rx Vergoeding medische hulpmiddelen aangepast Koninklijke Luchtmacht biedt werk en toekomstmogelijkheden Inspraak Duurzaamheidsplan Orgel Open Hof op cd Anton Gakes 'tweede man bij Brigade Soesterberg WOENSDAG 21 APRIL 1999 SOESTER COURANT PAGINA V WOENSDAG 21 APRIL kringloopcentrum l SPULLENHULP Uitgangspunt blijft dat iedereen aanspraak op passende zorg kan maken Meer informatie? Medische hulpmiddelen Wi»Wêe met ingang van 1 april 1999 Zaterdag 1 mei Poppenvoorstelling 'Lichtjes uit de zee' Opnamen a.s. zaterdagmiddag Ook voor schoolverlaters zonder diploma Solliciteren bi] de Koninklijke Luchtmacht *r iniSufei Iets te koop of te geei Plaats een "kleintje" in de Soester Couran Peter Besseling bij Orgel/Keyboard Cli Ons Kent Ons Sies Delfsma Kinderparadi De Vrije Teuj Activiteiten-prograi In navolging van de aanpak bij ver- keersvraagstukken heeft het Soester gemeentebestuur de bevolking nu uit voerig betrokken bij de totstandko ming van het Duurzaamheidsplan 1999-2002. In de periode van no vember 1998 tot februari j.1. organi seerde de gemeente een drietal dia- loogavonden voor inwoners en belan gengroeperingen. Op haar internet-site opende de ge meente Soest bij wijze van experiment zelfs een digitaal discussieplatform, waarop iedereen kon meediscussiëren over hoe een duurzaam en leefbaar Soest er zou moeten uitzien. Nu burge meester en wethouders op 13 april het concept-Duurzaamheidsplan hebben vastgesteld, loopt de formele inspraak periode van 21 april tot 19 mei. Ieder een kan het plan inzien in het gemeen tehuis, kamer 2.29 op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur; in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens ope ningsuren; in de dependance publieks- zaken aan het Dorpsplein te Soester- berg. Volgens de planning zal de gemeente raad het milieubeleidsplan - "nieuwe stijl" op 24 juni a.s. vaststellen. Dat dit plan - dat het milieubeleidsplan van 1992 opvolgt - inmiddels een andere benaming heeft gekregen, heeft te ma ken met het gewijzigde denken bij de overheid over de positie van het milieu in het beleid. Met het begrip "duurza me ontwikkeling" wordt aangegeven dat niet eenzijdig naar het milieu moet worden gekeken, maar dat het steeds gaat om een integrale afweging, waar bij een balans moet worden gezocht tussen ecologie, economie en samenle ving. We moeten straks een bewoonba re wereld aan onze kinderen nalaten, maar tegelijk moeten we nü ook kun nen werken, wonen, recreëren en ons verplaatsen. Geen formaliteit Dat het ontwerp-Duurzaamheidsplan - na de uitgebreide dialoog vooraf - nu de formele inspraak ingaat, wil niet zeggen dat dit een formaliteit inhoudt. De openbare dialoog mondde op 23 februari j.1. uit in een "top tien"-keuze door de deelnemers uit de 32 beleids- ambities, die ambtelijk waren uitge werkt in de concept-Duurzaamheidsvi- Op 10 maart kreeg de Duurzaamheids visie als richtinggevend beleidsstuk tij dens de behandeling in de Raadscom missie SOW/Milieu een positief ont haal bij de politiek. Dit gold ook voor de gevolgde procedure. De raadscom missie kon zich in grote lijnen goed vin den in de "top tien" van de burgers. Inmiddels is de DuurzaamheidsVISIE toe aan promotie tot ontwerp-Duur- zaamheidsPLAN. In dit plan zijn de projecten en producten om de beleids- ambities te realiseren, vertaald in beno digde budgetten en ambtelijke uren voor de komende jaren. Het zal duide lijk zijn dat deze uiteindelijk de door slag geven wat er van het plan zal wor den gerealiseerd. Daarbij moet er ook nog op worden gewezen dat de projec ten en producten uit het Duurzaam heidsplan - voor zover ze nieuw zijn of een intensivering inhouden - bij de te gelijk lopende voorbereiding van de meerjarenbegroting 2000-2003 moe ten concurreren met andere beleids voornemens, zoals bijvoorbeeld met die op het terrein van veiligheid, zorg, cul tuur of welzijn. Met andere woorden: wie als deelne mer aan de Soester Duurzaamheids- dialoog de puntjes op de "i" wil zetten, moet de inspraaktermijn van 21 april tot 19 mei in de gaten houden. Gele genheid tot het gebruik maken van het spreekrecht zal er zijn tijdens de raads commissievergadering van 9 juni a.s. J De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 Winkelopeningstijden: dinsdag t/m vrijdag van 13.00-17.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur Spullen brengen: dinsdag, donderdag en vrijdag 13.00-18.00 uur zaterdag van 9.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak maandag gesloten Deze top tien luidde als volgt: 1 betrekken bewoners bij de woonomgeving 50 2 actief stimuleren van het fietsgebruik 40 3 samenwerken aan (beeld)kwaliteit buitengebied 32 4/5 bouwen en wonen binnen de kernen 30 4/5 duurzaam beheer bestaande woningvoorraad 30 6 beleid agrarische bedrijfsbeëindiging 29 7/8 stimuleren duurzame (groene) stroom 26 7/8 voorrang voor innovatieve bedrijven 26 9 milieuvoorlichting en -educatie 25 10 afkoppelen regenwater tegen verdroging 23 punten Vanaf 1 april 1999 zijn de voorwaarden voor vergoeding van veel medi sche hulpmiddelen aangepast. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om hoor- toestellen, elastische kousen en incontinentiemateriaal. Uit het oogpunt van kostenbeheersing zijn voor sommige hulpmiddelen gebruikster- mijnen of gebruiksnormen ingevoerd. De nieuwe regeling voor medi sche hulpmiddelen geldt voor alle ziekenfondsverzekerden en voor de meeste mensen met een particuliere ziektekostenverzekering. De maatregelen zijn er op gericht om met het beschikbare geld de meest passende zorg te verlenen aan mensen die op deze zorg zijn aangewezen. Want het uitgangs punt blijft dat iedereen aanspraak kan maken op alles dat medisch noodzake lijk is. Daarnaast is de regeling zodanig aangepast dat duidelijker dan voorheen is aangegeven welke hulpmiddelen voor vergoeding in aanmerking komen en on der welke voorwaarden. Ten slotte is het pakket hulpmiddelen dat voor vergoeding in aanmerking komt op enkele punten uitgebreid. (Bij)betalen De meeste medische hulpmiddelen wor den, vergoed op basis van een ziektekos tenverzekering. Als u een medisch hulp middel nodig heeft, kunt u zich dus wen den tot uw ziekenfonds of zorgverzekeraar. Het voorschrijven van een medisch hulp middel gebeurt meestal via uw huisarts of behandelend specialist. In een aantal situaties moet u dah zelf een deel (bij)be- talen voor een medisch hulpmiddel: Voor sommige hulpmiddelen geldt een maximumvergoeding. Bijvoorbeeld voor hoortoestellen geldt een maximumvergoe ding. Pruiken worden tot maximaal 556,- vergoed. Wilt u een hulpmiddel dat duur der is dan de maximumvergoeding, dan moet u het meerdere zelf betalen. Ook geldt voor bepaalde hulpmiddelen een ei gen bijdrage. Voor een dergelijk hulpmiddel moet u al tijd een gedeelte zelf betalen. Voor spe ciale schoenen betaalt u bijvoorbeeld een eigen bijdrage van 224,- en het meer dere boven de maximumvergoeding. Gebruikstermijnen Naast de bestaande (bij)betalingsrege- lingen gaat voor een aantal hulpmiddelen een gebruikstermijn gelden. Met bijvoor beeld loopwagens en krukken moet u mi nimaal zeven jaar doen. Bent u diabeet, dan geldt voor de bloedglucosemeter een gebruikstermijn van drie jaar. Functioneert de meter nog goed, dan kunt u er uiter aard langer mee doen. Wilt u een hulp middel eerder vervangen dan de minimale gebruikstermijn, dan moet u het hulpmid del zelf betalen. Uw zorgverzekeraar kan wel toestemming verlenen voor vervan ging binnen de gebruikstermijn als u niet meer over een bruikbaar hulpmiddel be schikt. Bijvoorbeeld als er sprake is van een gewijzigde indicatie. Soms is er voor een hulpmiddel géén gebruikstermijn vast gesteld. Uw zorgverzekeraar kan dan uit oogpunt van doelmatige zorgverlening wel een vervangingstermijn hanteren. Gebruiksnormen Voor een aantal andere hulpmiddelen geldt per 1 april een gebruiksnorm. Met name bij verbruiksartikelen gelden zoge naamde maximum gebruiksnormen. Dit betekent dat is vastgelegd hoeveel mate riaal er maximaal wordt vergoed. Als u meer gebruikt, moet u het meerdere zelf betalen. Deze normen gelden voor stoma- en incontinentiematerialen. Maar ook voor hulpmiddelen bij diabetes (suikerziekte). De door deskundigen vastgelegde ge bruiksnormen en -termijnen zijn geba seerd op praktijkervaringen en daardoor in de meeste gevallen voldoende. Van de gebruikstermijnen en -normen kan Bent u ziekenfonds of particulier verzekerd én gebruiker van me dische hulpmiddelen? Lees dan in de brochure 'Medische hulp middelen met ingang van 1 april 1939' of de aanpassingen ook gevolgen voor u hebben. De bro chure is verkrijgbaar bij uw zie kenfonds/zorgverzekeraar en de apotheek. Een overzicht met wij zigingen staat ook op internet: www.ziekentondsraad.nl. Heeft u na het iezen nog vragen? Neem dan contact op met uw zorg verzekeraar. Daar helpen ze u graag met uw vragen. Ziekenfondsraad alleen bij specifieke medische indicaties worden afgeweken. Andere verstrekkingen Er zijn ook verstrekkingen die in bruikleen worden gegeven. Bijvoorbeeld sommige leesapparatuur en mobiliteitshulpmidde len, zoals loopfietsen, of aangepaste ta fels, stoelen en bedden. Voor deze hulp middelen betaalt u géén eigen bijdrage. Wel kan eventueel een waarborgsom in rekening worden gebracht. Naast de medische hulpmiddelen die op grond van de Ziekenfondswet of een par ticuliere ziektekostenverzekering worden verstrekt, is er een groot aantal hulpmid delen dat onder de Wet voorzieningen ge handicapten (Wvg) of onder de Wet op de (Re)integratie Arbeidsgehandicapten (REA) valt. Bij uw gemeente kunt u een beroep doen op de Wvg voor onder meer vervoersvoorzieningen, rolstoelen en woonvoorzieningen. De REA is er voor werk- en onderwijsvoorzieningen, zoals Belangrijke Informatie over de vergoeding van medische hulpmiddelen Cultureel Centrum Willafcrisfraat 49, tel. 602 21 88 aanpassingen op de werkplek en hulpmid delen voor het verrichten van arbeid en het volgen van onderwijs. Mocht u niet weten waar u een bepaald hulpmiddel of een voorziening kunt aanvragen, infor meer dan bij uw zorgverzekeraar of ge meente. Ook uw huisarts, specialist of apotheker kan u hierover informeren. De zee is weids en groot. En het eiland is maar een klein vlekje in die oneindige watermassa. In de zee wonen tal van dieren, het is er licht en vrolijk. Ook de zeemeermin woont in het water. Ze praat met haar vriendjes door middel van lichtjes en laat ze dansen op de golven. Op het eiland is het koud en eenzaam. Er staat alleen een kleine vuurtoren en hierin woont de vuurtorenwachter. Hij is bang voor al dat water. En toch kan hij niet weg. Zijn zusje is daar verdwe nen in de golven. Bovendien moet hij zorgen voor het licht van de vuurtoren. En dan geeft de zee antwoord met haar wonderlijke lichtjes. Is het de zee meermin? 'Lichtjes uit de zee' is een beeldende theaterproductie voor iedereen vanaf 4 jaar, met veel poppenspel en mime. Licht en beeld maken woorden over bodig. En als er wordt gesproken in de voorstelling, dan is dat met de kinderen aan de andere kant van de zee. Te zien in het theater van C-drie, op za terdag 1 mei; aanvang 14.00 uur. De toegang is: f 7,50/6,- (strippenkaart)/ f 10,- (volwassenen). Virga Lipman in "lichtjes uit de zee"; foto Bob van Dantzig- Op zaterdagmiddag 24 april kunnen zanglustige Soesters hun eigen cd ma ken. Dan vindt er een opnamesessie van koor- en samenzang plaats in De Open Hof aan de Veenbesstraat, hoek Dalweg. In deze kerk werd eind 1997 een nieuw orgel in gebruik ge nomen en sindsdien heeft het instru ment plaatselijk en landelijk veel be langstelling genoten, o.a. door de zo- merserie orgelconcerten, waarover men elders in dit blad kan lezen. Orgelmaker René Nijsse nam het initia tief tot de productie van deze cd. Stu dio Cor Brandenburg uit Haarlem ver zorgt de opname en montage. De klankregie is in handen -van Jean Tel- der. Deze week worden tevens opna men gemaakt met solowerken voor or gel. Tjalling Roosjen, cantor-organist van de kerk, zal het instrument in al zijn facetten laten klinken met werken uit de Duitse en Franse Barok. Com posities van Scheidemann, Guilain, Böhm en Johann Bernhard Bach wor- Je zit niet meer op school en je hebt ook nog geen werk. Of: je hebt wel werk, maar je zou eigenlijk wel wat anders willen. Liefst met een beetje zekerheid voor de toekomst. Jongeren die zich hierin herkennen, moeten snel eens kennis maken met de Koninklijke Luchtmacht. Want de Luchtmacht heeft jonge schoolverlaters veel te bieden: afwisselend, span nend werk, een unieke sfeer én een vast dienstverband voor in principe vier jaar. Bovendien kun je in die periode gratis vak technische cursussen volgen, veelal in het verlengde van de functiegerichte opleiding die de Luchtmacht biedt. Of allerlei andere cursussen waarbij een goede studieregeling wordt ge boden. Zodat je na afloop van je dienstverband met uitstekende papieren weer de burgermaatschappij in kan. Om bij de Luchtmacht te komen heb je voor een technische functie op korporaalsniveau minimaal VBO-B/C nodig. Heb je dat niet, maar heb je wel VBO-A? Of heb je je VBO of MAVO halverwege afgebroken? Dan helpt de Luchtmacht je op weg met een speciale schakelcursus. basis Woensdrecht, in een splinter nieuw opleidingscentrum. Wat je daar precies leert, hangt af van de functie die je daarna wilt gaan vervullen. Want als korporaal kun je op allerlei gebied aan het werk: wapentechniek, grondverdediging, vliegtuigonder- houd, communicatie- informatie systemen, bewaking enz. In alle ge vallen ben je zeker van afwisselend werk, niet alleen in Nederland, maar Die schakelcursus brengt je in een half jaar tijd op het niveau van VBO- B. Je kunt de cursus volgen bij het Deltion College te Zwolle of bij het Regionaal Opleidingscentrum Mid den-Brabant (ROC/MB) in Tilburg. Na dat half jaar word je bij gebleken psy chische en medische geschiktheid toegelaten tot de militaire en vak technische opleiding bij de Konink lijke Luchtmacht. Daarna ga je als BBT-er (Beroeps Bepaalde Tijd) voor vier jaar aan de slag. Schoolverlaters die al een VBO-B/C- of vergelijkbaar diploma op zak hebben, hoeven de schakelcursus uiteraard niet te vol gen. Zij kunnen rechtstreeks als BBT- er solliciteren. Van soldaat tot korporaal Je werkverband bij de Koninklijke Luchtmacht begint met een gedegen militaire opleiding, gevolgd door de vaktechnische opleiding. De totale opleiding duurt voor technische korporaalsfuncties ongeveer een jaar en vindt plaats bij de Koninklijke Mili taire School Luchtmacht op de vlieg- ook buiten onze landgrenzen. En bijna altijd in groepsverband. Na je opleiding ga je aan de slag bij het on derdeel van je keuze (zie het kader). Daar kun je het geleerde in praktijk brengen. En natuurlijk leer je elke dag weer bij. En daarna: een baan in de burgermaatschappij Na afloop van het vierjarig dienstver band zijn er twee mogelijkheden. In sommige gevallen is er een moge lijkheid om je loopbaan bij de Lucht macht te vervolgeh en onderofficier te worden (met de juiste vooroplei ding en bij gebleken geschiktheid). Zo niet: dan is het zaak om in de burger maatschappij een baan te vinden. Met het oog daarop biedt de Konink lijke Luchtmacht BBT-ers de moge lijkheid om tijdens hun dienstverband gratis cursussen te volgen. Variërend van Bedrijfsautotechniek, niveau I en II tot het Praktijkdiploma Informatica. Cursussen voor lassen op allerlei ni veaus, boekhouden, beveiliging of werktuigbouwkundig tekenen, een secretaresse-opleiding, een cursus Algemene Ondernemers Vaardighe den, cursussen op het gebied van goederenvervoer? Het kan allemaal. Jongeren die geïnteresseerd zijn in een baan bij de Lucht macht, al of niet via de schakelcursus, kunnen zich melden bij de Luchtmacht-basis bij hen in de buurt. Vliegbasis Voikel: 0413-27 6493 Groep Geleidewapens De Peel: 0493 - 59 8018/8022 Vliegbasis Eindhoven; 040 - 250 6105/6107 Vliegbasis Gilze-Rijen: 0161 - 29 6071 Vliegbasis Leeuwarden: 058 - 234 6385 Vliegbasis Twente: 053 - 480 8161 Vliegbasis Soesterberg: 0346 - 33 6070 Al deze opleidingen leiden op tot een landelijk erkend diploma of een cer tificaat. En daar heb je wat aan op het moment dat je een baan wilt gaan zoeken in de burgermaatschappij. Vier jaar zekerheid en een goed salaris "Voor schoolverlaters die nu zonder werk zitten, of zelfs zonder diploma, of die eens heel wat anders willen, hebben we veel in petto", stelt ma joor R.E.L. Lesquillier van de Konink lijke Luchtmacht. "Want werken bij de Luchtmacht betekent afwisselend werk, vrijwel altijd in groepsverband, goede sportmogelijkheden en, afhan kelijk van de functie, werken aan moderne grondapparatuur, vliegtui gen of helicopters. De sfeer is ook heel bijzonder: samenwerken, op el kaar kunnen rekenen, collegialiteit, soms werken onder wat minder goede omstandigheden... Dat zijn er varingen waarvan je leert en die je nooit meer vergeet. Bovendien bie den we een paar belangrijke zeker heden: voor vier jaar lang gegaran deerd een baan, een goed salaris, goede studiemogelijkheden en een aantal vakgerichte gratis cursussen. Want we vinden het belangrijk dat deze jongeren tijdens hun BBT-pe- riode een meerwaarde meekrijgen, zodat ze na hun diensttijd een baan kunnen vinden in de burgermaat schappij." Jongeren die geïnteresseerd zijn in een baan bij de Luchtmacht, al of niet via de schakelcursus, kunnen zich melden bij de Luchtmacht-basis bij hen in de buurt. De leeftijdseis is mini maal 17 jaar als je beschikt over een VBO-B/C diploma en 16 jaar en 6 maanden als je eerst de scha kelcursus doet. den tot klinken gebracht in de ruime akoestiek van de kerkzaak Door afwis selend gebruik van de registers wordt de grote hoeveelheid klankkleuren vastgelegd. Initiatiefnemer Nijsse vroeg de muzi kanten van De Open Hof echter ook nadrukkelijk het orgel als begeleidings instrument te laten horen op deze cd. Drie cantorijen verlenen hun medewer king: de beide cantorijen van De Open Hof (kinderen en volwassenen) en de plaatselijke Vespercantorij van de Raad van Kerken. Zaterdagmiddag is de bijdrage van ge meenteleden en andere belangstellen den uit Soest zeer welkom. Een drietal werken vraagt namelijk om uitbundige gemeentezang: Gezang 409 uit het Liedboek voor de Kerken, een lied met een melodie van Roosjen uit Zingend Geloven en tenslotte voor cantorij en gemeentezang Psalm 97 uit de bundel De Kinderen van Korach, een uitgave met onberijmde psalmen in een muzi kale bewerking van Willem Vogel. Iedere zingende Soester is hartelijk welkom om op zaterdag 24 april om 14.00 uur in De Open Hof mee te wer ken aan de opnamen. De muziek krijgt men ter plekke uitgereikt en zal eerst ingestudeerd worden. De cd wordt be gin september uitgebracht. Tjalling Roosjen, cantor-organist van de Ópen Hof. 'Uit de vele mogelijkheden heb ik ge kozen voor de Brigade Soesterberg, omdat ik hier nog veel kan Ieren. Het is een onderdeel dat landelijk goed bekend staat op vele terreinen. Het is een uitdaging die ik graag wil aan gaan'. Het is aan de eerste-luitenant Anton Gakes (38) duidelijk te zien dat hij he lemaal achter deze woorden staat. Er was op de Brigade Koninklijke mare chaussee Soesterberg een vacature in de functie van Commandant Algeme ne Politie Dienst (APD) tevens plaats vervangend brigadecommandant, in de wandelgangen ook wel 'tweede man' genoemd. De in Soesterberg bekende kapitein Evert Blaauwendraat heeft het een tijd alleen moeten doen, een klus waarvan men niet kan zien dat hij er erg onder heeft geleden. Wel is hij blij met de komst zijn 'tweede man', want dat geeft aan het geheel meer body. Luitenant Gakes heeft vele soorten functies en werkzaamheden binnen de Koninklijke marechaussee leren kennen via plaatsingen in de provincie Noord- Brabant, Duitsland en Amsterdam. 'Niet dat ik alles onder de knie heb, maar ik heb wel veel ervaring opgedaan in de algemene politiedienst en bij de recherche binnen de marechaussee. En waar kun je die beter tot uiting brengen dan hier, een brigade met vele onder delen van de Koninklijke luchtmacht en -landmacht en zelfs in Doorn de Koninklijke marine via het aldaar gele gerde Korps Mariniers', aldus Gakes. Kort na de Tweede Wereldoorlog werd in Soesterberg een onderdeel van het koninklijke wapen gevestigd en op 30 oktober 1956 werd de huidige Brigade Koninklijke Marechaussee Soesterberg in gebruik genomen. Ruim veertig jaar staat het nogal grote gebouw - door de Soesterbergers 'Marechausseekazerne' genoemd - op de historische grond waar vroeger het zelfs internationaal bekend staande hotel restaurant 'Rots en Dennenlust' stond, later Nellystein genoemd. Zelfs Albert Frans Schweit- zer heeft daar eens gelogeerd. De bij zondere gasten van toen hebben nu plaats gemaakt voor mannen en vrou wen van de Koninklijke marechaussee, die daar 24 uur per dag vrij onopval lend hun diensten verrichten. Primair voeren ze de aan hen opgedra gen taken uit, zijnde de Algemene Po litie Dienst voor de krijgsmacht. 'Juist de variatie van het werk die zich hier aanbiedt, intrigeert mij. Nog maar net hebben we een bijzonder groot en vrij pittig onderzoek, positief kunnen af sluiten. Elkaar aanvullen waar nodig is geeft een optimale samenwerking mei de politie. Ook voor de bevolking van Soesterberg is het rustgevend dat wij hier 24 uur per dag zijn en ook 's nachts door het vliegdorp surveilleren. Bij het stuiten op feiten gepleegd door burgers wordt goed overleg met de politie ge pleegd of bij noodzaak direct gehan deld. Door de veelheid en veelzijdig heid van de aan ons opgedragen taken, is juist de Koninklijke marechaussee voor jongeren een uitdaging, waar men leert een goed product te leveren', al dus Gakes. Op vrijdag 23 april zal Peter Besse te gast zijn bij de Orgel en Keybc Club Eemiand. Besseling zal hier uitnodiging van het bestuur, een klassiek piano-recital geven. Het gramma bestaat uit gevarieerde pi; stukken, uitgevoerd op een Techi Piano. Peter Besseling is aan het Consen rium van Amsterdam verbonder correpetitor en als docent bijvak p: Hij treedt regelmatig op als begel van de trompettist Frits Damrow hoornist Jaap van der Vliet, waart zich als solist niet onbetuigd Iaat begeleider heeft hij een aantal r gespeeld in de Kleine Zaal vai Concertgebouw van Amsterdam, geleden verzorgde Peter een piai geleiding in een rechtstreekse u ding van de AVRO vanuit de sp zaal van het Concertgebouw. Deze muzikale avond, die van 19. 22.30 uur wordt gehouden in stencentrum Honsbergen, Wiardi manstraat 475, is ook voor niet toegankelijk. De toegang is grati Muzikant in hart en nieren Het is de leeftijd, maar anders zou je hem nog regelmatig horen spelen. Sies Delfsma is echter nog vol van 'de mu ziek'. Geboren en getogen Fries heeft hij een blijvende herinnering aan zijn 'heitelawn'. Het was de muziekvereni ging Euphonia, opgericht in 1923, waarvan hij op zeer jeugdige leeftijd lid werd. In 1998 vierden ze hun 75-jarig bestaan en uiteraard kreeg ook Delfs ma een uitnodiging. Want ben je een maal lid geweest van een Friese mu ziekvereniging, dan blijft er een onver brekelijke band bestaan. Dat kun je niet van elke muziekvereni ging zeggen. Maar je kunt toch niet met lege handen aankomen, dacht Delfs ma, en zo kroop hij achter pen en pa pier. 'Beste meensken', stond boven ■aan het eerste witte vel. Maar om na zovele jaren alles in het Fries te doen, was te veel gevraagd. Daarom ook zijn verontschuldiging dat hij overging in het ABN. Dat wil niet zeggen dat de Friese taal, want het is een erkende taal, minder zou zijn. Zoiets moet je niet tegen Delfsma zeggen, want dan blaast hij zijn partijtje nog heel uitste kend, maar dan op een andere manier. Het was woensdag 5 oktober 1927 toen hij muzikant werd van muziekver eniging Euphonia en dan heb je wel iets te vertellen. Op een oude bugle van Duits model met platte ventielen heeft hij het mogen leren. Niet zoals nu in een mooie koffer, maar gewoon met een touw om de nek. Elke week op les en dat kostte toen zelfs vijf cent. Op elke repetitie moest hij een half uur eer der komen om vooral die hoge en lage tonen uit het instrument te persen. Muziekschool? Die had je toen niet, gewoon van een andere muzikant de kunst leren. Delfsma werd zo verliefd op het spelen van muziek, dat hij alle centjes spaarde en toen zelf bij Grubo in Gorredijk een tweedehands piston kocht. Zondags uit de kerk en na de koffie werd er met enkele andere mu zikanten geoefend. En dan de tijd dat alles zo ineens spontaan kon gebeuren. De 'ouden van dagen' zoals ze toen werden genoemd, wilden wel eens een dagje uit. Alle boeren in de omgeving leenden paard en wagen en zo ging het in optocht naar Appelscha. En omdat vele arbeiders lid waren van de muziek vereniging, ging ook het instrument mee. Men kan zich voorstellen dat dit een prachtige rit werd. De Duitser hield niet van muziek en zo zwegen de instrumenten al die vijf lan ge jaren. Maar daarna barstte het met nog meer geweld los, zelfs tijdens het fietsen. Kort na de oorlog verhuisde Delfsma met zijn gezin naar Soester berg en hier was hij nog vele jaren lid van Muziekvereniging Odeon. Dat Delfsma vele muziekinstrumenten kon bespelen, bewijst de foto waarop hij de bekkens goed weet te bedienen. Op zijn leeftijd heeft hij veel om over na te Vedelaarpad 53, tel. 601 8136 denken, maar noem je 'de muziek', dan begint hij met een glimlach. Fijn om met zoveel blijdschap te kunnen terug denken aan die tijd van toen. Donderdag: 's Ochtends en 's middags natuu tie, 's ochtends knutselen voor d 's middags de mogelijkheid v verjaardagspartijtje. Vrijdag: Natuureducatie ('s ochtends) ei dags de mogelijkheid voor een dagspartijtje. Elke le en 3e vrijdag van de m ganiseren wij 's avonds van 1 21.00 uur een kinderdisco, ko; per kind en de 2e en 4e vrijda maand is er 's avonds de gel om een kinderverjaardagsdiso ken, ook van 19.00 tot 21.00 i Zaterdagmiddag: Gelegenheid om een verjaard; tje te boeken van 13.30 tot 16 De kosten van een verjaardag zijn: t/m 10 kinderen f 125,-. meer f 12,50, inclusief een .voor de jarige, limonade en snoep. Maandag en dinsdag: In de ochtend en middag Nati tie voor de basisscholen en de mogelijkheid voor een ve partijtje. Woensdag: Peuter-ouderochtend en 's m stuif voor kinderen uit de b leeftijd van 4 t/m 12 jaar. K per kind.

Soester Courant | 1999 | | pagina 14