Hometrainer! Hr\i Soesters houden van 'hun' dorp Houten woning in bos uitgebrand tm» Oogpolikliniek Molendael zit met groeiende wachtlijst Soester mag wel koken, niet wonen boven uitvaartcentrum Van Wuijckhuijse belijdt Auto uitgebrand op Zandlaan eitperl schoemaker ngroet idvooruop sbruari. Onderzoek Intomart heeft voornamelijk positieve uitkomst jER^pl/l/iNKEL Mijmeringen van een Wereldwinkelklant Oorzaak (nog) onbekend TELEFOON 035 - 601 32 60 uisweb.nl Kenteken graveren en ster repareren Bea de Bruin 4e beëdigd makelaar bij fa. Deelen Gordelcontrole VRIJWILLIGERSHULP NODIG? J PAGINA 6 WOENSDAG 10 FEBRUARI 1999SOESTER COURANT i ACTUEEL t PAGINA 7 Geen dienstwoning voor G.A. van Haren GGS-raadslid bij Jonge Democraten Muziek voor het oog. BANG OLUFSEN CENTER elaardij! W I De wagen bleek het De brandweer rukte van De inwoners van Soest zijn erg te spreken over de leefsituatie in hun dorp. Behalve kleine verschillen tussen de wijken wordt de leefbaar heid in het algemeen als bovenge middeld goed gewaardeerd. Dit is de uitkomst van een onderzoek dat bureau Intomart eind vorig jaar heeft gedaan onder inwoners. In een ambtelijke adviesnota wordt dit als 'mooi meegenomen' beschouwd. De uitkomst is aanzienlijk positiever dan verwacht. Ondanks de opmerkelijk 'goede' resultaten is er echter nog ge noeg te verbeteren voor een nog betere woonomgeving, stelt Intomart. Het onderzoek, gehouden in opdracht van de gemeente en politieregio Utrecht onder vierhonderd willekeurig gekozen Soesters, maakt deel uit van een groter onderzoek bij elke gemeente in de pro vincie. Verdeeld over twee 'wijken' geven de bewoners aanzienlijk positievere ant woorden op de gestelde vragen dan de experts -ambtenaren, politiemensen en leden van wijkverenigingen- vooraf voorspeld hadden. Wel komt naar voren dat de grootste overlast wordt veroor zaakt door jongeren, drugs en verkeer. Voor het onderzoek was de gemeente in twee delen gesplitst: Soestdijk/'t Hart, Colenso, Soest-midden, de Engh, Smitsveen en Klaarwater waren één deel, het andere omvatte Boerenstreek, Overhees, Hees, Soest-zuid, Soestdui- nen en Soesterberg. Ondanks dat het eerstgenoemde deel iets boven en het tweede iets onder het gemiddelde ligt, zijn de verschillen niet groot genoeg om daar iets specifieks aan te veranderen, zo oordeelt het onderzoeksbureau. Wel opvallend is dat in het gebied waar de meeste overlast van drugs en open bare dronkenschap wordt beleefd (Over hees, Boerenstreek etc.), juist niet de coffeeshop ligt (Koninginnelaan). Ook bevinden de meeste cafés zich juist niet in het deel waar de meeste overlast be leefd wordt. Percentages Slechts een handvol mensen (drie pro cent in het eerste deel en negen procent in het andere) zegt direct te willen ver huizen zodra dat mogelijk is. In beide wijken vindt ongeveer zeventig procent van de bewoners dat ze het goed getrof fen hebben om in hun wijk te wonen. De woonomgeving krijgt overal een rui me zeven. Een kwart tot een derde van de bewoners zegt zich wel eens onvei lig te voelen. In de eigen buurt liggen die percentages nog een flink stuk lager. Ondanks dat de cijfers aantonen dat de ondervraagden vinden dat ze goed met hun buren omgaan, geven veel mensen aan dat ze hun buurtbewoners nauwe lijks kennen. Over de hoeveelheid 'blauw op straat', verkeersmaatregelen en zaken als zwerfvuil worden de me ningen niet echt duidelijk. De geënquet- teerden zeggen hier weinig van te mer ken. Volgens Intomart is hier indirect wel iets over te zeggen: men merkt pas dat het werkt als het er niet meer is. Bewoners kunnen momenteel het nut van meer zichtbaar blauw misschien niet zien, maar als de politie zich niet of nauwe lijks op straat zou vertonen, zou ze wel worden gemist. Aanbevelingen Naar aanleiding van de resultaten en de daaruit getrokken conclusies heeft Into mart de gemeente enkele aanbevelingen gedaan over hoe de punten die nu slecht worden ervaren verbeterd kunnen wor den, Zo wordt geadviseerd te proberen het beleid meer te gaan richten op spe cifieke doelgroepen, met name jonge ren. Ook moet met de bewoners over legd worden wat er gewenst wordt en wat er gedaan kan worden aan zaken waar men nu niet tevreden over is. Hier zou de gemeente de bewoners moeten stimuleren vooral zelf met ideeën aan te komen en deze, waar mogelijk, ook zelf uit te voeren. Dit om het contact met en de communicatie tussen de bewoners te bevorderen. Verder wordt nog een paar kleinere punten voorgesteld. De slotaanbeveling luidt: "Beleid rond leefbaarheid en veiligheid kan alleen effectief zijn als het wordt ontwikkeld en uitgevoerd in een integrale context, waarbij verschillende instanties op pu bliek terrein tezamen met de bewoners verantwoordelijkheid dragen". Ondanks de 'mooi meegenomen' waardering van de bewoners voor 'hun' dorp, hoeft de gemeente voorlopig dus niet stil te zit ten. yStichting Wereldwinkel Soest Steenho ff straat 9A, tel. 602 8132 Ik sta op, kijk door het raam en merk dat het weer niet al te vrolijk oogt; in de badkamer ontdek ik dat de geiser me vandaag in de steek laat, douche koud en ik krijg een onbehaaglijk "startgevoel van de dag". Van de ochtendkranten word ik ook niet vrolijker: inbraken, machtsmisbruik, zinloos geweld, onge vallen, economisch bela'ngdenken, bu renruzie, etc. Na de 15e startpoging van mijn auto besluit ik de fiets te nemen, maar ervaar dat het moeilijk fietsen is met een lege band. Wat een dag! Lopend vervolg ik mijn weg, "de dag in". Even snel een pakje verzenden op het postkantoor, de verzendkosten blij ken drie keer zo hoog te zijn als door mij ingeschat en het verlangen dat deze dag snel afgelopen zal zijn, wordt sterker. Ik loop het postkantoor uit en besluit de rest van de dag maar thuis af te wach ten, maar neem vanuit mijn ooghoeken de Wereldwinkel waar en besluit tot een bezoekje. Binnen zie ik mooi uitgestalde produc ten, zowel food als kunstnijverheid, ik ontmoet een vriendelijk uitnodigend ge zicht, krijg interessante achtergrondin formatie; voel mij uiterst correct behan deld; sta verbaasd over de ruimte en tijd die mij worden gegeven en stap na on geveer 15 minuten de winkel uit met onder mijn arm een "eerlijk cadeau" en in mijn lijf een goed gevoel, en ik begin te neuriën. Thuisgekomen weet ik: "Deze dag is goed en begint pas!" Openingstijden van de Wereldwinkel: maandag 13.00-17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag 9.30-17.00 uur. Vorige week maandag heeft de tele foon bij medisch centrum Molen dael roodgloeiend gestaan. Patiën ten wilden graag een afspraak ma ken voor de polikliniek van dé oog artsen. Om 9.30 uur was het niet meer mogelijk om voor juni een af spraak te maken. Veel patiënten moesten hierdoor teleurgesteld worden. De oogartsen van medisch centrum Molendael, M.B. Garcia Garcia, N.M. Nijman en dr. C.W.J.M. Storimans, we ten (nog) niet wat de oorzaak is van deze plotselinge, grote toename. Zij zijn er zelf ook door verrast en zoeken naar een oplossing. Het is bekend dat in Nederland de wachtlijsten voor oogheelkunde en or- thopaedie in het algemeen langer zijn dan van andere specialismen. Uit jaren lange praktijkervaring blijkt dat lange wachtlijsten voor patiënten en oogartsen niet prettig zijn om mee te werken. Daarom hebben de oogartsen van me disch centrum Molendael gekozen voor een planning die niet langer is dan vier maanden vooruit. Op deze manier is het nog mogelijk patiënten met een contro le-afspraak op korte termijn een af spraak te garanderen. Hierbij gaat het vooral om chronische patiënten, zoals patiënten met groene staar en met diabetes. Dit betekent voor nieuwe patiënten en patiënten die pas na meer dan zeven maanden een controle-afspraak nodig hebben, dat zij vier maanden van tevo ren moeten bellen voor een afspraak. Tot voor kort werkte dit systeem goed. Maandag 1 februari bleek echter dat het om 9.30 uur al niet meer mogelijk was een afspraak te maken voor de polikli niek oogheelkunde. Druk Ieder jaar maken de oogartsen afspra ken met de overheid over het aantal po likliniek-verrichtingen en operaties dat zij mogen doen. Hiervoor wordt een budget vastgesteld. Het aantal wordt gebaseerd op de aantallen van het jaar daarvoor. Op dit moment behandelen de oogartsen in medisch centrum Mo lendael meer patiënten dat zij met de overheid hebben afgesproken en dat is meer dan de gemiddelde oogarts in Ne derland. Toch blijkt dit voor de omge ving van Baarn, Bunschoten/Spaken burg en Soest helaas nog niet voldoen de te zijn. In dit gebied is de vergrijzing relatief hoger dan in de rest van Neder land en daarmee stijgt ook de vraag naar oogheelkundige diensten. De oog artsen kunnen niet meer aan deze vraag voldoen. Een dag heeft een beperkt aantal uren en deze worden al ten volle benut. Bovendien zijn de budgettaire mogelijkheden op. De directie en oogartsen zoeken naar een oplossing en overleggen hierover met de ziektekostenverzekeraars. Een oplossing is op heel korte termijn niet te verwachten. Zij begrijpen dat dit heel vervelend is voor de patiënten, maar vertrouwen er wel op dat zij begrip heb ben voor deze moeilijke situatie. UW BELASTINGAANGIFTE AL GEREGELD? Kleinegris adviseert op deskundige wijze particulieren en bedrijven. Voert administraties, regelt belastingzaken en assisteert daar waar nodig. Van loonadministratie t/m jaarrekening. Een vrijblijvende afspraak is snel gemaakt: 035 - 601 32 60 iH fMI Kleinegris Adviesgroep/Belastingconsulenten Bosstraat 12, 3766 AG Soest Lid NCvB I ..snel9em in de schijnwerpers succesvolle verkoop! 1. lWB iet c.v.-gas I- en avondzon), zieningen. Grond- ca 400 m3. t siervloer en open n hal. 1e verdieping: 2e verdieping: vaste capel. Door een hardnekkige brand, die gedurende korte tijd een uitslaand karakter had, is vrijdag tijdens af wezigheid van de bewoners het hou ten huis van de familie R.E. Wagter, man, vrouw en twee schoolgaande kinderen, aan de Staalwijklaan in Soest volledig uitgebrand. Van de inboedel kon niets worden ge red. Voor de hond, die alleen in huis was, kwam de hulp te laat. De brand weer schat de schade op anderhalve ton. De oorzaak moet vermoedelijk gezocht worden in een defect olie- of gasge stookt apparaat. De brand werd omstreeks tien voor half twaalf vrijdagmorgen ontdekt door bu ren. Zij waarschuwden de brandweer, die tien minuten later aankwam bij de woning, op een nogal afgelegen plek in het Pijnenburger bos. In het begin was er vooral sprake van zware rookontwik keling. Een windstoot wakkerde plotse ling het vuur aan, zodat de vlammen uit Morgen, donderdag 11 februari, kan men bij de stand van Automark terecht voor het graveren van kentekens en het repareren van een "ster" in de voorruit. De stand staat van 09.00 tot 17.30 uur op de parkeerplaats naast het postkan toor aan de Steenhoffstraat. Kenteken graveren kost f 25,-; met een speciale reflectielaag f 10,- extra. Reparatie voor ruit kost WA-plus- en All Risk-verzeker- den niets. Bea de Bruin, assistent-makelaar bij het bekende makelaarskantoor W.W. Dee len in Soest, is vorige week woensdag bij de Utrechtse rechtbank officieel beëdigd als makelaar in onroerende goederen. Een half jaar geleden heeft ze het diplo ma behaald. Bea de Bruin (34) is na de heren Wim Deelen, Wout Deelen en Loek Jansen de vierde beëdigde make laar bij de firma Deelen. de ramen sloegen toen de brandweerlie den nog bezig waren adembescherming om te hangen. De brandweer verwijder de eerst enkele gasflessen en sloot de toevoer af van de huisbrandolie in een vat buiten tegen de woning. Door het inzetten van drie stralen slaag de men er spoedig in het vuur binnens huis te houden. Door onbekendheid met de indeling van de woning werd uit veiligheidsoverwegingen besloten geen binnenaanval te doen. Pas toen het vuur ondercontrole was, kon men zonder gevaar van binnenuit de stralen op de vlammen richten. Mede door de isola tie laaide het vuur telkens weer op. Pas omstreeks kwart over twee kon de brandweer inrukken. Om verzekerd te zijn van een constan te aanvoer van water, zette de brand weer de bosbrandcontainer met een in houd van vijfduizend liter water in. De inhoud van de container bleef gevuld doordat een toevoerleiding was gelegd naar de dichtstbijzijnde brandkraan, vijfhonderd meter verderop. De materi- aalwagen werd ingezet voor de bevoor rading van adembescherming en de aan voer van gereedschap. Een politiecontrole op het gebruik van autogordels heeft vorige week woensdag op de Beukenlaan negen overtreders opgeleverd. Tegen deze mensen is pro ces-verbaal opgemaakt. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg "Daar de dood niet op bestelling komt, kunnen wij geen kantooruren aanhouden. Wij werken voor men sen die verdriet moeten verwerken en ondersteunen hen. Daarvoor moeten we 24 uur per dag bereik baar zijn." Met onder meer deze woorden pleitte G.A. van Haren vorige week voor een vergunning om boven zijn uitvaartcen trum aan de Koningsweg te kunnen wonen. De dienstwoning is volgens de Soester onontbeerlijk, zo heeft de erva ring hem geleerd, maar het gemeentebe stuur houdt zijn poot stijf. De dienstwoning past niet in het be stemmingsplan en zou tevens op het gebied van de milieuwetgeving op pro blemen stuiten, omdat overal in de di recte omgeving bedrijven zijn gevestigd. De PvdA en dc WD proberen nog een achterdeur open te houden voor de on- dernemer door wethouder Bart Krol te vragen of hij van plan is op korte termijn een nieuwe beleidsvisie over dienstwo ningen op industrieterreinen te ontwik kelen. In dat geval zouden zij het ver zoek van Van Haren wellicht vanuit een andere invalshoek hebben kunnen be naderen. Krol liet weten dat het Colle ge niet van plan is om anders met dit soort woningen om te gaan, omdat er dichtbij bedrijven nu eenmaal geen wo ningen zijn toegestaan. D66 stelde nog dat Van Haren voor een 24 uurs bereikbaarheid niet per se bo ven zijn uitvaartcentrum hoeft te wonen. "Daar hebben we telefoons voor." Van Haren vindt het uiteraard jammer dat hij zijn zin niet krijgt. "Als we er wonen, zouden we er ons potje kunnen koken en hoeven we niet één-voor-één ergens iets uit de muur te eten." Krol stelde hem enigszins gerust. "Ja, koken mag wel, maar u mag er niet wo nen." A/ITGOED Service. Rep ~W Y j -m 4 -m -u 4472. Gemshoorn 35 EK Soest iv 1 1 1 PI De Jonge Democraten - de jeugdor ganisatie van D66, hoewel de bin dingen met de partij tamelijk los zijn - organiseerde onlangs een "po litiek inhoudelijk weekend". Dit maal was daarvoor de bosrijke om geving van Soest gekozen en mocht GGS-raadslid Hans van Wuijck huijse zijn "lokale geloof' komen belijden. De ca. 15 jongelui namen hun intrek in de jeugdherberg aan de Bosstraat en lie ten daar een aantal (tamelijk onbeken de) politici en andere deskundigen op draven om zich uitgebreid te laten infor meren over wat genoemd wordt "de der de weg", zeg maar: een alternatief tus sen "politiek links" en/of "politiek rechts". Vanwege de Soester "couleur locale" hadden de organisatoren ook een plaat selijk politicus uitgenodigd, waarbij de keus was gevallen op Van Wuijckhuijse. Hij mocht zondagmiddag "de derde weg" vanuit een ander perspectief bekij ken. Het verslag van de Jonge Demo craten meldt óver zijn optreden het vol gende, dat wij de lezers van de Soester Courant niet zouden willen onthouden. "Hans van Wuijckhuijse heeft een JOVD-verleden en raakte politiek echt geprikkeld door het gemeentelijke ruim- telijke-ordeningsbeleid. Zijn partij is nu tien jaar oud, ontstaan uit destijds ge mobiliseerde actiegroepen en opgericht door politici met uiteenlopende achter gronden. De scheidslijnen in de ge- Hans van Wuijckhuijse (r.) in gesprek met JD-voorzitter Boris van der Ham in de Soester jeugdherberg. meente Soest liggen dan ook niet op sociaal-economisch vlak, ideologieën doen weinig terzake, waar het om gaat is ruimtelijke ordening en milieu. De afdelingen van de grote landelijke partijen typeert Van Wuijckhuijse als één pot nat. Zij gaan ook bewust pola risatie tegen. De ondoorzichtige stijl van besturen is alleen tijdelijk doorbroken geweest door de College-deelname van GroenLinks. Wat heeft de sterke opkomst van Ge meentebelangen Groen Soest mogelijk gemaakt en hoe kan de partij zich hand haven? Volgens Hans van Wuijckhuijse is zijn lokale partij de enige die zich se rieus tot de burgers richt. Aandacht in het lokale weekblad het informele netwerk en folderen wanneer je iets te zeggen hebt, creëren betrokkenheid van de burgers. Op de vraag of zijn lokale aanpak naar het landelijk niveau verplaatst kan worden geeft Van Wuijckhuijse een duidelijk antwoord: Nee, de betrokken heid van actieve politici en van burgers is gebonden aan de plaats. Daarbij zijn de lokale partijen zo verschillend van aard dat ze zich niet tot een landelijk geheel kunnen aaneensluiten. De \fere- niging van Plaatselijke Politieke Groepe ringen (VPPG), zo blijkt hem, is geen opstapje naar de landelijke politiek," aldus het verslag. terdag omstreeks middernacht uit naar de Zandlaan, waar een brandende auto was gemeld. Bij aankomst van de brand weerwagen bleek de auto al grotendeels uitgebrand; alleen de banden smeulden zijn van een 26-jarige inwoner van Amersfoort, die meldde dat de auto gestolen was. Het wrak werd wegge sleept. Foto: Brandweer Soest. Wijs er naar met uw hand en de deurtjes glijden geruisloos opzij. Een zacht licht overstraalt het gehele paneel. Zo heet Bang Olufsen u welkom in een muziekwereld die blijft boeien. BeoSound Ouverture met CD-speler, cassetterecorder en AM/FM radio in één. 3 jaar garantie BANG OLUFSEN Burg. Grothestraat 9, Soest. Tel. 035 601 03 44 OOIT KIEST U VOOR MOOIST hologisch/Astrologisch ssbureau PERFECT FlT Cursussen astrologie, iduele advies- rekken over jezelf, rela- werk, gezondheid, kin- n, het spirituele pad, etc voor informatie: 06- 5023. PLUS computershop. aak voor al uw compu- orinter- en fax benodigd- >n. Dillenburglaan 2a it, tel. 035-6032224. iputercursussen! ie groepen, flexibele den, direct starten. Inter- Word, WordPerfect, lows, Excel, Lotus, typen introductie- en binatiecursussen. Bel Didact: 035-6022826. AP STUDIO. Matrassen -allergisch), lattenbo- s (elektrisch) senioren le- iten, boxsprings, Vrooms- 3 slaapkamers, dekbed spreien, hoofdkussens, asbeschermers. Wasiei ner, Lange Brinkweg 38 5t Tel. 035 - 601 96 00. u beter en voordelig ver- aren met persoonlijke dacht, dan gaat u voor al /erzekeringen naar VAN )Y VERZEKERINGEN, kenlaan 70, Soest, tel - 601 6122. O PLUS computershop. zaak voor al uw computer- nter- en fax benodigdhe- Dillenburglaan 2a, Soest D35-6032224. (www.huisweb.nl), ing, Met dagelijkse Hij gaat het doen, hij gaat weer trainen. Maar wel op een wat andere manier dan we ver wacht hadden. Cruijff is namelijk adviseur en ambassadeur geworden van De Gezonde Zaak. Dat is een landelijk netwerk van nu al meer dan 100 centra voor training en therapie. Johan weet als geen ander dat iemand die fit is beter pres teert. Of dat nu op het veld is of op kantoor. De Gezonde Zaak staat dan ook open voor iedereen die aan z'n gezondheid wil werken en daarbij deskundig begeleid wil worden. Zeker, je traint er ook met hometrainers. Maar er is veel meer. Zo zijn er ook programma's ontwikkeld voor specifieke gezondheidsproblemen, Zoals voor rugklachten, RSI ('muisarm') en stress. En, omdat naast Johan Cruijff ook de grootste landelijke arbodiensten en verzekeraars bij De Gezonde Zaak betrokken zijn, blijft het voor iedereen linancieel aantrekkelijk. Er zijn zelfs al grote bedrijven die voor hun mede werkers inpandig een eigen Gezonde Zaak opstarten. Dus of u nu werknemer of werk gever bent, bel ons snel voor alle informatie 0800.- 0230930. Want als het aan Johan ligt, wordt heel Nederland straks één groot landelijk dekkend netwerk van Gezonde Zaken, en geen gatenkaas. Maar dat is logisch. Fysiotherapie Soestdijk in Soest. Het centrum voor "De Gezonde Zaak". De houten woning in Pijnenburg brandde volledig uit. Foto: Brandweer Soest Voor de bewoners moest vervangende woonruimte worden gezocht. Ze werden opgevangen door de Stichting Salvage, een organisatie die in het leven is geroe pen door verzekeringsmaatschappijen ter beperking van de schade en voor het opvangen en onderbrengen van slacht offers. DrpseHoog- egen naarAI en A28 t gelegen aan groen- 3en autovrij uitzicht, irgelegenheid en en- ler, open keuken, toi- jkamer en overloop, met kamer en berg- )eglazing en in 1998 ne bedrijfs- i doorgaande weg in aaar. Indeling woon- oilet en hal. 1 e verd.: 2e verd.: vaste trap Verwarming middels gebruik als kantoor- I. Bedrijfsruimte: opp. Irijfsruimte is in 1992 toals: ISDN telefoon- ninstallatie, systeem- '.-gas enz. Uitstekend behoud goedkeuring

Soester Courant | 1999 | | pagina 7