Z£J T i m gn 'Alles-of-niets'-plan Radio Soest 39.50 Annie M.G. Schmidt op Da Costaschool ïJy^T Bosbrand vreet een hectare bos weg IEF Broertjes (11 en 9) gewond bij ritje in legerjeep Dienstverlening Soester na mishandeling van vrouw Soest, Commissie Ouderenbeleid teleurgesteld in gemeente Ongeval op Koninginnedag Hole in One Opbrengst 2400 gulden plus goederen voor Kosovo Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. 035-6036000 voov Brandweer moet zich weg banen langs kinderspelen '55-plussers verdienen aandacht' Lokale omroep bevindt zich in 'vicieuze cirkel' Gemeentehuis gesloten op vrijdag 14 mei De Soester Duinen Ook voor service moet u bij ons zijn WOENSDAG 5 MEI 1999 SOESTER COURANT PAGINA 3 'TOT 14.00 UUR. hel Vleescentrum KKET 4 pers. ikjes saté, drum- Adviseur Evert-Jan Wijers en secretaresse Henriëtte Beijersbergen Zaken doen? Wij hebben een heel team van specialisten in huis om het u als klant naar de zin te maken. Wij nodigen u graag uit, om zelf te ervaren hoe het is om met ons zaken te doen. Mocht u in een van onze nieuwe Chryslers een proefrit willen maken of eerst informatie ontvangen, bel gerust. Chrysler/Jeep Bosboom-Soest Jeep Birkstraat 105 Ooodge Tel.: 035 - 601 32 56 Nostalgie in nachtkleding Natuurlijk laanstraat 67 baarn 035-5415588 Twee broertjes van 11 en 9 jaar zijn op Koninginnedag gewond geraakt toen ze een ongeluk kregen met een oude legerjeep, waarmee ze van hun ouders op het eigen terrein aan de Wieksloterweg mochten rijden. Het oudste jongetje zat aan het stuur en "stuntte" volgens de politie aan vankelijk een paar rondjes, waarna hij de controle over het voertuig ver loor, waarschijnlijk omdat hij aan het handgas trok. Óm een botsing te voorkomen trok zijn jongere broer tje aan het stuur, waarna de jeep met onverminderde snelheid het ter rein afreed, de Dorresteinweg op. Daarbij konden ze een fietser ter nauwernood ontwijken, maar toen de wagen tegen een boom reed werden beide jongens eruit geslin gerd. De oudste moest met een hoofdwond naar ziekenhuis de Lichtenberg vervoerd worden. De technische recherche gaat de jeep nog onderzoeken. De Utrechtse politierechter heeft donderdag een 44-jarige Soester we gens mishandeling veroordeeld tot zestig uur dienstverlening en een maand voorwaardelijke celstraf. Volgens de verdachte kwamen de span ningen tussen hem en zijn toenmalige partner op 8 december tot een uitbars ting. De directe aanleiding zou zijn ge weest dat de vrouw hun toen driejarig zoontje uitschold. "Ik weet niet eens meer precies wat er gebeurde, ik werd zo driftig", legde hij donderdag uit. Wel kon hij zich herinneren dat hij zijn vriendin een harde klap in haar gezicht gaf. De vrouw, die vlak bij de trap stond, struikelde en viel achterover het trapgat in. Volgens de verdachte pro beerde hij haar tegen te houden, maar was dat tevergeefs. Een arts constateerde later verschillen de kneuzingen, schaafwonden en een hersenschudding bij het slachtoffer. De Soester erkende dat hij die avond veel had gedronken. Maar volgens hem was dat niet de reden van zijn agressie. Wel zou zijn eigen jeugd, waarin hij zou zijn mishandeld, invloed hebben gehad. Het stel is inmiddels uit elkaar. De officier van justitie hield bij zijn eis rekening met het feit dat de man na het incident hulp is gaan zoeken. Hij volgt therapie om te kunnen omgaan met zijn agressie. Ook het blanco straf blad van de Soester moest volgens de officier in het voordeel van de verdach te wegen. Hij eiste acht weken celstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De rechter nam die eis over, maar zette het onvoorwaardelijk deel van de straf om in dienstverlening. 4 en 5 mei. Een nationaal ritueel. Ik zag zondagavond een interessante televisie-documentaire bij de VPRO over het monument op de Dam (kos ten: 4 ton, restauratiekosten: 4 mil joen) met de vraag hoe lang het duurt voordat het collectieve geheugen is uit gewist. In 1978 schreef ik voor mijn bundel "Klaarwater" het volgende "Verzetsge dicht": Willem Speelmanhof Gerrit van der Veenstraat Hannie Schafthof Johannes Poststraat Gustaaf Gelderhof Wiardi Beckmanstraai Van Hamelstraat Jan de Rooijstraat Jan Thijssenhof Mevrouw Kuipers-Rietberghof Theo Dobbehof Titus Brandsmastraat Walraven van Hallhof Lees ook eens "Een toekomst vol van het verleden" (1998) van Wim de Kam over de roerige ontstaansgeschiedenis van het Soester oorlogsmonument bij Braamhage. In Amersfoort is de herinnering aan een pijnlijke oorlogsperiode nog ver der naar de achtergrond gedrongen. Daar is op de plek (nu gemeente Leus den) waar Kamp Amersfoort lag een golfbaan gecreëerd in 1986. In Kamp Amersfoort werden in de Tweede We reldoorlog door Kotalla 35.000 men sen vernederd en vielen meer dan dui zend doden. Onder het clubhuis van de golfvereniging De Hoge Kleij, on der de holes vijftien tot en met achttien en onder de huidige oefenbaan dump ten de beulen van het kamp zeker 125 slachtoffers. Op een eenvoudige gedenksteen op een naastliggend grasveldje staat heel schrijnend en beledigend voor de do den, de nabestaanden en de weinige overlevenden in relatie tot de huidige aanblik: "Zij die in de jaren 1940- 1945 hier werden omgebracht, hebben met hun bloed deze grond geheiligd, hun offer zij het nageslacht een lich tend voorbeeld." De kunstenaar Armando, geboren in Amersfoort, bedacht de term "schul dig landschap". Een hole in one. De Soester kunstenaar Judith Gor, ge boren in Israël en wonend aan de Wal raven van Hallhof, richtte voor het ge meentelijk 4 mei-comité in Kampen een expositie in van haar serie schilde rijen, gebaseerd op foto's die zijn ge maakt tijdens executies van vrouwen met hun kinderen gedurende de Twee de Wereldoorlog: "Vrouwen onder schaduw". Niet met de intentie de ver schrikkingen te benadrukken, maar een eerbetoon aan deze vrouwen. Nog tot en met 15 mei in de Gemeentelijke Expositieruimte Kampen, IJsselkade 33. Dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Rituelen in een land dat opnieuw in oorlog is. In een eeuw waarin drie maal zoveel mensen in oorlogen zijn omgekomen als in alle eeuwen sinds de jaartelling tot 1899. Vandaag maar binnen blijven. Zaterdag 15 mei demonstratie van het nieuwe Doe-boekje (kaarten maken met stofjes) 't Handwerkhuis' Broers Wetering 5 Spakenburg. Maak een afspraak met De Hypotheker bij u in de buurt: Steenhoffstraat 66, 1 De Hypotheker Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. C^t. n tx- y-ur- \A, "WV ItAAATy Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest' Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Steenhoffstraat 66, Soest Waarom naar De Hypotheker? Daarom naar De Hypotheker! Volledig objectieve en 100% onafhanke lijke hypotheek bemiddeling Kosteloos advies op maat Keuze uit vele hon derden hypotheek varianten De meest gunstige voorwaarden Alle fiscale aspecten tot op de gulden voorgerekend Begeleiding van A tot Z gedurende het hele aankoop traject Ook na het afsluiten van de hypotheek volledige service fotarissen (rol WITGOED Service. Rep /an alle merken, rep. ondei jaranlie, 6 dagen in de week Tel. 035 - 602 49 61 06 - 33554472. Gemshoorn 35 3766 EK Soest. De commissie Ouderenbeleid is on tevreden over de manier waarop de gemeente met haar omgaat. Dat blijkt uit het jaarverslag 1998 van deze commissie. Er wordt door de ge meente nauwelijks advies gevraagd over onderwerpen die ouderen betref fen of interesseren. Zo werd bijvoor beeld over het onderwerp vereenza men van ouderen de commissie niet geraadpleegd. 'Opzet of onverschil ligheid? Het is allebei even erg', zo meldt het rapport De commissie Ouderenbeleid ontstond in 1986. De toenmalige gemeenteraad omschreef haar functie als volgt: 'het gevraagd, dan wel ongevraagd advies uitbrengen van advies aan het College van B. en W en de Gemeenteraad'. De commissie heeft op het ogenblik acht leden. Aangezien er geen advies meer ge vraagd wordt, houdt de commissie zich maar bezig met het indienen van onge vraagd advies. Zo werd afgelopen jaar advies gegeven of informatie gevraagd over openbaar vervoer, vereenzaming ouderen, dagbehandeling in het 'zie kenhuis' te Soest en gelden voor oude ren die in een verpleeghuis wonen. Toch typisch onderwerpen die met ouderen te maken kunnen hebben. De commissie noemde het dan ook frap pant dat de gemeente haar hierbij ge woon links laat liggen. Het komt vaak voor dat door eigen onderzoek of door informatie van de achterban advies moet worden uitgebracht, omdat het ouderen betreft. Volgens de commissie verdienen de 55- plussers aandacht, zij vormen bijna de helft van alle stemmers. Als de ge meente de commissie negeert, kan het doei, de bestaande band tussen oude ren en politiek versterken, niet gehaald worden. Overwogen wordt om de ad viezen aan B. en W. en de Gemeente raad voortaan publiek te maken. Voor een overzichtelijk hypotheekadvies op maat en het afsluiten van de juiste hypotheek door een persoonlijke adviseur die u kosteloos al het werk uit handen neemt. 'oor de overdracht van Tgieke collega met een leid te worden. en zo mogelijk ede een servicegerichte een prettige collegiale contact op te nemen met 'privé: 035-601 49 99) 3760 DA Soest De brandweer werd op Koninginnedag gealarmeerd wegens een bos brandje aan de Wieksloot. Dat leverde aanvankelijk nogal wat problemen op, omdat op de Dorresteinweg de door tocht van de brandweerwagens werd belemmerd door auto's van bezoekers van de kinderspelen tegenover het tuincentrum 't Vaarderhoogt. Die werden daar ter gelegenheid van het Oranjefeest georganiseerd. Pas nadat de brandweerlieden en kele auto's hadden verwijderd konden ze erdoor. Bij de brand ging ongeveer een hectare bos in vlammen op. Yoga Praktijk Soesterberg Tel. (0346)35 00 50 Fax. (0346)35 14 50 Hatha Yoga Adem therapie Unieke ruimte irenstraat 22 oort (Binnenstad) Het noodlijdende Radio Soest heeft een "Alles-of-niets"-actieplan gelan ceerd, waaraan het bestuur het voort bestaan van de lokale omroep heeft opgehangen. Met het plan hoopt Ra dio Soest uit wat genoemd wordt een "vicieuze cirkel" te komen. Met name het aantal bedrijven dat via de lokale radio wil adverteren blijft ui terst mager. De vicieuze cirkel waarin Radio Soest zich bevindt wordt door het bestuur als volgt beschreven: "Omdat er niet ge noeg geld is kunnen er geen goede kwaliteitsprogramma's worden ge maakt, en omdat de kwaliteit te laag is komen er te weinig adverteerders/ sponsors en daardoor te weinig geld." Het bestuur belooft zichzelf - maar vooral ook het gemeentebestuur van Soest - "dat er niet eerder een beroep wordt gedaan op financiële ondersteu ning in de vorm van subsidie en/of een lokale opslag dan nadat het zelf alles uit de kast heeft gehaald om te berei ken dat een lokale publieke zender als Radio Soest in staat is om op eigen benen te staan. Als blijkt dat ze dat niet kan moet het bestaan van Radio Soest ten principale ter discussie worden ge steld." Een en ander staat te lezen in een uit voerige brief aan het gemeentebestuur, waarin het omroepbestuur de feiten op een rijtje zet en duidelijk maakt hoe hoog de nood gestegen is. Dat blijkt ook uit het staatje van uitgaven en in komsten over 1998. De omroep haal de zo'n 59.000 gulden binnen (groot ste inkomenspost: reclamespotjes en sponsoring ad 29.500 gulden), maar moest 67.500 gulden uitgeven. Het te kort over het afgelopen jaar bedraagt dus 8.500 gulden. Halverwege vorig jaar werd pas duide lijk hoe moeilijk het is om bedrijven en de middenstand te bewegen om recla mespotjes te kopen of programma's te sponsoren, schrift het bestuur. "Boven dien zijn de meeste vrijwilligers bij Ra dio Soest gekomen om radio te maken, niet om advertentieacquisitie te doen. Dat is een apart vak, maar inschakeling van betaalde vakmensen kostte zoveel provisie dat er voor Radio Soest nau welijks iets overbleef. Dus zijn we het zelf blijven doen." Nieuwe programmering Het actieplan dateert van september vorig jaar, toen de problemen zich in volle omvang aftekenden. Daaruit vloeide ook het luisteronderzoek voort, hoop bedrijven af. "De respons is te leurstellend", aldus het bestuur. Slechts acht ondernemers hebben van het aan bod gebruik gemaakt. Voor het spons oren van programma's ("dit program ma is mede mogelijk gemaakt door...") was helemaal geen belangstelling. De lokale omroep is verder druk bezig met het werven van nieuwe vrijwilligers en de publiciteit, o.a. met een promotie- krantje dat vorige week gratis huis-aan- huis is bezorgd, met posters en stickers. Zonder er (opnieuw) om te durven vragen wijst het bestuur van Radio Soest tenslotte nog eens op de moge lijkheden van een "lokale omslag", waarbij de burgers bijvoorbeeld twee gulden per jaar (per huishouden) beta len om de financiering van de lokale omroep te waarborgen. In steeds meer gemeenten is dat inmiddels de gebrui kelijke manier om de lokale omroep "in de lucht" te houden. Uit het luisteron derzoek bleek dat 44% van de onder vraagden dat ze zo'n opslag wel willen betalen.; 31 wist het niet of was te gen, en 25 kende heel Radio Soest niet. Opslag? "Radio Soest wacht in spanning af of de activiteiten leiden tot meer luiste raars en meer adverteerders. Want zon der meer luisteraars komen er niet meer adverteerders en zonder meer ad verteerders komt er onvoldoende geld binnen om Radio Soest op eigen kracht draaiend te kunnen houden. In het ko mende najaar wil Radio Soest het on derzoek nog eens herhalen, in de hoop dat de resultaten dan beter zijn dan vo rig jaar. Als dat zo is durft het bestuur de kwestie van de twee gulden-opslag nog wel een keer bij het gemeentebe stuur aan te kaarten, "met daaraan ge koppeld een openbaar debat over de vraag naar het voortbestaan van Radio Soest". Het gemeentehuis is op vrijdag 14 mei, de dag na hemelvaartsdag, ge sloten. Het Centrum Werk en In komen en Start, die in de hal van het raadhuis zijn gevestigd, zijn evenmin bereikbaar. De afdeling reiniging van de ge meente werkt wel op 14 mei en zal volgens rooster de groene en brui ne containers ledigen. Op hemel vaartsdag (13 mei) worden geen containers geledigd. In de betref fende straten komt de reinigings dienst een dag later langs. Inwo ners van Soest wordt geadviseerd hiervoor de Huisvuilkalender 1999 te raadplegen. Om iedereen de gelegenheid te geven alle voorstellingen te zien waren er drie theaterronden - om zeven uur, hall acht en acht uur- waarbij de kinderen uiteraard driemaal hun beste beentje moest voorzetten. De lokalen waren bij elk optreden propvol en tussen de voorstellingen door was het een bij zonder gezellige drukte in de school. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 dat in oktober plaatsvond. Zo'n 2000 Soesters blijken dagelijks op de lokale zender af te stemmen. Inmiddels heeft ook de verbetering van de programme ring gestalte gekregen: er is aanzienlijk minder "alleen-maar-muziek" en meer "gesproken woord": elke zondag een kerkdienst, elke maand een uitzending van de gemeenteraad, live reportages van voetbalwedstrijden, opnieuw een journalistenforum, nieuwe program ma's als Burgers 2000, een culturele en andere evenementenkalender. Radio Soest hoopt met de nieuwe program mering de band met de luisteraars te verstevigen en uit te breiden en daar mee ook zijn plaats in de Soester sa menleving te profileren. Ook op organisatorisch gebied heeft het bestuur de zaken grondig aange pakt door het aanstellen van een pro grammaleider, die tegen vergoeding drie dagen per week leiding geeft aan het dagelijks werk. Professionele lei ding is onontbeerlijk, onderstreept het bestuur. Verder is er onlangs een nieu we computer ingezet, wat echter de nodige aanloopproblemen met zich meebracht. Van het K.F. Heinfonds uit Utrecht is een gift van 3000 gulden be steed aan een aantal noodzakelijke technische voorzieningen. Respons teleurstellend Het reclametarief van Radio Soest (1650 gulden ex. BTW voor 20 secon den, gedurende een half jaar tweemaal op elke werkdag) schrikt nog altijd een Met het hele gezin genieten van een knapperig verse brunch. Op Moederdag zorgeloos voor moeder en vader vanaf 12.30 uur voor een vriendelijke prijs van 32,50, kinderen speciale tarieven. 's Avonds serveren wij een 4-gangen keuzemenu vanaf 39,50 in onze BRASSERIE. RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 035 - 603 6010 De Da Costaschool (Prins Bernhard- laan) heeft het Annie M.G. Schmidt- project, waaraan sinds de paasva kantie is gewerkt, vorige week aange grepen voor een bijdrage aan de ac ties voor de vluchtelingen uit Kosovo. Woensdag j.1. vond een grote theater avond plaats met een loterij, die 2400 gulden opleverde. Verder werd een fors aantal "hulpgoederen" inge zameld. Het Annie M.G. Schmidt-project stond al op het programma, maar kreeg door de Kosovo-actie een heel bijzon der accent. De bezoekers (ouders) moesten bijvoorbeeld als "toegangs prijs" allemaal iets meenemen voor de actie: een dweil, vuilniszakken, zeep, een bal, toiletpapier, blikjes vis, tanden borstels, etc. Dat leverde een flink aan tal volle dozen op, want in alle lokalen en groepen werden korte toneelstukjes uitgevoerd of liedjes gezongen, die al lemaal op een of andere manier in ver band stonden met boeken en verhalen van Annie M.G. Schmidt. Groep 1 deed bijvoorbeeld iets met "Jip en Jan- neke", groep 5 met "Floddertje", groep 6 had "Abeltje" en groep 7 "Ja zuster, nee zuster". hadden royaal meegewerkt. De op brengst liep woensdagavond al over de 2400 gulden, en ook dat is een mooie opsteker voor de Kosovo-actie van "Hoop voor Albanië". Speciale ver melding verdienen twee kinderen uit groep 8 (Juijen en Michelle), die de deuren langs waren gegaan en zelf al zo'n 350 gulden hadden opgehaald. .ement gelegen op de le 'ij uitzicht en balkon op rkeerpiaatsen in parkeer- >pp. 113 m2. Indeling: en- k., toilet, woonkmr, mo- ?n met div. inbouwappa- euken met aansl. voor en droger, cv-combiketel, ers, ruime badkmr met en v.w. Gehele app. is v.v. i massieve parketvloer. /•E. 213,- per maand. 5 in overleg. Voor de loterij (vijf gulden per lot) had den de leden van de ouderraad in de voorafgaande dagen zo'n beetje alle winkels van de Van Weedestraat afge stroopt voor prijzen, en de winkeliers Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis.

Soester Courant | 1999 | | pagina 3