ite FEB^. !n Oude IMiMT Visser I I Soest protesteert raadbreed tegen lager plafond burgerluchtvaart Bio-ijsberen bezetten Sparrenlaan Misverstanden door éne zorgloket i i its (m/v) rits (m/v) GroenLinks tegen uitbreiding van vliegbewegingen Specialist, Wij en de wijkagent (9) 'Buurtproject Choristenpad is een goed voorbeeld...' Hil-ton herenmode The Outpost PAGINA 2 al on adviseurs j R.WESTRA WOENSDAG 3 FEBRUARI 1999 SOESTER COURANT PAGINA 3 College gaat motie opstellen Achttiende IJsberenweekeinde wederom enorm succes Ook voor service moet u bij ons zijn Don Bosco vindt gestolen bromfiets Wist u dat onze alom beroemde 't Luykje specialiteiten ook afgehaald kunnen worden?! Vrouw loopt tegen 'de defecte lamp' Subsidie gaat niet door IwvM' ■'est?. BRASSERIE MENU GANT COTTONFIELD WINTERCOLLECTIE Riverwoods Dockers Centraal Meldpunt krijgt nauwelijks aanvragen meer Niet alle bewoners Winterkoning willen extra parkeerhavens Klankbordgroep Klein Engendaal nog niet gehoord Valentijn brunch Jacobus van Looy I :Van Den Brinkj ne lar Claire). '79 15 - 601 99 91 satie waarbinnen sa- lagementconsultants ilijke dienstverlening ïgadvisering en wor- it en Nijkerk. achten hebben wij rvaring hebben opge- Duntantsopleiding vol- een opleidingsniveau zich door middel van riftelijke reactie binnen mp AA, Postbus 475, A.J.W. Bedrijfshygiëne Ongediertebestrijding HOUTWORM/BOKTOR Bel. 033-2462248/ 06-53446804 Dorresteinwweg 60 Soest Telefoon 601 32 88 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdag na 12.00 uur GESLOTEN. anten als AVIA Nederland, :ioneringsgroep, TOP Lease eclamecampagnes, teksten, landelijk gelegen kantoor s. i een prima met Word, veel aandacht ik iemand die bijvoorbeeld ïbben haast en je moet bij t en er kan hier veel. iderkerk Communicatie bv, ia@rooderketk.nl Het nieuws dat Schiphol en de Rijksluchtvaartdienst van plan zijn om het "plafond" voor de vliegrou tes van de burgerluchtvaart boven Midden-Nederland te verlagen naar 1000 meter is in Soest behoor lijk ingeslagen. De politiek dringt aan op openlijk protest. Dat bleek maandagavond in de raads commissie ABZ, waar Ans Mann (GroenLinks-PS) naar aanleiding van de persberichten wilde horen of Soest tegen de dreigende extra overlast iets kon ondernemen of moest aanvaarden dat zoiets "zomiaar uit de lucht komt vallen". Ook Karei van Geet (WD) liet weten dat zijn fractie grote problemen met het plan had, waarschijnlijk vooral omdat de militaire luchtvaart boven Soesterberg dan een flink stuk van het luchtruim moet "opofferen". "En die vliegbewegingen - van de burgerlucht vaart - gaan dag en nacht door," aldus Van Geet. De meeste fracties deelden de veront rusting van Mann en Van Geet, elk met hun eigen motieven, maar de vraag was wat de gemeente Soest eraan zou kun nen doen. De suggesties varieerden van brieven aan de provincie - die kortelings nog overleg heeft gehad met de rijks overheid - tot boodschappen aan de re gering zelf, alsmede de Eerste en Twee de Kamer, voordat Soest naar de span doeken zou grijpen. Dat beeld zag Kees Boerkoel (PvdA) in elk geval voor zich, met Van Geet aan het hoofd van de optocht, als Soest geen andere wettelij ke mogelijkheden zou hebben. Harry Witte (Gemeentebelangen) vond dat Soest alles in het werk moet stellen om te voorkomen dat de plannen door gaan. Volgens Teun Middelkoop (CDA) zou het trouwens meer indruk maken als ook Defensie zich tegen de plannen zou keren en zich niet klakkeloos bij de gang der dingen zou neerleggen. Motie Op voorstel van Boerkoel deed burge meester De Widt de toezegging dat het College een motie zou opstellen waar in de Soester opvattingen op niet mis te verstane wijze worden geboekstaafd en die voor adhesie ook aan andere ge meenteraden kan worden verstuurd. Zo'n motie kan in Soest rekenen op raadbrede steun, al vond Wiebe Meilof (GPV/RPF/SGP) dat Ans Mann en haar fractie, vanwege het pacifisme van GroenLinks, eigenlijk blij moeten zijn als het militaire vliegverkeer beperkt wordt ten gunste van de burgerlucht vaart... Statenfractie en Kamerfractie van GroenLinks hebben zich re soluut uitgesproken tegen de plannen om meer en lager vlieg verkeer in het oostelijk deel van de provincie Utrecht toe te staan. Donderdag werd bekend dat de Luchtver-keersleiding en Rijks luchtvaartdienst plannen hebben om het luchtruim boven Soester berg te gaan gebruiken om de aan- en afvliegroutes van Schip hol en Rotterdam Airport aan te passen. Hierdoor zou de omgeving van Baam, Soest en Amersfoort met meer geluidsoverlast, risico en lucht verontreiniging te maken krijgen. De Statenfractie en de Kamerfractie van GroenLinks hebben zich onmiddel lijk tegen deze plannen verklaard en vragen gesteld aan Gedeputeerde Staten en minister Netelenbos. GroenLinks heeft zich al verschillen de malen uitgesproken tegen uitbrei ding van het aantal vliegbewegingen op Schiphol. Binnen de provincie Utrecht hebben de vluchten op Schiphol er onder andere toe geleid, dat de provincie de grootste moeite heeft om de stiltegebieden in het westelijk weidegebied goede bescher ming te geven. Er is zelfs sprake van geweest om de bescherming als stil- tegebied op te geven. De huidige plannen zouden een nieuwe aanslag op de leefbaarheid, betekenen, nu voor het oostelijk deel van de provincie. Statenlid Boude van Geffen van GroenLinks stelt dat zulke plannen uiterst ongewenst zijn, ook omdat de inwoners van de pro vincie al veel te verduren hebben van overlast van ander verkeersgeluid. Ook Tweede-Kamerlid Hugo van de Steenhoven reageerde verontrust en stelde zaterdag schriftelijke vragen aan minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat. De tot nu toe overwegend zachte winter dreigde lange tijd roet in het eten te gooien, maar afgelopen weekeinde was het weer net op tijd omgeslagen naar ideale IJsbeer- omstandigheden: blauwe lucht en temperaturen onder nul. Vrijwel niets stond de Hopman Masselman Groep (HMG) in de weg voor een geslaagd achttiende IJsberenweek einde. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Behalve een enkele klacht dat het in de bossen van Soest iets kouder was dan in Chili (waar rond de jaarwisseling nog vier Soester scouts naar de World Jam boree geweest waren), was er niets an ders te horen dan enthousiaste kreten en lof voor de organisatie. Deze mensen waren dan ook in de voorafgaande week bijna vierentwintig uur per dag in touw geweest om alle spellen te organiseren en tot een kloppend geheel rond het thema "Bio-ijsbeer" te coördineren. In de loop van het weekeinde kregen de deelnemers, komend van scoutinggroe pen uit Soest en de wijde omgeving, een aantal uitdagende spellen voorgescho teld. Na de officiële opening ging men in groepjes per fiets op pad om Soest 'virusvrij' te maken. Al fietsend langs de her en der verspreide posten moesten de deelnemers opdrachten uitvoeren en Foto: Aldo Allessie 'antistoffen' verzamelen om het ont snapte virus te kunnen bestrijden. Hier na stond de traditionele theatervoorstel ling op het programma, direct gevolgd door een ander spel in de Korte Duinen en tot slot een disco. De volgende dag werd begonnen met het Ko-de-Boswachterspel, waarbij een heleboel wetenswaardigheden over de natuur te leren viel. Als laatste werd in openluchttheater Cabrio een wedstrijd gehouden, waarbij de deelnemers pun ten konden verdienen met kleine spel len. Ter afsluiting werd officieel de vlag ge streken en mocht iedereen, gewapend met een Kampkrant met daarin alle weetjes, reacties en feiten van het afge lopen weekeinde, weer naar zijn of haar warme huis terugkeren. Tijdens het LJsberenweekend hebben enkele leden van de Soester Don Bosco- groep een "goede daad" verricht. Tij dens een fietstour door Soest, afgelopen zaterdag, meende een van hen een bromfiets te zien van een vriend, die de vorige avond op de Soesterbergsestraat was ontvreemd. Na een speurtocht door Soest naar deze 18-jarige Soester kon de bromfiets weer aan de rechtmatige eige naar worden teruggegeven. BAR, GRILL RESTAURANT STEENHOFFSTflAAT 47 SOEST 035-6018252 Een defecte koplamp is een vrouw uit Soest duur komen te staan. Op de Smitsweg attendeerde de politie haar op de kapotte lamp van de auto. Vervol gens werd haar gevraagd haar rijbewijs te tonen, maar ze was niet in het bezit daarvan. De 25-jarige vrouw moest lo pend naar huis, niet dan nadat ze een proces-verbaal had gekregen. Wijkvereniging Soesterveen kan geen aanspraak maken op de subsidie dié ze voor het verbouwen van de fietsenstal ling zou krijgen. Dit komt omdat de ver bouwing al gerealiseerd en betaald was op het moment dat de aanvraag'bij B. en W. binnenkwam. De wijkvereniging, of liever de beheer- stichting, zou voor de verbouwing vol komen terecht bij de gemeente aange klopt hebben, omdat deze eigenaar is van het pand. De verbouwing, het af sluitbaar maken van de fietsenstalling, valt buiten het 'klein onderhoud' waar de vereniging jaarlijks een subsidie voor krijgt. Toen de afdeling Planologie en Bouwen echter contact opnam met de aannemer, meldde deze dat de verbouwing al vol tooid en tevens betaald was door de ver eniging. Niet alleen had de vereniging hier kennelijk geld genoeg voor, maar volgens de Algemene Subsidieverorde ning Welzijn moet een subsidie-aan vraag ook nog minstens 16 weken van te voren schriftelijk worden ingediend. MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. IA1AAs 0 Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Kom in onze "Brasserie" genieten van een gevarieerd menu tegen een aantrekkelijke prijs! ƒ34,50 WILDZWIJNSHAM met parmaham rode uien chutney RIBEYE met roquefortsaus MERINGUE met cassisijs en slagroom Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 60 10 7 dagen per week geopend! Sinds enige tijd is ook in Soest de wijkagent weer "terug van weggeweest". De gemeente is daarvoor opgedeeld in zes wijken. Elke wijk heeft zijn eigen wijkagent, die vooral als aanspreekpunt fungeert, toezicht houdt en contact houdt met de bewoners, scholen, buurthuizen, organisaties, de gemeente en andere instellingen in de wijk. In deze rubriek, die op gezette tijden in de Soester Courant wordt opgenomen, maakt de lezer kennis met de politiemannen die in de wijkzorg zo'n centrale rol spelen. Zij belichten telkens een aspect van hun werk. Deze week: Hans Meuleman, wijkagent van o.a. Overhees, "Overhees kenmerkt zich door een hoge bevolkingsdichtheid op een relatief klein gebied. Om het netjes te houden vraagt veel inlevingsver mogen van de bewoners en speciaal als het gaat om de leefbaarheid: het besef dat we met elkaar verantwoor delijk zijn voor de woonomgeving." Hans Meuleman denkt dat dat besef al leen al voldoende motivatie is om een wijkzorgsysteem op te zetten, of een buurtpreventieproject. Binnen zo'n sa menwerkingsverband wordt de verloe dering en de aantasting van de leefbaar heid voortvarend aangepakt. Denk bij voorbeeld aan terugsnoei van "wild groei", afvalbakken, straatvegen, betere verlichting en het juist aanbieden van afval, puin of GFT. Een goed voorbeeld vindt hij het buurt preventieproject op het Choristenpad. 97 van de bewoners daar was voor het project, met als belangrijkste aan dachtspunt niet eens zozeer de veilig heid als wel de leefbaarheid van de wijk. Hij hoopt dat het project navolging krijgt in andere straten van Overhees, want er zijn nogal wat plaatsen waar de leefbaarheid te lijden heeft. "Neem bijvoorbeeld het winkelcentrum aan de Tamboerijn. Daar heb je voor de wijkbewoners een afvaleiland, en dat vraagt natuurlijk ook van de mensen een stukje verantwoordelijkheidsgevoel voor het milieu en de leefbaarheid. Maar regelmatig zie ik nog papier, kar ton, complete ruiten en zelfs verfblikken naast de containers staan. Dat hoort natuurlijk niet. De beschuldigende vinger wordt vaak uitgestoken naar de gemeente - het ligt toch altijd aan een ander - maar daar verzet ik me tegen. Je kunt je oud pa pier ook ergens anders kwijt, bijvoor beeld aan de Thrfstreek. En om je auto elders te parkeren kost misschien drie minuten lopen. Maar alleen als we die verantwoordelijkheid nemen kunnen we van onze buurt een schone, prettige en leefbare wijk maken." Vragen of opmerkingen? Bel 5487411. De servicemedewerker van de politie noteert alle berichten en geeft ze zo nodig door aan de wijkagent. V. Weedestraat 8A Niet iedereen in Soest staat te jui chen over het "ene" zorgloket, dat sinds vorig najaar functioneert en de hulpaanvragen coördineert voor de professionele instanties als Thuiszorg/Kruiswerk en de plaat sing in verzorgings- en verpleeghui zen. Juist dat éne loket van het zgn. RIO (Regionaal Indicatie Orgaan) zorgt voor een aantal misverstan den. Dat vindt in elk geval Nel Pelzer, voor zitter van de Rode Kruis Welfare-afde ling in Soest en initiatiefnemer van het Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp voor de (vrijwilligers-)hulporganisaties die Soest rijk is. Het meldpunt (elke dag van 09.30 tot 11.00 uur te bereiken op nr. 6031119) verwijst hulpvragers naar het Rode Kruis, de Zonnebloem, de UW, de Thuishulpcentrale en nog een aantal organisaties. Nel Pelzer vindt het opvallend en ver ontrustend dat er sinds de start van het zorgloket - op 1 oktober vorig jaar - nog maar mondjesmaat hulpaanvragen via het Centraal Meldpunt binnenkomen. "De mensen denken waarschijnlijk dat wij nu ook bij het Zorgloket zitten, maar dat is een groot misverstand." Niet alle elf huishoudens van de nummers 25-33 en 86-96 aan de Winterkoning willen parkeerhavens voor hun deur. Dat zegt bewoner K. Vegter in een reactie op het artikel dat vorige week in de Soester Cou rant werd gepubliceerd. Een andere bewoner, W.J. Walman, had de gemeente verzocht parkeerhavens aan te leggen op het bewuste gedeelte van de Winterkoning in Klein Éngend- aal. Volgens hem parkeren veel mensen hun auto op de rijbaan, waardoor er onveilige situaties ontstaan. In zijn brief aan het gemeentebestuur stelde hij dat dit verzoek mede namens de andere bewoners van de genoemde nummers deed. Volgens Vegter wekt Walman daarmee een verkeerde suggestie. Zelf is Vegter tegen de aanleg van parkeerstroken. Naar aanleiding van het krantenbericht polste hij vier andere huishoudens. "Die zijn ook tegen, sommigen wisten niets van deze actie af. Ik geloof dat de heer Walman de enige is, die zijn auto op de straat parkeert en van (bijna)aanrijdin- gen is mij in elk gval niets bekend," al dus Vegter. Zoals vorige week reeds gemeld, heeft het College van Soest het verzoek van Walman overigens niet gehonoreerd. RIO De vraag waar alle Soester hulpaanvra gen van vroeger toch terechtgekomen zijn, terwijl het aantal "gevallen" in Soest waarin vrijwilligershulp gewenst is toch niet afgenomen zal zijn, klemt des te meer, omdat het RIO (het Regionaal Indicatie Orgaan dat achter het Zorglo ket schuilgaat) de zaken nog altijd niet voor elkaar heeft. Pelzer bevestigt de geruchten dat het bij het RIO allemaal nog lang niet loopt zoals het moet, zodat nogal wat hulp vragen tot dusver bij het (overigens wél functionerende) Zorgloket blijven han gen of bij het RIO stranden. "Maar ken- In het verslag over de inspraakavond aangaande het bestemmingsplan Klein Engendaal wordt ten onrechte gesugge reerd dat onderwerpen waar de klank bordgroep nog mee bezig is aangesne den werden. Het plan van de klank bordgroep, dat enkele weken terug niet goedgekeurd werd, moet echter nog her zien worden. Pas als de groep een nieuw plan voorlegt, kunnen gemeente en klankbordgroep hierover rond de tafel gaan zitten. Tijdens de inspraakavond werd alleen het bestemmingsplan op zich behandeld. De toezegging van de dertig-kilometerzones valt weliswaar deels samen met de eisen van de klank bordgroep, maar staat er eigenlijk los van. Waarschijnlijk zal in maart över een nieuw voorstel vergaderd worden. nelijk is men bij het Zorgloket niet van ons bestaan op de hoogte," aldus Nel Pelzer, "of ze doen alsof..." Doorgeven Dat is niet volgens de afspraak en Pel zer wijst in dat verband op de SWOS, die geacht wordt de hulpvragen te coör dineren en door te geven aan de ver schillende organisaties - beroeps of vrij willig - maar kennelijk nog altijd niet echt enthousiast is over de samenwer king. De SWOS kijkt volgens Pelzer al tijd eerst of haar eigen vrijwilligers een hulpvraag kunnen oplossen, ook als daar andere organisaties eerder voor in aanmerking komen. De hulpvragen bij het Rode Kruis zijn de laatste tijd sterk teruggelopen, en volgens Pelzer hebben ook de THC, de hulpdienst Kleine Moeite en de Zonne bloem daar last van. Wel komen er nog aanvragen binnen via de diverse privé- telefoonnummers (wat in principe niet de bedoeling is).. Overleg Deze week vindt er overleg plaats tus sen het Centraal Meldpunt en de coör dinatie van Thuiszorg/Kruiswerk, om de geconstateerde problemen uit de weg te ruimen. Intussen is het volgens Nel Pelzer goed om het bestaan van het Centraal Meldpunt nog eens goed on der de aandacht van het publiek te bren gen, Nieuwe vrijwilligers zijn daarbij altijd welkom, benadrukt ze. Die kunnen zich aanmelden bij het Centraal Meldpunt (tel. 6031119, van 09.30 tot 11.00 uur), of bij haarzelf (tel. 6020538). SOESTDUINEN ROYAI. PARC fp Valentijn dansant arrangement op zaterdag 13 februari 1999 Een cocktail d' amour, een romantisch vier gangen diner dansant met live muzie, een overnachting en de uitgebreide Valentijnbrunch voor slechts 189,50 per persoon, alleen diner dansant 129,50 p.p. (op basis van een tweepersoonskamer inclusief gebruik von sauna en fitness) op zondag 14 februari 1999 Vanaf 12.00 uur wordt u vorstelijk welkom geheten met een sprankelende cupido cocktail, waarna u verrast wordt met een gastronomisch brunchbuffet voor 59,50 per persoon Inclusief koffie, thee. melk en vruchtensappen en een hartverwarmende verrassing Diner voor twee op zondag 14 februari 1999 Voor een vier gangen diner d'amour kunt u zich culinair laten verrassen in ons sfeervolle restaurant. Vanaf 18.00 uur bent u van harte welkom! 65,00 per persoon Valentijn Info Reserveringslijn 035 603 8383 Bij Boekhandel Van de Ven ligt een prachtig nieuw boek van 187 pagina's: "Jacobus van Looy 1855-1930 - Niets is zoo mooi als zien..." Op de voorkant staat een afbeelding van zijn olieverf schilderij (120 x 170,5 cm) "Zomer weelde", dat hij honderd jaar geleden in Soest schilderde. Het kinderloze echtpaar Van Looy woonde van 1897 tot 1907 in "Huize Zomerzorg", gelegen aan het toenmali ge Lange Eind. Dit huis grensde aan de achterzijde van de (noord)oostelijk gelegen polder met de wei- en hooilan den van de Langeindse Maten en de Grote Melm, tussen Soest en de Eem. Het witgepleisterde "Zomerzorg" was oorspronkelijk een achttiende-eeuwse boerenhofstede. In een van de bijgebou wen, gelegen aan het karrenspoor van de Korte Brinkweg, had Van Looy zijn schildersatelier. Het huis werd in 1932 afgebroken om plaats te maken voor het winkelcomplex Van Weedestraat 80- 88. In een brief schreef de schilder/schrij ver: "'t Lot heeft ons hier in Soest een juweel van een woning bezorgd, groot, zonnig en geriefelijk; de schilderkamer is maar zoo zoo van licht, veel buiten werken zal echter deze zomer hoop ik gebeuren." Zo ontstond in de zomer van 1900 het bijzondere tableau "Zomerweelde", dat in 1901 door Arti et Amicitiae beloond werd met de gouden koninklijke me daille. Op het doek is te zien hoe aan de boven kant achter de "kloosterige heg" hoog opgeladen hooiwagens langs de woning van de kunstenaar huiswaarts keren. Vóór de heg bevindt zich een oogstrel end veld vol met prachtig fel blauwpaars kleurige bloemen. Dit neemt het over grote deel van het omvangrijke doek in beslag. Dit fantastische schilderij is te zien op een omvangrijke overzichtstentoonstel ling ih de Verweyzaai aan de Grote Markt in Haarlem tot en met 7 maart, waar zo'n zeventig van zijn mooiste doe ken te zien zijn. Daarna tot 24 mei in het Gemeentemuseum van Helmond. De Stichting Jacobus van Looy bestaat in 1999 vijftig jaar. Vandaar de tentoon stelling in de Verweybal en zijn exposi tie van mistekeningen in de Aquarellen zaal van het Teylers Museum (tot en met 28 februari) ook aan de Grote Markt. Twintig minuten lopen van het station. Vandaar ook bovengenoemd boek (uitgeverij Waanders, Zwolle), te vens catalogus, met uitgebreide infor matie over Jacobus van Looy en artike len over zijn leven, zijn werk, zijn tech niek, etc. Veertig van de belangrijkste werken zijn in kleur afgebeeld en wor den uitvoerig besproken. Behalve kunstschilder was hij vooral ook schrijver. In de kringen van de Tachtigers werd hij zeer gewaardeerd. Zijn autobiografische trilogie over zijn jaren in het weeshuis "Jaapje, Jaap en Jacob" beleefde zelfs negentien her drukken. Verder publiceerde hij regel matig verhalenbundels als "Feest", "Reizen" en zijn "Zebedeus-boeken". Befaamd is zijn novelle "De dood van mijn poes". Hij dichtte daarin: "Met ge bloemt van de kou, met sfieeuwgeontblader, met dons van rijp en met briljanten van ijs, kom ik u dekken, zal ik u strekken in mijn dodenpaleis. Daar is 't gewulf van blauw kristallijn en daar zullen sterren en doodsvlammen zijn... (wordt vervolgd) i Riant terras in het bos Lunch Diner Receptie Vergaderingen en arrangementen Bruiloften en Partijen High tea en brunch Ruime parkeergelegenheid Voor meer informatie: Stephan Ott en Sebastian Ott Peter Spier uw gastheren Soesterbergsestraat 122' 3768 EL Soest Telefoon 035 - 601 27 Telefax 035 - 601 97

Soester Courant | 1999 | | pagina 3