d'CWeSngjt en verzorgingshuis Mariënburg Vrouwendag in teken van millennium SU Eenzaamheidsproject Soest heeft bestaansrecht duidelijk bewezen Werkbezoek CDA aan project VOS iACTUEEL r Skidag met d'Oude Enghe en Broodje van Toontje Samenwerking Molendael met Thuiszorg en Schoonoord eicpert schoemaker NIJHOf /v korting NIJHOf NIJHOf SOESTER COURANT PAGINA 7 AA GEBRUIK JE EEN GEWONE NAAIMACHINE Op maandag 8 maart vanaf 14.30 uur in gemeentehuis PSALON PCSL woensdag 3 maart Live-muziek: DE STONES-BAND zondag 7 maart SOESTER SKI- EN APRÈS SKI-DAG PAGINA 6 WOENSDAG 3 MAART 1999 Doorrijden na aanrijding Statistieken Inbraak Veenbesstraat Sulo verdwenen ikelaardij! huisweb.nl FLORINE Professionele ondersteuning absolute voorwaarde Statenleden erg onder de indruk Fiëtscontrole BANG OLUFSEN CENTER Het geluid is minder bescheiden op alle douchedeuren Mfnervaweg 3 Baarn I t/m 3 t maart 1999 naai- en overlockmachlnes reparaties alle merken korting I l/m 31 maart 1999 Minervaweg 3 Baar EIGENLIJK NOG IDT-systeem aiiéén.™ PFAFF naait met Ingebouwd Dubbel Transport perfect gladde naden zonder rimpels. Tiptoetsen werkt ge makkelijk met handige tiptoetsen. Draad-automaat de draad automatisch door de naald Steek-precisie preci sie Instelling zigzag breedte en naald positie. NIEUW! Soest - Van Weëdestraat 221 Tel. 035 - 601 34 80 Amersfoort - Utrechtsestraat 32 Tel. 033 - 463 77 74 Op maandag 8 maart houdt de overkoepelende Vrouwenraad in het kader van de Internationale Vrouwendag een bijeenkomst in het gemeentehuis. Tal van gastsprekers zullen hét gespreksonderwerp van dit jaar, het komende millennium, op verschillende manieren toelich ten en bewerken. De Internationale Vrouwendag stamt al uit 1912, toen vanuit de eerste emanci- patiegolf de behoefte aan een georgani seerde activiteit steeds groter werd. Die eerste keer werd als hoofdthema 'vrede' genomen, en er werden allerlei dingen georganiseerd die op de een of andere manier met dat thema te maken had den. Via de meest uiteenlopende gebeurte nissen als de Tweede Wereldoorlog (toen waren de activiteiten eigenlijk ver boden, maar werden ze in het geheim nog wel gehouden), de emancipatiegolf van de jaren zestig en de bloei van de vrouwenbeweging in de jaren tachtig, is de laatste jaren de deelname aan alle georganiseerde activiteiten en de be langstelling van de vrouwen wat terug gelopen. Dat resulteerde in fusies van enkele organisaties en een verschuiving van de aandachtspunten die bij de vrou wenbewegingen behandeld worden. De laatste jaren worden onderwerpen als Mirjam Mare. 'geld' of 'gezondheid' als thema gebruikt voor de bijeenkomsten. Zo was het onderwerp van vorig jaar 'flexibel werken'. Er werd gesproken over de gevolgen van flexibel werken in huis, en oplossingen voor opvoeding en parttime aanstellingen. Ook werd on langs van alles georganiseerd rond 'zelf verdediging en weerbaarheid'. Millennium Komende maandag staat de Internatio nale Vrouwendag in het teken van het millennium. Er komen twee gastspre kers en het geheel zal worden opgeluis terd met muziek. Allereerst zal Peter van Delft, programmamanager bij KPN Telecom, uitleg geven over de gevolgen van het millenniumprobleem in compu ters en welke consequenties daaraan vastzitten. Is het echt allemaal zo erg als ze zeggen of valt het wel mee? Daarna zal Mirjam Mare met haar Ver halend Theater een voorstelling geven die speciaal op het millennium is toege spitst. Ze vertelt verhalen en geeft work shops over 'spreken in het openbaar', presentatietechnieken en de 'kunst van het vertellen'. Tbssendoor verzorgen Evelyne Over toom, Carel Swagerman en Yolanda van Tongeren de muzikale begeleiding. Het programma begint om 14.30 uur en duurt tot een uur of zes. Er is kinderop vang aanwezig en de toegang is gratis. Bovendien is iedereen, wel of geen lid van een vereniging, van harte welkom. Verzorging professionele aangifte INKOMSTENBE LASTING Adm.k. Konijn. Tel 035-6012671. Vervolg Kleine advertenties pagina 10 tel. 601 64 50 Igens afspraak. Bqt - Eetcafé presenteert: Skiën vanaf 11.30 uur Après skiën vanaf 16.30 uur. I.s.m. Broodje van Toontje Ski centrum Soesterberg jV\id del wijkstraat 2, Soest Xelefocm 035 - Skiliefhebbers hoeven niet af te rei zen naar het ondergesneeuwde Zwitserland of Oostenrijk, maar kunnen komende zondag de latten onderbinden in Soesterberg. Een vijftienjarig meisje uit Soest is dins dagavond het slachtoffer geworden van een aanrijding. De dader reed daarbij door. Het meisje fietste om iets over half negen op de Steenhoffstraat en wilde bij groen licht oversteken richting Korte Kerkstraat. Zij werd daarbij aangereden door een automobilist in een blauwe stationcar. Deze reed vervolgens door. Het meisje moest voor een gebroken enkel behandeld worden in het zieken huis. De politie is nog op zoek naar ge tuigen. De politie heeft vorige week dinsdag enkele controles gehouden en daarbij in totaal 24 bekeuringen uitgedeeld. Op de Molenstraat hadden vijf automobilisten hun gordel niet om, op het Dalplein en Raadhuisplein hadden drie mensen hun parkeerschijf niet of niet goed gebruikt. Tien mensen kregen een bon voor het niet volgens de regels parkeren in de blauwe zone van de Van Weedestraat. Tenslotte kregen nog zes automobilisten proces-verbaal wegens het niet volgen van de goede rijrichting, drie op de Re- gentesselaan en drie op de Ossendam- weg. d'Oude Enghe en Broodje van Toontje hebben 7 maart omgedoopt tot Soester skidag en hebben daarvoor de skibaan aan de Kerklaan in Soesterberg afge huurd. Het programma begint om 11.30 uur bij d'Oude Enghe aan de Steenhoffstraat. Daar verzamelen de deelnemers zich voor het nuttigen van een bord erwten soep. Een uur later worden ze per bus naar de kunstskibaan in Soesterberg vervoerd. Beginners wordt daar de eer ste basistechnieken bijgebracht, gevor derden kunnen een parkoers afleggen. Om 15.30 uur haalt de bus de skiërs weer op en brengt ze naar d'Oude Eng he voor de après-ski met onder meer boerenkool met worst. Deelname aan de Soester skidag kost 25 gulden per persoon. Van te voren in schrijven kan bij Paul Janmaat van de d'Oude Enghe (tel. 6013331). Ook kan men zich zondag om half twaalf in het café melden. Bij een inbraak in een woning aan de Veenbesstraat heeft de dader vrijdag j.1. een aantal sieraden en een stereo-instal latie weggenomen. De 81-jarige bewo ner deed aangifte bij de politie. De voor deur bleek geforceerd te zijn. Een 22-jarige bewoner van het Fazant pad miste vorige week plotseling zijn Sulo-container. Hij deed bij de politie aangifte van diefstal. Feitelijke eigenaar is de gemeente Soest. Aargret Janmaat en klanten. gelopen 25 jaar, ties en de onver- Ina Kramer ite (www.huisweb.nl), kening. Met dagelijkse ra in de schijnwerpers :en succesvolle verkoopl ■2 51. jm van Soest met gere- erging en lift. Het appar- een statige villa en vol- righeid van de gezellige ig: B.g.: woonkamer met slaapkamer, badkamer, g met c.v.-g; Idag- en avondzon), oorzienjngen. Grond- i circa 400 m3. uten siervloer en open et en hal. 1e verdieping: >op. 2e verdieping: vaste lakkapel. i heerlijk beschuttetuin^ aan een speelweide en in de directe omgeving, lis ca. 360 m3. Indeling: open haard, keuken met verd.: 2 royale slaapka- ird.: vaste trap naar zol- reautafels, spots en veel ombi (1998) en dubbele iet 7 kamers - tuin. Perfect afgestemd jruimte, een fraaie wand- n een heerlijke zolder- itvloer, keuken, toilet en ler en overloop. 2e verd.: kamerè, voorzolder en Zorgcentrum Schoonoord, Stich ting Thuiszorg Eemland en Me disch Centrum Molendael zijn ge zamenlijk een nieuw zorgproject gestart. Dit project is voor patiënten die specifieke zorg nodig hebben, maar die niet meer aangewezen zijn op ziekenhuiszorg. Zorgcentrum Schoonoord heeft twee kamers met vier bedden voor deze pa tiënten beschikbaar gesteld. Met dit pro ject wordt een passend antwoord gege ven op de zorgvraag van de patiënt. Een relatief duur ziekenhuisbed wordt niet langer dan nodig is, bezet gehouden. Het verzorgingshuis biedt de patiënt met deze "kórt-verblijf-voorziening" een goede overbrugging, waarbij de wijkver pleegkundigen de benodigde specifieke zorg leveren. Gisteren hebben de drie partijen deze samenwerking officieel bekrachtigd. Het samenwerkingsproject is bestemd voor patiënten die eigenlijk naar een verpleeghuis moeten, maar door capa citeitsgebrek opgenomen blijven in het ziekenhuis. Ook patiënten die zich in een terminaal stadium bevinden en bij wie de hulpverlening in 'de thuissituatie niet optimaal is, kunnen aan dit zorg project deelnemen. Hiermee leveren Zorgcentrum Schoonoord, Medisch Centrum Molendael en Stichting Thuis zorg Eemland zorg op maat. Ook de huisartsen in Baarn participeren in het project. Financiering Het zorgproject wordt betaald uit de gelden die door de overheid hiervoor beschikbaar zijn gesteld. Iedere patiënt heeft drie maanden (100 dagen) recht op deze zorg. Als na zes weken blijkt dat de patiënt langer zou moeten blij ven, wordt verlenging aangevraagd. Voor het geval dit niet mogelijk is, heb ben de drie zorginstellingen zich ver plicht zich in te spannen om een ande re oplossing voor de patiënt te zoeken. OOIT KIEST U VOOR MOOIST t en in jullie ijk. •ische collega's! SCHILDER vraagt binnen/ buitenwerk. Goede referen ties. Vrijblijvende prijsopgave. Na 18.00 u„ tel. 030-6061357. Afgelopen woensdag 24 februari bracht een CDA-delegatie, waaron der enkele statenleden, een bezoek aan het project VOS (Vereenzaming Ouderen Soest) en aan het verzor gingshuis Mariënburg in Soest. En kele weken eerder waren zij geïnteresseerd geraakt in het VOS- project na een lezing over het onderwerp door Els de Waard, ge meenteraadslid in Soest. De statenleden kregen eerst een rond leiding door het SWOS-kantoor aan de Dalweg, waar ook het zorgloket en het project VOS zijn ondergebracht. Nadat eerst SWOS-voorzitter Jan van Bommel een en ander over de SWOS had ver teld, vertelde Els de Waard de geschie denis van het project VOS vanaf de eer ste notitie van de commissie ouderenbe leid in 1992 tot heden. De projectleider van het project, Margöt Bultink, vertel de vervolgens aan de hand van het zo juist verschenen evaluatierapport over haar werk binnen het project. De statenleden waren erg onder de in druk van dit bijzondere project, dat een voorbeeld kan zijn voor andere gemeen ten. Zij vertelden veel geleerd te hebben van dit bezoek en zullen de informatie zeker betrekken bij hun meningsvor ming over het ouderenbeleid. Over niet al te lange tijd volgt een tweede bezoek, waar mogelijk ook statenleden van an dere fracties bij aanwezig zullen zijn. Bloesemtocht Aan het eind van het bezoek had CDA- er Els de Waard nog een verrassend nieuwtje. De Rotary Club Soest/Baarn is onder de indruk van het werk dat door de projectleider en de vrijwilligers van het project wordt gedaan. Om het werk te steunen heeft de Rotary Club een bustocht aangeboden voor ouderen uit de doelgroep. Het zal een bloesem- tocht worden door de Betuwe. Het pro ject VOS is enorm blij met dit sympa thieke gebaar. De CDA-delegatie bestond uit de sta tenleden Atie Ewoldt-Snijders en Ton Strien, namens het bestuur van het CDA-Soest Henk Koning, Henk de Jong en raadslid Els de Waard. Mariënburg Vervolgens bracht een grotere CDA-de legatie, bestaande uit Kamerleden, Sta tenleden en Gemeenteraadsleden, een bezoek aan het verzorgingshuis Mariën burg. De leden van de delegatie kregen elk een kamernummer toegewezen en spraken ruim een uur met de bewoners. Daarna kwam iedereen samen in de recreatiezaal voor een openbare discus sie over knelpunten in de zorg. Directrice Lamé vertelde dat de oude renzorg sterk in beweging is. Zij waar schuwde voor het gevaar van tweedeling in de zorg. Rijke ouderen kopen dure appartementen met bijbehorende voor zieningen, terwijl aan de andere kant sprake is van verschraling van de zorg voor de minder bedeelden wegens een gebrek aan voldoende geld. Zij pleitte voor een gemengde organisatie waarbij de rijken meebetalen voor armen. Het principe van vraaggestuurde zorg maakt dat middelen en mensen anders moeten worden ingezet. "Geen dikke beleidsnota's, maar gewoon doen wat nodig is", aldus Lamé. Ook bracht zij het idee naar voren om kindercrèches te integreren in verzorgingshuizen. Uit ex perimenten elders blijkt dat het niet al leen voor de ouderen, maar ook voor de kinderen zelf een verrijking is. Verzwaring Het onderbrengen van verpleegbehoef- tigen in Mariënburg betekent eveneens een verzwaring van de taak. In 1995 was 10% van de bewoners verpleegbehoef- tig. In 1998 is dit percentage opgelopen tot 30%. Het Paarse kabinet heeft ech ter nauwelijks meer middelen beschik baar gesteld om aan die toegenomen zorgbehoefte te kunnen voldoen. "Der tig uur per week voor meer handen aan het bed is volstrekt onvoldoende". Als het Rijk niet met meer middelen over de brug komt zal het op den duur steeds moeilijker worden om een goede zorg- garantie te bieden tot het levenseinde. Dit was voor CDA-gedeputeerde Annie Kamp aanleiding om uit te leggen dat de provincie in de afgelopen periode 1,6 miljoen uit eigen provinciale middelen beschikbaar heeft gesteld om knelpun ten op te lossen. Het CDA wil zich in de komende periode opnieuw sterk maken voor het instellen van een structureel budget ouderenzorg. Het tekort aan per soneel noemde zij een groot knelpunt. De zwaarte en de omvang van het werk nemen toe, maar te weinig mensen kie zen voor een baan in de zorg. Het is vooral een taak van het Rijk om het werk in de zorg aantrekkelijker te ma ken voor jonge mensen. "Ouderenzorg De politie controleerde maandagavond op 'diverse plaatsen in Soest het fietsver- keer op de aanwezigheid van deugdelij ke verlichting.' Er vielen vier bekeurin gen. mag nooit te veel steunen op het werk van alleen vrijwilligers. Vrijwilligers kunnen hun werk alleen goed doen als er ook voldoende gekwalificeerd perso neel is." Aan de bel trekken Het CDA-TVveede Kamerlid Gerda Ver burg beloofde deze zaak in de Kamer aan de orde te stellen. "Het CDA pleit voor meer handen aan het bed en het wegwerken van de wachtlijsten in de zorg. Paars houdt de deur potdicht, dus zullen we nog harder aan de bel moeten trekken." Ook van bestuurzijde werd er nog een duit in het zakje gedaan: de voorzitter hield een duidelijk pleidooi voor een minder ingewikkelde regelgeving en meer ruimte om problemen lokaal op te lossen. Tenslotte was er de hartenkreet van de hoofdverpleegkundige voor een snellere levering van hulpmiddelen. "Het duurt soms meer dan 10 weken voor we een hulpmiddel hebben, terwijl de meeste bewoners mensen van de dag zijn". 's Avonds vond in de Rank de verkie zingsmanifestatie plaats, waarvoor de meeste CDA-statenkandidaten kwamen opdraven, evenals enkele Eerste Kamer leden. De Soester CDA-wethouder Bart Krol vervulde daarbij de rol van "spreekstalmeester", wat hem op het lijf geschreven bleek. Achtereenvolgens werden de aanwezige statenkandidaten voorgesteld, waarbij de Soesters wat langer aan het woord mochten komen. Overvloed en onbehagen Henk de Jong (plaats 22) hield het bij een kernachtig betoog over ouderen, de tweedeling, de marktwerking en de C van het CDA, met als motto: "Oud kiest (de) Jong". Jan Pieter Lokker (plaats 10, dus verkiesbaar) kondigde aan dat hij zich, als "tegendraadse CDA-er", na ne gen jaar in de gemeentepolitiek in deze tijd van "overvloed en onbehagen" op provinciaal niveau zal inzetten voor o.a. het provinciaal zorgbudget voor oude ren én jongeren. Daar is momenteel ca. 2 miljoen gulden voor beschikbaar. Lokker verklaarde overigens dat hij nog lang niet uitgekeken was op de gemeen te Soest, laat staan op zijn collega's in de raad. "Soest is nog niet van me af..." klonk het ietwat dreigend. Na hem kwa men nog gedeputeerde Annie Kamp en lijsttrekker Roei Robbertsen aan het woord, die hun gehoor uiteraard oprie pen om vandaag (3 maart) hun stem uit te brengen op het CDA en ook zoveel mogelijk anderen te bewegen om dat te doen. De werkgroep van de Vrouwenraad, v.l.n.r. Lien de Groot, Annie Donker en Janny de Vries. Burg. Grothestraat 9, Soest. Tel. 035 601 03 44 anne, Hanneke i Maria en Haag Mensen omschrijven zichzelf niet gemakkelijk als eenzaam, want dat is geen sociaal acceptabel gegeven. Daarom is het lastig de doelgroep te bereiken en vraagt het veel van de professionaliteit van een projectlei der om de uiteindelijk bereikte mensen op prikkelende en uitnodi gende wijze enthousiast te maken voor de activiteiten, zonder dat er sprake is van een "waas van zielig heid". Dat is een van de voornaamste conclu sies in het evaluatierapport over het VOS-project van de SWOS (Vereen zaaming Ouderen Soest), dat nu bijna een jaar onder professionele leiding draait. Een project als dit - gericht op het voorkomen of opheffen van sociaal isolement en eenzaamheid - heeft een langere aanlooptijd nodig dan de meeste andere projecten, maar er is desondanks al heel veel bereikt. In het rapport wordt o.a. genoemd dat het begrip eenzaamheid veel meer is gaan leven in Soest en dat huisartsen, vrijwilligers en instellingen als Thuiszorg enthousiast hebben gereageerd. Ook heeft zich een groeiend aantal mensen uit de doelgroep gemeld, en dat er di rect al een voldoende aanbod van vrij willigers was geeft ook aan dat het on derwerp lééft. "Gelet op de deelname voorzien de huisbezoeken, huiskamer projecten en de Kerst-Inn in een be hoefte; het VOS-project is in staat, dankzij de laagdrempeligheid, mensen te activeren." Eén jaar is te kort De professionele ondersteuning - in de persoon van projectcoördinator Margöt Bultink, die daarvoor 18 uur per week beschikbaar is - is dan ook een belang rijke voorwaarde voor het succes van het project, dat in korte tijd al duidelijk zijn bestaansrecht heeft bewezen. Wil het project blijvend effect hebben, dan moet de projectperiode verlengd wor den, aldus het rapport. Eén jaar is echt te kort om een goede structuur op te zetten voor de opvang van ouderen die in een sociaal isolement verkeren of met eenzaamheid te kampen hebben. In de aanbevelingen staat verder dat de professionele ondersteuning een absolu te voorwaarde is voor de continuïteit en de uitbouw van de VOS-activiteiten. De kwetsbaarheid van de doelgroep vereist een zorgvuldige benadering die niet al leen aan vrijwilligers overgelaten kan worden, ondanks hun ongetwijfeld grote kwaliteiten. En er kan van vrijwilligers niet verlangd worden dat ze de hele or ganisatie draaiend houden. Geen stigmatisering Het rapport pleit verder voor een inven tariserend huisbezoek voor ouderen vanaf 75 jaar, om de problemen in kaart te brengen en hen te informeren over de hulp- en zorgmogelijkheden in Soest. Doordat in principe alle ouderen daar aan kunnen meedoen blijft "stigmatise ring" achterwege. Daarnaast wordt ervoor gepleit om voor ouderen die niet in de huiskamergroe- pen willen of passen "activerend huisbe zoek" op te zetten. Tenslotte stelt het rapport vast dat de kennis en deskun digheid die projectleider Margöt Bultink intussen heeft opgedaan ook goed te gebruiken is als "consultatiebron" voor andere organisaties die zich bezighou den met ouderen in een sociaal isole ment. De BeoSound Century kunt u overal neerzetten of ophangen. U krijgt altijd een kamerbreed geluid. Verrassend, van een systeem dat er zo bescheiden uitziet. En dat ook nog zo compleet is: CD-speler, cassetterecorder, FM-radio en actieve luidsprekers. 3 jaar garantie BANG OLUFSEN

Soester Courant | 1999 | | pagina 7