itie Iruin fcholten Hulleman optiek OTTlAlK [Raadsleden op bezoek bij Waterschap 9Anne-Maria Koekkoek' is open! Jarig Groei en Bloei schenkt boom De opruimtng is begonnen 10 - 50% KORTING ACTUEEL t Waterschap financieel gezond TITAN NEXT GENERATION Waterschap en Waterleiding gaan samenwerken Uit onze Nieuwe KNO-arts in Molendael Samenwerking huisartsen en Ziekenhuis Eemland ml i a I i s t ISoester delegatie op schoolreisje naar nieuw kantoor Tarieven lager dan gemiddeld Jaarverslag 1998 Waterschap Speelgoeduitleen in Smitsveen van start ir Alarmlijn Waterschap De nieuwe generatie ultralichte monturen van Silhouette. Veel animo voor fietstocht en receptie Cïi-ttsLiïtyet!) Opvang ernstig zieke patiënten gegarandeerd mam PAGINA 8 i/OENSDAG 16 JUNI 1999 SOESTER COURANT i (1922) met royale ach- uimte en royale tuin met ag. Indeling: zij-ingang, met houtkachel en keu- le overloop met c.v. com- amer met ligbad, douche, oorentree, ontvangstruim- meter) met vlizotrap naar ite met 2 kopgevelramen elijkheid voor praktijk aan are. 25.000,- k.k. Westzijde 3 (978) met totaal ca. 1.900 mJ igging. Indeling: Zij-ingang, rming, leistenen vloer. Open iparatuur. Achterkamer met i en toegang tot kelder met Verdieping: Overloop. Voor- ner. Badkamer met douche, ng. Grote L-vormige voorka- ia volledig dubbel beglaasd. are. .250.000,- k.k. MAKELAARS en Veenendaal an, oersterke velgen van afstalslot. En meer... Een derdelen. Sterker nog, ais verkrijgbaar met 7 of 24 kameleon lak die van kleur met veel speeches, Giant n 035 -60128 57. PAGINA 9 I Een delegatie van twaalf gemeente- I raadsleden onder leiding van burge- I meester Hans de Widt heeft vorige I week woensdag een soort schoolreis- I je gemaakt naar het nieuwe Water- I schapskantoor in Leusden. Het Wa- I terschap "Vallei en Eem" heeft daar I vorig jaar zijn intrek in genomen. I Meer nog dan voor de uitvoerige uit- I eenzetting van dijkgraaf Klaas van de I Langemheen, die de raadsleden voor- I lichtte over de functie, de samenstelling I en het belang van het waterschap en I over zaken als "integraal waterbeheer", I toonden de raadsleden belangstelling voor het nieuwe gebouw aan het Val- I leikanaal, dat met diverse snufjes is uit gerust (het gebouw wel te verstaan, niet het kanaal). Het meest opmerkelijke was wel dat er voor de toiletten gebruik wordt ge maakt van zelf opgevangen hemelwa ter, dat via een ingenieus systeem bij de wc's terechtkomt. Het enige nadeel is - misschien - dat het spoelwater al geel gekleurd is voordat iemand erin heeft geplast. De raadsleden kregen van technisch directeur mevrouw Trudy Lemstra uitleg over de nieuwbouw en maakten een rondgang door het ge bouw. De meeste raadsleden lieten de infor matie maar over zich heen komen. Wethouder Neks Blommers (Finan ciën) legde wel veel belangstelling aan Soester raadsleden tijdens de rondlei ding door het moderne kantoor van het waterschap. 1 Waterschap Vallei Eem heeft vorig jaar ruim 5,8 miljoen gulden overge houden op de begroting, die totaal 89 miljoen gulden telde. De belang rijkste meevallers waren rentelasten, hogere opbrengsten uit de belastin gen, lagere kosten voor het verwerken van zuiveringsslib en minder af schrijving door vertraagde uitvoering j van projecten. Het waterschapsbestuur heeft besloten 4,8 miljoen gulden te besteden aan het stimuleren van rioolaanleg in zogehe- I ten kwetsbare gebieden. Dat zijn gebie den nabij natuurgebieden, waar nog geen riolering ligt. Zo wil het water- ap een bijdrage leveren aan het her- j stel of behoud van de waterkwaliteit in I die gebieden. Nu komt het afvalwater van de verspreid liggende woningen of in het oppervlaktewater of in de bo- 1 dem terecht zonder dat het gezuiverd I wordt. Het waterschap vindt dat on- I wenselijk en wil aan deze situatie een I einde maken. I Het resterende miljoen wordt toege- I voegd aan de reserves, die nu op ruim 19 miljoen komen. Door de gunstige financiële positie hoeven de tarieven de komende jaren slechts licht te stijgen. Dat is onder andere te danken aan de zogeheten Cross Border Lease-over eenkomst, die het waterschap met Amerikaanse investeerders heeft afge sloten. Het rendement van die over eenkomst, waarbij het waterschap ze ven rioolwaterzuiveringen heeft over gedragen en heeft teruggeleased heeft netto 21 miljoen gulden opgeleverd. Jaarlijks komt daar gemiddeld 1 mil joen gulden beschikbaar, waardoor het tarief zuiveringsheffing minder hoeft te stijgen. Vergelijkend onderzoek De belastingtarieven van Waterschap Vallei Eem zijn gemiddeld aanzien lijk lager dan in de rest van Nederland. Dat blijkt uit een vergelijkend onder zoek waaraan 49 waterschappen mee deden. Slechts bij drie waterschappen zijn de lasten voor burgers lager dan bij Waterschap Vallei Eem. Het zijn de Brabantse waterschappen De Dommel en de Aa en het Gelderse waterschap Rijn en IJssel. de dag voor de manier waarop de tarie ven van het Waterschap (met een jaar begroting van ca. 90 miljoen) berekend worden. Het waterschap besteedde vo rig jaar 73,5 miljoen gulden aan het waterkwaliteitsbeheer, 15 miljoen aan het waterkwantiteitsbeheer en 2,3 mil joen aan de waterkeringen. De bereke ning van de tarieven is zeer complex, maar wel rechtvaardig, bleek uit het verhaal van de dijkgraaf. Na een gezellig hapje en een drankje en een maaltijd met belegde broodjes keerde het Soester avonds weer per bus terug. Drie bijzonder natte perioden drukten hun stempel op het jaar 1998. Welis waar was de situatie in het stroomge bied van het Valleikanaal en de Eem niet zo extreem als elders in dit land, maar ook Waterschap Vallei Eem kreeg te maken met uitzonderlijk grote hoeveelheid neerslag in korte tijd. Andere gebeurtenissen in 1998 waren het aantreden van het eerste gekozen Algemeen Bestuur op 1 januari 1999, en de ingebruikneming van de ver nieuwde rioolwaterzuivering in Soest en het nieuwe Waterschapshuis in Leusden. Verder heeft het waterschap een aantal belangrijke plannen voorbe reid zoals het waterbeheersplan en het plan om de bestrijding van de verdro ging een extra impuls te geven. Dit en nog veel meer is te lezen in het Jaarverslag 1998 van Waterschap Val lei Eem. Belangstellenden kunnen het jaarverslag gratis opvragen bij Wa terschap Vallei Eem, tel. 033- 4346000, postbus 330, 3830 AJ Leusden. Het jaarverslag is afgelopen week naar de relaties van het water schap verstuurd. I Kinderen van 5 tot 14 jaar uit het I Smitsveen kunnen sinds vorige week I terecht bij "Anne-Maria Koekkoek", ■de nieuwe speelgoeduitleen van de ■stichting Balans. Die is gevestigd in ■garagebox 212 onder de Smitsweg- E flat (hoge nummers). ■Anne-Maria Koekkoek werd vorige ■week woensdagmiddag feestelijk geo- Ipend door buurtwerker Pieter Henke |en vestigingsmanager Koos Koolstra van Achtgoed. Eigenlijk had ambte naar Joop van Tol de opening zullen verrichten, maar die kwam te laat voor |de plechtigheid. Koolstra hield daarom naar een toespraakje, waarin hij liet Neten dat Achtgoed heel veel belang hecht aan het buurtbeheer en heel in genomen is met het initiatief van de jspeelgoeduitleen. Daarna trokken Jenke en Koolstra samen het doek Neg voor een bord, beschilderd door Leo van den Berg. f'Anne-Maria Koekkoek" (genoemd naar een bekend kinderspel) staat on- jjer leiding van beroepskracht Marja de Bruijn van de stichting Balans. De kin- peren uit het Smitsveen kunnen er - üs ze een pasje met foto hebben (maar jJaar is simpel aan te komen) - elke woensdag en vrijdag van 14.00 tot [17.00 uur gratis speelgoed lenen om buiten te spelen. Ze moeten daarvoor 1*betalen" in de vorm van koekkoeks, pn die kunnen ze verdienen door iets goeds of iets positiefs voor de buurt te poen en voor de mensen die er wonen. de speelgoeduitleen is van alles te gebruiken, van tuinhoepels tot honk balknuppels, van stelten tot springtou- wen en van skelters tot rolschaatsen en nog veel meer, zoals o.a. ook stoepkrijt, priktollen en tennisballen. De speelgoeduitleen werd na de offi ciële opening direct bestormd door een groep kinderen, die hun ogen uitke ken. Eerst werd er nog even "Jan Hui gen in de ton" gedaan. Namens de Stichting Rommelmarkten Soest bood Ibrahim Gulec een cheque van 1000 gulden aan (uit de opbrengst van de Pieter Henke (l.en Koos Koolstra verrichtten samen de opening van de speelgoeduitleen. recente rommelmarkt bij de Praatpaal), die met dankbaarheid werd aanvaard. 8 bloemen planten decoraties Middelwijkstraat 28 3764 CC Soest Tel. 035-60) 23 36 Fax 035-602 94 12 E-mail scholten-bloemen@tref.nl Internet www.tref.nl/eemland/scholten-bloemen Hoera Onze stagiaire MARJOLEIN is geslaagd voor BLOEMBINDSTER. Wij wensen haarveel succes bij bloemisterij E. v. Oest, Clemensstraat 82, Soest In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum, hal gemeentehuis, ligt een bro chure van het waterschap Vallei Eem over een alarmlijn voor calamiteiten op of bij het water. Het Waterschap be heert het oppervlaktewater van sloten, beken, kanalen en plassen. Als het op pervlaktewater ernstig vervuild raakt of er dreigt wateroverlast te ontstaan, is snel ingrijpen door het Waterschap no dig. Wanneer men een dergelijke situatie waarneemt, dan is 24 uur per dag het nummer 0800-099-0800 van het wa terschap te bereiken. In de brochure wordt uitvoerig ingegaan op verschil lende vervuilingszaken. VOOR OOGZ O R G -BURG.GROTHESTRAAT 10-3761 CM SOESTDIJK -TEL 6013859_ 's Maandags gesloten N.V. Waterleidingbedrijf Midden Nederland (WMN) en Waterschap Vallei Eem willen de komende ja ren nauwer gaan samenwerken bij onder andere de bestrijding van de verdroging, stedelijke uitbreidings plannen, levering van water aan be drijven en bij de inzet van voorzienin gen als computersystemen, werk plaatsen, vrachtwagens e.d. De sa menwerking moet leiden tot een kos tenbesparing en een bijdrage leveren aan een duurzaam waterbeheer. Op vrijdag 11 juni ondertekenden de dijkgraaf van Waterschap Vallei Eem, dhr. K. van de Langemheen en de directeur van WMN, dhr. ir. Ch.P. Bruggink, een intentieverklaring die het begin vormt van de samenwerking. Beide organisaties werken nu al samen bij de inrichting van stedelijke gebie den, maar willen deze samenwerking versterken. In 2000 zal onder andere bij de uitwerking van de plannen voor de watervoorziening van de Amers- foortse wijk Vathorst, het industrieter rein De Wieken - Vmkenhoef (Amers foort) en Veenendaal-Oost gezamen lijk worden opgetrokken. WMN zorgt onder andere voor het le veren van drinkwater, huishoudwater en industriewater, terwijl het water schap onder andere zorgt voor het be heren van waterpeilen (afvoeren van overtollig water), de waterkwaliteit van sloten, vijvers en beken, en het schoon maken van afvalwater op rioolwater zuiveringen. Beide organisaties hebben natuur en milieu hoog in het vaandel staan. Het waterschap en het waterleidingbe drijf willen samenwerken om de effec tiviteit en de doelmatigheid van hun werk te vergroten. Bovendien kunnen duurzame oplossingen voor het water beheer in de 21c eeuw effectiever wor den gerealiseerd. Beide organisaties willen effectief en efficiënt samenwer ken met gemeenten. Ook in het rijks beleid staat dat moet worden gestreefd naar de samenwerking tussen waterbe heerders, gemeenten en waterleiding bedrijven om milieukansen te benutten en de doelmatigheid te vergroten. Controle Waterschap Vallei Eem gaat samen werken met rijk, provincies, gemeenten en andere waterschappen bij de con trole van milieuregels. De samenwer king houdt in: de afstemming van plan ningen, uitwisselen van informatie en het gezamenlijk aanpakken van projec ten of speerpunten. Daartoe zullen, als het Algemeen Bestuur er op 24 juni mee instemt, binnenkort overeenkom sten met de betrokken partijen in de provincie Utrecht en de Regio West- Veluwe Vallei worden ondertekend. De samenwerking is het gevolg van een impuls van de rijksoverheid om de samenwerking op het gebied van de handhaving van de milieuregels te structureren en te versterken. Per provincie/regio komt er een meer- jarenvisie, een jaarprogramma en een jaarverslag. In Gelderland komt er te vens een servicepunt dat wordt onder gebracht bij de provincie. In de regio Eemland, die het grootste deel van het beheersgebied van Waterschap Vallei Eem beslaat, blijft het bestaande infor matiepunt bestaan. De gezamenlijke waterschappen dragen ongeveer vijf procent bij aan de kosten van de sa menwerking. Met louter positieve gevoelens kan de afdeling Soest/Soesterberg van Groei en Bloei terugkijken op de viering van het veertigjarig bestaan. De jari ge vereniging deelde zaterdag zelf ca deautjes uit. Bij de officiële opening van de festivi teiten bood het afdelingsbestuur een boom aan de gemeente Soest aan. Loco-burgemeester Neks Blommers, zelf ooit lid van Groei en Bloei, gaf het symbolische geschenk snel terug en stelde voor, dat het tijdens de receptie - later die dag - zou worden overhan digd aan de afdeling Groen en Milieu van de gemeente. Namens deze afde ling was Ad van de Kar van de partij. De gemeente mag zelf kiezen welke boom ze wil hebben en bepaalt ook op welke locatie die zal worden geplant. Dat laatste gebeurt overigens pas in oktober, zodat het 'verjaardagspartijtje' nog een staartje krijgt. Na de opening stapten ruim tachtig le den en introducés van Groei en Bloei op de fiets voor een tocht van ruim 20 kilometer. Onderweg werd op het ter rein van Jongerius in Soesterberg een pit-stop gemaakt. De deelnemers kon den er lunchen en quizvragen beant woorden, voordat ze de rit hervatten. De fietsers troffen het, er stond geen wind en het bleef droog. Op de receptie in het Griftland Colle ge aan de Noorderweg was het druk. Ruim tachtig leden van Groei en Bloei stapten zaterdag op de fiets. Foto: Goos van der Wilt Van afdelingen uit de omgeving waren verschillende vertegenwoordigers naar Soest gekomen en ook het hoofdbe stuur van Groei en Bloei in Den Haag had een afvaardiging gestuurd. Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Dokter C.A.V. Jongejans heeft sinds 1 juni jl. de praktijk van KNO-arts E. A. van Dishoeck overgenomen. Zij zet in maatschapsverband met KNO- arts R. J. van der Wal deze KNO- en allergologieprakrijk voort KNO-arts Jongejans heeft als speciale aan dachtsgebieden de kinderKNO, pijn bestrijding, rhino-allergie en oorchi- rurgie. Daarnaast participeert zij ook in het onderzoek- en behandelcen trum van snurk- en apneuproblema- tiek in het ziekenhuis. De specialist Jongejans heeft voor het KNO-vak gekozen, omdat de patiën tengroep waarmee een KNO-arts in aanraking komt zo divers is. Als arts heb je dan te maken met baby's van een paar dagen oud, maar ook oude men sen die bijvoorbeeld een gehoorappa raat nodig hebben. Daarnaast vindt dokter Jongejans de chirurgische kant van het vak boeiend. De handigheid en vaardigheden die nodig zijn om pa tiënten technisch goed te opereren, is een aspect waar zij veel voldoening van heeft. "Vaak kun je met een kleine in greep in dagbehandeling een patiënt al heel goed genezen. Dat is heel dank baar werk", aldus de nieuwe KNO-arts. De KNO-arts verheugt zich op haar al gemene praktijk in medisch centrum Molendael. "Mijn collega-specialist Van der Wal is een enthousiaste en vooruitstrevende arts die met Van Dis hoeck een goede KN O-praktijk heeft opgebouwd. Er wordt met moderne apparatuur gewerkt en ook het siaap- en apneucentrum is redelijk uniek in Nederland. Daar vinden ook nogal wat nieuwe ontwikkelingen plaats, waar wij op in gaan spelen. Ik verheug me daar echt op", aldus de nieuwe arts. Dokter Jongejans heeft onlangs een onderzoek gedaan naar pijnbestrijding bij kinderen die een amandeloperatie moeten ondergaan. De belangrijkste conclusie hierbij is dat kinderen gerui me tijd vóór de operatie een parace tamol moeten innemen om de pijn zo veel mogelijk te verzachten. Zij heeft hierover een wetenschappelijke voor dracht gehouden. Daarnaast gaat de belangstelling van dokter Jongejans uit naar de oorchirurgie: van oorontsteking tot gehoorsverbetering. Zij wil zich op dit vlak verder ontwikkelen. Een ernstig zieke patiënt die door zijn huisarts met spoed wordt door verwezen naar Ziekenhuis Eemland, kan altijd rekenen op opvang. Huis artsen en ziekenhuis hebben hierover gezamenlijk afspraken gemaakt. De huisarts overlegt met een medisch specialist over het spoedeisende karak ter van de verwijzing. Betreft het een zeer ernstig zieke patiënt dan garan deert het ziekenhuis opvang, ook al zijn alle bedden bezet. Dat is de strek king van de gezamenlijke afspraken die de partijen in de afgelopen weken heb ben gemaakt. De partijen die deelnamen aan het overleg - de Raad van Bestuur, het Be stuur van de Medische Staf van Zie kenhuis Eemland en het Bestuur van de Regionale Huisartsen Vereniging Eemland - tonen zich zeer tevreden met dit resultaat. Garantie Sinds de bezuinigingsmaatregelen die het ziekenhuis eind vorig jaar trof, be stond bij sommige huisartsen de vrees dat er voor acute patiënten geen plaats zou zijn. Huisartsen en patiënten moeten er op kunnen vertrouwen, dat er altijd plaats voor acute patiënten bij "hun" regionale ziekenhuis is. Het zie kenhuis streeft echter naar een zo effi ciënt mogelijke bezetting van de bed den. Er zijn nu duidelijke afspraken ge maakt over wat "acuut" is en hoe daar mee wordt omgegaan. MODE DIE VOELT WAT JE BEDOELT Soesterbergsestraat 49A Soest - Tel. 035 - 602 35 84

Soester Courant | 1999 | | pagina 9