En dit zijn de knallers van deze week: 10.98 Politiek slikt eigen regels tegen belangenverstrengeling weer in GOUD IN UW TUIN? Mariënburg heeft er huiskamer bij 1.79 5.98 't Vaarderhoogt 6027493 Minder mensen bij Dodenherdenking Soest in het nieuw Volop planten één groot lusthof fe PvdA-fractie maakt aanscherping onmogelijk jJjL Nieuwe openingstijden (jtlj Soester Onderlinge \J maandag t/m vrijdag 9.00 tot 17.00 uur Gemeente maakt rekenfout Tel. 06-53 91 1237 NEFKENS jprS SOEST vv/e «nderS OPEL O 3 Actueel 11 Soesterberg 9 Op Soest 15 Sport 15 Sport Soester Courant gesloten op 13 en 14 mei 15.000 gulden weg Spoor van puin en afval door Soest Hond bijt man Soester Courant KLAREN Ook 's avonds en in 't weekend ■h Mr Vr, jifcv Nieuwe vleugel officieel in gebruik genomen A. van der Lee Maqere runderlappen Verse paardenworst - - Boeren tarwebrood Sperziebonen Novomare palingfilet kroketten of bitterballen VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest f Zoals dat zo vaak gaat in Soest: ei genlijk wil de politiek iets anders dan er uiteindelijk uitkomt. Dat geldt ook voor de discussie over (al dan niet vermeende) belangenver strengeling, die inmiddels de kop heeft gekost van CDA-fractievoorzit- ter Teun Middelkoop en ook zijn PvdA-collega Kees Boerkoel niet on beschadigd heeft gelaten. In plaats van een verdere aanscherping van de regels, wat niet onlogisch zou zijn, is het resultaat dat Soest z'n eigen "ge dragslijn" op dit punt weer inslikt In Soest mochten "belanghebbende" raadsleden sinds jaar en dag niet meedoen aan de stemming én de be raadslaging (in raad of commissies) over een onderwerp waarbij ze moge lijk persoonlijk belang hebben. Maar voortaan geldt weer alleen het artikel in de Gemeentewet, dat ze niet mogen meestemmen in de raad. Dat is de tamelijk merkwaardige uit komst van de discussie die maandag avond plaatsvond in de raadscommis sie Algemene Bestuurszaken. De be doeling daarvan was om - na de hec tische toestanden over de beschuldigin gen van met name Gemeentebelangen Groen Soest, dat Boerkoel en Middel koop zakelijk belang zouden kunnen hebben bij de besluitvorming over de nieuwbouw van de Rabobank - alle zaken nog eens op een rijtje te zetten. "Zonder emoties en in alle rust", zoals burgemeester Hans de Widt het aan het begin van de discussie omschreef. Dat lukte wel. Alle fractiewoordvoer ders hielden zich ijzig kalm, al kostte het sommigen zichtbaar moeite. De centrale vraag was volgens De Widt of politiek Soest de bestaande regels over mogelijke belangenverstrengeling wilde handhaven of eventueel nog zou willen aanvullen. De meesten wilden dat wel. Zo pleitte de kersverse CDA- fractievoorzitter Henk Koning (nog niet eens beëdigd) ervoor om de regels ook te laten gelden als bijvoorbeeld ook partners of familieleden van raads leden belang zouden kunnen hebben bij een bepaald raadsbesluit, en dat ook bij enige twijfel een raadslid in de gevarenzone de burgemeester al ver trouwelijk op de hoogte zou moeten stellen. Zijn WD-collega Bert Krijger meende zelfs dat niet alleen de burgemeester, maar ook "anderen" (de collega's in de raad?) geïnformeerd zouden moeten worden over de mogelijkheid van be langenverstrengeling. Hij wilde in het seniorenconvent nog wel 's doorpraten over "nevenfuncties". Zowel Koning als Krijger wilde in elk geval de be staande regels (inclusief de extra beper kingen die in Soest gelden) wel hand haven. Geloofwaardigheid Harry Witte (GGS), een van de "aan stichters" van de hele affaire, wees erop dat de problemen vooral ontstaan door gebrek aan "transparante en on geloofwaardige besluitvorming", met andere woorden: dat er teveel achter de schermen wordt bedisseld. Het gaat daarbij niet alleen om het gedrag van bepaalde raadsleden, maar om de ge loofwaardigheid van de overheid zelf, meende hij. Witte gedroeg zich verder poeslief en ging zelfs te rade bij schrift geleerden en wetsuitleggers om tot de conclusie te komen dat voor politici dezelfde ethische gedragscode zou moeten gelden als voor ambtenaren. Witte had verder geen bezwaar tegen raadsleden met banden in het bedrijfs leven -"dat moet elke partij zelf bepa len" - en kondigde aan dat GGS na de zomer een eigen "code" voor haar raadsleden zal opstellen. Wil Stekelenburg PvdA Wiebe Meilof (GPV/RPF/SGP) hoopte dat de regels de recente "mise- rabeligheden" in de toekomst zouden kunnen voorkomen. Hij meende ove rigens dat er ook wel sprake kon zijn van niet-materiële belangenverstrenge ling (als raadsleden ook aangesloten zijn bij bijvoorbeeld milieu- of welzijns organisaties) en voelde het meest voor de "royale" uitleg van de wetstekst, "zodat we elkaar hier geen vliegen meer kunnen afvangen". Ans Mann (GroenLinks-PS) hield het kort en bondig op handhaving van de bestaan de gedragslijnen. 'Heel zwak' Opmerkelijk was de bijdrage van Wil Stekelenburg (PvdA), die haar fractie voorzitter Kees Boerkoel (een van de hoofdrolspelers in het drama, en nog herstellend van een dotterbehandeling) verving. Stekelenburg ging tamelijk scherp het debat in en refereerde hard op aan de "stemmingmakerij" van de afgelopen maanden, met name van GGS en van D66. Dat D66-raadslid Wim Roest, die de kat onlangs op nieuw de bel aanbond bij het bouw plan-Roos, uitgerekend nu met vakan tie was gegaan en zelfs geen vervanger had gestuurd, vond ze "heel zwak". "Nu kan Roest achteraf zeggen dat-ie er niet was en van niks wist." Ze trok een vergelijking met de Bijlmer enquête ("waarheidsvinding en het trekken van lessen voor de toekomst") en constateerde onomwonden dat het in de gemeenteraad de laatste tijd niet zo prettig toeging als vanouds. "Dat een Collegelid de sfeer zo goed vindt is niet namens ons gezegd," aldus Steke lenburg. Volgens haar speelde de "op positie" de laatste tijd te veel "op de man. "Als men een ander beleid wil, doe dat dan met open vizier, maar niet door anderen beentje te lichten. Soest is niet gebaat bij 'wij-tegen-zij', daar is het te klein voor." Ze wees er verder op dat de Soester aanscherping van de regels destijds door Boerkoel zelf was aangekaart, toen hij zijn bedrijf naar Soest verplaatste, en dat hij nooit deel nam aan discussies op R.O.-gebied, ook niet in de fractie. "Burgers met vragen op dat terrein komen altijd naar mij toe," verduidelijkte ze. Geen draagvlak Stekelenburg prikte de uitwisseling van beleefdheden genadeloos door: "We moeten nu niet doen alsof er eigenlijk niks gepasseerd is, want er is wel dege lijk iets gepasseerd." Ze herinnerde nog maar eens aan de algemeen ge steunde motie van afkeuring tegen GGS en meldde dat de PvdA-fractie verder alleen nog de wettelijke regels wil toepassen. Dat zette het hele debat direct op losse schroeven, want vol gens burgemeester De Widt kon er al leen sprake zijn van een gedragsregel die alle raadsleden bindt als daarover volstrekte unanimiteit bestaat onder alle 27 leden. Hij constateerde vervol gens dat er dus geen draagvlak meer was voor een verdere aanscherping of uitbreiding van de regels in de wets tekst. "Jammer," vond Krijger, "want nu verspelen we een prima regeling. Als burgers met indianenverhalen komen moet je weten hoe het werkt en aller lei onzin kunnen weerleggen." Koning liet weten dat hij "geschrokken" was van de teneur in het debat. "Dat het zo gevoelig ligt is niet goed." Het had hem hogelijk verbaasd dat hem voor zijn aantreden was gevraagd of zijn baan bij de ABN Amro misschien een probleem kon opleveren. Zowel hij als Meilof vonden het jammer dat de Soes ter "aanvulling" door de opstelling van de PvdA sneuvelde, en dat gold even eens voor Witte, die nog maar eens liet weten dat Middelkoop voor hem niet had hoeven op te stappen. Geen stempel Stekelenburg informeerde direct of Witte dat als een "excuus" bedoelde voor het feit dat hij erop had aange stuurd dat mensen als raadslid opstap ten. "Anders heeft zo'n opmerking to taal geen zin." Ze liet verder even we ten dat er - ondanks alle verhalen in de krant - nooit een firmastempel van Boerkoels constructiebureau op het bouwplan-Roos heeft gestaan. "Het is gewoon niet waar, en wie dat deson danks beweert zou je juridisch kunnen aanpakken, maar zo ver wil Boerkoel bewust niet gaan, want de kracht van de democratie is dat je hier kunt zeg gen wat je wilt." Dat bracht Krijger ten slotte tot de rechtstreekse vraag aan Witte of de fractie van GGS, als zij tevoren de ge volgen had voorzien, de affaire wel op dezelfde manier zou hebben aangepakt. Witte gaf daar geen concreet antwoord op, maar liet weten dat zijn fractie be wust niet voor de confrontatie koos. "Anders was ik vanavond heus wel boos geworden en had ik mevrouw Stekelenburg minstens vijf keer geïnter rumpeerd. Dat is óók een signaal..." Aan het slot stelde burgemeester De Widt vast dat de commissie "fijn" en zonder emoties had gedebatteerd. "La ten we nu allemaal ons best doen om de goeie sfeer in de raad weer terug te brengen en niet meer op de persoon te spelen," klonk het vaderlijk. Kijk op pagina 1. 8 Een rekenfoutje van 8 m2 heeft ervoor gezorgd dat een bouwvergunning toch niet werd afgegeven door de gemeen te. De aanvraag betrof het afbreken van een garage en het uitbreiden van een woning aan de Korte Middelwijk straat. De gemeente keurde het plan aanvankelijk goed, omdat het voldeed aan de normen voor de oppervlakte van bijgebouwen. Wel moest er nog vrijstelling worden verleend van het bestemmingsplan. De buurman diende echter nog een be zwaarschrift in. Hij vreesde waardever mindering van zijn huis en aantasting van zijn privacy. Daarop keek de ge meente nog eens kritisch tegen het bouwplan aan. Uit het nieuwe onder zoek bleek dat de maximale oppervlakte toch met 8 m2 was overschreden. Vol gens gemeentelijk beleid kan er dan geen vrijstelling worden verleend. Lubbersen Autoservice Voor reparatie en onderhoud van uw auto ook aan huis. automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Tel'efoon 035 - 601 2364 Bibliotheek biedt vluchtelingen 3 kranten. Soest verdubbelt opbrengst Kosovo. Gossenburcht mag gaan bouwen. Weer wijkschouw indeEngh. 'Herinrichtingsplan onveilig'. Is er nog wel jeugdwerk? Oranje Comité tevreden. Sterrenberg straks "Universum". Echtpaar Bieshaar 65 jaar getrouwd. Soest 50 jaar geleden. WZ'49 wil Van Hanegem als spil. Kampioen WZ'49 ideale mix. Op hemelvaartsdag (donderdag 13 mei) en de daaropvolgende vrijdag (14 mei) is het kantoor van de Soes ter Courant - Van Weedestraat 227 - gesloten. Op maandag 17 mei kan men er vanaf 08.30 uur weer te recht. Een 20-jarige inwoner van Heemstede deed in het weekeinde bij de politie aangifte van de diefstal van een bedrag van 15.000 gulden. Hij had het geld ca. vijftien minuten achtergelaten in zijn auto aan de Talmalaan, die hij niet had afgesloten. De man vertelde dat hij handelde in pluchen beestjes en horlo ges voor de kermis. De politie trof maandagmorgen om 10.00 uur een spoor van puin en afval aan op de route Nieuweweg, Koningsweg, Bosstraat, Foekenlaan, Kastanjelaan, Koningsweg, Van der Weijdenstraat. Daar vlak bij, op de Obrechtstraat, werd een laadklep aangetroffen. Het puin en afval be stond o.a. uit betonnen blokken, platen board, zakken stukadoorsgips en een radiator, met een hoeveel heid piepschuim en gevulde afval zakken. Het was allemaal afkomstig van een kar die zondag op de Beckeringhstraat was gestolen en waarvan een 42-jarige Soester aan gifte had gedaan. Al met al zat er 25.000 kilo puin op de wagen. De politie werd in de vroege ochtend van zaterdag omstreeks kwart voor zes gealarmeerd wegens een inbraak in een supermarkt aan de Schrikslaan. Ter plaatse zagen de agenten dat de ruit van de winkeldeur was ingeslagen. Op de stoep stond al een volle krat cola klaar om meegenomen te worden. De politie vermoedde dat de dader nog binnen was, en dat klopte. Na inscha keling van de politiehond kwam de in breker, een 21-jarige Soester, naar bui ten en werd ingerekend. In het gange tje naar de Pelikaanweg trof de politie nog een radio/cd-speler, een tas met bandjes en een rugzak aan, eveneens van diefstal afkomstig. Bovendien had de man nog een aantal horloges en horlogebandjes op zak, die gestolen waren van een 63-jarige handelaar uit Soest. De man bleek onder invloed van bier en extasypillen. Vanwege de hon denbeet kreeg hij in het ziekenhuis een tetanusprik. Gevraagd Vaste-, inval- en vakantie bezorgers in Soest voor de (op woensdagmiddag) Voor .informatie: te 1.6014152 m m k»Iaars Burg. Grothestraat 54 Enige honderden Soesters, oude maar ook opvallend veel jonge, heb ben vorige week deelgenomen aan de traditionele herdenking der gevalle nen in Soest. Dat gebeurde opnieuw bij het monument op de kruising van de Inspecteur Schreuderlaan en de Ir. Menkolaan. Na koorzang door Apollo en de tradi tionele "Last Post" werden de gebrui kelijke twee minuten stilte in acht geno men, waarna Apollo het Wilhelmus in zette, dat door velen werd meegezon gen. Burgemeester De Widt legde de eerste krans, gevolgd door vertegen woordigers van het Voormalig yerzet, het Oranje Comité en het Griftland College. De Soester scoutingclubs zorg den voor de erewacht. Volgens waarnemers was er dit jaar wat minder belangstelling dan bij vorige ge legenheden. Volgend jaar (2000) is weer een "jubileumjaar", en wellicht is dat voor meer inwoners dan reden om de sobere maar indrukwekkende plechtigheid bij te wonen. Met gepast feestgedruis is vrijdag middag de nieuwe vleugel van het verzorgingshuis Mariënburg (Nieu- werhoekplein) geopend. Samen met bewoonster mevrouw Roodenburg ontknoopte burgemeester Hans de Widt een strik voor de toegangsdeur van de nieuwe ruimte. Strikt genomen bestaat de nieuwe vleu gel uit een verbindingsgang, een verga derzaaltje en de nieuwe "huiskamer": het project waarom het in feite alle maal begonnen is. Deze ruimte is spe ciaal geschikt gemaakt voor de opvang van bewoners met een "dementieel syndroom", die intensief worden bege leid met een gericht dagprogramma. Daarvoor heeft Mariënburg een sa menwerkingsovereenkomst gesloten met het Soester verpleeghuis Daelho- ven. Er is nu ook een rolstoeltoilet, wat een voorwaarde was voor de bijdrage van de zorgverzekeraar. De verbin dingsgang zorgt ervoor dat ook de be woners van de "aanleunflat" Mariën- horst inpandig de centrale ruimten van het verzorgingshuis kunnen bereiken. Voor de officiële opening door de bur gemeester en mevrouw Roodenburg werden de genodigden verwelkomd door voorzitter P. van Eekelen van de Stichting Mariënburg. Hij vond de rea lisering van de nieuwe vleugel een mijl paal in de inmiddels twintigjarige ge schiedenis van het centrum. Ook pas tor H. Goddijn bevestigde de "van huis uit" katholieke signatuur van Mariën burg en ging - onder de tonen van het "Ave Verum" - met de wijwaterkwast rond om de nieuwe ruimte in te zege nen. Van Eekelen wees er verder nog op ClTRC Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 10 kilo 500 gram 5.98 heel 1 500 gram 100 gram Van Dobben 4 stuks of 12 stuks, ^5 per pak \0 o^T w hoezeer het project afhankelijk was ge weest van financieel "passen en me ten", en dat de aanlooptijd voor de bouw veel tijd vergde, o.m. door het aanvankelijk negatieve advies van de welstandscommissie. Hij was de ge meenteraad zeer dankbaar dat die toch akkoord was gegaan met het plan, en daardoor de "zorg" zwaarder had laten wegen dan de "welstand". Namens de bewoners bood voorzitter L. Sol van de recreatiecommissie Ma- riënburg-directrice mevrouw H. Lamé Burgemeester De Widt en mevrouw Roodenburg ontsluiten de deur van de nieuwe vleugel onder het toeziend oog van directrice mevrouw Lamé en pastor Goddijn. een cadeau aan, die op haar beurt alle medewerkers aan de bouw van de nieuwe vleugel bedankte. Burgemees ter De Widt had nog een cadeautje van het gemeentebestuur: 150 gulden voor de pas gestarte werkgroep Vrien den van Mariënburg. t Hemelvaartsdag open van 10 -17.00 uur i

Soester Courant | 1999 | | pagina 1