Het be stemmingsplan gaat ook naar provin ciale- en rijksinstanties die eveneens commentaar geven op plan. Zowel de inspraakresultaten als de resulta ten van het overleg met provinciale- en rijksinstanties worden verwerkt. Vervolgens ontstaat er dan een 'nieuw, aangepast boekje' Na het verwerken van de reacties, krijgen degenen die hebben gerea geerd eind maart bericht. In april volgt de officiële tervisielegging. Na de vaststelling door de gemeenteraad gaat 'Klein Engendaal' vervolgens naar het Gedeputeerde Staten. Na goedkeuring door dit college is het plan definitief. De afdeling sociale dienstverle ning van de gemeente Soest voert onder meer de Algemene Bij standswet uit. Een onderdeel daar van vormt het Besluit Bijstandsver lening Zelfstandigen. Dit besluit voorziet in de mogelijkheid dat on dernemers die door bijzondere omstandigheden, buiten het nor male ondernemersrisico, in finan ciële problemen zijn geraakt, een beroep op de gemeente kunnen doen. De bijstand gaat er van uit dat de betrokkene eerst alle andere midde len heeft aangeboord, bijvoorbeeld het treffen van een voorziening met een particuliere bank. De sociale dienstverlening kan zelfstandigen - onder wie bijvoorbeeld ook varkens houders die gedupeerd zijn door het uitbreken van de varkenspest op hun bedrijf- op twee manieren helpen: 1. met een (aanvullende) periodie ke uitkering 2. met een bedrijfskapitaal. Uiteraard gaat het bij de bijstand om noodzakelijke en minimum bedra gen. Zo heeft een echtpaar per maand recht op een minimum voor ziening van 1.999 gulden netto per maand. Wie naar aanleiding van dit bericht nog vragen heeft, kan voor de ant woorden iedere werkdag terecht bij de afdeling sociale dienstverlening op het gemeentehuis, 's morgens van 8.30 tot 10.00 uur. Ook is het mo gelijk telefonisch informatie in te winnen, tussen 11.00 en 12.00 uur, via nummer (035) 60 93 558. Glas voor eenmalig gebruik komt in elke huishouden voor. Bijvoor beeld als verpakkingsmateriaal van wijn, sauzen, groenten, (fris)dranken, babyvoeding, mos terd, jam enzovoorts. Dit noemt men eenmalig glas. De term 'eenmalig glas' heeft be trekking op de manier waarop het glas gebruikt wordt: als de verpak king leeg is, gooien we die weg. Maar liever niet bij het 'gewone' huisvuil. Dat moet om een aantal redenen zoveel mogelijk vermeden worden: - glas is eindeloos opnieuw te ge bruiken als grondstof voor nieuw glas en dus uitstekend beschikt voor recycling - de afvalberg in Nederland is al veel te groot; materialen die nog goed bruikbaar zijn, horen niet op de stortplaats thuis - glas kan, als het breekt, in het huisvuil gevaar opleveren voor ie dereen die ermee omgaat - hergebruik van glas spaart energie en dus het milieu. Daarom hoort alle glas in de glas bak! Wanneer u snel het laatste 1 van de gemeente Soest wilt h heeft u drie mogelijkheden: Teletekst Op kanaal 6 van de kabel (fi tie 661,75 MHz) vindt u de Service TV van Remu. Acht zender kunt u met gebruik vi tekst-apparatuur (afstandsbe informatie van de gemeent krijgen. U moet hiervoor nummer 150 intoetsen. U kr het beeld van de gemeente met inhoudsopgave (index), kunt u een keus maken uit schillende onderwerpen. Zo op pagina 151 het 'laatste met onder meer de wekelij sluiten van burgemeester en i ders en de persberichten vai meente. Wekelijks heeft de gemeei eigen voorlichtingsprogramn lokale Omroep Soest. Alle( zomermaanden, juli en ai zijn er geen uitzendingen. 1 gramma 'Van het Raadhuis iedere week op woensdag ieuber De Steenhoffstraat, hier het gedeelte tussen het Museum Oud-Soest en de Dalweg, is een van de plekken in de gemeente waarop het Beeldkwali teitsplan van toepassing is. Het is een plek waar van een eventueel nieuwbouwplan meer verlangd mag worden dan een beoordeling met een zes- min. Wat is mooi, wat is lelijk? De mees te mensen hebben daar wel een ei gen mening over. Ieder zijn smaak. Is schoonheid dus subjectief? Wie bepaalt wat mooi is? Bij bouw plannen is dat de welstandscom missie. De gemeente moet aan de welstandscommissie vragen of een bouwplan mooi genoeg is om er een vergunning voor te geven. Af en toe doet een bouwplan ech ter veel stof opwaaien. Dan wordt het lot van een bouwplan door heel wat meer bepaald dan doorheen stempel 'goedgekeurd' of 'afge keurd' van de welstandscommissie. De welstandscommissie moet zich aan de bouwverordening en aan het bestemmingsplan houden. In het bestemmingsplan staan de grote lij nen: waarvoor is een gebouw be stemd, hoeveel parkeerplaatsen zijn er nodig? Hoe lang mag een gebouw zijn, hoe breed, hoe hoog? Binnen dat raamwerk stelt de commissie eisen aan de vorm van het gebouw, het dak, de indeling van de gevel, materialen en kleuren. Gemiddeld komen er ruim tien bouwplannen per week binnen. Sommige bouwplannen worden wel vijf keer besproken in de vergade ring van de welstandscommissie. Dan lijkt de commissie net een le- rarenkamer waar vergaderd wordt over de leerlingen. Mag hij door naar de volgende klas? Sommige leerlingen halen met gemak de eind streep. Anderen komen na veel vij ven en zessen met de hakken over de sloot. Maar hoever mag de welstandscom missie gaan? Is een zes-min altijd voldoende? Of zijn er plaatsen in de gemeente waar je meer mag verlan gen? 'ja' zeggen de welstandscom missie en de gemeenteraad. En daar om wordt er voor de Van Weede straat, de Kerkebuurt, de Middel wijkstraat en de Steenhoffstraat een beeldkwaliteitsplan gemaakt. NIEUW NIEUW NATUUREDUCATIEF KUNSTPROJECT 'RONDOM DE BOOM' In het Milieu Educatief Kwekerij" aan de Molen Soest is vanaf 10 februari sitie "Rondom de boom" naar Oscar van Doorn te De expositie is een onde natuureducatief kunstprc groepen 5 en 6 van de bi Soest, dat in maart 1999 gevoerd. Het lesproject resulteert i expositie in het Mili Centrum "De Kwekerij kunstwerken van de leei getoond. Deze leerlingeni op 24 maart (Boomfeesl 11.30 uur geopend do Pieter ten Hove.

Soester Courant | 1999 | | pagina 22