'9 l 1 Visser 39.50 HOLLANDSE NIEUWE BS23ËS* Raad stemt in met maatregelen tegen sluipverkeer Den Blieklaan 'Duurzame' taart voor Marten van Buiten VILLIGERS ACTUEEL T Rommelmarkt Balans dient drie goede doelen in Soest Soest ziet nog niets in invoering waterspoor Rechter schorst 'claim' Soest op percelen Roos 1 IKUNDIG iKER mlv Stekelenburg: "Straks kunnen we alles wel gaan afsluiten Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. i callflex Soest, 035-6036000 K Soester rechtenstudent onderzocht 'legitimiteit' Gemeente wacht op wetswijziging Voorkeursrecht (nog) niet van toepassing Mea culpa...? Gratis proeven VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Zomerschool» Autokraken Specialist.k Ook voor service moet u bij ons zijn "PAGÏNA2 WOENSDAG 2 JUNI 1999 SOESTER COURANT TOT 14.00 UUR. het Vleescentrum <KET 4 pers. kjes saté, drum- in onze aanleun de 1 a 2 maal per villen afleveren bij iunwoningenisca, aarvoor ingericht lisch contact op te 02 20 44. In een in Soesterberg zoekt leen ne i mensen op boekhoud en bij de meest uiteen- ils het verzorgen van de ient u de persoon die wij aan. leiding HAVO/PD-boek- werkervaring heeft, j boekhouding/project- i computer en bij voor- •ogramma's Word en atie, boekhoudkundige 3 t uitvoeren liscreet bent rdelijke instelling heeft echnisch/bouwkundig ur per week, verdeeld -45 jaar (her-intreedsters e parttime functie? jw schriftelijke sollicitatie rberg 1 <J is nabij het station Baarn gelegen ine Group, één van de grootste ïobiele telecommunicatie. Talkline tementen voor mobiele telefonie, schakel tussen de klant en de deze dynamische markt loopt kelen van nieuwe services Vanaf dit ele telefonie ook vastnet en e uit tot een fullservice telecommu- lees voor een compleet pakket echtkunnen. Vanwege de sterke en de zeer snelbewegende branche- te en lange termijn nieuwe mede- Customer Operations, Major Ier Helpline. leze afdelingen ben je verantwoor- antwoorden van alle voorkomende :en servicegerichte en commerciële :rekt informatie, lost problemen op intern door. Kortom, je bent het nvulling te kunnen geven, ben je id ingesteld. Je spreekt ABN en je rijdige functie. Ben je parttime of graag langere tijd werken, dan ben met het bedrijf, de branche, de organiseert Talkline Benelux BV in Callflex op dinsdag 8 juni a.s. een ij aanwezig wilt zijn, neem dan 'lex, telefoonnummer (033) 422 41 50. je Leemans, of Esther Scheffener. amen, ons adres is Hellestraat 12, PAGINA 3 Waarom naar De Hypotheker? Voor een overzichtelijk hypotheekadvies op maat en het afsluiten van de juiste hypotheek door een persoonlijke adviseur die u kosteloos al het werk uit handen neemt. Steenhoffstraat 66, Soest Daarom naar De Hypotheker! Volledig objectieve en 100% onafhanke lijke hypotheek bemiddeling Kosteloos advies op maat Keuze uit vele hon derden hypotheek varianten De meest gunstige voorwaarden Alle fiscale aspecten tot op de gulden voorgerekend Begeleiding van A tot Z gedurende het hele aankoop traject Ook na het afsluiten van de hypotheek volledige service Adviseur Evert-Jan Wijers en secretaresse Henriëtte Beijersbergen Maak een afspraak met De Hypotheker bij u in de buurt: Steenhoffstraat 66, tJ w ,4. «rP ot*^ De Hypotheker Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Zoals verwacht is het voorstel om sluipverkeer in Hees, Klein Engend- aal en Soest-Zuid met verschillende maatregelen te weren, donderdag door de raad aangenomen. CDA, D66 en PvdA stemden tegen, maar dat was niet genoeg om het voorstel te torpederen. De maatregelen houden in: De afslui ting van de Den Blieklaan in de spits en het aanleggen van een fietspad tussen de Klein Engendaalweg en de Den Blieklaan. Ook de inrichting van het gebied tot een 30 kilometerzone be hoorde tot het plan, maar dat geldt voor bijna geheel Soest. Met dit punt konden alle fracties het dan ook eens zijn. Het CDA had wel problemen met het fietspad. Raadslid Els de Waard: "Er zit daar een hele scherpe bocht in, daar door wordt het gevaarlijk en bovendien is het niet heel hard nodig. Honderd meter verderop ligt al een fietspad." De fractie had ook, evenals D66 en PVDA, grote problemen met de afslui ting. Met het voorstel week de gemeente af van het voorstel van de klankbord groep, de groep van bewoners die de situatie in hun buurt onderzochten en een oplossing zochten. De klankbord groep wilde een complete afsluiting van de Den Blieklaan en doortrekking van de Klein Engendaalweg tot de Den Blieklaan. Daar wilde niemand in de raad aan. "Een totale afsluiting is niet bespreekbaar", kon René Bordewijk (WD) de mening van de gehele raad omschrijven. Probleemverplaatsing Maar ook met een afsluiting in de spits hadden enkele partijen veel moeite. "De afsluiting heeft een uitwerking op andere wegen, daardoor verplaats je het probleem alleen maar", zo legde Els de Waard (CDA) de tegenstem van haar fractie uit. Ze noemde het een hele slechte oplossing en hoopte dat de gemeente leergeld had getrok ken uit de situatie met de Verlengde Talmalaan en de Waldeck Pyrmont- laan. Steun kreeg ze van Wil Stekelenburg (PvdA) en Wim Roest (D66). Steke lenburg: "Het is wel erg gemakkelijk om het probleem bij een ander voor de deur te schuiven." Daarmee doelde ze op de Wieksloterweg OZ, waar het verkeer bij afsluiting overheen moet rij den. Ook had zij veel vragen over hoe de controle op de naleving van de af sluiting zou zijn. De afsluiting zal wor den duidelijk gemaakt met borden, wat het mogelijk maakt dat auto's gemak kelijk kunnen doorrijden. Het afgeslo ten stuk is slechts 150 meter. "Moet dat dan met camera's? Hoeveel geld kost dat wel niet? Ik ben mordicus te gen. Het probleem moet op een ande re manier worden opgelost." Ook Roest koos ongeveer dezelfde woorden. "De politie kan niet overal zijn. Als er meer politie moet surveille ren, zit daar een behoorlijk prijskaartje aan. Gerard van den Deijssel (GGS) zag hier ook wel een probleem in. "Als ik agent was en ik zou moeten kiezen uit het bekeuren van foutparkeerders en controle op naleving, dan wist ik het wel. Controle! Maar dat weerhield hem niet om akkoord te gaan met het voor stel. Fasering D66 pleitte voor een gefaseerde in voering. Roest: "Eerst een 30-kilome- terzone instellen, daarna evalueren. Als dat al genoeg helpt, hoeven die andere maatregelen niet uitgevoerd te worden." Als enige gaf hij de klank bordgroep, na veel complimenten van de overige partijen, commentaar mee. Hij noemde de samenstelling van de klankbordgroep "eenzijdig". Dat kwam hem op opmerkingen te staan van Van den Deijssel dat "iedereen erin mocht" en van Ans Mann (GL/PS): "Ik heb D66 altijd horen zeggen dat een klankbordgroep "fantastisch" is en nu zijn ze opeens kritisch." Roest ver dedigde zich met: "Ik ben niet tegen klankbordgroepen, maar ik vind niet dat we hun advies zo maar klakkeloos moeten overnemen." üok zijn gefa seerde invoering had weinig succes. "Niet zinvol" en "onnodig" waren de opmerkingen die hij naar zich toe kreeg geslingerd. Wethouder Ten Hove (PvdA) bena drukte nog eens het hoofddoel van de gemeente: "Onnodig verkeer wegha len en het fietsgebruik bevorderen." Hij vond de tegenstand van het CDA tegen het fietspad jammer. Wel zal er nog gekeken worden naar de eventue le gevaarlijke situatie. De Waard pro beerde zich te verdedigen door te zeg gen dat ze alleen tegen een gevaarlijk fietspad is. Ook kon Ten Hove duide lijkheid geven over het punt van eva luatie. "Na een half jaar wordt er uiter aard geëvalueerd." Het faseringsvoor- stel van D66 vond ook hij onnodig. Politie Over de controle zei Ten Hove: "Na tuurlijk worden er niet alleen lege ca mera's geplaatst, want dan weet ieder een dat op een gegeven moment heus wel." Over de inzet van politie kon burgemeester Hans De Widt duidelijk heid geven: "Er worden niet meer uren gemaakt door de surveillanten, ze wor den alleen verschillend ingezet. Soest kan hier ook niet van afwijken, de con trole op 30 kilometer blijft hetzelfde als die op 50, 80 of 100 kilometer per uur. Stekelenburg benadrukte haar stand punt nog eens met: "Je moet ook reke ning houden met andere groepen. Wat voor de één oplossing is, wordt voor de ander een probleem. Kijk maar naar de Wieksloterweg OZ. Straks willen ande re groepen het ook. Dan kunnen we alles wel afsluiten. Zo is het hek van de dam." Het lukte haar niet om de ande re partijen te overtuigen. De meeste bijval kreeg ze nog van de kant van GPV/RPF/SGP in de persoon van Van Vuuren. "Ik vind dat ieder gedeel te van Soest, in beperkte mate voor doorgaand verkeer, bereikbaar moet zijn." Maar hij sloot af met: "In de spits kan ik akkoord gaan." En daar konden de tegenstemmers het mee doen. Milieuwethouder Pieter ten Hove heeft maandagmorgen namens het gemeentebestuur een vorstelijke taart aangeboden aan de rechtenstudent Marten van Buiten (21). De jonge Soester kreeg daarnaast een envelop met-inhoud. Hij had er ook wel wat voorgedaan. Als tweedejaarsstudent rechten (in Utrecht) heeft Marten zijn tanden ge zet in het gemeentelijke milieubeleid, althans in het gemeentelijk "duurzaam heidsplan" (GDP), dat o.a. is geba seerd op de ruime inspraak van betrok ken groepen en personen tijdens enke le dialoogronden in het raadhuis. Mar ten koos het (inmiddels bijna afgeron de) proces ter voorbereiding van het GDP als "casus" voor een werkstuk over onderhandelend bestuur. Vanuit een juridische invalshoek heeft hij vast gesteld dat het plan legitimiteit heeft gekregen doordat de overheid hierbij burgers en maatschappelijke organisa ties betrokken heeft. Daardoor heeft het plan een "evenwichtig" karakter gekregen, aldus Marten. Wat er van het plan terecht komt is overigens een an dere zaak, want de vraag of men zich er iets van aantrekt moet in de praktijk nog beantwoord worden. Volgens Marten is op het "sociale pro ces" niets aan te merken geweest. De gemeente heeft haar best gedaan het plan een zo breed mogelijk draagvlak te geven. "Vaak moet het milieu in de praktijk het onderspit delven en raak te ondergeschikt aan de economie," aldus Marten. Als oorzaak daarvan wijst op de "gemakkelijkheid" van veel mensen, die bijvoorbeeld voor de auto kiezen hoewel het openbaar vervoer goedkoper is. Geen garantie "Het milieu is voor veel mensen erg belangrijk en maakt zelfs deel uit van de publieke moraal, maar dat is geenszins een garantie voor gedrag dat ook daad werkelijk wordt afgestemd op het ver beteren - of in ieder geval het niet slechter maken - van het milieu. Ook een milieubeleidsplan is dus geen ga rantie, maar om niet al te pessimistisch te zijn toch een stap in de goede rich ting," luidt het slotwoord van zijn werkstuk. Inmiddels heeft het College van B. en W. de laatste en aangepaste versie van het Gemeentelijk Duurzaamheidsplan vastgesteld en aan de gemeenteraad voorgelegd. Die buigt zich erover tij dens de vergadering van de raadscom missie Milieu (op donderdag 9 juni, 19.30 uur) en in de raadsvergadering van donderdag 24 juni. Wie geïnteres- SBBSfóUlfel "SUUS. t I puu seerd is in het plan - in zijn definitieve vorm - kan een exemplaar aanvragen bij milieuvoorlichter Joop van Haaften op het gemeentehuis (tel. 6093512). Geslaagd experiment De smakelijke taart - met het opschrift "Duurzaam Soest", vergezeld van een kruis met de woorden economie, eco logie en samenleving - bleek uiteinde lijk geen duurzaam exemplaar en ver dween snel. Niet alleen Marten en de wethouder, maar ook een aantal be trokken ambtenaren en de pers, die bij Pieter ten Hove, de taart, Marten van Buiten. de presentatie aanwezig was, kregen een stukje. Aan de drie dialoogronden (in november, december en februari) hebben in totaal resp. 80, 60 en 90 Soester particulieren en organisaties meegedaan. Wethouder Ten Hove noemde deze vorm van "inspraak" een geslaagd experiment in bestuurlijke vernieuwing, evenals de klankbord groepen op verkeersgebied. De rommelmarkt die de Stichting Balans zaterdag 5 juni houdt dient drie goede doelen. De opbrengst wordt verdeeld over de speelgoeduit leen van de Praatpaal, het project Vereenzaming Ouderen Soest en de Stichting Het Rollend Paard. Het is de 29stc keer dat de rommel markt wordt gehouden. De Stichting Rommelmarkt Soest heeft de traditie voortgezet, die in het verleden is ge start door de Stichting Jeugdzorg. De rommelmarkt vindt zaterdag van 9.00 tot 15.00 uur plaats bij buurtcentrum de Praatpaal aan de Smitsweg. Inwo ners van Soest en omgeving hebben veel spullen ingeleverd, die zaterdag te koop worden aangeboden. Verder kun nen kinderen zich laten schminken en zijn er kraampjes met versnaperingen. Het geld wat overblijft, gaat voor een deel naar de speelgoeduitleen van buurtcentrum de Praatpaal. Ook wor den handenarbeidspullen voor de handwerkclubjes van het project Ver eenzaming Ouderen Soest aange schaft. Daarnaast kan de Stichting Het Rollend Paard een donatie tegemoet zien voor de aanschaf van zadels, steu nen en ander materiaal voor therapeu tisch paardrijden. Ontspannen relaxen. De nieuwste trend: Aqualife van Triumph Natuurlijk laanstraat 67 baarn 035-5415588 De gemeente Soest ziet voorlopig niets in invoering van het Svater- spoor'. Dit waterspoor moet leiden tot verminderd watergebruik. Proe ven in andere gemeenten lieten nau welijks resultaat zien. Ook rechtson gelijkheid is in het geding. Soest schort verdere maatregelen op, in af wachting van een wetswijziging. Het waterspoor houdt in dat de nota's van de waterleverancier, de afvalwater transporteur en de afvalwaterzuiveraar gekoppeld worden tot één nota, het zogenoemde 'brede waterspoor'. Hier door wordt de totale waterkringloop in beeld gebracht bij de gebruiker. Dit moet als stimulans dienen tot minder watergebruik.. Een voorlopige aanzet hiertoe is het zogenoemde 'smalle wa terspoor', een koppeling van de nota's van de waterleverancier en de afvalwa tertransporteur. In het gebied dat Waterleidingsbedrijf Midden-Nederland (WMN) bestrijkt zijn drie, in Loenen, IJsselstein en Houten, projecten met dit smalle wa terspoor. Op het ogenblik is nog geen sterke besparing van waterverbruik ge constateerd. Mogelijke redenen daar voor zijn onvoldoende voorlichting, lage verbruikerstarieven en invoering van waterbesparende artikelen. Ongelijkheid Ook rechtsongelijkheid is van belang bij de problematiek. In Soest zijn ruim 19.000 waterverbruikers. 4.700 daarvan hebben geen individuele aansluiting, maar zitten samen met anderen op één watermeter. Ruim 25 procent van de Soester verbruikers kan dus niet aange sproken worden op hun eigen verbruik, omdat ze ook afhankelijk zijn van an deren. Volgens het WMN kan water spoor daarom niet ingevoerd worden. Er is sprake van rechtsongelijkheid. De Raad van State bracht over de in voering van een wetsontwerp over wa terspoor een negatief advies uit. De belastingrechter zal daarom elk bezwaar tegen een opgelegde Soester aanslag honoreren. Eerst zullen alle gebruikers individueel bemeterd moeten worden tot een niveau van 97 a 98 procent van alle gebruikers. Pas dan kan men beginnen met het invoeren van smal waterspoor. Een aansluiting kost 500 a 600 gulden. Het WMN neemt deze kosten niet voor zijn rekening. Een wetswijziging over waterspoor is op korte termijn niet te verwachten. Toch is het landelijk beleid tot invoe ring niet van de baan. Experimenteren op vrijwillige basis wil de gemeente ook liever niet. Er zijn al genoeg van zulk soort experimenten, nieuwe experi menten hebben geen toegevoegde waarde. Bovendien is het nut van wa terspoor aantoonbaar, maar klein. Soest heeft daarom besloten alle ver dere ontwikkelingen met waterspoor op te schorten, tot een wetswijziging heeft plaatsgevonden De gezusters Roos kunnen hun perce len aan de Steenhoffstraat 40 en 42 alsnog verkopen aan exploitatie- maatschappij 'Eemnes' uit Baarn. Vorige week schorste de Utrechtse bestuursrechter het besluit van de ge meente om de Wet voorkeursrecht gemeenten van toepassing te verkla ren op de grond. Die wet houdt in dat grond, als die wordt verkocht, eerst aan de gemeen te moet worden aangeboden. Maar Roos stelde dat zij in de problemen kwam door die claim. De zussen had den de grond al verkocht aan "Eem nes". In het opgestelde koopcontract was vastgelegd dat een boete van tien procent van de koopprijs zou moeten worden betaald als de grond niet zou worden geleverd. En levering was niet toegestaan door de voorkeursclaim van de gemeente. Bij de rechter had de exploitatiemaat schappij naar voren gebracht dat zij tonnen zou kwijtraken, als de verkoop van de grond niet door zou gaan. De gemeente stelde echter dat zij de grond wilde hebben met het oog op het ruim- telijke-ordeningsbeleid in de toekomst. Meer grip op "Soest-Midden" was daarvoor onontbeerlijk, aldus Soest. Door het besluit van de gemeente te schorsen, maakt de rechter het moge- lijkdat Roos de grond alsnog aan 'Eemnes' overdoet. Een motivering van het vonnis is nog niet beschikbaar. Wel hield de rechter rekening met de bezwaarschrift-procedure die Roos in middels heeft aangespannen bij de ge meente. De schorsing duurt tot zes we ken na de bekendmaking van het be sluit in die procedure. Chrysler Stratus Zaken doen? Wij hebben een heel team van specialisten in huis om het u als klant naar de zin te maken. Wij nodigen u graag uit, om zelf te ervaren hoe het is om met ons zaken te doen. Mocht u in een van onze nieuwe Chryslers een proefrit willen maken of eerst informatie ontvangen, bel gerust. g||m Chrysler/Jeep xlS*' Bosboom-Soest JeeP Birkstraat f05 ÖDodge Tel.: 035 - 601 32 56 De politie hield in de nacht van za terdag op zondag een auto stil op een parkeerterrein aan de Weeg breestraat. Daar was een paaltje ge raakt waarbij lichte schade ontstond. Gezien het tijdstip werden de beide inzittende onderworpen aan de blaasproef. Daarbij kwam vast te staan dat ze beiden een flinke slok op hadden. Het bleek te gaan om een 36-jarige man uit Soest en een 38-jarige Amersfoorter, die ook de eigenaar van de auto was. Op de vraag wie van de twee er achter het stuur had gezeten gaven ze een ver schillend antwoord. Zowel de Soes ter als de Amersfoorter nam de schuld op zich. De politie kon wei nig anders doen dan beiden een proces-verbaal geven en de zaak verder uitzoeken. per stuk 2,- 6 stuks Marijke Kemp-Tomassen (45) is een fantastisch schoolhoofd. Ze kan een boek schrijven over de vijf tropenjaren dat ze leiding geeft aan de zwarte school (128 "buitenlandse" leerlingen en asielzoekertjes) "Klimop" in Smits veen. Drie maanden vóórdat ze filiaal houdster wordt van de lokatie Over- hees, heeft ze met haar schoolteam een prijs gewonnen in de actie Zomer- schoon van Groen Milieu. Met gratis betonverf van Karwei en voor honderden guldens gratis plan ten van Vaarderhoogt en Van Oest hebben ze de verwaarloosde ruimte om het schoolgebouw ("het zag er niet uit") omgetoverd in een veilig, leuk schoolplein waarop vóór en na school tijd gespeeld kan worden. Met een aantal vrijwilligers is er gespit en geverfd. Op de grondtegels zijn ge schilderde spelletjes aangebracht en op de blinde muur symbolische teke ningen met hulp van studenten van de Amsterdamse Kunstacademie. Marij ke rekent nu nog op een prijs uit de fo towedstrijd om een lading zachte hout snippers te kunnen aanschaffen voor de speelplaats van de basisschool "Klimop". Zomerschoon leek het vorige week donderdagavond ook in de raadzaal van het Gemeentehuis, dankzij de tal rijke bloemstukken die er stonden vóór twee van de 27 zetels. Die avond werden in de gemeenteraadvergade ring twee nieuwe raadsleden geïnstal leerd: mevrouw Besselien Gerritse- van Ee en de heer Henk Koning. Bei den zijn lid van het CDA en wilden de eed afleggen. Burgemeester Hans de Widt liet iedereen eerbiedig staan en droeg plechtig de ambtsformule voor. Daarna sprak hij statig: "Zegt u mij na: dat verklaar en beloof ik." Dat is geen eed, maar een belofte... Paniek bij de christen-democraten. Besselien schudde haar hoofd en maakte met lichaamstaal duidelijk dat de voorzitter van de Raad zich vergiste. Die schrok zichtbaar, slikte de belofte ter plekke in en stamelde de eed: "Zo waarlijk helpe mij God Almachtig." Radio Soest registreerde de amusante plechtigheid feilloos en menig luiste raar zal zich afgevraagd hebben hoe men daar boven op heeft gereageerd en hoe een gekozen burgemeester dat zou hebben gedaan. Een vergissing is menselijk. Besselien keert na een jaar terug in de Raad. De burgemeester sprak van een sabbatical year. Nodig blijkbaar als je de "moeder" van het CDA wordt ge noemd. Behalve dat is ze ook een uitstekende buurvrouw. Eén van de Zomerschoon- boeketten was afkomstig van mevrouw Tomassen (inderdaad de moeder van), die naast haar woont aan de Emma- laan. Er zat een kaartje bij haar bloe men waarop stond: "Gefeliciteerd. Fijn, dat je er weer bent. Laat je niet kisten. P.S. de vaas wil ik terug. Lei." (xW-t-e i/oryv iAr jrv IvtAAZy w Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer, worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid, is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 De politie kreeg vorige week een aan tal aangiften binnen van inbraken in auto's. De meldingen kwamen van de Clauslaan, de Foekenlaan, het Kerk- pad, de Korte Middeiwijkstraat en de Laanstraat. Van het Scalmeijerpad werd een mislukte poging gemeld. In de meeste gevallen bestond de buit uit ge luidsapparatuur of een autotelefoon. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1999 | | pagina 3