1 lil Geen overleg, wel gejammer 'Jeugdwerk nog beter dan vroeger' Afscheid van 101 Tankbataljon Aanmelden Avondvierdaagse Stilte rondom 'Lockerbie' Tandartspraktijk tijdelijk dicht PAGINA 10 EN KAP ID !2 lAND IUIS IT Westzijde 3 Herinrichting Rademakerstraat (3 Reactie van Houssein Alaoui m Sm Jp Vogeldag op Sterrenberg Kerkdiensten Medische dienst afwezig 'Burgerlijke Stand'| Meningen van lezers Tammer-rotonde WOENSDAG 26 MEI 1999 Het proces gaat rustig door Nieuwbouw geeft minder pijn Informatieavond over Hoeksteen Kunstbus Politie-varia Het begon in het jaar 1957 v Agenda aand te Soestdijk icatie met vrij /ale twee onder t uitbouw 1980, tertuin. Indeling: rapkast, meter- lekschakelaar). siser en schoor- litendeur, was- aangebouwde -vormige woon- w met 2 schoor- ihroten plafond, en achterkamer afel en één met idkamer met lig- Derde (zij)kamer. met dakraam en eelte achterzijde ;a 375 m3. Groot overleg. Bouw ing met garantie- ;.k. voonhuis (1978) met j, vijver, vrije tuin en nkamer, open haard, len vloer. Open luxe liverse apparatuur, slaande deuren naar ot kelder met stook- •etegeld. Verdieping: ner en tussenkamer. i douche, wastafel, 2e ng. Grote L-vormige g. De woning is bijna sd. Groot 18.90 are. k.k. »pt wil zekerheid, »ver de bouwkun- :he staat, over de rentuele nadelen aaide woning, aars bieden die ijn alle woningen gekeurd en heeft d tot het afsluiten tie-verzekering gen gebreken, emakelaar alt u ed. Maak dus een eer informatie of I van één van de em bij koop of 9ok, maar kies ntiemakefaarl Tiel en Veenendaal SOESTERBERGSEJILcOURANT EIHW SROf ;Vv .-V- - - De gemeente Soest reageert negatief op aan haar gestelde vragen en meent het gelijk aan haar kant te hebben. Echter verzuimt zij de Soes- terbergse bevolking adequaat te in formeren, waardoor veel gekrakeel ontstaat Wethouder Krol was op z'n minst nog al verontwaardigd over de reactie die onder andere door de Verenigde On dernemers Soesterberg (VOS) op de plannen van herinrichting Rademaker straat werd gegeven. Jammer is dat in de verontwaardiging van de gemeente niet de hele waarheid wordt gezegd. Enkele Soesterbergse instellingen wer den verzocht om reactie te geven op een door de gemeente Soest gemaak te tekening. Na die reactie stuurde de gemeente Soest een nieuwe tekening, met nogal wat verschilpunten ten na dele van het eerste ontwerp. Is het dan vreemd dat bijvoorbeeld een VOS daar op gaat reageren? Ook anderen die in de plannen zijn betrokken zijn van me ning dat dit niet juist is en dat men op nieuw de visie moet bijstellen. Verwarring Doordat diverse instellingen door de gemeente is gevraagd hun mening over de herinrichting van de Rademaker straat te geven krijgt men een verzame ling van soms tegengestelde reacties. Uit kennelijk die warboel is een plan samengesteld, met als doel zoveel mo gelijk tegemoet te komen aan de wen sen van de belanghebbenden. Zou het niet verstandiger zijn om al die belang hebbenden gezamenlijk uit te nodigen voor één of meer gedegen gesprekken en te proberen hen allemaal op één lijn te krijgen? In dat gesprek moet duide lijk het verkeers- en veiligheidsbeleid als een primair punt naar voren komen, want dat is de collectieve vraag. Vervol gens moeten gemeentelijke deskundi gen op dit terrein, we nemen aan dat die er wel zullen rijn, duidelijk hun ken nis en ervaring daarin tot uiting bren gen waardoor allen het hoe en het waarom horen en het hopelijk zullen begrijpen. Dat voorkomt een dosis ge jammer waar niemand op rit te wach ten en het belang van een goede herin richting van de Rademakerstraat niet dient. De goede wil van de gemeente moet uiteraard primair zijn en men moet niet gaan knibbelen op geld wat wel aanwezig is. De Rademakerstraat heeft na meer dan dertig jaar touwtrek ken toch het recht om eindelijk eens een mooie straat te worden. 'Er is inderdaad een verschil in jeugdwerk van toen en dat van nu. Vroeger was de onderlinge goede communicatie belangrijk, nu gaat alles professioneler en dat is voor heel veel even wennen'. Stichting Jeugdwerk Soesterberg is en kele jaren geleden op grond van finan ciële omstandigheden overgegaan in de Stichting Balans, een organisatie die heel het jeugdwerk in de gemeente Soest behartigt. Een grote groep en thousiaste vrijwilligers zette zich in voor een bloeiend plaatselijk jeugdwerk. Maar alles werd duurder en de ge meentelijke subsidiekraan stroomde niet meer met een dikke straal. Zoals overal was 'samenwerking' een vereis te, dus het eigen bestaan moest wor den beëindigd. Binnen de Stichting Balans werd een beroepskracht aangetrokken in de per soon van Houssein Alaoui (33). Geen beginneling, want hij heeft zich na zijn middelbare schoolopleiding in het jeugdwerk gespecialiseerd en dat onder andere in Meppel, Veenendaal en Amersfoort met veel succes in de prak tijk gebracht. Per week besteedt hij mi nimaal achttien uur aan het jeugdwerk in Soesterberg en hij weet goed waar over hij spreekt. Houssein: 'Ik kan mij best voorstellen dat een aantal vrijwilligers niet meer dat gevoel van verbondenheid heeft als voorheen. In die tijd was de onderlin ge goede verhouding tussen de vrijwil ligers belangrijk en daar werd veel tijd en ook veel geld aan besteed. De nieu we regelingen zijn professioneler, daar is de onderlinge verhouding onderge schikt aan het feitelijk leveren van jeugdwerk, dus aan de jeugd zelf. Dat betekent niet minder jeugdwerk; ik mag wel stellen dat er momenteel juist meer wordt gedaan dan voorheen en dat de kwaliteit beter is. De doelgroep van vroeger was de leeftijd van 4 tot 12 jaar, terwijl wij nog verder gaan, dus van 12 jaar en ouder. Men kan dat zien aan bijvoorbeeld het basketbaltoernooi dat we voor die categorie hebben geor ganiseerd'. Professionele aanpak 'Vroeger werkten veel vrijwilligers op een soort eigen eilandje, het was hun Houssein Alaoui. eigen stukje terrein. Nu gaat dat geza menlijk en in een gezamenlijk overleg. Ook zijn de contacten uitgebreid naar de scholen, de wijkagent en andere in stanties. We luisteren naar de kinderen in groep 7 en 8 en op grond van die gegevens zetten we nieuw jeugdwerk op poten. Vergeet ook niet de na schoolse opvang die binnenkort in de Weth. de Haanschool van start gaat voor kinderen van 4 tot 12 jaar en ook tot onze activiteiten behoort. Ook met het bestuur van de ijsbaan rijn we in goed overleg op zoek naar mogelijkhe den voor het organiseren van activitei ten. In september starten we met het project 'Ecokits', een activiteit in sa menwerking met kwekerijen en gericht op kinderen in de leeftijd van 10 tot 15 jaar. Ik probeer de vrijwilliger in de bepaal de activiteit zo veel mogelijk steun te geven. Vroeger werd dat door een hele groep gedaan en juist die groep voelt zich nu buitengesloten, wat niet zo is. Als ik ondersteuning geef, dan geef ik die aan de betrokken man of vrouw en niet aan een hele groep. Uiteraard zijn rij welkom met voorstellen en initiatie ven, maar ik ga niet om de tafel zitten met vijftig mensen die niet actief bij het jeugdwerk rijn betrokken. Ons werk wordt vanuit de gemeente bekeken en beoordeeld, dat betekent dat we op een verantwoorde manier bezig moeten zijn. Daaronder vallen ook de uitgaven van financiën. Voorheen kon dat uit één grote pot, nu moet elke uitgave gestaafd worden met de nodige schrif telijke bewijzen. Ik weet dat dat voor velen niet prettig is, maar vergeet niet dat wij geld gebruiken van de gemeen schap en daar kun je niet zo maar mee omspringen. In de periode dat ik hier in Soesterberg werkzaam ben is geen enkele activiteit geannuleerd, mogelijk hier en daar wat bijgesteld. Het zou een goede zaak zijn als iemand uit Soesterberg zich zou aanmelden als lid van het bestuur van de Stichting Balans. Dan is men op de hoogte van de dagelijkse gang van za ken. Ik weet ook dat er een soort ver schil is tussen Soest en Soesterberg, maar ik wil daarin duidelijk zijn. Ik doe mijn werk als beroepskracht in het jeugdwerk hetzelfde in Soest als in Soesterberg. Ik werk hier met veel ple zier en de onderlinge verstandhouding is volgens mij uitstekend. O ja, Stich ting Balans heeft niet de intocht van Sinterklaas in Soest georganiseerd, wel die in Soesterberg. En als er toch klachten rijn, ik ben elke woensdag en donderdag in de Dubbeldekker te vin den, of anders via telefoon 353411', aldus de beroepskracht van Stichting Balans, Houssein Alaoui. De 45e Soesterbergse Avondvier daagse wordt van 7 t/m 10 juni ge houden. Aanmelding van 2 t/m 5 juni voorde 5 en 10 km per avond. De 45e Soesterbergse Avondvierdaag se gonst al door het vliegdorp. Kenne lijk wil nog iedereen de laatste plaatse lijke vierdaagse van de twintigste eeuw meelopen. Of het in het jaar 2000 heel anders zal gaan is nog maar de vraag. Mogelijk wel als dhr. en mw. Hagmeijer het na de 45e keer voor gezien be schouwen. Er wordt druk gezocht naar mensen die dit vrijwilligerswerk van hen over willen nemen. Zij kunnen zich vervoegen op het adres Koppen laan 22 of een telefoontje plegen naar 351705. Voor deze 45e keer wordt de deelne mers verzocht zich tussen woensdag 2 en zaterdag 5 juni als gebruikelijk aan te melden op het adres Koppenlaan 22. Zoals vorige jaren wordt gelopen over de afstanden 5 en 10 kilometer. Beide hebben dezelfde starttijd: 18.30 uur vanaf dorpshuis Burgstede. Voor informatie kan men bellen tel (0346- )35 1705. Wie van wandelen houdt, kan zich ook nog in de volgende plaatsen aan melden: Amersfoort 31 mei t/m 3 juni, inschrijven Leusderweg 43; Baam 1 t/m 4 juni, inschrijven 26 en 27 mei Sportpark ter Eem; Doorn 8 t/m 11 juni, inschrijven 4 juni Kasteel Huis Doorn; Driebergen 7 t/m 10 juni, in schrijven 27 mei Burgemeesterpark 29; Hoevelaken 8 t/m 11 juni, inschrijven 7 juni Sportcomplex Kleinhoven; Leusden 7 t/m 10 juni, inschrijven 27 mei Sporthal De Korf. Wandelingen met gidsen, natuurpad met vragen, kramen van natuurvereni- gingen en organisaties, dialezing over vogels, in het bijzonder over park en bosvogels. Aldus de folder van de Plantsoenendienst van Stichting Abro- na. Op zondag 30 mei wordt tussen 10.00 en 16.00 uur op het terrein van Ster renberg een vogeldag gehouden. Be zoekers worden door middel van bord jes naar de parkeerplaats en het begin punt geleid. Onderdelen zijn o.a. om 10.00 en 14.00 uur publiekswandelin- gen onder leiding van een natuurgids/ vogelaar. Op elk tijdstip kan men be ginnen aan een puzzeltocht voor het hele gezin met vragen over (natuurlijk) vogels. In de kassen staan verschillen de kramen van onder andere vogel werkgroepen, de Boswerf, het IVN en KNNV. In de varkensschuur worden verschillende dia-voorstellingen gepre senteerd door de vogelwerkgroep Utrecht. Er is een vitrinekast met de ca. dertig voorkomende broedvogels op het terrein van Sterrenberg. De ge toonde vogels worden geleend door de Rijksuniversiteit Utrecht. Bij de var kensschuur en het dorpshuis kan men terecht voor koffie en thee. De deelna me is gratis, voor consumpties wordt een kleine bijdrage gevraagd. Dhr. Arnold van der Ark, hoofd Plant soenendienst, deelt mee: "Het doel van deze dag is om van alles over bos- en parkvogels te laten zien. Daarnaast wordt antwoord gegeven op vragen als: hoe kan ik mijn tuin geschikt ma ken voor vogels, zijn daar grote kosten aan verbonden, welke planten trekken vogels aan, hoe krijg ik voedsel voor vogels in de tuin en is er drinkgeiegen- heid enz. Een dag om met het hele ge zin eens een bezoek te brengen aan Sterrenberg." Zondag 30 mei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorgangers: pastor v.d. Zandt en zr. Van Erven Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 kinderkoor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09.30 ds. Hoogenkamp, Amersfoort STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: W. Brandt (Den Dolder), Dolderseweg 57A, 030-2293100. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. H.J.M. Tonino P.B.E. Tonino-van Schieveen DIERENARTSEN van zaterdag 29 mei t/m zondag 13 juni Waarneming: Mevrouw van den Boorn Leijenseweg 12 - Bilthoven Tel. 030 - 2286091 OVERLEDEN 22 mei: Theodora Maria Theresia Vuursteen-van Haaren (73), Chr. Huygenslaan 3. "Tammer-rotonde, veel voordelen voor Soesterberg" konden wij vorige week lezen in deze krant. Een lofzang op de nieuwe rotonde op de weg Amersfoort-Utrecht aan het eind van de Banningstraat, over betere ontslui ting en verhoging van de veiligheid voor Soesterberg en dat allemaal betaald door de firma Tammer. Maar het idéé dat de firma Tammer voor Sinterklaas aan het spelen is gaat toch wat ver. Zo'n verhaal heeft altijd twee kanten. Als je de Milieuvergunning van de Gebr. Tammer BV Recycling leest, zal het bedrijf - - wanneer het eenmaal vol in bedrijf is - jaarlijks 50.000 ton puin aan- en afvoeren, niet opgegeven hoe veelheden GTF-afval, bedrijfsafval, schone puinhoudende grond, hout en diverse andere materialen. Dit vergt een aan- en afrijden van ten minste 10.000 vrachtwagens per jaar, ofwel ongeveer 50 vrachtwagens ge middeld per dag. Om dit efficiënt te regelen heb je goede aan- en afvoer- wegen nodig. De investering die in de rotonde wordt gedaan, zal zijn bedrijfs economische vruchten zeker afwerpen. Je kunt je de vraag stellen of het ver standig is taken die normaal gesproken bij de overheid thuishoren particulier te laten financieren. Ook is het nog heel niet zeker dat door de rotonde "de ontsluiting van Soester berg aanzienlijk zal toenemen", zoals het stuk in de krant vermeldt. Al deze vrachtwagens zouden wel eens voor de nodige opstoppingen kunnen zorgen. Ook op andere gronden kan men zich afvragen of we zo blij moeten zijn met de rotonde. De bedrijvigheid op het verwerkingsterrein zal naar verwach ting, naast de andere reeds bestaande geluidsbronnen zoals het vliegtuig- en het autoverkeer, een grote mate van overlast bezorgen. Ook de luchtveront reiniging van de puinbreekinrichting met zijn in een redelijk aantal gevallen te hoge PAK en zware metalen-veront reiniging, zoals de dienst Water en Mi lieu van de provincie zelf schrijft, zal schadelijk voor ons zijn. Hinderlijke stofemissies waren op het andere ter rein van Tammer aan de Amersfoort sestraat niet ongewoon voor de bewo ners aldaar. Want de mededeling in de krant dat het grootste gedeelte onder de grond zal worden geprojecteerd is onjuist. Alleen de afhandeling van het GTF-afval zal overdekt plaatsvinden. De puinbreekmachine met zijn zeefin - stallatie komt gewoon in de open lucht. Het is te wensen, dat wanneer een krant over een onderwerp bericht, zij het volledige verhaal vertelt. Op deze wijze worden we op het verkeerde been gezet. Th. Sluis Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Bij het hek van het Kamp van Zeist zal men geen radio, televisie, fotogra fen en schrijvende pers meer aantref fen. De storm van het eerste uur heeft plaats gemaakt voor stilte. Achter het hek gaan de zaken echter door zoals was gepland. In het Soesterbergse straatbeeld vallen de enkele auto's met een Brits kente ken nagenoeg niet op. De Britse men sen belast met het proces en de 150 politieagenten voor de bewaking en beveiliging hebben in het vliegdorp de plaatsen ontdekt waar zij zaken kun nen doen. Deze liggen meer op het vlak van de versterking van de inwen dige mens. Het dorpscafé De Gouden Leeuw heeft reeds de perfecte Schot se biermaat ontdekt in bijzonder grote bierglazen, met het gevolg dat het aan tal vaten met dit edele vocht moest worden uitgebreid. Ook heeft men de Italiaanse en Chinese keuken in het vliegdorp gevonden, waardoor er een regelmatig verkeer is ontstaan. De hele Schotse politie is kennelijk bij deze operatie betrokken, want zelfs leden van de Schotse waterpolitie worden ingezet. 'Weet je, op vier eilanden zit bij ons één politieman. Het is bij ons iets anders dan bij jullie, mogelijk dat wij wat meer respect voor de ander hebben en el- kaars bezittingen en dergelijke meer respecteren. Als politie zijn wij meer voor ongevallen die nu ook eenmaal bij ons gebeuren. Het leven hier is goed, we zijn er maar even en gaan dan weer terug, dus dat is best te doen', aldus een Schotse politieman die zijn naam liever niet noemt. 'Zeven dagen dienst en dan een week vrij naar huis, zo luidt het dienstrooster', wilde hij nog wel kwijt. De extra Nederlandse politie is ook in gerukt en bestaat nu nog uit surveillan ce eenheden van het Luchtmacht Be wakingskorps en de Koninklijke Mare chaussee. De beide gearresteerde Libiërs zitten afzonderlijk in een ruimte van een lege ringsgebouw, dat door hekken en prik keldraad hermetisch van de buitenwe reld is afgesloten. Op geregelde tijden worden ze gelucht om vervolgens in het verdere proces te worden betrok ken. Dagelijks rijden auto's van Neder landse leveranciers het kamp in om de eigen mobiele veldkeuken van de Schotten van het nodige te voorzien. De voormalige keuken van de onderof ficiersmess in het Kamp van Zeist wordt verbouwd en zal binnenkort als keuken met eetzalen voor de Schotten worden gebruikt. De Kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht heeft de voorma lige Amerikaanse school verlaten en deze ruimte wordt ingericht als ge rechtsgebouw. Chauvinistisch kan hier aan worden toegevoegd dat het ge rechtsgebouw op grond van de ge meente Soest staat. Zo zal "Lockerbie" in Soesterberg nog vele maanden on opvallend doorgaan, zoals menigeen had gehoopt en tot op heden is gerea liseerd. 'Het was na zovele jaren noodzakelijk dat de ruimten in de praktijk eens goed onder handen weiden genomen. We gaan door verbouw de ruimte meer en beter benutten'. Tandarts mw. Lubberts-Molenberg is heel duidelijk als ze, tussen een paar doffe klappen van de bouwvakkers door, een toelichting geeft op de ver bouwing van de tandartspraktijk aan de Buijs Ballotlaan 21. In april stond de operatie voor drie weken gepland, maar dat werden er vier. De datum werd toen verschoven en sinds vrijdag 14 mei wordt het gebouwtje omringd door machines en stapels stenen. De ingang komt nu verder naar voren en wordt schuin geplaatst. Men komt dan in een veel grotere hal met direct links een toi let en daarachter een kleinere wachtka mer. Verder komt er een balie waar men afspraken kan maken. De beide spreekkamers blijven hetzelfde maar krijgen wel een enorme facelift. Voor de warme dagen is er straks zelfs aircondi tioning. 'We zijn van 18 juni tot 26 juli gesloten, waardoor de werkzaamheden deze hele| vakantie overlappen. Op 26 juli wordt het een feestelijke opening, op welke wijze moeten we nog even bedenken. Het zou een soort 'open huis' kunnen zijn', aldus de tandarts. In het vliegdorp gaan overigens hardnekkige geruchten dat mevrouw Lubberts-Molenberg zwanger is. 'Dat is niet juist, het is mijn assistente Anita die eind juli de baby verwacht', aldus de tandarts. Het kerkgebouw de Hoeksteen is ei gendom van een Maarssens Bouw bedrijf die voornemens is het ge bouw af te breken en er een nieuw woongebouw voor in de plaats te zetten. Op dinsdag 1 juni kunnen direct betrokkenen in de Vredekerk de nodige informatie verkrijgen. De gemeente Soest zal, in samen werking met de huidige eigenaar van het gebouw de Hoeksteen, een informatie- avond geven. De direct omwonenden en belanghebbenden van de Hoeksteen ontvangen schriftelijk een uitnodiging om deze avond bij te wonen, waarop men vanaf 19.00 uur welkom is. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Aan de hand van tekeningen en beschrij vingen wordt een uitleg gegeven. Eventuele bezwaren tegen het plan kan men richten aan de gemeente Soest. Indien alles naar wens ver loopt kan met de afbraak van de Hoeksteen en de bouw van het nieuwe gebouw over ongeveer een halfjaar worden begonnen. Donderdag 27 mei houdt de Kunst buswerkgroep zitting van 10.30 tot 11.30 uur in De Drie Eiken, voor op gave aan de volgende programma's: De musical "Oliver", naar het boek van Oliver Twist van Charles Dickens, op dinsdag 7 september in Het Spant te Bussum, kosten 80 gulden inel. vervoer. De ijsrevue "Holiday On Ice" met de nieuwe productie "Extraventura" op vrijdag 29 oktober in de Jaarbeurs te Utrecht, kosten 70 gulden incl. vervoer. Verdere informatie bij de dames M. Dusschooten, Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 353338, en G. Meijerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 352041. Wrakken Naar aanleiding van klachten heeft de politie enkele voertuigwrakken opge ruimd, deze keer bestaande uit enkele halfvergane aanhangwagens. Indien een dergelijk voertuig ergens een lange tijd staat en in slechte staat van onder houd verkeert, wordt er een oranje sticker op geplaatst met het verzoek het wrak binnen een week te verwijderen. Indien hieraan niet wordt voldaan wordt het wrak, in nauwe samenwer king met de gemeentelijke reinigings dienst, weggehaald. Indien de eigenaar van het wrak kan worden opgespoord worden op hem de kosten van vervoer verhaald. In de afgelopen weken wer den dergelijke voertuigen verwijderd uit de wijk Gemini en aan de Simon Stevinlaan. Politieactiviteiten Een blik in de keuken van de wijkagent geeft voor de periode van 1 tot 20 mei een opsomming van 68 gevallen waar voor men in actie moest komen: ver keersongevallen, gepleegde vernielin gen, parkeerproblemen, verduistering, geluidsoverlast, diefstal, inbraak, over last door jeugd, vermissingen en balda digheid. Daarin zijn niet opgenomen de vele meer "sociale" gesprekken die op verzoek dan wel op eigen initiatief zijn gevoerd. Uit veel dingen blijkt dat de wijkagenten behoorlijk bekend zijn binnen de Soesterbergse samenleving en dus sneller kunnen optreden. Een goed verstaander heeft dan ook maar een half woord nodig. Op 15 oktober 1957 werd 101 Tankbataljon opgericht, een cavale- rie-eenheid gelegerd in de toenmali ge Boskamp aan de Kolonel van Royenweg. Op 14 juni 1999 gaat de eenheid de Dumoulinkazerne in Soesterberg verlaten voor een defini tieve verplaatsing naar het Duitse Seedort In het kader van de wederopbouw van het Nederlandse leger werd na de Tweede Wereldoorlog, de politionele acties in Nederlands-Indië, de oorlog in Korea en de dreiging van de Sovjet unie, de noodzaak gezien van de op richting van een 'zware tankeenheid'. Zonder enige plechtigheid werd op dinsdag 15 oktober 1957 deze eenheid geformeerd en kreeg zij in 1958 hun eerste bataljonscommandant in de per soon van majoor W.A.H. de Wit. Het zware gebrul van de Centuriontanks vermengde zich vooral ten oosten van Soesterberg met de eerste straaljagers die op de vliegbasis thuishoorden. In 1959 begon men te oefenen in het Franse La Courtine. Onder begeleiding van motorrijders van de Koninklijke Marechaussee op hun 1200 cc Harley Davidson motoren, (waaronder een zekere Piet Taai), werden de zware ko lossen op trailers over de weg naar Frankrijk geëscorteerd, een operatie die een week duurde en onder oud-ca valeristen nu nog vaak onderwerp van gesprek is Het complete bataljon bestond toen reeds uit 54 tanks met de nodige wielvoertuigen. Vanaf 1961 ging men voor oefeningen naar het Duitse Hohne. Zoals dat bij Defensie gebruikelijk is werd het on derdeel met de regelmaat van de klok heringedeeld, echter bleef het zijn naam '101 Tankbataljon' tot op heden behou den. In internationaal NAVO-verband keek men met steelse blikken naar de 'tankboeren uit Holland'. Met hun lan ge haren en ogenschijnlijke onverschil ligheid leek het op een ongeregelde troep. Maar eenmaal op het oefenter rein gekomen waren het enorme vech ters en ze wisten, als het op schieten aankwam, de roos precies te vinden. Vooral de chauvinistische Amerikanen konden dat maar moeilijk zetten, maar die waren weer heel goed in exercitie en parades. Als de Nederlandse huza ren met hun ijzeren paarden werden ingezet bij een (oefen)aanval, dan stond de uitkomst al bij voorbaat vast. De in die tijd 'dienstplichtige' militair van het onderdeel zette alles in voor de eer van zijn bataljon. In 1984 werd node afscheid genomen van de oude en vertrouwde Centu- riontank en ging men over op de hyper moderne Leopard 1-V tank met een gewicht van 70 ton. Toch bleef bij het personeel een gevoel van heimwee en konden ze in het begin maar slecht overweg met dat nieuwe gedoe. Intus sen (1967) was men verhuisd van de Boskamp-barakken naar de in 1938 gebouwde Dumoulinkazerne. In 1992 en ook in 1997 was het even span nend. In Haagse kringen wilde men het zo roemruchte onderdeel 101 Tank bataljon opheffen; het moest als prooi dienen voor de jarenlange en nu nog bekende bezuinigingen binnen de krijgsmacht. Maar telkens zorgde de geschiedenis ervoor dat men deze tankeenheid niet kon missen. Bijna 42 jaren waren ze gelegerd onder de rook van Soesterberg. Ze zijn hier groot geworden en nu ze 'op eigen be nen kunnen staan', gaan ze hun baker mat voorgoed verlaten om in het Duit se Seedorf een nieuw leven te begin nen. Voor hen in de plaats komt op 15 juni van dit jaar 103 Verkenningsbatal jon van de huzaren van Boreel. Ook een tankeenheid, maar dan uitgerust met de 17 tons YPR-rupsvoertuigen. Zij zullen tot het jaar 2001 de nieuwe buren worden, waarna dit onderdeel mobilisabel wordt. Het is onbekend wat er daarna met de Dumoulinkazerne gaat gebeuren, maar zeker is dat zij niet meer bewoond zal worden door cava leristen met hun tanks. Woensdag 26 mei verkeersexamen scholen 14.00 bingo, Dubbeldekker Vrijdag 28 mei 20.00 bingo, Drie Eiken Maandag 31 mei 19.30 dartssport, Burgstede a 500 m2grond, ruime ten, ibele beglazing en ming. verbouwd te worden woonomstandigheden. 2.000,- 171 1 23

Soester Courant | 1999 | | pagina 11