bloemetje? ^rblomisii Protest tegen tekst protestmotie Ik ben 't. ƒ730.00 Huifkar kinderparadijs gemotoriseerd Katholieke scholen gaan samenwerken Van Kreukelen Vastgoed biedt te koop aan Soester sentimenten beslissen zorg voor oud gemeentearchief iACTUEEL r Kom naar do sterbloemist! PAGINA 4 WOENSDAG 3 MAART 1999 joriichting SOESTER COURANT PAGINA 5 Want bij ons kunt u rekenen op een prima service, vakkundige verkopers en een ruime keu ze aan bloemen en planten van topkwaliteit. Zo is onlangs door een onafhankelijkejury van Bloemenbureau Holland vastgesteld. En daar zijn wij best wel een beetje trots op! Tweedehands tractor vervangt tienjarig fjordenpaard Bhiza Soest maakt bezwaar tegen aanpassing aanvliegroute Schiphol Ik ben Hans niet. Ik ben anders. Ik ben Ben. Mijn eigen Ben. Niet de enige, wel een echte. Ook ik doe in brilleDaar weet ik alles van. U kunt me bellen. Maakt niet uit boe. Ik ben er bijna altijd. Niet in de dal-uren. Wel tijdens de koopavonden. Maar dan ben ik niet goedkoper. Wel net zo goed. U kunt beter overdag komen. Bij mij. Bij Ben. In Hartje-Zuid. Als ik er even niet ben, dan bent u welkom bij Claudia. Bent u weer helemaal op de hoogte. De groeten van Wildschut, van Ben dus, en graag tot kijk, dan zien we wel. J Geen bebouwing op oude terrein van La Grande Bouffe Bromfiets terug commode Aron kersen 90x135,5x42 cm 2 deuren/6 laden In Soest/Soesterberg, Baarn en Nijkerk DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist 035-6022871 Steenhoff straat 58 voor verkoopinformatie: Van Breukelen Vast-goed St Assurantiën O Politiek wil stukken in Soest houden Kat beschoten Service bij Schoemaker e vergadering in de ari 1999. ;estraat 66 en Kerk- 11998-2002". de gemeente Soest. •als bedoeld in arti- >t 1997 voor het per- ïten. ffende epering. k- ollege NGSPLAN ig bestuursrechtspraak epelijk geworden. nder het vaststellings- alsmede het besluit i ieder in het gemeen- ere werkdag van 8.30 aangegeven openings- ïtuele vergunning kun- l kenbaar maken bij de A Soest, telefoonnum- lus) eken na verzending van ster en wethouders van inning verlening door 'looienmarkt in de de Paasdag, 5 april tot 16.00 uur. n verzoeken in de ing op te nemen dat e sanering moet rieven aan de onder lijf "Sfinx", Koningin- het voornemen ken- intrekken van de ver- 3, eerste lid onder a et. HV Smeeing/FDC d omdat bij de afweging slechts beperkte finan- hikbaar zijn. Smeeing/BDC en de n kennis stellen. b.v. ingediende jegrond verklaard; procedure ex artikel 19 Dor de bouw van 5 or ASBO b.v. (98594). gunning voor het plaat- t voor een reizende ed De Paltz. JWüP "Hartje-Zuid": Zuidpromenade 9, Soest "t Ongeveer honderdduizend kinde ren heeft hij in de afgelopen vijfjaar vervoerd. Zo'n dertienhonderd keer per jaar maakte hij zijn ronde door Overhees, maar vanaf nu kan hij gaan genieten van zijn oude dag. Bhiza, het fjordenpaard van kinder paradijs de Vrije Teugel is verkocht, de huifkar krijgt een gemotoriseerd trekpaard. Over een of twee weken spant de wel- zijnsinstelling een tweedehands tractor voor de huifkar, tot die tijd worden geen ritjes meer gemaakt. Vierduizend gulden moest de Vrije Teugel neertellen voor het voertuig, veel meer dan wat de stich ting terugkrijgt voor Bhiza. Daar staat tegenover dat de onderhoudskosten van de tractor veel lager zullen zijn dan die van Bhiza (350 gulden per maand). Veiligheid Financiële argumenten hebben evenwel geen rol gespeeld, benadrukt directeur Leo van den Berg. Het enigszins opmer kelijke besluit om de paardenkrachten te vervangen door dieselolie zijn louter gebaseerd op veiligheidsaspecten. Bhi za was niet betrouwbaar meer. In de cember vorig jaar werd dat voor het eerst ontdekt. Toen de Vrije Teugel in 1993 het fjore- denpaard kocht, was hij getraind voor zijn werk. Beroepskrachten en vrijwilli gers van de Vrije Teugel, die een men- cursus bij manege Eldorado hadden ge volgd, trokken met de kinderen in de aangespannen huifkar door de omlig gende straten. Dat ging altijd goed. Op Op het ministerie van Verkeer en Waterstaat valt een dezer dagen een motie op de deurmat. De afzender is de gemeente Soest die protesteert tegen het voornemen om de aan vliegroute voor Schiphol te wijzi gen. Deze maatregel zou tot gevolg hebben dat veel meer vliegtuigen het luchtruim boven het oostelijk deel van de provin cie Utrecht, en dus ook Soest, kiezen. Eerder maakte het gemeentebestuur al bezwaar via de provincie. Die stuurde namens vrijwel alle gemeenten in Utrecht een brief naar Den Haag, waar in wordt geprotesteerd tegen de moge lijke toename van het vliegverkeer bo ven Utrecht, waar het milieu en een deel van de bewoners al veel te verduren hebben van de vliegbewegingen van en naar vliegbasis Soesterberg. Soest zou Soest niet zijn als het zichzelf niet zo belangrijk vond om ook op ei gen houtje in de pen te klimmen. Iede re fractie was het bij voorbaat eens dat een 'persoonlijke' motie geen kwaad kan en zinvol is. De motie zou dus een 'ha merstukje' worden tijdens de februari- vergadering van de raad. Deze raad zou evenwel deze raad niet zijn als hij over de tekst van de motie niet nog even een dik kwartier zou hebben geboomd. Rekverbandje Twee weken geleden sprak deze krant de hoop uit dat de raad zou protesteren tegen het kromme Nederlands en het ambtelijk jargon, waarvan het College zich in de protestbrief had bediend. Had iemand de motie moeten voorlezen, dan had hij nu rondgelopen met een rekver bandje om zijn tong, en van de huisarts het nadrukkelijke advies meegekregen voorlopig zijn stembanden te ontzien. Kennelijk had ook GroenLinks/Pro gressief Soest het artikel gelezen. "De tekst is onduidelijk en houten-klazerig," zei Ans Mann in onvervalst Nederlands. Haar fractie stelde voor een andere tekst met dezelfde inhoud naar de minister te sturen, die ook begrijpelijk is voor de burgers van Soest. Ans Mann zou geschiedenis hebben ge schreven als de raad de motie van GL/ PS zou hebben aangenomen en zo ver kwam het dan ook niet. De coalitie fracties vonden één of twee nuance-ver schillen, de overige fracties maakte het niet zo veel uit welke tekst de deur uit zou gaan. CDA-er Teun Middelkoop stelde dat het er vooral om gaat dat de ontvangers (op het ministerie) de motie begrijpen en dat geloofde hij wel. Bo vendien sprak hij het vertrouwen uit dat de aanwezige pers in staat is de tekst van de brief in begrijpelijk Nederlands om te zetten. Op de hoek van de Soesterberg- sestraat en de Hildebrandlaan mag niet meer worden gebouwd. Het gaat om het terrein waar in februari 1991 restaurant La Grande Bouffe afbrandde. Het Soester BBA wil daar graag gaan bouwen en heeft om die reden bij het gemeentebestuur geïnformeerd naar de mogelijkheden. In het bestemmingsplan staat duidelijk omschreven dat op het percèel geen bebouwing mogelijk is en het College is niet van plan van die vi sie af te wijken. Dat is BBA in een brief meegedeeld. De politie heeft donderdagmiddag op de Middelwijkstraat een 24-jarige brom fietsster uit Baarn aangehouden. Zij reed op een gestolen bromfiets. Het voertuig is in beslag genomen en de vrouw kreeg een bon. nes ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum De besturen van negen katholieke basisscholen uit Baarn, Nijkerk en Soest-Soesterberg gaan nauw sa menwerken. De scholen behouden hun zelfstandigheid, maar groeien op bestuursniveau dichter naar el kaar toe. Dat heeft te maken met het beleid van "Den Haag" om te decentraliseren: ge meenten en schoolbesturen hebben sinds een paar jaar meer verantwoorde lijkheid, ook op financieel gebied. Maar meer verantwoordelijkheid betekent ook meer risico. Om dat in te dammen adviseert het Ministerie van Onderwijs schoolbesturen met elkaar samen te werken. Het financiële draagvlak wordt dan groter, waardoor tegenvallers (bijvoorbeeld op personeelsgebied) ge makkelijker kunnen worden opge vangen. De negen r.k.-basisscholen in Baarn, Nijkerk en Soest-Soesterberg volgen het advies van "Den Haag" op. Ze waarbor gen zo het katholieke onderwijs in de regio Eemland. Dit onder het motto: samen staan we sterker. Voor leerlingen en ouders heeft de samenwerking geen gevolgen. De gesprekken tussen de be sturen zijn in volle gang en de verwach ting is dat op 1 augustus 1999 de bestu- renfusie z'n beslag zal krijgen. Het gaat om de volgende scholen: Stichting Katholiek Onderwijs Soest- Soesterberg: Montessori basisschool; Basisschool De Driesprong voor Daltononderwijs; Basisschool Ludgerus; Basisschool De Achtbaan; Basisschool De Wegwijzer; Basisschool St. Carolus. Stichting RK Schoolbestuur Baarn: Basisschool St. Aloysius, Kerkstraat 32; Basisschool Montini voor Jenaplan- onderwijs, Wagenaarlaan 10. Stichting Katholiek Onderwijs Nijkerk: Basisschool Het Baken, Venestraat 29. voor particulieren en bedrijven Speciaal voor de fotograaf werd Bhi za vorige week nog een keer voor de huifkar gespannen. Ritjes met het fjor denpaard behoren definitief tot het verle den. twee stuurfoutjes na, met blikschade als gevolg. Verzekeringswerk, meer niet. Kortgeleden bleek ineens dat Bhiza ge leerde dingen vergat en gevoelig werd voor de overige weggebruikers. "Op af stand vinden mensen het leuk te kijken naar een huifkar met paard, maar het verkeer reageert onvriendelijker. Er ont staat achter de huifkar een rij auto's, bestuurders gaan toeteren en halen in. Toen hij werd ingehaald door een toe terende vrachtwagen, schrok hij en ont stond er een bijna-botsing. Zo'n paard is dan niet meer te houden. Gelukkig hielp de rem op de wagen. Sindsdien hebben we nog wat korte ritjes gemaakt, maar merkten we dat Bhiza toch vaker schrok van het verkeer. Daarom zijn we ermee gestopt. Ik begrijp de gevoelens van mensen die vinden dat dit niet leuk is. Het mooist is het om vier paarden voor de huifkar te spannen, maar als er een ongeluk gebeurt, is het allemaal niet meer zo romantisch. Het verkeer van daag de dag is niet meer zo prettig," al dus Van den Berg. Nukkige ezel Het ritje door Overhees is een vast on derdeel van het programma dat de Vrije Teugel aanbiedt tijdens schoolreisjes en veijaardagspartijtjes, maar ook op ande re dagen. Voordat Bhiza werd aange kocht, trok Abslam de kar. Deze ezel - volgens ingewijden al zeker 378 jaar oud - werd mede vanwege zijn nukken met pensioen gestuurd en graast nu nog steeds op een van de weiden aan het Vedelaarpad. Abslam was niet de ge makkelijkste medewerker van het kinderparadijs. Als er op het wegdek een plas lag, verzette hij geen poot meer en keek hij stoïcijns toe hoe soms tien mensen probeerden beweging in hem te krijgen. En als het zonnetje scheen en Abslam zich bijna knorrend in het gras vleide, konden de medewerkers hemel en aarde bewegen. Abslam weigerde Vraagprijs ƒ615.000,- kosten koper Vraagprijs ƒ364.000,- kosten koper Vraagprijs ƒ269.000,- Beetzlaan SOEST Royaal vrijst. mod. woonh. m. gar. (bouwjr. 1987) en mooi aangeleg de besloten tuin. Deze woning staat op ca. 400 m2 eigen grond en verk. in perf. st. van onderh. Indeling: hal, toil., m.k., L-vorm. woonk. m. openh., ged. open mod. keuken m. inb. app. (o.a. vaat- wasmach., koel/vriesk., magn., etc). 1e verd.: 3 ruime sl.k. en badk. m. ligb. en 2e toil. 2e verd.: zolder m. vaste trap en zeer rui me 4e sl.k. Algemeen: deze woning is o.a. v.v. optimale isolatie, dubb. glas, alarm install. Onder architektuur aan gek besl. tuin en c.v. (combi-ketel). H. Schafthof SOEST Gelegen aan aantrekkelijk, kind vriendelijk woonerf, moderne middenwoning met berging en besloten tuin op ca. 144 m2 grond. Indeling: hal, toilet, m.k., ruime woonk., mod. keuken m. inb. app. o.a. vaatwasmach., oven, kook plaat, afz.kap en koelk./vriesk. Verdieping: 3 ruime slaapk. en badk. m. ligb. en 2e toilet. Zolder: met vaste trap en 4e ruime slaapk. Algemeen: deze woning verk. in uitst. st. van onderh. en is o.a. v.v. nieuwe kunststof kozijnen en dubb. glas. Schilderwerk buiten 1997. Berkels traat AMERSFOORT (Soesterkwartier) Nabij veel winkelvoorzieningen gel., goed onderh. hoekwoning m. berging en besloten tuin op 111 m2 grond (bouwjr. ca. 1935). Inde ling: hal, m.k., woonk. m. parket vloer en veel kastruimte, kelder. Lichte keuken, vernieuwd toilet en vernieuwde douchecel. Verdie ping: 2 sl.k. (voorheen 3), waar van 1 met roy. balkon. Vaste trap naar zolder met mo- gelijkh. voor 3e sl.k. Deze woning verk. in goede st. v. onderh. en is o.a. v.v. spachtelputzwanden, lokale ver warming en stoffering. kosten koper Gevraagde koopsom 195.000,- kosten koper Van Goyenlaan 187 Soest j Op de 2e 1 b0r9- °C\/£P- I 3 kamer-app. m. Koninginnelaan 40 Soest Tel.: (035) 601 7962 Fax. (035) 602 60 61 tóemet m/fm.mM Een ruime meerderheid van de Soester politiek vindt dat het oude gemeentearchief in Soest moet blij ven. Het plan om de stukken onder te brengen in een streekarchief - sa men met o.a. - Amersfoort stuitte maandagavond in de raadscommis sie ABZ op tegenstand. Voorlopig blijft het oude archief - met name de stukken uit de periode 1928- 1975 - dus bewaard in de kelders van het gemeentehuis, die daarvoor overi gens uitstekend geschikt zijn. Het Col lege van B. en W. wil het archief liever onderbrengen in Amersfoort, omdat daar een deskundig beheer en grotere toegankelijkheid zijn gewaarborgd. Tot voor kort was er een archivist die - een dag per week - in Soest het archief be heerde, maar die is inmiddels vertrok ken. B. en W. vonden dat een mooie aanleiding om bet archief over te bren gen naar Amersfoort, waarop overigens door deskundigen al langere tijd wordt aangedrongen. De overbrenging is niet naar de zin van o.a. de Historische Vereniging en enkele particuliere liefhebbers, die het archief tot nu toe in Soest vrijelijk konden be zoeken. Een van hen - het oud-raadslid Henk Gerth, bekend als Soester ama teur-historicus - maakte tijdens het spreekrecht duidelijk dat Soest zich vol gens hem zou moeten schamen als er geen historische informatie over de ei gen gemeente beschikbaar is. Hij vond het ook een vreemde zaak als Soest voor het nieuwe onderkomen meer moet be talen dan Amersfoort voor wat oude rommel aan Soest gaat betalen. Hij vreesde ook dat ambtenaren om het ar chief te raadplegen veelvuldig op en neer naar Amersfoort zouden moeten reizen. Maar het ergste vond hij dat er voor geïnteresseerde Soesters een "drempel" zou ontstaan. En wie zou in Amersfoort iets kunnen vertellen over het Soester verleden? Ondergeschoven kindje Gerth kreeg aanvankelijk bijval van vrij wel alle raadsfracties, die vonden dat het "erfgoed" in Soest moest blijven, al was het maar om "emotionele redenen". De keuze voor Soest of Amersfoort maakt in financieel opzicht nauwelijks verschil, zodat er alle ruimte was om de "Soes ter sentimenten" aan bod te laten ko men. De meesten vreesden ook dat het Soester archief in Amersfoort een soort ondergeschoven kindje zou worden. Alleen Wim Roest (D66) vond de argu mentatie van het College nogal "dwin gend" en vroeg zich af hoe de identiteit van Soest het best gediend zou zijn. Hij hechtte in elk geval veel waarde aan de deskundigheid waarover men in Amers foort beschikt. Volgens burgemeester Hans de Widt was het vooral een kwestie van wennen en brengt de overbrenging naar Amers foort ook veel voordelen met zich mee. Vooral echter gemeentesecretaris Wim de Kam - die zelf een soort bekerings proces had doorgemaakt -onderstreep te dat het Collegevoorstel juist was in gegeven door de grote zorg voor het ar chief, "met het oog op de ziel van Soest", om het voor het nageslacht te bewaren. Volgens hem was de onder brenging in een streekarchief met Amersfoort absoluut de beste oplossing. Eerder had hij al gezegd dat het oude archief tot voor kort "een grote puin hoop" was; hij voegde eraan toe dat het archief volgens hem nog steeds "in ge vaar" is. Snode plannen De commissie aarzelde wat en in de tweede ronde deed Henk Gerth er nog een schepje bovenop door de Amers- foortse gemeentearchivaris Van Kan te beschuldigen van een tomeloze ambitie, omdat deze snode plannen had om het archief samen met de VW en het info centrum van de Keistad in een groot complex onder te brengen, waarover hij dan de baas kon spelen. Hij profeteer de ook dat Soesters in het Aftiersfoort- se archief heel anders benaderd zouden worden dan in Soest. Na het tegenspel van De Kam was de commissie even in verwarring. Sommi ge woordvoerders wilden het voorstel nog wel eens in de fractie bekijken, maar anderen - met name Teun Middel koop (CDA) en Karei van Geet (WD) - hadden daar geen behoefte aan. De Kam voorspelde overigens dat het pro bleem in de nabije toekomst opnieuw op tafel zou komen, ook al koos de Soes ter politiek nu voor het behoud van het archief "op eigen bodem". Voorlopig blijft het archief dus in de kelders van het gemeentehuis, al kon digde De Kam veelbetekenend aan dat er voortaan een veel strikter regime ge voerd zou worden voor wat betreft de toegankelijkheid (hooguit één dag per week). Een bewoonster van de Hartweg moest dinsdagavond met haar kat naar de die renarts, omdat deze beschoten was. Het beestje kwam thuis met een vreemd wondje op de rug. De dierenarts haal de daar na onderzoek een windbuksko geltje uit. De vrouw heeft inmiddels aangifte gedaan en roept buurtbewoners op goed op hun dieren te letten. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid I en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs 1 verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 I

Soester Courant | 1999 | | pagina 5