ii orrlAE 295.00 erpleeghuis Daelhoven neemt De Wiekslag in gebruik Uurtje na overval in trouwzaal Benefietconcert 'Help kinderen Kosovo' initiatief van gezamenlijke serviceclubs 29 april: een gedenkwaardige dag voor het project Vereenzaming ACTUEEL r Schoonmaakactie Choristenpad Workshop Soester actie voor hulp aan vluchtelingen Kosovo 1.000,. WINNEN? mee met de r Logo Puzzel! ïemsi érste bewoners in nieuw woonzorgcentrum Auto's opengebroken Komende zaterdagochtend Hans van Remmerden ziet Abraham én bruid Joke Roeten ,^'Av Bromfietsers op de bon geslingerd Drankcontrole: twee bekeuringen zijlCe bfoemen Op zondag 9 mei in Petrus en Pauluskerk Voor Frans en Evelien Blok in Durres Open Brief aan de gemeenteraad van Soest Service bij Schoemaker OENSDAG 21 APRIL 1999 SOESTER COURANT Crt. 14-4-'99) hter de uren van een huis derloos kind geboren ;n de wereld ie mensen jf gebruikt t ft lief zoals nd liefhebben kan voorwaardelijk bedrogen worden vermoorden voorden cenis rbreken baren :de willen den zonder vrees oorlogstijd geboren le conceptie wees de wereld want ind heeft lief zoals ind liefhebben kan. Elli Pliesfer PAGINA 5 ntrah Voorlichting Soest van plan zijn op de volgende j vergunning te verlenen voor I 'der bevoegd binnen een ter donderdag 6 mei 1999 even- j te dienen. irende diezelfde termijn, da- ogie en bouwen (balie bouw- Dependance Publiekszaken, j in 14.00 - 16.00 uur. Afgelopen week zijn de eerste bewo ners van het nieuwe woonzorgcen trum de Wiekslag gearriveerd. De Wiekslag maakt deel uit van ver pleeghuis Daelhoven en ligt aan de Veenbesstraat, midden in de wijk Smits veen. In de Wiekslag wonen 12 psychogeriatrische bewoners meteen indicatie voor opname in een ver pleeghuis. Zij ontvangen dezelfde zorg als in een verpleeghuis en beschikken allemaal over een eigen woon/slaapkamer. Dat is op zich al bijzonder, maar daarnaast zijn er per zes bewoners nog een roya le huiskamer en de nodige sanitaire voorzieningen. In de Wiekslag wordt dan ook zogenaamde integrale zorg geboden. Dat houdt in dat verzorgen den behalve de verzorging van bewo ners ook boodschappen doen, koken, afwassen en de was doen, zo mogelijk samen met de bewoners. De bewoners wordt daarmee een struc tuur gegeven in hun dagelijkse activitei ten. Samen met de kleinschalige en hui selijke omgeving kan dat hun gevoe lens van onrust doen afnemen-en het dementeringsproces vertragen. De ver wachting is tevens dat de ligging in een woonwijk meer herkenning biedt dan in een verpleeghuis het geval zou zijn ge weest. Bijzonder is ook dat de Wiek slag naast een basisschool ligt. Dat is een bewuste keus van de initiatiefne mers. Demente ouderen beleven heel veel aan de nabijheid van kinderen en het gewone leven buiten. Volgens di recteur Ad Witlox is de tijd voorbij dat demente bejaarden in tehuizen diep in de bossen werden "opgeborgen". 'Huisjes' In Daelhoven zelf zijn 15 "huisjes" (elk voor zes bewoners) ondergebracht. In De Wiekslag gaat het om twee "huis kamers" en zes ruime eenpersoonska mers per huiskamer, maar de opzet is nagenoeg hetzelfde. De meeste bewo ners zijn afkomstig uit Soest, anderen ook uit Baarn, maar ze hebben allemaal zoveel mogelijk "herkenbaars" in hun kamer: meubels, foto's, wandversiering, lampen etc. Alleen beschikken ze alle maal over een modern elektrisch ver stelbaar ziekenhuisbed. De Wiekslag is geheel "zelfvoorzien end" en gebouwd in de vorm van een A, zodat de bewoners een rondje kun nen lopen. In totaal werken er 12 tot 14 medewerkers en er is natuurlijk een in tensief contact met Daelhoven zelf. In middels hebben ook de omwonenden er een kijkje kunnen nemen. De reac ties op de komst van de Wiekslag ble ken tijdens het open huis, veertien da gen geleden, allemaal bijzonder posi tief. Het nieuwe woonzorgcentrum op de hoek van de Veenbesstraat en de Smits- we%' Foto: Goos van der Wilt douglas, 2 beuken, n 1 eik or een eventuele vergunning ekendmaking kenbaar maken 2000, 3760 CA Soest, tele- >ar, 1 esdoorn en 1 berk innen 6 weken na verzending burgemeester en wethouders DE 'APPELTJES VAN ORANJE' ZE STAAN BOL, VÓL VOORDEEL. VANAF ZATERDAG IN HARTJE-ZUID Op de Industrieweg zijn twee bestel busjes van een bedrijf opengebroken. De dader sloeg van beide auto's het portierraampje in en nam de tankpas jes mee. Een 54-jarige Zeister deed daarvan aangifte. Ook een 29-jarige Soester werd gedupeerd. Op de Nas- saulaan werden de buitenspiegels van zijn auto gedemonteerd. Op de bovenste etage bevinden zich nog zes senioren-appartementen, maar die staan geheel los van de Wiekslag. Het initiatief voor de oprichting van de Wiekslag is enige jaren geleden geno men door de Provincie Utrecht en het verpleeghuis Daelhoven, Samen met het zorgkantoor ANOVA, Woning bouwvereniging SCW en de gemeente Soest is een projectplan opgesteld. Het Ministerie van VWS heeft vervolgens de financiële middelen toegezegd via het zorgvernieuwingsfonds. Achterstand inlopen Met de realisatie van de Wiekslag kan de lange wachtlijst in de regio Eemland voor hen die wachten op opname in een verpleeghuis iets afnemen. De ge meente Soest kan zijn achterstand in verpleeghuiscapaciteit (op dit moment zo'n 40 a 50 bedden) ook enigszins in lopen. De kleinschalige opzet van de Wiek slag is nog vrij uniek in ons land. Slechts enkele andere projecten zijn er mee vergelijkbaar. Dat unieke karakter heeft ertoe bijgedragen dat staatssecre taris Marjo Vliegenthart van VWS graag haar bereidheid heeft uitgespro ken om de officiële opening van de Wiekslag te verrichten en wel op 10 juni 1999. Op die feestelijke datum zal Witlox waarschijnlijk ook bekend kun nen maken welke andere locatie Dael hoven op het oog heeft om nog een voorziening a la de Wiekslag te realise ren in Soest, zij het dat die uitsluitend bestemd zal zijn voor lichamelijk ge handicapte bewoners. Het buurtpreventieteam van het Cho ristenpad organiseert komende za terdag (24 april) een grootscheepse schoonmaakdag. Daarbij wordt de omgeving zoveel mogelijk ontdaan van zwerfvuil. Ruim zeventig bewoners hebben zich al opgegeven om mee te doen. Het buurtpreventieteam hoopt uiteraard dat ook de andere bewoners hun steen tje zullen bijdragen. De deelnemers ver zamelen zich zaterdagmorgen om 09.00 uur op de parkeerplaats tussen de nrs. 24 en 26. Ze worden vervolgens ingedeeld in groepen en beginnen met het werk. Om 10.30 uur is er een kof fiepauze en daarna wordt er doorge werkt tot ca. 12.30 uur. Koffie/thee en fris zijn tegen een kleine vergoeding verkrijgbaar bij het preventieteam op.de parkeerplaats. De deelnemers wordt verzocht zoveel mogelijk zelf gereed schap mee te nemen als een hark, een bezem en een kruiwagen. Twee weken geleden haalde een aan tal bewoners al zo'n 10 kubieke meter straatvuil bij elkaar. De verwachting is dat er nog heel wat bijkomt. "We ho pen dat ons voorbeeld veel navolging krijgt," aldus het buurtpreventieteam. Bij slecht weer wordt de schoonmaak actie uitgesteld. Informatie: mevr. Ma- rianne Burée, tel. 6022608. ongegrond. Verklaring van aanvragen bij G.S. Na afgifte daring vergunning verlenen. erlenen onder de gebruikelijke erlenen voor het gebruik van tionele strook voor Burg. la op de zaterdagen 17 en 24 8 mei a.s. -r—oo—b van een dwang- .000,00 ineens aanschrijven in het hekwerk en het keer- i prefentief aanschrijven on- van een dwangsom van r keer met een maximum van m het perceel niet te gebruiken Hans van Remmerden vermoedde wel dat er iets zou zijn georganiseerd. Hij werd die dag tenslotte vijftig en in dat verband was de Abraham dan ook een aangename, maar niet zo'n grote verrassing. Die kwam pas don derdagmorgen om elf uur. Zijn eerste verjaardagsgasten waren namelijk te- Ivens zijn getuigen. Een uurtje na de overval zat de jarige Soester al in de trouwzaal van het ge meentehuis, waar de familie reeds zat te wachten en hoorde hoe hij zijn ja woord gaf aan vriendin Joke Roeten. Zij had de bruiloft de afgelopen weken voorbereid en iedereen, behalve haar aanstaande, ingeseind. De handtekening die nodig was om hem in ondertrouw te laten gaan, had zijn dochter hem met een smoes afge troggeld. Het had iets met zijn verjaar dag te maken, meer kreeg hij niet te horen. Maar donderdag werd alles hem plotsklaps duidelijk. Zijn vriendin Joke, die binnenkort Sa- rah hoopt te zien, was vooraf geen moment bang dat haar aanstaande de trouwpartij in de war zou schoppen. Het tweetal kent elkaar al drieënhalf- jaar en woont sinds 1997 samen aan de Weegbreestraat. Hans vroeg haar reeds driemaal ten huwelijk, maar telkens sloeg ze zijn aanbod af. "Doe maar rus tig aan, zei ik steeds, en hij begreep het," aldus Joke Roeten die nu op ori ginele wijze zelf het initiatief nam. bureaustoel Jean gasgeveerd met relaxmechanisme leder cognac frame blank gelakt ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Tijdens controles bij uitgaansgelegen heden in Soest heeft de politie zater dagnacht viermaal procesverbaal opge tekend. Op de Middelwijkstraat werd een automobilist beboet, omdat zijn wagen stond geparkeerd voor een uit rit. Drie bromfietsers moeten geld beta len, omdat de verlichting van hun voer tuig niet in orde was. DAAR ZIJN DE 'APPELTJES VAN ORANJE'.*. VANAF A.S. ZATERDAG IN HARTJE-ZUID In het weekeinde zijn twee automobi listen bekeurd, omdat ze onder invloed van alcohol achter het stuur waren ge kropen. Vrijdagnacht werd op de Vre dehofstraat een inwoner van Huizen aangehouden. Hij kreeg een rijverbod van een uur en een boete van 700 gul den. Een Soester moest in de nacht van zaterdag op zondag op de Kerk straat blazen en hield daar een rijver bod van vijf uur en een boete van 900 gulden aan over. Beukenlaan 13a Onze nieuwe workshop wordt gehouden op woensdag 28 april a.s. Ittformatie: 035-6027108 De workshop blijft beperkt tot een kleine groep, dus tijdig aanmelden s.vp. Op zondag 9 mei - Moederdag - or ganiseren de gezamenlijke service clubs uit Soest en omstreken (de Lionsclubs en Rotaryclubs) een bij zonder concert in de Petrus en Pau luskerk aan het Kerkplein. De op brengst daarvan is bedoeld voor de actie "Help kinderen Kosovo", die de organisaties samen op poten hebben gezet Een werkgroep heeft de afgelopen da gen koortsachtig gewerkt aan het orga niseren van het evenement, waaraan o.a. de bekende kinderboekenschrijfster Mies Bouhuys meewerkt en een groot aantal musici van het Radio Philbar- monisch orkest en het Radio Symp- honie orkest. Mies Bouhuys, o.a. be kend van haar betrokkenheid bij de "Dwaze Moeders" (van vermiste kin deren), zal tijdens het benefietconcert ingaan op de problematiek van de kin deren in Kosovo. Burgemeester Hans de Widt zal een openingswoord spre ken. Bankrekening De opbrengst van het concert gaat in zijn geheel naar de organisatie "War Child". Daarvoor openen de service clubs een speciale bankrekening bij de ABN Amrobank in Soest: 54.02.20.450, ten name van "Help kinderen Kosovo". De kaarten kosten f 25,- per stuk en worden in eerste in stantie verspreid onder de Lions en Rotarians, maar ook via de VW (Soest en Baarn) en via de vestigingen van de Na alle ellende die te zien was op tv wil een aantal Soester gezinnen graag iets doen voorde vluchtelingen uit Kosovo. Nu woont en werkt in Durres, Albanië, de familie Blok, (Frans en Evelien) oorspronkelijk af komstig uit Soest. Zij zijn begonnen met de opvang van de vluchtelingen in een oude lege fabriekshal, die door de autoriteiten ter beschikking gesteld is. Daar verblijven momenteel 500 vluch telingen, en er is grote behoefte aan spullen om dat allemaal mogelijk te maken, vooral aan voedsel, wat nog lange tijd nodig zal zijn. Tevens wordt hun van alle kanten gevraagd hulp te bieden. Dat is alleen mogelijk als ze hulp uit Soest krijgen. De goederen kurmen ingeleverd wor den op zaterdag 24 april op de Dorres- teinweg 121, Soest, tussen 10.00 en 16.00 uur. Op de dozen en zakken graag aangeven wat er in zit. Op 26 april vertrekken de trucks om alles mee te nemen. Voor een bijdrage in de ver voerskosten staat giro 4430767 (o.v.v. hulp Durres) open. Men verwacht zo'n 15.000 gulden nodig te hebben. Lijst Er is dringend behoefte aan: geld o.a. voor diesel, douaneforma liteiten (over te maken op giro 4430767 o.v.v. hulp Durres) hoeslakens bovenlakens niet ai te grote kussens heel veel handdoeken veel zeep, tandpasta en tandenbor stels evt. samen in een pakketje ver pakt wit dames- en herenondergoed (niet al te modern) pyjama's (joggingachtig in verband met gebrekkige privacy) goede schoenen in allerlei maten dames-/heren-/kindersokken goede kwaliteit kleding goede eetkamertafels (met formica bovenkant b.v.) liefst zelfde model, opklapbaar voor ca. 100 personen eetkamerstoelen (liefst smalle, stevi ge, en stapelbare modellen) harde plastic bekers bv. mepal stevig bestek flinke partijen blikken bonen (witte en bruine) grote zakken aardappelen vochtdicht verpakte bloem voedzame crackers, bv. legercrackers vochtdicht verpakte suiker veel pakken houdbare melk en om de zaken hygiënisch te laten verlo pen: grote emmers en teilen enkele harde en zachte bezems partij grote en stevige dweilen grote partij stevige vuilniszakken pedaalemmerzakken plastic boterhamzakjes 500 niet al te goedkope balpennen voor de kinderen en hun schooltje: pakjes schriften, stiften, tekenpapier, kleurpotloden en schrijfblokken, schoolbankjes goed en degelijk speelgoed, geen knuffels meer! De Actiegroep Durres: Cees en Edith Kooima, tel. 6014763 Joost en Marie Storm tel. 6019880 Arie en Weien Wijland tel. 6025981 ABN Amrobank aan de Van Weede- straat en de Zuidpromenade. Als er nog kaarten overblijven - de petrus en Pauluskerk heeft 600 zitplaatsen - zijn die voor het begin van het concert aan de ingang van de kerk verkrijgbaar. Ook de kerk heeft haar medewerking kosteloos toegezegd. De kaartverkoop begint overigens pas op maandag 26 april. Ook het bedrijfsleven van Soest wordt benaderd om medewerking te verlenen aan de actie. Zij krijgen de kans de ac tie te sponsoren tegen naamsvermel ding. Aan het concert hebben inmid dels een flink aantal professionele mu sici hun belangeloze medewerking toe gezegd. Uitgevoerd worden werken van Corelli (Concerto Grosso), Vïvai- di (Lente en Zomer uit de Vier Jaarge tijden) en de Strijkersserenade van Dvorak. Musici De deelnemende musici zijn Ronald Hoogeveen, Edwin Blankestijn, Fred Gaasterland, Hebe Mensinga, en Hike Graafland (allen eerste viool); Paul Hendriks, Kerstin Kendler, Guido Muller en Casper Beumers (tweede viool); Francien Schatborn, Igor Boby- lev, Robert Meuelendijk en Annemijn den Herder .(altviool); Ans Fried-Plat en Crit Coenegracht (cello), Edward Mebius (contrabas) en Henk van Zon neveld (clavecimbel). Het belooft dan ook in meer dan één opzicht een hoog staand evenement te worden. DE 'APPELTJES VAN ORANJE': VRAAG ERNAAR! SPAAR ZE TOT 'THE NIGHT BEFORE' KONINGINNEDAG. HARTJE-ZUID De gemeenteraad gaat erover praten, die dag. Er ligt een voorstel van het college om de subsidie-aanvraag af te wijzen. Wat is er aan de hand? Voor het antwoord moeten we een paar jaar terug. Al in 1992 constateer de de gemeentelijke adviescommissie voor het Ouderenbeleid in een notitie dat een flinke groep mensen verschijn selen vertonen van eenzaamheid. Ver schijnselen die resulteren in het zich af sluiten van de samenleving. Het zijn met name oudere mensen die, door overlijden van hun partner of anders zins, alleen zijn komen te staan. Die hun kennissenkring al hebben zien uit gedund en nu moeite hebben om die te vernieuwen of een andere partner te zoeken of te vinden. Die vaak verdrie tige situatie leidt tot verkommeren, wordt allengs moeilijker en leidt helaas soms tot zelfdestructie. Een belangrijke zaak voor onze belan genbehartiger: het bestuur van de ge meente Soest. Dat zou je denken, toch? Soest telt - bijna 13.000 mensen ouder dan 55 jaar. Meer dan 23% van de be volking. Bijna 3.000 van hen zijn al leenstaand. Maar het gemeentebestuur had (nog) geen echt oog voor het pro bleem. Goedwillende burgers blijven niet aan de kant staan en proberen deze men sen weer bij de samenleving te betrek ken. Geen eenvoudige opgaaf. Het vraagt echte aandacht en veel geduld. Oplossingen heb je niet. Die moet de persoon in kwestie zelf vinden als hij of zij (uiteindelijk) heeft ontdekt in welke situatie hij/zij is beland en welke mo gelijkheden er zijn om daar uit te ko men. Met veel geduld wordt hen de spiegel voor gehouden en lijkt het te lukken. Mensen gaan zich weer een beetje ge lukkig voelen door aandacht van ande ren. Men voelt dat men zich toch ge woon onder andere mensen kan bege ven. Een nieuwe kennissenkring, een kaartclubje, andere sociale contacten. Kortom, de goedwillende burgers leve ren een fantastische bijdrage aan het welzijn van hun medemensen. Maar hoe hou je dit vol? En waarom wil het in sommige gevallen niet? Er zijn tenslotte ook mensen die zich niet laten helpen. Of heb ik toch nog niet voldoende aandacht gegeven? Enige vertwijfeling maakt zich van hen mees ter. Er moet meer en meer professione le hulp komen. Zo ligt de kaart in 1996. Dan wordt een beroep gedaan op het gemeentebe stuur. En jawel, daar wordt enige be langstelling getoond voor het probleem dat men nog niet had gezien (of niet wist hoe er mee om te gaan). Een klei ne subsidie wordt beschikbaar gesteld om de kosten te compenseren. In 1997 wordt de gemeente dringend gevraagd om gekwalificeerde hulp, een beroepskracht. De vrijwillige en goed willende burgers krijgen de mededeling dat de gemeente het probleem ziet en bereid is fl 20.000,- subsidie te geven in plaats van de benodigde fl 40.000.- De rest moeten zij zelf bij elkaar zien te brengen. Waarschijnlijk tot verrassing van het gemeentebestuur lukt dat. De oude renbonden en nogal wat particulieren leggen hutje bij mutje. De beroeps kracht kan begin 1998 worden aange steld. Tijdelijk en parttime (18 uur per week), want het project moet zich wel bewijzen en voor dat bedrag is een vol ledige aanstelling niet mogelijk. Het werk wordt als afzonderlijk project on dergebracht bii de SWOS. Vóór de verkiezingen van de gemeen teraad in maart 1998 hebben de geza menlijke ouderenbonden een bijeen komst met vertegenwoordigers van alle politieke partijen. Zij verklaren in koor dat zij de zaak belangrijk vinden. Zelfs: "Als de 'proef' slaagt moet er meer geld komen om het project voort te zetten" (PvdA). De aangestelde beroepskracht, Margot Bultink, weet enthousiasme te wekken. Niet alleen bij de mensen waar het om gaat, maar met name bij de vrijwilligers die zich onverkort inzetten. Met succes worden kleine (huiskamer)bijeenkom- sten georganiseerd en een eerste Kerst- inn krijgt zelfs belangstelling van de burgemeester als 'gewone medeburger'. Hij is onder de indruk.. Van de hoe veelheid werk die ervoor is verzet, van het feit dat een particulier de kosten voor de Kerst-inn volledig voor zijn re kening nam, maar met name van het zichtbare genoegen dat de aandacht en het onderlinge contact voor de eenza men betekent. Intussen stelt de gemeente nog fl 15.000,- beschikbaar om het nog een halfjaar vol te kunnen houden, maar onder de voorwaarde dat opnieuw er gens anders, dit keer bij de SWOS, ook fl 15.000,- wordt gevonden. Voorjaar 1999 komt de "evaluatie" van het project. Getallen, cijfers en verha len laten zien waar het om gaat. Het toont het belang van de voortgang, van het belang van de professionele kracht, die de inzet van de vrijwilligers stimuleert en coördineert, die in over leg plannen bedenkt en uitwerkt. Het gemeentebestuur wordt gevraagd om voortzetting van het project en daar voor geld beschikbaar te stellen: fl 55.000,- per jaar. Maar dan komt de vooijaarsnota waar in alle financiële meevallers en tegen vallers van de gemeente tegen elkaar worden afgewogen. Resultaat: een te kort. Dus hakken. En waar gehakt wordt vallen spaanders. Een van de spaanders is het project Vereenzaming Ouderen Soest, het VOS-project. Wet houder Krol is het er niet mee eens, maar het voorstel wordt gedaan om geen subsidie meer te verlenen. Daar mee is het einde van het project in zicht. Daar gaan we dan weer: vóór de ver kiezingen zijn de ouderen belangrijk. Zij stemmen tenminste nog! Maar na de verkiezingen ligt dat "genuanceerder". Dat op zich is al tragisch. Erger is dat de gemeente zo zwaar durft te leunen op vrijwilligers door hun eigen taak, een gemeentetaak, op deze manier aan vrijwilligers over te laten. Want daar over zullen we het allemaal eens zijn: eerst-verantwoordelijke voor het wel zijn van de burgers is het gemeentebe stuur, ook en misschien wel met name van ouderen die eenzaam zijn. Dat men daarbij kan rekenen op de mede werking van vrijwilligers is en wordt een en ander maal vrijwel dagelijks bewe zen. Maar als die vrijwilligers duidelijk maken dat zij het niet alleen af kunnen, en er volgt geen positieve reactie, dan is er iets mis. Gemeentebestuur, versta en begrijp dit en wentel uw verantwoordelijkheid niet af! Politiek, fracties, maak op 29 april waar wat u zei vóór de verkiezingen! Er zijn absoluut andere prioriteiten te stellen. De kubussen voor het gemeen tehuis kunnen bijvoorbeeld nog wel een jaartje zonder een nieuw verfje, w.g. het Centraal Overleg Samenwer kende Bonden van Ouderen (COS- BO), Soest/Soesterberg, de voorzit ters: Geertje lYippaers (ANBO Soest) Jan van Dijk (ANBO Soesterberg) Harm ter Meer (PCOB Soesterberg Nelly van Scharrenburg (PCOB Soest) Giel Wester (KBO Soest) Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! eMpurt ;»;«i Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44

Soester Courant | 1999 | | pagina 6