H COUNTRY LINE DANCE 1 De vlag uit op 'De Postiljon' Belgische vluchtelingen in Kamp van Zeist 4 Aces van 2100 tot 2200 uur Danscentrum Helium iuwer jterberg afwezig 'Schotland' super beveiligd Cougars bijna probleemloos Provincie start aanleg rotonde N237/Banningstraat KLu-orkest op de theatertoer PAGINA 16 ;t boot estolen ir rijden loed IR \utoservice )or: ccessoires autoruiten rvice ?1 1237 ven waard! m mWOENSDAG 21 APRIL 1999 F.P. Prause HUISARTS Info van VSB Wereldpers verzamelt zich in Soesterberg Kerkdiensten Medische dienst Tenniswelpen LTV behalen diploma Hulpverlening |j Kinderziekteniveau ontstegen Van 3 mei tot half juni Banningstraat afgesloten Militair Volmer versterkt team weekendartsen 'De Drie Eiken' De groeten uit Udenvande Cenakelzusters 'Symfo 1999'een voltreffer Themamorgen PCOB Bridge op Koninginnedag rw a .7"* "tz Stratenvolleybal: eerste finalisten zijn bekend nieuwe cursus voor beginners Agenda merkingen vanuit de leenschap die in dit uren van Stichting n kunnen worden, hten aan Max Tim- naandag tot en met lisch te bereiken is, nkort worden verde- edaan over het voet- >erg en de mogelijk- jnderwijs en andere de Braam weg is vrij- ler met boot gestolen, den zich een jerrycan ;t die eveneens ver- er was bevestigd aan dat weerhield de da- Aangifte van de dief- 1 door een 51-jarige oester moet 390 gul- lat hij maandagavond zijn auto was gaan rij- rd aangehouden op de est blazen. id met eigen nheid 7 te Soest. 320 m2. jaar vrij van BTW. iverleg :ingsburo 56 srhoud van uw huis. OAD Soest MEER kr., 3 drs. 9.950,- 16.950,- 27.950,- 30.750,- 17.750,- 9.950,- 15.950,- 14.950,- 12.950,- 16.950,- zeer com pleet9.950,- nen, c.v12.950,- drs., st.bekr.16.750,- cv, el. romen, enz.7.450,- etc 29.750,- 17.950,- skr12.950,- 30.750,- 8.950,- ipleet 26.950,- 26.950,- 14.950,- 9.750,- 3.400,- i: 033-4650450 SOESTERBERGSeUpCOURANT Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 van 3 t/m 7 mei. De collega's nemen waar voor spoedgevallen. Geueentegids In deze krant werd al geschreven over een aantal omissies in de gemeente- gids. Zo was ook het bestuur van de VSB verbaasd dat onder de rubriek 'woonaangelegenheden' de VSB is aangegeven als 'Belangenvereniging voor huizenbezitters'. Een vreemde kwalificatie voor een belangenvereni ging die zich ten doel stelt, het bevor deren van een leefbare samenleving in Soesterberg en op talloze terreinen be zig is en dat al 20 jaar. Dat moet vol gens het bestuur toch in het gemeente huis bekend zijn? Nieuws van de YSB Tijdens 'Praten met B&W' op 24 fe bruari heeft de VSB een aantal vragen voorgelegd. Daarop kwamen de vol gende antwoorden: Rijkswaterstaat zal pas in het kader van groot-onderhoud en/of recon structie (verbreding) van rijksweg A-28 weer aandacht schenken aan de ge luidsaspecten. Ook heeft Rijkswater staat toegezegd een evaluering te zul len houden m.b.t. de toeritdosering en de effecten daarvan op de provinciale- weg N-237. Het is de bedoeling dat de projecten van de naschoolse opvang na de zo mervakantie van start gaan. Er is con tact met het bestuur van de ijsbaan om gebleken geluidsoverlast in goede ba nen te leiden. In overleg met de jonge ren en omwonenden van de Kampweg is een locatie gevonden voor de Jonge ren Ontmoetingsplek (JOP). Er wordt gedacht de oude JOP op te knappen en opnieuw te plaatsen. Praten met B&W Enkele jaren geleden heeft de VSB het College laten weten niet gelukkig te zijn met de organisatie van de avond 'praten met B&W'. Ook de laatste avond (24 februari) was qua organisa tie en belangstelling niet goed. De VSB heeft enkele suggesties gedaan om de avond aantrekkelijker te maken, door het College o.a. een toekomstbeeld van het dorp op korte termijn uit té doen spreken. Deze mening is nog maals per brief voorgelegd aan het College, maar het antwoord was weinig hoopgevend. Men is niet van plan de opzet nu al weer te wijzigen. Zondag 25 april ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerslraat 75 Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10.00 ds. R. Zandstra STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra WORLD OUTREACH CHURCH Postweg 57 (tel. 350458) 10.30 Mark Six "Dit is een spektakel van korte duur. Binnen een paar dagen staat de rechtszaak op de rails, waarna het proces een week, hooguit veertien da gen zal duren. Dan volgen de civiele procedures van de 270 slachtoffers. In totaliteit is dat binnen een maand of negen bekeken, let op mijn woor den." De Schotse CNN-jounalist David Ben- Aryeah toornt met zijn lengte van bijna twee meter boven de vele journalisten uit bij de ingang van het Kamp van Zeist. Niet alleen zijn lengte, maar ook het rode petje met de letters CNN en zijn voortdurende glimlach trekken de aandacht. Snel heeft hij de mensen door die daar staan en ineens staat hij voor je met alleen de opmerking: "Jij bent van hier", daarbij doelend op het vliegdorp Soesterberg. Kort daarop zitten we in een hangar van het museum achter een kop koffie. 'Komt goed uit, want ik moet ook even naar het toilet' en met grote passen beent hij zich een weg door de bezoe kers van het museum die deze vreem de 'vogel' met enige verbazing nakijken. Hij wil alles weten over Soesterberg. "Want ik weet alles van de affaire Lockerbie en daar hoort nu ook Soesterberg bij", is zijn reactie. Wat was het allereerste begin van Soesterberg wil hij weten. Alle historische gegevens, die hij te ho ren krijgt, worden genoteerd. "By. the way, hoeveel kerken, scholen, cafés, restaurants, bakkers, slagers en pastors heeft jullie dorp?" Als hij kennelijk iet wat vreemd wordt aangekeken, komt de verklaring dat hij juist daaruit veel van Soesterberg kan onthouden. Even later staat hij weer tussen zijn collega's en geeft daar 'college'. Hij stopt onmid dellijk als het hek opengaat en een Brit se auto met een batterij aan camera's onder vuur wordt genomen. De bevei liging van het terrein is omvangrijk en strikt en ondanks de vindingrijkheid van vele journalisten, is er geen gaatje te vinden. De media concentreert zich op de hoofdingang, terwijl bij de ingang aan de Richelleweg geen mens te zien is, behalve Schotse politie. En juist door die ingang gaan mensen, die be langrijk zijn voor de pers, onopvallend in en uit. Het is een soort kat en muis spel, maar deze keer in het voordeel van de Schotten. Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: D.W. van Lier (Den Dolder), Paltzerweg 299, 030-2284555. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Woensdag 14 april stonden alle kinderen van de christelijke basisschool "De Postiljon bij de nieuwbouw van hun school. Onder toezicht van de heren Van der Kraats en Van Delden van Aannemingsmaatschappij A.A. van Breukelen en Zonen uit Soest metselden een achttal leerlingen een mooie herinne ring in de buitenmuur, vakkundig geassisteerd door dhr. Ste kelenburg van architectenbureau Bos en partners. De overi ge leerlingen ondersteunden dit met een aantal zelfgemaakte liederen. De als altijd actieve ouderraad zorgde voor koffie met gebak voorde 'werkers op de bouw'. De kinderen werden ver rast met een heerlijk broodje of krentenbol. Voor de bouwvak vakantie hoopt men de school te kunnen opleveren. Onder het motto "Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", organiseert de Lawn Tennis Vereniging Soesterberg het hele jaar door een voorbereidende tenniscursus. Deze cursus voor jeugd tot en met 7 jaar g,eeft de kinderen de mogelijkheid kennis te maken met de sport en verschaft de leraar Hans van Weelden inzicht in de coördinatieve vaardigheden van een kind. De cursus bestaat uit een vaardigheids- en een slagvaardigheidsgedeelte. De volgende leerlingen sloten met succes deze cursus reeds af: Robin van Ee, Robin de Lange, Xander Hazelaar, Sander Bau- man, Michel Mok, Mathijs Nuhaan, Steven Marijnen, Bas Mulder, Borjen Cijs, Jean Pierre du Prie, Mich Smoren- burg, Sharona Croezen, Kyara Croe- zen, Lynn van Santvoort, Malou Ked- deman en Suzanne Rosewey. Ook het komend seizoen start er weer een cur sus, bestaande uit 20 lessen voor 125 gulden. Voor inlichtingen kan men bel len met Marian Marijnen, tel. 353803. We leven in een tijd waarin de vluch teling centraal staat. Als mensen om welke reden ook hun huis en haard ontvluchten, dan moet het wel erg zijn. Zulke dingen zijn niet alleen van vandaag; in 1914 werd Soester berg overstroomd met Belgische vluchtelingen. Dat was 85 jaar gele den, helaas maken we het nu nog In 1914 waren in het Kamp van Zeist diverse militaire onderdelen gelegerd, die posities innamen langs de lands grenzen. Daardoor kwam er ruimte in het Kamp van Zeist. De Eerste We reldoorlog was uitgebroken wat vooral voor onze zuiderburen veel problemen gaf. Vanwege het oorlogsgeweld staken meer dan een miljoen Belgische vluch telingen de grens naar Nederland over, waaronder 40.000 militairen. Ze wer den ondergebracht in kampen onder andere in Harderwijk, Amersfoort en in het Kamp van Zeist in Soesterberg. In snel tempo werden barakken bijge bouwd om de grote stroom mensen op te vangen. Moe, vuil en terneergesla gen Strompelden ze door het dorp waar ze met grote ogen werden aange staard door Soesterbergers. Hier en daar werd hulp geboden, een stuk brood of kaas verstrekt en zo werden ze in het Kamp van Zeist opgevangen. Het kreeg toen direct een andere naam: Camp de Zeist, zijnde het Inter neringskamp bij Zeist. De toenmalige regering stelde 35 cent per volwassene en 20 cent per kind beschikbaar, v0®r de dagelijkse voeding. Om ongeregeld heden met de bevolking te voorkomen, mochten ze het kamp niet verlaten en werd het rondom bewaakt met militai ren met getrokken bajonetten. De verhalen die de ronde deden over het kamp zijn triest. Een krant van toen schreef: 'Het is een woestijn van Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351789, b.g.g. 351658 of 352626. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder 0900- 8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappe lijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Ma rechaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035- 5487411; alarmnummer: 1.1.2. Grof vuil 035-6093666. w-,. Op Fransp helikonterbouwer stonc Eind vorig jaar moest de Minister van Defensie Frank de Grave zelfs zijn Franse ambtgenoot raadplegen om de technische problemen met de Cougar Mk-2 helikopter op te lossen. Een niet alledaags verzoek, dat ken nelijk uit hoge nood werd gedaan. Het 300 (Cougar)Squadron onder commando van de majoor Philip Whittle heeft in het begin van zijn Cougar-geschiedenis heel wat proble men gekend. Soms was minder dan de helft inzetbaar vanwege technische storingen. Het begon in 1997 met scheurtjes in de bevestigingen van schuifdeuren met als gevolg dat meta len lipjes braken. Oorzaak was metaal moeheid, die snel werd verholpen. Be gin 1998, tijdens een oefening in Noor wegen, bleek dat de inlaten van de motoren niet gesloten konden worden. Deze zijn nodig om in dit geval ijsdeel- tjes maar ook zand tegen te houden. Ook dit werd kort daarop opgelost. De volgende klap kwam eind februari 1998 toen een doordringende brand- stoflucht in de cockpit werd waargeno men. De oorzaak was lekkende brand stoftanks en derhalve bleven alle toe stellen aan de grond. De Franse helikopterbouwer stond niet te trappelen om die grote ingreep te klaren, waarop de minister van Defen sie op een diplomatieke toer ging. En dat hielp, want kort daarop kwamen Fransehelikoptermonteurs naar Soesterberg om het euvel op te lossen. Personeelstekort Nu de technische mankementen zijn verholpen en dagelijks zo'n, zes h a ze ven Cougars op de lijn staan, komt een tekort aan vliegers het squadron pla gen. Dat is goed te merken nu alle toe stellen nagenoeg inzetbaar zijn en de vraag naar vluchten toeneemt. Van de in totaal 17 toestellen (twee in reser ve) waarmee het 300 Squadron is uit gerust kunnen er maximaal 12 worden ingezet. Daar moeten dan wel de no dige vliegers en technisch personeel voor aanwezig zijn en dat is het pro bleem. Gemiddeld kampt men met een tekort van ca 27% aan vliegers en dat is voelbaar. De Defensiebegroting 1999 heeft op dit gebied geen toekomstver wachting, met andere woorden-: het 300 Squadron zal structureel moeten blijven vechten maar dan meer voor haar bemanning. Meer berichten over Soesterberg op pagina 1121 Met ingang van 1 september zal het team van weekendartsen worden uit gebreid met de militaire arts F. Vol mer. Zijn woning aan de Bakkenes- laan 25 zal met een praktijkruimte worden uitgebreid. Per september a.s. is er op de Dumou- linkazerne een wisseling van bezetting personeel. Afscheid wordt genomen van de huzaren van het 101 TankBa- taljon, die naar Duitsland gaan. Hier voor komt in plaats het 103 Verken ningsbataljon van het Regiment Huza ren 'Huzaren van Boreel', een eenheid dat nu nog in Duitsland is gelegerd. De zware tanks worden verwisseld met de veel lichtere verkenningstanks. Met de staf komt ook nieuw personeel naar Soesterberg zoals die van de Genees kundige Dienst. Eén van hen is Vol mer. Om het bestaande huisartsenteam voor de weekeinden te versterken, gaat hij per september in het dienstrooster van de huisartsen uit Soesterberg en Den Dolder meedraaien. Om de aan staande patiënten in zijn woning goed op te kunnen vangen, heeft hij een praktijkruimte naast zijn woning ge bouwd. Naast de bekende artsen Brandt, Creutzberg, Galjart, Van Lier, Van de Wijgerd en Prause, zal men dus straks ook de naam Volmer tegenko men. zand, prikkeldraad en bajonetten'. Daar kwam nog bij dat de winter van 1914- 1915 al in november begon met sneeuw en kou. Het was elke dag vechten voor eten en drinken, maar wat kun je krij gen voor slechts 35 cent? Er waren Nederlanders die ook daaruit nog voor deel wilden halen: ze openden kanti nes met woekerprijzen. Maar als je voor een glas bier ai 5 cent moet beta len, dan heb je weinig aan 35 cent. Het gevolg was dat er in december een groot oproer in het kamp uitbrak die men in Soesterberg kon horen. Onder luid geschreeuw werden de gehate kantines vernield en de buit verdeeld. Het bleef die avond rustig, maar de Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Bingo In het dienstencentrum wordt vrijdag 23 april een bingo gehouden. De zaal gaat om 19.00 uur open. Een bingo kaart kost 7 gulden, inclusief een kop koffie. Koninginnedag Op Koninginnedag (vrijdag 30 april) is er om 10.00 uur gelegenheid om kof fie te drinken met burgemeester Hans de Widt. Om 14.00 uur start een bin go en 's avonds wordt de traditionele bridgedrive gehouden. De Zusters van het Cenakelgemeen- schap in Uden lieten weten dat zij het daar met hun zevenen goed maken. Het was een moeilijk afscheid van hun medezusters die hier nog in het Kloos ter Cenakel zijn achtergebleven. Maar in het Retraitehuis in het Brabantse Uden beginnen ze zich al aardig thuis te voelen. Het is uiteraard een hele veran dering als je van een klooster overgaat naar een heel ander Retraitehuis. Voor hen die deze zusters met een kaart ot brief willen bemoedigen, is het adres: Zusters van het Cenakelgemeenschap, Retraitehuis, Volkelseweg 30. 5405 NA Uden. Het Belgische monument op de r.k. begraafplaats. volgende dag kwam weer die onvrede. De bewaking en kampleiders werden bekogeld met stenen, met gevolg dat er werd ingegrepen. Met harde hand wer den de zogenaamde oproerkraaiers on derdrukt, met als trieste balans aan het eind van de dag: 8 doden en 18 zwaar gewonden. Om enigszins tegemoet te komen aan de barre omstandigheden in het kamp, vaardigde het Utrechts Provinciaal Co mité voor hulp en ondersteuning aan Belgische vluchtelingen op 2 februari 1915 een brief uit met als inhoud: 'Aan gaande de voeding teken ik aan dat de Gemeentebesturen zich zoveel moge lijk moeten houden aan de door de Regeering vastgestelde maxima. Dage lijkse verstrekking van vleesch is niet noodig te achten. Een enkele maal - niet meer dan twee malen per week- is voldoende. Wel kan zo nu en dan spek worden gegeven. Natuurboter mag niet worden gebruikt. Het is niet noodig, dat steeds uitsluitend volle melk wordt verstrekt. In zogenaamde ondermelk is nog een hooge voedingswaarde aan wezig. Deze melk is vermoedelijk wel in elke gemeente verkrijgbaar. Bier mag niet in rekening worden gebracht, siga ren evenmin. Wel kan nu en dan aan mannelijke vluchtelingen wat tabak worden gegeven'. In 1917 verlieten de Belgen Soesterberg met achterlating van hun 96 doden, die tot op de huidige dag liggen begra ven op de begraafplaats van het R.K. kerkhof, achter de Caroluskerk. Op 3 mei starten de werkzaamheden voor het aanleggen van een rotonde op de kruising van de provinciale weg N237 met de Banningstraat in Soesterberg. De werkzaamheden zul len naar verwachting zes weken du ren. De rotonde is nodig voor de ont sluiting van het nieuwe terrein van de firma Tammer. Het werk wordt in drie fases uitge voerd, te weten: fase 1: noordelijke en zuidelijke gedeel ten buiten de hoofdrijbaan; fase 2: gedeelte op de hoofdrijbaan; fase 3: aanbrengen deklaag (dit gebeurt 's nachts). De Banningstraat is tijdens alle fases afgesloten voor verkeer vanaf en naar de N237. Doorgaand verkeer op de N237 ondervindt nagenoeg geen over last van de werkzaamheden. Tijdens het aanbrengen van de deklaag (fase 3) wordt de N237 één nacht volledig afgesloten. Het verkeer wordt dan via borden omgeleid. -ORKEST DUIKT IN DE JAREN ZEVENTIG Op donderdag 22 april zal dhr. Th. Sluis, secretaris/penningmeester van de Stichting Hulpdienst Soesterberg, informatie verstrekken over het werk van deze hulpdienst. Aan de hand van foto-sessies wordt nader ingegaan op de taak en werkwijze. Op Koninginnedag, vrijdag 30 april, wordt de jaarlijkse Oranje bridgedrive gehouden in het Dienstencentrum De Drie Eiken aan het Dorpsplein. De deelname staaj open voor club- en thuisbridgers. De deelnemers worden ingedeeld in twee groepen. Voor beide groepen zijn leuke prijzen te winnen en meesterpunten volgens NBB-schaal te verdienen. Opgave tot en met 29 april bij de heren Berkhof, tel. 352581 of Plugge, tel. 352969. Aanvang van de drive is 19.30 uur, deelname kost een rijksdaalder per persoom De eerste finalisten van het stratenvol- leybaltoernooi in de Banninghal zijn bekend. Pearle, Hier Volgt Een Politie bericht, de Gouden Leeuw, Time Out 1 en Van Arkel 1 zijn zaterdag 24 april te zien in de eindronde. Dat was duidelijk na twee speelavon den. Gisteren was de derde speelavond in de aanloop naar de finale die zater dag plaatsvindt. Er wordt gestreden in de categorieën voor prestatieteams en recreanten. Medio februari gaf het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht de premiè re van haar nieuwe programma "Symfo 1999" in het Figi Theater in Zeist, met als beloning een staande en langdurige ovatie. Dat was de start van een tournee langs Neder landse en Belgische theaters tot juni 1999. Vooral de hedendaagse dertigers en veertigers zullen deze nieuwe en twee uur durende show onmiddellijk her kennen aan de symfonische popmu ziek. Bekende melodieën van onder andere Supertramp, Yes, Camel, Focus, het Electric Light Orchestra en Queen springen er direct uit. Geen klassieke mars, maar goed gebrachte muziek in moderne toonkunst is "Symfo 1999 Een soort muziek dat duidelijk de gro- wegens vele aanvragen starten wij met een Aanvang: donderdag 22 april 1999 bellen voor info: dagelijks van 12.00 tot 21.00 uur Rademakerstraat 24 - Soesterberg - tel. 0346 - 352590/352213 Aangesloten bij: DCWDA - CWU - WIDO te klasse van het orkest weergeeft i toont dat het ook dit genre tot in de puntjes beheerst. "Symfo 1999" vraagt veel van de mu zikanten, maar in het bijzonder van de solisten zoals pianist Ben van den Broek en gitarist Wim Hamans. Heel verfrissend is het optreden van de zan gers Gary Chandler en Tony Sherman en zangeres Nurlaila Karim, met de Dans- en Zanggroep 'Touchdown'. Wie dit spetterend optreden wil mee maken kan de nodige informatie ver krijgen via de Nationale Theaterkassa, telefoon 0900-9203. Het KLu-Orkest denkt uiteraard verder en zo staat het programma voor het bij zondere jaar 2000 ook al vast. Het zal geheel in het teken staan van het Ne derlandse lied met als motto: 'Van luis terlied tot polderpop'. Het orkest moest in verband met de Lockerbie-af- faire uitwijken naar een tijdelijk onder komen in het Walaardt Sacré Kamp in Huis ter Heide. Medio juli gaat het de finitief over naar een onderkomen op het bedrijventerrein De Hoef in Amersfoort. Donderdag 22 april 09.45 themamorgen PCOB, Drie Ei ken Vrijdag 23 april 20.00 bingo, Drie Eiken Zaterdag 24 april 19.00 finale stratenvolleybal, Banning hal Maandag 27 april 11.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest

Soester Courant | 1999 | | pagina 17