2 Uitverkoop zomercollectie 20-50 KORTING 30-50 KORTING Gedenkstenen bij twee monumenten Politiehonden en -paarden op de Eng Rommelmarkt Soest ging overdekt Tientallen fietsers lopen nat pak op Regiobrandweer kostbare zaak UUR The Outpost Hil-ton herenmode ACTUEEL Voor gevallenen in Nederlands Oost Indië Balans krijgt nog eens geld van Juliana Fonds d* r-Vaèfc'. Gevraagd VAKANTI E- BEZORGERS Soester Courant BRASSERIE MENU Brasserie HOLLANDSE NIEUWE we?r- RUUD SMIT Bijeenkomst Paso Werkzaamheden aan Soesterbergsestraat LEDUB GANT RIVERWOODS o co cc z> shorts, polo's, shirts k.m. overige kleding CD co H CO m r~ o Afsluiting schoolproject 'Nee bedankt' Geslaagd ondanks stromende regen Fietsvierdaagse duurt tot en met morgenavond Politiek schrikt van knelpunten in organisatie Service bij „Schoemaker PAGINA 4 de 2e en 4e vrijdag van d, 's avonds de gelegenheio lerveqaardagsdisco te boe 119.00 tot 21.00 uur. fldag: i om een verjaardagspartij, i van 13.30 tot 16.00 uur ■an een verjaardagspartijtje i kinderen f 125,-, elk kind iO, inclusief een cadeautje ge, limonade en een zakje i dinsdag: id en middag Natuureduca- basisscholen en 's middags heid voor een WOENSDAG 9 JUNI 1999 SOESTER COURANT PAGINA 5 :rochtend en 's middags in- inderen uit de buurt in de 4 t/m 12 jaar. Kosten f3 ntraJe Voorlichting Soest s een besluit genomen over inrichtingsplan Rademaker- )9 t/m 6 mei 1999. In deze i 59 items. Verder maakten aakreactie nader toe te lich ten aan te passen. lofdgroepen. Ten eerste het •oor beschikbare ruimte, kri- itworpen capaciteit van 107 nen van verkeersremmende ;e wegen liggen feitelijk bui- in de Rademakerstraat. Het le, maar zeker voor de vast- ijkheden zijn deze wegen op ïakerstraat. nde in. Dit betekent dat het rde ontwerp-herinrichtings- 1 :en ieder ter inzage zal wor- te Soesterberg en in het ge- 3 Soest. Op deze lokaties zijn st (wederom) op ^et aange en voor vaststelling door de i 17 augustus 1999. om vergunning ingevolge de f ten behoeve van de vervaar- Soest. rden verbonden ter bescher- p betrekking hebbende stuk- 2.30 uur TELIJKE BEDENKINGEN ebestuur (Postbus 2000, 3760 ;n zijn persoonlijke gegevens 1 met de bedenkingen bij het ie BEDENKINGEN inbren- een gedachtewisseling, waar- Tager en de adviseurs, slechts •edenkingen heeft ingebracht, geweest (tijdig) bedenkingen verp. 5- 6093647 melding in het kader van de ide instelling zal aan de alge- 'an bestuur gesteld, voldoen. mi tot 9 juli 1999 worden in- tot 12.30 uur. uwvergunning weigeren bouwwerk waarop de aan- ng heeft niet voldoet aan van welstand. LVO via terinzagelegging ept t.b.v. een ballonop- ïderdag 1 juli 1999 aan Rob Wiegers Bailon- erlenen van: ing van geen bezwaar 'urgemeester); ig voor gebruik van het or burgemeester en s). in vraag weigeren: Jen aan de aanvrager >ncept-brief. Voor de gevallenen in voormalig Ne derlands Oost Indië wordt een ge denksteen geplaatst bij de monu menten aan de Inspecteur Schreuder- laan in Soest en de Kampweg in Soesterberg. Op zaterdag 14 augus tus zullen de eerste herdenkingsbij eenkomsten plaatsvinden. Het College heeft dit besloten naar aanleiding van suggesties en vragen van ex-militairen en -gedetineerden, meldt burgemeester Hans de Widt die zelf op Java is geboren. 'Steen van her innering en eer aan banden door de dood heen' luidt de door gemeentese cretaris Wim de Kam bedachte tekst die Na eerder een bijdrage van vijfduizend gulden te hebben ontvangen, krijgt de Stichting Balans nog eens 2.500 gul den van het Juliana Fonds. Het geld moet worden besteed aan kinderactivi teiten in de vakanties in 1999 en zal worden overgemaakt, zodra de wel- zijnsstichting een overzicht van de wer kelijke kosten heeft laten zien. Ik ben Doris Mönnich uit Soest. Ik ben 14 jaar en mijn grote liefde is Western rij den. Het gaat ook hartstikke lekker, want ik ben nationaal reserve kampioen gewor den. Tof dat m'n moeder al tijd foto's maakt op wedstrij den. Omdat ze laatst wel drie rolletjes had volgescho ten, heeft m'n ma ze bij een opstuurtoestand gebracht. Dat is goedkoper, zei ze. Ik balen, want dan moet je er dagen op wachten. En toen ze er dan eindelijk waren: jasses, wat een ran zig zooitje. Ik kon wel janken. Voor mijn trainster wilden we toch snel een paar bijbestellen. Dus naar Van Oosten (1 uurtje maar). En wat denk je? Die afdrukken waren te gek gaaf! Toen hebben we daar alles opnieuw laten afdrukken. Die moeder van mij, met haar lekker goedkoop! 'Willem Van Oosten fotoservice Soesterbergsestraat 57, Soest-Zuid. (035) 6013109 op de twee rode, granieten stenen komt te staan. Verder wordt 'Nederlands-Indië 1942- 1962' op de stenen gegraveerd. Hier mee richt de herdenking zich niet al leen op de oorlogsperiode, maar ook op de politionele acties die volgden na de Japanse bezetting. Namen van ge vallenen komen niet op de steen te staan, omdat moeilijk is na te gaan wel ke (oud-) Soesters in Nederlands Indië het leven lieten. Vlaggen doet de gemeente al langer op 15 augustus, de dag waarop de geval lenen in voormalig Nederlands Oost Indië worden herdacht. In Den Haag vindt dan jaarlijks een plechtigheid plaats. Om te voorkomen dat Soester Bij de monumenten waar elk jaar op 4 mei de dodenherdenking plaatsvindt, worden vanaf dit jaar in augustus de ge vallenen in Nederlands Oost Indië her dacht. De gemeente gaat bij beide monu menten een steen plaatsen. in Soest voor de voor de maanden j juli en augustus, j EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 601 41 52 ƒ34,50 SALADE VAN NIEUWE HARING LAMSSCHENKEL op Bourgondische wijze DESSERT TROPICAL met bananen- en ananasijs Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 60 10 betrokkenen moeten kiezen tussen de plechtigheden in Soest en Den Haag, worden de nieuwe stenen een dag eer der onthuld. Dit wordt gedaan door De Widt en mevrouw Spoor, de twee de vrouw van wijlen Generaal Spoor. De herdenkingsbijeenkomsten vinden plaats bij de monumenten, waar elk jaar op 4 mei de gevallenen van de Twee de Wereldoorlog worden herdacht. In Soest is de plechtigheid om 11.00 uur, in Soesterberg om 13.00 uur. Niet bekend is hoeveel huidige inwo ners van Soest destijds in Nederlands Indië woonden en/of nabestaanden van slachtoffers zijn. Indien zij bij de herdenkingen betrokken willen wor den, kunnen deze mensen zich wen den tot gemeentevoorlichter Ben van Os, tel. 6093460. Op zee gekaakt en licht gezouten Bij ons vakkundig schoongemaakt en altijd vers van het mes Uiteraard 16 kwaliteit visspecialiteiten van weedestraat 149 soest 035-6015288 Op maandag 14 juni komt mevr. Tinie de Ruiter waarnemingen doen bij Paso aan de hand van foto's van overlede nen. De meditatie begint om 20.00 uur, aan de Nachtegaalweg 8a, in clubge bouw "De Vriendschap". Entree: leden 2,50; niet-leden f 7,50. Nog tot en met vandaag (9 juni) voert de provincie Utrecht werkzaamheden uit aan de Soesterbergsestraat, tussen Soest en Soestduinen. Het verkeer wordt zo nodig met verkeerslichten langs het werk geleid. ui Q 0 CO 2 LU 1 O h- O UI Q CC O "O O O Tl Kinderen van de hoogste groepen van zeven Soester basis scholen genoten vorige week woensdag op de Engh van een fraaie demonstratie van politiehonden en -paarden. De dieren lieten zien wat ze - ook onder heel buitengewone omstandig heden - waard zijn. De paarden lieten zich door vuurwerk rookwolken, vliegende dekzeilen, sirenes en zelfs pistoolscho- Jr Zi' Ondanks de stromende regen is de grote rommelmarkt van de Stichting Rommelmarkten Soest (SRS) vo rige week in deze krant per ongeluk verward met de stichting Balans af gelopen zaterdag een succes gewor den. De opbrengst was zelfs iets gro ter dan vorig jaar. De jaarlijkse rommelmarkt is wel de voortzetting van de legendarische jaar lijkse rommelmarkten bij de Vangrail (van voorheen de Stichting Jeugdzorg/ SWS), maar is sinds het ontstaan van de stichting Balans volledig zelfstandig. De rommelmarkt - waarbij in de voor bereiding en de uitvoering zo'n 120 vrijwilligers werkzaam zijn! - wordt te genwoordig gehouden rondom het wijkcentrum Soesterveen, waarin ook de Praatpaal is gehuisvest. Afgelopen zaterdag dwong de met bakken neerkomende regen de stand houders tot een "vlucht" naar binnen. Alle zalen van het wijkcentrum werden daarvoor gebruikt; ze stonden dan ook propvol. Alleen de stands met artike len die wel tegen een beetje regen kon den bleven buiten staan. Textiel, boe ken en platen gingen uiteraard naar binnen. Goede bestemming Uiteindelijk was de opbrengst nog zo'n 300 gulden hoger dan vorig jaar: in to taal 6550 gulden. Dat geld krijgt vol gens de SRS-traditie een goede be stemming. De nieuwe speelgoeduit leen in het Smitsveen is een van de in stellingen die profiteren. Ook de stich ting het Rollend Paard (voorheen Sti mulans) die zich inzet voor het paard rijden door verstandelijk gehandicapte kinderen, krijgt een deel. Ook de hand- werkvereniging Naald en Draad, die zoveel betekent voor ouderen en een zame mensen, kan een substantieel be drag tegemoet zien, en tenslotte is er - maar dat bedrag stond nog vast van vorig jaar - de bijdrage van 890 gulden die de SRS betaalt aan de bus waarmee vluchtelingen in Soest kunnen deelne men aan een landelijke ontmoetings dag voor asielzoekers. Over de exacte verdeling van het geld moet het stich tingsbestuur nog een beslissing nemen, aldus bestuurslid Jan van der Heide. De deelnemers aan de fietsvierdaagse zijn maandagavond overvallen door een onweersbui. Om kwart over zes vertrok ken de eerste mensen nog onder een flauwe avondzon, maar een uurtje later liepen de fietsers een nat pak op, toen de regen uit de zware wolkendekken gutste. Vier avonden achter elkaar leggen de deelnemers 25 kilometer af. Morgen is de laatste van vier tochten die zijn georganiseerd door Tempo Toer en Hoog vliet. De tientallen fietsers worden dan onthaald op de par keerplaats voor Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat. Het is de achttiende keer dat het fietsevenementplaatsvindt. ten (foto) niet van de wijs brengen. De "presentatie" vormde de afsluiting van het preventieproject "Nee bedankt", waarmee met name de Soester wijkagenten in het afgelopen jaar nogal druk zijn geweest. Volgend jaar gaat het project, wegens bewe zen succes, opnieuw draaien. Dan doen er zelfs twintig basis scholen mee. Het versterken van de brandweer - en dan met name de regionale brand weervan de negen Eemland-gemeen- ten gaat een boel kosten. Voor een adequate brandbestrijding in de regio zijn niet alleen meer mensen, maar ook veel meer geld nodig. Voorlopig is er echter maar 50 van de toegezeg de 110 miljoen beschikbaar. Dat be tekent dat de kostbare plannen voor een deel op de lange baan geschoven worden. Dat bleek maandagavond tijdens de discussie in de raadscommissie Alge mene Bestuurszaken onder leiding van burgemeester De Widt, waar regio brandweercommandant J. Westers uit leg kwam geven over het onderzoeks rapport van het adviesbureau Moret Ernst Young, dat de organisatie heeft doorgelicht. Sinds opheffing van de BB heeft de regiobrandweer een be langrijke taak bij de bestrijding van rampen en calamiteiten. Het taken pakket is in de loop der jaren verzwaard en de samenwerking met de gemeente lijke korpsen is kwetsbaarder gewor den. Een en ander heeft geleid tot het ont staan van een aantal knelpunten, zoals een onvoldoende dekking van de ba siszorg, het achterblijven van preventie maatregelen, onvoldoende kwaliteit en kennis bij de leidinggevenden en een gebrekkige organisatie van de rampbe strijding. "De zaak staat wel goed op de rails, maar er moet ook nog veel gere geld worden," aldus Westers. Verder ontbreekt het aan een goed en realis tisch oefenbeleid, is er onvoldoende wisselwerking met de gemeentelijke brandweerorganisaties en is de bedrijfs voering niet efficiënt. De gemeente grenzen vormen soms nog beletsel voor een adequate hulpverlening. Om daar verbetering in te brengen is er volgens het onderzoek veel meer mens kracht en geld nodig. Bij de gemeenten zouden er al 8,2 personen bij moeten komen, op het regiobureau zelf nog eens 8. De door het rijk toegezegde bij drage van 110 miljoen voor de harmo nisatie van de regiobrandweren is ook niet beschikbaar, omdat het kabinet dat in het regeerakkoord heeft vergeten te regelen. Er is wel 50 miljoen gereser veerd, maar dat is grotendeels een si gaar uit eigen doos, omdat daarin al eerder toegezegde bedragen zijn opge nomen. Ander uitruksysteem Wat het allemaal betekent voor de brand- en rampenbestrijding in Soest is overigens niet erg duidelijk, want het beeld verschilt nogal per gemeente. De plaatsvervangend brandweercomman dant van Soest, R. Moraal, maakte wel duidelijk dat het plaatselijk meevalt, omdat Soest een ander uitruksysteem heeft dan andere gemeenten. Wel vor men de 30-kilometerzones en de talrij ke verkeersbarrières hier en daar toene mende problemen en de brandweer wil dan ook nadrukkelijk betrokken wor den bij de ruimtelijke opzet van nieuwe wijken. De commissie maakte zich niet al te ongerust, zo bleek in de discussie (die alleen informatief bedoeld was). De brandweer wil nu eenmaal altijd méér ontvangen dan de politiek wenst te geven, was tussen de regels door te horen. En vooral het idee dat de nieu we kazerne nu al weer te groot zou zijn, omdat er één brandweerwagen naar Baarn wordt overgeheveld, stuitte op verbazing bij de politici. Relativeren Toch bleken de meeste fractiewoord voerders ook wel een beetje geschrok ken van de gesignaleerde knelpunten. "Het is niet mals," stelde Karei van Geet (WD) vast. Uitbreiding vond hij prima, mits niet "op de hals van de ge meente". Hij vond dat de gemeenten nog maar eens gezamenlijk moesten aandringen op het toegezegde bedrag van 110 miljoen uit Den Haag. De an dere commissieleden gaven zich voor namelijk over aan de kunst van het re lativeren, wat men in de Soester poli tiek toch niet vaak ziet plaatsvinden. "De brandweer krijgt al heel veel aan dacht," aldus Wiebe Meilof (GPV). Henk Koning (CDA) maakte zich o.a. zorgen over de plannen voor een extra hulppost in Soest, net nu er een splin ternieuwe kazerne is gebouwd. Wil Stekelenburg (PvdA) informeerde naar de bijzondere positie van de vlieg basis Soesterberg, maar die blijkt in het onderzoeksrapport niet meegenomen te zijn. Volgens de brandweervertegen woordigers zijn er op de vliegbasis, als er niet gevlogen wordt, te weinig men sen om samen met de andere regio korpsen (en Soest en Soesterberg) te oefenen. Stekelenburg vond dat te gek voor woorden en drong er bij burge meester De Widt op aan dat hij daar over bij Defensie met de vuist op tafel zou slaan. Dat had De Widt toevallig al gedaan, zei hij. "We zitten er boven op." "Hebt u dan stopzetting van het vliegen geëist?" wilde Stekelenburg weten, "en bent u ongelooflijk hard van leer getrokken?" "Nou en of," repli ceerde De Widt. "Ik ben zowat door de geluidsbarrière gebroken..." Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid i en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs 1 verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035-601 03 44

Soester Courant | 1999 | | pagina 5