Herinrichting Rademakerstraat in september 1999 van start Informati Komt a ook in Voorstellen Klankbordgroep voor terugdringen U 11 duu L L- SSU».- ^5£Sl^aïïStt5Sf--.- I cle^-'eKeitj Bus uit straatbeeld; verhoogd mini-dorps centrum 'rocedureplanning herinrichting Rademakerstraat Soesterberg mm Op Nieuweweg en gedeelte Beukenlaan WOENSDAG 14 APRIL 1999 OP 'T HOOGT Wisselend aantal buitenlanders in gemeente Soest I Ni euweweg,:,! Inspraak over oplossingen Nieuweweg- Beukenlaan Fietsenstalling bij bushaltes Vergunning voor houden collecte Opknappen grasvelden in plantsoenen inei tot en met 4 juni In het herinrichtingsplan vallen twee punten op. Ten eerste dat met betrek king tot de buslijndiensten van Mid- net de knoop is doorgehakt in die zin dat de bussen niet langer door de Rademakerstraat rijden, en ten twee de dat er een mini-centrum is inge richt ter hoogte van de Van der Griendtlaan bij de supermarkt. Deze centrale plaats, die verhoogd wordt aangelegd, is aangewezen als par- keervrij gedeelte De voorbereidingen hebben ongeveer een jaar geduurd, vertelt stedenbouw kundig adviseur John Buitenhuis. In februari van dit jaar hebben zowel de commissie ruimtelijke ordening als het college van burgemeester en wet houders de startnotitie Herinrichting Rademakerstraat Soesterberg goed gekeurd. Daarin is uiteraard rekening gehouden met de commentaren van belanghebbenden, zoals de Verenig de Ondernemers Soesterberg (VOS), bedrijven en organisaties. Het herinrichtingsplan voor de Rade makerstraat is gebaseerd op dezelfde ideeën als de Van Weedestraat en de Soesterbergsestraat in Soest. Buiten huis beschouwt Soesterberg als af ronding van de herinrichtingsplannen van de drie grote winkelcentra in de gemeente. Dat het in Soesterberg lan ger heeft geduurd voordat het plan tot stand kon worden gebracht, was een gevolg van het feit dat er sprake was van een heet hangijzer: het al dan niet handhaven van de busdienst van Midnet door de Rademaker straat. Daarnaast was voor de winke liers het parkeren een ,hot item', ter wijl de straat toch het karakter van spraak- en informatiefase als volgt uit: 19 mei - 21 mei, informeren van de insprekers 25 mei - 4 juni, tweede inspraakronde 9 juni, eventuele hoorzittingen. Voor de vaststellingsfase is de volgende globale procedureplanning op- gesteld: 77 i..ni vaststelling van het definitief ontwerp door B. en W. 17 augustus, behandeling in en vaststelling door de raadscommis j/..:év,onrinnvan hpt herinrichtingsplan. een gezellige winkelstraat zou moeten hebben. Uiteindelijk heeft het lang durige overleg hierover geleid tot de startnotitie. Inmiddels is het herinrichtingsplan in schetsontwerp zover gereed dat, zo als Buitenhuis zegt "we de eerste exercities met de winkeliers gehad hebben. We hebben voor de eerste toetsing een gesprek gehad met de VOS en andere ondernemers en met vertegenwoordigers van onder meer buurtcomités." Daarbij is een korte toelichting op het ontwerp gegeven. "Het was een constructief overleg, zegt Buitenhuis. Daarin toonde men begrip voor de 'snelle slag' wat de in spraak betreft. De termijnen zijn wat ingekort om in september van dit jaar met de uitvoering van het plan te kunnen beginnen. De onzekere weersomstandigheden later in het jaar zouden roet in het eten kunnen gooien waar het om de start van de werkzaamheden gaat en dat is onaan vaardbaar omdat dan het aanzienlij ke bedrag van de provinciale subsidie in gevaar komt. Informatiemarkt Op maandag 26 april wordt in het Dorpshuis aan het Dorpsplein in Soesterberg een informatiemarkt in gericht. Belangstellenden kunnen hiervoor 's middags van 16.00 tot 18.00 en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur terecht. De markt bestaat uit een kleine expositie en verder uit kaarten en ander materiaal om een indruk te geven hoe de Rademaker straat er na de herinrichting uit ziet. Bovendien wordt een uitleg gegeven met betrekking tot de verdere proce dure. De bezoekers kunnen vragen stellen die ze nog over het plan heb ben en inspraakformulieren meene men. Het plan-Rademakerstraat heeft wel wat weg van de Soesterbergsestraat. Het is ook opgedeeld in zones. "We gaan de straat zo indelen dat alles specifiek een bestemming krijgt," zegt Buitenhuis. "De winkeliers krijgen in de meeste gevallen een uitstalstrook voor de winkel waarbinnen ze recla meborden mogen plaatsen. Dan komt er, op uitdrukkelijk verzoek van het college van burgemeester en wethou ders, aan één zijde van de weg, de zuidkant (de kant van de Heiberg), een fietspad in twee richtingen. Dat is nu in feite het bestaande fietspad, maar het wordt opnieuw aangelegd en wat meer gekanaliseerd door de bochten er zoveel mogelijk uit te ha len. De rijbaan van de Rademakerstraat krijgt een breedte van 5,50 meter. Alle bestaande as-verschuivingen worden verwijderd, en er worden zo geheten gestoken parkeerhavens aan gelegd, in tegenstelling tot het langs- parkeren in de Soesterbergsestraat en de Van Weedestraat in Soest. Gesto ken parkeren houdt in parkeren on der een hoek, in dit geval 35 graden. "Dat is iets nieuws, want dat gebeurt niet veel in Soest," zegt Buitenhuis. Tot deze 'nieuwe' vorm van parkeren is, in nauw overleg met de belangheb benden, besloten na een proef waar over men erg enthousiast was. Ach ter de parkeerplaats komt een strook, een zogenaamde schrikstrook, van ongeveer een meter, zodat men met direct op de rijbaan is als men ach teruit de parkeerplaats verlaat. Aan beide kanten van de weg worden voetpaden aangelegd. Die krijgen een minimale breedte van 1.60 meter, maar meestal van twee meter of zelts nog breder. Er is rekening gehouden met het inrichten van duidelijk aan gegeven zones voor het stallen van fietsen. Er komt aangepast straat- meubilair (zitbanken, prullenbakken etc.) en ook de openbare verlichting wordt vernieuwd, naar voorbeeld van de Soesterbergsestraat en de Van Weedestraat, ("wegens succes gepro longeerd," zegt Buitenhuis), dus lichtmasten met boogarmaturen. lot slot zal er voor het gedeelte tussen de kruispunten met de Veldm. Montgo- meryweg/Kampweg en Prof. Lorent- zlaan een 30 km. zone ingesteld wor- den. Aan de Rademakerstraat in Soesterberg is vooral de laatste twint\i™'v'f gesleuteldTal van verbeteringen en kleine herinrichtingsplannen hebben de %l%mVaThïhadtoeknhij als doorgaande weg nog de belangrijkste verbin ding vormde tussen het oosten en westen van het land. Centrum autovrij Opvallend in de nieuwe situatie is verder dat men het kleine centrum gebied van de Rademakerstraat, na bij de aansluiting met de Vani der Griendtlaan, als autovrij gebied heett aangewezen. Het krijgt het karakter van een erf. Dit deel wordt voorzien van enigszins verhoogd aangelegde klinkerbestrating en er komen enke le bomen te staan. "We proberen te voorkomen dat het daar helemaal volgezet wordt met auto's," zegt Bui tenhuis. "Daar kunnen de mensen veilig oversteken en is ook sprake van meer aandacht voor fietsers. Hij wijst ér overigens met nadruk op, dat door de maatregelen in het centrum gebied om het parkeren tegen te gaan het doorgaande karakter van de Rademakerstraat niet wordt aange tast, zij het dat er dus wel sprake is van een luw gedeelte in het midden. "Beschouw het maar als een mmi- dorpscentrum," zegt Buitenhuis. In het herinrichtingsplan is men uit gegaan van handhaving van het gara gebedrijf annex benzinepompstation van Ekris. "Het was mooi geweest als het bedrijf verplaatst zou kunnen worden naar een andere locatie wat de eigenaar trouwens ook zelf wil. Er is wel overleg over geweest, maar ver plaatsing stuit vooral op het kosten aspect en het vinden van een geschik te nieuwe locatie. Overigens is het herinrichtingsplan zodanig opgesteld dat het nieuwbouw op de vrijkomen de plek niet in de weg staat voor het geval Ekris op enig moment toch zou verhuizen. Maar voorlopig moeten we ervan blijven uitgaan dat daar au to's blijven komen." Bus uit de straat De zoveelste herinrichting in de ge schiedenis van de Rademakerstraat heeft het verdwijnen van de lijn dienstbussen van Midnet uit het straatbeeld tot gevolg. Volgens Bui tenhuis was ruim tachtig procent van de belanghebbenden daar voorstan der van. Omdat het verdwijnen de bus uit Soesterberg ondenkbaar is, spitst de discussie over een nieuwe situatie zich toe op alternatieven. Bur gemeester en wethouders hebben ge opperd een overstappunt voor reizi gers naar Zeist/Utrecht en naar Amersfoort te maken aan de west kant van Soesterberg, in de omgeving van de r.k. kerk. Ovérigens is de bus route vanuit dat punt nog niet vastge legd. Daarover is de gemeente nog in overleg met de provincie en Midnet. Het aantal in de gemeentelijke basis administratie (dus niet bij de vreem- deüngenpolitie)geregistraeide vreem delingen bedraagt 1.609. In 1996 waren 1.701 vreemdelingen geregis treerd, tegen 1.387 in 1997. Dat de getallen nogal veranderen, is hoofd zakelijk een gevolg een toenemende vraag naar naturalisatie, waardoor buitenlanders na verloop van tijd op hun verzoek de Nederlandse natio naliteit krijgen. Soest kent een grote verscheidenheid aan nationaliteiten, zo blijkt uit het Statistisch Jaaroverzicht 1998 De grootste groep wordt gevormd door de Turken, gevolgd door de Marok kanen. Volgens Jeroen de Keijzer van de gemeentelijke afdeling Fu- bliekszaken "kun je daarnaast bijna geen land opnoemen of daaruit woont er wel iemand in Soest. In 1998 is het aantal buitenlanders in Soest weer aanzienlijk gestegen, ook een gevolg van de komst van het asielzoekerscentrum in het oude Mo lenschot aan de Albert Cuyplaan. Daarnaast zijn landelijk de regels aan gescherpt om in aanmerking te ko men voor het Nederlanderschap, zo dat het aantal naturalisaties terug loopt. Het adviesbureau voor architectuui en stedenbouw SVP uit Amersfoor gaat voor de gemeente Soest eei Beeldkwaliteitsplan opstellen voo de Torenstraat, de Middelwijkstraat de Steenhoffstraat en de Van VVeede straat. Op donderdag 6 mei wordt over he onderwerp 'beeldkwaliteit' een eerst informatie- en discussie-avond g( houden, 's avonds om half acht in hl gemeentehuis aan het Raadhui: plein. Henk Gerth, lid van de Hish rische Vereniging Soest, houdt ec inleiding met dia's van enkele straa beelden in Soest, vroeger en nu. Het voornaamste aspect van h Beeldkwaliteitsplan is dat de gemee te en richtlijn heeft voor een archite tuurbeleid, dat meer nog dan tot i toe het geval is aandacht besteedt a 'leuke', maar vooral ook passen architectuur. Het plan beperkt zi voorlopig tot de bebouwing van op plekken en vervanging van bestaan gebouwen langs het genoemde j deelte van de hoofdweg. In het Beeldkwaliteitsplan worden basis van een onderzoek ter plaa regels gegeven voor nieuw- en v bouw. Uitgangspunt is niet dat a bij het oude moet blijven. Wel wc de regel gehanteerd: als er iets ver dert, moet het passen in de om ving. Rekening houden met de c geving is mogelijk om dit per plai doen. Het is echter beter, vindt gemeentebestuur, als er een overz 1 .lr/x/xMTAirAVmCt' sing (met de Smitsweg, uiterst links). Het gedeelte van de Nieuweweg en de Beukenlaan tussen d Koningsweg en de Dalweg blijft een wijkontslu.t.ngsweg. DU betekent dat de ma"""™ -■"■Unid niet wordt teruggebracht, zoals in een 30 km. zone, maai gv»»'—j- per uur. Ook de busroute op deze doorgaande weg blijft in stand Voor de herinrichting van beide wegen is een bedrag beschikbaar van 900.000 gulden. Met deze gegevens moest de Klankbordgroep Nieuweweg-Beukenlaan rekening ho - den bij het opstellen van een 'burgerlijke beleidsaanbeve ling'. De bewoners van de Nieuweweg en de Beukenlaan hebben al jarenlang over last van het verkeer. Geluid, stank te hoge snelheden en verkeersonveilige Klankbordgroep was het nemen van maatregelen om de snelheid van het r DaarmPP. ÏS niet 1 U "Trn _Ci u m 1 1 1rr1— nn'n De inspraak over de door de Klankbordgroep voorgestelde op lossingen voor de verkeersproble men op de route Nieuweweg-Beu kenlaan begint morgen, donder dag 15 april, en duurt vier weken. De planning voor het verdere ver loop ziet er als volgt uit: dinsdag 20 april, inspraakavond woensdag 12 mei, einde inspraak ronde dinsdag 25 mei, behandeling door het college van burgemeester en wethouders van de inspraakreac ties; vaststelling van het recon structieplan en formuleren raads voorstel woensdag 9 juni, behandeling van het raadsvoorstel in de raadscom missie en milieu donderdag 24 juni, behandeling in en vaststelling door de gemeente raad van het raadsvoorstel en ver strekken van het benodigde kre- diet dinsdag 10 augustus, start van de reconstructiewerkzaamheden. Bij normale weersomstandigheden nemen deze naar verwachting tien weken in beslag. situaties-zijn daarvan de oorzaak. Bij het vaststellen van de nota Hoofdwegenstructuur in maart 1996 verplichtte de gemeenteraad zich om een oplossing te zoeken voor de ver keersproblemen op de route van de Nieuweweg, Beukenlaan, Laanstraat en Beckeringhstraat. Het gedeelte van de Beukenlaan na de Dalweg en de beide aansluitende wegen komt in een later stadium aan de orde. Het is dan ook buiten beschouwing gelaten in de 'burgerlijke beleidsaanbeveling door de Klankbordgroep. Deze be staat uit bewoners en vertegenwoordi gers van bedrijven langs deze route. Een belangrijk uitgangspunt van de maar worat ook ue oveua». Een ander positief gevolg kan zijn dat de route minder aantrekkelijk wordt, zodat de verkeersintensiteit afneemt. Volgens gemeentelijk verkeerskundi- ge Ad van Wanroij van de afdeling Wegen, Grondzaken en Verkeer, blijft de cyclus van de verkeerslichten op de kruising Koningsweg-Nieuwe- weg onveranderd. Om filevorming richting de spoorlijn te voorkomen is het, door de korte opstelstrookvoor afslaand verkeer, niet mogelijk het doorgaande verkeer op de Konings weg langer groen te geven dan het verkeer dat kiest voor rechtsaf de Nieuweweg in. Wel heeft de Klank bordgroep aanbevolen voor vracht verkeer een verbod in te stellen om vanaf de Koningsweg rechtsaf de Nieuweweg in te rijden. Aanbevelingen Onderstaand volgt een overzicht van de aanbevelingen zoals de Klank bordgroep die heeft gedaan. Het ge meentebestuur moet zich er nog over buigen, zodat nog niet vaststaat dat alle aanbevelingen inderdaad zullen worden overgenomen en uitgevoerd. Fietspad wordt voetpad ïSSÉitam op het gedeelte tot de Parklaan het vrijliggende fietspad omgevormd tot voetpad. Dit betekent niet dat het fietspad verdwijnt: door de weg als geheel als het ware iets op te schui ven, in zuidwestelijke richting (de kant van de Eigendomweg en de Smitsweg), ontstaat ruimte voor de aanleg van een nieuw fietspad. Voor de hele Nieuweweg blijft het systeem hetzelfde: ongeveer om de zeventig meter zit er een as-versprin- ging in de rijbaan en verschuift het eenzijdig parkeren telkens naar de andere kant. Op een aantal plekken worden de rijstroken van elkaar ge scheiden door een dubbele streep met een tussenruimte van 45 centi meter. Daardoor wordt de rijbaan vi sueel smaller en wordt de snelheid van het verkeer laag gehouden. Op een aantal plekken wordt de mid- denas verbreed tot een middengelei- der, eventueel in de vorm van een zebrapad, om het oversteken gemak kelijker te maken. Inritconstructies Met uitzondering van de Smitsweg worden bij de zijwegen die op de Nieuweweg-Beukenlaan uitkomen (Parklaan, Molenstraat en Graanak ker) inritconstructies gemaakt, zoal: al bij de Eigendomweg het geval is. De Smitsweg blijft een gewone aan sluiting. Tenslotte wil de Klankbordgroep na een jaar bekijken wat uitvoering van de plannen heeft opgeleverd. Op grond van toetsing van de resultaten aan de doelstellingen kunnen de maatregelen zonodig worden bijge steld. Het verdere verloop van de procedu re wordt uitgelegd in bijgaand kader artikel. De gemeente heeft bij twee grote bus-overstapplaatsen een overdek te fietsenstalling aangebracht. Wethouder P.V. ten Hove (verkeer en vervoer) heeft de eerste, bij Bus station Soestdijk-Noord, vorige maand officieel in gebruik gesteld. Hij sprak daarbij de wens uit dat de stalling ertoe zal bijdragen dat de mensen vaker van de fiets ge bruik maken als ze met de bus verder willen reizen. Het ontbre ken van voldoende stallingsruimte voor de fiets kan hiervoor niet lan ger een belemmering zijn. De fietsenstalling biedt ruimte aan acht fietsen. Ook bij het bus station Overliees is voortaan de acht plaatsen tellende overdekte fietsenstalling te gebruiken. De gemeente Soest wil waar dal gelijk is vermijdbaar autogebru rugdringen. Niet alleen om de op het milieu te verminderen, i ook om bedrijven en voorzieni bereikbaar te houden. Dat is n lijk door het versterken van alt: tieven voor de auto, zoals de fii het openbaar vervoer. Daarnaa: het aantal autokilometers w< verminderd door vaker samen den (b.v. carpoolen) of door ni van gedeeld autogebruik (auto In Amersfoort plaatst het b Greenwheels deze maand 16 d to's op speciale parkeerplaatsei stad. De gemeente Amersfoort dit project met een startsubsid f. 35.000,- De Werkgroep Milieu Defensii ijvert al enige tijd voor het tot brengen van mogelijkheden vai date in onze gemeente. Het gt tebestuur ziet hier voor zichze initiërende rol, maar is, waar gelijk is, wel genegen initiatie de samenleving op dit gebiec dersteunen. De redactie vai Hoogt biedt de Werkgroep M fensie Soest dan ook graag ruimte voor onderstaand arti 'Autodate', (autojmobiel zijn zonder auto Een afspraakje met een ar klinkt een beetje vreemd, m is het begrip 'autodate' gel Burgemeestér en wethouders hebben enkele organisaties en instanties toe stemming gegeven tot het houden van een collecte in de gemeente. Een vergunning is afgegeven aan: de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten (tot 17 april) de Nederlandse Hartstichting, van 18 tot en met 24 april het Nationaal Fonds Kinderhulp, van 25 april tot en met 1 mei het Nederlands Astma Fonds, van 2 tot en met 11 mei de E.H.B.O. afdeling Soesterberg, van 12 tot en met 15 mei. Personeel van de gemeentelijke afde ling Groen en Milieu is bezig met het opknappen van de grasvelden in de plantsoenen. Jaarlijks wordt daar in het voorjaar tijd aan besteed. Steeds weer blijkt dat de winterperiode schade aan het gras heeft veroorzaakt. Er zijn ver zakkingen, oneffenheden, mosgroei en kale plekken ontstaan. Op de slechte plaatsen wordt een dunne laag teelaarde aangebracht. Zodoende wordt de hergroei gesti muleerd. Tegelijk worden de onef fenheden weggenomen. Op grote plekken wordt graszaad bijgezaaid. Milieuber frn.i..i.Mirri ui gmnamn De komende maanden wor drukte van belang in en Educatief Centrum 'De K Molenstraat 157 in Soest. Basisonderwijs We organiseren zoals gebrt getijde, hopelijk met mooi v aantal buitenlessen in de schappentuin, voor de Ie Soester en Soesterbergse april is dat de Kleine bee deze les gaan leerlingen en 4 in kleine groepjes k hun leefomgeving onderzo een spannende les te woi In de maand mei maken samen met de kabouters vingstocht door de educ tuin. Het Kabouter natui bestaat uit praktische d opdrachten, waarbij klei ters allerlei voorjaarsver schijnselen kunnen beleven en erva ren.

Soester Courant | 1999 | | pagina 26