Woonpassé ge Soest Visser h s.»/-splitsing nogmaals onder de loep 2e Paasdag Paasshow van 11-17 uur geopend. Gemeentepenning voor Piet van Doorn Boomfeestdag 1999 in Soest 1 ACTUEEL r IS (m/v) A QITAK Forse celstraffen geëist tegen Soester inbrekers Goede smaak en Aanmelden actie Zomerschoon ZijcfeSloemen JjAGINA;' i WOENSDAG 31 MAART 1999 Commissaris der Koningin Boele Staal op werkbezoek in Soest SOESTER COURANT PAGINA 3 - 2.« 's avonds ieks') ULP m/v Bewaar de Soester Couranten! Er komt een Soester Logo Puzzel Bij afscheid als voorzitter Historische Vereniging Middelman Een onbezorgde Pasen? De Soester Duinen EXCELLENTE KWALITEIT GAAN HAND IN HAND Politie schrijft 54 bekeuringen uit Gevraagd VASTE BEZORGERS Heilighe daghen 'Specialist^ Ook voor service moet u bij ons zijn ade 100 gram.. i ie bezig met HAVO/ tegenover klanten, heb lan een briefje met pas- IA Soest chikbaar bent. 'RGCENTRA soest igshuizen voor ouderen: fwoners) te Soest en p korte termijn gevraagd: 3den in de appartementen ïken (maandag t/m vrijdag vaardigheden voor de dage- •heden. fsprekken met ouderen. periode van één jaar met in /erzorgingshuizen. zich wenden tot aoest, locatie Molenschot, I De provincie Utrecht zal nog eens kij- I ken of de reconstructie van de T- I splitsing Biltseweg-Koningsweg aan de zogenoemde 'Black Spots' lijst kan worden toegevoegd. Dat heeft Commissaris der Koningin Boele I Staal donderdagmiddag gezegd tij- I dens zijn werkbezoek aan de gemeen- J te Soest I De vriendelijke woorden van de sym- pathieke opvolger van jonkheer P. I Beelaerts van Blokland lijken voorals nog niet meer dan een beleefde opmer king tijdens zijn eerste werkbezoek aan Soest. Toezeggingen deed de CdK na- tuurlijk niet. In februari liet de provincie nog zonder omwegen weten dat de splitsing voor lopig niet in aanmerking komt voor een herinrichting. Soest wil het verkeers punt graag zo snel mogelijk aanpakken, omdat het de kop vormt van de Ko ningswegroute. Daarbij denkt de ge meente aan onder meer langere voor- sorteerstroken, zodat het (wachtende) afslaande verkeer het doorgaande ver keer niet belemmert. De werkzaamheden kunnen niet aan vangen zonder goedkeuring van de provincie die een deel van de grond in eigendom heeft. De provincie heeft een prioriteitenlijst samengesteld van zestig locaties, maar de T-splitsing in Soest staat er niet op. Staal: "De pro vincie kijkt vooral naar de veiligheid en de doorstroming. De gemeente be klaagt zich dat de kruising niet op de lijst staat en daarom gaan wij er nog eens over praten." De CdK stelde bovendien dat de re constructie nadrukkelijk in samenhang valt met de rotonde die verderop ligt en waar kan worden afgebogen naar Den Dolder en Zeist. De doorstroming laat daar in de spits veel te wensen over. Iedere werkdag staan er files van hon derden meters. Die rotonde zal veel eerder aan de beurt komen dan de T- splitsing in Soest. Een nog groter knelpunt in de Ko ningswegroute is de spoorwegover gang in Soest-zuid. Staal liet zich daar niet echt over uit. "Als provincie heb ben we daar geen rechtstreekse zeg genschap over." Ook met betrekking tot de ontwikke ling van een ontsluitingsweg aan de oostkant van Soest wees de CdK naar de verantwoordelijkheid van de ge meente. "Dat is niet primair voor mij ter beoordeling, maar als de gemeente met een plan komt, is de provincie be reid daarover te praten en eventueel samen te werken, ook in financiële zin. De provincie voelt zich ook verant woordelijk voor de gemeentelijke pro blematiek. Dat hebben we onlangs nog getoond bij bijvoorbeeld de rondweg in Houten en bij Vathorst." Soesterberg Wat betreft het busplan voor Soester berg is de gemeente aan zet, gaf Staal aan. Het plan om de bus uit de Rade- makerstraat te weren, heeft veel voeten in aarde. "Het is een kwestie van tech niek en financiën. Het is aan de ge meente te kiezen of de route moet worden veranderd. De zijstrook van de Commissaris der Koningin Boele Staal bracht donderdag een werkbezoek aan Soest. Hij werd ontvangen door burge meester Hans de Widt met wie hij over onder meer de T-splitsing bij de Biltse- weg en het busplan in Soesterberg van gedachten wisselde. Amersfoortsestraat lijkt de provincie een goed alternatief, maar dat is een fi nancieel vraagstuk." Volgens burge meester Hans de Widt zal wethouder Pieter ten Hove binnenkort de provin cie uitnodigen voor overleg over het busplan. Uitbreiding van de woonkern in Soesterberg is niet actueel. Woning bouw in deze dorpskern past niet in het Streekplan en het lijkt Staal uitgesloten dat daar binnenkort verandering in komt. "We moeten goed kijken hoe we de leefbaarheid hoog houden, dus moeten we niet te veel uitbreiden," al dus de CdK die tevens wees op de ge luidzone. "Er is weliswaar minder vliegverkeer, maar Soesterberg heeft een NAVO-bestemming en, neemt u dat maar van mij aan, dat duurt in ie der geval nog langer dan een jaar." Burgemeester Hans de Widt heeft vorige week dinsdag, tij- sinds 1982 en vervulde diverse andere bestuursfuncties in het dens de jaarvergadering van de Historische Vereniging Soest, Soester verenigings- en sportleven. Tijdens de bijeenkomst in de gemeentelijke erepenning uitgereikt aan Piet van Doorn, het Gildehuis werd Wim de Kam benoemd tot opvolger van scheidend voorzitter van de HVS. Hij leidde de vereniging Plet van Doorn. 7000 m* COMPLEET WOONPLEZIER U] mfödeiwo,- <**sV WONEN Birkstraat 99 te Soest. Telefoon 035 - 601 10 04. Vrijdag koopavond. MEENEEMMEUBELEN Birkstraat 101 te Soest. Telefoon035 - 601 34 03. Vrijdag koopavond. Met het hele gezin genieten van een knapperig verse brunch met daarbij allerlei heerlijkheden waar de Pasen om bekend staat en natuurlijk eieren zoeken voor de jeugd. Beide dagen vanaf 12.00 uur voor een vriendelijke prijs van 32,50 p.p. Kinderen speciale tarieven, 's Avonds serveren wij een 4-gangen keuzemenu vanaf 39,50 in onze BRASSERIE en een 3-gangen gourmetbuffet voor 37,50 p.p. RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 035 - 603 60 10 Tegen twee mannen die in december een aantal inbraken pleegden in Soest, zijn donderdag bij de Utrecht se rechtbank gevangenisstraffen geëist. Een 40-jarige Soester hoorde vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk, eisen. Tegen een 28- jarige plaatsgenoot eiste de officier van justitie acht maanden. Het tweetal werd op 13 december op gepakt na een snelkraak bij een juwe lier in Bilthoven. De politie vond in hun wagen enkele horloges. De 40-ja- rige verdachte gaf toe dat hij met een bijl een ruit had ingeslagen. Veel keus had hij niet, want de politie trof zijn vingerafdrukken vrijwel overal aan. Deze verdachte bekende ook betrok kenheid bij een aut'okraak en twee wo ninginbraken in Soest. Ook op deze plekken vond de politie overal vinger afdrukken. De Soester vertelde dat hij samen met zijn medeverdachte hard drugs kocht van de buit. Op de zitting verklaarde hij dat dat hij graag wil wor den opgenomen om van zijn verslaving af te komen. De man maakte tegenover de politie schoon schip naar eigen zeggen omdat hij met zijn gezin een nieuw leven wil de beginnen. Zijn raadsman, mr. R. Veerman suggereerde dat zijn cliënt bijna expres overal sporen had achter gelaten. Officier van justitie mr. M. Hoekendijk toonde enig vertrouwen in de toe komst van de Soester en eiste daarom een deel van de straf voorwaardelijk. Hoekendijk was veel minder te spreken over de houding van de medeverdach te, die minder op zijn kerfstok had. Hoekendijk liet ook dit meewegen. De 28-jarige verdachte vertelde dat de beide mannen wel steeds samen op pad waren gegaan, maar dat hij steeds achter het stuur had zitten wachten. Hij verklaarde geen benul te hebben wat zijn vriend allemaal uitvoerde. Hoekendijk beoordeelde deze verkla ringen als leugenachtig. Raadsman mr. L. de Leon meende dat er te weinig bewijs is om zijn cliënt te beschuldigen van het medeplegen van de snelkraak in Bilthoven. Volgens De Leon was er hoogstens sprake van het juridisch minder ernstige medeplichtigheid. Over de andere feiten was de raadsman de zelfde mening toegedaan. De rechtbank wees een verzoek van De Leon af om het voorarrest van zijn cliënt op te heffen. De andere verdach te mag van de rechtbank eind maart wel een dagje op eigen gelegenheid naar het ziekenhuis. Officier Hoeken dijk noemde dit een mooie test voor de Soester. De uitspraak is op 8 april. In het kader van de Boomfeestdag heeft wethouder Pieter ten Hove op 24 maart de leerlingententoonstel ling "Rondom de boom" feestelijk geopend. De tentoonstelling in het Milieu Educatief Centrum De Kwe kerij aan de Molenstraat was het eindresultaat van het natuureducatief kunstproject "Rondom de boom", dat in de maanden februari en maart op een aantal basisscholen in Soest.en Soesterberg heeft gedraaid. In plaats van het planten van bomen had het Milieucentrum De Kwekerij er dit jaar voor gekozen om een alterna tieve Boomfeestdag te organiseren. Tot en met 18 maart heeft in de Kwekerij de tentoonstelling 'Rondom de boom' van de kunstenaar Oscar van Doorn gestaan. Deze kunstenaar laat zich bij zijn werk vooral inspireren door het landschap en door bomen in het bij zonder. Met zijn werk wil hij mensen en in dit geval kinderen op een andere manier naar bomen laten kijken. Oscar Onze voorjaarskollektie in de betere merken hebben wij in huis: o.a. Desch, van Gils, Arrow, Wellington of Bilmore, Paul Shark, State of Art, Konen, Marz, Point, Schiesser, John Miller, Trenco, Jaguar, Pierre Cardin, Wimmers, Yves St. Laurent, Sportman. Winkelcentrum Hartje-Zuid, Soesterbergsestraat 51, Soest De politie heeft maandag op ver schillende locaties in totaal 54 be keuringen uitgedeeld. Ben en papier werden onder meer tevoorschijn ge haald op de Nieuweweg, waar 25 van de 420 gecontroleerde automobilis ten hun gordel niet droegen. Elf ande ren werden betrapt op de hard rijden. Op de Albert Cuyplaan passeerden 75 voertuigen tijdens een gordelcontrole. Drie bestuurders werden opgeschre ven. Op het Dalplein en het Raadhuis plein stopte de politie een bon onder zes ruitenwissers van auto's, die te lang stonden geparkeerd of waarvan de be stuurder geen parkeerschijf had ge bruikt. In de avonduren werd zesmaal proces verbaal opgemaakt op de Molenstraat, omdat de verlichting van een voertuig niet in orde was en op de Sweelin- ckstraat en de Krekel greep de politie drie keer naar de borstzak. Drie vissers werden bekeurd, omdat ze geen ver gunning hebben om van de vijvers ge bruik te maken. Dat is alleen toege staan voor leden van de Snoekbaars. 1 Aanmelden: tel. 601 41 52 Wethouder Pieter ten Hove opent de tentoonstelling in de Kwekerij. Rechts natuurkunstenaar Oscar van Doorn. van Doorn had voor leerkrachten een workshop gehouden, waarin hij hen heeft laten zien hoe zij met hun leerlin gen met het 'gevonden landschap' (van takken tot splinters) aan de slag konden gaan. Geïnspireerd door de houten kunstwerken van de kunste naar en begeleid door hun leerkrachten hebben leerlingen uit groep 4/5/6 van een aantal Soester en Soesterbergse basisscholen kunstwerken gemaakt. Deze kunstwerken hadden een plaats in de leerlingententoonstelling 'Rond om de Boom' die tot en met het afge lopen weekeinde stond opgesteld in het Milieucentrum, met creaties van de kinderen van basisschool De Werveling, OBS Overhees, de Prins Willem Alexanderschool en de St. Carolus- school. Chrysler Stratus v.a. 49.995,- Zaken oof.n? Chrysler Jeep Bosboom heel t een bcel leao» va» vakbekwame specialisten in huis om hel u als klant naar de zin Ie maken. Daarom nodigen wij u graag uit in onze showroom, dan kunt u zelf ervaren hoe hel is om met ons zaken te doen Mocht u in een van onze nieuwe Chryslers een proefrit willen maken of eerst uitgebreide informatie ontvangen, bel gerust. /jjS\ Chrysler/Jeep Bosboom-Soest Jeep Birkstraat 105 &Oadge Tel.: 035 - 601 31 56 'Komm, susses Kreuz' (Bach) Hef verhaal gaaf daf Petrus omgekeerd is gekruisigd, omdat hij niet zo als zijn Heer gekruisigd wilde worden. Een andere apostel ook niet. Dat ging met gespreide armen en benen. Zie het Andreaskruis bij spoorwegovergan gen. Zo had je het Griekse kniis (vier gelijke benen), het Latijnse kruis (met verlengd vierde been), hef hakenkruis (swastika), het Katharenkruis, etc. Het Malthezer of Johanneskruis is terug te vinden in het Hugenotenkruis. Waarschijnlijk hebben de Assyriërs de kruisiging voor 't eerst als straf toe gepast. Door de hele oudheid vinden we deze straf. Heel specifiek bij de Ro meinen. Bij de Phoeniciërs kreeg het kruis de betekenis van offerande. Het offer is al zo oud als de wereld en terug te vinden tot bij de meest primitieve stammen in de oerwouden van Afrika: een gekruisigde aap als zoenoffer. Al van oudsher moeten goden en mensen met elkaar verzoend worden. Volgens de christenen moet de kruis dood van Jezus eens en voor altijd een einde maken aan de bloedstroom van (dier)offers om JWHW gunstig te stemmen. "God offert zichzelf om zich zelf aan zichzelf te verzoenen", zegt ds. Herman de Wilde uit Soest. Uit enquêtes in ons land is gebleken dat hele volksstammen (dus ook Klaar- Waters, Soesterbergers, Overheesers, Smitsveners en Soestzuiderlingen) niet weten waar Witte Dondenlag, Goede Vrijdag, Stille Zaterdag en Pa sen voor staan. Via Radio Soest gaan wij deze week alle feiten en symbolen uit de doeken doen op 2 april (14.00 uur) en op 5 april (11.00 uur). Constantijn Huygens schreef in 1645 het gedicht "Paeschen",het vijfde van de negen wonderbaarlijke sonnetten die de Heilighe Daghen vormen. Vol gens Gerrit Komrij is "Piieschen" het mooiste gedicht uit de hele Nederland se letterkunde. In zijn bundel "In Lief de Bloeyende" (1998) schrijft hij er over: "Je zou buiten adem raken als je het al lemaal zou willen bijhouden: dat over springen en vice versa, van Pascha naar Pisen, van magisch offerlam naar het paaslam Christus, van zeegolven naar bloedgolven, van het bloed als talis man naar het bloed als erfzonde, van het verdoemd zondaarsbloed naar het bloed aan de deurposten van onze uit verkoren ziel, van het ik naar de mythe, van de tijd nu naar de tijd toen, van het eerste Pascha naar de eeuwige terug keer, van de schrik als dreiging naar de schrik als redding, van God als leeuw naar God als lam, hou me vast, het is een sonnet om duizelig van te worden." In beide radioprogramma's leggen Herman en ik de hele materie voor u bloot. Alleen het mysterie blijft. Op 28 en 29 mei vindt voor de twee de keer in Soest de actie Zomer schoon plaats. Zomerschoon heeft vorig jaar bewezen een echt feest te zijn. Soesters die hun buurt een warm hart toedragen hebben op verschillen de manieren een bijdrage geleverd aan een mooiere omgeving. Ook een aantal scholen heeft meegedaan. De gemeente hoopt dat dit jaar het aantal deelnemers nog toeneemt. Wie mee wil doen en deze week geen aan meldingsformulier heeft ontvangen kan dit alsnog aanvragen bij de gemeente Soest, afdeling Groen en Milieu, tel. 6093709. We leven graag in een schone en opge ruimde buurt. Zoiets ontstaat niet van zelf. Het betekent dat we onze woon omgeving schoon en aantrekkelijk moeten houden. Daar zet de gemeen te zich natuurlijk voor in. Maar de hulp van bewoners en verenigingen en scho len is hierbij ook hard nodig. Heel veel plekken kunnen wel eens een extra opruim- of opknapbeurt gebruiken. Buurtbewoners weten deze plekken vaak maar al te goed te vinden. Iedereen kan meedoen aan Zomer schoon: bewonersorganisaties, huur derscommissies, scholen, sportvereni gingen, maar men kan ook gewoon een aantal buren vragen om mee te doen. Goed voor de buurtcontacten! Wie weet is dit de start voor een jaarlijks buurtfeest... Gereedschap, zoals handschoenen en vuilniszakken, wordt door de gemeen te ter beschikking gesteld. De gemeente haalt na afloop het afval op. De wo ningcorporaties SCW en Achtgoed trackteren ieder die de handen uit de mouwen steekt. De gemeente wil graag met bewoners samen werken aan een betere leefom geving. Daarom vraagt zij iedereen om mee te doen. Met vele kleine inspan ningen bereiken we een groot resultaat! Men kan telefonisch een aanvraagfor mulier opvragen bij de gemeente Soest, tel 6093709. Hier kan men ook nade re informatie krijgen. Bij UzzyU decoraties ziet U de mooiste boeketten van zijdebloemen. Verkoop en verhuur. Welkom in Soest aan de Beukenlaan 15a. Telefoon: 035 - 6027108 Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1999 | | pagina 3