Verbouwing uitverkoop HIL-TON r(ster) r(ster) WERKER EUR/ 1EWERKER Visser :l ;em Groeiend tekort aan plaatsen dreigt in Utrechtse verpleeghuizen "Dit is een hartstikke goed initiatief' Feestelijke opening van korpsgebouw Leger des Heils in Baarn Van der Huchtschool loopt voor Kosovo ACTUEEL f HERENMODE Fakkeldraagsters pakken uit op Internet Adjudant Koos de Pater neemt afscheid van politie GroenLinks/Progressief Soest discussieert over kunstbeleid mmm r - - Provincie brengt stedelijke vernieuwing in beeld PAGINA2 WOENSDAG 26 MEI 1999 SOESTER COURANT PAGINA 3 IAGER M/V Provincie wil bouwprioriteiten actualiseren Nationale collecte epilepsiebestrijding 'Betere voorlichting over hogere OZB' 12,5 jaar getrouwd? Ruim 35 kinderen doen mee aan 'lentefris' Zaterdag en zondag activiteiten Vrijdag receptie in bureau Baarn 'Verkoop is cultureel erf goed weggooien' De Aanslag Bierdrinkers beboet Sr Specialist^ Ook voor service moet u bij ons zijn WIJ herenkleding in G.J. Adama B Soest 7 a9 ven, instellingen en anuit Soest ijn op zoek naar een: grote projecten. Je taken samenwerken is, lou, stuur dan je sollicitatie informatie kun je vooraf Tel. 035 - 6013901 Fax 035-6017367 Lange Brinkweg 11 Postbus 3003 3760 DA Soest oertuigen. leer: I in contact komen met ind inde technische vaardigheden: monteur te starten, om ver- im geleidelijk door te groeien n te beschikken over een ge- happen. pparatuur door ons samenge- nteressante en afwisselende i medewerkers. n over voldoende ervaring om ale voertuigen met daarin veel nd gesprek met onze heer Bij ongewijzigd beleid voorziet de provincie dat in het jaar 2000 een tekort van bijna 340 plaatsen in de Utrechtse verpleeghuizen ontstaat. De lange wachtlijsten vragen, gezien de toenemende vraag naar zorg voor ouderen, op korte termijn om een be stuurlijke actualisatie van de bouw prioriteiten. Dat stellen Gedeputeerde Staten in een brief aan het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sportzaken. Het College houdt in deze brief een dringend pleidooi bij het rijk om initia tieven voor verpleeghuiszorg in de pro vincie Utrecht, die nu nog niet door het ministerie op de bouwlijst met prio riteiten zijn gezet, alsnog voorrang te verlenen. Nu dreigen - in combinatie met de aanhoudende groei in de vraag naar verpleeghuisplaatsen - "aanzien lijke problemen" omdat het ministerie voor een deel van de door de provin cie aangevraagde capaciteit nog geen financiële ruimte heeft gereserveerd. Een bijzonder punt van aandacht is het inzetten van verpleegunits, dit zijn voorzieningen voor verpleegzorg bin nen de muren van een verzorgings huis. Ouderen kunnen in deze ver pleegunits extra (medische) aandacht krijgen en tegelijk blijven wonen in het verzorgingshuis. Het aanbieden van verpleegunits heeft niet alleen voor de Chrysler 300M v.a. 89.900,- i Zaken doen? Wij hebben een heel team van specialisten in huis om het u als klant naar cle zin te maken. Wij nodigen u graag uit, om zelf te ervaren hoe het is om met ons zaken te doen. Mocht u in een van onze nieuwe Chryslers een proefrit willen maken of eerst informatie ontvangen, bel gerust. Chrysler/Jeep Bosboom-Soest Jeep Birkstraat 105 Qodge Tel.: 035 - 601 32 56 Van 31 mei t/m 5 juni wordt de Natio nale Collecte voor de Epilepsiebestrij ding gehouden. Meer dan 40.000 vrij willigers gaan met de collectebus langs de deur, ook in onze regio. Het Natio naal Epilepsie Fonds "De Macht van het Kleine" doet een dringend beroep op iedereen voor een gulle bijdrage aan de collecte. De opbrengst is o.a. be stemd voor wetenschappelijk onder zoek, voorlichting en financiële steun. Veel Soester burgers zijn zich een hoedje geschrokken van de fors ver hoogde aanslagen voor de Onroe rende Zaak Belasting (OZB), die onlangs zijn verstuurd. Voor Wil Stekelenburg (PvdA) reden om in de vergadering van de raadscom missie Financiën vorige week aan te dringen op betere voorlichting in de gemeentekrant Op 't Hoogt. "Daar hebben wij al lang op aangedron gen," reageerde Els de Waard (CDA) een tikkeltje verongelijkt. "En het heeft ook al lang in Op 't Hoogt gestaan," wist Wim Roest (D66). Volgens hem zou het geen kwaad kunnen als het gemeentebe stuur aan de bevolking nog eens duidelijk uitlegde dat er bij de her taxatie geen sprake is van een extra inkomstenbron voor de gemeente. In Op 't Hoogt is inderdaad al uit gebreid aandacht besteed aan de verhoging van de OZB en aan de hertaxatie, stelde WD-wethouder Neks Blommers vast. Ze had niets tegen extra voorlichting, "maar dan moet je wel goed uitkijken of je dat tijdig doet. Als het de mensen pas wordt uitgelegd als er bij hen wordt aangebeld zijn we te Iaat..." bewoners grote voordelen. Deze werk wijze sluit ook aan bij de maatschappe lijke tendens die laat zien dat de bewo ners van verpleeghuizen en verzor gingshuizen onder invloed van o.a. de vergrijzing om een vergelijkbare zorg vragen. 'Geen uitruil' Als enige provincie heeft Utrecht er voor gekozen om de verpleegunits niet alleen met incidenteel geld maar ook met structurele middelen te financie ren. Dit heeft tot gevolg dat de realisa tie van deze verpleegunits in de mees te gevallen gepaard gaat met een afna me in de capaciteit voor verzorgings huizen. Bij een dergelijke 'uitruil' in voorzieningen plaatsen GS kritische kanttekeningen. Een dergelijke handel wijze is volgens GS "niet langer verant woord", omdat de problemen van de lange wachtlijsten zich voordoen bij zowel de verpleeghuizen als de verzor gingshuizen. Voor beide sectoren is extra capaciteit hard nodig. Achter standsituaties, zoals vierbeddenkamers in verpleeghuizen, moeten daarom met voorrang worden aangepakt, aldus GS. Met het bouwen van verpleegunits kan volgens de provincie bovendien veel soepeler worden omgegaan dan nu nog het geval is. Door bijvoorbeeld vooruitlopend op de bouw van ver pleegunits exploitatiegelden 'zwevend' in te zetten voor extra voorzieningen kunnen ouderen sneller worden gehol pen. Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. Origineel Amsterdams café uit de jaren '50. Soesterbergsestraat Soest 035 - 603 60 10 188 Een grote groep kinderen en enkele volwassenen zijn samengedromd bij een flat aan de Vermeerlaan, onder nieuwsgierig oog van de flatbewo ners. De een pakt een prikstok beet, de ander een blauwe vuilniszak, de derde grijpt een bezem bij de hand. Dan verspreiden ze zich in groepjes. De kinderen beginnen te bezemen. Hele zandwolken stuiven omhoog. Een kind probeert een papieren doos je op te prikken. Het lukt niet, hij raapt het maar gewoon op en gooit het dan op een hoopje vuil langs de kant. "Tot zover", schreeuwt een leidster, "vanaf daar kan de bezemwagen het opve gen." De actie lentefris is begonnen. Herfstschoon Als vervolg op de actie herfstschoon, die afgelopen herfst een groot succes was, was het deze keer de beurt aan lentefris. Waren er bij herfstschoon ruim tachtig kinderen, dit keer waren er maar zo'n vijfendertig. "Maar", vertelt een leider, "dat komt doordat de Des- mond Turnschool niet meedoet. Die doen binnenkort mee aan de actie zo- merschoon. Lentefris richt zich echt op de buurt de Engh zelf, zomerschoon is meer een regionaal initiatief. Dit is al leen de lÖ+-groep en de kinderinstuif van het buurthuis." In tegenstelling tot de actie herfst schoon was het dit keer beter georga niseerd. Zo leverde de gemeente de schoonmaakspullen, zorgde de politie voor een veilige oversteek, en was ook onder meer Achtgoed Wonen en Bou wen erbij betrokken. Het doel van de actie was dan ook niet alleen om de buurt op te frissen, maar ook het con tact tussen bewoners en instellingen te Ook in een haag is vuilte vinden. De kinderen prikken er gretig naar. verbeteren. En dat lukte ook. "Een hartstikke goed initiatief', zei een buurtbewoner, "we houden het zelf ook wel bij hoor, maar je brengt ze zo wel iets bij." Cheque "Het is een goede vangst", vindt een van de volwassenen, als er ruim een uur schoongemaakt is. Het wordt dan ook nodig tijd voor een verfrissing, li monade, koffie of thee, in het buurt huis. Daar werd ook nog een cheque van 350,- overhandigd, bedoeld voor iets blijvends in het buurthuis. Bij herfstschoon werd ook al een cheque gegeven, die werd besteed aan een nieuwe videorecorder. Op naar zomer schoon. Op zaterdagmorgen 29 mei om 11.45 uur wordt het nieuwe korpsge bouw van het Leger des Heils aan de Acacialaan 6 te Baarn officieel geo pend. De opening is het begin van een feestweekend met op zaterdag middag open huis, modeshow en jeugdactiviteiten en een springkussen. Op zondag 30 mei gevolgd door be zoek van de Amsterdam Staff Band, het nationale muziekkorps van het Leger des Heils, aan Baarn en Soest De openingshandeling zal worden verricht door de landelijk leider van het leger des Heils, commissioner J. van Boven. GANT LÜ RIVERWOODS COTTONFIELD VAN WEEDESTRAAT 8B - SOEST - 035 602 33 24 GANT RIVERWOODS COTTONFIELD Een jaar geleden werd het voormalige Poorthuis aan de Acacialaan 6 door het Leger des Heils aangekocht. Sinds dien is er door de Baarnse heilssolda ten en medewerkers hard gewerkt om dit voormalige badhuis en sociaal cen trum te renoveren en te veranderen in een eigentijds, multifunctioneel korps gebouw met kerkzaal, kledingbeurs, kantoor- en vergaderruimte en een plaats voor het toekomstige Raad en Daad Centrum. Dat de heilssoldaten onder leiding van voorganger envoy mevrouw C.H. Arnoldus-Veenstra daar uitstekend in zijn geslaagd, kun nen de inwoners van Baarn en Soest tijdens het open huis op zaterdagmid dag 29 mei tussen 14.00 en 16.00 uur zelf komen bekijken. Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdag 29 mei vanaf 10.30 uur offi ciële opening, ontvangst genodigden, korte openingsdienst, 11.45 uur ope ningshandeling gevolgd door een re ceptie. Zaterdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur open huis voor het korps, buurtbe woners, inwoners van Baarn en om streken en belangstellenden met rond leidingen, modeshow, jeugdattracties, springkussen etc, Theeconcert Molenschot Op zondag 30 mei brengt de Amster dam Staff Band (ASB) van het Leger des Heils een bezoek aan Baarn en Soest. Vanaf 09.30 werkt de ASB mee aan de oecumenische dienst in de Ma ria Koninginkerk, Maatkampweg 18. Na de dienst, van 11.30 tot 12.15 uur, verzorgt het muziekkorps een kort kof fieconcert in de kerk. Zondagmiddag om 13.30 uur mar cheert de ASB vanaf de parkeerplaats bij het kasteel naar Kasteel Groeneveld voor een tuinconcert tot 14.30 uur. Van 15.00 tot 16.00 uur verzorgt het mu ziekkorps een theeconcert in bejaar dencentrum Molenschot, Dalplein 2 te Soest. Scoutinggroep De Fakkeldraagsters opereert al enige tijd succesvol op In ternet. De eigen homepage van de groep (te vinden op http:// scoutnet.nl/~fakkeldraagsters) geeft een aardig overzicht van wat de groep te bieden heeft Na een tijdje geëxpe rimenteerd te hebben heeft webredac teur Ruud Baartmans uiteindelijk de definitieve site ontworpen en geïn stalleerd. Voor Scouts is de Internetpagina van de Fakkeldraagsters zeer interessant. Ze herkennen er veel van wat ze bij Scou ting gewend zijn. Vooral de eigen leden van deze Scoutinggroep zullen de fo to's met hun eigen gezichten erop graag op Internet tegenkomen. Ook voor niet-Scouts is er voldoende te zien op de pagina. Wie nog helemaal niet weet wat Scouting vandaag de dag allemaal betekent, kan op bovengenoemd adres zijn of haar hart ophalen. Wie de homepage van De Fakkel draagsters opzoekt, krijgt - als de com puter van een geluidskaart en boxen is voorzien - een pittig muziekje te horen. Tijdens het luisteren naar die muziek kan de bezoeker snel vinden wat er in de groep zoal beweegt: kampverslagen, foto's van recente activiteiten, een ar chief van het ledenblad De Fakkel, het bezoek van enkele leden aan de Wereld Jamboree in Chili, de opkomsttijden van de verschillende afdelingen en al gemene informatie over Scouting. Leiding geven Scoutinggroep De Fakkeldraagsters groeit de laatste jaren gestaag door. De groep telt inmiddels ongeveer 100 le den. In verband met vertrek van twee leidsters zijn er plaatsen vrij voor gemo tiveerde personen die op zoek zijn naar een flinke uitbreiding van hun vrien denkring. Leidinggeven moeten ze liefst zien als een echte uitdaging. Per sonen vanaf ongeveer 20 jaar kunnen reageren naar Marjolein ten Brinke, 035-6024436. De rangen bij de politie zijn ook al gereorganiseerd, maar de meeste Soesters kennen hem nog als "adju dant" Koos de Pater. Vrijdagmiddag is er op het Baarnse politiebureau (hoek Eemnesserweg/Acacialaan) een receptie ter gelegenheid van zijn afscheid. De Pater (58) werkte sinds 1971 bij de gemeentepolitie Soest. Daarvoor bracht hij enige tijd door bij de Rotter damse Hermandad. Hij was vanaf 1981 een van de eerste Soester wijkagenten- oude-stijl, met als werkgebied 't Hart, Soestdijk en Klaarwater. Zo had hij re gelmatig te maken met de problemen die zich in die tijd wel eens voordeden op het woonwagenkamp. Vanaf 1988 werd hij ingelijfd bij de afdeling Ver keer, en sindsdien hebben veel Soesters hem leren kennen als aanspreekpunt op dat terrein. Ook na de reorganisatie van 1993 bleef hij actief op dit gebied. Hij bouwde een uitstekende verstand houding op met o.a. de scholen en de verkeersbrigadiers. De receptie vindt Koos de Pater. a.s. vrijdag 28 mei plaats van 15.00 tot 17.00 uur. Tijdens een goed bezochte thema avond van GroenLinks/Progressief Soest, onder leiding van Jan Visser, over het kunstbeleid bleek vorige week woensdag in de Praatpaal dat de plannen van B W om BKR- kunst te verkopen omstreden zijn. De kunstenaars verbaasden zich erover dat de eveneens aanwezige leden van de commissie Beeldende Kunst niet om advies was gevraagd. Zij waren het erover eens dat het op grote schaal op de markt brengen van het goedkope oude werk tot gevolg zal hebben dat dat de verkoop van het duurdere nieu we werk negatief zal beïnvloeden. Het gaat om 41 BKR-werken in de Kunstuitleen Soest en 300 opgeslagen kunstwerken in de kelder van het Ge meentehuis: 100 zeefdrukken van Geerhard Kuipers, 60 tekeningen van Otto Prinsen, 50 tekeningen van Ton Paauw, 18 schilderijen van Ilse Blom- menstein, 22 werken van diverse kun stenaars en 50 beschadigde werken. Dat is het restant van de 2100 kunst werken, die ooit in het bezit kwamen van de gemeente via de Beeldende Kunstenaars Regeling en waarvan er 1800 de verschillende openbare gebou wen in Soest opsieren. Verkopen of teruggeven "Verkopen is ons culturele erfgoed en onze geschiedenis weggooien", stelde Ton Paauw vast. "Van elke Soester kunstenaar moet een gedeelte bewaard en goed beheerd worden." De auteurswet schrijft voor dat ver koop alleen plaats mag vinden met toestemming van de maker. De optie "geef de kunstwerken terug aan de kunstenaar" was voor Ton Paauw aan leiding te verkondigen in dat geval zijn tekeningen te zullen vernietigen. Kunstambtenaar Arie van den Heuvel en Marja Kuipers van de Kunstuitleen verschaften veel informatie en toelich ting op de nieuwe beleidsplannen, wat door de aanwezige raadsleden van GroenLinks/Progressief Soest, D66 en de WD op prijs werd gesteld. In zoverre was de thema-avond een nuttige voorbereiding voor de vergade ring van de commissie Financiën Cultuur, een dag later. Zie elders in dit blad. Ze is ontsnapt. Gedreven loopt ze vanaf TBS naar de Koningsweg op zoek naar kunst. Ze is al eerder gesnapt voor roof van kunst- gelden, maar nu is ze van plan verschil lende kunstwerken gewoon te verwij deren. Even heeft ze overwogen een Stanley- mes aan te schaffen, maar kiest toch voor een scherpe tong. Ze is ervan overtuigd dat haar woordgebruik en taalgeweld voldoende zullen zijn. Ze aarzelt bij de Poorten van Jan Samson en Ton Algra, maar dat is meer decoratie dan kunst. Verlekkerd kijkt ze naar de ooit door haar aangebrachte graffiti op de hang plek, hoek Clemensstraat. Dat is pas echte, eigentijdse kunst. Ze slaat de Dalweg in en kijkt ver stoord naar de Kronos (te zwaar) en naar de flatschilderingen (te hoog). Bij het Gemeentehuis aangekomen, waar de meeste kunst van Soest aan wezig is, wordt ze opgewacht door haar bendeleden Wil, Joke, Els en Besse- lien. "Maak die belastingtrekkers te gelde!" juicht de laatste haar toe. De gedreven dame laat de eierzaal, waar een fraaie Kinderdijk spoorloos is verdwenen, links liggen en stevent af op het "tweede garnituur" in de BKR- kelder. Daar liggen Ton Paauw, Otto Prinsen en Geerhard Kuipers weerloos en ver waarloosd te verpieteren. "Pecunia non olet!" schreeuwt ze en haalt uit. Bodes snellen toe en sluiten haar weer op. In de brandkast. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Veenbesstraat 128 Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 De politie heeft vorige week op de Tamboerijn twee jongemannen van 21 jaar aangehouden, omdat ze op de openbare weg bier dronken. Dat is in strijd met de algemene politieverorde ning. De heren kregen een proces-ver baal. -"•» J. -■ De Van der Huchtschool (Paulus Potteriaan) heefteen sponsorloop ge houden voor vluchtelingen in Kosovo. Twee maanden geleden is een oud leerling, Pascal van Buren, naar Ma cedonië gegaan. Hij kwam tot zijn daad want voor hem was er een grens bereikt "Dit kan niet meer, deze de portaties in Europa, anno 1999, kan niet" De politiek had in zijn ogen gefaald, de hoge heren van de NAVO, de hoge he ren van Servië en de hoge heren van de Nederlandse politiek hebben deze cata strofe niet kunnen beperken. Hij heeft, zonder organisatie achter zich, als eer ste de kampen kunnen bereiken met een jeep vol met speelgoed. Toen hij terugkwam in Nederland zocht hij an dere sponsoren. Iedereen leek Kosovo- moe. Toch slaagde hij erin een aantal bedrijven en scholen te vinden die zich met deze actie bemoeiden. Vorige week heeft de Van der Hucht school een sponsorloop gehouden voor de vluchtelingen in Kosovo. "Deze school is niet moe, deze school gelooft niet dat de vluchtelingen alleen de eerste weken hulp nodig hebben", aldus Pascal. "Gelukkig bestaan er nog eigenzinnige mensen en eigenzinnige scholen, scholen die het ook niet meer kunnen aanzien dat er mensen zijn die worden onderdrukt. Namens veel men sen uit Nederland, bedank ik de Van der Huchtschool." Van de Huchtscholieren liepen tijdens de sponsorloop waarschijnlijk meer dan 10.000 gulden bij elkaar. Het geld gaat naar de Duitse Kinder- berg organisatie. Deze organisatie helpt vooral kinderen in de vluchtelingen kampen. In Amsterdam praten ze veel over deze bijzondere actie. Niet omdat Pascal van Buren zo bijzonder is, niet dat de Van der Huchtschool zo bekend is, maar wél deze combinatie, waar Soest trots op kan zijn. De opbrengst van de actie wordt pas in de loop van deze week bekend. Vol gens ingewijden zal het eindbedrag de 10.000 gulden wel eens kunnen over treffen. De provincie Utrecht wordt budget houder voor het Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV) voor de gemeenten met uitzondering van de gemeente Utrecht (stad). Voor de in vulling van het budgethouderschap is het noodzakelijk een goed en vooral vergelijkbaar beeld te hebben van de stedelijke vernieuwingsopgaven van de gemeenten in de provincie. Op dit moment ontbreekt dat beeld. Het rijk wil komen tot een betere af stemming en bundeling van beleid en geldstromen voor de grote steden. Bij het ISV gaat het om de uitwerking voor de leefomgeving op de onderde len wonen, milieu, ruimte en fysieke condities voor economische activitei ten. Het ISV moet in het jaar 2000 van start gaan. Voor de verdeling van het budget moe ten de provincies onder andere een be leidskader vaststellen binnen de gren zen van het rijksbeleid. Het beleidska der is de inhoudelijke toetssteen voor zogenaamde gemeentelijke ontwikke lingsprogramma's. Die moeten de ver- nieuwingsopgave in beeld brengen voor vijf jaren, met een doorkijk naar de daarop volgende vijf jaren. In het con cept-wetsontwerp Stedelijke Vernieu wing wordt van de provincie verlangd dat zij bij de verdeling van het budget rekening houdt met de aard en om vang van de stedelijke vernieuwingsop- gave in de gemeenten. Het onderzoek moet dit in beeld brengen. Overleg met de gemeenten maakt deel uit van het onderzoek. i SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1999 | | pagina 3