Informatie en discussie over beeldkwaliteit Komt autodelen (autodate) ook in Soest van de grond? duurzaam dej^etófj m l 111111IIII Maximum snelheid op de Van Weedestraat 30 km. 0#7?erscVv0 I 11 i III1 PAGINA 2 WOENSDAG 14 APRIL 1999 OP 'T HOOGT PAGINA 3 ïnd aantal anders in ite Soest senstalling bushaltes nmng voor n collecte appen Jden ntsoenen Koffiefilter verdwijnt in de tuin Mening van lezers gevraagd over het mooiste gebouw Gemeentehuis dicht op vrijdag 14 mei Militaire oefening >L*1 de gemeentelijke basis- (dus niet bij de vreem ie) geregistreerde vreem- Iraagt 1.609. In 1996 vreemdelingen geregis- 1.387 in 1997. Dat de il veranderen, is hoofd- ievolg een toenemende aturalisatie, waardoor •s na verloop van tijd op de Nederlandse natio- ïn. n grote verscheidenheid iteiten, zo blijkt uit het aaroverzicht 1998. De ïp wordt gevormd door evolgd door de Marok- ;ens Jeroen de Keijzer eentelijke afdeling Pu- "kun je daarnaast bijna opnoemen of daaruit i iemand in Soest." t aantal buitenlanders in anzienlijk gestegen, ook van de komst van het entrum in het oude Mo- de Albert Cuyplaan. n landelijk de regels aan- n in aanmerking te ko- t Nederlanderschap, zp- tal naturalisaties terug- ite heeft bij twee grote pplaatsen een overdek- stalling aangebracht. P.Y. ten Hove (verkeer heeft de eerste, bij Bus- estdijk-Noord, vorige cieel in gebruik gesteld, laarbij de wens uit dat ertoe zal bijdragen dat i vaker van de fiets ge ien als ze met de bus en reizen. Het ontbre- doende stallingsruimte :s kan hiervoor niet lan- emmeringzijn. istalling biedt ruimte etsen. Ook bij het bus- 'erhees is voortaan de ïen tellende overdekte ling te gebruiken. ér en wethouders hebben nisaties en instanties toe- ïgeven tot het houden van in de gemeente. iiing is afgegeven aan: g Nationaal Fonds Sport pten (tot 17 april) idse Hartstichting, van 18 24 april tal Fonds Kinderhulp, van en met 1 mei inds Astma Fonds, van 2 11 mei O. afdeling Soesterberg, sn met 15 mei. an de gemeentelijke afde- en Milieu is bezig met het van de grasvelden in de i. )rdt daar in het vooijaar jteed. Steeds weer blijkt erperiode schade aan het /eroorzaakt. Er zijn ver oneffenheden, mosgroei :ken ontstaan. :hte plaatsen wordt een teelaarde aangebracht, wordt de hergroei gesti- ègelijk worden de onef- veggenomen. Op grote rdt graszaad bijgezaaid. Het adviesbureau voor architectuur en stedenbouw SVP uit Amersfoort gaat voor de gemeente Soest een Beeldkwaliteitsplan opstellen voor de Torenstraat, de Middelwijkstraat, de Steenhoffstraat en de Van Weede- straat. Op donderdag 6 mei wordt over het onderwerp 'beeldkwaliteit' een eerste informatie- en discussie-avond ge houden, 4s avonds om half acht in het gemeentehuis aan het Raadhuis plein. Henk Gerth, lid van de Histo rische Vereniging Soest, houdt een inleiding met dia's van enkele straat beelden in Soest, vroeger en nu. Het voornaamste aspect van het Beeldkwaliteitsplan is dat de gemeen te en richtlijn heeft voor een architec tuurbeleid, dat meer nog dan tot nu toe het geval is aandacht besteedt aan 'leuke', maar vooral ook passende architectuur. Het plan beperkt zich voorlopig tot de bebouwing van open plekken en vervanging van bestaande gebouwen langs het genoemde ge deelte van de hoofdweg. In het Beeldkwaliteitsplan worden op basis van een onderzoek ter plaatse regels gegeven voor nieuw- en ver bouw. Uitgangspunt is niet dat alles bij het oude moet blijven. Wel wordt de regel gehanteerd: als er iets veran dert, moet het passen in de omge ving. Rekening houden met de om geving is mogelijk om dit per plan te doen. Het is echter beter, vindt het gemeentebestuur, als er een overzicht Het gemeentebestuur streeft naar een betere beeldkwaliteit in de gemeentevooral ook als het gaat om nieuwbouw tussen bestaande bebouwing. Om de discussie hierover op gang te brengen, heeft de gemeente een wedstrijd uitge schreven met de vraag wat men het mooiste gebouw vindt dat sinds 1960 in de gemeente is gebouwd.. bestaat van de omgeving en wat een verandering daarin voor het totaal beeld betekent. Het Beeldkwaliteitsplan beschrijft dan ook enkele kenmerken van de omge ving die belangrijk worden geacht als het gaat om het beoordelen van een nieuwbouwplan in die omgeving. Daarbij zou het kunnen gaan om de afbraak van een pand, waarvoor bij voorbeeld twee nieuwe in de plaats komen. Die 'verdichting' van de om geving is weliswaar volgens het be stemmingsplan soms mogelijk, maar zal dan voortaan op grond van het Beeldkwaliteitsplan in ieder geval niet qua beeld de omgeving mogen ver storen. De gemeente Soest wil waar dat mo gelijk is vermijdbaar autogebruik te rugdringen. Niet alleen om de druk op het milieu te verminderen, maar ook om bedrijven en voorzieningen bereikbaar te houden. Dat is moge lijk door het versterken van alterna tieven voor de auto, zoals de fiets en het openbaar vervoer. Daarnaast kan het aantal autokilometers worden verminderd door vaker samen te rij den b.v. carpoolen) of door middel van gedeeld autogebruik (autodate). In Amersfoort plaatst het bedrijf Greenwheels deze maand 16 deelau to's op speciale parkeerplaatsen in de stad. De gemeente Amersfoort steunt dit project met een startsubsidie van f. 35.000,- De Werkgroep Milieu Defensie Soest ijvert al enige tijd voor het totstand- brengen van mogelijkheden van auto date in onze gemeente. Het gemeen tebestuur ziet hier voor zichzelf geen initiërende rol, maar is, waar dit mo gelijk is, wel genegen initiatieven uit de samenleving op dit gebied te on dersteunen. De redactie van Op 't Hoogt biedt de Werkgroep Milieude fensie Soest dan ook graag plaats ruimte voor onderstaand artikel. 'Autodate', (auto)mobiel zijn zonder auto Een afspraakje met een auto. Het klinkt een beetje vreemd, maar toch is het begrip 'autodate' geleidelijk aan het inburgeren in Nederland en de laatste tijd ook in onze contreien. Wat moeten we ons hierbij voorstel len? 'Autodate' ofwel gedeeld autogebruik berust op de simpele gedachte dat men zonder het bezit van een auto er toch gebruik van kan maken. Een deel van de problemen die auto mobiliteit met zich meebrengt is het inefficiënt gebruik van de auto. Eén op de drie auto's wordt alleen ge bruikt voor sociaal-recreatieve doel einden en staat dan ook gemiddeld 23 uur per dag stil, daarmee een deel van de parkeer- en ruimteproblemen veroorzakend. Voor de bezitter is dit bovendien een dure aangelegenheid. Het delen van een auto met anderen stimuleert, naast het gebruik van fiets en openbaar vervoer, een meer be wust en selectief gebruik van de auto en dus ook een vermindering van de uitstoot van schadelijke stoffen. Het Ministerie van Verkeer en Water staat riep in 1995 de Stichting voor Gedeeld Autogebruik in het leven; deze stichting moet een brugfunctie vervullen tussen overheid, aanbieders en gebruikers van 'date-auto's'. Kortweg: de stichting stimuleert het autodelen en alles wat daarmee te maken heeft. Naast het particulier delen van een auto (zo'n 60.000 Nederlanders doen dit met b.v. vrienden en bu ren), bestaat er nu sinds een aantal jaren ook een meer professioneel ge organiseerd deelauto-gebruik. Over het gehele land verdeeld zijn er zo'n 15 (grotere en kleinere) aanbieders waarbij men bij abonnement of met een soort strippenkaart een auto kan huren. Voorbeelden zijn landelijke organisaties als de ANWB (Auto op Afroep)en Budget/Rent a Car, maar er zijn ook garagehouders die alleen plaatselijk deelauto's aanbieden. In grotere steden zijn er organisaties die in verschillende wijken 'dateauto's', veelal voorzien van elektronische re gistratiesystemen, pp speciaal daar voor ingerichte parkeerlocaties heb ben geplaatst. Zo zet het bedrijf "Greenwheels" met ingang van april in Amersfoort op 11 verspreide parkeerplaatsen een date-auto neer en achter het stadhuis nog eens vijf. Daarmee is Amersfoort de negende gemeente waar deelauto's van "Greenwheels" rijden. De ge meente Amersfoort ondersteunt dit project met een eenmalige startsubsi die vanf. 35.000,--. Ook in Soest groeit de belangstelling voor de deelauto. In de conceptnota Duurzaamheid 1999-2002 wordt 'au todate' genoemd als een mogelijkheid om selectief en duurzaam autoge bruik te stimuleren. Sinds 1 januari biedt ook een garage bedrijf in Soest een vorm van auto delen aan. Het is een systeem waar bij minimaal 10 dagen per jaar over een auto kan worden beschikt zonder lasten van verzekering, houder schapsbelasting, onderhoud e.d. Om aan deze vorm van autodelen te kun nen deelnemen, moet men bij het betreffende garagebedrijf een cheque boekje kopen, waardoor men deelne mer wordt aan dit project. Deelautogebruik lijkt in de eerste plaats geschikt te zijn voor mensen die de auto weinig gebruiken. Bij minder dan 15.000 km per jaar zijn de finan ciële voordelen volgens de Consu mentenbond aanzienlijk. Maar ook voor mensen die overwegen een tweede auto aan te schaffen, kan au todelen een aantrekkelijke optie zijn. Ook valt te denken aan bedrijven voor incidentele zakelijke ritten. De werkgroep Milieu Defensie Soest juicht het toe dat -naast de reeds be staande vormen als het huren van een auto en het gebruik van een taxi- nu ook in Soest gedeeld autogebruik tot de mogelijkheden behoort. Milieudefensiegroep Soest Secr.: Eikenlaan 16 3768 EV Soest tel. 035 - 6016597 Het mooiste gebouw van na 1960 binnen de gemeentegrenzen van Soest vind ik adres naam afzender; adres: (incl. postcode)- Ik kan wel/niet* op de informatie- en discussie-avond komen op 6 mei doorhalen wat niet gewenst wordt In de groenbak verdwijnt elk jaar zo'n 1,6 miljoen ton aan groenten-, fruit- en tuinafval (gft). Bij ongeveer driekwart van alle huishoudens staat al zo'n groenbak. Van al het gft-afval wordt 640.000 ton compost gemaakt. Dat duurt bij composteerbedrijven zo'n zes tot acht weken. Dan gaat uw koffiefil ters, eierschalen en groentenafval weer als gezonde compost de plant soenen, de akkerbouw of de bollen teelt in. Of ze worden gebruikt bij de aanleg van sportvelden. Ook vindt u uw gtt-afval bij het tuincen trum terug, waar gft-compost in zak ken te koop is. Om de discussie over beeldkwaliteit op gang te brengen, worden alle in wo- ners van de gemeente Soest aange spoord om te laten weten welk ge bouwzij het mooist vinden. Het gaat daarbij niet om de bekende monu menten die bijvoorbeeld in de Kerke- buurt staan of oude boerderijen, maar om gebouwen die sinds 1960 in de gemeente zijn gerealiseerd. Daarom wordt de vraag gesteld: welk modern gebouw in de gemeente Soest is naar uw mening het mooist? Bovenstaande antwoordbon kan ui terlijk 25 april worden ingeleverd op het gemeentehuis of worden gestuurd naar: Gemeente Soest, t.a.v. de heer A. van Dongen, Antwoordnummer 150, 3760 CA Soest. Een postzegel is niet nodig. Onder de inzenders wordt een foto toestel verloot. Deze prijs wordt uit gereikt op de informatie- en discus sieavond op donderdag 6 mei. Het gemeentehuis is op vrijdag 14 mei - dus de dag na Hemelvaartsdag - gesloten. Dat betekent dat men die dag voor geen enkele vraag, zowel mondeling als telefonisch, bij de gemeente te recht kan. Ook het Centrum Werk en Inkomen (CWI) en Start, die al lebei in de hal van het gemeentehuis zijn ondergebracht, zijn die dag niet geopend. De afdeling reiniging ledigt die dag wel de groene en bruine containers. Raadpleeg de "Huisvuilkalender 1999", omdat die vrijdag ook in be paalde straten de containers geledigd worden die anders op donderdag (Hemelvaartsdag) geledigd zouden worden. Tot en met woensdag 21 april vindt onder meer binnen de gemeente grenzen van Soest een kleine militai re oefening plaats. Ongeveer 120 mi litairen nemen met een aantal voer tuigen aan deze oefening deel. Geoe fend wordt op de openbare wegen en verder gaat het over het inrichten en betrekken van commandoposten. In verband met het aangeven van de grenzen van het gebied met een maximum snelheid van 30 km in de omgeving van de Van Weedestraat, vindt tot 23 april een aantal werk zaamheden plaats. Zowel op de Stadhouderslaan als op de Lange Brinkweg worden voorzie ningen op het wegdek aangebracht. Op de Stadhouderslaan komt - ko mend uit de richting Baarn - net voor de Korte Brinkweg, op de rijstrook een kunststof snelheidsremmer. Op de Lange Brinkweg wordt aan de noordzijde van de aansluiting van de Korte Kerkstraat een plateau aange legd om het verkeer af te remmen. Tijdens de werkzaamheden op de Stadhouderslaan wordt het verkeer om het werk geleid. Maar op de Lange Brinkweg zal tijdens de aanleg van het plateau gedurende twee da gen geen verkeer mogelijk zijn. Dat betekent dus een omleiding. ACTUEEL VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN Periode: 2 april t/m 8 april 1999 Datum verzending: 8 april 1999 De volgende kapvergunningen zijn verleend: Perceel: Bloemheuvel 55 Johannes Poststraat 61 Ereprijsstraat 64 Bartolottilaan 26 Vinkenweg 27a Zwaluwenweg 3 Heideweg 40 Laanstraat 54 Biltseweg 51 De Paltz 4 Betreft: 1 conifeer 1 spar 1 pruimenboom 3 quercus robur en 2 quercus rubra 1 eik 1 berk 1 den 1 berk 4 coniferen 3 Hollandse linden Gemotiveerde bezwaren tegen het genomen besluit kunnen binnen 6 weken na verzending van het besluit schriftelijk worden ingediend bij het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Soest, Postbus 2000, 3760 CA, te Soest. AANGEVRAAGDE KAPVERGUNNINGEN Periode: 2 april t/m 8 april 1999 De volgende aanvragen voor een kapvergunning zijn ontvangen: Betreft: 2 coniferen 1 boom 1 den 2 elzen 4 coniferen en 1 coniferenhaag van 9 meter lengte 1 kastanje, 1 esdoorn, 2 berken en 21 coniferen Perceel: Oude Tempellaan 40 Tromslagerpad 35 Bosstraat 25 Choristenpad 59 Talmalaan 18 bouwplan Darthuizen, Pr. Hendriklaan Rectificatie aangevraagde kapvergunning Olijkeweg 13 moet zijn Van Lenneplaan 24 (1 zilveren esdoorn) Diegenen die menen in hun belangen te worden geschaad door een eventuele vergunning kunnen dit mondeling of schriftelijk binnen 4 weken na deze bekend making kenbaar maken bij de afdeling groen milieu van de gemeente Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest, telefoonnummer 035-6093709. Milieubericht van de Ge te S o e s t Nr 3, april 1999 Dit is een uitgave van de Gemeente Soest afdeling Groen Milieu Postbus 2000, 3760 CA Soest Tel.: (035) 6093202 of 6093512 De komende maanden wordt het weer een drukte van belang in en rond het Milieu Educatief Centrum De Kwekerij' aan de Molenstraat 157 in Soest. Basisonderwijs We organiseren zoals gebruikelijk in dit jaar getijde, hopelijk met mooi weer dit keer, eeh aantal buitenlessen in de educatieve (and- schappentuin, voor de leerlingen van de Soester en Soesterbergse basisscholen. In april is dat de Kleine beestjes-les. Tijdens deze les gaan leerlingen van de groepen 3 en 4 in kleine groepjes kleine beestjes en hun leefomgeving onderzoeken. Het belooft een spannende les te worden! In de maand mei maken de kleuters weer samen met de kabouters een bele- vingstocht door de educatieve tuin. Het Kabouter natuurpad bestaat uit praktische doe- opdrachten, waarbij kleu ters allerlei voorjaarsver schijnselen kunnen beleven en erva ren. Natuurlijk tuinieren Het project 'Natuurlijk tuinieren' bestaat uit een tentoonstelling en een lezing. De ten toonstelling met de titel "Tuinieren met plan ten en dieren" staat van 21 t/m 28 april in het Milieucentrum 'De Kwekerij'. Het centrum is wekelijks geopend voor publiek op dinsdag-, woensdag en donderdagmiddag van 13.00 16.30 uur. De tentoonstelling legt u uit hoe srid? u van uw tuin een natuurlijke en boeiende omgeving kunt maken, niet alleen voor uzelf, maar ook voor planten en dieren. Hoe groot of klein uw tuin of balkon ook is, de aangeboden informatie is voor iedereen interessant en toe pasbaar. De Zonnetuin (ecologisch advies en infor matiecentrum). In haar lezing zal ze, op een inspirerende manier, aandacht besteden aan de processen die zich in uw tuin afspe len. Ze legt aan de hand van prach tige dia's uit hoe u in uw tuin een evenwicht kunt bereiken tussen dieren, planten en natuurlijk uw eigen wensen en mogelijkheden. De lezing is zowel interessant voor mensen met een tuin (volkstuin en gewone tuin) als met een bal kon. Tijdens de twee activiteiten pei len we of er behoefte is aan een cursus of excursies rondom het onderwerp "Natuurlijk tuinieren". Actie Zomerschoon Evenals vorig jaar wil de gemeente Soest weer individuele buurtbewoners, bewoners verenigingen en andere organisaties (ieder een dus eigenlijk) oproepen om mee te doen aan de actie Zomerschoon. De actie vindt plaats op zaterdag 29 mei 1999 en niet alleen in Soest, maar ook in de buurt- gemeenten van het gewest Eemland. Het doel van de actie is het gezamenlijk opfris sen en zomerschoon maken van de straat, buurt of wijk. Wie weet is dit wel een mooie start voor een buurtfeest... Als u veel gereedschappen denkt nodig te hebben dan kunt u die lenen van de gemeente. Zomerschoon actiefoto 1998 Op 21 april, om 20.00 uur zal er in De Kwekerij een lezing "Natuurlijk tuinieren" worden gehouden door Guurtje Kieft van Heeft u vragen of wilt u meer informatie over de activiteiten en plannen van het cluster Natuur- en Milieu Communicatie van de gemeente Soest neem dan contact op met Johan Simon (035 6093202) of Joop'van Haaften (035 6093512). Soest zet stappen naar duurzaamheid. Want een beter milieu begint bij jezelf. Ook haalt de gemeente na afloop van de actie het afval op. Aan de actie is een foto wedstrijd verbonden met een hoofdprijs van 500,- voor de beste Zomerschoon-actie-foto. Het thema van de foto moet zijn: "Samen ma ken wij de buurt zomer schoon!". Daarnaast worden er taarten beschikbaar ge steld door de woningcor poraties (SCW en Acht- goed) en uitgedeeld aan de deelnemers. Geef uzelf of uw straat op voor 23 april a.s. Opgave bij: Alice van Halsema (035 6093709), afdeling Groen Milieu, gemeente Soest.

Soester Courant | 1999 | | pagina 27