Emmy Yerhey bezorgt Soester Orkest een uitverkochte zaal 'Overheid hanteert foute bouwplannen' 'Night befi Soester -JljÜjTjMït WELZUNÏ ciruóhocK 'Heer Bommel en de Natuur' Inleveradressen voor SRS-rommelmarkt op 5 juni Wildschut WOENSDAG 5 MEI 1999 SOESTER COURANT PAGINA» WOENSDAG 5 MEI Mei-programma in Groeneveld 'Groene' senator Marten Bierman te gast bij GGS Voorverkoop gestart voorLet'sQuit Soester bij de TROS Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers Extra jazzconcert met Rob van den Broeck International Quartet Jazzconcert met Kaaij-Helmers-Kwintet Filmhuis: 'Festen' tapijt in tec t69£ PIET VAN HEU< Rotary Soest/. Concert: Soester Orkest Vereniging o.l.v. Henk Soeteman m.m.v. Emmy Verhey - viool; Mozart: Ouverture "La Clemenza di Tito; Beethoven: Viool concert; AJbinoni: Adagio voor strij kers en orgel; Telemann: Ouverture in D; Haydn: Katharinentanze, gehoord op donderdag 29 april 1999 in de Pet rus en Pauluskerk te Soest. Emmy Verhey kan zich als briljant vio liste meten met de internationale top. Het is een grote verdienste van de Soester Orkest Vereniging dat zij het steeds weer vermag, coryfeeën van naam voor Soest te engageren. De so liste van vanavond stond bij voorbaat garant voor een nagenoeg uitverkoch te Petrus en Pauluskerk. Emmy Verhey vertolkte het vioolconcert van Beetho ven professioneel. Zij weet grote span ning te koppelen aan een techniek, die zo vanzelfsprekend lijkt dat alle energie kan worden besteed aan zuiverheid, klankkleur en dynamiek. Hoogtepun ten vormen daarbij de beide cadensen aan het slot van de snelle delen van het concert, die kunnen worden be schreven als geniale korte samenvattin gen van de thematiek van het deel dat ze afsluiten en waarbij je vergeet adem te halen. Om als groot solist begeleid te worden door een amateur-orkest houdt voor de solist toch altijd een zeker risico in. De echt groten blijken daarover heen gegroeid te zijn en durven een dergelijk risico aan, sterker nog, zij beleven daar evenzeer voldoening aan en stimule ren. De sympathieke Emmy Verhey behoort duidelijk tot deze categorie. De begeleiding van het vioolconcert ging de SOV goed af. De groep houtblazers en de paukenist waren vanavond bij- Foto: Goos van der Wilt zonder goed op dreef, en dat niet al leen in het vioolconcert. Dat gold zeker ook voor de in het overbekende Adagio van Albinoni sol erende concertmeester Tora Schuur man. Zij bezorgde ons zuiver en dyna misch gaaf spel. De werken rondom het vioolconcert waren van wat wisse lende kwaliteit. De eerste ouverture was (haast traditioneel) het minst maar gaandeweg het concert won het orkest aan zuiverheid en uitdrukkingskracht. In de ouverture na de pauze miste ik een in het programma aangekondigde Réjouissance en een (overigens niet obligate) Loure. Samenvattend een concert dat zeer de moeite (en de be scheiden entreeprijs) waard was. Alle Soesters raad ik aan de concerten van de SOV in de gaten te houden. Jan Slagt Speciaal voor in de meivakantie biedt kasteel Groeneveld een leuk fa milieprogramma. Op zondag 9 mei (13.00 tot 14.30 15.00 tot 16.30), maar ook donderdag 6 en vrijdag 7 mei (11.00 tot 12.30, 13.00 tot 14.30 15.00 tot 16.30) organiseert kunstenares Othilia Ver dunnen een aantal inspirerende, leu ke en creatieve familieprogramma's. In de tentoonstelling "Heer Bommel en de Natuur" van kasteel Groeneveld staan de door Marten Toonder ver beelde landschappen centraal. De na tuur die Toonder tekent is geen gewo ne natuur. Als je goed kijkt zie je bij voorbeeld dat de bomen van Het Don kere Bomen Bos op levende wezens lij ken. Woudreuzen zijn het, met grijpgra ge armen en norse gezichten. Ook De Zwarte Bergen en De Zee lijken vaak bezield. Is er meer aan de hand met de Natuur van Heer Bommel? Familieprogramma Eerst wordt de tentoonstelling "Heer Bommel en de Natuur" bezocht. Met een aantal kijkopdrachten bezoek je de tentoonstelling. De bedoeling is dat je heel goed kijkt naar de door Toonder verbeelde natuur. Zo maak je een reis door de wereld van Marten Toonder. Daarna gaan we naar de zolder van de Oranjerie. Hier maak je een "levendi ge" collage van een boom, berg of de zee. Een uniek programma voor jong en oud. Voor kinderen met hun ouders. Voor opa's, oma's en hun kleinkinderen. Voor ooms en tantes met neefjes en nichtjes. Voor iedereen die gelooft dat er meer te zien is in de natuur. Reserveren is niet mogelijk. Toegang is beperkt tot zo'n 30 deelnemers per keer. Inschrijving geschiedt op volgor de van binnenkomst. Het programma is gratis voor iedereen met een geldig toegangsbewijs voor het kasteel. Op zaterdag 5 juni organiseert de Stichting Rommelmarkt Soest haar jaarlijkse rommelmarkt in en om het wijkcentrum "De Praatpaal", Smits- weg 311. De organisatie wil nu al een beroep doen op alle inwoners van Soest en omstreken om aan de rom melmarkt te denken bij het oprui men van zolders en kasten. De volgende spullen zijn zeer welkom: kleding, huishoudelijke artikelen (m.u.v. "groot" meubilair), speelgoed, goederen uit oma's tijd en boeken. Men kan spullen inleveren op één van de onderstaande inleveradressen: Pr. Bernhardlaan 36 Oranjelaan 42 Pr. Hendriklaan 17 Beetzlaan 14 Schaepmanstraat 75 Pelikaanweg 23 Lange Brinkweg 42 Valeriaanstraat 98 Claroenstekerspad 50 Draailier 8 Duinweg 26 Talmalaan 35 Wilhelminalaan 10 Julianalaan 6 Hellingweg 26 Schaepmanstraat 14 Gareel 2 Kamperfoeliestraat 16 Bosstraat 5 Vedelaarpad 25 Buntweg 18 Bartolottilaan 5 De opslagruimte is dit jaar aan de Al- bert Cuyplaan 101 (voorheen bejaar dencentrum Molenschot) onder het Asielzoekerscentrum. De spullen kun nen daar op de volgende data worden gebracht: zaterdag 15 mei tussen 9.00 en 12.00 uur; zaterdag 22 mei tussen 9.00 en 12.00 uur; zaterdag 29 mei tussen 9.00 en 12.00 uur. Voor het laten ophalen van spullen kan men bellen op dinsdag, woensdag en donderdag tussen 19.00 en 20.00 uur naar Jaap Koole, tel. 6015291, of Wim van der Meer, tel. 6022192. Wil men zich laten inschrijven als vrijwilliger of heeft men andere vragen omtrent de rommelmarkt, dan kan men terecht bij Lidy Vermeer, tel. 6033690. Zo'n dertig geïnteresseerde Soesters waren woensdag j.L afgekomen op de door Gemeentebelangen Groen Soest georganiseerde lezing van de groene planoloog Marten Bierman in het Artishockgebouw. Zij werden getrak teerd op een goed te volgen college over waarom de bouwprogramma's in Nederland drastisch moeten worden herzien. Bierman begon zijn verhaal met de be volkingsontwikkeling in Nederland in de komende dertig jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in 1996 voor de regering drie verschillende toe komstscenario's ontwikkeld. Er is een groeimodel waarbij ervan wordt uitge gaan dat Nederland een immigratieland wordt, waarbij de bevolking van Neder land in 2030 uit negentien en een half miljoen mensen zal bestaan. Volgens de middenvariant, waarbij de immigra tie op het huidige niveau zal blijven, gaat het inwonertal van Nederland in 2030 dalen. In de lage variant, waarbij de huidige immigratie zal worden be perkt, begint het inwonertal al in 2010 te dalen. Als we uitgaan van de huidige situatie en trends, zal binnen dertig jaar geen behoefte meer zijn aan veel van de hui dige woningen en bedrijfspanden. Wil len we tot 2100 koffiedik kijken dan zien we dat de bevolking in dat jaar on geveer even groot is als in het begin van de afgelopen eeuw. Dat betekent dat we anders moeten gaan kijken naar ons land. Er zal kritisch moeten wor den gekeken of de bestaande bouw plannen nog wel nodig zijn, en of het niet beter is om de bouwactiviteiten meer te richten op de bestaande voor raad. Alleen zo kunnen we voorkomen dat we bouwen voor leegstand en vol gende generaties worden opgezadeld met dramatische vervalprocessen in de bestaande steden. Er is al een verhuld overschot aan woonruimte. In sommige delen van het land leidt het overschot aan woonruimte nu al tot problemen. In Limburg is reeds sprake van bevolkingsdaling en komt al leegstand voor. Datzelfde geldt voor de kop van Noord-Holland en sommi ge streken in het oosten van het land. In Zeeland zal dat binnen tien jaar het geval zijn, evenals in Noord-Brabant. Maar ook in de Randstad is al sprake van overschot van woonruimte. Dat overschot is nog niet zichtbaar doordat twee of één persoonshuishoudens ge zinswoningen bezet houden die ge schikt zijn voor ouders met kinderen. In 2010 begint het grote uitsterven en zal het grote aantal ouderen gaan mee tellen bij het vrijkomen van woningen. In de komende jaren zal de groeiende groep ouderen steeds meer problemen geven. Door de afnemende vitaliteit wordt het onderhoud en schoonhou den van de grote woningen steeds meer een belasting, zowel voor de ouderen zelf als voor de zorginstellin- gen die door gebrek aan personeel maar beperkt kunnen voorzien in de groeiende behoefte aan huishoudelijke hulp en verzorging. Ouderen willen niet verhuizen De meeste ouderen stellen verhuizen naar een comfortabele ouderenwoning zo lang mogelijk uit. Dat komt in hoofdzaak omdat zij aan hun eigen buurt gebonden zijn door de sociale contacten, de winkels en andere voor zieningen. De huidige nieuwbouwpro jecten voor ouderenhuisvesting zijn te grootschalig. Daardoor willen veel ouderen niet verhuizen en -ontstaan vergrijsde buurten, waar nog maar wei nig te beleven is. Vervolgens worden de voorzieningen in die buurten ook slechter, want om een buurtwinkel of een buslijn in stand te houden moeten er voldoende klanten zijn. Daarom is het belangrijk dat de aan dacht verlegd wordt naar kleinschalige, op de buurt afgestemde ouderenhuis vesting. In veel gevallen kan dat het best door het verbouwen van bestaan de woningen. Zo is het mogelijk om twee gezinswoningen te verbouwen tot drie ouderenwoningen, of een blokje van vijf in tien kleinere woningen. Zul ke huisvesting voldoet veel beter aan de behoefte, zorgt er voor dat buurten leefbaar blijven en dat de bestaande woonruimte beter wordt benut. Dat laatste betekent dan meteen dat we de beperkte groene ruimte niet verder hoeven aantasten. Verkeerde bouwplannen Ondanks het feit dat sociologen en de overheid weten dat het toevoegen van nog meer eengezinswoningen binnen enkele jaren tot problemen gaat leiden, ligt bij de bouwplannen de nadruk nog steeds op die categorie. Projectontwik kelaars en bouwondernemingen stem men hun producten natuurlijk af op waar op dit moment het meeste geld mee is te verdienen. Dat binnen twin tig jaar in die sector 100.000 eenge zinswoningen per jaar leeg zullen ko men, en die markt gaat kelderen, daar hebben zij geen boodschap aan. De overheid weet beter en zou daar ook naar moeten handelen, en in plaats van het stimuleren van de vinexbouwplan- nen, haar beleid af moeten stemmen op herstructurering van de bestaande voorraad. Soms gebeurt dat ook, zoals in Dord recht, waar bewoners in opstand kwa men tegen de plannen voor een nieu we stadswijk in de polder. In korte tijd werden op het gemeentehuis duizen den handtekeningen ingeleverd van mensen die wilden dat Dordrecht een andere koers zou kiezen. De lokale par tij ECO Dordt en de WD drongen aan op een onderzoek naar beter ge bruik van de bestaande woningvoor raad. Daaruit bleek dat binnen de be staande stad nog voldoende mogelijk heden waren. De gemeenteraad trok daarop de vinex-opgave van 4000 wo ningen in de polder terug. Goudmijn Dat gemeenten in Nederland zo'n niet te stuiten drang naar bouwen vertonen is niet zo gek. Het rijk int de belasting, maar geeft daar maar een klein deel van terug aan de gemeenten om hun taken te doen. Die komen daardoor gewoon geld te kort om alles op een goede wijze uit te voeren. Het gevolg is dat een gunstig gelegen gemeente alles op alles stelt om flink te verdienen aan uitbrei dingsplannen. In Soest levert het uit breidingsplan Boerenstreek 13 miljoen gulden op, het bedrijventerrein Nieuwe Grachten 7 miljoen. Het is niet voor niks dat Hans van Wuijckhuijse verle den jaar meneer van den Berg als di recteur van het VNG namens de ge meenteraad van Soest de jas uitveegde over de slappe manier waarop zijn club de belangen van de gemeenten behar tigt in Den Haag. In het gemeentefonds zou juist het groen houden van de ge meente moeten worden beloond. Doordat de behoefte aan woonruimte gaat afnemen, zijn de mogelijkheden voor de gemeente om de financiële te korten te dekken uit opbrengsten van grondverkoop bijna uitgeput. Wanneer de bevolking niet meer groeit en ieder een een dak boven het hoofd heeft, zoals dat nu het geval is, dan verschuift de taak van de overheid van het op heffen van een tekort aan woningen naar een vraag naar beter passende woningen. Bierman benadrukte dat de gemeente daar alle belang bij heeft. Nog meer eengezinswoningen bouwen leidt op termijn tot aftakeling van de bestaande buurten. Verbetering van de gemiddelde woningbezetting in de be staande wijken maakt daarentegen dat het voorzieningenpeil in stand kan worden gehouden. De woningbank Om als gemeente beleid te maken voor een voorraadbenadering in plaats van uitbreiding, moeten nieuwe beleidsin strumenten worden ontwikkeld. Bier man pleitte voor de instelling van een gemeentelijke woningbank. Hij betoog de dat doorstroming alleen effectief is wanneer wordt gekozen voor maat werk en een persoonsgerichte benade ring. De ouderen zijn daarbij de gids- groep, omdat zij als eerste een pro bleem hebben met de bestaande situa tie. De overstap van huren naar kopen of omgekeerd is vaak juist bij ouderen moeilijk te maken. Dat probleem kan opgelost worden door het instellen van een woningbank. Daarin werken ge meente, woningcorporaties en particu lieren samen om binnen de bestaande woningvoorraad via een opschuifsys- teem woningzoekenden aan beter pas sende woonruimte te helpen. De wo ningbank is er in eerste instantie op ge richt ouderen aan een gerieflijke gelijk vloerse woning te helpen. De grotere woningen (vier of meer kamers) die daarbij vrijkomen splitst de woningbank vervolgens in twee of meerdere kleinere woningen voor ouderen of andere klei ne huishoudens. Bierman liet schetsen zien hoe dat zou kunnen. Verticaal of horizontaal splitsen, aanbouwen of ombouwen. Overbodige scholen, be drijfsgebouwen, ziekenhuizen - een reeks voorbeelden hoe dat er zou kun nen uitzien. Voor de gemeente heeft zo'n woning bank als voordeel dat zij meer invloed geeft op de woningtoewijzing, dus dat ze beter in staat is de eigen inwoners vast te houden. Bierman waarschuwde ervoor dat bij het instellen van een wo ningbank de kosten voor de baat uit gaan. Er moeten panden worden aan gekocht en verbouwd. Dat is op het eerste gezicht duurder dan nieuwbouw in de uitbreidingsplannen. Daarbij wordt vergeten dat zodra dé leegstand begint er naast alle sociale ellende ook enorme kapitaalvernietiging zal plaats vinden. Het is ook geen open eind re geling, want elke woning komt op den duur vrij. Wat betreft arbeid en winsten is voor de bouwwereld zo'n omschake ling van uitbreiden naar verbeteren en aanpassen geen probleem. Voor de na oorlogse buurten, waarin de steden bouwkundige kwaliteit ondergeschikt is gemaakt aan de hoeveelheid woningen die jaarlijks konden worden neergezet, zou het een verbetering zijn als deze langzaam zouden worden omgevormd. Soest niet aan bod In de discussie tussen de zaal en Bier man werden allereerst verduidelijkin gen gevraagd. Logisch, want voor de meeste toehoorders was het verhaal ,;C. van Marten Bierman nieuw. Voorbeel den uit Soest, zoals de ontwikkeling van Spoordal en de mogelijke sloop van de Generaal Spoorstraat in Soesterberg, werden nog wel aange stipt. Bierman antwoordde dat vaak te snel naar het middel van sloop wordt gegrepen, waardoor historisch aantrek kelijke huizen moeten verdwijnen. Het meest verstandige zou zijn om in heel Nederland voor minimaal 1 jaar een volledige stop op nieuwbouw in de uit breiding in te stellen. Die tijd zou moe ten worden gebruikt om te bezien wat er nodig is. Voor Marten Bierman vertrok overhan digde hij als groene senator aan Harry Witte, de fractievoorzitter van Ge meentebelangen Groen Soest, zijn boekje "De toekomst is aan de ge meenteraad, ruimtelijke ordening lo kaal verkend". In de inleiding staat: "Onze toekomst dreigt te worden dichtgemetseld nog voor die begonnen is. De doeners zoals projectontwikke laars, ontwerpers en bouwers beheer sen ten onrechte het toekomstdebat. Zij halen dienen en verdienen door elkaar. En ze overstemmen de toe komstdenkers en politici. Dat deugt niet." Harry Witte was het daar helemaal mee eens. Hij bedankte Marten Bierman voor zijn inspirerende voordracht en zei dat Gemeentebelangen Groen Soest zeker een gevolg zal geven aan de toepassing van zijn ideeën op het beleid in Soest. Kerkstraat 3-5 - 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 Op vrijdag 28 mei zal in Artishock Ne derlands bekendste skaband, Let's Quit, komen optreden. Deze band be staat al zo'n 11 jaar en heeft inmiddels honderden optredens achter de rug. Hun eerste cd "The Southern Belles" verscheen in 1995. In 1998 verscheen hun tweede werk genaamd !'Im- prisoned". Tussendoor zijn er van Let's Quit een aantal singles verschenen waarvan in 1998 de single "Ben ik te min", opgenomen met Armand, een klein hitje werd. Als voorprogramma zal Hi-dramatic het podium in Soest betreden. Deze uit Amsterdam afkomstige band speelt gevaarlijke surfmuziek met fijne melo dieën. Voor dit concert zijn er vanaf 1 mei kaartjes beschikbaar bij: Artishock op vrijdagmiddag tussen 14:30 en 18:00 uur en Pandora's Box (Kerk straat). De kaartjes kosten fl. 15,= per stuk. Anton Hilhorst, varkenshouder aan de rand van Soest, is 7 mei a.s. te zien in Aktua in bedrijf, het programma van de TROS. Het thema van deze uitzending is 'de kracht van de samenwerking'. Anton Hilhorst is een fervent voor stander van een dialoog met de samen leving. Hij was een van de varkenshou ders die zich schaarden achter het rap port 'Mythen en Sagen rond de var kenshouderij'. Dit was een rapport waarin voorgesteld wordt dat de var kenssector alleen nog kan bestaan, als er voldaan wordt aan bepaalde maat schappelijke eisen, zoals stank-, mest en dierwelzijnproblemen. Naast Anton Hilhorst zullen ook nog drie andere landbouwers geportret teerd worden. Het programma maakt onderdeel uit van de reeks 'Onderne mers van Nature'. Samen met presenta tor Rob Verschueren loopt de kijker mee in het bedrijf van de 'ondernemer van nature', een boer of een tuinder die de sector mede nieuw elan geeft. Belangrijk daarbij zijn idealen op gebied van de duurzaamheid. Een kritische noot zal ook niet achterblijven; als stu- diogast is deze avond Peter Vingerling van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren aanwezig. Het programma wordt uitgezonden op Nederland 2, op vrijdag 7 mei. Het be gint om 21.35 uur. Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 Vrijdag 7 mei Gerd Dudek - tenorsax, Rob v.d. Broeck - piano, Wiro Mahieu - contra bas, Tony Levin - drum. Gast: Semmy Prinsen - tenorsax. In de periode 30 april t/m 14 mei 1999 wordt het duo Rob en Wiro uit gebreid met de Engelse drummer Tony Levin en de Duitse saxofonist Gerd Dudek. Gespeeld wordt o.a. Monk, Coltrane en eigen werk. Tony Levin werd in 1940 in Shropshi- re geboren en studeerde vanaf zijn 13c drums en jazz. Hij was in de 60-er en 70-er jaren de "huisdrummer" in de Ronnie Scott Club in Londen en speel de met vele bekende musici. Van 1966 t/m 1969 was hij lid van het legenda rische Tubby Hayes Quartet met Mick Pyne en bassist Ron Mathewson. Hij speelde later in het Kenny Wheeler Quintet en sinds 1989 in het Europe- an Jazz Ensemble. Gerd Dudek werd in 1938 geboren in Gross Döbern en speelde van 1960 t m 1964 in de Kurt Edelhagen Bigband. Eind 60-er jaren tourde hij met Don Cherry en George Russel en in de -70- er jaren werd hij lid van het Manfred Schoof Quintet en het Albert Mangel dorff Quartet en tourde met de Geri- nan AU Stars door Zuid-Amerika et Azië. Gerd speelde ook in het Adel hard Roidinger Quartet en hij is medt- oprichter van het European Jazz Eb- semble waarmee hij de afgelopen jarei tourde door Canada, Australië en Wka Mahieu won de "Wessel Ilcken- prijs" 1966, voor de meest veelbelo vende jonge musicus van Nederland Hij deed diverse Europese tours, o.i met "Luluk Purwanto en het Helsdin- gen Trio"; speelde in het Waterland Sextet en musiceerde, tourde en maak te opnamen met vele bekende musici. Gastspeler: Semmy Prinsen begon ie 1988 met het organiseren van jazz-ac- tiviteiten. In de begindagen van de jazz-, club Artishock werden voornamelijk optredens georganiseerd van jonge en destijds nog onbekende musici. 2o ontstond de formatie Perron 5B, waar in naast de tenorsaxofonist telkens an dere muzikanten speelden. Dit kwartet trad vaak op met gastmusici, zoals Yuri Honing, Seam Berkin, Tjitze Vogel, T0- bias Delius, Rob van den Broeck en vele anderen. Rob van den Broeck, meer dan 30 jaar musicus, speelde met o.a. Joe FareU, Dexter Gordon, Billy Higgings en Clini Houston en is bekend van de Duitse en Nederlandse radio en tv. Als lid van hel European Jazz Ensemble werkte hij samen met vele bekende musici, in april 1999 verschijnt de International Quartet CD bij Via Records. Aanvang 21.00 uur. Toegang f 10,00. Reserveren maandag t/m vrijdag 9.00- 13.00 uur, tel. 035-6019577. Zaterdag 8 mei Job Helmers - baritonsax, Jorg Kaaij - alt/tenorsax, Oijan Graafmans - pia no, Domnick Mack - contrabas, Jens Duppe - drums. De muziek die ontstaat als een groep muzikanten samenspeelt, is niet het product van een optelsom van ieders individuele kwaliteiten, het is de inter actie tussen de musici, de balans tussen diversiteit en plooibaarheid die het groepsgeluid bepalen. Gebaseerd op dit principe blijven jonge muzikanten hardnekkig proberen iets te doen met de jazzerfenis. Zij blijven, terwijl ze de jazztraditie bestuderen en zich deze proberen eigen te maken, op zoek naar een eigen stem, een eigen groepsge luid. Deze pogingen (illusies) zijn een muzikantenleven wel waard, tenminste, zo houden de leden van het Kaaij- Helmers-Kwintet zich voor. Het Kwintet stamt uit het najaar van 1997. Saxofonisten Jorg Kaaij (9-8- 1975) en Job Helmers (25-8-1972) studeerden in juni 1998 af aan het voormalig Hilversums Conservatorium en volgen nu de zogenaamde "2C fase"-opleiding aan het Amsterdams Conservatorium. Gedurende hun stu die kregen zij onder andere les van Fer- dinand Povel, Herman Schoonderwalt, Jasper Blom, Albert Beltman en Rob Madna. De "2c-fase"-opleiding biedt ruimte voor specialisatie op het gebied van componeren, arrangeren en is vooral toegespitst op verdieping van het improviseren en op hoog niveau solistisch actief zijn. Door hun succesvolle samenwerking in verschillende jazzformaties, big bands, studiowerk en andere muzikale projec ten werd al snel het concept voor een eigen band geboren. De interesses, muzikale smaak en globaal concept over samenspel en improvisatie van de twee saxofonisten bleken sterk overeen te komen. Er werd een kwintet ge vormd met een frontline van twee saxen (respectievelijk Jorg Kaaij, tenor sax, en Job Helmers, baritonsax). Er zijn maar enkele saxofonisten/jazzacts die in het verleden met een dergelijke samenstelling naam hebben gemaakt en als voorbeeldfunctie kunnen dienen. Men denkt aan de tenorduo's J. Griffin en E. Lockjaw Davis, maar kwintet-be- Maandag 10 mei: Familie kies je niet, die heb je. Waar de een met genoegen denkt aan het veili ge nest waaruit hij afstamt, zal de an der zijn leven lang worstelen om ervan los te komen. Hoe treurig het ook mag klinken: een turbulent familiebestaan levert interessantere kunst op dan het dramatisch minder uitdagende Ot-en- Sien-leven. Ter ere van vader, Helge Klingenfeldt, die zestig wordt, komt de familie bijeen in het hotelbuitenhuis van de zaken man. Achtereenvolgens arriveren Mi- chael, jongste zoon en het zwarte schaap van de familie, Christian, de se rieuze oudste en Helen, de levenslus tige dochter. Er was nog een dochter, Linda, tweelingzus van Christian, maar zij heeft kort geleden gesuicideerd, in het hotel, naar later duidelijk zal wor den. De dood van Linda hangt als een zettingen met twee saxen zijn moeilijk te vinden. Tevens geïnspireerd door de donkere klankkleur, de verschillende dynami sche mogelijkheden van twee blaasin strumenten uit dezelfde familie, werd oorspronkelijk het klassieke kwintet- repertoire (M. Davis, A. Blakey's Jazz Messengers, etc.) door Kaaij en Hel mers in een ander jasje gestoken. Ook experimenteerde het Kaaij-Helmers- Kwintet met traditionele standards, sterk beïnvloed door de manier waarop het late Miles Davis-Quintet (1964- 1968) zich steeds meer op composito risch en solistisch gebied vrijheden ver oorloofde in klassieke standards en ei gen composities (W. Shorter). Mo menteel bestaat het repertoire overwe gend uit eigen stukken, zelf gearran geerde standards en uit onbekend werk van een nieuwe generatie saxofo nisten, waaronder Rick Margitza, Gary Thomas, Seamus Blake, Chris Potter, Mark Tïirner; Amerikaanse saxofonis ten die heden ten dage veel experi menteren met traditionele harmonie, wijze van improviseren en bands amenstellingen. In New York is op dit moment verrassend genoeg te zien hoe steeds meer bands opduiken die be staan uit twee saxen plus pianotrio of alleen bas en drums. Het Kaaij-Helmers-Kwintet heeft zich tot nu toe uitsluitend gericht op inter ne ontwikkeling van het muzikale con cept eri opbouw van het eigen repertoi re. Aanvang 21.00 uur. Toegang f 10,00. Reserveren maandag t/m vrijdag 9.00- 13.00 uur, tel. 035-6019577. Donderdagavond 29 april was, stip, dit jaar een gezellig Koningin Hartje-ZuidEr waren veel e\ bezoek, zoals twee bekende bam antieke Italiaanse ijskar, die 450 gedeeld. Zowel de jeugd als de oi ten. In de kinderdraaimolen hebt Bij de moderne contactlenssj is automatisering een belang derdeel van de serviceverlen de klant. Het meten van de o ties is daar een mooi voorbec "Met ons nieuwe computei kunnen we een soort "per: landkaart" van de ogen makei Ben Wildschut van Wildschut gevestigd aan de Zuidpromei "Dat noemen wij colourmapp deze meetmethode komen over de ogen van onze klante ten en kunnen we ze nog b dienst zijn!" Contactlensspecialist Wildscl graag uitleg over het geheel g< tiseerde systeem. "Met één m< krijgen we een groot aantal dir bare gegevens, die we zonodi in kleur kunnen uitprinten. E is bedoeld om het hoornvlie: kunnen bekijken. Dat hoonr buitenste laag van het oog Wi contactlens wordt gedragen, nen dus eigenlijk het oppen, de ogen in kaart brengen." Op het beeldscherm van ziji Wildschut enkele voorbeeldt verse ogen zien. Er verschi; ronde vormen die bestaan i kleuren, zoals rood, geel "Aan die kleuren kan ik zie oog eruit ziet. Het hoornvli namelijk uit hoogten en dale "Met deze uitgebreide infon het oog is het eenvoudig da: sende lenzen bij te vinden.' I Uitsluitend in RENSWC Tevens hoo< en sche Kom naar onze toon bij de tapijtfabriek DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN H|ï Utrechtseweg 4, RENSV Tel.: 0318-57122! E-mail: info@vanheugt ZONDAGS GESU schaduw over het feest en wanneer va der zijn oudste zoon vraagt het gezel schap toe te spreken en daarbij Linda te gedenken, roept hij daarmee zijn on dergang over zich af. Zoals Christian in zijn speech onthult, heeft vader een niet bijster frisse rol gespeeld in de op voeding van de tweeling en heeft zijn traumatiserende invloed de zelfmoord van Linda veroorzaakt. De familie rea geert besmuikt en zelfs Michael en He len hechten aanvankelijk geen geloof aan Christian's onthulling. Naarmate de avond vordert, stapelen de onaan genaamheden zich op en helpen Christian's medestanders, het perso neel aangevoerd door de kok, mee om de waarheid tussen het wildbraad ter tafel te krijgen. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,00/ CJP/65+ f 7,00. Reserveren maandag t/m vrijdag 9.00-13.00 uur, tel. 035- 019577 Agenda: ma 17 mei "Winter 89"; ma 24 mei "Lola Rennt"; ma 31 mei "Central do Brazil". Een groep van 42 Soesi het VOS-project Vereer weest naar de bloeiende E (en huisarts Paul V/alter) bij onderweg ook genott

Soester Courant | 1999 | | pagina 8