Soest en Zeist vechten om publiciteit in media-circus COUNTRY UNE DANCE I Stukje historie over Kamp van Zeist Danscentrum Dellum Rob Brouwer Soesterberg is lachende derde Luchtmacht gaat bezuinigen Nieuwe directie Carolusschool Vormelingen vieren feest Evenementen in Luchtvaart Museum Groots concert Luchtmacht Mannenkoor en Drumfanfare Drukte op creativiteitsmarkt !Z1 Hoofdlijnennotitie spreekt klare taal Hein Calis en Winny Kagenaar R.K. BASISSCHOOL St. CABOÜÜS Ondanks minder lawaai is VOVS nog niet tevreden Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening ~jï] WOENSDAG 14 APRIL 1999 Vandaag de Soester Logo Puzzel Volkstuinvereniging Bloemheuvel heeft nog tuinen vrij nieuwe cursus voor beginners Rademakerstraat 24 - Soesterberg - tel. 0346-352590/352213 Nationaal Museumweekend: Bezoekers laaiend enthousiast Karaokeshow in De Gouden Leeuw r Info De Drie Eiken Agenda ït het karakteristieke pen onderzijde geeft ite leefmeubel. eer scherp geprijsd; >05,- voor f6.195,- dt vele mogelijkheden, rote aantal onderdelen, r nonchalant om een Port te realiseren. soesterbergseIILcourant I Zeist staat plotseling op de wereld- I kaart! De gemeente Soest zal nog I meer bekendheid krijgen, want het I gerechtsgebouw staat op grondgebied I van de gemeente Soest! Het touwtrek- 1 ken om het media-offensief voor zich I te winnen, is losgebarsten. I Mijn pappa heeft grotere handen dan Jdie van jouw. Maar mijn pappa kan I veel mooier zingen dan die van jouw. lZo gaat dat bij kleine kinderen en I ouderen kijken lachend toe, ze weten V immers niet beter. Met het Lockerbie- proces zet vooral Zeist een grote borst 1 op en probeert de gemeente Soest nog Imee te kraaien. Dat zelfs volwassen I mensen met een behoorlijke dosis in- I telligentie zich zover laten gaan, is op- Imerkelijk. De gemeente Zeist, onder aanvoering I van haar burgemeester, meent de me- I dia om haar vingers te kunnen winden I door grote taal uit te kramen. De bur- I gemeester heeft het nog steeds over I 'Kamp Zeist', terwijl buitenlandse com- I mentatoren wel de juiste naam gebrui ken: 'Kamp van Zeist'. Radiostations uit onder andere Engeland, Duitsland, Frankrijk en België praten steeds over Soesterberg en noemen Zeist en Soest niet. Niet dat Soesterberg zo belangrijk is, maar het is internationaal veel meer bekend dan Zeist of Soest. Bijna het oudste vliegveld van de hele wereld en veertig jaren bezoek van Amerikanen, heeft juist dat kleine vliegdorp wel een heel duidelijke plaats op de grote we reldkaart gegeven die bij velen bekend is. Maar is dat zo belangrijk? Nee, want het gaat niet om het spel, maar om de knikkers. Vlak voor het Lockerbie-pro- ces begon, werden op de Richelleweg en langs het Kamp van Zeist borden geplaatst met 'Soesterberg, gemeente Soest'. Nog geen honderd meter moest ineens aangeduid worden als gebied behorende bij de gemeente Soest. Wedden dat die borden straks weer verdwijnen? Tijdens de eerste dagen, toen het pro ces overal ter wereld door de media werd genoemd, liepen journalisten van radio en tv, fotografen en schrijvende pers door Soesterberg en spraken daar met onder anderen de eigenaar van 't Stekkie. De Soesterberger die zijn ver haal luid en duidelijk verkondigde werd diverse keren op de tv gezien. En er zijn Soesterbergers die thuis telefo nisch door radiostations werden bena derd met het verzoek iets meer te ver tellen over dat vliegdorp en hun visie op Lockerbie. Natuurlijk is het mooi als jouw dorp en jouw gemeente even dui delijk in beeld komt, maar dan had de afdeling public relations van de ge meente Soest de handen uit de mou wen moeten steken. Dan had bijvoor beeld een snel geplaatst noodgebouw op de parkeerplaats naast het monu ment het 'Lockerbie Information Cen- tre' kunnen zijn. Nu werd het in stilte door diverse Soesterbergers gedaan en zodanig dat juist het kleine vliegdorp in het geheugen van vele buitenlanders zal blijven hangen. Je zou bijna zeggen: Als twee honden vechten om een been gaat de derde er ras mee heen. I Het Kamp van Zeist staat vanwege de Lockerbie affaire nogal in de be- langstelling. Waarom wordt het 'Kamp van Zeist' genoemd, als het I pal tegen Soesterberg ligt? Wat is de geschiedenis van dit kamp? I Zover bekend was het Kamp van Zeist omstreeks 1600 al een militair kampe ment. Zeker is dat er in 1672 troepen werden gelegerd. Voor hen die van jaartallen houden: dat was het zoge naamde 'rampjaar', toen ons land werd aangevallen door Engeland, Frankrijk, Munster en Keulen. Daarna is het een I militair oefenterrein gebleven en werd het zelfs door Keizer Napoleon ge bruikt. Vandaar ook de Kozakkenput en de uitkijktoren van Austerlitz. We moeten echter wachten tot het jaar 1853 toen het een officiële status kreeg als militair kamp. In dat jaar kwam Ko ning Willem III, samen met zijn 13-ja- rige kroonprins op bezoek. Bij die gele genheid werd de Kampweg verhard en kreeg de naam Koningsweg, daarna Kampstraat en eindelijk weer Kamp weg 'tot op den huidigen dag'. Op 31 augustus 1854 wordt er een de tachement Infanterie gelegerd, be staande uit 119 manschappen en 15 paarden. In 1859 wordt dit uitgebreid met 15 huzaren van de cavalerie om de roofovervallen van het gespuis, woon achtig op de uitgestrekte bos- en hei develden de kop in te drukken. Ze wer den ingekwartierd bij de burgers in Soesterberg tegen 20 cent per man per dag. Waar nu de brug over de rijksweg A-28 ligt, was in die tijd de ingang van het Kamp van Zeist. Het hele terrein was afgezet met hekken en zo ook de poort. Deze bestond uit een wit hek met een breedte van ongeveer 4 meter. Links van het hek was een houten uitkijkto ren gebouwd, waarin de kampwacht 1 toezicht op het in- en uitgaande ver keer hield. Het bleek dat het een goed oefenterrein was, want in 1870 had het al een oppervlakte van 2000 ha. In het I begin bestond het uit een tentenkamp, I maar het grillige Nederlandse klimaat I velde vele militairen vanwege verkoud- I heid, griep en zelfs longontsteking. In Marketentster Jacoba Veenendaal aan het werk. 1878 worden de tenten vervangen door houten barakken die er vele jaren hebben gestaan. In 1901 wordt het op nieuw uitgebreid met een compagnie Genietroepen. Omdat het op het ter rein van de gemeente Zeist ligt werd het 'Het Kamp van Zeist' genoemd. Maar Soesterberg werd na de dienst overspoeld met militairen, met alle po sitieve en minder positieve gevolgen. Wel schoten de cafés toen als padde stoelen uit de grond en is onder ande re het Blauwe Huisje, dat aan het eind van de Korndorfferlaan stond, bij de militairen goed bekend, evenals 't Hoekje, nu bekend als Schepershof. Een broer van boer Bloemheuvel -nu landhuis Egghermonde- wordt in het kamp een heel bekende 'kleersnijer' (kleermaker). In Soesterberg zelf was voor de militai ren weinig vertier, daarom worden ze door de Carolusparochie opgevangen en zijn ze elke avond in een gebouw di rect achter de pastorie welkom. Daar krijgen ze tegen betaling eten en drin ken, met gevolg dat het na elke avond een vieze zooi is. Vandaar dat het de naam 'Vetkeet' krijgt, die het nu nog voert. Zoals het vroeger te doen ge bruikelijk was, volgde een marketenster de marcherende militairen om hen tij dens de rust van enige 'lafenis' te voor zien. Op de foto ziet men Jacoba Veen endaal, geboren in 1865 en marketen ster in haar vrije tijd. Zij trouwde met Hendrikus Smorenburg en uit dit hu welijk werd in 1885 een zoon Dirk Smorenburg geboren. Ook Dirk Smo renburg trouwde en uit dat huwelijk werd in 1911 ons aller Joop Smoren burg geboren, bij heel velen bekend van Uitvaartverzorging Smorenburg. De Hoofdlijnennotitie van de rege ring heeft voor het budget van de Ko ninklijke Luchtmacht tot gevolg dat zij met ingang van dit jaar vrij sterk moet bezuinigen. Ook op personeels gebied zal dit merkbaar zijn. De KLu is voornemens om het 306 squadron F-16 jachtvliegtuigen van de vliegbasis Volkel op te heffen. Verder moet men er rekening mee houden dat de Alouette- en Bulkow helikopters ook worden afgestoten ter vervanging van het type AB-412, waarmee de SAR ook vliegt. Deze nieuwe helikop- MiNÉW De rooms katholieke basisschool St. Carolus deelde in een toepasselijk drieluikje mede, dat ze met ingang van heden weer een nieuwe directeur heeft. Afscheid werd genomen van Louk Krassenburg als interim-direc teur. Het was geen grap toen bestuur en leer krachten van de Carolusschool op 1 april 's middags in de hal van hun school zaten en afscheid namen van hun tijdelijke directeur, van wie het de bedoeling was dat hij tot 1 januari van dit jaar zou blijven. Hij tekende bij tot 1 april, maar moest vanwege zijn ge zondheid afhaken. Een woord van welkom kregen de in terim directeuren van de Ludger- usschool en de Achtbaan uit Soest, twee andere scholen van de gezamen lijke stichting. Het zijn Winny Kage naar - geen familie van de voorzitter - en Hein Calis die zich bereid verklaard hebben om dit schooljaar het roer van de Carolusschool te hanteren. Zij zul len bij toerbeurt en soms ook samen daadwerkelijk aanwezig zijn op de vol gende dagen en tijden: maandag 09.30-13.00 uur Hein; dinsdag 12.30- 17.00 uur Winny; donderdag 09.30- 13.00 uur Winny en van 13.00-16.00 uur Hein; vrijdag 12.30-15.30 uur Winny en Hein. Met ingang van het nieuwe schooljaar 1999-2000, zal Anneke Koning-Roze- meijer met veel enthousiasme het team als directeur versterken. Zij mag de kar trekken, dwars door afbraak en nieuw bouw heen, een klus maar met een schoon en nieuw einde. Op de foto van links naar rechts Hein Calis, Win ny Kagenaa/- en Louk Krassenburg. ters worden ondergebracht in het 299 squadron van de vliegbasis Soester berg. Samen met onze Duitse buren en Amerika wordt in het Duitse Burbach een hoofdkwartier opgericht van de Extended Air Defence Task Force (EADTF), een verdedigingssysteem van grond-lucht geleide wapens. De vloot van transportvliegtuigen blijft, met dien verstande dat de F-27M toe stellen worden afgestoten en het in Soesterberg bekende 336 squadron in Eindhoven zal worden opgeheven. Verder wordt onderzocht op welk ge bied de krijgsmachtonderdelen meer samen kunnen werken, wat ze reeds doen op gebied van vervoer, maar ook op het gebied van geneeskundige ver zorging en informatievoorziening. Zo wel militair- als burgerpersoneel moet er rekening mee houden dat hun aan wezigheid niet meer noodzakelijk is. Tussen 2000 en 2004 zullen overigens velen met leeftijdsontslag gaan, waar door het dreigend ontslag behoorlijk kan afnemen. Ondanks al deze bezui nigingen is de Koninklijke Luchtmacht van mening dat zij kan voldoen aan de haar gestelde eisen, echter zal wel meer van mens en materieel worden ge- De Vereniging Overlast Vliegbasis Soesterberg (VOVS) heeft haar jaar vergadering weer gehad in het Kontakt der Kontinenten. Daarin werd door hun voorzitter S. Bernard medegedeeld dat het aantal klachten over geluidshinder in 1998 spectacu lair is gedaald. Het aantal klachten liep terug van 915 in 1997 tot 341 in 1998, een daling van 63 procent. Ook de klachten over de andere helikopters waren aanmerkelijk minder en het aantal klachten over ge luidshinder veroorzaakt door vleugel vliegtuigen daalde zelfs met 82 procent Dat is heel iets anders dan de progno ses die de VOVS begin 1998 deed, waarin werd gesteld dat die juist zou toenemen. In dit verband zou men denken dat de leiding van de vliegbasis met ere zou worden genoemd voor zoveel 'goede werken'. De VOVS toonde zich echter nog niet geheel tevreden en waarschuwde zelfs voor de gevolgen die de komst van Je laatste Chinooks kunnen hebben. Meer berichten over Soesterberg op pagina 16 Zondag 18 april ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Radeinakerstraat 75 Voorganger: zr. M.A. van Erven Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 dameskoor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen, Winkelmanstraat 101 10.00 drs. J. Bosman, Baarn STERRENBERG "t Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 mevr. Z. Hageman-Vos WORLD OUTREACH CHURCH Postweg 57 (tel. 350458) 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, 351517. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp/ Rode Kruis Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351789, b.g.g. 351658 of 352626. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder 0900- 8344* (20 ct. per minuut). Grofvuil 035-6093666. Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 'Ik ben gedoopt toen ik nog een baby was en in groep vier van de basis school heb ik mijn eerste Communie gedaan, toevallig ook bij deken Zwarts. Nu ben ik door hem op 11 april gevormd. Het is voor mij een echte feestdag'. Aldus Roxanna Helsloot, één van de 23 kinderen die onlangs door deken F. Zwarts en namens de bisschop het Sa crament van het Vormsel toegediend kregen in de Caroluskerk. Nauw be trokken bij deze viering was pastor Henny van der Heijden. 'Vanaf janua ri hebben de kinderen zich op school of thuis met ouders voorbereid op deze belangrijke stap in hun leven. Het vormsel wordt ook wel het sacrament van de tweede levensfase genoemd. Jongeren van 11 of 12 jaar mogen nu zelf 'ja' zeggen tegen de keuze die hun ouders voor hen gemaakt hebben toen zij het sacrament van het doopsel ont vingen. We zijn zeer verheugd dat zo'n grote groep 'ja' wil zeggen tegen Jezus en Zijn kerk'. Op de vraag wat zij hiervoor besproken of geleerd hadden, reageerde Maria- Theresa Hendriks: 'We hebben alle maal bladen gehad over godsdienst, zoals 'Ben ik al gegroeid' en 'Wie is Je zus'. Ook is er een soort ouderavond geweest, waar ouders en kinderen heengaan. Op die avond heeft pastor Henny van der Heijden alles over het Vormsel verteld en vooral wat wij daar van vinden en wat we er van verwach ten'. 'Voor filmliefhebbers heeft de volks tuinvereniging Bloemheuvel nog enke le tuinpercelen in de aanbieding. Be langstellenden kunnen zich aanmel den. Jaap Delfsma is één van de leden van de zogenaamde tuincommissie die be last is met de verhuur van de percelen in deze volkstuin. Het complex naast het landhuis Egghermonde telt 43 tui nen van verschillende afmetingen. Er is een keuze uit 100m2, 150m2 en 200m2. In de aanbieding zijn een tuin van 100m2 en een tuin van 150m2. De bedragen zijn 15 gulden contributie per jaar, een eenmalig inschrijfbedrag van 25 gulden en de jaarlijkse huur van 65 cent per m2. Daarin is inbegrepen het gebruik van water. Verder wordt mest en zaaigoed collec tief ingekocht, want hoe groter de order des te meer reductie men op de prijs krijgt. De leden zijn niet verplicht hier aan mee te doen. Planten moet men wel zelf kopen. De vereniging telt ook twee dames die elk een tuin hebben en zeer goed kunnen omgaan met de spa en de schoffel. Eén keer per jaar komen de leden in een jaarvergadering bij el kaar in dorpshuis Burgstede. Voor aan melding of informatie over een tuin: Jaap Delfsma, Simon Stevinlaan 41, tel. 353347 of Jan Steert, Bloemheuvel 55, tel. 352847. wegens vele aanvragen starten wij met een Aanvang: donderdag 22 april 1999 van 21.00 tot 22.00 uur bellen voor info: dagelijks van 12.00 tot 21.00 uur Aangesloten bij: DCWDA - CWU - WIDO Op zaterdag 17 en zondag 189 april is het Nationaal Museumweekend, waaraan ook het Militaire Lucht vaart Museum meewerkt. Het is op die beide dagen geopend van 12.00 tot 16.30 uur en heeft als bijzonder heid de opening van het historisch si mulatorcentrum. In dit centrum is een bijzondere verza meling werkende historische vliegsimu- latoren te zien. Deze overspannen een periode van ruim 40 jaar luchtvaarthis torie in het onderwijs van instrumen ten- en blindvliegen. De collectie be staat uit de C10 (Lockheed T-33), 1CA1 (Harvard), Frasca (Brequet At lantic), Curtiss-Wright Dehmel (B-25 Mitchell) en er staat ook een MIG-21 simulator opgesteld. Door medewer kers van het museum worden diverse demonstraties gegeven. Ook is histori sche vliegerselectie-apparatuur te zien, gebruikt door het selectie instituut van de Koninklijke Luchtmacht (SKEL). In de sporthal van het Kamp van Zeist (naast het museum) zal tijdens het Na tionaal Museumweekend een demon stratie worden gegeven met ultra-light vliegtuigjes met een gewicht van 3 tot 30 gram. Deze vliegtuigjes zijn eigen- bouwtoestellen die in wedstrijdverband met elkaar strijden om diverse prijzen. 'Dit is klasse. Wat je hier vanavond hoorde is uniek, want waar werkt een zanggroep zo nauw samen met nota bene een drumfanfare? Ik heb deze combinatie nu een poosje gevolgd en constateer per keer een aanmerkelij ke verbetering. De meesten hebben niet door wat voor groot stuk muzika liteit hier wordt gegeven'. Frans Johan Dohmen uit Utrecht strui kelde bijna over zijn woorden om de kwaliteit van het concert van het Luchtmacht Mannenkoor en de Drum fanfare van de Kapel van de Koninklij ke Luchtmacht te proponeren. De eens zo bekende musicus en dirigent uit Amsterdam was ondanks zijn bijna tachtig jaren naar de Sionskerk in Zeist gekomen, waar het concert van deze tweeëenheid werd gehouden. Het werd inderdaad een wervelende avond vol muzikale hoogstandjes waar voor de handen goed op elkaar gingen. Ondanks dat de haren van de koorle den grijzer worden, blijven de stemmen op toon dankzij hun bezielende dirigent Hans C. Janssen. Ze openden met de Vliegermars en De Heer zegene u van uit Sion, twee intro's die klonken als een klok. Daarna werd het een aan eenschakeling van a capella, hoog staande muziek en schitterende solisten in de personen Loes Jongen, sopraan, In Café De Gouden Leeuw aan de Rademakerstraat wordt vrijdag 16 april een karaokeshow gehouden, georgani seerd door That's Fun Entertainment. Iedereen kan zich inschrijven voor de show die om 21.00 uur begint. Te win nen zijn cd-cheques. Wie er één wint, mag in de studio van That's Fun En tertainment in Alkmaar een cd komen opnemen van zijn favoriete nummer. en Wim Stolp, bas/bariton. De Drumfanfare stal de show met Te- letubbies en De Wandelclub, waarvoor men bijna op de banken klom van en thousiasme. Een daverend applaus nodigde uiteraard tot een toegift en die kreeg men in de meezinger 'We are the Champions'. Terwijl dit lied door de ruimte dreunde werd achter in de zaal met een Feyenoordvlag gezwaaid, een geste die vooral bij de koorleden op de lachspieren werkte. Toen de blijde mare van dit concert door het vliegdorp gonsde, reageerden velen dat zij dat gaarne hadden meegemaakt maar het niet wisten. In het vervolg toch beter de Soester Courant lezen, want het was luid en duidelijk aangekondigd. De Drie Eiken heeft met succes haar jaarlijkse creativiteitsmarkt afgeslo ten. Veel hobbyisten toonden er hun kunnen en konden daar veel over ver halen. Voor Irmgard Lensink is het altijd spannend of de door haar opgezette creativiteitsmarkt in de grote zaal van De Drie Eiken wel succes heeft. Ook deze keer was het afwachten of er vol doende hobbyisten zouden komen en of men al dit mooie wel wilde bezoe ken. De Drie Eiken heeft op dit gebied kennelijk een paar van die cirkeltjes bo ven het gebouw hangen, waardoor ge luk het logische gevolg is. Ook deze keer was de zaal en hal vol met vele soorten van vrijetijdsbesteding. Dat veel Soesterbergers niet stilzitten bewijst de veelheid van soorten creati viteit die tentoongesteld werden. Een nauwkeurige waarnemer ontdekte daar in heel veel zaken die meer dan de aandacht vroegen. Diverse bezoekers wilden daar wel meer van weten en dat was niet tegen dovemansoren gezegd. Uitvoerig werden bepaalde kleine in strumenten getoond of de fijne kneep jes van een ingewikkeld iets uit de doeken j Bakensverzet steen droge witte wijn uit Zuid-Afrika van 8,95 nu7,95 doos a 12 flessen NU78,00 Hartevelt jonge jenever van 22,50 nu19,95 Hoppe vieux van 23,95 nu21,95 Goblet jonge jenever van 24,50 nu21,95 WIJNHANDEL SLIJTERIJ Gen. Winkelmanstraat 37 Soesterberg Tel: 0346-353439 De getoonde kunststukken, want zo mocht het wel noemen, gingen voor een appel en een ei over in andere handen. 'Ach meneer als ik de uren moest meetellen, dan is zoiets niet te betalen. Maar dat is ook niet nodig, als ik de directe kosten ér maar uit heb. En weet u, het voornaamste is dat mis schien die andere wakker is geworden om ook zoiets te gaan doen', aldus één van de tevreden standhouders. En dat is precies wat mw. Lensink van de creativiteitsmarkt verwacht, iets to nen, mogelijk kopen en dan zelf aan de slag. Dan is de creativiteitsmarkt 1999 meer dan geslaagd! Zijde schilderen Donderdag 15 april is er van 09.30 tot 11.30 uur gelegenheid voor het schil deren van zijden sjaals in de grote zaal van De Drie Eiken. Kosten 10 gulden incl. sjaal. Donderdag 15 april 09.30 zijdeschilderen, Drie Eiken Vrijdag 16 april 10.00 kijk op kunst, Drie Eiken Maandag 19 april 11.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest

Soester Courant | 1999 | | pagina 19