Vóór 1 augustus koninklijke onderscheiding aanvragen BLIJFT U TOEKIJKEN? Illegaal bouwen en gebruik: gemeente ziet bijna niets door de vingers Brandweer hoopt vurig op nieuwe vrijwilligers Voor uitreiking Koninginnedag 2000 Ook dringend beroep op werkgevers OP 'T HOOGT PAGINA 5 yyÓËNSDAG 16 JUNI 1999 t Of steekt u liever de handen uit de mouwen. u op als vrijwilliger bij de SOEST OF SOESTERBERG Nieuwe brochure over 'Zwemmen in open water' Blijven toekijken of handen uit de mouwen steken? Volgens traditie worden -naast andere dagen in verband met een bijzondere gelegenheid- op Koninginnedag, 30 april, koninklijke onderscheidingen uit gereikt aan personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de gemeen schap. De uitreiking, meestal door de burgemeester, is altijd een feestelijke gebeurtenis. Voor degenen die er achter de schermen bij betrokken zijn, is de uitreiking van de ondeischeiding de afsluiting van een lange periode van voor bereiding. Er komt namelijk nogal wat voor kijken voordat het besluit geno men kan worden of degenen die is voorgedragen ook werkelijk in aanmerking komt voor een koninklijke onderscheiding. Daarom sluit op 1 augustus de termijn voor het aanvragen van een 'lintje' voor Koninginnedag 2000. Het is aan te raden eerst contact op te nemen met Sonja Wolzak van de afdeling Kabinetszaken van de ge meente en secretaresse van burge meester J. de Widt. In een eerste ge sprek wordt vaak al duidelijk of een aanvraag, in eerste instantie gericht aan de burgemeester, kans van slagen heeft. Zij kan de verzoeker ook voorzien van een aanvraagformulier. Sinds 1996 is bij toekenning van een koninklijke onderscheiding de nadruk speciaal gelegd op bijzondere per soonlijke verdiensten en prestaties. Verenigingen, instellingen en maat schappelijke organisaties kunnen een onderscheiding aanvragen voor men sen van wie zij weten dat zij zich ge ruime tijd op een bijzondere wijze hebben ingezet voor de samenleving. Er zijn twee soorten onderscheidin gen: de Orde van de Nederlandse Leeuw en de Orde van Oranje Nas sau. Om in aanmerking te komen voor een onderscheiding in de Orde van de Nederlandse Leeuw moet er sprake zijn van persoonsgebonden, uitzon derlijke prestaties en/of inspanningen van zeer uitzonderlijke aard die van invloed kunnen zijn op en van ver strekkende betekenis zijn voor de sa menleving. Voor de onderscheiding in de Orde van Oranje Nassau geldt, dat men zich gedurende geruime tijd moet hebben ingezet ten bate van de sa menleving of dat men bijzondere ver diensten voor de samenleving moet hebben gehad. De motivering is het belangrijkste onderdeel van het voorstel. Hierin moet tot uitdrukking komen wat de bijzondere verdiensten zijn van de decorandus en waarom deze zo bij zonder zijn. Verder komen vragen aan de orde als: is er sprake van in dividuele of collectieve verdiensten; welke verantwoordelijkheid heeft de decorandus gedragen; wat is het be lang van de verdiensten van betrok kene voor de samenleving; hoe ver strekken de bijzondere verdiensten van betrokkenen zich uit; wat is het bijzondere of buitengewone karakter van de verdiensten; wat is de omvang van de organisatie waarvoor betrok kene actief is/was; worden/werden de activiteiten van decorandus finan cieel gehonoreerd. In tegenstelling tot de grondslag voor toekenning vóór 1996 kan niemand meer 'automatisch' op een koninklij ke onderscheiding rekenen, bijvoor beeld omdat hij veertig jaar bij een bedrijf in dienst is. Men moet zich naast zijn betaalde functie vooral op maatschappelijk-, cultureel- of sport gebied hebben ingezet om voor een lintje in aanmerking te komen. Een onderscheiding moet altijd schriftelijk worden aangevraagd. De aanvrager moet het formulier hiertoe inleveren bij de burgemeester van de woon plaats van degene voor wie de onder scheiding is bedoeld. Voor eventuele nadere informatie hierover kan men altijd terecht bij Sonja Wolzak van de afdeling Kabi netszaken van de gemeente. In verband met de behandelingster- mijn verdient het altijd aanbeveling een onderscheiding ruim van tevoren (minstens vijf maanden) aan te vra gen. Dit is de beste garantie dat de aanvraag binnen een zodanige termijn kan worden afgehandeld dat bij toe kenning de onderscheiding op de ge wenste dag kan worden uitgereikt. Procedure Wanneer een aanvraag voor een ko ninklijke onderscheiding binnenkomt, verifieert de burgemeester het deco- ratievoorstel. Hij stelt vervolgens een nader onderzoek in. Dit houdt in het natrekken van allerlei gegevens over degene die is voorgedragen voor de onderscheiding. De burgemeester stuurt het voorstel voorzien van een advies naar de commissaris van de koningin en voegt daarbij een sugges tie over de soort onderscheiding en de hoogte ervan. Op zijn beurt bekijkt de commissaris van de koningin het voorstel en be oordeelt de hoogte van de onder scheiding. Hij stuurt het voorstel met zijn advies naar het Kapittel voor de Civiele Orde. Dit landelijke orgaan bekijkt alle de- coratievoorstellen en voorziet deze van een advies. Het Kapittel bekijkt hoe de voorstellen verdeeld moeten worden over de ministeries, want de minister is uiteindelijk degene die be slist over het voorstel en een voor dracht doet aan de koningin. Een koninklijke onderscheiding wordt niet altijd uitgereikt op het gemeente huis. Zo'n gebeurtenis kan bijvoor beeld ook bij een vereniging of op het werk van de decorandus plaatsvin den. Wie over dit onderwerp meer speci fieke informatie wenst, kan contact opnemen met de afdeling Kabinets zaken van de gemeente, te bereiken via telefoonnummer (035) 60 93 443. Sinds 1990 is het illegaal bouwen en illegaal gebruik (bijvoorbeeld van een schuur als woning of voor bedrijfsdoeleinden) een hot item in de gemeente Soest. Op de afdeling Planologie en Bouwen houdt vooral Marian van Lun- teren als juridisch medewerker zich hiermee bezig. Het is logisch dat aan dit onderwerp veel aandacht wordt besteed, vindt zij. "De gemeente maakt tal van bestem mingsplannen die bepalen hoe er ge bouwd mag worden in de gemeente en hoe bepaalde gebouwen gebruikt mogen worden. Een bestemmings plan maken is een dure aangelegen heid. Ook daarom vindt het gemeen tebestuur dat aan het handhaven van die dure plannen veel aandacht moet worden besteed. Dit bereikt men on der meer door het verlenen of weige ren van bouwvergunningen en het al dan niet instemmen met meldingen. Er zijn echter ook burgers die, be wust of onbewust, vergeten een bouwvergunning aan te vragen of een melding te doen. Dan ontstaan bouwwerken of die al of niet gewenst zijn binnen de gemeente. Hetzelfde geldt voor het gebruik. De gemeente komt illegaal bouwen of illegaal gebruik op verschillende manieren op het spoor. In de mees te gevallen door de controles die me dewerkers van de buitendienst uitvoe ren. Zij komen regelmatig illegaal bouwen of gebruik tegen en dat wordt dan gemeld. "We krijgen ook wel eens meldingen van buren of wijkgenoten. Ook 'in eigen huis' komt zoiets voor, bijvoorbeeld wan neer raadsleden vragen stellen of voor bepaalde zaken wel een vergunning is verleend." In zulke gevallen vraagt mevrouw Van Lunteren een rappor tage aan de buitendienstmedewer kers. Aan de hand daarvan wordt bekeken of voor het illegaal gebruik of bouwen (om de aandacht daartoe te beperken) toch nog achteraf een vergunning verleend kan worden. "Als dat zo is, sturen we de overtre ders een briefje met het verzoek bin nen een bepaalde termijn alsnog een bouwvergunning aan te vragen." Het college beslist daarover. Het gemeentebestuur ziet bijna niets door de vingers, zegt mevrouw Van Lunteren. "Natuurlijk bekijken we waar we de meeste nadruk op moe ten leggen. Dat heeft ook te maken met de personele capaciteit. Als je ieder schuttinkje en schuurtje aan zou moeten pakken, zou je daar ont zettend veel tijd in moeten steken, maar het is toch wel zo dat iedere il legale situatie door het college van burgemeester en wethouders wordt beoordeeld." Het aanpakken van illegaal bouwen en illegaal gebruik kost daarom zo veel tijd, omdat de gemeente verplicht is de betrokkenen in de gelegenheid te stellen de eigen visie (telefonisch of mondeling, maar liefst schriftelijk) te geven. Als die bekend is, gaat die vi sie voorzien van een advies van de afdeling naar het college. "Dan gaat eigenlijk molen draaien, want dat neemt het college een besluit. Dat komt neer op al dan niet aanschrij ven van de betrokkenen om binnen een redelijke termijn de illegale be bouwing of het illegaal gebruik onge daan te maken. Is dit laatste het ge val, dan wordt tegelijk bestuursdwang aangezegd of een dwangsom opge legd bij niet nakoming. Betrokkenen kunnen dan een voor lopige voorziening aanvragen bij de rechtbank in Utrecht en een be zwaarschrift indienen bij burgemees ter en wethouders. Tegen een nega tief besluit staat de weg open voor het instellen van beroep bij de rechtbank. De meeste betrokkenen maken hier gebruik van. "Onze ervaring is dat men bij aanpak van zaken met be trekking tot illegaal bouwen of ge bruik uitgebreid gebruik maakt van rechtsbescherming." Niet wachten Daadwerkelijk optreden hoeft even wel niet lang te duren, zegt mevrouw Van Lunteren. Een bezwaarschrift moet binnen zes weken na het besluit worden ingediend. De gemeente moet binnen zes tot tien weken weer I een besluit op dat bezwaarschrift ne men. Iets anders is het instellen van beroep bij de rechtbank. Gezien de tijdsdruk die er ook bij de rechtbank is, kan de behandeling hiervan één tot twee jaar duren. De gemeente is echter nimmer bereid zo lang te wachten met optreden tegen illegaal bouwen of gebruik, zegt mevrouw Van Lunteren met nadruk. "Wat we ook wel meemaken is dat de president van de rechtbank toch al heel snel een uitspraak in hoofd zaak wil doen als de zaken niet zo onduidelijk liggen. Voor de gemeen te is de uitspraak in de voorlopige voorziening meestal maatgevend of er al dan niet direct wórdt opgetreden." Mensen zijn niet altijd te kwader trouw als men iets bouwt of anders gebruikt dan zou mogen, stelt me vrouw Van Lunteren. "Zo ga je ook in eerste instantie niet met mensen in gesprek. Daarnaast kan ik me voor stellen dat iemand zegt: ik heb zoveel geld geïnvesteerd in bijvoorbeeld een schuur die als knutselruimte wordt gebruikt, we houden de jongens van de straat, dus hij heeft ook nog een sociale functie. Dat komt allemaal aan de orde bij de belangenafweging (bijvoorbeeld kosten die gemaakt zijn, en het belang van de gemeente bij afbraak van de schuur). Er komt echter ook ander aspect bij kijken: er zijn burgers die netjes de weg volgen en een bouwvergunning aanvragen die ze al dan niet verleend krijgen. Als de vergunning geweigerd wordt, moeten zij dan in mindere positie verkeren dan mensen die ille gaal iets bouwen of gebruiken en dat gebouw kunnen laten staan of het gebruik kunnen voortzetten? Dat is ook een aspect dat de gemeente be trekt in belangenafweging: hoe staat het ten opzichte van mensen die wel de normale weg bewandelen. Daar naast moetje meewegen: dit bouw werk kan voor deze persoon wel heel interessant zijn, maar als we dit toe staan, moeten we dit ook bij de buur man toestaan en hoe past dit dan al lemaal in het stedenbouwkundige plaatje? Het is dus een heel ruim toet singskader waarbinnen je elke situa tie bekijkt." Per jaar gaan er volgens mevrouw Van Lunteren gemiddeld 20 daad werkelijke aanschrijvingen de deur uit. Daar zit vaak de hele bezwaar- en beroepsprocedure aan vast. Meldin gen krijgt de gemeente zo'n 60 per jaar binnen. Achteraf moet bekeken worden of daarvoor een vergunning nodig is. Om moeilijkheden achteraf te voor komen, is het beste advies dat me vrouw Van Lunteren kan geven: wie van plan is om iets te gaan bouwen, ook al is het een schutting of een klein bouwwerk, kom vooraf altijd eerst even informeren bij de afdeling bouwzaken op het gemeentehuis. Dan krijgt men goed advies en voor komt men later eventueel problemen. Zwemmen in open water is in de provincie Utrecht op veel plaatsen goed mogelijk, maar niet overal. Op sommige plaatsen is het water niet schoon genoeg en kan het ongezond zijn om er te zwemmen. Op andere plaatsen is het zwemmen levensge vaarlijk, bijvoorbeeld omdat een druk bevaren vaargeul vlak langs de stran den loopt. In de provinciale brochure 'Zwem men in open water 1999' staat ver meld waar men veilig kan zwemmen. De provincie controleert op deze zwemplaatsen de kwaliteit van het water en de veiligheid. De brochure geeft onder meer de helderheid en de diepte van het wa ter aan. Verder wordt informatie ge geven over de aanwezigheid van een zandstrand, EHBO, douches, toilet ten en parkeerplaatsen. De brochure is gratis af te halen in het gemeentelijk informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis. Milieu De brandweer Soest, zowel (en in hoofdzaak) het korps Soesterberg als Soest, IS dringend aan aanvulling van het aantal vrijwilligers toe. Daarom woidt deze week onder het motto 'Blijft u toekijken of steekt u liever de han den uit de mouwen' een wervingsactie gevoerd onder inwoners van 18 tot 35 jaar. Een belangrijk onderdeel daarvan is de door burgemeester J. de Widt ondertekende brief aan het Soester bedrijfsleven en de middenstand, waar in een dringend beroep op hun medewerking woidt gedaan. Plaatsvervangend commandant René Moraal en de nieuwe postcom- mandant in Soesterberg, Jan Udo, zijn ervan overtuigd dat er onder de bevolking nog steeds voldoende ani mo is om bij de brandweer te gaan. "Maar het komt steeds vaker voor dat de mensen overdag niet meer van het werk weg mogen. Anderen mogen wel uitrukken, maar moeten de tijd dat ze weg zijn inhalen en we hebben zelfs een brief van een bedrijf dat de kosten van het afwezig van een werk nemer in verband met een uitruk bij de brandweer in rekening wil bren gen." Problemen overdag Het korps Soesterberg kan nu een beroep doen op 28 mannen en een vrouw. Dit betekent dat er een tekort is. Het korps behoort uit minstens 33 vrijwilligers te bestaan; de maximum sterkte bedraagt 35 leden. "Aanvul ling is dus hard nodig," zegt Moraal. Udo valt hem bij: "In de avond- en nachtelijke uren en in de weekends valt het mee, maar de situatie overdag begint zorgelijk te worden. Die is nog voldoende, maar we zitten aan de onderrand." Ook het korps Soest merkt dat het steeds moeilijker wordt om vooral overdag voldoende men sen bij elkaar te krijgen. Dat is bijvoorbeeld het gevolg van een functiewijziging van de vrijwilliger in het bedrijf waar hij werkt, waardoor hij moeilijk of niet meer gemist kan worden; verhuizing en functioneel leeftijdsontslag. Om die laatste reden moet de brandweer volgend jaar van een aantal vrijwilligers afscheid ne men. „De wervingsactie is dus ook toekomstgericht. We hebben niet al leen nu al mensen nodig, we moeten ook echt iets doen om straks van vol doende mensen verzekerd te zijn," zegt Udo. Burgerzin De actie bestaat uit het huis-aan-huis bezorgen van een brief. In de brief met een persoonlijke oproep aan de daarvoor in aanmerking komende in woners wordt men erop gewezen dat het beschikken over een brandweer korps niet alleen een verantwoorde lijkheid is van de gemeente, maar ook van de inwoners. Moraal: "We willen met name de mensen in Soesterberg aanspreken op hun burgerzin. Ieder een kan wel willen dat de brandweer er snel bij is, maar wij vragen dan: ben je zelf geen potentiële brandweer man of -vrouw?" In de brief aan de bedrijven wordt gevraagd om mensen binnen de orga nisatie die bereid zijn bij de vrijwilli ge brandweer te gaan, ook onder werktijd in de gelegenheid te stellen om uit te rukken. "Als een bedrijf daarmee akkoord gaat, hoeft de brandweerman of -vrouw niet in de gemeente Soest te wonen. Van dege ne die uit een andere gemeente komt, wordt dan wel verwacht dat hij de wekelijkse oefenavonden mee maakt en cursussen volgt. Het dorp heeft voordeel bij een korps van voldoende sterkte, maar ook de bedrijven hebben er baat bij als ze een brandweerman in dienst hebben. Moraal: "Ze kunnen iemand toevoe gen aan de bedrijfshulpverleningsor- ganisatie binnen het bedrijf; iemand die in het bedrijf met een kritisch oog naar onderdelen van brandveiligheid kijkt, en het bedrijf dat een vrijwilli ger toestaat onder werktijd uit te ruk ken, doet iets voor de gemeen schap." Pamflet Zowel bij de brief aan de inwoners als aan de ondernemers in Soester berg is een pamflet gevoegd. Ook de bedrijven in Soest krijgen een brief met dit pamflet. Het is de bedoeling dat het pamflet in winkels wordt op gehangen, op het mededelingenbord in bedrijven en op andere plaatsen waar veel mensen er kennis van kun nen nemen, zoals in hef Dorpshuis. Naast de persoonlijke brief aan de inwoners en de brief aan het bedrijfs leven, heeft de brandweer persbe richten naar de in Soest en Soester berg verschijnende kranten gestuurd. Ten slotte is ook Radio Soest ge vraagd de wervingsactie te ondersteu nen. Degenen die ervoor voelen zich vrijwilliger te worden bij het korps Soesterberg of het korps Soest van de brandweer, kunnen zich telefo nisch aanmelden op nummer (035) 60 93 390 Hier kan men eventueel ook na dere informatie krijgen. Ook schriftelijke opgave en/of infor matie is mogelijk: Brandweer Soest/Soesterberg, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. Een postzegel is niet nodig. De brandweer zoekt vrijwilligers/ sters tussen 18 en 35 jaar. Zij moeten over een goede gezond heid en conditie beschikken. De voorkeur gaat uit naar inwoners van de gemeente zelf. Echter, ook zij die in een andere gemeente wonen maar overdag beschikbaar zijn voor uitruk, kunnen zich aan melden. Van hen wordt wel ver wacht dat zij de wekelijkse oefen avonden en cursussen volgen. Nieuwelingen moeten een medi sche keuring ondergaan en een speciale brandweertest afleggen, waarin ze worden beoordeeld op lichamelijke vaardigheid, engte vrees en hoogtevrees. Het lidmaatschap van het vrijwilli ge brandweerkorps is volgens Mo raal en Udo een interessante vrije tijdsbesteding die extra voldoening geeft als men in teamwork iemand in een noodsituatie te hulp kan komen. De vrijwilliger staan mo derne voertuigen en modern ma teriaal ter beschikking. Naast de zakelijke kant van het vrijwilligers werk is er ook gelegenheid tot deelname aan een gevarieerd aan bod aan ontspanningsactiviteiten binnen de brandweervereniging. Ten slotte ontvangt de vrijwilliger een jaarlijkse onkostenvergoeding.

Soester Courant | 1999 | | pagina 31