Visser fi 1 T 3KER i h Nederlands Blok stuit op tegenstand 'oeit Soest locatie voor brandweerfilm SSSSS- iVJU'fiH»; 3DER Soest, :RS (m/v) Bank mag bij nieuwbouw van bestemmingsplan afwijken 1 ACTUEEL! Ernstige autobotsing op Burgemeester Grothestraat Insulinde vangt bij rechter bot door procedurele misser Itkertf tötttkctr Origineel cr^O o o Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Brandje Haverweerd Jacobus van Looy (2) 035-6036000 Anti-racismestickers in reactie op partij-campagne Iets te vieren? Verklaring van geen bezwaar van provincie wij hebben weer een nieuwe wisselende speciuliteitenkuurt! uit de jaren '50. Drie inzittenden zwaargewond 'Specialist. Ook voor service moet u bij ons zijn ortbedrijf b.v. Brandstichting in oude woning in Klein Engendaal i CHAUFFEURS M/V e vriend, zydient, groet-, \aker, Adviseur Evert-Jan Wijers en secretaresse Henriëtte Beijersbergen euro act/v, Eenmalig G O gebruikcamera 24 3 opnamen Compactcamera Ingebouwde flitser van 49,95 Q Jumbo foto-album Geschikt voor 500 foto's o van 19.95 o O De brandweer rukte zaterdagavond even na tien uur uit naar de Haver weerd, waar brand was gemeld in het trappenhuis van een flatgebouw. Het trappenhuis stond vol zwarte rook en de oorzaak was gauw gevonden: een fiets op de begane grond, die vermoedelijk door onverlaten was aangestoken. De brandweer bluste het vuur. De Soester schilder/schrijver Jacobus van Looy (1855-1930) was bevriend met de Baarnse literator Lodewijk van Deyssel (pseudoniem voor K.L.J. Al- berdingk Thijm), die hij regelmatig wandelend bezocht. Deze taalvirtuoos schreef in 1897 over de novelle "De dood van mijn poes" van Jacobus van Looy: En o, die kolossale teederheid van welk een zilver-zuivere ziel en welk een strenge kunstkracht moet de man hebben, die zóo van vuur en ijs een he- melhoogen graftempel weet te bouwen voor het doode zachte klein-kleine, dat hij heeft lief gehad." Van Looy vereeuwigde de dode poes ook in olieverf op'een paneel (23 x 30 cm), dat op zijn expositie in Haarlem hangt. Daarnaast een groot onvoltooid gebleven schilderij van een witte poes voor het open raam. Juist omdat de vlot te olieverfschets niet af is, doet het op merkelijk modern aan. In de door mij de vorige week op deze plaats beschreven catalogus "Jacobus van Looy - 1855-1930" is een apart hoofdstuk "Landleven in Soest 1894- 1907" gewijd aan zijn schilders- en schrijversperiode in onze gemeente. Daarin worden 46 schilderijen ge noemd met titels als "Aaltje met de geit", "Maaiers op de Eng", "Wasvrouw uit Soest", "Soester vrouw met muts", "Soester strijkster" en veel Oostindische kers, klaverbloemen, bloeiende bomen en kruiwagens. Waar vind je dat landle ven nog in ons dorp? Aaltje was de moeder van de in 1997 overleden beeldhouwer Pieter d'Hont. Zij heette Aaltje van Doorn, was de dochter van een Soester keuterboer en hoedde de geiten van haar vader. Van Looy leerde haar tekenen en bracht haar liefde bij voor de kunst. De vele maaiers, die Van Looy schetste en schilderde, zag hij elke zomer achter zijn huis bezig in het veld. Onder het impressionistische paneeltje "Vrouwen langs de heg" schreef de weduwe me vrouw Titia van Looy-van Gelder (zij was vóór haar huwelijk voordrachtskun stenares) in 1934: "Zooals zij geregeld des dinsdags, komend van den Eng, ons huis voorbij gingen, hun vaste aalmoe-1 zen inzamelend." Huize "Zomerzorg" (zie foto uit 1910), gebouwd in de achttiende eeuw, werd omstreeks 1855 belangrijk verbouwd door eigenaar-bewoner Cornelis Tes- selhoff, meester-timmerman. In de tweede helft van de negentiende eeuw dreven drie gezusters Tesselhoff er een handwasserij ten behoeve van het pa leis. Margaretha Tesselhoff was gehuwd met H.A. Veenendaal. Van diens zoon C.W. Veenendaal, stoffeerder-behan ger, huurde Jacobus van Looy in 1895 het hoge westgedeelte. Je moet er toch niet aan denken, datje voor dit soort ge gevens uit het Soester archief straks he lemaal naar Amersfoort moet. Zijn Soester woning mag dan inmiddels gesloopt zijn, het werk van de kunste naar blijft en hangt in Haarlem te pron ken. Op het olieverfdoek "Sneeuw in de tuin te Soest" zitten op de bovenste kale takken van een zwaar besneeuwde struik maar liefst vijf "musschen die hun kruimkens wachten". Waar vind je op Soest nog zo'n beeld? Van Looy werd tijdens zijn werkzaam leven als schrijver meer gewaardeerd dan als schilder. Dat speet hem zeer, maar het tij blijkt te keren. Ga kijken in Haarlem, lees zijn schilde rijen en meld mij uw ervaringen. Ik zie u 'volgende week woensdagmorgen bij "De Soester Kring". KONICA POP JUNIOR EUROACTIV Maak een afspraak met De Hypotheker bij u in de buurt: Steenhoffstraat 66, De Hypotheker Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. PAGINA 2 WOENSDAG 10 FEBRUARI 1999 i winkelketen met n Europa. vestiging in Soest hriftelijke sollicitaties 035-Ó02 14 18. Minder dan een maand voor de Provinciale Statenverkiezingen ligt het Nederlands Blok in de clinch met nogal wat kiesgerechtigde in- woners van Utrecht. Sommigen brengen de partij in verband met ra cisme, anderen willen - zonder zich in dergelijke bewoordingen uit te la ten - niets met de politieke groepe ring te maken te hebben. Burgemeester Hans de Widt distantieer de zich in december volledig van een schriftelijke enquête over de veiligheid, die de partij onder burgers wil houden en waarvoor reeds formulieren zijn ver spreid. Daarin werden bij sommige vra gen over onveiligheid al linken gelegd met buitenlanders. Ook de politie rea geerde afkeurend op de actie die vol gens het korps gepaard ging met sugges tieve conclusies die de waarheid geweld aandoen. NEE-NEE-stickers In een reactie op de campagnefolders van de partij heeft de Vereniging Komi- tee Utrecht tegen Racisme en Fascisme (KURF) haar eigen NEE-NEE-stickers laten drukken. 'Nee tegen racisme, Nee tegen Nederlands Blok en CD' staat er op de plakbriefjes (een variant op de redelijk ingeburgerde brievenbus- stickers), waarvan KURF er 20.000 in de provincie wil verspreiden. Het Nederlands Blok, dat de media via de fax met propaganda-achtige persbe richten overstelpt, ging meteen in de tegenaanval. De Söesterberger Robert Ligtvoet, hooggenoteerd op de kandida tenlijst, deed bij de politie in Soest aan gifte van smaad(schrift), nadat op de Kabelkrant Soest een bericht was ver schenen over de sticker-actie van KURF. Ook in andere gemeenten werd aangifte gedaan. In het bericht wordt het Nederlands Blok door KURF aange duid als een racistische en extreem rechtse partij. De partij stelt daarnaast dat ze twee duizend gulden schade dreigt te lijden, indien burgers de sticker van KURF op hun brievenbus plakken en het Blok met een partij overbodige campagnefol ders blijft zitten. De partij gaat er hier aan voorbij dat in de Nederlandse de mocratie iedere burger het recht heeft ongewenst drukwerk uit zijn brievenbus te weren. Opzienbarend Veel mensen menen dat het Nederlands Blok (dat zich bedient van de leus 'Wij zeggen wat u denkt') wel degelijk racis tisch is. Los van het feit of dat klopt, is het denkpatroon van de partijleden op zienbarend te noemen. De Söester berger Ligtvoet, die zich als volksverte genwoordiger wil ontpoppen, trekt in een van zijn vele faxen althans een con clusie op een manier die zelfs politici vreemd is. Uit het feit dat het Nederlands Blok en de daaraan gelieerde Stichting ABC bij de verspreiding in Soesterberg van de enquête-formulieren naar eigen zeggen geen 'NEE-NEE-stickers' signaleerden, leidt Ligtvoet af dat zijn partij in het vliegdorp welkom is. Dat zou wellicht het geval kunnen zijn, indien alle huis houdens van Soesterberg een sticker in huis zouden hebben gehad met de keu ze en mogelijkheid die op de brievenbus te plakken. Dat is niet zo. In Utrecht zouden wel hier en daar NEE-NEE-stickers zijn aangetroffen. Volgens het Nederlands Blok alleen bij kraakpanden die worden bewoond door mensen die Ligtvoet omschrijft als 'kra kers en anarchisten'. Scholen Vorige maand lieten het Griftland Col lege en de Mavo Soest weten dat het Nederlands Blok niet welkom is op de scholen voor een anti-drugscampagne. Adjunct-directeur Andeweg van de Mavo Soest nam toen tegen een van de journalisten de term 'racisme' in de mond en werd aldus geciteerd. Meteen eiste het Blok een rectificatie van de docent onder dreiging van juridische stappen. Andeweg schreef vervolgens een korte ingezonden brief in het betref fende dagblad, waarin hij stelde dat de anti-drugscampagne niets met racisme te maken heeft. Schaakschool Soest SCHAKEN VOOR KINDEREN :ijd: 7-16 jaar Op 12 februari 1999 starten er nieuwe groepen om 18.00 uur in het EHBO-gebouw, Parallel weg 7A. Kosten: f 25,- periode febr-juni Info/aanmelding: 035-6014694 of: 06-53264115 De Soester Duinen Soesterbergsestraat 188 - Soest 035 - 603 60 10 7 dagen per week geopend! FOTO VIDEO Zuidpromenade 15 - Soest Telefoon 035 - 601 28 74 Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. SOESTER COURANT Waarom naar De Hypotheker? Voor een overzichtelijk hypotheekadvies op maat en het afsluiten van de juiste hypotheek door een persoonlijke adviseur die u kosteloos al het werk uit handen neemt. Daarom naar De Hypotheker! Volledig objectieve en 100% onafhanke lijke hypotheek bemiddeling Kosteloos advies op maat Keuze uit vele hon derden hypotheek- varianten De meest gunstige voorwaarden Alle fiscale aspecten tot op de gulden voorgerekend Begeleiding van A tot Z gedurende het hele aankoop traject Ook na het afsluiten van de hypotheek volledige service De nieuwbouw van de Rabobank aan het Kerkplein is weer een stap dichterbij gekomen, nu de provincie een verklaring van geen bezwaar heeft afgegeven. Daardoor kan bij de bouw worden afgeweken van het bestemmingsplan. Gedeputeerde Staten van Utrecht stel den het Soester College vorige week op de hoogte van. hun besluit. Eind vorig jaar waren de coalitie-fracties van WD, CDA en PvdA - die een meerderheid in de gemeenteraad vormen - al akkoord gegaan. Hèt plan is felomstreden door de buurt bewoners en de oppositie-fracties in de raad, omdat het beoogde pand onder meer hoger en omvangrijker is dan dat het bestemmingsplan toelaat. Boven dien stelden de tegenstanders dat het nieuwbouwplan niet thuishoort in het gebied dat te boek staat als 'beschermd dorpsgezicht'. De voorstanders legden de loep op het karakteristieke deel van Soest en trokken de conclusie dat het perceel van de Rabobank net buiten de grens van het beschermde gebied ligt. Tijdens de discussies in het gemeente huis haalde GGS zich de woede op de hals van de overige fracties door te spre ken van 'schijn van belangenverstrenge ling'. Bert van 't Holt, die dit in commis sieverband aankaartte, doelde daarmee op de mogelijke betrokkenheid van CDA-fractievoorzitter Teun Middelkoop (die voorzitter van de Raad van Bestuur van de Rabobank is) en diens PvdA- collega Kees Boerkoel die als onderne mer is aangesteld voor het constructie werk van het nieuwe bankgebouw. Bei den verklaarden zich in hun fracties niet in de beraadslagingen over de bouwaan- vraag te hebben gemengd en namen niet deel aan de stemming in de gemeente raad. BAR, GRILL STAURANT STïENHOFf STRAAT 47 SOEST 035-6018252 PAGINA 3 p Bij een ernstige aanrijding tussen een personenauto en een vrachtwa gen op de Burg. Grothestraat zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag drie inzittenden van een personen wagen zwaargewond geraakt. Ze werden alle drie naar verschillende ziekenhuizen overgebracht. Het ongeluk gebeurde omstreeks twee uur in de nacht toen de personenauto, bestuurd door een 22-jarige Soester, te gen de op de verkeerde rijbaan gepar keerde vrachtwagen botste. Deze stond te lossen bij het garagebedrijf ter plaat se, maar had volgens de politie zowel de alarmlichten als de gewone verlichting aan. De personenauto reed tegen de voorkant van de truck aan. De chauffeur was niet aanspreekbaar en werd per am- Van de personenauto bleef weinig heel. Foto: Brandweer Soest. bulance naar het AZU in Utrecht ge bracht. De andere inzittenden, een 24- jarige Soester die over zijn rug klaagde en een 20-jarige Soesterse die een gat in haar hoofd had opgelopen, werden naar Zeist resp. Hilversum gebracht. Volgens de politie waren ze alle drie zwaarge wond. De brandweer moest de auto openzagen om de slachtoffers te bevrij den. Over hun toestand is verder niets bekend. Het eerste technische onderzoek bracht niets bijzonders aan het licht. De brand weer veegde de weg schoon en het ga ragebedrijf zorgde voor verwijdering van de olieresten. De Marechaussee regelde het verkeer. Door een procedurele misser heb ben de leden van de woongroep In sulinde bot gevangen bij de Utrecht se rechtbank. Omdat ze bij de ge meente Soest geen beroep hadden aangetekend, werd hun bezwaar schrift bij de rechtbank ongegrond verklaard. De woongroep vindt dat ze te weinig woningen toegewezen heeft gekregen in het bouwproject naast Braamhage. In sulinde eist vijftien woningen. Dat aan tal was aanvankelijk ook toegezegd, maar toen tijdens de planvorming in het SOEST voorjaar van 1998 niet meer dan elf le den concreet toezegden een woning te willen kopen, stelde het gemeentebe stuur het aantal woningen vast op elf. Insulinde had daartegen beroep moeten aantekenen, maar deed dat niet. En dat kwam de Vereniging Woongemeen schap van Ouderen Insulinde, waarvan oud-Indiërs lid zijn, duur te staan. Ze stapten naar de sector bestuursrecht van de Utrechtse rechtbank met het ver zoek het besluit van de gemeente Soest op te schorten. Maar dat kan niet meer, stelde de rechter. Doordat (binnen de daarvoor gestelde termijn) geen beroep is aangetekend tegen het besluit van de gemeenteraad, is dat besluit onherroe pelijk geworden, aldus de president van de arrondissementsrèchtbank. Eigen technische dienst met 24- mr service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 wel nationaal als inter- ubij de nadruk ligt op n voor de volgen- TELEFOON 60123 an onze vrachtauto's. Ken binnen ons ploe- I.00 uur. tot uiterlijk 20.00 uur 'erkperiode dient u in ieven de goederen te i. Indien u in het bezit t bezit van rijbewijs C zorgt dat ons wagen- t u uw reactie richten •V. ir A. Voorveld. URTECHNIEK ndelijk werkend aanne- e en beheer van groot- en weg- en waterbouw. I golf. tennis, e.d.) mag i d. acature: 'erschillende aanhang er). iderhoud van - boven- 'ers ten aan: G Soesterberg Vermoedelijke oorzaak: brand stichting. Als het ooit duidelijk was dat een brand is aangestoken, dan was het maandagavond wel. Nota- bene in het bijzijn van tientallen mensen werd bij de Eigendomweg met voorbedachte rade een huis in de fik gestoken. Er was opzet in het spel, het was alle maal nauwkeurig voorbereid, zelfs de politie was vooraf ingelicht, maar de or debewakers grepen niet in. De binnen brand had alles te maken met de nieu we instructiefilm die de brandweerkorp sen in Nederland tot hun beschikking krijgen om voorlichting aan burgers en instellingen te geven. Na de zomer zal die veelvuldig worden gedraaid tijdens de nationale brandpre ventieweek. Uit onderzoek is gebleken dat burgers, ook in Soest, nauwelijks zijn voorbereid op brand in hun woning. In een woning kan een rookmelder al veel leed en schade voorkomen. Rond een uur of zeven 's avonds werd De brand die maandagavond op de grens van Hees en Klein Engendaal woedde, was in scene gezet. eergisteren brand gesticht in een van de laatste oude woningen in de hoek van de Eigendomweg en de Den Blieklaan. Het is de bedoeling dat het huis wordt gesloopt en zodoende vormde het een geschikte locatie voor de filmploeg. Toen door de binnenbrand de ramen van de woning sprongen, greep de brandweer in en was het vuur binnen een minuut of tien geblust.

Soester Courant | 1999 | | pagina 3