Soest geeft initiatief uit handen Schaakfestival op losse schroeven VVZ'49 is compleet de weg kwijt SEC-zate Extra duels voor dames Stam/SoVoCo Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Soester Courant Winst glipt Red Stars in slotseconden door vingers Koppositie ZONNE Stam/SoVoCo - Donitas PAGINA 14 VOETBAL zondag HANDBAL Smeeing/BDC neemt met zege afscheid van eigen publiek VOETBAL zaterdag Negental DCG blijft gemakkelijk overeind op Bosstraat-Oost VOETBAL zondag WOENSDAG 14 APRIL 1999 SOESTER COURANT WOENSDAG 14 AF Sponsor trekt zich na fusie plotseling terug SCHAKEN BASKETBAL Promotiestrijd blijft enerverend Nog even zweten voor Firtina'93 Toontje verzorgt ook catering van luxe broodjes tot koud-/warm buffet VOETBAL zater< Tafeltennissers h TAFELTENN VOLLEYBAL SEC-zondag moet een beetje op zijn tellen passen Soesters lelijk te kijk gezet door concurrent Advendo: 1-2 Soesters na ruim Volleybalsters moeten zo goed als zeker op herhaling EEHEE In Beukendal heeft Smeeing/BDC zondagmiddag afscheid genomen van de aanhang. De laatste thuiswed strijd werd met 26-19 gewonnen van Nijenrodes. Halverwege zag het er al naar uit dat de laaggeklasseerde te genstander zou woiden verslagen: 15- 10. In de beginfase ging het er anders aan toe. De ploeg uit Breukelen stond zelfs met 5-6 voor, maar kon het niveauver schil niet veel langer compenseren. Voor Smeeing/BDC stond er niets meer op het spel. De formatie van Henk van Plateringen, die vanwege drukke werkzaamheden na dit seizoen stopt, is zeker van de vijfde plaats in de eerste divisie en dat mag worden beoordeeld als redelijk succesvol. De handballers moeten nog één keer in actie komen. Komende zaterdag gaan ze op bezoek bij Apollo'70. De ploeg uit Wehl is een van de sterkere teams en heeft zicht op de eredivisie. Dames Na het zaalseizoen begonnen de dames onwennig aan het buitenseizoen. Het eerste kwartier was dit ook duidelijk te merken aan het spel. DWSM kwam op 3-1-voorsprong te staan. Langzaam begon Smeeing BDC weer vat op het spel te krijgen. De break-out bleek in deze wedstrijd goed te lopen. De rust stand was 9-6 voor de thuisploeg. In de tweede helft bleek duidelijk het ver schil tussen DWSM uit Maarssen en Smeeing/BDC. Vele onderscheppin gen werden omgezet in doelpunten. Via 14-9 en 18-12 werd het 23-14. Kopzorgen voor trainer Henri Kalk en dat juist in de week waarin het vijftigjarig bestaan van WZ'49 wordt gevierd. De Soesters moesten zaterdagmiddag met de billen bloot tegen Advendo. Hoewel de uitslag (1- 2) dat niet geheel doet vermoeden, waren de groenwitten volstrekt de mindere in de confrontatie tussen de koploper en de nummer twee uit Ederveen. De titel in de eerste klasse leek al aan de Soesters vergeven te zijn, maar de concurrentie heeft WZ'49 weer in het zicht. Advendo volgt op vijf punten. Nummer drie van de ranglijst, Horst, won ook en heeft een achterstand van zes punten. Beide ploegen hebben een duel te goed. Aankomend weekeinde spelen de achtervolgers tegen elkaar. Het competitieprogramma biedt voor de mannen van Kalk volop mogelijkhe den om aan het einde van de rit de deur van de tweede klasse dicht te slaan. Op 24 april spelèn de Soesters de thuiswedstrijd tegen NSC. Vervol gens moet er aangetreden worden te gen Jonathan. Op zaterdag 8 mei is het laatste duel. Aan de Eemweg zal dan Desto de tegenstander zijn. Tegen Advendo liep WZ'49 achter de feiten aan. De Soester formatie kwam dan wel op voorsprong en deze stand bleef een uur lang op het scorebord staan, maar het wachten was op het moment dat de Ederveners zouden te rugslaan. Op verschillende terreinen van het voetbalspel schoten de groen witten tekort. Verkeerde instelling "We hebben de slag op het middenveld verloren, vooral in de eerste helft. De passing was ondermaats en de afval lende bal konden wij ook niet verove ren. Wat me nog het meeste dwarszit, is de verkeerde instelling waarmee we de wedstrijd zijn ingegaan. Het eerste kwartier was nog wel aardig, maar daar na gebeurde er niet veel meer. In dit soort wedstrijden moet je strijd leveren als het voetballend even niet meezit. Ik heb het echter niet gezien", aldus de teleurgestelde Kalk. Voigens de Veenendaler steekt WZ'49 qua voetballend vermogen met kop en schouders boven de rest uit. Maar de ploeg is de laatste wed strijden dusdanig uit vorm dat uit de laatste drie duels slechts één punt is behaald. Alleen tegen Horst speelden de Soesters gelijk. Eerder werd er ver loren tegen DTS. Kalk: "Er is irritatie in de ploeg geslopen. De spelers moe ten naar zichzelf kijken en het niet te makkelijk afschuiven op hun ploegge noten. Door deze nederlaag worden we in een moeilijke positie gemanoeu vreerd. Ik vind het pijnlijk dat we nu naar de confrontatie tussen Horst en Advendo moeten kijken, in de'hoop dat ze steken laten vallen. De spanning is toch te bespeuren bij WZ'49. Ik zal goed moeten nadenken hoe ik de ploeg weer op de rails kan krijgen". Verlammend Tegen Advendo zag het voetbal van WZ'49 in het eerste kwartier er nog behoorlijk uit. De Ederveners stonden grotendeels onder druk en wisten niet in hun spel te komen. Dit resulteerde in een enorm veldoverwicht voor de Soesters. Na ruim tien minuten omzeil de Marcel van Essen de buitenspelval en kon ongehinderd doorlopen. In zijn ooghoek zag de spits Roy Huisman in scoringspositie staan. Huisman benut te koelbloedig het buitenkansje, 1-0. De voorsprong had een verlammende werking op het spel van WZ'49. Bo- Roy Huisman heeft VVZ'49 op voor sprong gezet en loopt juichend weg, de balende doelman van Advendo achterla tend De gasten lachten echter het laatst. Foto: Aldo Allessie vendien ebde de scherpte tijdens de persoonlijke duels langzaam weg. Ad vendo worstelde zich onder de druk vandaan en nam het initiatief over. Echte kansen schiep Advendo voor rust echter niet. In het tweede bedrijf begonnen de Soesters zonder Ronald de Rooy. De laatste man bleef geblesseerd in de kleedkamer achter. Zijn plaats werd in genomen door Ton Wolfsen. Vijf minu ten na de hervatting moest Kalk op nieuw zijn team wijzigen. Hidde Reits- ma viel eveneens uit wegens een bles sure. Alendar Kurt mocht zijn opwach ting maken in de hoofdmacht. De Soesters konden geen draai aan het wedstrijdbeeld geven. Het initiatief bleef aan Ederveense zijde, terwijl WZ'49 meer tegen zichzelf begon te voetballen. De irritaties binnen de ploeg namen toe en dit was niet bevor derlijk voor de organisatie in het veld. Advendo kwam na een uur op gelijke hoogte. Een schot van Dick van Heerdt was keeper Daniël Hilhorst te machtig. Een kwartier voor tijd scoorde Adven do het winnende doelpunt. Hans van Ginkel kopte een strakke voorzet steenhard binnen, 1-2. Kalk probeerde het nog met Gerard Becker op de plaats van Huisman. WZ'49 drong aan, maar maakte een verslagen indruk. Advendo counterde zeer gevaarlijk en was vaak dichtbij een doelpunt. Maar de score bleef onver anderd. Stand aan kop: 1. WZ'49 19-39, 2. Advendo 18-34, 3. Horst 18-33. Als Soest nog de hoofdprijs in de eerste klasse wil pakken, dan zal het op een paar misstappen van EDO, KBV en AFC moeten hopen. Na de nederlaag tegen DCG heeft het elftal van Peter Visee de zaken niet meer in eigen hand. De ploeg heeft dat zondag zelf over zich afgeroepen door het negental van DCG (5 minu ten na rust konden twee Amsterdam mers vroegtijdig douchen) niet te de classeren. De "stormloop" op het doel van DCG miste elke vorm van overtuiging. Het scorebord telde de 48c minuut toen de vlam echt in de pan vloog bij DCG. Een comfortabele 0-2 voor sprong kon de Amsterdammers er niet van weerhouden om scheidsrechter Ledder de meest vreselijke verwensin gen en ziektes naar zijn hoofd te slin geren. Oorzaak van al dit gekrakeel was een vrije trap, op redelijk veilige af stand van het DCG-doel, die door de leidsman aan Soest werd toegekend. Allereerst mocht Michel Kool na zijn tweede gele kaart vertrekken, vervol gens ging de eeuwig zeurende aanvoer der Marco Homma verbaal nogal over de schreef en mocht hij direct inrukken. Trainer Ton Oyers van DCG, die enig gevoel voor show en dramatiek niet ontzegd kan worden, rende het veld in om direct met een rode kaart de omge keerde weg te vervolgen. Scheidsrech ter Ledder vond het verstandig om hierna tien minuten af te koelen. De wedstrijd was ook al spectaculair begonnen. Na drie minuten veerde de aanhang van Soest al op toen een steenharde volley van Jeroen Dorres- tein door een Amsterdammer ternau wernood van de lijn werd gehaald. De snelle Frank Zinhagel had meer geluk, toen hij Dennis Heykamp aan de rech terkant op snelheid klopte en met een bekeken bal Michael van Ee kansloos liet. Het scorebord had toen pas 300 seconden weggetikt. Hierna een fel ver dedigend DCG en een wanhopig aan vallend Soest. De eenzame spits Hilmi Michi werd te weinig gevonden. De Soester topscorer zat dan ook stevig in de tang bij Clarence Korndijk. Beter lot Een kopbal van Martijn Stalenhoef (van de lijn gehaald) en een fraaie combinatie tussen Peter Wolfsen en diezelfde Stalenhoef hadden een beter lot verdiend. DCG kwam er via de snelle spitsen Zinhagel en Curtis Has- selbaink vaak gevaarlijk uit. Zinhagel profiteerde in de 39c minuut van een weifelend optreden in de Soest-defen- sie en schoot met zijn "chocolade" rechterbeen de 0-2 binnen. Na deze goal begon al het nodige tumult dat vijf minuten na rust zou ontaarden in het reeds beschreven dieptepunt. Na de afkoelingsperiode had trainer Oyens natuurlijk z'n zaakjes aardig ge regeld. Een levend cordon had hij voor z'n keeper opgetrokken en de Amster dammers beperkten zich tot het jonge loof uit de toppen van de bomen schie ten en tot "aan het gaatje tijdrekken". Soest, waar ondertussen Arjan Grap- endaal en Christiaan de Vos Michi ge zelschap hielden in de voorhoede, pro beerde de DCG-muur te slechten, maar kwam hierbij niet tot één fatsoen lijk uitgespeelde aanval. De verwachte stormloop miste de overtuiging van het heilige doel. Een schotje, een pegel hoog over het doel en dat was het dan. Alleen ijzervreter Dennis Heykamp zag een gaatje. Met een slimme lob ver schalkte hij keeper Middelbeek. Het gebeurde in de 87° minuut. Met de slechts extra drie minuten die de arbi ter erbij telde was dat dus veel te laat om nog tot een gelijkspel te komen. Soest staat nu vierde, maar blijft ho pen. Tenslotte verloren de drie concur renten deze week ook punten. Ook bij hen zullen de laatste loodjes zwaar zijn. Zondag wacht de derby tegen Quick. Zoals iedere Soester weet ligt er een "bom" onder sportpark Dorrestein. De blauw-witten hebben daar nog nooit gewonnen. Misschien dat zondag dit "historisch misverstand" eens rechtge zet kan worden. Foto: Aldo Allessie Christiaan de Vos kan de muur van DCG niet slechten. De doelman heeft zijn vuisten al tegen de bal geplaatst. in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 Het schaaktoernooi dat al meer dan zestig jaar op en rond Hemelvaarts dag wordt gehouden in Soest, staat plotseling op losse schroeven. Dat is gistermorgen meegedeeld door de or ganisatoren van de Stichting Soester Schaakfestival. De basketbalcoach doelde op de laat ste drie minuten, waarin Red Stars ze ven van de tien vrije pogingen vergooi de. Dat kostte de ploeg de zege die ruim een minuut voor tijd nog zo dicht bij leek (57-63). De Soesters blijven evenwel uitzicht houden op (indirecte) promotie naar de eerste rayonklasse. De nieuwe kop loper Almaar Meer rest nog een uit wedstrijd tegen Binnenland. Ook Gras shoppers, dat de laatste weken van slag is, moet nog naar Binnenland én een wedstrijd inhalen tegen het versterkte Team Dreamers. Eén nederlaag van Grasshoppers of Almaar Meer is vol doende om de Soesters weer op de tweede plaats te krijgen. Ze moeten zaterdag dan wel zelf de lastige uitwed strijd tegen Jump'80 in winst omzet ten. Eindigt Red Stars als tweede, dan mag het promotiewedstrijden spelen. De stand aan kop is nu: 1. Almaar Meer 21-30, 2. Grasshoppers 20-28, 3. Red Stars 21-28. Negenendertig minuten en vijfenvijf tig seconden dacht René Lansaat dat alles goed was. Maar in de laat ste paar tellen van de uitwedstrijd te gen Binnenland zag hij de overwin ning én de (gedeelde) koppositie door zijn vingers glijden. Weliswaar ging er een onbestrafte fout van Binnen land aan vooraf, maar het laatste balverlies was fataal: 64-63. Tot driemaal toe kregen de Zuid-Hol landers de gelegenheid de wedstrijd naar zich toe te trekken. Twaalf secon den voor tijd gooide Red Stars de bal weg, drie schotpogingen later jubelde Binnenland om de zege en slikten Lan saat en zijn basketballers een extreem bittere pil. In Barendrecht had Red Stars bijna de gehele wedstrijd op voorsprong ge staan. Via 7-10 en 23-29 leidden de Soesters halverwege met 32-36 en kort na de rust liepen de Soesters zelfs uit naar 34-45. Tegelijkertijd lieten de scheidsrechters veel toe. Lansaat: "Bin nenland was fysieker en fanatieker, maar wij waren slimmer. Iedereen had ook het gevoel van 'kat in het bakkie'. Misschien was dat wel onze fout, hoe wel er geen rare dingen zijn gebeurd. Je moet gewoon de vrije worpen erin gooien." Dames De dames van Red Stars bdekten een record, waarop ze niet bepaald trots hoeven te zijn. In de uitwedstrijd tegen Quick Runners scoorden de basketbal- sters in de eerste helft niet meer dan vier punten (27-4). Na de rust ging het iets beter met de ploeg van Wim Bol werk. Het duel eindigde in een 59-22- overwinning voor de Huizer formatie. Het internationale schaakevenement, dat van 13 tot en met 16 mei zou wor den gehouden, kan waarschijnlijk geen doorgang vinden, omdat de hoofd sponsor is afgehaakt. Het bedrijf is ge fuseerd met een Amerikaanse organi satie en trok zich op het laatste mo ment terug als geldschieter van het meerdaagse toernooi. Daardoor ont stond ineens een gat op de begroting van twee- tot drieduizend gulden. De organisatoren slaakten gisteren een noodkreet en hopen dat er zich spoe dig een nieuwe sponsor meldt. Ge beurt dat niet, dan moet het Schaak festival worden afgeblazen. Het bestuur van de Soester SchaakClub heeft de Soester middenstand reeds benaderd, maar spreekt van een 'lauwe tot koude reactie' van de winkeliers. "We zitten met het handen in het haar. We willen graag dit voor Soest unieke toernooi blijven organiseren en zijn in staat met een redelijk klein budget van twee- a drieduizend gulden een aan sprekend toernooi op poten te zetten," stelt voorzitter Bert Bouwmeester van de stichting. Het schaaktoernooi op Hemelvaarts dag werd al in de jaren dertig gehou den. In het verleden nam onder ande ren de Nederlandse wereldkampioen Max Euwe deel aan het toernooi. In 1995 werd de organisatie onderge bracht in een stichting en werd het toernooi uitgebreid tot het Soester Schaakfestival. Sindsdien kwamen ver schillende Internationaal Meesters en Grootmeesters naar het EHBO-ge- bouw aan de Parallelweg, zoals de Oezbeek Barsov, de Pool Wojtkiewics en de Chinees Ye. Bouwmeester hoopt dat er alsnog een of meer bedrijven zijn, die willen in springen en de traditie van de schakers met financiële steun in stand houden. Hij is te bereiken onder nummer 06- 51096265. Het wordt nog even zweten voor Fir tina'93, maar de kans op handhaving is gestegen door de 2-6-zege van vrij dag op Weldam Boys. De Soesters stegen naar de vierde plaats van on deren, een positie die ze delen met Adelaars. Firtina'93 verloor maandagavond in Beukendal met 4-7 van Estudiantes dat nog kampioen kan worden. Bij winst had de ploeg zich kunnen verze keren van een nieuw startbewijs voor de hoofdklasse. Volgens Saban Aksit had Firtina'93 minimaal een gelijkspel verdiend. "Ik heb nooit geloofd, dat je pech hebt als je onderin staat, maar het blijkt toch te kloppen." Voor Firtina'93 staat nog één wedstrijd op het programma. Die is maandag 19 april in Lelystad tegen Dynamo dat nog lager geklasseerd staat. Als de Soesters een overwinning boeken, zijn ze veilig. Verliezen ze, dan is het nog afhankelijk wat Weldam Boys en Ade laars doen. Eventueel kan het doelsal do van doorslaggevende betekenis zijn. Dagschotels woensdag Cordon Bleu met aardappel- kroketjes en sperziebonen donderdag Witlofschotel met reepjes kipfilet weekend Kipkluiven met aardappel- gratinee en gemengde sla maandag Boerenkarbonade met ge kookte aardappelen en bietjes dinsdag Bami en saté en kroepoek Birkstraat 7 - Tel. 601 33 37 SEC verloor zondag met 3-0 van Roda'46. De koploper had in Eric Wil- laerts wederom een sluipschutter in huis. De voormalige profvoetbalier had eind vorig jaar op de Bosstraat-West ook al het vonnis geveld over SEC dat in Leusden knokte en zelfs goede mo gelijkheden kreeg om een voorsprong te nemen. Zover kwam het dus niet. Willaerts scoorde wel, in de dertigste minuut-uit een strafschop. Tien minu ten voor tijd ging SEC in de achter hoede één tegen één spelen. Toen het op het middenveld de bal verspeelde, werd die tactiek SEC fataal. Willaerts was er natuurlijk weer bij om het twee de doelpunt te maken. Vlak voor tijd werd het zelfs 3-0 door een afstands schot. De afgelopen twee seizoenen SEC er niet in via de nacomp zesde klasse te bereiken. D promotie al bereikt, doordat ters de eerste periode hebben gehaald en die geeft dit seizoi streeks toegang tot de zesdi Maar dat is voor de mannen ner Paul Muller niet genoeg len kampioen worden. Dat k dag in het thuisduel tegen aan de Bosstraat-West, 14.30 uur.. Muller heeft alle vertrouwe goed resultaat. "De groep is bezig, de motivatie druipt e Mijn mening is dat de spelers je verder zijn dan vorig jaar. er misschien sprake van lich schatting. Daar heb ik nu kunnen ontdekken. SEC hee rekening met de Glind te v De uitwedstrijd eindigde in spel en dat willen wij nu recl De Soesters hebben de laat niet gespeeld. De voorberei het duel bestond uit trainir gens de SEC-coach zijn de sj gedreven en werken ze keiha het opmerkelijk dat de hele begaan is met het eerste e tweede team moest een wee len. Toen die gespeeld was, spelers uit het tweede of z< meetrainen met ons. Dat vi erg goed. Ook de A-juni< hun mannetje. Als ik spe had, dan kon ik een beroep junioren. Iedereen bij SEC w Shot heeft de koppositie ii klasse ingenomen, maar enigszins vertekend. De t; sers uit Soest hebben nai wedstrijd meer gespeeld dj re kandidaten voor de titel De ploeg deed in ieder gevj ken door het zwakke Woerc 0 te verslaan. De maximal Shot werd mede bereikt dat de gasten met slechts t naar Soest waren gekomen, werden bij elkaar geslagen De zondagformatie van SEC moet nog op zijn tellen passen in de vierde klasse. De ploeg van René Versteeg staaf vijf punten boven de rode streep en krijgt nog drie degradatiekandida ten op haar bordje. Een overwinning moet in principe voldoende zijn om verzekenJ te zijn van handhaving. Leuk om te ge Vraag nas mogetijkhe Zonnebank met 2 Snelbruiners met extra p Jumbo met 4 gez. Openingstijden: maandag dinsdag t/m vrije zaterdag Zaterdag 17 april Sportzaal de Bunt - 17.00 uur dames volleybalwedstrijd 1 e divisie H GROS BV PHy/ÏCM HYDROCULTUUR 6 CROINPROJtCTlH m' m w jFjJf autobedrijven m""* de club ditmaal niet meer rekenen. Hoewel geluk, gelet op het feit dat de club eerder niet dan nauwelijks kan putten uit de eigen jeugd, is het de vraag of het wel zo desastreus zou zijn, indien Stam/SoVoCo zou degraderen naar de tweede divisie. Voor het eerste herenteam valt er niets meer te winnen of te verliezen, behal ve de wedstrijd op zich. Tegen Touché uit Baarn, twee na laatste op de rang lijst, hoefde het team van coach Ali Moghadassian zich niet druk te maken om de drie punten te pakken. In een goed uur werd de wedstrijd in drie sets beslist: 15-7, 15-5, 15-3. Morgenavond om acht uur speelt he ren 1 in Aqua Indoor de 'uitwedstrijd' tegen heren 2. Daarin staat niet meer op het spel dan de onderlinge eer. De dames van Stam/SoVoCo moeten er rekening mee houden dat ze zich na de competitie nog tweemaal moe ten oppeppen. Na zaterdag is de kans klein dat de volleybalsters de tiende plaats nog kunnen verlaten. Het gevolg daarvan is dat ze promo tie/degradatiewedstrijden tegen twee nummers twee uit de tweede divisie moeten spelen. De drie teams strijden om één plek in de eerste divisie. Stam/SoVoCo zal de extra reeks beginnen op 8 mei met een uitwedstrijd tegen waarschijnlijk Zwol le 2. Op woensdag 12 mei volgt in Soest een ontmoeting met vermoede lijk Oranje Nassau of Alterno. De Soester ploeg was zaterdag in Gro ningen niet geheel kansloos tegen Ly- curgus dat door de 3-0-zege het kam pioenschap zeker stelde. In de eerste en .tweede set had Stam/SoVoCo moge lijkheden de koploper het leven zuur te maken, maar de voorsprongen verdwe nen als sneeuw voor de zon, zodra de Soesters de elf punten bereikten. Stam/SoVoCo verloor de sets met 15- 12 en 15-11, kwam daarna meteen ach ter en zag geen kans meer het tij te ke ren: 15-9. Dezelfde dag boekte Zaanstad een be langrijke en verrassende zege op het Veendamse Flash, waardoor Stam/ SoVoCo het gat met de concurrent zag groeien tot vier punten. DOK pakte verrassend een puntje van Set Up'6 en liep uit tot drie punten. Stam/SoVoCo zal zaterdag de thuis wedstrijd tegen Donitas en daarna de uitwedstrijd tegen Sneek moeten win nen, wil het een (theoretische kans) op direct klassebehoud hebben. Zelfs dan is het team afhankelijk van DOK en Zaanstad. DOK pakt zo goed als zeker nog drie punten tegen het reeds gede gradeerde Vollkei, Zaanstad moet nog tegen Lycurgus en DAK. Kortom, voor Stam/SoVoCo zit er waarschijnlijk niets anders op dan in mei nog eens al les uit de kast te halen. Lukt dat niet, dan moet de ploeg voor de derde keer in vier jaar afscheid nemen van de eer ste divisie. De twee voorgaande keren kreeg het volleybalteam een nieuw startbewijs, omdat andere ploegen vrij willig afhaakten. Op zoveel geluk mag

Soester Courant | 1999 | | pagina 14