Rabobank Soest-Baarn Korfbalprijzen Desmond Tutuschool David den Besten is de beste...! er van! Paassfeer in 'Hartje-Zuid 'i HANDEL WANDEL f GROENEVELD Leerling-koks halen 3e prijs op nationaal kampioenschap Surprise party? GROENEVELD I Gilde verkoopt weer gras 'Levende geschiedenis' in Kasteel Groeneveld Fr lp paasbezoek bij de boswachter PAGINA R WOENSDAG 31 MAART 1999 SOESTER COURANT PAGINA 9 is geopend op: Goede Vrijdag2 april, van 9 tot 5 uur Zaterdag, 3 april, van 10totl uur Kantoren: Kerkplein 9 te Soest Eemnesserweg 26 te Baarn Algemeen Telefoonnummer035 - 609 63 33 Veroorzaker van botsing rijdt door ondanks schade Snorfietser botst tegen lichtmast Patrick Breukel en Jeffrey v.d. Broek Poëzie en muziek in de raadzaal Ook eindzege voor De Bron en PWA-school bij Eemvogels KORFBAL 1 Feestelijke prijsuitreiking bij Van de Ven Bushokje beklad 'Paasei als Kunstei' in kasteel Groeneveld Verkoop op 6 april, teren op 31 augustus Bijzondere concerten in Groeneveld Zaterdag 3 april: Museumweekend 10 en 11 april rH V (wcrcLe, ittel. 035-6012424 ÏLWESTRA n Taxaties ig Advies? een afspraak isplein.nl) Unicef-stand bij liff AH-Smitshof "TTJTï johkonhI'. OOK KON'1)H Origineel In het seizoen 1996/97 heeft Piccol'opera al geconcerteerd in Kas teel Groeneveld Het toen aanwezige publiek reageerde zeer enthousiast. Het bestuur van de BNW voelt zich dan ook zeer vereerd dat deze première in Kasteel Groeneveld wordt gehouden. Nadere gegevens betreffende toe gangsprijs worden z.s.m. medegedeeld. Het andere concert op zondag 11 april zal worden verzorgd door de groep "Nelja". Deze groep brengt Skandina- vische liederen en dansen. Voor drachtskunstenaar Johan Wolder ver telt tussen de bedrijven door een paar korte Skandinavische sprookjes. De le den van Nelja zijn: Retty de Bruine - piano, Bas van Geel - gitaar en zang; Piet Kolderman - viool; Maija Lisa van der Kolk - kante- le, psalter, draailier en zang. Kaarten voor dit laatste concert zijn te reserveren bij de receptie van Kasteel Groeneveld tijdens kantooruren: di. t/m vr. 10.00-17.00 uur; za en zo 12.00-17.00 u. (035 5420446) Tevens zijn kaarten te verkrijgen vanaf drie kwartier voor aanvang van het concert in het Kasteel. De toegangsprijs voor dit concert bedraagt voor volwassenen f 12.50 -, kinderen tot 12 jaar f 7.50. Twee leerling-koks uit Soest, Patrick Breukel en Jeffrey v.d. Broek, hebben vorige week de derde prijs gehaald tijdens de nationale kampioenschap pen voor VBO-horecascliolen. Ze kwamen uit in het team van College de Brink in Laren. Behalve de Soesters bestond het team uit gastvrouw Kim Bommezijn uit Al- mere, die op het onderdeel gastheer/ gastvrouwschap de eerste prijs binnen haalde. De wedstrijden werden georga niseerd door de Stichting Nationale Culinaire Manifestatie, onder auspici ën van de Nederlandse Club van Chef koks. V.l.n.r, Patrick Breuke, Kim Bomme zijn en Jeffrey v.d. Broek. De jonge Soesters namen deel aan het onderdeel koken van een viergangen menu voor 6 personen. In januari had den ze daarvoor een omschrijving en een grondstoffenlijst (per gang) gekre gen. Aan de hand daarvan moesten ze een origineel, goed ogend en goed smakend gerecht maken. Deze gerech ten moesten tijdens de wedstrijd wor den gekookt, waarbij de koks werden beoordeeld op ontwerp en vaktechniek tijdens de bereiding. Dat oordeel werd geveld door een jury van chef-koks en meesterkoks. De auto van een 38-jarige inwoonster van Soest is in de nacht van woensdag op donderdag ernstig beschadigd ge raakt door een eenzijdige botsing. De veroorzaker ging er snel vandoor, maar een aantal onderdelen van zijn auto la gen op straat. De vrouw was wakker geworden van een harde klap en hoor de een auto met piepende banden wegrijden. Toen ze poolshoogte nam, zag ze dat haar auto zeker een meter of zes was verplaatst en aan de voorzijde was ingedeukt. Aan de hand van de sporen, vermoedt de politie dat de da der in een rode Ford Siërra reed. Twee gewonden vielen te betreuren bij een eenzijdig ongeval op de Konings weg. Een zestienjarige snorfietser botste nabij de Eigendomweg tegen een lichtmast. Hij kwam ten val en moest met verwondingen aan zijn hand en been naar Medisch Centrum Molendael in Baarn worden gebracht. Zijn duopassagier (18) liep een zere voet op. De snorfiets en de lantaarn paal raakten beschadigd. KASTEEL NATIONAAL CENTRUM RAAW1V VOOR BOS, NATUUR UiAAIVn EN LANDSCHAP Tel. 035 - 542 04 46 Hef Groof Gaesbeeker Gilde houdt op dinsdag 6 april een openbare ver koping van het gras dat van zijn wei landen afkomstig is. In het Gilde- huis aan de Steenhoffstraat, waar de bijeenkomst om 20.30 uur begint, wordt ook de naweide verpacht. Al leen leden van het Gilde kunnen deel nemen aan de verkoop die onder toe ziend oog van notaris J. Jager plaats vindt Elk jaar verkoopt het Gilde de grasop brengst van de ruim tien hectare grond die het bezit. Eens in de vier jaar wordt het geld verteerd, dan wordt gespro ken van 'teeijaar' en in 1999 is het weer zover. Soep, (draadjes)vlees, aard appelen en rijst worden op dinsdag 31 augustus aan de leden geserveerd in de feesttent op de Blaak aan de Ferdi- nand Huycklaan. Het gilde verwacht dat achthonderd leden aanschuiven. Deze bijeenkomst vormt tevens de afsluiting van de jaar lijkse gildefeesten. Vroeger al maakte vlees een belangrijk onderdeel uit van de maaltijden. In die tijd was dat een traktatie, omdat het niet tot het dage lijks voedsel kon worden gerekend. Een goede opbrengst van de grasver koop is nodig om het teren te kunnen volhouden. Vanaf het eind van de vo rige eeuw is het teren een vierjaarlijkse activiteit geworden. Daarvoor werd de opbrengst nog jaarlijks opgemaakt. Op 31 augustus worden de tafels ge dekt voor het teren. Het Gilde verwacht dat achthonderd leden aanschuiven voor de vierjaarlijkse maaltijd. Omdat het verenigingsleven in de pe riode 1930-'60 niet zo actief was, werd in die jaren het geld uitgekeerd aan de leden. Er was te weinig om echt van te teren, maar de laatste decennia is er weer sprake van een traditie. Het teren wordt voorafgegaan door het dansen om de gildeboom. Tijdens de dans zingen de leden het gildelied Babyloontje. In verband met de nauwe band die het Gilde heeft met de rooms- katholieke gemeenschap, wordt tevens een speciale eucharistieviering gehou den. De openbare verkoping gaat gepaard met enkele regels. De leden die gras kopen, mogen het alleen zelf gebrui ken. Hetzelfde geldt bij de pacht van de naweide. Onder bepaalde voorwaar den mag de koper of de pachtpr het overdoen aan een bekende, maar daar voor moet eerst de toestemming van de landcommissie (het gildebestuur) wor den verkregen. Het Groot Gaesbeeker Gilde bezat rond 1400 al landerijen. Op dit mo ment heeft het ruim tien hectare grond in eigendom. Het grootste gedeelte daarvan is gelegen in het gebied tussen de Lange Brinkweg en de Eem en in de buurt van de spoorlijn Baarn-Soest. De uitslag van de Rinke Tolman poëzieprijsvraag van de gemeente Soest wordt door burgemeester Hans de Widt bekend gemaakt op vrijdag 16 april a.s. tijdens een openbare bijeenkomst met veel mu ziek en poëzie in de raadzaal van het gemeentehuis. De Baarnse compo nist "Stormvogel" heeft voor deze gelegenheid speciaal twee land schapscomposities geschreven, die op 16 april worden uitgevoerd. De toegang is gratis. De jury, bestaande uit Nelleke Streefkerk (voorzitter van de Stich ting Literaire Activiteiten Soest), Jan Nies (dichter te Hasselt), Lenora Crom (bibliothecaresse), Jef van de Sande (letterkundige te Amers foort) en Jan Visser (secretaris van de jury) zijn deze week bezig de 202 ingezonden gedichten over het thema "Veranderend Landschap" te beoordelen. Volgende week volgen nadere bijzonderheden van de S.L.A.S. Leerlingen van de Desmond Tutus chool hebben drie hoofdprijzen in de wacht gesleept tijdens het korfbal- toernooi van de Eemvogels. In Aqua Indoor was de basisschool aan de Molenstraat in drie van de zes poules de sterkste. De wisselbekers voor de groepen vijf en zes kwamen terecht bij De Bron en de Prins Willem Alexanderschool. In de wedstrijden voor de groepen 7 en 8 bracht de Desmond Tutuschool verre weg de sterkste vertegenwoordiging binnen de lijn. In de poules A, B en C werd de eerste prijs opgeëist. In poule A-poule scoorde deze school twintig maal en kreeg het geen doelpunt tegen. In de B-poule was het spannender en was de Insingerschool vrijwel gelijk waardig. Dankzij een beter doelsaldo won de Desmond Hituschool toch het toernooi, evenals in poule C. Voor De Bron was er nog een tweede hoofd prijs, doordat een team de D-poule won. Alle deelnemers kregen een vaan tje, een sticker en de korfbalkrant mee naar huis. Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. Twee jongens uit Soest zullen via het HALT-project een alternatieve straf moeten uitvoeren, omdat ze vorige week een bushokje bekladden. Ze wer den betrapt op de Nieuwstraat. De jon gens zijn veertien en vijftien jaar. KASTEEL k NATIONAAL CENTRUM RAAHN I VOOR BOS, NATUUR U/VAKIYJ.^ EN LANDSCHAP Tel. 035 - 542 04 46 J De Baarnse Muziekkring organiseert twee concerten op zaterdag 10 april en zondag 11 april. Aanvang van beide concerten: 20.15 uur in de Hasselaer- zaal van Kasteel Groeneveld. Zaterdag 10 april vindt de Nederlandse premiè re plaats van het nieuwe programma van Piccol'opera getiteld: "Zeep- KusT". Soest erbergsestraat 188 Soest 035 - 603 60 10 chainp i rugdelen geven verstelbare voetjes ontdekking. 834 iet het karakteristieke Dpen onderzijde geeft :hte leefmeubel. zeer scherp geprijsd; GQ$r voor f6.195- Tijdens het Museumweekeinde kunt u in het Baarnse Kasteel Groeneveld opnieuw kennismaken met "Levende geschiedenis". U maakt de aankomst van de familie Hasselaer mee in hun buitenplaats. De natte koude winter van 1775-1776 beleefden zij in hun fraaie woning te Amsterdam, maar juist in dit weekein de betrekken zij weer hun zomerverblijf in Baarn. Samen met zijn oudste en jongste dochter, vergezeld door hun gouvernante, worden zij op Groene veld ontvangen door hun personeel, de castelyn en dienstmeid. Als gast is ook de dichter Jan Punt aanwezig en hun sfeervolle 18c-eeuwse kledij zal een extra tintje geven in de toch al zo fraaie net geheel verbouwde Buitenplaats. Elk jaar tijdens het Museumweekeinde is de familie Hasselaer te zien en te ho ren. Ze spelen geen toneel, ze zijn de bewoners van Huis Groeneveld in 1776. Ze vertellen u de laatste nieuw tjes van de afgelopen winter uit Am sterdam. Vader Hasselaer heeft voor dochter Wendela, een getalenteerde bespeelster van het clavecimbel, het nieuwste van het nieuwste gekocht in Londen: een piano-forte, de voorloper van de piano en de vleugel. Zij heeft in Amsterdam al enige tijd geoefend en zal vanwege de terugkeer in Groene veld en ter ere van hun gewaardeerde gast, de dichter Jan Punt, op dit nieu we instrument spelen. Vroege-vogelwandeling Zondagmorgen, aanvang 05.30 uur, met de boswachter van Staatsbosbe heer en leden van de Gooise Vogel werkgroep op pad om te luisteren naar het wakker worden van de vogels, het wakker worden van de natuur. Geheel gratis. Voor het aansluitende feestelij ke ontbijt moet u wel even reserveren. De kosten zijn fï. 15,00 pp, kinderen 6 t/m 11 jaar fl. 10,00. Kasteel Groene veld is die dag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Luisteren en kijken Maak een wandeling over het land goed Groeneveld in gezelschap van Hanneke Groenteman en luister naar het landschap en kijk naar de muziek, uitgezocht door Han Reiziger. Een Klankschapwandeling. De wandeling duurt ongeveer anderhalf uur. Een 'walkman' en een boekje met route kaart en achtergrondteksten zijn voor fl. 7,50 verkrijgbaar aan de balie van het Kasteel. Zaterdag en zondag vanaf 12.00 uur. Schatkamer Er leeft en groeit van alles in een bos; een bos zit vol verrassingen. Dat blijkt wel uit de collectie voorwerpen uit het bos, verzameld door de boswachter. Op de zolder van de Orangerie kunt u al deze voorwerpen van dichtbij bekijken en onderzoeken. Deskundigen zullen bij de collectie aanwezig zijn om een toelichting te geven en het één en an der te demonstreren. Kortom: kom en ontdek de schatkamer van de bos wachter! Mensenwerk Het bos staat hoog genoteerd op de recreatie top-tien lijst en wordt jaarlijks door miljoenen mensen bezocht. Een bos is vaak prachtig, het lijkt net of al les uit zichzelf zo groeit en bloeit, maar is dat ook zo? Nee, bosbouw is men senwerk, al ruim een eeuw lang. Deze tentoonstelling laat de ontwikkeling zien van de manier waarop het bos door de eeuwen heen wordt gebruikt. Voor kinderen vanaf 8 jaar is er een speurtocht in het Koetshuis! Kasteel Groeneveld - Baarn, tel. 542 04 46; openingstijden museumweek end: zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. are 986 :e van Leolux. ht gebogen verende :t de majestueuze ke ervaring. uit de jaren '50. Komende zaterdag - 3 april - staat liet winkelcentrum "Hartje-Zuid" he emaal in het teken van de paassfeer. Uiteraard brengt ook de Paashaas weer een bezoek aan "Hartje-Zuid". Vanaf 10.30 uur komt de Paashaas alle onderen weer zijn bekende paasver- assing uitdelen. Van 11.00 tot 15.00 lur is er ook een schmink-haas, die «de kinderen tot vrolijke paashaasjes zal omtoveren. Daarna mogen ze op de foto, die ze op woensdag 5 april gratis kunnen ophalen bij Combi Foto-Video, Zuidpromenade 15. Het draaiorgel zorgt verder voor een vrolijke noot op deze zaterdag-voor- Pasen. Hartje-Zuid is weer op z'n paasbest om het de kleine en de grote klanten naar de zin te maken. Dorresteinwweg 60 Soest Telefoon 601 32 88 koopt 10MPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdag na 12.00 uur GESLOTEN. btaatsbosbeheer nodigt belangstel lenden ter gelegenheid van zijn hon derdste verjaardag uit op de nationa le Doe- en Kijkdag. Iedereen is op 5 april van harte welkom op maar liefst 21 locaties, verspreid over heel Nederland. Eén van die locaties is iet landgoed Groeneveld in Baarn. n en rond het kasteel is iedereen van 10.00 tot 16.00 uur welkom. De Doe- en Kijkdag is een activiteit voor het hele gezin. De doe- en kijkdag is een echte fami- iedag. Er is niet alleen veel te zien naar vooral ook veel te doen! U kunt )nder meer vogelnestkastjes timmeren, laaseieren schilderen, zelf broodbakken )ij het kampvuur of met een hoogwer- cer de lucht in om de natuur eens als een vogel te ervaren. Uiteraard is er Dok van alles te doen voor kinderen. Kleuren, knutselen, speurtochten, schminken, springkussen, noem maar op. En de paashaas huppelt vrolijk rond en heeft een heleboel eieren ver stopt! De boswachter heeft er voor ge zorgd dat ook veel andere organisaties uit de natuur- en milieuwereld zich op deze dag presenteren. Kortom, er valt op de doe- en kijkdag van alles te doen en te genieten! Staatsbosbeheer ver wacht een grote toeloop. Ondanks de ruime parkeergelegenheid op en rond het landgoed wordt aangeraden zoveel, mogelijk op de fiets te komen. Voor fietsers is er op het terrein een gratis stalling. Landgoed Groeneveld IHet landgoed Groeneveld werd in het begin van de 18c eeuw aangelegd in een strakke formele stijl. Later, tussen 1830 en 1880, is Groeneveld omgezet in een landschapspark. In deze stijl wordt geprobeerd een volmaakt land schap te realiseren. Hoofdkenmerken zijn de kronkelende beekjes, heuvels en slingerpaden. In de tachtigeijaren heeft Staatsbosbeheer het toen sterk verpau perde landgoed grondig gerestaureerd. Daarbij is erop gelet het eigen karakter van Groeneveld, de eenvoud en de grootschaligheid, te bewaren. Het kas teel is gerestaureerd en herbergt nu het Nationaal Centrum voor Bos, Natuur en Landschap. Met permanente en wisselende tentoonstellingen bena drukt men hier de noodzaak van een goed beheer van onze omgeving. Re gelmatig worden concerten in de prachtige muziekzaal gehouden. Kort om; het gerestaureerde Groeneveld ademt weer de sfeer van het land waar het leven goed is! 100 jaar Staatsbosbeheer Al een eeuw lang beheert Staatsbosbe heer een groot aantal natuurgebieden in Nederland. In 1899 kreeg Staatsbos beheer vijf gebieden onder zijn hoede met een totaal oppervlak van 13.000 hectaren: Texel, Schoorl, Mastbos, Haagse Bos en Kootwijk. Inmiddels zijn het tientallen gebieden met een to taal oppervlak van meer dan 220.000 hectaren, een gebied net zo groot als de hele provincie Utrecht. En daarmee is Staatsbosbeheer de grootste natuurbe heerder van ons land. Slechts de helft van alle natuurgebie den is bos, de andere helft bestaat uit graslanden, heide, veengebieden, moe ras en water. Staatsbosbeheer heeft als taak al die gebieden zo zorgvuldig en zo efficiënt mogelijk te beheren. Maar niet minder belangrijk daarbij is dat ie dereen ervan kan genieten. Vrijwel alle terreinen zijn op één of andere manier te beleven. In samenwerking met de Stichting Ver sierde Eieren organiseert kasteel Groe neveld een typische Paas- of Voorjaar stentoonstelling waar honderden kunstzinnig beschilderde eieren zijn te bekijken. Eieren schilderen voor Pasen is voor velen van ons een jaarlijks terugkerend feest. In de regel gebruiken we diverse kleurbaden waarmee de eieren een egale kleur krijgen. Sommigen gaan verder en tekenen met stiften vrolijke tafereeltjes van hazen of bloempjes op de eieren. Maar er zijn ook mensen die van paas eieren kunsteieren maken. De Stichting Versierde Eieren bezit een collectie van zo'n slordige 500 handbeschilderde ei eren. "Slordig" roept hier trouwens onbedoeld een verkeerde associatie op. De meeste van deze eieren zijn na melijk met een sprakeloos makende precisie beschilderd. Veel van de afbeel dingen doen me denken aan verfijnde middeleeuwse miniaturen. Er staan veel minutieus geschilderde afbeeldingen uit de natuur op deze ei eren. Veel kleurrijke bloemen en opval lend veel vogels. Een pauw bijvoor beeld met zijn uitgezette kroonveren, of een groep kraanvogels of een kuiken dat uit het ei lijkt te breken. Maar er zijn ook mensen die zich meer door abstracte of surrealistische kunst laten inspireren voor het versieren van eieren. Wat te denken van een ei met een versiering van Escher-achtige her haling van patronen of een ei waarin twee miniatuur baby's zitten die door de gebroken schaal naar buiten kijken? Het zijn overigens niet alleen beschil derde kippen- of ganzeneieren. Er zit ten ook versies tussen van geblazen glas of keramiek. Een selectie van deze eieren zal in het hart op de zolder van het kasteel worden gepresenteerd. Paasei als Kunstei: 30 maart tot 26 april. Openingstijden: dinsdag t/m vrij dag 10.00-17.00 uur; zaterdag, zondag en feestdagen 12.00-17.00 uur; maan dag gesloten. Museumjaarkaart geldig. De verzamelde prijswinnaars, met in het midden hoofdprijswinnaar David den Besten. Matthijs Scheltema, Anne Schröder, Christian v.d. Woude, Marien v.d. Leeuw, Merijn en Joran Burgers, Anne Cukier en Linda v.d. Veen. In totaal werden er bij Van de Ven en de bibliotheek zo'n 400 wedstrijdfor mulieren opgehaald, waarvan er ruim 200 werden ingeleverd. Alle deelne mende kinderen ontvingen een vel met echte "ex libris"-stickers. Verder deden er nog twee scholen mee, de Prof. Wa- terinkschool en de Montessorischool, die meedingen naar de landelijke groepsprijs; de uitslag daarvan volgt in april en bestaat uit de grote Libris- leestent met alle 26 boeken die erbij horen. Op 1!, 2 en 3 april, de donderdag, vrij dag en zaterdag voor Pasen, is er weer een Unicef-stand bij Albert Heijn aan de Smitshof. Daar is de nieuwe voor jaarscollectie van Unicef-wenskaarten ook te bewonderen. Daarnaast is er een uitgebreide sortering cadeau-arti kelen voor kinderen, peuters en vol wassenen: o.a. speelgoed en "flikflak"- horloges, t-shirts, knuffels en boeken. Er zijn twee nieuwe uitgaven: een Sus- ke en Wiske-album en een boek met 12 nieuwe verhalen voor 9-12-jarigen. De folder met Unicef-artikelen is ook verkrijgbaar bij de Albert Heijn aan de Burgemeester Grothestraat. De artike len zijn ook altijd in voorraad bij de Unicef-winkel aan de Lange Brinkweg 62. Bij boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade vond vrijdagavond de feestelijke prijsuitreiking plaats van de Leesfeest-leespuzzel, die ook dit jaar weer in samenwerking met de Openbare Bibliotheek werd geor ganiseerd. David den Besten werd de winnaar van de hoofdprijs: een enor me bokaal en "eeuwige roem". Daarnaast ontving hij uit handen van Trees Nelissen van boekhandel Van de Ven nog een leeslampje, een boeket en maar liefst 10 "leestientjes", waarvoor hij voor honderd gulden boeken kan aanschaffen. Naast David waren er nog eens twaalf winnaars van de tweede prijzen (elk een leestientje en een lees lampje), plus een bloemetje. Hun na men zijn: Maaike de Natris, Nienke en

Soester Courant | 1999 | | pagina 9