En dit zijn de knallers van deze week: Knaak i geeltje Muziekfeest houdt Soest uit slaap Voordelig op Jaagpad vanaf morgen open 1.29 4.98 3.98 2.50 2.98 ^sintratuin JAiiderson (WD) verlaat raad VAKANTIE? AdtWltf 6027493 VAKANTIE BEZORGERS ïPeter de Graaf Soester scheidt afval beter dan landgenoot WOENSDAG 30 JUNI 1999 77e JAARGANG NO. 45 Ruim 60 klachten, maar organisatie voldoet aan eisen gemeente Trippaers PvdA-fractieassistent af Tel. 06-53 91 1237 HOLLANDSE NIEUWE we^r< KuudsmIT 3 Actueel 5 Actueel 14 Cultuur 17 Soesterberg 5 Actueel 19 Varia Maandagmorgen geen verkeer bij Zuidpromenade Auto's mogen niet half-op-de-stoep NEFICENS AorS SOEST Wie OPEL-©- KLAREN Ook 's avonds en in 't weekend Gevraagd Soester Courant A. van der Lee De lekkerste verse Hollandse Nieuwe verkrijgbaar in onze Viswinkel in Baarn. Verse Hollandse eieren Parijse aardappel- salade Hamburger naturel Zoete perssinaas appelen Noorse garnalen - verse vis - Viennetta ijsstam VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Fietser (49) onwel Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152* Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,50 Buiten Soest f 33 Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG SÊs x - SOESTE Zestig Soesters hebben zaterdaga vond en —nacht bij de politie ge klaagd over geluidsoverlast die werd veroorzaakt door een Dance Plarty in openluchttheater Cabrio aan de Soesterbergsestraat. Optreden deed de politie niet tijdens het technofeest, omdat de organisatie zich, zover kon worden nagegaan, hield aan de regels die de gemeente had gesteld. Het College had Artishock een ver gunning gegeven om in Cabrio van tien uur 's avonds tot de volgende morgen vier uur een Dance Party te houden. In de voorafgaande middag hadden amb tenaren van de gemeente Soest ge luidsmetingen verricht. Bij de dichtstbij zijnde woning werd op de gevel 50 de cibel gemeten. Dat werd acceptabel ge acht, waarop een ambtenaar de volu meknop van de geluidsinstallatie verze gelde en naar huis ging. Tijdens 123BAM, zoals de houseparty werd genoemd, regende het klachten bij de politie. De telefoon rinkelde on onderbroken en volgens woordvoerster Clementina Sprengers hebben vermoe delijk wel honderd mensen geprobeerd de politie te bereiken. De lijnen waren evenwel overbezet. "We hebben ze doorverwezen naar de gemeente, die heeft de vergunning verstrekt." Een onbekend aantal inwoners belde maandag inderdaad het gemeentehuis. Op verschillende afdelingen werden klachten gedeponeerd, ook beklaagde iemand zich bij de gemeente via Inter net. De organisatie van 123BAM zat er en kele weken geleden in een van haar persberichten niet ver naast: "De af sluiter van de special open air edition is de altijd knallende en beukende dj Spi- der Willem. Met zijn hardhouse zal hij Soest voor eeuwig uit zijn slaap halen." Organisator Jaklofsky van Artishock was gistermorgen en maandag overi gens niet bereikbaar voor commentaar. Volgens de politie hadden vooral de bewoners van de wijken Overhees en de Boerenstreek overlast van de dreu nende muziek die dj Mau, Human Beings, dj Angelo en dj Spider Willem de open lucht in stuurden. De wind nam het geluid mee in die richting. In het oostelijk deel van Soest-Zuid was er niet of nauwelijks sprake van ge luidshinder, in het westelijk deel daar entegen wel. Een bewoner van Soest-Zuid: "We hebben met de familie tot vier uur te levisie zitten kijken. Nee, de program ma's waren niet leuk, maar er was geen alternatief, slapen konden we niet." De Soester vindt het overigens prima dat er iets voor jongeren wordt georga niseerd, maar acht het raadzaam dat de gemeente in het vervolg betere voor zorgsmaatregelen neemt. Controle In het gemeentehuis bestond maandag nog het vermoeden dat tijdens het muziekfeest de verzegeling van de vo lumeknop is verbroken. Volgens de po litie, die voortdurend aanwezig was op het feest, was dat niet het geval. Ze be schikte niet over meetapparatuur om na te gaan of het toegestane aantal de cibellen toch werd overschreden. In de "personele sfeer" doen zich de komende periode enkele opmerkelij ke veranderingen voor in en rondom de gemeenteraad. Het WD-raads- lid Bartho Anderson vertrekt en PvdA-fractieassistent Armand Trip paers legt ook zijn functie neer. Het vertrek van Anderson, die sinds 1994 in de gemeenteraad zit, hangt sa men met zijn komende vertrek uit Soest naar Limburg. Hij heeft daar een nieuwe werkkring gevonden als be drijfswagenverkoper bij een Sittardse Peugeot-dealer. Anderson gaat wonen in Heerlen. Hij neemt in de raadsverga dering van augustus afscheid. Zijn op volger is Peter van der Torre, die bij de verkiezingen van vorig jaar op de tien de plaats van de WD-kandidatenlijst stond. Eigenlijk zou het oud-raadslid Sander Brunekreef in aanmerking komen om de vacature-Anderson te vervullen, maar die heeft na gepolst te zijn door de fractie en het afdelingsbestuur nee gezegd. Brunekreef stapte enige tijd geleden op nadat hij in opspraak was gekomen wegens een vermeende be langenverstrengeling. Van der Torre is in het dagelijks leven economie docent in Amsterdam. Vorige week kondigde de PvdA-fractie het vertrek aan van Armand Trippaers, die sinds de verkiezingen van vorig jaar fractieassistent was. Trippaers stapt per 30 juni op omdat hij het te druk heeft Bartho Anderson (VVD). als directeur van de SNS-bank Soest en als secretaris van de Soester'Zaken- kring, wat hij tot 2001 wil blijven. Over zijn opvolging vindt in de PvdA-fractie nog intern beraad plaats. Eerste opvol ger is Abbas Naseri uit Soesterberg, maar waarschijnlijker is dat de onder hem "geplaatste" Jeanette van Geuns of Els van Brienesse de fractie komt assisteren. Aan ons zal het niet liggen! Met kortingen tot wel 60% op geselecteerde kostuums, colberts, overhemden, polo's, pullovers, jacks, sweaters etc. etc. Ook hebben wij traditiegetrouw aantrekkelijk geprijsd ondergoed van Schiessser en sokken van Falke in de aanbieding. HERENMODE Winkelcentrum Hartje-Zuid, Soesterbergsestraat 51, Soest De gemeente is wel in het bezit van dergelijke apparatuur, maar van de plaatselijke overheid liet 's avonds en 's nachts niemand zich meer zien. "Als er klachten binnenkomen, kan de politie toch controleren. En als ze ziet, dat de verzegeling is doorgeknipt, kan ze op treden," aldus gemeentevoorlichter Ben van Os. Clementina Sprengers stelt dat er geen overtredingen zijn geconstateerd, waar door er voor de politie geen aanleiding was in te grijpen. "Wij bepalen de norm niet, laat dat duidelijk zijn, daar voor is de gemeente verantwoordelijk. In Baarn komen ambtenaren bij be paalde gevallen van geluidsoverlast metingen verrichten, daarvoor zijn af spraken gemaakt. Met Soest hebben we die afspraken ook, maar ik heb be grepen dat er niemand beschikbaar was." Waarom de gemeente de meetappara tuur niet in bruikleen van de politie heeft gegeven, wordt niet duidelijk uit de uitlatingen van beide woordvoer ders. Voorafgaande aan de Dance Par ty heeft weliswaar overleg plaatsgehad tussen gemeente, politie en brandweer, maar volgens Sprengers had dat hoofd zakelijk betrekking op de (brandvei ligheid in het openluchttheater. "Wij zijn steeds aanwezig geweest om erop toe te zien dat de openbare orde niet werd verstoord. Dat was niet het geval en de organisatie heeft zich aan de door de gemeente opgestelde regels gehouden. Het is verder probleemloos verlopen." De organisatie had een vei ligheidsdienst ingehuurd, die ook een oogje in het zeil hield. Alle bezoekers moesten bij de ingang door een detec- tiepoort om te kijken of ze wapens of andere ongewenste voorwerpen bij zich hadden. De Dance Party zal worden geëvalu eerd door de betrokkenen. Op verzoek van de politie vindt dat gesprek reeds morgen plaats. Sprengers is het ermee eens, dat het onacceptabel is dat zo veel burgers overlast hebben ondervon den van het festijn. Ze stelt tevens dat de organisatie niets te verwijten valt, omdat die zich - zover kon worden nagegaan - aan de afspraken met de gemeente heeft gehouden. "Het blijkt dat het aantal toegestane decibellen gewoon te hoog is geweest. Ons advies aan de gemeente zal zijn, daar in het vervolg in ieder geval rekening mee te houden." Lubbersen Autoservice Voor reparatie en onderhoud van uw auto ook aan huis. Op zee gekaakt en licht gezouten Bij óns vakkundig schoongemaakt en altijd vers van het mes Uiteraard 18 kwaliteit - j visspecialiteiten van weedestraat 149 soest 035-6015288 Coalitie sleept Zonnegloren- deal door raad. 'C-drie en bieb beginnen aan nieuw leven.' Druk op onderhandelingen met Aqua Indoor VOS-project kan met 30 mille niet uit de voeten. Bestuursrechter verbiedt verbouwing watertoren. Ruim duizend gulden voor Minsk. Weerzien met klezmerorkest. Knijn neemt afscheid van Erna van Hees. ROC Amerlanden sluit cursusjaar af. Theater Vier Jaargetijden in AZC. Tammer-rotonde in gebruik. Elbert Vreekamp geridderd. Afscheid van meester Henk. Luchtmacht viert 86ste herdenking. Op de Soesterbergsestraat worden maandag 5 juli in het winkelge bied de drempel-elementen vervan gen door asfalt. Het gedeelte tus sen de Eikenlaan en de Ossen- damweg zal tijdens de werkzaam heden zijn afgesloten voor gemoto riseerd verkeer. De bussen worden omgeleid. Om zeven uur 's ochtends wordt be gonnen en de verwachting is dat de klus om twee uur 's middags is ge klaard. De bussen van de lijnen 70 en 72 zullen van en naar station Soest-Zuid direct via de Eikenlaan van en naar de Birkstraat rijden. De haltes 'Zuidpromenade' op de Soes terbergsestraat worden niet bediend. Ter vervanging plaatst het busbedrijf op de Eikenlaan noodhaltes. De betonnen drempels zijn hinder lijk voor de omwonenden. De over last wordt vooral veroorzaakt door het verschil in materiaal van het be ton in het element en het asfalt van de wegverharding. Door ook de drempel in asfalt uit te voeren zal het verschil in materiaal niet langer hoorbaar zijn. Ook zullen de trillin gen verminderen. Als het weer op 5 juli niet geschikt is, wordt het werk op een volgende maandag uitgevoerd. De politie heeft vorige week op de Molenstraat bekeuringen uitgedeeld aan zes automobilisten. Ze hadden hun voertuig met twee wielen op het trottoir geparkeerd. Dat mag niet. automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 i a keIa a r s Burg. Grothestraat 54 zie pagina 8 Morgen, donderdag 1 juli, zal de wandeling over het "jaagpad" langs de Eem officieel worden geopend door wethouder Krol. Men kan dan een rondwandeling maken vanaf de Verlengde Hooiweg langs de Eem richting Amersfoort. Vervolgens loopt men langs de vernieuwde Rioolwaterzuiveringsinstallatie en via de A.P. Hilhorstweg terug naar de Verlengde Hooiweg. In verband met broedende weidevogels en over winterende kleine zwanen is de route beperkt open, namelijk jaarlijks van 1 juli tot 31 oktober. Omdat de dijk wordt begraasd door schapen zijn honden niet toegestaan. in Soest voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 601 41 52 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 20 jH E T VISCENTRUM Vooralle Ie loyaliteit vissoorten in Oe winkel en op de merkt Laanstraat 12a tel. 035 - 541 7284 10 stuks 500 gram 100% rundvlees 5 stuks 100 gram 2.69 citroen of appel/kaneel Met de openstelling van - althans een deel van de dijk langs de Eem - gaat een wens van velen in Soest in vervul ling. De Eem is één van de oudste "routes" in Soest: het jaagpad langs de Eem is eeuwenlang gebruikt om sche pen te "jagen" (trekken) vanaf de wal door de scheepsjager. Te voet of te paard, afhankelijk van de grootte van het vaartuig en de bereidheid van de schipper om het gevraagde bedrag er voor te betalen trokken zij met het jaag- touw over de rug een schip voort. Op plaatsen waar scheepsjagers actief wa ren, was bij windstilte een andere ma nier van scheepvaart niet mogelijk. Het pad dat nu wordt opgesteld is niet het jaagpad van vroeger. Oorspronke lijk liep het namelijk onderaan de dijk. Het trekken van een schip ging immers veel gemakkelijker wanneer men zoveel mogelijk op gelijke hoogte met het schip liep. Dit laaggelegen pad is in middels omgevormd tot een natuurlij ke oever door de provincie Utrecht, de beheerder van de Eem. Weidevogels Vanaf de dijk heeft men een prachtig uitzicht over de Eem en de weilanden. Voor de wandelaar is het aardig te be seffen dat alle agrariërs in dit gebied participeren in het weidevogelbeheer van de IVN-weidevogelgroep. Dat houdt in dat in het broedseizoen de nesten door vrijwilligers worden geteld, gemarkeerd en worden voorzien van nestbeschermers. Zo kunnen de nes- Foto: Goos van der Wiit ten bij het maaien worden ontweken en wordt voorkomen dat koeien de nesten vertrappen. Dat nu alle agrariërs meedoen met dit beheer is vooral te danken aan de inzet van Cees de Gier, die helaas vorig jaar is overleden. Zijn werk is inmiddels overgenomen door Roel Postema, die dit werk met een groot enthousiasme en gedrevenheid voortzet. Om het wei devogelbeheer niet in de wielen te rij den is het pad in het broedseizoen ge sloten. Zo wordt verstoring van weide vogels voorkomen. De Eemvallei is bo vendien 's winters een belangrijke over- winteringsplek voor de kleine zwaan. De Randmeren zijn zelfs aangewezen als internationaal belangrijk bescher- mingsgebied voor de kleine zwaan. Het meenemen van honden is niet toegestaan op de dijk, in verband met de schapen die hier grazen. Die raken snel in paniek door honden, met alle gevolgen van dien. Wandelaars wordt dan ook dringend verzocht de hond thuis te laten. Een 49-jarige inwoner is zondagmid dag rond drie uur plotseling onwel ge worden. Hij fietste met zijn vrouw op de Nieuwstraat toen hij duizelig werd. Hij werd voor onderzoek naar Medisch Centrum Molendael gebracht. In Soest is de afvalscheiding be duidend beter dan in de rest van Nederland en de Soester inwoner levert meer afval in dan de gemid delde Nederlander. Die conclusies trekt de gemeente uit een enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 1997 werd per Soester hoofd 134 kilogram gft-afval ingeleverd, 36 meer dan het landelijk gemiddelde. Ook bij glas (22 om 20 kilo), papier en karton (65 om 59), textiel (3,4 om 2,6) en klein chemisch afval (1,9 om 1,5) scoorden de Soesters ho ger. De hoeveelheid huishoudelijk restafval die per Soester inwoner werd ingeleverd, bedroeg 254 kilo tegen landelijk 275 kilo. Per burger verwerkte Soest in 1997 480 kilo afval, het nationaal gemiddelde ligt op 456 kilo. De gegevens zijn verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek dat vorig jaar in iedere gemeente een enquête hield over de afvalinza meling in 1997. De cijfers zijn ver werkt in de notitie 'Van gemeente wege ingezameld afval 1997'. Een dezer dagen verschijnt een gedetail leerde publicatie, waarin tevens fi nanciële gegevens zijn opgenomen. kado bij ieder lilillUlli Wat het weer ook brengt deze zomer, bij Intratuin regent het in ieder geval knaken. Ontvang t/m zaterdag 31 juli een cheque van 2,50 bij besteding van iedere 25,- (in september te verzilveren). Dat is nou: s zaaien en knaken oogsten. AMERSFOORT Amsterdamseweg 139, Tel. 033-4611203 NIJKERK Het Spaanse Leger 1, Tel. 033-2457644 www.intratuin.nl HET G R OEN E WAR E NHUIS Koopavond: do. en vrij. tot 21.00 uur. Ma. t/m za. vanaf 9.00 uur. Amersfoort ma. vanaf 10.00 uur.

Soester Courant | 1999 | | pagina 1