T Visser IG. A 139.50 NET KORTINGEN Giro 55055 ega! Toekomstige uitbreiding Oude Kerk gaat voornamelijk ondergronds Nieuwe parkeerplaatsen bij Willaert 'Milieuactiviteiten stimuleren elkaar' Geen verkeerslichten voor scholieren GREN^^^^H Nieuwbouw op plek van pand Meilof's Behang AWLM.y»* ^Specialist* Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Soest, 035-6036000 Honderd jaar Soest Plan voor nieuw 'dienstencentrumgepresenteerd Plaats voor 48 auto's op 'trapveld' op hoek Dorpsstreek R.WESTRA gelijkheden n de slag! Ambtenaren en directie kinderparadijs op één lijn te huur Gemeente: 'Kruising Koningsweg/Eigendomweg is veilig' &aladM Zonnehemel Waterscooter en trailer gestolen Winkel en 2 luxe appartementen Ook voor service moet u bij ons zijn PAGINA 2 WOENSDAG 14 JULI 1999 SOESTER COURANT PAGINA 3 Waarom naar De Hypotheker? Voor een overzichtelijk hypotheekadvies op maat en het afsluiten van de juiste hypotheek door een persoonlijke adviseur die u kosteloos al het werk uit handen neemt. Daarom naar De Hypotheker! Volledig objectieve en 100% onafhanke lijke hypotheek bemiddeling Kosteloos advies op maat Keuze uit vele hon derden hypotheek varianten De meest gunstige voorwaarden Alle fiscale aspecten tot op de gulden voorgerekend Begeleiding van A tot Z gedurende het hele aankoop traject Ook na het afsluiten van de hypotheek volledige service Maak een afspraak met De Hypotheker bij u in de buurt: Steenhoffstraat 66, m 1 5 1 De Hypotheker Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Het fraaie boek "100 jaar Soest en Soesterberg in woord en beeld" (juni 1999) van Henk Gerth en Joop Pieke- ma is een plaatje. Iedere Soester, aan deze kant van de bult en aan de andere kant, zou dit kijk- en leesboek in de kast moeten hebben. De belangstel ling voor het niet goedkope fotoboek is groot, in het museum schijnt het al uitverkocht te zijn. Het werkstuk is ontstaan door de noeste samenwerking van twee betrok ken lieden. De Amersfoorter Joop Piekema is beheerder van ons (zijn) Historisch Topografische Atlas in het Soester gemeente-archief. Een taak, die hij tot ver na zijn pensionering zal blijven vervullen, want, zegt hij diep zinnig: "Het verleden is nooit klaar, er komt elke dag wat bij." Henk Gerth kun je elke week een mid dag in het kamertje van Piekema in het Gemeentehuis aantreffen. Henk is ge boren en getogen Soester, amateur historicus en nauw betrokken als vrij williger bij Museum Oud Soest. In het voorwoord schrijft P.J. v.d. Breemer: "In 100 jaar tijds heeft de bevolking zich ongeveer vertienvoudigd. Op het Hart, Soestdijk, op de Eng, in het Veen, op Soesterberg, in Soest-Zuid, overal worden woningen gebouwd, en stro men de nieuwe bewoners binnen. Ook de industrie en de luchtvaart nemen een steeds grotere plaats in. Dit alle maal is in deze uitgave vastgelegd met foto's en beschrijvingen. Wat zou mijn grootvader, Peter van den Breemer, die in de eerste 40 jaren van deze eeuw raadslid van Soest was, nog graag dit alles eens nalezen." Ja, en wat zal de goede man schrikken als hij de kiekjes van de eerste tien jaar vergelijkt met de foto's van 1990 tot 1999. Er is immers nauwelijks iets van het agrarische Soest overgebleven. Met name de veldbioloog Rinke Tol man (1891-1983) waarschuwde in de dertiger jaren voor de verloedering van het landschappelijke Soest: "Ik durf te voorspellen dat, wanneer Soest wordt uitgebreid op de manier die men zich voor ogen stelt, de ontwijding welke daarin schuilt tot gevolg zal hebben dat de kip die de gouden eieren legt, wordt geslacht." Geslacht zijn we niet, maar wie hoofd stuk één vergelijkt met hoofdstuk tien, ontkomt niet aan de indruk, dat in onze eentonige legbatterijen het gou den ovum is veranderd in een smake loos dioxine-ei. De laatste foto in het boek op bladzij 10Ó toont de bidkapel in het Soester- bergse Cenakel (1896) met de mede deling, dat deze oase van rust in 1999 moest sluiten, omdat de Dienaressen van de Heilige Geest van de Altijddu rende Aanbidding vertrekken. Vorige week is de laatste non voor eeuwig ge stopt met haar altijd durende gebed. Eeuwig is niet eeuwig. De prachtige kapel blijft behouden en wordt ingericht voor concerten, lezin gen, voordrachten, tentoonstèllingen en presentaties. Een mooi plaatje vol gend jaar, Joop, om deel twee van "100 jaar Soest en Soesterberg in woord en beeld" (2000-2100) mee te openen. Het verleden komt nooit meer terug. Neem het winkeltje van rooie Henk Tiggelaven ("sinterklaas" werd hij ge noemd) in Klein Engendaal, dat moest wijken voor de doortrekking van de Koningsweg in 1988. Bij hem was alles te koop: elektrische apparaten, potten en pannen, vuurwerk, levensmiddelen, bier, wijnen, limonade, aardewerk, ijs jes, sigaretten, vlees, diepvries, kerst artikelen, "de- hele-duvel-en-zijn- ouwe-moer." Hij was zijn tijd ver vooruit, want hij was dag en nacht open. Nooit een be keuring gekregen. Hij leefde van zijn invalidengeld, begon in 1971 met veertigduizend gulden schuld en heeft nooit een cent verdiend met zijn vie- rentwintiguurseconomie "avant la Lettre". Het fotoboek van de Stichting Coördi natie Kermissen Soest is verkrijgbaar bij Boekhandel Van de Ven. Een twee de druk graag met slappe kaft, heren, dat is goedkoper en betaalbaar voor gewone mensen. In de afgelopen weken hebben omwo nenden en leden van de Samen-op- Weg-kerk (hervormd en gerefor meerd) in Soest-Zuid kennis kunnen nemen van de plannen voor een nieuw dienstencentrum bij de Oude Kerk. Daarmee zou - bij de voorge nomen maar nog uiterst omstreden verkoop van de Wilhelminakerk en de bijbehorende Rank - het gemis aan zaalruimte gecompenseerd kun nen worden. Zoals bekend is de mogelijke afstoting van de Wilhelminakerk nog een zeer heet hangijzer in (met name het gere formeerde deel van) Soest-Zuid. Een groot aantal Wilhelminakerkgangers is er nog lang niet van overtuigd dat de Oude Kerk straks het éne en enige ker kelijk centrum in de wijk moet worden. Krijgen echter de kerkelijke bestuursor ganen hun zin, dan gaat dat plan door. De veronderstelde onmogelijkheid voor het "bijbouwen" aan de Oude Kerk - een van de argumenten van de tegenstanders - blijkt intussen uit de lucht gegrepen te zijn: in elk geval zijn er volgens het plan van architect J. Ver borg uit Amersfoort ondergronds wel degelijk mogelijkheden. Het (voorlopige) ontwerp voorziet in een min of meer ondergronds zalen centrum naast de bestaande consisto rie (het "uitbouwtje" aan de noord kant van de kerk, dus aan de Kerk straat-zijde). Het bevat een centrale hal en zes zaaltjes, waarvan er twee - spe ciaal voor de jeugd - apart toegankelijk worden via de Torenstraat. Vanaf de Kerkstraat zal slechts het dak van het achthoekige gebouwtje te zien zijn, plus een puntvormige lichtkoepel die ervoor zorgt dat er gewoon daglicht kan binnenkomen. Doordat het geheel voornamelijk verzonken komt te liggen in het plantsoen naast de kerk is er nauwelijks sprake van aantasting van het "totaalbeeld" van de kerk. Dat wordt mede bereikt door het muurtje aan de Kerkstraatzijde een aantal me ters door te trekken. Van de kant van de Torenstraat is er ook niet veel van te zien: er komt ongeveer halverwege het plantsoen een licht glooiend talud naar Nu cultureel creatief centrum C-drie en de openbare bibliotheek gezamen lijk in het Willaertgebouw zijn ge huisvest, is het logisch dat meer be zoekers naar het gebouw zullen ko men. Daarom is een nieuwe parkeer voorziening gerealiseerd. Op de hoek van de Dorpsstreek en de Willaertstraat werd vorige week de laat ste hand gelegd aan de aanleg van 48 parkeerplaatsen. Ze zijn te vinden pal tegenóver het verbouwde en uitgebrei de Willaertgebouw. De bibliotheek (en de kunstuitleen) zijn overigens nog niet toegankelijk voor publiek. In verband met de verhui zing vanuit het voormalige onderko men aan de Albert Cuyplaan is de 'bieb' momenteel gesloten. Vanaf 20 Hier kunnen de bezoekers van C-drie en de openbare bibliotheek hun auto parkeren. Tegenover het verbouwde pand zijn 48 plaatsen aangelegd juli kan men in het Willaertgebouw te recht voor het lenen van boeken en kunstwerken. )AG 8.00 TOT 14.00 UUR. legint bij het Vleescentrum IE PAKKET 4 pers. tjes, stokjes saté, drum- FC Kuyperstraat 3 Soest Tel. 602 46 64 KOM SNEL PROFITEREN, WANT 0P=0P EN WEG=WEG! Dorresteinwweg 60 Soest Telefoon 601 32 88 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdag na 12.00 uur GESLOTEN. 999 en thuis? kenverzorgende? Amersfoort. organisatie in de regio ?d van huishouding, nten. Doel van onze togelijk in hun eigen sen en behoeften van 'sfoort. Soest, Baarn, en Zeist. metgezichtsbruiner 3 weken f 150,- 6 weken f250,- (ook voor de koop) TROPICAL (035) 542 23 92 TRAITEURCATERING Voor uur daaeli/mer maaltijd, diner en^Jeestmenw De nieuwe voorraad is onderweg. Dus profiteer nu van de torenhoge kortingen op onze kasten, dressoirs, TV-meubelen, eethoeken, bankstellen en kleinmeubelen. (Vervolg van voorpagina) Samenvoeging van alle natuureduca- tie in kinderparadijs de Vrije Teugel zal een positief effect hebben. De ac tiviteiten zullen elkaar stimuleren en het spontane bezoek aan het milieu centrum van de gemeente zal toene men, omdat het terrein aan het Vede- laarpad nu eenmaal meer kinderen en volwassenen trekt dan het gebouw aan de Molenstraat. Ambtenaar Joop van Haaften van de afdeling '1 Groen en Milieu en directeur Leo van den Berg van het kinderparadijs zijn het hierover eens. Het milieu educatiecentrum aan de Molenstraat bestaat tien jaar. Elk jaar worden lespakketten aan basisscholen aangeboden. Voor het komend seizoen hebben reeds 21 scholen ingetekend. Daarnaast zijn er onder meer cursus- sen en tentoonstellingen voor volwas senen. De milieueducatie richt zich op de flora en het milieu in het algemeen. Volgens Van Haaften is sprake van een goed lopend centrum, waarvan de ac tiviteiten hoog worden gewaardeerd door de 'klanten'. "Zonde om dat te schrappen," zegt hij. In de Vrije Teugel geeft Titia Tabak sinds jaar en dag natuurlessen aan ba sisscholieren, die voornamelijk zijn toe gesneden op de fauna. De bij leerlingen beroemde zolder aan het Vedelaarpad is al voor het hele schooljaar volge boekt. Kortom, wil de gemeente alle milieu educatie aan het Vedelaarpad gaan concentreren, dan moet er gebouwd gaan worden. Het gemeentelijk milieu centrum heeft nu de beschikking over een activiteitenruimte van 70 vierkan te meter, een documentatieruimte van 16 vierkante meter en nog eens bijna honderd vierkante meter voor andere voorzieningen. Buiten ligt een natuur tuin van 2.500 vierkante meter, waar op de verschillende Soester landschap pen in het klein zijn nagebootst. Braakliggende grond Voor de tuin is op het terrein van de Vrije Teugel vast wel ergens plaats te vinden. Ter compensatie zou wellicht de braakliggende grond tussen het kinderparadijs en OBS DeBuut aan de Willaertstraat kunnen worden benut. De Vrije Teugel gaat immers ook met het openbaar onderwijs en de Stichting Balans samenwerken op het gebied van de buitenschoolse opvang die in augustus in het gebouw van DeBuut begint. Dat er gebouwd moet worden om de milieueducatie te kunnen clusteren, is bouwkundig ambtenaar Edwin Kluver ook helder. Hij is nog druk met het on derzoek, vindt het nog te vroeg om uit spraken te doen, maar twijfelt wel aan de haalbaarheid van nieuwbouw als de gemeente niet over de brug wil komen. Verder stelt hij dat uitbreiding van de activiteiten 'gevoelig ligt'. De natuur- educatie bezorgt weliswaar geen direc te overlast voor de woonomgeving, maar er zouden wel parkeerplaatsen moeten bijkomen, ook al vormen de fietsende scholieren het merendeel van de bezoekers. Uiterlijk medio augustus dienen de ambtenaren hun adviesnota in bij het College, waarna burgemeester en wet houders een voorstel kunnen voorbe reiden voor de gemeenteraad. Die moet bij de begrotingsbehandeling in oktober een besluit nemen. Wat er ook gebeurt, topambtenaar J. van Gent zal er bij het College op blijven aandringen dat, ondanks de opgelegde taakstelling, de natuureducatie niet wordt aange tast. Het advies van het ambtelijk ap paraat was en blijft dat het huidige aan bod van activiteiten minimaal wordt gehandhaafd. Oftoun^sfi/Jat: ftkkchgm 30-20. OOtui/- Zutentuj f 1.30-18.30tuir Zont/ay 16.00-20. OOiuw H'oaucfiitf.ya/otea- ROMANTIEK IN PUUR NATUUR Industrieterrein 'De Slenk' Cannenburgerweg 14 - 's-Graveland Tel. (035) 656 40 02 - Fax 656 40 01 TUINHOUT SPEEL TOESTELLEN TUINHUISJES TUIN- MATERIALEN AP. van Doorn Koningsweg 33 Soest 035-601 01 67 6 dagen per week open vrijdag: koopavond Op de Koningsweg komen ter hoogte van de Eigendomweg geen verkeers lichten. Hierom was gevraagd door de Insingerschool die zich, evenals enkele andere scholen, zorgen maakt om de veiligheid van haar leerlingen. De gemeente vindt de kruising veilig genoeg en stelt dat er de afgelopen drie jaar geen ongeval heeft plaatsge vonden. Hoewel de Koningsweg de belangrijk ste verkeersslagader en daarmee één van de drukste wegen van Soest is, ziet de gemeente geen aanleiding maatre gelen te treffen. De kruising is over zichtelijk en er is een middenberm, waardoor de voetgangers en (brom)fietsers gefaseerd kunnen over steken. De gemiddelde wachttijd is kort, het aantal overstekende mensen gering. Na observaties in de ochtends- Bij de politie is zaterdag aangifte ge daan van diefstal van een waterscooter en een trailer. Het voertuig heeft een waarde van tien mille, de trailer kost duizend gulden. Volgens de 29-jarige eigenaar heeft de diefstal eind juni plaatsgevonden. De scooter en de trai ler stonden geparkeerd op de Johan- nes Poststraat. Het pand aan de Burgemeester Gro- thestraat, waarin jarenlang Meilofs Behang was gevestigd, gaat in het na jaar onder de slopershamer. De nieu we eigenaar van het gebouw dat sinds enkele maanden niet meer in gebruik is, de Baarnaar Ros, wil er een win kel laten neerzetten met daarboven twee luxe koopappartementen. Voor de bewoners wordt onder de winkel een kleine parkeergarage gereali seerd. Het is de bedoeling dat de nieuwbouw in de zomer van 2000 wordt afgerond. Nog niet bekend is wat voor soort win kel in het nieuwe pand zal komen. Ook over de vraagprijs van de appartemen ten is op dit moment geen duidelijk heid. Ros is nog niet 'de boer opge gaan' met de winkelruimte en wonin gen, omdat hij wil wachten op een ver gunning'. Het ziet ernaar uit dat de gemeente hem medewerking gaat verlenen. De welstandscommissie, die het gemeen tebestuur adviseert over bouwplannen, is akkoord gegaan en ook bij het Col lege is het plan in goede aarde geval len. In grote lijnen is het bouwplan in over eenstemming met het bestemmings plan. Slechts op één klein puntje is een vrijstelling noodzakelijk. De huidige voorgevel - die de bouwgrens vormt - ligt dichter bij de rijbaan dan het naast gelegen pand. In de nieuwe situatie zal de voorgevel iets meer naar achteren komen te liggen. Dat betekent echter dat er - gerekend vanaf de huidige bouwgrens - verder dan vijftien meter in de diepte wordt gebouwd. In het be stemmingsplan staat dat de tweede bouwlaag niet dieper dan vijftien meter mag zijn. Het College is bevoegd en in dit geval tevens bereid hiervoor vrij stelling te verlenen. Dat houdt in dat het bouwplan vier weken ter inzage moet worden gelegd om burgers de ge legenheid te geven bezwaar te maken. pits stelde de gemeente vast dat ge middeld zestig mensen de Koningsweg ter hoogte van de Eigendomweg over steken. De noodzaak voor verkeerslich ten ontbreekt, schrijven burgemeester en wethouders in hun antwoordbrief aan de Insingerschool. De Medezeggenschapsraad (MR) van de school had graag gezien, dat de ge meente nabij de Eigendomweg net zo'n verkeerslichtinstallatie als bij het postkantoor aan de Steenhoffstraat zou plaatsen. Hiervan knippert het oranje licht. Mensen die willen over steken, kunnen een knop indrukken, waarna het licht voor het verkeer op de Koningsweg op rqod springt. In haar brief aan de gemeente schreef ze: "Veel van onze leerlingen steken vier maal per dag de Koningsweg over ter hoogte van de Eigendomweg. Daar naast steken ze over wanneer ze met vriendjes spelen. Ook de aanstaande concentratie van sportvelden (op de Bosstraat-red.) zal tot meer overste kende kinderen leiden." Volgens de MR van de Insingerschool wordt het klemmende verzoek onder steund door de MR's van de Mavo Soest en de basisscholen DeBuut, Pro fessor J. Waterinkschool, Van der Huchtschool Valeriaan, Van der Hucht- school Overhees en de Wegwijzer. Volgens de brief van de Insingerschool maken sommige scholen melding van ongevallen die hun leerlingen zijn over komen. Eén slachtoffer heeft drie jaar na het ongeluk nog steeds klachten. Volgens de gemeente heefi er op de betreffende kruising al drie jaar geen ongeval meer plaatsgehad. Verkeersbrigadiers Automobilisten rijden volgens de MR van de Insingerschool (te) hard over de Koningsweg, terwijl op de genoem de kruising geen enkele vorm van be geleiding is voor overstekende kinde ren. "Gelukkig heeft dat tot nu toe voor leerlingen van onze school niet geleid tot ongelukken met blijvend letsel of dodelijke afloop. Dat willen we zo houden." De schoolleiding heeft het advies ge kregen verkeersbrigadiers te installeren. Zij zouden het oversteken op de be treffende kruising nog verder kunnen vergemakkelijken. De gemeente oppert dat de Insingerschool dit mogelijk in samenwerking met de andere scholen kan regelen. De kruising van de Eigendomweg en de Koningsweg is veilig genoeg, meent de gemeente. Verkeerslichten worden daar om niet geplaatst. Steenhoffstraat 66. Soest Adviseur Evert-Jan Wijers en secretaresse Henriëtte Beijersbergen de aanbouw, waardoor er ook daglicht kan binnentreden door een aantal ra- Hachelijke zaak Of het plan realiteitswaarde heeft hangt niet alleen af van de vereiste overeenstemming in kerkelijke kring. Ook daarvoor moet nog een moeizame weg worden afgelegd, maar zelfs als die hobbel genomen zou worden- defini tieve besluitvorming moet plaatsvinden tegen het eind van het jaar - is het nog een open vraag of de plaatselijke over heid wel met het plan kan instemmen. Met het huidige bestemmingsplan in de hand heeft wethouder Bart Krol (Ruimtelijke Ordening) al laten door schemeren dat dat een hachelijke zaak wordt. Als het plan doorgaat zal het bekende Soester bouwbedrijf G.W. van de Grift de bouw voor zijn rekening nemen. Van de Grift verwerft daarvoor de Wilhel minakerk/de Rank in eigendom en zal op dat terrein vermoedelijk woning bouw willen realiseren. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1999 | | pagina 3