Verkiezing Provinciale Staten woensdag 3 maart 1999 De stemdistricten en hun stembureaus Verwarring na jaren nog steeds groot over verkeersbord uurzaam lllliinim tndigen Snel het laatste nieuws van de gemeente Soest svestings- 9 Soest De partijen en hun kandidaten I IS Rond, blauw en met witte pijl(en) li PAGINA 2 A/OENSDAG 3 FEBRUARI 1999 OP 'T HOOGT PAGINA 3 Filmopnamen Geen inventarisatie DAAR RED JE /EIM§ M£E i n H M M 1 I I T l I I 1 I I i nissie ruimtelijke orde- ng en openbare werken kshuisvesting e reageren it-raadsvoorstel en n collegevergadering houders el en rapportage naar >rstel en rapportage in ruimtelijke ordening, openbare werken emeenteraad Jiteraard wilt u deelnemen aan de verkiezing van de Provinciale Staten >p woensdag 3 maart 1999. Het uitoefenen van het kiesrecht is tenslotte iet recht van iedere stemgerechtigde ingezetene van Soest. Er kunnen ich echter omstandigheden voordoen, waardoor u een ander voor u wilt aten stemmen of waardoor u in een ander stembureau uw stem wilt uit- trengen. De redenen kunnen verschillend van aard zijn, te denken valt lan ziekte, werk of vakantie. Jw stem hoeft dan echter niet verloren te gaan, want er zijn verschillen de regelingen getroffen, zodat u toch uw stem kunt (laten) uitbrengen. om in een ander stembureau te stemmen, dan waarvoor u opgeroe pen bent. Is dit het geval dan kunt u uw oproepingskaart laten omzet ten in een kiezerspas. Voor de ver kiezing van de Provinciale Staten kunt u dan uw stem in elk willekeu rig stembureai in de provincie Utrecht uitbrengen. Wat moet u doen? U kunt tot en met vrijdag 26 februa ri 1999 zelf met de oproepingskaart naar het gemeentehuis bij de afde ling Publiekszaken komen en uw oproepingskaart om laten zetten in een kiezerspas. Waar en wanneer ontvangt u de op roepingskaart? Uw oproepingskaart ontvangt u op het adres waar u op 19 januari 1999 (dag van de kandidaatstelling) bent ingeschreven. Ongeveer twee weken voor de verkiezingen komt de op roepingskaart door uw brievenbus. In de krant Soest Nu van 24 februari zult u een overzicht aantreffen van de deelnemende partijen en hun kandidaten. Dit overzicht treft u op de dag van de verkiezingen ook aan in de stembureau^. jaren. Het rijk dwingt ;n er ook min of meer toe wijze van financieren van uwplannen." nt heeft Soest een complex sluitend jongeren gereali- Bongerd aan de Klaarwa- De belangrijkste conclusie Bongerd is dat er onder jon- 1 veel vraag is naar wonin- huur- en koopsfeer, klei- zen voor één- en tweeper- lishoudens, maar dat er in :inig behoefte bestaat aan rhuur, zoals ook in De Bon- gelijk was. Dat komt omdat est veel werkende jongeren Zij zoeken een ander type lan studerende jongeren." mening van wethouder Krol splitsen van grote panden in ucturering, "maar we moe- ealiseren dat we dan vooral irische bedrijven te maken De gemeenteraad van Soest iter aangegeven hierin te- snd te zijn, zeker als het om en in het buitengebied gaat. ningen maken van één legt neer druk op het buitenge- daar wil de raad eigenlijk t aan. "Ik zeg er als wethou- bij, dat het verdwijnen van e bedrijven in het buitenge- ngt tot die discussie. Want aer weg is, en de bescher- unctie van de agrariër ver bat wil je er dan en hoe be- :n bewaar je het gebied dan agrariër dat vroeger deed? rband kan splitsing van grote jen aan de orde komen," ;thouder Krol. /an de volgende mogelijkheden :unt u gebruik maken: Itemmen bij volmacht. J kunt uw stem niet zelf uitbrengen. Een ander gaat voor uw stemmen. k. In hetzelfde stemdistrict. kunt een gezinslid, een huisge noot of een kennis die in uw buurt ivoont en in hetzelfde stembureau lis u moet stemmen, machtigen uw stem uit te brengen. Vat moet u doen? U vult bij het onderdeel "vol- machtbewijs" op uw oproepings kaart uw naam in en de naam van degene die voor u gaat stem men. Geef uw oproepingskaart pas aan een ander mee, nadat u zelfheeft ingevuld wie uw stem mag uit- L brengen. 2. U zet beiden uw handtekening. 3. Degene die voor u gaat stemmen I neemt uw kaart mee en brengt tegelijk met zijn/haar stem ook I uw stem uit. Dit is de meest eenvoudige manier om een ander voor u te laten stem men. Nadeel is, dat u beiden in het zelfde stemdistrict dient te wonen. Dit kunt u controleren aan het num mer van het stemdistrict en aandui ding lokaliteit, dat op iedere oproe pingskaart staat vermeld. B. In een ander stemdistrict. U kunt een andere kiezer die in een ander stemdistrict woont (maar wel binnen de provincie Utrecht), mach tigen uw stem uit te brengen. Wat moet u doen? 1. U gaat naar het gemeentehuis en haalt bij de afdeling Publieksza- ken een volmachtformulier (dit formulier kan ook telefo nisch aangevraagd worden 035- 6093472). 2. U vult uw gegevens in en de ge gevens van degene die voor u gaat stemmen. 3. U zet beiden uw handtekening. 4. Daarna stuurt u het formulier zo snel mogelijk terug naar het ge meentehuis, afdeling Publieksza- ken. Het formulier moet uiterlijk op 17 februari 1999 op het gemeen tehuis bij de afdeling Publieksza- ken zijn ingeleverd. 5Degene die voor u gaat stemmen, ontvangt een volmachtbewijs, waarmee hij/zij uw stem tegelijk met zijn/haar stem uitbrengt. Zelf stemmen in een ander stembu reau. Het kan zijn, dat het u beter uitkomt De gemeente Soest is verdeeld in 22 stemdistricten. Drie hiervan zijn in Soesterberg gesitueerd. Overzicht van de stemdistricten en hun lokaties. Soest stemdistrict: 01. Gemeentehuis, Raadhuisplein 1 02. Eerste van der Huchtschool, Paulus Potterlaan 13 03. Bejaardencentrum Braamhage, Inspecteur Schreuderlaan 2 04. Gebouw Credo, Julianalaan 19 A 05. RK basisschool De Driesprong, Sint Theresiastraat 16 06. OBS Prins Willem-Alexander, Beetzlaan 48 07. Bejaardencentrum Molenschot, Dalplein 2-4 08. Bejaardencentrum Mariënburg, Burgemeester Grothestraat 80 09. De Rank, Soesterbergsestraat 18 10. RK basisschool Ludgerus, Vos- seveldlaan 24 A 11. P.C. basisschool De Werveling, Oude Utrechtseweg 24 13. OBS Klimop, Weegbreestraat 104-106 14. Reformatorische basisschool Daniël 15. De Open Hof, Veenbesstraat 2 17. Dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat 475 18. Dienstencentrum De Vijverhof, Klarinet 39 19. P.C. basisschool De Bron, Wil- laertstraat 45 20. OBS Overhees 21. P.C. basisschool Insinger, Insin- gerstraat 57 Soesterberg stemdistrict: 25. Stichting De Drie Eiken, Dorpsplein 18 26. RK basisschool Sint Carolus, Christiaan Huygenslaan 4 27. Officiers Casino, Kampweg 1 Toegankelijkheid Stemlokaliteiten De afdeling Planologie en Bouwen van de gemeente Soest, zal daags voor de verkiezingen, voorzieningen treffen waardoor ieder stembureau ook toegankelijk zal zijn voor min- der-validen. Wilt u meer weten over de komen de verkiezingen, dan kunt u iedere werkdag contact opnemen met de afdeling Publiekszaken. De balie openingstijden van deze afdeling zijn: 8.30 uur tot 16.30 uur en iedere dinsdag- en donderdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur is iemand van deze afdeling aanwezig in de depen dance Publiekszaken, Dorpsplein 17 te Soesterberg. Telefonisch is de afdeling (voor in lichtingen over de verkiezingen) te bereiken onder nummer 035- 6093472. relijke en minimum bedra- heeft een echtpaar per echt op een minimum voor van 1.999 gulden netto per r aanleiding van dit bericht ^en heeft, kan voor de ant- iedere werkdag terecht bij ing sociale dienstverlening emeentehuis, 's morgens van 10.00 uur. Ook is het mo- ïlefonisch informatie in te tussen 11.00 en 12.00 uur, mer (035) 60 93 558. Wanneer u snel het laatste nieuws van de gemeente Soest wilt hebben, leeft u drie mogelijkheden: JTeletekst :Op kanaal 6 van de kabel (frequen- :ie 661,75 MHz) vindt u de zender Service TV van Remu. Achter deze zender kunt u met gebruik van tele- ekst-apparatuur (afstandsbediener) nformatie van de gemeente Soest trijgen. U moet hiervoor pagina nummer 150 intoetsen. U krijgt dan jhet beeld van de gemeente te zien iet inhoudsopgave (index). Daarna mnt u een keus maken uit de ver schillende onderwerpen. Zo vindt u Sp pagina 151 het 'laatste nieuw' iet onder meer de wekelijkse be luiten van burgemeester en wethou- lers en de persberichten van de ge- een te. Wekelijks heeft de gemeente een ïigen voorlichtingsprogramma op de lokale Omroep Soest. Alleen in de somermaanden, juli en augustus, rijn er geen uitzendingen. Het pro- jramma 'Van het Raadhuisplein' is iedere week op woensdag tussen 11.00 en 12.00 uur te beluisteren. De herhaling van het programma is de zondag erna, ook tussen 11.00 en 12.00 uur. In 'Van het Raadhuisplein' vertellen medewerkers van de centrale voor lichting van de gemeente welke be sluiten het college van burgemees ter en wethouders in die week heeft genomen. Verder biedt men de luis teraar door middel van interviews achtergrondinformatie over allerlei gemeentelijke zaken. Het programma 'Van het Raadhuis plein' is op de kabel te beluisteren via 107.9 MHz en via de ether (bij voorbeeld de autoradio) via 105.9 MHz. Op Internet is het digitale gemeen tehuis van Soest te vinden. In het digitale gemeentehuis is een veel heid aan gemeentelijke informatie te vinden, zoals persberichten van de gemeente, besluiten van het college van burgemeester en wethouders, Op 't Hoogt Actueel en werkzaam heden aan wegen. Het Internet-adres van de gemeen te is: WWW.SOEST.NL In het kader van de uniformiteit in het Reglement Verkeersregels- en Verkeerstekens (RW) in de Euro pese Unie is alweer een jaar of acht geleden in Nederland een aantal verkeersborden gewijzigd. Aan één daarvan zijn, afgaande op het aan tal bekeuringen dat de politie uit deelt aan overtreders, heel wat ge motoriseerde weggebruikers nog steeds niet gewend: het ronde blau we bord met daarin een pijl die de verplichte rijrichting aangeeft. Dit bond is in de plaats gekomen van het witte bord met rode rand en zwarte links of rechts gebogen pijl met daar doorheen een rode streep ten teken dat het verboden was rechts- of linksaf te slaan. Simon Schreur, coördinator verkeer van de regio politie Eemland Noord, vindt het niet zo verwonderlijk dat veel weggebruikers uitgerekend de betekenis van dit bord kennelijk ontgaat. "Voor de invoering van het nieuwe RW verdient de overheid zeker geen schoonheidsprijs als het om goede voorlichting gaat over de wijzigingen, want ik vind dat die aan de zeer matige kant is geweest. De blijkbaar geringe kennis van dit bord is één van de uitvloeiselen daar van. Als men wat vaker en indrin gender, bijvoorbeeld door spots op de televisie, de wijzigingen wat na drukkelijker onder de aandacht van het publiek had gebracht, dan zou de bekendheid met dit bord beslist groter zijn geweest." Die indruk wordt bevestigd door politiesurveillant Hans Achterberg. Na het staande houden van automo bilisten die ondanks het verbod links of rechtsaf geslagen zijn, is de onbe kendheid met het bord de meest voorkomende verontschuldiging, althans bij de automobilisten die al jarenlang achter het stuur zitten en nog steeds min of meer vertrouwd zijn met de oude verkeersborden. Voor degenen die pas na de laatste wijziging van het RW het rijbewijs hebben gehaald, geldt in de meeste gevallen dat zij weliswaar de beteke nis van het bord kennen, maar zich er niets van aantrekken omdat ze niet willen omrijden. Europees bord Er bestaat volgens Schreur "ontzet tend veel verwarring over het nor male bord eenrichtingsverkeer (blauw, vierkant met witte pijl om hoog) en het ronde blauwe bord met witte pijl dat de verplichte en (bij een pijl naar links of rechts ook de toegestane) rijrichting aangeeft. Dit gebodsbord is in de plaats gekomen van het verbodsbord dat veel wegge bruikers kennelijk nog voor ogen staat. "Maar de nieuwe borden gel den in Europees verband en moeten dus ook in Nederland gebruikt wor den," aldus Schreur. "Andere landen kenden dit bord al, maar voor ons is het nieuw en daar schijnt men nog steeds mee te worstelen. Men heeft veelal nog het oude, vierkante een- richtingsverkeersbord voor ogen," aldus Schreur. Hij legt uit, dat het gebodsbord aan geeft welke richting gevolgd moet worden als er één enkele pijl op staat, rechtdoor, naar rechts of naar links. Er kan ook een combinatie op staan van rechtdoor en rechtsaf of linksaf. Een andere rijrichting dan de pijlen aangeven is niet toegestaan, ook al zijn de zijwegen nog zo breed en nodigen ze als het ware uit om af te slaan. Zo'n voorbeeld is in Soest met name de Ossendamweg, waar verkeer vaak linksaf de Eikenlaan inrijdt en rechtsaf de Kastanjelaan. Ook op de Molenstraat is het nege ren van het gebodsbord schering en inslag: hoewel men alleen rechtdoor mag naar de Middelwijkstraat- Steenhoffstraat slaat veel verkeer linksaf de Parallelweg in. Hoge boete besparen Wekelijks staan in de kranten be richtjes over verkeerscontroles door de politie. Wie na het lezen van dit artikel de betekenis van het 'onbe kende' bord duidelijk is geworden, kan zich een hoge boete besparen door zich voortaan gewoon aan de richting te houden die de pijl(en) aangeeft(ven). B. en w. hebben de Stichting Con sument en veiligheid en de Brand weer toestemming gegeven om op maandag 8 februari tussen 17.00 en 20.00 uur filmopnamen te maken in de wijk Klein Engendaal. Dit in het kader van het maken van een video om de kennis van de gevaren van brand bij het publiek te vergroten. In het verleden was het gebruikelijk dat verenigingen en instellingen wensen voor de begroting mochten indienen. Gezien de beperkte finan ciële ruimte die de gemeente heeft, kon hiervan echter vrijwel niets ge honoreerd worden. Voor b. en w. is dat aanleiding om niet meer bij ver enigingen en instellingen de wensen te inventariseren. Het bord dat de verplichte rijrichting aangeeftrond, blauw, met witte pijl(en), is bij veel gemotoriseerde weg gebruikers niet bekend, althans wat de betekenis ervan betreft. Het komt dan ook herhaaldelijk voor dat dit ge bodsbord wordt genegeerd. In het bijgaande artikel wordt uitgelegd wat het bord precies betekent ilieubericht van de Gemeente Soest Nr 1, februari 1999 Dit is een uitgave van de Gemeente Soest afdeling Groen Milieu Postbus 2000, 3760 CA Soest Tel.: (035) 6093202 of 6093512 Ue waarop het Beeldkwali- ii beoordeling met een zes- ever mag de welstandscom- aan? is een zes-min altijd de? Of zijn er plaatsen in de e waar je meer mag verlan- zeggen de welstandscom- i de gemeenteraad. En daar- dt er voor de Van Weede- ie Kerkebuurt, de Middel- it en de Steenhoffstraat een aliteitsplan gemaakt. IEUW NIEUW NIEUW NATUUREDUCATIEF KUNSTPROJECT RONDOM DE BOOM' In het Milieu Educatief Centrum "De Kwekerij" aan de Molenstraat 157 te Soest is vanaf 10 februari 1999 de expo sitie "Rondom de boom" van de kunste naar Oscar van Doorn te bewonderen. De expositie is een onderdeel van een natuureducatief kunstproject voor de groepen 5 en 6 van de basisscholen in Soest, dat in maart 1999 zal worden uit gevoerd. Het lesproject resulteert in een vervolg- expositie in het Milieu Educatief Centrum "De Kwekerij", waarin de kunstwerken van de leerlingen worden getoond. Deze leerlingenexpositie wordt op 24 maart (Boomfeestdag 1999) om 11.30 uur geopend door wethouder Pieter ten Hove. De werken van Oscar van Doorn zijn samen gesteld uit stukjes land schap ("het gevonden landschap") en met name uit hout (van tak ken tot splinters). Het landschap is volgens de kunstenaar een onuit puttelijke inspiratiebron. Met zijn project wil de kunstenaar mensen sti muleren om met andere ogen naar het land schap en met name de bomen daarin te kijken. Met dit project willen de medewerkers van het milieucentrum "De Kwekerij" veel men sen uit Soest en omgeving op de been te krijgen en enthousiast maken voor een bij zondere functie van bomen en hout. De expositie laat namelijk duidelijk zien dat bomen en hout een inspirerende bron vqn verwondering en creativiteit zijn. Een bezoek aan de expositie zal de bezoekers dan ook een andere, bijzondere kijk geven op de bossen en de monumentale bomen in het algemeen en die in de gemeente Soest in het bijzonder. Openingstijden van het M.E.C. "De "Kwekerij" Wekelijks van dinsdag- t/m donderdagmiddag van 13.00 - 16.30 uur. Extra: zondag 28 februari (expositie Oscar van Doorn) en zondag 28 maart (leerlingenexpositie) van 10.00 - 16.00 uur. Voor vragen, opmerkingen of informatie over de activiteiten die door het Milieu Educatief Centrum De Kwekerij (Molenstraat 157 te Soest) worden geor ganiseerd, kunt u contact opnemen met Johan Simon (035 6093202 6022530). Ook voor het maken van afspraken voor lezingen en georganiseerde lesbezoe- ken kunt u het eerder genoemde num mer bellen. Onderzoek "Mateloos Mobiel" De afgelopen weken is in opdracht van de gemeente door bureau Tangram te Zeist onderzoek gedaan naar de mobiliteit in de gemeente Soest, alsmede naar de bekend heid en de waardering voor de verschillen de mogelijkheden van vervoer. In het bestek van een aselecte steekproef beant woordden ruim 400 inwoners van Soest en Soesterberg telefonisch een aantal vragen over dit onderwerp. Dat het thema 'verkeer en vervoer' in de belangstelling staat bleek ook uit de opkomst van 18 deelnemers voor twee groepsdiscussies van anderhalf uur om dieper op de materie in te gaan. De gemeente is met name geïnteresseerd in mogelijkheden om de alternatieven voor auto-gebruik te versterken. Dat zou bij voor beeld kunnen door het uitbreiden van fiet senstallingen bij stations en bushaltes, maar ook door actiever voor te lichten over openbaar vervoer en nieuwe formules als 'carpooling' en 'autodafé'. De gemeente wil de uitkomsten van het onderzoek benutten om de juiste acties te kiezen eb deze zp goed mogelijk aan te laten sluiten op de "*NAIrS ik n unwwiw <*Ml IK Mm wensen van de burgers. Zodra het definitie ve onderzoeksrapport binnen is, zullen de uitkomsten bekend worden gemaakt. Voor de geïnteresseerde lezer volgt hier al een voorproefje. Enkele cijfers in een notendop De meeste inwoners van de gemeente Soest zijn in het bezit van een auto (83%). Bijna driekwart van de bevolking gebruikt de auto (74%) als zij naar een bestemming buiten de gemeente Soest gaan. Ook wor den de bus (10%), de trein (7%) en de fiets (5%) daarvoor gebruikt. Het vervoergebruik binnen de gemeente ziet er heel anders uit. Binnen de gemeen tegrenzen is de fiets het meest gebruikelij ke vervoermiddel J48%), op de'voet ge volgd door de auto (42%). Slechts 2% Soest zet stappen naar duurzaamheid. Want een beter milieu begint bij jezelf. maakt doorgaans gebruik van de bus bin nen de gemeente. Dit gedrag wordt ook bevestigd in de groepsdiscussie met de vol gende uitspraken: "Binnen de gemeente Soest zal ik de bus niet zo snel gebruiken, dan pak ik de fiets", "dat is sneller en gemakkelijker." Tot zover enkele grepen uit het beeld van de Soester mobiliteit in hoofdlijnen, zoals dit uit het onderzoek naar voren komt. Uitgebreidere berichtgeving over de resul taten van het onderzoek volgt binnenkort via de lokale media. Daarbij wordt een gedetailleerder beeld gegeven van het gebruik van vervoersvarianten en worden ook vragen beantwoord omtrent de bekend heid en waardering van de alternatieven voor de auto.

Soester Courant | 1999 | | pagina 23