check-up voor uw bril 'De Zoete Verleiding' op iet Baarnsch Lyceum u 011 Wildschut Optiek Motet- en Madrigaalkoor op dreef in Rossini's Petite Messe 'Activiteiten Netwerk' T)S op zoek naar partners Zomercursus voor scholieren met wiskundeproblemen Extra staaroperaties voor patiënten regio Eemland Er komt heel wat kijken bij de start van een eigen onderneming. El fficiency Examenklas 6 VWO smult van taart INBRAAKPREVENTIE IS HET WERK VAN SPECIALISTEN Stormloop op nieuw initiatief Seizoenmarkt nu in Soesterberg Natuurwandeltocht van 'Olympia' Helder ideetje van uw opticien: In juli en augustus Tas geleegd Gevraagd VAKANTIE- BEZORGERS Soester Courant Wachtlijst wordt korter Rabobank Soest-Baarn PAGINA 8 WOENSDAG 2 JUNI 1999 SOESTER COURANT PAGINA 9 met deze ruime nos. :r krijgt de bank Prijs ƒ3220- lavisch design is Topform. i 40 verschillende plat rotan en leverbaar als bank f3995,- bruine kleur n deze royale dt geleverd met 2680,- i - Fax 035 - 602 20 22 aand leverancier van jr. sn voor de service van sk naar een ewijs nisch inzicht oorapporatuur rvaring) en voldoe je ver wij zoeken. rvice-aanvragen onze afnemers i bezit van rijbewijs met bergingen, net vijver. te met v.r.-combike- 5 m2) met open stbar. arvan 1 met vaste ime douche, 2e toi- 3Ïsol. kap en muren, ende staat van on- 521715. 'raagprijs ƒ595.000,- )e 6 VWO-examenklas van het iaarnsch Lyceum heeft het eindexa- ïen vrijdagmiddag afgesloten met het erorberen van een slagroomtaart, aan- eboden door bakkerij De Zoete Verlei ding uit Soest/Soesterberg.» De taart was dankzij moderne technieken voor zien van een klassefoto en een meer keuzevraag: "Hoera, ik ben: a. geslaagt, b. gezakt, c. geslaagd, d. gedoubleerd". De leerlingen - blij dat de inspannin gen eindelijk achter de rug waren - lie ten zich de lekkernij van banketbakker Ben van de Berg (links vooraan) goed smaken. Bij inbraakpreventie hoort een goed en deskundig advies. En bij wie kun je beter terecht dan bij een gecertificeerd beveiligingsbedrijf? Want niet alle gasten brengen vreugde aan (niet bij 't komen en zeker niet bij 't gaan...) inbraakbeveiliging brandmeldsystemen camerabeveiliging alarminstallaties toegangscontrole terreinbeveiliging BORG-GECERTIFICEERD BEVEILIGINGSBEDRIJF JENSMA INSTALLATIE TECHNIEK BECKERINGHSTRAAT 29 - SOEST Tel.: 035 - 601 73 17 - Fax: 035 - 602 62 16 isselende baan. ien. seidsvoorwaarden. aag naar dhr. Eek of naar 3760 AH Soest Vis u op zoek bent naar iemand jvaarmee u uw hobby, bezigheid of belangstelling wilt delen, kunt u sinds kort in Soest uw wensen via het "Ac tiviteiten Netwerk" kenbaar maken. Set "Activiteiten Netwerk" is een ac tiviteit van het project VOS, werk- L oepvandeSWOS. pia het "Activiteiten Netwerk" kunt u in contact komen met anderen om sa- aen iets te ondernemen of zomaar ge- elligheid te delen. Iedereen kan ge- ruik maken van het Netwerk, zowel lleenstaanden als mensen met een ■tner in de leeftijd van 55 jaar en lider. Bm gebruik te maken van "Activiteiten etwerk" kunt u het beste persoonlijk ngskomen op woensdagmiddag. U lint dan terecht bij de dames Els Aal- yrsberg, Denise Costermans en Mar- gpt Bultink, van 13.30 tot 15.30 uur. dres: Dalplein 6 te Soest, tel. 035- 680404. Voor de inschrijving betaalt u eenmalig f 5,00. Activiteiten Netwerk" gaat na of er ensen zijn die zich aangemeld hebben Het soortgelijke aanvragen. Als er een eschikte persoon gevonden is, dan jordt aan beide aanvragers gevraagd of men belangstelling heeft om met de jlder in contact te komen. Indien bei de personen instemmen worden de te lefoonnummers uitgewisseld en is de Jrste basis voor contact gelegd, geze week zoekt "Activiteiten Net werk" personen die belangstelling heb ben voor de volgende activiteiten: bezitters van een scootmobiel, welke samen met andere scootmobiel-bezit- ters tochtjes in de omgeving/natuur maken? Gedacht wordt aan clubjes van 4 personen; leren bridgen; samen een dagje uitgaan; wandelen; fietsen; museum bezoeken. Sinds de eerste publicatie hebben veel personen zich aangemeld bij het "Acti viteiten Netwerk". "Er is een hele stormloop geweest," zegt coördinator Margöt Bultink. Het nieuwe initiatief van de VOS blijkt dan ook zeer goed aan te slaan. De traditionele Seizoenmarkt, waar het Soester(bergse) verenigingsleven zich aan het begin van het seizoen presen teert, wordt dit jaar gehouden op zater dag 25 september. Gekozen is voor Soesterberg, waar het Officierscasino aan de Kampweg beschikbaar is ge steld door de commandant van de Vliegbasis Soesterberg. De Koninklijke Luchtmachtkapel heeft al toegezegd te komen spelen. De aangeschreven ver enigingen en instellingen moeten voor 4 juni aan de organiserende werkgroep opgeven of ze meedoen. Informatie: 6093615 of 6093599. Zaterdag 5 juni Op zaterdag 5 juni organiseert de wan delsportvereniging "Olympia", onder auspiciën van de Sticht Gooise Wan delsport Bond (SGWB), haar 42c Na tuurwandeltocht met afstanden van 5, 10, 15, 20, 30 en 40 kilometer. De start is vanaf het clubgebouw van de atletiekvereniging "Pijnenburg" aan de Wieksloterweg O.Z. in Soest-Zuid, tussen 08.00-13.00 uur, met uitzonde ring van de 40- en 30 km-lopers die tot respectievelijk 09.00 en 11.00 uur kun nen inschrijven. Olympia is er in geslaagd weer nieuwe routes uit te zetten in de natuurgebie den de Zoom en het landgoed Pijnen burg. De langere afstanden gaan via de bossen van Staatsbosbeheer en bij kas teel Groeneveld tot aan de rand van Hilversum waar de lopers weer terug keren naar Soest. Het inschrijfgeld bedraagt aan de start f 5,50 per persoon, inclusief herinne ring. Vooraf opgeven bespaart f 1,00 op het inschrijfgeld met herinnering. Het startbureau sluit om 17.00 uur. Ook uw bril heeft soms groot onderhoud nodig. En uw opticien is daarvoor het aangewezen adres. De hele maand juni bent u welkom voor een kosteloze check-up van uw bril. We maken hem glanzend schoon en stellen hem zorgvuldig bij en eventueel testen we voor de veiligheid nog even uw ogen. Dan kunt u er weer een hele zomer tegenaan en veilig en beschermd op va kantie. Daarnaast hebben we nog een verrassinkje voor een dubbele bescherming. Stapt u binnenkort even binnen met uw bril? ZUIDPROMENADE 14 - 3768 EM SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (035) 602 22 12 Kado: zonnemelk zolang de voorraad strekt Leerlingen die moeite hebben met wiskunde zijn in het algemeen slecht in staat te leren van hun fouten. Het maken van de opgaven uit het wis- kundeboek is voor hen een doel in plaats van een middel. Speciaal voor deze groep scholieren verzorgt Leer- begeleiding Soest een zomercursus, waarin het ontwikkelen van een goe de huiswerkaanpak centraal staat. 'Ik begrijp er steeds minder van; het zweet breekt me uit als de repetitie be gint', 'Ik maak alle sommen, maar aan het einde van het hoofdstuk ben ik bijna alles vergeten', of 'Ik leer altijd de samenvatting van buiten, maar die re petities zijn gewoon te moeilijk voor mij', verzuchten leerlingen die bij wis kunde tegenvallend presteren. Het is niet prettig als je cijfers achter blijven bij die van je klasgenoten. Leer lingen die onvoldoende presteren bij wiskunde besluiten daarom vaak om beter hun best te doen: meer sommen maken, meer hulp vragen, beter de sa menvatting leren, etc. Ze intensiveren hun oude leerproces. De stress neemt toe wanneer de leer ling merkt dat zijn extra inspanningen niet leiden tot hogere cijfers. De leer ling heeft immers de controle over het leren verloren. Sommigen vrezen dat anderen hen dom zullen vinden. Dat kan leiden tot het verlagen van de in spanning. Zo hebben ze immers een andere verklaring voor hun onvoldoen des: liever lui dan dom. Anderen gaan met de moed der wanhoop door, maar geloven er zelf allang niet meer in. Hard werken zonder zichtbaar resultaat kan leiden tot verlies van motivatie, zelfvertrouwen en plezier in het vak. Het zijn precies de leerlingen met deze problematiek voor wie de zomercursus van Leerbegeleiding Soest bestemd is. Cursusontwikkelaar en docent Elle Ankone: "Wiskundeproblemen kun nen veroorzaakt worden door diverse onderwijs- of leerlinggebonden facto ren. Een van de oorzaken die ik in mijn eigen praktijk veel tegenkom is het ge brekkig ontwikkelde vermogen van de leerling om zijn eigen aanpak te 'diag nosticeren' en te 'remediëren'. Leerlin gen met wiskundeproblemen hebben vaak de neiging hun huiswerk te verbe teren door juiste oplossingen over te schrijven en hun foute uitkomsten weg te lakken. Ze vragen zich te weinig af wat ze fout hebben gedaan, hoe dat kwam en wat ze aan hun huidige aan pak moeten veranderen om bij een vol gende som tot een beter resultaat te komen. De vele foutjes die leerlingen in hun huiswerk maken verschillen in aard en oorzaak zo zeer van elkaar, dat de wiskundedocent onmogelijk alle leerlingen individueel kan begeleiden. Een leerling moet daarom tot op zekere hoogte in staat zijn zijn eigen huiswerk na te kijken en eventuele foutjes in de oplossing op te sporen en te verklaren. Vervolgens moet hij zijn manier van oplossen gericht kunnen bijstellen. Leerlingen met wiskundeproblemen zijn hier in het algemeen niet zo goed in; ze kijken de sommen wel na, maar leren er niet zo veel van." In de zomercursus Ieren de leerlingen in een individuele lessenreeks hun huis werkgedrag te verbeteren. Met name het zorgvuldig nakijken, het maken van een foutenanalyse en het formuleren van een verbeterde aanpak zullen ge oefend worden. 'Vanzelfsprekend kun nen scholieren die moeite hebben met wiskunde ook na de zomer bij de LbS terecht. Maar tijdens het schooljaar voelt een leerling de druk van het ge wone huiswerk en naderende overho ringen en repetities. Gedragsverande ring vergt nu eenmaal tijd en inzet. Daarom heb ik besloten de cursus in de maanden juli en augustus aan te bie den", aldus Elle Ankone. Leerbegeleiding Soest is ruim vijf jaar geleden opgericht door onderwijskun dige en remediaal specialist Elle Anko ne. Zij verzorgt, zonodig in samenwer king met een orthopedagoog, de diag nostiek en remediëring van leerproble men. Daarnaast ontwikkelt ze lesmate riaal met betrekking tot het leren van wiskunde. Bovendien werkt ze aan een promotieonderzoek naar de verbetering van de remediale hulp bij reken- en wiskundeproblemen. De basiscursus is toegankelijk voor leer lingen uit de basisvorming (alle ni veaus) die problemen hebben met wis kunde. De lessen zijn individueel. De basiscursus, inclusief diagnostiek en evaluatie, duurt 12 uur en kost fl 595,-. De lessen zijn op woensdag en/of donderdag. Voor aanmelding of inlichtingen jcan men zich wenden tot: Leerbege leiding Soest Elle Ankone, tel. 035- 6030195, fax 035 6030082, e-mail L.b.S@inter.NL.net Ir Een 21-jarige Amersfoortse ontdekte vorige week dat haar tas gestolen was. Ze had hem bij haar binnenkomst ach ter de balie gezet van een bedrijf aan de Industrieweg. De tas werd later in de omgeving teruggevonden, maar zonder geld en paperassen. in Soest voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 601 41 52 Er is goed nieuws voor bijna 600 pa tiënten die op de wachtlijst staan voor een staaroperatie. Ziekenhuis Eemland en medisch centrum Mo- lendael gaan extra operaties uitvoe ren. Tot eind dit jaar is er extra geld beschikbaar om de wachtlijst een stuk korter te maken. Patiënten die voor een staaroperatie in dagbehandeling in aanmerking komen, worden door het ziekenhuis opgeroe pen - vanaf bovenaan de wachtlijst. Zelf bellen heeft geen zin. De beide zie kenhuizen, ondersteund door de zorg verzekeraars, doen dit in een bijzonder samenwerkingsverband. De meeste operaties worden gedaan in het Dag ziekenhuis van medisch centrum Mo- lendael in Soest. De wachtlijst voor staaroperaties in beide ziekenhuizen telt ongeveer dui zend patiënten, die gemiddeld een jaar moeten wachten op een operatie. Naar verwachting kan deze wachttijd met vier maanden worden teruggebracht. Samenwerking Vanaf 29 juni a.s. is alles georganiseerd om de extra operaties uit te voeren. Er worden wekelijks ongeveer twintig pa tiënten extra geopereerd. Oogartsen uit Ziekenhuis Eemland gaan hiervoor speciaal opereren in medisch centrum Molendael Soest. De oogartsen uit medisch centrum Molendael doen dat daar eveneens. Zo is een uitstekende bestemming gevonden voor de beschik bare capaciteit van het Dagziekenhuis. De zorgverzekeraars, met name Anova, hebben een stimulerende rol gespeeld om het unieke samenwerkingproject gestalte te geven. Het geld voor deze inhaalslag van oogoperaties komt van het Ministerie van VWS, de zoge naamde wachtlijstgelden. Er is voor ruim f 100.000,- aan investeringen (OK-stoel, operatiesets) gedaan. Bo vendien is extra personeel aangetrok ken om de operaties te ondersteunen en de patiënten te verplegen op de operatiedag. Oe van hun bedrijf is eeffpoed concept, doorjfettingsvermogen errvaoral enthousiasme. "V Rabobank Wist u dat de Rabobank ieder jaar ongeveer 20.000 startende ondernemers begeleidt? Bij de Rabobank weten ive als geen ander wat er komt kijken bij het beginnen van een eigen bedrijf. Van het uitwerken van een idee tot het realiseren van een ondernemingsplan. Bovendien moeten financiële zaken als verzekeringen, betalingsverkeer en financiering worden geregeld. Denkt u erover een bedrijf te starten? Dan moet u beslist even langskomen. tVe gaan namelijk graag met u van start. Een goede start maakt u met de Rabobank. Dat het Nederlands Motet- en Ma drigaalkoor uit Soest zijn veelzijdige ambities weet waar te maken, werd zaterdagavond 29 mei weer overtui gend bewezen tijdens het concert in de St. Franciscus Xaveriuskerk in Amersfoort. De Petite Messe Solen- nelle van Gioacchino Rossini (1792-1868) is een curieus werk dat hoge eisen stelt aan de uitvoerenden. Curieus gezien het ontstaan (een wel gedane componist in zijn laatste le vensfase) en de combinatie piano-har monium voor de instrumentale bege leiding. Het harmonium bestond des tijds nog maar kort en Rossini hield van verrassingen. Hij gunde de 'synthe sizer van de 19e eeuw' in de Petite Messe zelfs de eer van het Offertorium. De meditatieve solopartij - gelukkig niet te lang van stof - was zaterdaga vond in bekwame handen bij David Jansen. De piano heeft in het werk een echt dragende rol. Gerrie Meijers ver vulde deze met verve, al is de klank van de moderne vleugel wellicht te fors voor dit werk: Rossini was gewend aan de lichte Franse vleugels van toen. De Petite Messe Solennelle is religieu ze muziek van opera-achtige allure. Dat kan ook niet anders van een com-r ponist die tussen zijn 18e en 37e bijna veertig opera's uit zijn vlotte pen liet vloeien. Hij zette daar toen een punt achter, maar teerde nog lang op die roem en bleef het middelpunt van de mondaine Parijse salons. Als levensge nieter componeerde hij nog wel eens wat, waaronder religieuze werken, en hij vatte dit alles met gevoel voor hu mor en betrekkelijkheid samen met de omschrijving 'zonden van mijn ouder dom'. De Petite Messe Solennelle is met haar goede stemliggingen en ruime expres siemogelijkheden een dankbaar werk. Het Nederlands Motet- en Madrigaal koor had dat goed begrepen en mocht dan ook al zijn technische en muzikale verworvenheden aanspreken. Over 't geheel genomen was de uitvoering van een goed tot uitstekend niveau. Het aantal vrouwenstemmen is weliswaar veruit in de meerderheid, wat de to taalklank hier en daar nadelig beïn vloedt. Concentratie en discipline zijn bij het NMMK echter boven alle kritiek verheven. Onder de beheerste leiding van Gerard van Amstel leidde dat tot een afgewo gen koorklank. Een zekere mate van braafheid in 't begin maakte allengs plaats voor een rijkere expressiviteit die in het Cum Sancto tot volle ontplooiing kwam en tot het eind toe prachtig werd volgehouden. Rossini bewaarde het mooiste voor het laatst: een gevoelvol Agnus Deï met een Dona nobis pacem waarvan de naïviteit onontkoombaar werkt. Dat Rossini zijn componistenle ven afsloot met dit gebed om vrede, stemt tot nadenken. Koor en altsoliste (Myra Kroese) kwamen in dit slotdeel tot een indringende vertolking. Ook dankzij de andere solisten kreeg deze Petite Messe de nodige muzikale lading. De nog jonge sopraan Esther Putter verraste met een voordracht van volwassen expressiviteit. De bas Ro nald Aijtink bleek te beschikken over een warme, soepele stem. De tenor Frank Hameleers viel enigszins uit {de toon, niet door gebrek aan muzikaliteit, maar omdat zijn stemtype zich niet zo goed leent voor Rossini's idioom. Dit was het tevens het afscheidscon cert van Gerard van Amstel als dirigent van het Nederlands Motet- en Madri gaalkoor. Veertien jaar lang heeft hij het sinds 1948 bestaande Soester en semble geleid en verder ontwikkeld tot een veelzijdig geheel met blijvende a!m- bities. Aan zijn opvolger Nichqlas Mansfield de eer om die traditie vóórt te zetten. Wim van den Dool

Soester Courant | 1999 | | pagina 9