Geen oplossing Koningswegkruising Soester beeldt oplossing knelpunt verkeer Soest-zuid in maquette uit aars ra Brandstichter hoort 3 jaar cel eisen Vis§er maag? lACTUEEL r ;er m/v tardij b.v. Raad Soest spreekt zich uit tegen aanpassing vliegroute Anderhalf jaar cel geëist voor inbraken bij ouderen PAGINA 2 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1999 SOESTER COURANT Provincie wil eerst andere verkeersproblemen aanpakken PAGINA 3 /erker m/v R. Huart: "Ik hoop dat er nu een doorbraak komt" fiseur i-ferro b.v. uur op RTL 5 televisie Tweetal brandjes in het weekeinde 'Brasserie °es*ar ''D BRASSERIE MENU Parkeerschijt' Motie opgesteld door B. en W. Verdachte zegt in opdracht eigenaar Nomotta te hebben gehandeld Wie vergelijkt leest de Soester Courant Bewaar de Soester Couranten! Er komt een Soester Logo Puzzel Controle kost Soester 900 gulden Controles leveren twintig bonnen SOESTER DUURZAAMHEIDS-DIALOOG Gezichtsverlies 'Specialist^ Ook voor service moet u bij ons zijn /erkingsverband rzorging, de ng en Monuta. Duyplaan 196 in gen van koffie en an bezoekers aan i. De aard van het gelmatig zijn. et opnemen met 63 63. jr dan zo spoedig A Apeldoorn. otheken, assurantiën. n gestage en soli- tsitie en verdere r ons op korte /hypotheken 'of assurantiën Vord ïing >ort of Baarn >giaal en goed ge- nnen 14 dagen na 3760 AC Soest, ïandeld. De 'noordkop' van de Koningsweg route, de T-splitsing van de Biltse- weg en de Koningsweg, zal voorlo pig niet worden gereconstrueerd. De provincie Utrecht, die een deel van de grond in eigendom heeft, wil op dit moment geen medewerking verlenen, omdat ze andere knoop punten een hogere prioriteit geeft. De gemeente wil de T-splitsing vervan gen door een rotonde, maar de provin cie ziet dat niet zitten. De provincie wijst in dat verband op de problemen bij de rotonde op de Biltseweg bij de Dolder- seweg (richting Zeist en McDrive). Uit onderzoek blijkt dat het verkeer daar al gauw komt vast te zitten, doordat de rotonde het aanbod niet aankan. Na korte tijd is de rij wachtenden voor de rotonde bij de Dolderseweg zo groot dat er tot de kruising met de Konings weg en zelfs tot de BP-pomp een file staat. Dat is niet alleen irritant voor de automobilisten, maar bus 71 en de snel- bus naar de Uithof lopen op dit kleine stuk vaak meer dan tien minuten vertra ging op. Behalve het autoverkeer maken, vooral in de zomer, fietsers en ruiters ook ge bruik van de kruising. Doordat de voor zieningen hiervoor niet helemaal toerei kend zijn - hier en daar wordt het fiets pad onderbroken en er zijn weinig over steekplaatsen - ontstaan regelmatig con flictsituaties. Voorsorteerstroken Behalve een herinrichting van het kruis punt Koningsweg-Biltseweg zal ook de kruising Biltseweg-Amsterdamsestraat weg zodanig aangepast moeten worden, dat de verkeerslichten zo efficiënt mo gelijk werken. De Koningsweg-kruising zou behalve betere fietsvoorzieningen langere voorsorteerstroken kunnen krij gen, zodat het afslaande verkeer het Reconstructie van de kruising Ko ningsweg-Biltseweg is voorlopig niet aan de orde, omdat de provincie andere pro jecten een hogere prioriteit geeft. doorgaande verkeer (en andersom) niet hindert. Echter, de Biltseweg valt onder provin ciaal beheer, en de provincie Utrecht is voorlopig niet van plan mee te werken, omdat eerst het probleem van de roton de bij de Dolderseweg moet worden opgelost. Ondanks het feit dat de ver keersveiligheid bij de rotonde groter is geworden, is de doorstroom gedaald. Vroeger was dat op te lossen door de verkeerslichten anders te programme ren, maar nu zijn er geen verkeerslich ten meer. De provincie gaat onderzoe ken hoe het probleem kan worden op gelost, voordat aan een plan voor de Koningsweg-kruising aandacht wordt besteed. 60113 04 n Internationaal handels- i Soest. rsterking. Hiertoe zoeken 1 MEDEWERKER m/v te versterken, wordt ge- en accurate collega, met ischappen, waarbij ge- i van 25 - 55 Jaar. krijgt een aantrekkelijke werkzaamheden: alle op mde administratieve ta- iding en de hierop betrek- ;ntie en telefonische con- in de omgeving van Soest, rgelijke functie, beschikt 'are opleiding, is bekend n zich uitstekend ver- nste Duits en Engels. iche sollicitaties kunt u oi wil wonen 2 www.schoeman.nl :usden, Tiel en Veenendaal De Soester R. Huart weet toch steeds dieper door te dringen in het gemeentehuis. In de informatiehal aan het Raadhuisplein staat sinds vorige week de maquette van zijn plan dat hij heeft bedacht als oplos sing voor de verkeersproblematiek bij de spoorwegovergang Soest- zuid. Op die manier wil hij de overige bewo ners van deze wijk, maar natuurlijk te vens andere Soesters, op de hoogte brengen van zijn idee. Van de gemeen te heeft hij nog nooit een inhoudelijke reactie gekregen op het plan dat hij reeds in januari 1997 lanceerde. Het probleem: Ondanks dat de Ko ningsweg-route (Biltseweg-Birkstraat) in de afgelopen jaren is verbeterd om de doorstroming te verbeteren, blijft de spoorwegovergang bij NS-station Soest- zuid hét grote knelpunt. Huarts oplossing: Links van de spoor wegovergang (gezien vanuit Soest-zuid) één of twee tunnels onder de spoorbaan aanleggen, zodat het verkeer niet meer hoeft te wachten op de treinen van de Nederlandse Spoorwegen (NS) en de bussen van Midnet. Hij wil verder het busstation verplaatsen van de Eikenlaan naar het terrein tussen de Nieuweweg en de Bosstraat, waar de gemeente voorzieningen voor jongeren wil realiseren. De gepensioneerde ingenieur, die voor onder meer de NS en in de wegenbouw werkte, weet het zeker: "Dit is het bes te en zeker het goedkoopste ontwerp wat ze in het gemeentehuis hebben. Ik heb ze wel eens horen praten over be dragen van twintig miljoen gulden, dit is twaalf tot veertien miljoen goedkoper." 'Goedkoper' Zijn financiële raming is mede geba seerd op gegevens die hij bij voormali ge zakenrelaties in de bouwwereld heeft opgevraagd. Huart is geschrokken van de bedragen. "Mijn advies aan de raads leden is werken van meer dan twee ton openbaar aan te besteden in plaats van met onderlinge offertes te gaan werken. Dan zal blijken dat een groot aantal pro jecten aanzienlijk goedkoper zal zijn." Nog een voordeel van zijn plan is vol- De maquette van de Soester R. Huart staat nog ruim drie weken in de informa tiehal van het gemeentehuis. BAR» GRILL RESTAURANT Onze wekelijks wisselende stoofpotjes? Onze beroemde mossel pan? Onze ongeëvenaarde spareribs? Het blijft genieten! (al onze gerechten ook om ofte halen) S1KNH0FFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 gens Huart dat tijdens de aanleg van de rotonde en de tunnels het verkeer op de Koningswegroute niet hoeft te worden omgeleid, omdat het zolang gebruik kan blijven maken van de huidige infrastruc tuur. Het steekt hem dat de gemeente, ruim twee jaar na dato, nog steeds niet een onderbouwde reactie heeft gegeven. "Het enige wat ik vraag is een eerlijke beoordeling van mijn ontwerp." Toen Huart vorige maand via deze krant weer eens aan de bel trok, kreeg hij van de gemeente de toezegging dat hij vóór 17 januari een brief zou krijgen. Sinds dien keek hij elke dag tevergeefs in de brievenbus en op zijn deurmat. "Onbe grijpelijk," aldus Huart. Het College heeft hem wel toestemming verleend gedurende dertig dagen de ma quette in de informatiehal van het ge meentehuis te plaatsen, zodat belang stellende burgers van Soest een kijkje kunnen komen nemen. De maquette is daar tot en met vrijdag 12 maart te be zichtigen. Huart hoopt dat hij op deze wijze reacties losweekt bij burgers én politici, want uit de hoek van de volks vertegenwoordigers heeft hij evenmin inhoudelijke commentaren mogen ont vangen. Huart: "De gemeente wil zelf met een plan komen, maar ze heeft geen alternatief. Er moet een doorbraak ko men en ik hoop dat die er nu komt." De brandweer moest het afgelopen weekeinde tweemaal uitrukken voor een paar kleine brandjes. In de fietsenstal ling van station Soest-zuid kon de brandweer een bromfiets met één straal blussen. De oorzaak is nog onbekend, maar brandstichting wordt niet uitgeslo ten. In de Christinalaan werd de hulp van de brandweer ingeroepen bij een schoor steenbrand, die zonder problemen kon worden gedoofd. Kom in onze "Brasserie" genieten van een gevarieerd menu tegen een aantrekkelijke prijs! ƒ34,50 WILDZWIJNSHAM met parmaham rode uien chutney RIBEYE met roquefortsaus MERINGUE met cassisijs en slagroom Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 60 10 7 dagen per week geopend! Bij een parkeerschijfcontrole aan de Van Weedestraat heeft de politie donderdag twee overtreders betrapt. Tegen deze twee is proces-verbaal opgemaakt. Zoals eerder afgesproken heeft het College van B. en W. de gemeente raad een tekst voorgelegd voor een motie, waarin de fracties zich una niem uitspreken tegen de plannen om de aanvliegroutes voor Schiphol te veranderen. De motie wordt op 25 februari behandeld. Gezien de bij voorbaat toegezegde raad- brede steun valt er nauwelijks discussie te verwachten, en gezien het feit dat de provincie onlangs - mede uit naam van Soest - ook al geprotesteerd heeft in Den Haag, verspreidt de voorgenomen raadsuitspraak in zekere zin de geur van overbodigheid. Van de provincie heeft de gemeente in middels vernomen dat de provincie en de betrokken gemeenten nog mogen reageren op het besluit tot aanpassing van het "benaderingsgebied Schiphol". Pas daarna wordt een beslissing geno men, waartegen op grond van de wet weer formeel bezwaar en beroep moge lijk is. Provincie en gemeenten staan op het standpunt dat er géén medewerking wordt verleend aan een wijziging van de routestructuur. De juridische mogelijk heden om daartegen verzet aan te teke nen zullen - voor zo ver dat noodzake lijk is - worden benut, schrijft het Col lege aan de raad. Al met al heeft het College voor alle zekerheid toch nog maar een motie voorbereid, waarover de raad zich kan uitspreken. De tekst bevat o.m. de zin snede dat "gelet op de reeds aanwezige milieudruk als gevolg van de aanwezig heid en het gebruik van de vliegbasis Soesterberg, alle beslissingen en/of maatregelen die tot gevolg kunnen heb ben een toename van de milieudruk als gevolg van het vliegverkeer achterwege behoren te blijven en alle inspanningen erop gericht moeten blijven de reeds aanwezige milieudruk te beperken". Opdracht Verder bevat de motie een adhesiever- klaring aan de brief van de provincie en de gemeenten aan de minister van Ver keer en Waterstaat en de "opdracht" aan het College van B. en W. om "alles in het werk te blijven stellen om zich te verweren tegen voornemens en/of be slissingen dan wel feitelijke maatregelen die tot gevolg kunnen hebben een toe name van de milieudruk als gevolg van het vliegverkeerd (die freudiaanse d staat er écht!) in/boven de pro/incie Utrecht, alsmede zich te blijven inspan nen om een beperking te bewerkstelli gen van de overlast in de omgeving van de vliegbasis Soesterberg verband hou dende met het gebruik van die basis en/ of ander vliegverkeer". Het staat bij voorbaat vast dat de hele gemeenteraad akkoord gaat met deze wanstaltige teksten, maar men mag te gelijkertijd hopen dat de raad op z'n minst eens - óók per motie? - protes teert tegen het kromme Nederlands en het ambtelijk jargon in dit soort officiële stukken. Tegen een 31-jarige man uit Soest is gisteren bij de Utrechtse rechtbank drie jaar gevangenisstraf geëist, waarvan acht maanden voorwaar delijk met reclasseringstoezicht. De Utrechtse officier van justitie achtte bewezen dat de verdachte in augus tus het Soesterbergse bedrijf No motta in brand heeft gestoken. Het bedrijf brandde volledig af en de schade liep in de miljoenen. Officier mr. J. van Spanje wees erop dat de brand plaats vond op een oud industrieterrein waar de gevels van de panden dichtbij elkaar staan. Zij benadrukte dat ook de bewoners van twee huizen aan de Ster renbergweg maar net aan het vuur wa ren ontsnapt. De verdachte verklaarde op de zitting dat hij die bewoners had gewaarschuwd, nadat hij de brand had gesticht. Dat is destijds bevestigd door de bewoners. De brand ontstond doordat de Soester breiwol in het bedrijf met benzine be sprenkelde en aanstak. Hij bekende dit al tegenover de politie, die ook over vi deo-opnamen van de aanschaf van de benzine op een benzinestation in Soest beschikte. Het motief leek heel duidelijk. De ver dachte was ontslagen en de dag voor de brandstichting keurde de kantonrechter het ontslag goed zonder toekenning van enige schadevergoeding. De Soester bel de daarop naar Nomotta en uitte de nodige verwensingen en bedreigingen. Hij verklaarde dat hij besloot de direc teur van het bedrijf financieel te gronde te richten. Op de zitting klonk er opeens een heel ander verhaal. De directeur van Nomot ta zou de verdachte zestigduizend gul den hebben beloofd om het in moeilijk heden verkerende bedrijf af te laten branden en zo de verzekering op te lich ten. Het ontslag maakte deel uit van een vooropgezet plan, verklaarde de ver dachte. "Absolute onzin", noemde officier Van Spanje dit verhaal. Van Spanje wees erop dat de directeur er bij de ontslag procedure erg hard voor had gewerkt om geen vergoeding te hoeven betalen. Zij vond het typisch voor de verdachte dat hij ook in dit geval de verantwoor delijkheid voor zijn eigen gedrag bij an deren legde. Daarnaast vreesde Van Spanje voor de toekomst, want zij meende dat de Soester erg wraaklustig was naar zijn voormalige directeur. Dit was voor de officier reden om te ei sen dat de verdachte in het voorwaarde lijk deel van zijn straf wordt begeleid door de reclassering. Daarnaast vroeg zij om een uitzonderlijk lange proeftijd van drie jaar. De Utrechtse rechtbank doet op 2 maart uitspraak. Tegen een 18-jarige man uit Soest is vrijdag bij de Utrechtse rechtbank anderhalf jaar gevangenisstraf geëist, waarvan een half jaar voort waardelijk met reclasseringstoe zicht. De Utrechtse officier van jus titie achtte bewezen dat de Soester in zijn woonplaats een zestal inbra ken heeft gepleegd bij alleenstaan de oudere dames. Officier mr. J. van Spanje nam het de verdachte bijzonder kwalijk dat hij sa men met een groepje anderen doelbe wust weerloze slachtoffers uitkoos. Hij pleegde samen met een vaste partner in oktober en november onder meer een inbraak aan de Sophialaan en de Nach- tegaalweg. De inbreker drongen binnen via balkons terwijl hun slachtoffers even afwezig waren of sliepen. De buit bestond meestal uit geld en sie raden. Van Spanje wees erop dat som mige vergeetachtige slachtoffers in eer ste instantie dachten dat ze hun kost baarheden waren kwijtgeraakt. Ook be nadrukte Van Spanje dat vooral oudere mensen erg aan dat soort spullen zijn gehecht. Daarnaast eiste zij voor een van de slachtoffers een schadevergoe ding van ruim negenhonderd gulden. Van Spanje benadrukte dat dit soort delicten niet kunnen worden reerd. En hoewel de verdachte erg jong is, vond de officier het daarom toch noodzakelijk om het volwassenen-straf recht toe te passen. Ook zag zij niets in dienstverlening, omdat de Soester al twee keer alternatief is gestraft. De reclassering zag nog wel kansen voor de Soester. Uit het voorlichtingsrapport bleek dat hij inmiddels niet meer met zijn oude vrienden omgaat. De rappor teurs noemden hem een meeloper en zij adviseerden om de verdachte in ieder geval een sociale vaardigheidstraining op te leggen. Advocaat mr. M. IJsseldijk benadrukte dat het initiatief tot de inbraken niet een keer van zijn cliënt was uitgegaan. Hij vond de eis dan ook erg hoog. Hij vroeg de rechtbank om een jaar celstraf op te leggen, waarvan de helft voorwaardelijk. Daarnaast meende IJsseldijk dat de Soester meer gebaat was bij een alterna tieve straf. De verdachte toonde zich bereid om zijn deel van de schade te vergoeden. De Utrechtse rechtbank doet op 26 februari uitspraak. Een routinecontrole van de politie kwam een 55-jarige Soester zondagmor gen duur te staan. Toen bleek dat hij gedronken had, kreeg de man een rij ontzegging en een boete van negenhon derd gulden. Bij een aantal controles in het weekein de heeft de politie in totaal twintig be keuringen uitgedeeld. Op de Dal weg kregen twaalf van de vierhonderd ge controleerde automobilisten proces-ver baal, omdat ze geen gordel droegen en een bromfietser werd bekeurd, omdat zijn voertuig niet was voorzien van een gele plaat. Op de kruising Ossendam- weg-Soesterbergsestraat werden drie automobilisten betrapt op het rijden door rood licht. Drie fietsers kregen op de Burgemeester Grothestraat een bon voor het rijden zonder licht en één fiet ser, omdat hij op de weg fietste in plaats van op het fietspad. De voorbereiding van het Gemeentelijk Duurzaamheidsplan 1999 - 2002 komt in een beslissende fase. Op dinsdagavond 23 februari a.s. om 19.30 uur wordt in het gemeen tehuis de volgende dialoogronde gehouden. Ter discussie staat dan de concept-Duur zaamheidsvisie, een ambtelijk stuk, waarin taakstellingen, projecten en producten voor de komende periode worden aangedragen. Voor de samenstelling van de visie is geput uit ideeën van de vorige diaioogrondes, het Beleidsprogramma 1998 - 2002, ontwik kelingen op het terrein van de milieuwetgeving en trends op het gebied van duurzaam heid en leefbaarheid. Deelnemers aan de dialoog over de concept-Duurzaamheidsvisie kunnen nog invloed uitoefenen op wat wel of niet wordt opgenomen en uitgewerkt in het definitieve Duur zaamheidsplan. De politieke besluitvorming daarover vindt plaats bij de behandeling van de Duurzaam heidsvisie in de vergadering van de raadscommissie SOW/Miiieu van 10 maart a.s. Wilt u meedoen aan de dialoog op 23 februari en de stukken ontvangen? Neem dan ommegaand contact op met Joop van Haaften (tel. 035-6093512) of Sien Overduin (tel. 035-6093674).* Deelnemers aan de vorige ronde ontvangen de stukken automatisch! (zie ook internet: www.soest.nl - Duurzaamheidsdiatoog emailadres haafj@soest.nl) Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Veenbesstraat 128 Soest Tel./Fax: 035 - 601 60 11 Het historisch archief is de ziel van een lokale gemeenschap met een eeuwen lange identiteit, het gezicht van een ge meente die bestuurd wordt met betrok kenheid en respect. Elke plaats met enig historisch besef koestert zo'n ar chief als oud goud. Een gemeente die zijn historisch archief verwaarloost, slecht beheert of afstoot, lijdt aan bloed armoede en heeft geen idee van de waarde van zijn cultuur-historisch erf goed. Soest heeft zo'n archief. Bij de bouw van het nieuwe gemeentehuis in 1990 is daarmee rekening gehouden. In de kel der bevindt zich een uitgestrekte kluis, waarin alle papieren op een verant woorde manier worden bewaard en be heerd. Vóór die tijd was het een rotzooitje. De Historisch Topografische Atlas met name was zwaar verwaarloosd, maar sinds 1991 leeft en bloeit de belangstel ling voor Oud Soest weer als nooit tevo ren. Dankzij een uitstekende archiefbe heerder (Ton Reichelt tot 1998), een zeer ijverige atlasbeheerder (Joop Pie- kema) en enkele fanatieke vrijwilligers van de Historische Vereniging is ons historisch archief weer het visitekaartje van Soest. Zo niet voor dit College van Burge meester Wethouders, dat de ziel van onze gemeente wil verkwanselen aan Amersfoort voor dertig zilverlingen. De huidige, perfecte situatie kost de ge meente jaarlijks f 58.332,- (vnl. perso neelskosten) en de overdracht aan een dubieus regio-archief in Amersfoort f 58,040,-. Een winst van 292 gulden! Het verlies is groter. Alle archieven tot 1928 verdwijnen naar de "Observant" in de keistad en dus uit het zicht. De interesse en zorg nemen af, de deskun digheid kwijnt weg, de drempel wordt hoger en het ongemak groter. Aanleiding voor ons gemeentebestuur om de archivalia over te dragen aan bui tenstaanders is het weggaan van de hui dige archivaris, Mieke Lansink, die vo rig jaar Ton Reichelt opvolgde. Nergens in de provincie Utrecht is nog een streekarchief op gang gekomen. Alleen Baarn, Woudenberg en Renswoude moeten wel meedoen, omdat daar het voorzieningenniveau onvoldoende is. Bunschoten weigert. De situatie in Soest is ideaal; de kluis, de publieksopvang en de dienstverle ning zijn perfect. Volgens het jaarver slag 1998 van het gemeente-archief hebben slechts 63 bezoekers het archief bezocht en zijn er 65 schriftelijke ver zoeken om inlichtingen binnengeko men. Dat is makkelijk op te vangen. Een nieuw te benoemen gekwalificeerde ar chiefbeheerder in Soest (het geld is er) moet kans zien de periode 1928 tot 1975 binnen vijfjaar te inventariseren. De periode tot 1928 heeft Ton Reichelt voortreffelijk afgerond. In de volgende raadsperiode is er dan alle ruimte en tijd om van de archiefbe waarplaats een levendig documentatie centrum te maken voor historische pu blicaties, lesbrieven, artikelen, exposi ties en projecten in samenwerking met de enthousiaste vrijwilligers en pu blieksgerichte dienstverleners van de Genealogieclub en de Historische Ver eniging. In het raadvoorstel, waarin de Raad eenzijdig en onvolledig wordt ingelicht, stelt onze geheimschrijver dat de overbrenging naar Amersfoort wordt gecompenseerd "met plaatsing van he- scheiden uit de regiobewaarplaats die minder frequent worden geraadpleegd". Lees: onze prachtige accomodatie in de kelder wordt dan een pakhuis voor oude kranten uit Amersfoort. "Stilstaand wa ter is de dood in de pot", zou Wim de Kam op een ander moment zeggen. Verder hanteert het College rare als-als- argumenten, zoals: "Als zo'n archiefbe heerder ziek wordt of vrijaf heeft, kan hij geen bezoekers ontvangen". Om de haverklap is er in het gemeentehuis wel iemand ziek of weken weg. Dat is toch geen reden om een vacature niet op te vullen (werkgelegenheid!)? Trouwens, mijn vriend Joop Piekema is nog nooit één dag ziek geweest. Mogen onze raadsleden het afschuwelijke plan verhoeden. Als het historisch archief verdwijnt, verkoopt Soest niet alleen zijn ziel, maar verliest het ook zijn ge zicht. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen,app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1999 | | pagina 3