4 24 Uur niet eten levert 6,5 mille op Boekenweek Soest 'familiair' evenement Van Breukelen Vastgoed biedt' te koop aan Duurzaamheidsvisie positief ontvangen door Soester politiek 1 ACTUEEL F Cente bij Jasmijn Van Breukelen Vast-goed Assurantiën PAGINA 4 WOENSDAG 17 MAART 1999 SOESTER COURANT PAGINA 5 mal ulpenrallye IA snijdt uw eigen bosje tulpen af... BLOEMENHUIS Zuidpromenade 9-11, Soest, Hartje-Zuid Griftlanders voeren succesvolle actie voor War Child SPECIAL Twintig bekeuringen bij zeven controles Simone Wijnands wint SLAS-verhalenwedstrijd DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist 035-6022871 Steenhoffstraat 58 Bekeuring voor illegaal lessen Service bij Schoemaker Wie vergelijkt leest de Soester Courant de provincie Utrecht van de Stichting Eve- C ontheffing verleend erkeerswet 1994. Dat maandag 12 april 's 13.00 en 16.00 uur een I Utrechtse gemeenten i worden ten behoeve onal historie tulpenral- de Biltseweg, worden •egen in de gemeente Wieksloterweg, Insin- Blieklaan, Foekenlaan, leideweg, Dennenweg! aat, Van Weerden Poel- sfoortsestraat, Richelle- poor. ale Voorlichting plan Soest-Zuid 1995 ver- belanghebbenden een ge- ïdienen, dan moet dat be- Soest, Postbus 2000, 3760 r genoemde verzenddatum aart 1999 vergunning inge- mg. n rberg. er bescherming van het mi- liggen ter inzage van tot 17 30 uur suren. werp-beschikking; geven van de acht; ït in staat Tengen. rechtspraak van de Raad van èn van een VOORLOPIGE de termijn worden gericht aan van State. Voor het instellen i verschuldigd. jn, tenzij voor die datum een De beschikking treedt dan niet -6093593 ;el in de accommodatie-kos- VO gedurende de periode mei :n met december 1999 te ver- 1 f 4.781,00 naar f 6.682,00; aren 2000 t/m 2004 een maxi- ammodatie-subsidie beschik- :n conform het voorstel van iet voorstel van vereniging art 1999; erhoging is toegekend onder aarde dat PVO geen aanspraak naken op een accommodatie- 'anaf mei 2004; g van de subsidie ten lasten te 'an GBR: 423.050.425; egarantie te verstrekken ten be- i f 55.000,00 (raadsvoorstel): r inzage voor de Cie. finan- ïomische Zaken en Cultuur ca. aedrag van Oranje-comité en met f 1.900,00. aedrag van het Oranje-comité /erhogen met f 2.100,00. De esten overeenkomstig bijramen. n veiligheidsoverwegingen en voorwaarden m.b.t, vuurwerk het vuurwerk niet meer aan naar achter de brandweerka- orden afgestoken. ïstig het voorstel van de esluiten de ingebrachte n dhr. A.J.B. van Walsem ongegrond te verklaren. nstig het voorstel van de wet- uiten de ingebrachte bezwaren ibring ongegrond verklaard. irift ongegrond verklaard, ot weigering van de vrij- dhaven. 000 Snij aanstaande zaterdag in Hartje-Zuid uw eigen lentebosje tulpen af. Bij Jasmijn ligt een schitterend veldje voor u klaar met bol en al! Veilingverser kan het niet. 10 Stuks oranje-rode juweeltjes voor maar f. 3,95. Op=op. Dat wel. Wees er vroeg bij. Het wordt gezellig druk bij Jasmijn, zowel binnen als buiten. Onder onze meisjes beweegt zich een stijlvol geklede 'Volendamse'... U kunt kiezen uit 25 soorten tulpen. Een unieke gebeurtenis. Parkiettulpen, dubbele tulpen, Crispa tulpen, prachtige lange Franse tulpen uit de omgeving van Bordeaux. Geniet mee op de traditionele 'Tulpenzaterdag' 20 maart a.s. Welkom! "U belt me net bij mijn eerste bolle tje en kopje soep (groentesoep-red.) weg", zegt H. Wind als hij aan de te lefoon is gekomen. Ook de rector van het Griftland College heeft er dan net 24 uur vasten opzitten. Met enkele collega's en ruim zeventig scholieren uit de hogere klassen raakte hij een etmaal geen eten aan. Drinken was uiteraard wel toege staan. De actie werd gevoerd om een van de projecten van War Child te spekken. De organisatie kan 6.500 gulden tegemoet zien, want die opbrengst werd maandag middag voor enthousiaste deelnemers in Bij zeven controles op verschillende wegen in Soest heeft de politie vrijdag en zaterdag in totaal twintig bekeurin gen uitgedeeld. Dat werd gedaan, om dat auto's verkeerd stonden geparkeerd, de verlichting van fietsen niet deugde, het rode licht werd genegeerd, in de verkeerde rijrichting werd gereden of omdat de gordel niet werd gebruikt. De Boekenweek 1999 (thema: Fa milie-album) heeft ook in Soest op bijna familiaire wijze gestalte gekre gen. De schrijfsters Vonne van der Meer en Annernarie Oster trokken een niet al te omvangrijk maar zeer belangstellend publiek, waardoor de bijeenkomsten wel iets hadden van een optreden in de "familie sfeer". Na de jazz- en poëzieavond in Artis- hock - de zaterdagavond voorafgaande aan de officiële start van de Boeken week -stond het verloop van de week in het teken van de roman- en verhalen- kunst. Op uitnodiging van de Openba re Bibliotheek was de auteur Vonne van der Meer vrijdagochtend te gast in C- drie, waar een goed gevulde grote zaal - vooral dames - met belangstelling luis terde naar haar uiteenzettingen. Ze ver telde dat ze nog nooit ergens zo vroeg had moeten optreden en kon zich daar om wel voorstellen hoe een onderwijzer zich voelt als-ie 's morgens voor de klas staat. Vonne van der Meer benadrukte dat ze "fiction" schreef, zodat haar verhalen niet verward moesten worden met ge beurtenissen of belevenissen in de wer kelijkheid, al bevat elk verhaal natuur lijk wel autobiografische elementen. "De verbeelding is voor mij belangrijker dan het echte." Vervolgens diepte ze de functie en de betekenis uit van het "per sonage" en hoe een (goede) auteur daarvan een mens van vlees en bloed maakt. "Het personage moet in elk ge val een doél hebben." Van minstens even groot belang was volgens haar "het gebeuren tussen de schrijver en de lezer": het delen van een geheim dat niemand anders kent, bij voorbeeld een verborgen fysieke onvol komenheid. "Wat ik als schrijver wil is u als lezer zoveel mogelijk vasthouden, per bladzijde, per regel zelfs." Sympa thie voor de hoofdfiguur is daarbij geen vereiste, en dat vond ze eigenlijk merk waardig. "In het dagelijks leven blijf je wel uit de buurt van iemand die je niet sympathiek vindt." Ze las ter illustratie o.a. fragmenten voor uit "Moed", "Ei landliefde", "Een man uit München", "De reis naar het kind", "Nachtgoed" en andere romans of verhalen. Na de pauze - waarin ze in de boekenstand van boekhandel Van de Ven signeerde - ging ze nog in op vragen die haar uit het publiek werden gesteld. Zaterdagavond was het een stuk minder druk in C-drie, waar de SLAS Annerna rie Oster - o.a. columniste in de Volks krant en HP/De Tijd - had uitgenodigd. "Een moeder van niks" (over haar ei gen lotgevallen als moeder), zoals haar debuut destijds heette, vond ze aardig in het thema passen. Ze introduceerde zichzelf o.a. als type-speelster in het roemruchte tv-programma Hadimassa en radiopresentatrice van de VPRO. In haar werk spelen vooral haar oudersde beroemde acteurs Guus Oster en Ank van der Moer, een belangrijke rol. Ze vertelde met enige gêne dat ze ook een rolletje had gespeeld in de soapserie "Goede Tijden Slechte Tijden". Overi gens bleken haar verhalen vooral van anekdotische aard. Zelf vond ze haar schrijverschap niet erg indrukwekkend: "Jullie hadden hier waarschijnlijk ook liever Connie Palmen gehad, maar die was natuurlijk te duur..." Opvallend was dat ze met de keuze van verhalen om voor te lezen rekening hield met de aanwezigheid van een paar kinderen in de zaal. Indruk maakten sommige van haar "Brieven naar Bo ven", waarin ze als het ware in gesprek gaat met reeds overleden figuren uit w SLAS-voorzitter Nelleke Streefkerk overhandigt de eerste prijs van de verha- len wedstrijd aan Simone Wijnands. haar leven (zoal de hond Bobo). Ook hier was boekhandel Van de Ven pre sent met een boekentafel. Verhalenwedsfrijd Hoogtepunt van de avond was de prijs uitreiking van de verhalenwedstrijd, die de SLAS ter gelegenheid van het tien jarig bestaan had georganiseerd over hetzelfde thema als de Boekenweek: familie. SLAS-voorzitter Nelleke Streef kerk reikte eerst de tweede prijs (f 150,-) uit aan Karin van der Raad- Doornik, voor haar verhaal "Oom Frans", en daarna de eerste prijs (f 250,-) aan de 14-jarige Simone Wij nands voor het bekroonde verhaal "Ik en mijn wonder-opa". Beide verhalen zijn vorige week in deze krant gepubli ceerd. Schrijfster Vonne van der Meer (l.) en Lenora Crom van de bibliotheek. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Veenbesstraat 128 Soest Tel ./Fax: 035 - 601 60 11 de aula van de school bekend gemaakt. Het geld, verzameld dankzij persoonlij ke sponsors, zal door War Child worden gebruikt om kinderen te steunen, die het slachtoffer zijn geworden van een oor log. Om vijf uur ging de vastenactie zondag middag van start. Begonnen werd met een inleiding, waarbij bezinning een grote rol speelde. Vervolgens werd een documentaire van War Child getoond en vertelde een van de docenten over zijn ervaringen in het door oorlog ver scheurde voormalige Joegoslavië. Alle deelnemers overnachtten in het schoolgebouw aan de Noorderweg. Hoewel, veel geslapen werd er niet en Na 24 uur vasten stonden belegde broodjes en koppen soep klaar voor de leerlingen en hun docenten. rector Wind verwachtte maandag dan ook dat de meeste deelnemers die avond vroeg onder de wol zouden krui pen. "De sfeer was goed en iedereen had het besef waarom het ging." De deelnemers volgden maandag ge woon de lessen. Toen de actie maandag middag om vijf uur werd beëindigd, stonden belegde broodjes en koppen soep klaar voor de leerlingen en docen ten die inmiddels goede trek hadden gekregen. ESTAURANT -,rs s,; r - Onze in de wok geserveerde roerbakgerechten Onze beroemde bourgondische lamsschouder? Onze ongeëvenaarde spareribs? Het blijft genieten! (al onze gerechten ook om af te halen) S1HNH0FFSTRAAT 47 SOEST 036-6018252 voor particulieren en bedrijven Bestel tijdig één van onze overheerlijke PAASHAAS SALADES De politie heeft een twintigjarige vrouw bekeurd, die een autorijles bij haar va der volgde. Het tweetal werd betrapt op de parkeerplaats aan de Foekenlaan, waar de vrouw oefende in het achteruit rijden. Een 44-jarige Soester die met zijn auto over het fietspad aan de Nieuweweg reed, kreeg een boete van 120 gulden. Verder werden vorige week op de Van Weedestraat acht automobilisten op de bon geslingerd, omdat ze de parkeer- schijf niet hadden gebruikt. Twee fiet sers die 's avonds zonder licht op de Bosstraat reden, kregen ook een prent. Donderdag schreef de politie bonnen uit op de Smitsweg en de Ossendamweg, respectievelijk voor fout parkeren en het rijden in de verkeerde rijrichting. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs l verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 Gevraagde koopsom f925.000,- kosten koper Gevraagde koopsom ƒ2.585.000,- kosten koper Gevraagde koopsom ƒ364.000,- kosten koper Gevraagde koopsom ƒ615.000,- kosten koper Heinsiuslaan AMERSFOORT (Bergkwartier) Op één van de mooiste plekjes van A'foort gel. helft van dubb. villa met garage en schuur, op 563 m2 grond. (Bouwj. ca. 1952). Indeling: Roy. hal, m.k., toiJ., keu ken, uitgebouwde woonk. Verdie ping: Overloop, 2 ruime sl.k. met aangrenzend balkon en inbouw- kasten, 1 kleinere sl.k., badkamer. Zolder: met vaste trap naar ruime zolderetage m. mo- geüjkh. voor 4e sl.k. Alg.: De woning dient gemoder niseerd te worden. Wieksloterweg SOEST Tegenover de Pijnenburgse bossen gelegen vrijst. semi-bungalow m. dubb. gar., tennisbaan m. kantine en bedr.ruimte (o.a. geschikt voor paardensport) op ca. 13.000 mJ grond. Indeling: Hal lworm. woonk. m. erker en openh., ruime sl.k./kantoor, eetkeuken m. inb.app., bijk. en toil. Verdieping: 3 ruime sl.k., badk. m. ligbad, ap. douche, 2e toil. en dubb. wast. Algemeen: Grote dubb. gar. m. zolder en elek. deuren. De woning is op timaal beveiligd. Ind. bedrijfsruimte: grote geïsol. en beveil. rijtuigenk., opslagruimte, archief en 3 paardenboxen. Algemeen: Buitenbak en tennisbaan m. kantine. Tevens hebben wij nog meerdere woningen en villa's te koop in Soest. Informatie verkrijgbaar op kantoor. H. Schafthof 7 Soest Gelegen aan aanice^^yjfT Jjdvriendeiijk woonerf, mod. mi. en besl. tuin op ca. 144mzW^> Beetzlaan 1 Soest Roy. vrijst. m< (bouwj. 1987) en Gevraagde koopsom Berkelstraat 12 Amersfoort ƒ269.000,- Nabij veelwJri kosten koper n,n9 1 ïd onderh. hoekwo- .VS-~frfTfuin op 111 m2 grond. luien»!: Hirr^/WWiHH.Nl Koninginnelaan 40 Soest Tel: (035) 60179 62 Fax. (035) 602 60 61 Zeven jaar geleden heette het nog het Gemeentelijk Milieubeleids plan. Nu is er sprake van het Soester Duurzaamheidsplan. De contouren van het milieubeleid "nieuwe stijl" stonden woensdagavond op de rol van de raadscommissie SOW/ Milieu. Na drie dialoogrondes met de bevolking was nu de politiek zelf aan zet om richtinggevende uitspra ken te doen over de Duurzaam heidsvisie 1999-2002. Het begrip "duurzame ontwikkeling" staat voor een benadering waarbij het milieubelang niet eenzijdig, maar in sa menhang met andere aspecten, wordt afgewogen. Centraal daarbij staat dat ook de generaties na ons nog een leef baar Soest moeten hebben. Verschillen de fracties constateerden dat dat alles behalve eenvoudig is. Dilemma's te over: een windturbine in de polder zou "groene stroom" kunnen leveren, maar zal door velen als horizonvervuiling worden ervaren. Alleen nog bouwen in de bestaande kemen lijkt een goed idee, maar komt dan niet het laatste beetje groen in de wijk in het gedrang? Bete kent hoger bouwen om het bestaande bedrijventerrein te revitaliseren dat be drijven meer moeten gaan produceren om de kosten op te vangen? Hoe duur zaam is zo'n impuls dan eigenlijk nog? Een ding is duidelijk: een duurzaam en leefbaar Soest krijgen we niet voor een koopje! Balans Wethouder Ten Hove had er in zijn in leidend woord geen moeite mee te er kennen dat de balans ecologie-econo- mje-samenleving in de visie niet altijd gevonden was. De Adviescommissie Milieubeheer vond om die reden de ti tel "Duurzaamheidsvisie" te ambitieus. Ten Hove wilde dit etiket niettemin handhaven, al was het maar om voor iedereen het doel waarnaar wordt ge streefd, helder te houden. E. Huberts (WD) viel hem bij met met de consta tering dat de Duurzaamheidsvisie zich in dit opzicht gunstig onderscheidde van het milieubeleidsplan van 1992. Waar dering had de liberale woordvoerster ook voor het beleidsproces, waarbij de Soester bevolking uitvoerig aan bod is gekomen. De laatste (3e) dialoogronde op 23 fe bruari j.1. was bij iedereen goed in de smaak gevallen. In de op die avond - met behulp van stickers - bepaalde "top tien" van de 32 beleidsambities bleek men zich redelijk terug te kunnen vin den. Evenals A. Mann (GL/PS) vroeg Huberts zich af of deze vorm van inwo nerparticipatie model zou kunnen staan voor toekomstige beleidsprocessen. In dat verband gaf zij aan uit te zien naar de evaluatie, en dan met name naar het totaal van de door het ambtelijk appa raat bestede uren. Rentmeesterschap CDA-er J.P. Lokker was op veel tegen stellingen gestuit. Hoe hiermee om te gaan? Bedrijvigheid en (auto)mobiliteit zijn niet weg te denken uit de maat schappij, maar dit mag de veiligheid en gezondheid van mensen niet in gevaar brengen. Bouwen in de bestaande ker nen kent volgens het CDA zijn grenzen; de woningbehoefte van jongeren zal voor een deel ook in Soest ingevuld moeten worden. Een windturbine in de polder heeft landschappelijke conse quenties. Niettemin zal het CDA zich niet verzetten tegen een onderzoek om alle voors en tegens af te wegen. Scep sis heeft zijn fractie over de alter natieven voor autogebruik. Gezien de autonome groei van de automobiliteit zou een rondweg wel eens de meest duurzame oplossing kunnen betekenen. R. Sielcken (D66) herkende in de op stelling van het CDA weinig van het "rentmeesterschap", dat - naar hij meen de te weten - centraal staat in het ge- dachtengoed van de christen-democra ten. D66 is vol lof over de visie, die voor ligt. De uitkomst van de "top tien" vond hij een illustratie van de stelling van D66 dat veel aan de mondige burger kan worden overgelaten. Zijn fractie vindt dat het hoofdstuk "Buitengebied" er als belangrijkste uitspringt. Met name het onderwerp agrarische bedrijfsbeëin digingen verdient - in overleg met alle betrokkenen, waaronder ook de provin cie - nadere uitwerking. Hij pleitte er voor om na te gaan welke subsidiemo gelijkheden er zijn voor ecologisch be heer. Binnenklimaat De PvdA-fractie wees er bij monde van A. Trippaers op dat de afweging econo- mie-ecologie noodzakelijk, maar tegelijk ook moeilijk is. Maar er zijn meer span ningsvelden. Als voorbeeld noemde hij de "nationale kierenjacht" om woningen te isoleren. Gevolg is dat nu extra tech nische ingrepen nodig zijn om de kwa liteit van het binnenklimaat in woningen te verbeteren. De relatie werken-mobi- liteit komt volgens de sociaal-democra ten onvoldoende uit de verf. Informatie over de resultaten van het vervoersma nagement bij de gemeente en de activi teiten en het Regionaal Vervoerscen- trum Eemland ontbreken geheel. Zon versus wind J. Bijman (Gemeentebelangen Groen Soest) gaf aan dat na de aanvankelijke scepsis van haar fractie de waardering na de dialoog op 23 februari aanmerke lijk-was toegenomen. Niettemin kwam zij met een serie kritische kanttekenin gen. Die sloegen onder meer op de in zet van milieucommunicatie, over het ontbreken van iets over de functie van Spullenhulp; idem over sanering van bodemvervuilingen, enz. Ook GGS zet vraagtekens bij de duurzaamheid van de ambities voor de revitalisering van het bedrijventerrein Soestdijk. GGS pleitte ervoor het Bosbeheersplan te verbreden tot een Natuurbeheersplan, zodat ook heide, stuifduinen en aanliggende gebie den daarin kunnen worden meegeno men. Bijman wees erop dat Soest niet alleen aan Amersfoort grenst en ook met Zeist en Baarn zal moeten over leggen. Ook waarschuwde zij voor het openstellen voor recreatie van kwetsbare gebieden als de Vlasakkers en de Stom- pert. J. van Vuuren (SGP/GPV/RPF) pleitte ervoor om juist bij herstructurering bin nen de bestaande kernen mogelijkheden te scheppen voor combinaties van wo nen en werken, zoals b.v. "kantoor aan huis". Gezien de horizon vervuiling staat zijn fractie gereserveerd tegenover het oprichten van windturbines. Met GGS is zij van mening dat toepassing van zonne-energie e'en goed duurzaam alter natief kan zijn. Uitvoeringsplan Voorzitter Ten Hove kon zich beperken tot een korte beantwoording op hoofd lijnen. Het ambtelijk werkteam en het externe adviesbureau zullen de komen de weken de aan de taakstellingen ge koppelde projecten en producten verta len in benodigde budgetten en mens uren. Voor zover deze op intensivering van beleid of nieuw beleid neerkomen, zullen deze mee concurreren met de beleidsvoornemens voor de meeijaren- begroting 2000-2003. Het geheel van de gehonoreerde projecten en producten vormt als uitvoeringsplan het sluitstuk van het uiteindelijke Duurzaamheids plan, dat de gemeenteraad op 24 juni a.s. zal vaststellen.

Soester Courant | 1999 | | pagina 5