Visser Raad van State vernietigt besluit over omstreden pand Vredehofstraat LARN ijn- irker Aantal bedrijven heeft best wel oren naar vertrek uit Soest-Midden Passagiers gewond bij busongeval iACTUEEL t Vuurwerk op Koninginnedag achter brandweerkazerne Oranjecomités krijgen hogere kosten en dus meer subsidie NIJHOf NIJHOf I NIJHOf I PAGINA 3 Jacobus van Looy (3) Bekeuringen Een onbezorgde Pasen? De Soester Duinen 3AGINA 2 WOENSDAG 17 MAART 1999 Chauffeur verliest macht over stuur door hoge snelheid en gladheid Instellen van 30 km-regime in winkelgebied zuid Portemonnee van scholier gestolen SOESTER COURANT Voor dranghekken en containers Vrijstelling op bestemmingsplan onterecht verleend ÏÏENT(E) 45 45 lETARESSE Onteigening is niet de intentie van College Inspraak kan totdat raad op 15 april beslist 'We hebben niet zak met geld in onze handen' Spiegels vernield Mobiele telefoon uit winkel weg Ook voor service moet u bij ons zijn korting i\J korting op al het glasmozaïek korting op alle badkamerkranen bouw en woonwezen, ioarn Minervaweg 3 Baarn De actie loopt van 1 t/m 31 maart 1999 f\J korting op alle stoomcabines bouw en woonwaren. baorn l l/m 31 maart 1999 Minervaweg 3 Baarn Zaken doen? Chrysler Jeep Bosboom heelt een heel team van vakbekwame specialisten in huis om het u als klant naar de zin te maken. Daarom nodigen wij u graag uit in onze showroom, dan kunt u zeil ervaren hoe het is om met ons zaken te doen Mocht u in een van onze nieuwe Chryslers een proefrit willen maken of eerst uitgebreide informatie ontvangen, bel gerust. Chrysler/Jeep nS' Bosboom-Soest Jeep Birksf raat 105 Qüodge Tel 035 601 32 56 Voor een arm jongetje, dat zijn hele jeugd doorbracht achter de min of meer gesloten poort van het Haarlems Bur gerweeshuis moeten de reizen die hij later maakte als befaamd schilder schrijver letterlijk volmaakte dromen zijn geweest. De indrukken die hij daar bij opdeed vonden hun weerslag in zijn beeldende en literaire oeuvre. Dat was de vorige maand'te zien aan zijn reistekeningen in de Aquarellenzaal van het Teylers Museum in Haarlem en dat is nu te lezen in een nieuw boekje over Jacobus van Looy (1855-1930): "Looy met de noorderzon, weg!!!" Eerst naar Brabant en Limburg en daarna, dankzij de Prix de Rome die hij won, ruim twee jaar naar Italië en Spanje. Daarnaast reisde hij o.m. vanuit Soest naar Londen, Parijs, Madrid, Tanger en Dresden. In een rijk geïllustreerde bundel met tien artikelen, onder redactie van Es- ther Scheepers en Chris Will, worden zijn belevenissen en impressies beschre ven en toegelicht. Van Looy berichtte over zijn reisindrukken in talrijke brie ven aan zijn familie en aan August AJIe- bé, Willem Witse, Albert Verwey, Lode- wijk van Deyssel en Willem Kloos. Hij had een ijzersterk visueel geheugen waarmee hij zijn reisherinneringen tot in details vastlegde in verschillende ver halen en tijdschriften, geholpen door vele reisschetsjes en minuscule aante kenboekjes. Er is wat dat betreft na honderd jaar niets veranderd, dacht ik bij het horen van de enthousiaste verhalen van de Soesterbergse kunstenaar Jean-Marie van Staveren en de vorige week in Utrecht bij haar tentoonstelling, die zij voorbereidde tijdens een werkstage in Spanje. Ongetwijfeld vindt Jean-Marie, dat zij beter kan verven dan schrijven. Jacques van Looy verzuchtte eens: "Ik wilde wel dat ik zo goed me uitdrukken kon met verf en krijt, als ik dikwijls met de pen weet te doen." Hij werd in zijn tijd meer gewaardeerd als schrijver dan als schilder. Hij betreurde dat en trok zich, na een aantal gemengde kritieken over zijn eerste overzichtstentoonstel ling, terug als schilder uit de openbaar heid door niet meer te exposeren. Edoch, niemand leest hem meer, maar iedereen bewondert zijn schilderijen en tekeningen. De Amsterdamse auteur Vonne van der Meer zei vrijdagmorgen In C-drie: "Je leert van zo'n boekenpersonage eigen lijk maar glimp kennen." De Volks krant-columniste Annemarie Oster las zaterdagavond in C-drie o.m. voor uit haar "Brieven naar boven" (1992), aar dige epistels aan overleden familiele den en beroemde mensen. Lezend in de reizen van Jacobus van Looy overwoog ik het volgende katten belletje: "Geachte mijnheer van Looy. U ligt op nieuw ais boek te koop bij Van de Ven in het dorp waar u tien jaar (1897-1907) hebt gewoond. Uw huis staat er niet meer, maar dat zal u een (zomer)zorg zijn. De paradijselijke landschapjes die u nu schildert en beschrijft zijn waar schijnlijk mooier dan de tuintjes aan het Kerkpad van weleer. Hoe is het met uw lievelingspoes, die u tijdens uw aardse leven zo schitterend schilderde toen zij dood ging? Eén van uw leukste schilderijtjes in de Haarlemse Verweyzaal vond ik "Maaier op den Eng". Aan de horizon zijn name lijk twee minuscule molentjes zichtbaar en één ervan moet de Windhond zijn. Daar hebben we het in Soest nog steeds over. Bent u blij met de revival van uw oeuvre of voelt u zich in het hiernamaals op nieuw een arm jongetje, dat de eeuwig heid in eenzaamheid moet doorbren gen achter de gesloten poorten van Gods Burgerweeshuis? Dank voor alles wat u ons naliet. Soest. Boekenweek 1999." Tijdens een verkeerscontrole op de Vre dehofstraat heeft de politie maandag tien bekeuringen uitgedeeld. Van vijf automobilisten bleek de verlengingsda tum van het rijbewijs te zijn verstreken. 14.00 UUR. Met het hele gezin genieten van een knapperig verse brunch met daarbij allerlei heerlijkheden waar de Pasen om bekend staat en natuurlijk eieren zoeken voor de jeugd. Beide dagen vanaf 12.00 uur voor een vriendelijke prijs van 32,50 p.p. Kinderen speciale tarieven, 's Avonds serveren wij een 4-gangen keuzemenu vanaf 39,50 in onze BRASSERIE en een 3-gangen gourmetbuffet voor 37,50 p.p. RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 035 - 601 27 39 De gemeente gaat volgende week de 30 km-borden plaatsen in het winkelgebied Soest-zuid. De borden worden geplaatst ter hoogte van de drempels op de Soes terbergsestraat. Afhankelijk van het weer - het moet namelijk droog zijn - worden nog twee pictogrammen met de tekst "30 kilometer" op het wegdek ge plakt. Op de Stadhouderslaan is vorige week een veertienjarige scholier bestolen. Toen hij op weg was naar het Griftland College bleven twee jongens enige tijd achter hem fietsen. Ze gaven hem een duw, waardoor hij ten val kwam. Toen hij opkrabbelde, merkte hij dat zijn por temonnee uit zijn broekzak was verdwe nen. Daarin zaten vijftig gulden en en kele pasjes. >rekend een goed sala- amverband. zenden aan: Hypotheekshop sterbergsestraat 6 Ibus 3149 0 DC Soest (035) 6022204 Met ingang van 30 april a.s. zal het traditionele vuurwerk ter afsluiting van Koninginnedag niet meer op de Dahveg bij het gemeentehuis, maar achter de nieuwe brandweerkazer ne aan de Lange Brinkweg worden afgestoken. Volgens B. en W. is dat veiliger. Bovendien sluit dat aan bij de eigen re gelgeving van het gemeentebestuur, zo als het College zelf fijntjes vaststelt. Het betekent dat er bij het gemeentehuis die avond geen activiteiten plaatsvinden, en dat vindt burgemeester Hans de Widt eigenlijk maar niks, zoals in het Colle- gebesluit te lezen valt: "De burgemees ter zou dat zeer betreuren". Daarmee komt overigens wel een eind aan de discussie die al sinds 1996 wordt gevoerd over het vuurwerk. Twee jaar geleden werd daarom besloten tot een "lasershow", maar dat was geen succes. Vorig jaar keerde het Oranje Comité daarom terug tot het aloude vuurwerk, maar ja... dat is - sinds de bouw van Molenschot, Daelhoven en het apparte mentencomplex aan het Dalplein - uit veiligheidsoverwegingen niet juist. wil worden, ren typediplo- schreven solli es-ter Stege 3768 BR Soest sterk groeiend theekadvisering. nijn een: itueel aangevuld met atieve opleiding andse taal lelijk De woningbouw in Soest-Midden zal mede afhangen van de bereidheid tot verplaatsing van de ondernemers die nu in het gebied hun bedrijf hebben. Wethouder Neks Blommers: "Als ie mand op een strategische plek wil blijven zitten, dan schuift het hele plan op." De wethouder benadrukte dat het College niet van plan is over te gaan tot onteigening van gronden. "We gaan er van uit dat het ook niet nodig zal zijn. In het meest theoreti sche geval kan het zijn dat het hele plan door een 'klein iets' niet kan doorgaan. Dan zou de raad kunnen zeggen: we gaan over tot onteige ning." Tot en met morgen hebben de be trokkenen de gelegenheid een ziens wijze in te dienen op het College- besluit om de Wet voorkeursrecht gemeenten toe te passen. Op dinsdag 13 april begint in het gemeentehuis om 19.30 de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, waarin de burgers gebruik kunnen maken van het spreekrecht. Op don derdag 15 april neemt de gemeente raad een besluit. Ook die vergade ring begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de raadzaal aan het Raadhuisplein. Een vluchtig rondje in de wandelgangen wekt de indruk dat het voorstel wordt aangenomen. In Soest-Midden zijn er best bedrij ven die er oren naar hebben zich te verplaatsen. Drukkerij Klomp en Hout- en Bouwmaterialen Harings- ma, beide gevestigd aan de Parallel weg, zijn twee voorbeelden. Er is al overleg geweest en de gemeente heeft zelfs haar makelaar naar deze ondernemingen gestuurd voor een taxatie. Verder heeft het bestuur van het rooms- katholieke basisonderwijs al eens ge dacht over nieuwbouw van de Montes sorischool. Volgens wethouder Bart Krol zou dat in één project prima te combineren zijn met woningbouw. En om woningbouw is het de gemeen te allemaal te doen. Omdat er na de Boerenstreek geen grote bouwlocaties meer zijn, wil de gemeente binnen de bebouwde kom gronden verwerven, zo dat ze invloed kan uitoefenen op het type woningen dat wordt gebouwd. Er is vooral behoefte aan goedkope wonin gen, al is dat om financiële redenen al leen mogelijk als dat gepaard gaat met duurdere huizen. Volgens Krol zou het ruimtelijk haalbaar om in het lange, smalle gebied tussen de Parallelweg, de Talmalaan, de Steen- hoffstraat en de Molenstraat 'in ieder geval meer dan tientallen woningen' te realiseren. Uiteraard staat of valt dat met de medewerking van de betreffen de bedrijven in het gebied, die de ge meente graag verplaatst zou zien. De ideeën die de gemeente heeft met Soest-Midden kunnen worden om schreven als een miljoenenproject. Dat wil niet zeggen dat de gemeen te een grote zak met geld in de han den heeft om het meerjarenplan te realiseren. Hoeveel er beschikbaar is, wil wethouder Bart Krol met het oog op de onderhandelingen niet prijsge ven. De financiering moet deels ko men uit het feit dat bedrijfsgrond goedkoper kan worden aangekocht dan dat de gemeente de grond met woonbestemming verkoopt. "Als ge meente mogen we quite spelen, eventueel licht in de min komen. Het gaat ons om de volkshuisvesting." gemeenten (Wvg) toe te passen. Als bedrijven hun perceel willen verkopen, moeten ze het eerst aan de gemeente te koop aanbieden. Het bedrijf mag niet aan derden verkopen. Een van de uit zonderingen hierop is als de vader de zaak wil overdoen aan zijn zoon. Wor den de gemeente en het bedrijf het niet eens over de prijs, dan laat de gemeen te de rechter bepalen welke prijs rede lijk is. De gemeente mag daar dan niet meer onder bieden en het bedrijf mag niet meer vragen. Bereiken de partijen dan nog geen overeenstemming, dan mag het bedrijf nog niet aan derden ver kopen, tenzij de gemeente vrijwillig af haakt. Als bedrijven op hun huidige plek blij ven, zullen eventuele vergunning-aan vragen op dezelfde manier behandeld worden als nu, beloofde Krol. "ïk wil best weg, maar hoef er niet weg", zei B. Klomp maandag tijdens een informatie bijeenkomst die de gemeente had be legd. De ondernemer wil graag weten of de hoge investeringen, die hij gezien de aard en de ontwikkelingen van zijn be drijf had moeten doen, in de eventuele verkoopprijs kunnen worden doorbere kend. Hij had zich door een makelaar laten vertellen dat niet alles in de taxa tie kan worden meegenomen. "We worden het wel eens", reageerde wethouder Neks Blommers van finan ciën. Wat niet wil zeggen dat de onder handelingen zijn gestart. Dat kan pas indien de gemeenteraad in een extra vergadering op donderdag 15 april ak koord gaat met het voorstel om in dit gebied de Wvg toe te passen. Daarna moet het bedrijf, dat wil verkopen, dat in een aangetekende brief melden aan de gemeente die dan weer acht weken de tijd heeft om te reageren. Ook directeur Haringsma is bereid zijn gelijknamige bedrijf te verplaatsen, hoe wel er wat hem betreft geen noodzaak achter zit. "Ik mag hier nu nog zeventig procent bijbouwen, maar als ze het be stemmingsplan wijzigen (wat de ge meente al aan het voorbereiden is-red.) weet ik niet of dat nog mogelijk is." In tegenstelling tot Klomp en Harings ma wil Dierenspeciaalzaak G.W. Hil- horst aan de Steenhoffstraat blijven zit ten. Ook de Gemar (Parallelweg) staat niet te springen om de wijk te verlaten. Verder gaat het om de percelen van on der meer de Gereformeerde Vrijge maakte Kerk, de sportscholen Budo Ryu en Physical. Blommers en Krol verwachten niet dat er binnen twee, drie jaar woningen in Soest-Midden gebouwd zullen worden. Wat bij Klomp de vraag opriep wat zijn bedrijf in de tussentijd moet doen, want er staan nieuwe ontwikkelingen en in vesteringen voor de deur. Volgens top ambtenaar J. van Gent is dat een reden te meer de onderhandelingen zo snel mogelijk te starten en op korte termijn een andere locatie voor het bedrijf te vinden. Voorkeursrecht Om te voorkomen dat speculanten en projectontwikkelaren de gemeente voor zijn, heeft het College twee weken ge leden besloten de Wet voorkeursrecht Door de gladheid als gevolg van regen val en de snelheid van de bus verloor de chauffeur ter hoogte van de Willibror- dusstraat de macht over het stuur. De Midnet-bus vloog daardoor uit de bocht en botste tegen een boom. Deze boom raakte dusdanig beschadigd, dat hij moest worden omgezaagd. Om de bus weg te krijgen, moest een sleepwagen worden ingezet. Het ongeval in de wijk Soest-zuid bracht woensdagmiddag veel mensen op de been. Een aantal omwonenden schoot te hulp en ving de gestrande reizigers op. De bus moest na het ongeluk worden weggesleept, de boom werd gekapt. Foto: Eemland Pers. In het weekeinde zijn op de Julianal&an en de Koninginnelaan spiegels van au to's vernield. De politie kreeg zaterdag morgen om kwart over vijfde eerste van een aantal meldingen binnen. De spie gels waren van de auto's afgetrapt of ingeklapt. Het College van B. en W, heeft vori ge week besloten de subsidie voor de beide Oranjecomités met f 5350,- te verhogen. Dat gebeurt ter compensatie van de hogere "ge meentelijke" kosten waarvoor de comités komen te staan. Het College heeft vorig jaar besloten dat de comités, zowel in Soest als in Soester- berg, de kosten van het plaatsen van dranghekken, containers etc, op Konin ginnedag en 4/5 mei ophoesten. Tege lijk mochten ze - volgens het vestzak broekzak-principe - opgeven hoeveel subsidie ze extra nodig zouden hebben. Vooruitlopend daarop werd de begro tingspost "Volksfeesten" alvast met 1500 gulden verhoogd. Het omstreden pand op de hoek van de Vredehofstraat en de Regentesselaan. moment ga je je toch echt wel wat din gen afvragen..." Geen spoedeisend belang Voor de voorzitter van de Raad van Sta te was het feit dat er geen sprake was van enig spoedeisend belang - en dus ook geen reden om niet te wachten op herziening van het geldende bestem mingsplan - doorslaggevend om het col lege-besluit tot medewerking aan de kantoorvestiging in het pand Vredehof straat 7 te vernietigen. Het ontbreken van die urgentie klemt volgens de voor zitter des te meer "gezien de ligging van (hoek)woning, die met name is georiën teerd op de Regentesselaan, waardoor het plan niet kan worden aangemerkt als een voortzetting van de reeds be staande kantoorfunctie aan de Vrede hofstraat. De Regentesselaan heeft nu nog het karakter van een woonstraat en dit pand zal het eerste zijn met een kan toorfunctie", aldus de motivering van het besluit. "Het is fantastisch om datgene wat wij al die jaren betoogd hebben op deze wijze door de Raad van State bevestigd te krijgen", aldus Gastelaars. "Kantoren horen niet thuis in een woonomgeving, daarvoor zijn de belangen te verschil lend. Dat bleek direct al in het begin, toen de eigenaar van het pand Vrede hofstraat 7 al die oude bomen rondom zijn kantoor liet verwijderen, terwijl wij er alles aan doen om het groen in onze woonomgeving in stand te houden. Die bomen krijgen we nooit meer terug, maar gelukkig is dat kantoor nu wel van de baan!" Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Achthonderd gulden is de winkelwaar de van de mobiele telefoon die vorige week uit de vitrine van een zaak aan de Laanstraat werd ontvreemd. De daders schakelden het alarmsysteem uit sloegen hun slag. Te hard rijden en een glad wegdek waren de oorzaak van het eenzijdi ge busongeluk op de Plasweg, waar bij woensdag vier gewonden vielen. Twee passagiers moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Een 52-jarige vrouw kampte met nek letsel en werd naar het ziekenhuis in Zeist vervoerd, een 24-jarige vrouw kwam met een gewonde neus in Zie kenhuis Eemland terecht. Op de plaats van het ongeval moest een veertienjari ge jongen zich laten behandelen aan zijn knie, terwijl een 46-jarige vrouw last kreeg van hyperventilatie. Alle slachtof fers komen uit Soest. De drie andere passagiers en de chauffeur kwamen met de schrik vrij. Helaas is dat maar net genoeg om de dranghekken te financieren (terzijde: in het ambtelijk advies is sprake van een klein maar veelbetekenend (freudi aans?) tikfoutje: "drankhekken" staat er). Het Soesterbergse comité heeft 2100 gulden meer nodig, en het Soester gezelschap kan niet met minder dan 1900 gulden extra toe. Al met al krijgt het comité in Soesterberg in totaal dan zo'n 5.350 gulden; Soest doet het met 8.450 gulden. En voor het komende en volgende jaren gaat de post "Volksfees ten" in totaal ook omhoog met 4.000 gulden. straat. De omwonenden, vrijwel allen woonachtig aan de Regentesselaan, heb ben dit besluit vanaf het allereerste mo ment bestreden. Niet alleen omdat er volgens hen geen dringende reden was af te wijken van het (nog recente) be stemmingsplan, maar ook omdat het pand Vredehofstraat 7 is opgenomen in de bebouwingsstrook van de Regentes selaan en zo het begin vormt van hun directe woonomgeving. Volgens omwo nenden kon de gemeente daarom niet volstaan met het verwijzen naar de kan toorvilla's aan de Vredehofstraat om de vrijstelling op de woonbestemming te rechtvaardigen. Bovendien vreesden zij dat - door de medewerking aan een kantoorvestiging in het desbetreffende pand - ook de Regentesselaan successie velijk zou veranderen in een kantoorom geving. Hoekligging "De ligging van de woning Vredehof straat 7 is trouwens vorig jaar opnieuw onderwerp van discussie geworden, toen de gemeente een tweede vergunning verleende voor verdere uitbreiding van het betreffende pand", aldus Gastelaars. "Het meest bizarre daarbij was dat de gemeente tot dan toe ons argument over die hoekligging van ondergeschikt be lang achtte en op het moment dat ze die tweede uitbreiding wilde goedkeuren, hanteerde zij zelf de ligging in onze be bouwingsstrook om haar medewerking aan verdere vergroting van het pand te legaliseren! Overigens hebben we die uitbreiding vorig jaar wel via de recht bank in Utrecht weten tegen te houden, maar inmiddels is de gemeente opnieuw van plan een bouwvergunning voor het zelfde bouwwerk af te geven. Op zo'n Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. "Natuurlijk betekent deze uitspraak een opluchting voor ons", aldus woordvoer ster Gastelaars. "Niet alleen omdat hier mee is vastgesteld dat we al die jaren gelijk hadden, maar vooral ook omdat de gemeente in de achterliggende perio de telkens zo achteloos over onze argu menten heen stapte om het belang van één persoon te dienen. Als je dan zo hard moet knokken om je recht te ha len en je eigen woonomgeving te be schermen, dan klinkt zo'n uitspraak je als muziek in de oren!" De kwestie rond de woning Vredehof- straat 7 begon in 1995, toen de - inmid dels in Brasschaat (B) wonende - A.E de Swaan bij de gemeente informeerde of hij medewerking zou verkrijgen bij het veranderen van die woning in kan toor. Het college zag daar geen pro bleem in en verklaarde zich bereid de noodzakelijke artikel 19-procedure op te starten, daarbij verwijzend naar de ove rige kantoorvilla's aan de Vredehof- De Voorzitter van de Raad van Sta te heeft deze week het besluit, waar mee B W van Soest vrijstelling en bouwvergunning verleenden voor het veranderen van de woning Vredehofstraat 7 in een kantoor met beperkte woonruimte, vernie tigd. Voor de groep omwonenden, die het hoger beroep in Den Haag aanhangig hadden gemaakt nadat zij eerder bij de rechtbank in Utrecht nul op het rekest hadden gekregen, is hiermee een einde ge komen aan bijna drie jaar brieven, bezwaarschriften en (hoorzittin gen.

Soester Courant | 1999 | | pagina 3