20-50% kon Visser h 39.50 atuin Bibliotheek Soest biedt drie kranten voor vluchtelingen Gossenburcht mag gaan bouwen! Verbouwings uitverkoop Soest verdubbelt opbrengst concert voor Kosovo tot 52.000 gulden! 'KUNSTKOPzorgvan de gemeente Soest' JUBSBSS )ombv ACTUEEL T Exposities van Soester galeries in Nieuwegein Hil-ton herenmode vanaf vrijdag 14 mei Hil-ton herenmode Vrij Polderland vergadert Weer wijkschouw in de Engh 11LP§ *3pecialist+ 'Brasserie - m PAGINA2 WOENSDAG 12 MEI 1999 SOESTER COURANT CKET 4 pers. kjes saté, drum- Albanees, Servo-Kroatisch en Arabisch BRASSERIE MENU K<'°cster Van Weedestraat 8b Paard op stap Brandje Rubenslaan zelf uw kaas afsnijden Tot ziens op Hemelvaartsdag! Kaasboerderij 'De Staelenhoef' Vereniging blijft ageren tegen rondweg Op donderdag 27 mei om 19.00 uur Schitterende uitvoering in Petrus en Pauluskerk Thema-avond GroenLinks/Progressief Soest: onze regelmatig wisselende specialiteiten? Het blijft genieten PAGINA 3 Goud vuur SOEST5 Ook voor service moet u bij ons zijn J. yv y, OT 14.00 UUR. et Vleescentrum ;n commerciële 2l zelfstandig als 25 jaar. bestaan uit het bloemenarran- acetten. Tevens alijkheden dat je idere afdelingen idaat verwachten l, goede contac- aarnaast toon je klantgerichte en a kunt zowel zelf- nd werken, i. 20 jaar. •eldt dat het gaat er direkt en voor andig en afwisse lend bedrijf waar prijs worden ge- /aarden zijn con- de tuincentra en op basis van de verantwoordelijk- •<e sollicitatie met binnen 10 dagen a.v. Dhr. J. Walet, 3862 NW Nijkerk. ie kunt u tijdens 'pnemen met Dhr. -2457644. w reactie vertrou- WARENHUIS /asiel Steitner, de grootste APIJTZAAK van Soest, 200 sllen in voorraad, Lange irinkweg 38 t.o. Gasbedrijf, al. 035 - 601 96 00. leeft u oude afgedragen .'LEDING? Schenk het dan an Stichting Kleding- izameling Depot Soest, Molenstraat 112, Soest. Even veel afhalen is mogelijk, el.: 035 - 6021841 tussen 9.00 - 19.30 uur t prijs op zelfstandig- ïtplooit initiatieven. rmee, qua opleiding, sn staat open voor steld. :eerd bedrijf, modern nogelijkheden. com- SUZUKI .9 In het kader van de samenwerking tussen de Bibliotheek Soest en het Asielzoekerscentrum, heeft de bibli otheek vanaf nu abonnementen geno men op drie buitenlandse kranten: de Zeri, Svijet en Alquds. De Zeri is een Albanees weekblad, ge richt op Albanië en Kosovo. Het blad is in het Albanees geschreven, en biedt nieuws over politiek, sociale zaken en sport. Er is ook een contactenrubriek, die gebruikt wordt om vermiste familie leden op te sporen. De Svijet is een algemene Servo-Kroa- tische krant en is geschreven in het Servo-Kroatisch. De krant richt zich op de Moslims in Bosnië, Servië en Kroa tië. Ook deze krant verschijnt wekelijks, de sfeer is rechts van het midden. De Alquds is een Arabisch dagblad uit Engeland. Deze krant is algemeen van karakter en richt zich niet tot een be paalde bevolkingsgroep of bewoners uit een bepaald land. Voor al deze kranten geldt dat ze natuurlijk ook be doeld zijn voor andere inwoners in Soest die de talen spreken waarin deze nieuwsbladen gesteld zijn. De kranten zijn te vinden in de leeszaal van de bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan. Om Nicolien Renger (AZC) en Gerrit Oskam (bibliotheek) nemen de kranten door met de heren K. Fakhro, I. El Se- mawi en I. Zeneli. van de leeszaal gebruik te maken hoeft men geen lid te zijn van de bibliotheek. Voor de toekomst denken de Biblio theek en het Asielzoekerscentrum aan het opzetten van cursussen in het om gaan met Internet, speciaal voor de be woners van het centrum. Ook wil de bibliotheek wisselcollecties in huis ha len in talen die aansluiten op de be hoeften van het Asielzoekerscentrum. Galerie Anna Paulownahuis en Ga lerie Wind exposeren t/m 11 juni bij deZwolsche Algemeene in Nieuwe gein. Deze verzekeringsmaatschappij nodigt elk jaar enkele galeries uit om hun collecties te tonen in de exposi tieruimte van de onderneming. Onder de titel "Twee-eenheid" expo seren de beide Soester galeries hier bijna 100 kunstwerken, schilderijen, beelden en grafiek van internationale en nationale kunstenaars. De galerie houders Lydie Wind en Joost Kreulen hebben begin maart Galerie Anna Pau lownahuis overgenomen en zijn al ja ren actief in Galerie Wind. Zij bezoeken kunstenaars in verschil lende landen en brengen hun werk dan veelal exclusief voor Nederland. Bij Galerie Anna Paulownahuis ligt het accent op figuratieve kunst en Galerie Wind concertreert zich op abstracte kunst. De expositie "Twee-eenheid" duurt t/m 11 juni bij de Zwolsche Alge meene, Buizerdlaan 12, Nieuwegein (wijk Doorslag). Informatie: tel. 030- 6077911; openingstijden: werkdagen 9.00-18.00 uur. Ernest Joachim, "Schijven", brons, 10 cm. ƒ34,50 VERSE ASPERGEROOMSOEP met kervel en zuring KALFSRIB-EYE met kruidenboter, groenten en aardappeltjes GEMARINEERDE AARDBEIEN met yoghurtcrème Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035-603 6010 Ook voor de woongroep "Gossen burcht" geldt het spreekwoord: De aanhouder wint, want na vijf jaar praten en overleggen met de gemeen te Soest en "Achtgoed Wonen en bou wen" heeft de Soester Gemeenteraad op donderdag 29 april groen licht ge geven voor het realiseren van de "Wil- genblik", waarvan de Gossenburcht een onderdeel is. Na de bouwvakvakantie van 1999 zal dan de eerste spa in de grond gestoken worden, die het begin zal zijn van het Gossenburchtgebouw, naast het nieu we Braamhage (Beek en Daalselaan). Het gebouw zal bestaan uit acht vierka- mer- en zeven driekamerwoningen en een gemeenschappelijke ruimte op de bovenste verdieping met dakterras. Ook voor bergruimtes en parkeervak ken zal gezorgd worden. Toen in 1994 de eerste besprekingen plaatsvonden was er sprake van een huurproject, maar uiteindelijk is beslo ten tot een koop/huurproject, waar mee de Gossenburchters uiteindelijk accoord zijn gegaan. De Gossenburcht is de tweede woon groep voor ouderen in Soest; Konings- dael, de eerste groep, is aan de Koper wiek gelegen en men woont daar nu al vijfjaar. Beide groepen zijn voortgeko men uit de vereniging G.O.S. (Groeps wonen Ouderen Soest) die zelfstandig wonen, zelfredzaamhied en zorg voor elkaar, hoog in het vaandel heeft staan en G gezelligheid, O ontspanning en S saamhorigheid propageert. Omdat alle woningen in beide woon groepen volledig bezet zijn en door stroming beslist niet ondenkbaar is, voeren beide groepen een wachtlijst voor toekomstige gegadigden van 55 jaar en ouder (max. 70 jaar). Informatie en voorlichting zijn te ver krijgen; voor Koningsdael onder tel. 035-6029475 en voor Gossenburcht tel. 035-6013738 en tel. 030- 6063635. Het secretariaat van het G.O.S. is gevestigd aan de Koperwiek 56, 3766 AK Soest. GANT LU RIVERWOODS COTTONFIELD O LU GANT RIVERWOODS COTTONFIELD Op de Birkstraat werd vorige week een paard aangetroffen, dat zonder ruiter de duinen in draafde. Op de zandvlak te aan het eind van de Maarschalker- steeg kon het door vier meisjes worden "aangehouden". De brandweer rukte zondag uit naar de Rubenslaan, waar een 25-jarige be woonster een pan op het vuur had la ten staan. Ze was even weg geweest en toen ze terugkwam sloeg de vlam in de pan en in de afzuigkap. Het vuur kon snel gedoofd worden. De brandweer hoefde niet in actie te komen. U mag op de Oude Ambachtenmarkt in Soest op Hemelvaartsdag bij de kraam van Kaasboerderij "De Staelenhoef" (1112 pond) Doet u dat tot op 10 gram nauwkeurig, dan is het stuk kaas van u Zit u ernaast, dan bent u de koper... Birkstraat 123 Soest Tel. 035-6013781 De aanleg van een rondweg en verde re ontwikkelingen in de polder voor komen. Dat blijft de voornaamste doelstelling van Vrij Polderland. De vereniging houdt donderdag 20 mei een ledenvergadering en zal bij die gelegenheid nieuwe plannen voorbe reiden om het asfalt en bouwstenen te weren uit de groene grens van de bebouwde kom. Tot nu toe hebben de argumenten van Vrij Polderland weinig invloed gehad op de politieke besluitvorming. Albert Heijn kreeg een nieuwe supermarkt, het eerste deel van de ontsluitingsweg is aangelegd en voor het tweede deel (tot de Stadhouderslaan) zijn alle ver gunningen binnen. Deze ontsluitings weg wordt door verschillende fracties gezien als de eerste aanzet tot een rondweg door het poldergebied. Over de rondweg zelf verschillen de partijen van mening en op z'n vroegst na 2002 wordt er een pas besluit over genomen. Het is daarom zo goed als zeker dat de rondweg het belangrijkste item wordt voor de gemeenteraadsver kiezingen in dat jaar. Vrij Polderland zal niet zo lang wachten en gaat zich nu beraden wat kan worden ondernomen om de aanleg van de rondweg tegen te kunnen gaan. Vrij Polderland zoekt daarnaast nieuwe bestuursleden. Voorzitter Frank Lenar- duzzi gaat verhuizen en voor hem moet een opvolger worden gevonden. Ook voor andere bestuursfuncties worden kandidaten gezocht. Wie interesse heeft, kan zich telefonisch melden bij Lenarduzzi, tel. 6011747. Nieuwe le den zijn ook welkom. Iedereen die de Eempolder wil beschermen kan zich aanmelden. De ledenvergadering-van Vrij Polder land wordt donderdag 20 mei gehou den in het gebouw van Artishock aan de Steenhoffstraat. De aanvang is 20.00 uur.. Binnenkort zal de jaarlijkse wijk schouw voor de buurt De Engh wor den gehouden. Bewoners van deze wijk kunnen dan hun wensen of pro blemen over hun woonomgeving voor leggen aan medewerkers van die orga nisaties, die verantwoordelijk zijn voor de woonomgeving. Dat zijn de gemeente, Woningstichting Achtgoed, de politie en het buurtwerk. De ronde door de wijk zal lopend plaatsvinden en start op donderdag 27 mei om 19.00 uur bij het buurthuis de Engh aan de Albert Cuyplaan 200. Om 18.45 uur staat de koffie klaar. De gemeente streeft ernaar zoveel mo gelijk ter plekke antwoord te geven op de vragen. Om dit mogelijk te maken, is het belangrijk dat van te voren be kend is welke vragen verwacht kunnen worden. Wie tijdens de buurtschouw iets aan de orde wil stellen kan zich in de periode van 17 tot 20 mei opgeven bij het buurthuis de Engh, tel. 6021987, bij Jolanda Dijkman of Hans Cijs. Wie niet in de gelegenheid is de wijk schouw bij te wonen, kan verzoeken over het onderhoud van de woonom geving altijd melden bij het Meldpunt Woonomgeving, tel. 6093666, dage lijks bereikbaar tijdens kantooruren. Een fantastisch resultaat! Zo noemt woordvoerder Bert Smit van de geza menlijke serviceclubs uit Soest e.o. de opbrengst van het benefietconcert voor Kosovo, dat zondagmiddag plaatsvond in de Petrus en Paulus kerk. De actie zelf leverde 26.000 gulden op; het gemeentebestuur ver dubbelt dat bedrag tot 52.000 gul den. Hoewel de organisatie alle 540 toe gangskaarten (f 25,- per stuk) had ver kocht was de kerk niet helemaal vol. Veel mensen prefereerden, nadat ze de toegangsprijs hadden betaald, kenne lijk het mooie weer. Toch viel er in de kerk heel veel te genieten. In de eerste plaats uiteraard van de musici (afkom stig uit het Radio Philharmonisch Or kest, het Radio Symphonie Orkest en het Mendelssohn Kamerorkest), die een schitterende programma uitvoer den met werken van Corelli, Vivaldi en Dvorak. Namens de zes samenwerkende servi ceclubs (Rotary en Lions) sprak Wijn and Mebius een kort welkomstwoord. Hij stelde daarin vast dat Nederland volgens sommige berichten een beetje "Kosovo-moe" aan het worden is, maar dat daarvan in Soest nog niets te merken was. Burgemeester Hans de Widt wees in zijn openingswoord o.m. op de miljoenen vluchtelingen waar ook ter wereld - waarvan twee-derde beneden de 16 jaar oudl- die afhanke lijk zijn van hulp. Hij hoopte dat er spoedig betere tijden zouden aanbre ken en bracht de organisatoren van het benefietconcert hulde voor hun initia tief. Verder liet hij alvast weten dat het gemeentebestuur de opbrengst zou verdubbelen, zoals de gemeenteraad onlangs heeft besloten. Woede en schaamte In een aangrijpend betoog schetste ver volgens schrijfster Mies Bouhuys de beelden die bij haar - evenals vele an deren die de bezetting van 1940-1945 hebben meegemaakt - uit de oorlog zijn bijgebleven, maar ook hoe de dag van 5 mei 1945 in haar herinnering is vastgelegd. Ook voor jonge mensen die zióh nu afvragen wat zij met die oorlog te maken hebben is de stem van de le venden en de doden vandaag nog hoorbaar, althans voor wie luisteren wil. Dat verhaal moet verteld blijven worden, Vond ze. De wereld van van daag verschilt sterk van wat de mensen op 5 mei 1945 voor ogen hadden en hoopten. "Het is anders gelopen. Nog altijd worden er miljoenen gruwelijk vervolgd, onderdrukt en uitgehongerd. Wij voelen de machteloze woede van een heel volk mee en beseffen met schaamte dat dit gebeuren kan." "Kijk naar de kihderen, kijk naar hun ogen," aldus de schrijfster, "want die gruwelen blijven voor altijd op hun netvlies staan. De schreeuw om hulp De kerk was niet helemaal vol, maar alle zitplaatsen waren wel betaald Foto: Aldo Allessie zal ze hun levenlang bijblijven. Vrijheid is de mooiste droom die een mens kan hebben," vervolgde ze. "Vrijheid is geen verworven bezit, maar iets dat je elke dag opnieuw moet bevechten. Vrij heid kan nooit ten koste gaan van een ander die onvrijheid heeft, niet in Ko sovo, niet in Nederland. En we zullen ons ook bewust moeten zijn van onze medeverantwoordelijkheid voor de vraag hoe Nederland er aan het eind van de zwartste eeuw uit onze geschie denis eruitziet." War Child Na afloop van het concert bleek de col lecte ook nog een aanzienlijk bedrag te hebben opgeleverd, zodat de organisa tie kon vaststellen dat er in totaal 26.000 gulden was ingezameld. Die worden rechtstreeks overgemaakt aan de organisatie War Child (giro 6366), die zich het lot van kinderen in de oor logsgebieden aantrekt. Volgens af spraak gaan de 26.000 gulden die de gemeente Soester "erbij legt" naar giro 555 van de gezamenlijke hulporganisa ties. Wie vergelijkt leest de Soester Courant GroenLinks/Progressief Soest orga niseert een thema-avond over de kunst in ruime zin in ons dorp op woensdagavond 19 mei in "De Praatpaal", Smitsweg 311. Aanleiding voor deze bijeenkomst zijn de plannen van het College van B&W om de BKR-restanten in de kelder van het raadhuis van de hand te doen. Al lerlei aspecten komen tijdens deze dis cussie met kunstenaars en burgers ter sprake, zoals het gemeentelijk kunstbe leid, kunstopdrachten, de kunst op straat, expositiemogelijkheden, etc. Aanwezig zijn in ieder geval: Marja Kuipers van de Kunstuitleen, Ton Paauw, kunstenaar/uitgever, Thea en Otto Prinsen en Arie van den Heuvel, ambtelijk belast met kunstzaken. Voor deze avond zijn nadrukkelijk uitgeno digd: het College van B&W, de politie ke partijen, de leden van de raadscom missie Financiën en Cultuur (i.v.m. de commissievergadering een dag later) en de leden van de adviescommissie Beel dende Kunst. Gespreksleider: Jan Vis ser. De toegang is gratis. Aanvang 20.00 uur. BAR» GRILL RESTAURANT (al onze gerechten ook om af te halen) STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035 8018252 Cherokee v.a. 64.995,- Zaken doen? Wij hebben een heel team van specialisten in huis om het u als klant naar de zin te maken. Wij nodigen u graag uit, om zelf te ervaren hoe het is om met ons zaken te doen. Mocht u in een van onze nieuwe Chryslers een proefrit willen maken of eerst informatie ontvangen, bel gerust. Chrysler/Jeep Bosboom-Soest Jeep Birkstraat 105 ttCtodge Tèl.: 035 - 601 32 56 De vorige week berichtte ik u op deze plek over de tentoonstelling "Vrou wen onder schaduw" van Judith Gor (1951). Deze expositie is tot en met 15 mei nog te bezichtigen in de Gemeen telijke Expositieruimte Kampen aan de IJsselkade 33. Een ander deel van haar oeuvre is nog deze maand te zien in de nieuwe brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg in Soest.' Onder de titel "Goud Vuur" toont de Soester licht kunstenaar maar liefst 33 tableaus, waarvan er vijf speciaal voor deze ten toonstelling zijn gemaakt: "de vuur steen", "vuur en water", "Godin van het vuur", "in brand" en "vuur, rook en water". Exposeren in de brandweerkazerne is een initiatief van brandweercomman dant (sinds 1981) Tom Bakker, mor genmiddag om 12.00 uur uitvoerig te beluisteren in het Radio Soest-pro- gramma "Burgers 2000". Waarschijn lijk is hij de enige brandweercomman dant in Nederland met een galerie bin nen de muren. Exposeren in een brandweerkazerne is zoiets als stijldansen in een machinefa briek, wijn drinken in een Bierhaus en spelevaren op een vliegbasis. Het was ook wel even wennen voor de brand weerlieden tussen handpomp en haak arm binnen de 75-jarige Vereniging Vrijwillige Brandweer Soest. Maar het gebeurt toch maar in ons dorp en u moet nog gauw even gaan kijken tijdens de kantooruren. De toe gang is gratis en op de administratie balie van Sahide in de brandweerka zerne ligt een prijslijstje. Daarvoor schreef ik op de achterkant speciaal voor Judith "Brandbrief II": Jij speelt met goud vuur om je grenzen te verkennen luchtig en voortvluchtig. Je tast in een nacht van chaos naar vallijnen die verdwijnen in een zilveren morgenzon: Floatingsilhouettes in lichten wind als een stalen regenboog op brandend water, langs wanden van klaarheid: taal op laserschoenen neonletters in geschreven hologrammen - alleen je ogen ontkomen. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Judith Gor is geboren in Israël. Haar opleiding volgde zij aan de kunstaca demie van Haifa en Arnhem. Sinds 1980 heeft zij verschillende opdrach ten en manifestaties in Nederland en in het buitenland uitgevoerd, waaron der "Zonlichtreliëfs" in het ING- hoofdkantoor te Amsterdam, "Change of Atmosphere" bij de opening van het Muziektheater in Amsterdam, een la serinstallatie voor Rank Xerox te Am stelveen en het lichtscenario voor het stedenbouwkundige plan van de IJ- oever. Naast deze opdrachten schildert Judith Gor, waarbij zij veel gebruik maakt van collagetechnieken. Zowel in de op drachten als in haar schilderwerk brengt Judith Gor de expressie van het fenomeen "licht" naar voren. "KUNSTKOPzorg van de gemeente". Zie elders in dit blad.

Soester Courant | 1999 | | pagina 3