'Een goeie deal voor Soest' B En dit zijn de knallers van deze week: Jb I Krol: 'Berkenbosbewoners zitten voorlopig niet in de weg' 'Berkenbos moet bewoonbaar blijven voor burgers van Soest' 7.98 5.98 ii,ebak 3,98 1 .99 wm ultra 1 VERSE MOSSELEN Soest least gemeentehuis voor nog eens tien jaar m 6027493 Krol verwerpt kritiek Witte en Roest Huurders krijgen urgentieverklaring en verhuispremie Van Breukelen Vast-goed Assurantiën Hl j^UUDSMff> visspeciaMteiten/' Tel. 06 -53 91 1237 OPEL O 3 Actueel 5 Actueel 9 Cultuur 11 Soesterberg 7 Op Soest Buschauffeur krijgt pak slaag, omdat hij niet stopte Scooter van zes mille gestolen Prins Hendriklaan tijdelijk gesloten Huurders op de bres voor behoud wooncomplex Verlenging per 1 augustus 2000 Wij hebben nog vakantiebezorgers nodig voor 28 juli en 4 augustus in de wijk Overhees en 't Hart. Extra beloning! Vraag naar mw. J. Hoogendonk, tel. 601 41 52. Verse Zeeuwse mosselen Hamburgers Jonge keurkaas Carte d'or roomijs Nectarines Tissue toiletpapier VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest KLAREN «i0MP Ook 's avonds en in 't weekend A. van der Lee Wethouder Bart Krol is onaange naam getroffen door opmerkingen van de kant van de oppositiefracties Gemeentebelangen Groen Soest en D66 over de "Zonnegloren-deal". In een regionaal weekblad werd vorige week nogal wat ophef gemaakt over de zgn. boeteclausules in het contract met Nétjes en de bouw van 20 extra hotelkamers in Royal Pare. Volgens Krol is er echter niets aan de hand. Krol rekent het op zijn vingers nog even voor. "Netjes betaalt zes miljoen om van z'n verplichting af te komen om een zwembad aan te leggen en als tegemoetkoming voor,onze inspanning om het bestemmingsplan zó te wijzigen dat de hotelservice-appartementen - die nog gebouwd moeten worden - permanent bewoond kunnen worden. In het contract staat dat wij, als we on verhoopt er niet in slagen om die wij ziging er bij de provincie door te krij gen, 4,25 miljoen aan Netjes moeten terugbetalen. Dat is toch volkomen normaal? Je kunt van Netjes niet ver langen dat-ie zes miljoen voor niks geeft. Als het niet doorgaat leveren we niet wat we hebben afgesproken. Maar dan heb ik nog altijd 1,75 miljoen over, en dat is toch ook een aardig bedrag. Die bestemmingswijziging geldt overi gens pas per 2003, en dan is Zonne gloren allang terug naar de natuur..." Volgens Krol moet worden afgewacht wat de provincie van de bestemmings wijziging vindt. Uiteraard is daarover al het nodige informele overleg met de provincie gevoerd. "Maar de gedepu teerde kan op dit moment natuurlijk niet toezeggen dat het allemaal in orde komt. Zij moet ook de goedkeuring van de staten hebben. Formeel gespro ken weet je dat nooit voor honderd procent zeker. Net zoals wij ook alleen maar ja hebben kunnen zeggen onder het voorbehoud van goedkeuring door de raad." Over het bedrag van zes miljoen is vol gens Krol door Soest goed onderhan deld. "In het oude contract met Tap- hoorn stond alleen een boeteclausule van 750.000 gulden als er geen open baar toegankelijk zwembad zou komen. In dat opzicht halen we nu dus al meer dan het dubbele binnen. Door de ver gunning voor permanente bewoning is de waarde van de grond - die we ooit voor 1 miljoen hebben verkocht - nu naar 4,8 miljoen gestegen. Dat was de officiële taxatie." Mooi bedrag Zes miljoen is dus in alle opzichten een mooi bedrag, vindt Krol. Dat be drag moet volgens het contract voor 1 augustus op de rekening van de ge meente gestort zijn. "We hebben goed onderhandeld. We hadden vijfeneen- half miljoen als minimum in ons achter hoofd, en je kunt je natuurlijk altijd af vragen of we er misschien ook wel ze ven miljoen uit hadden kunnen slepen, maar Netjes heeft ons duidelijk het ge voel gegeven dat hij niet verder wilde gaan dan zes. Vorig jaar - toen Harry Witte de onderhandelingen aan de grote klok hing, - was het nog vier mil joen. Netjes neemt ook risico's, moet je maar denken. En van mij mag hij er best wat aan verdienen. Uiteindelijk is het een goeie deal met drie partijen, die er alle drie beter van worden." Krol heeft zich dan ook zeer gestoord aan de opmerkingen van het D66-raadslid Wim Roest, die in het artikel Netjes "te kwader trouw" noemde. Krol telt verder op zijn vingers: "Zes miljoen van Netjes, vijf miljoen voor de mavo-Soest, vier miljoen voor Molen schot, dat is samen toch zo'n 15 mil joen die we ontvangen. We betalen vijf miljoen voor het Zonneglorenterrein, drie miljoen voor de sloopkosten, zeg een miljoen voor het planten van bo men, en zeg dat ik nog eens een mil- joentje nodig heb voor de sloop van de mavo en nog eens een miljoen voor het nieuwe zwembad. Met elkaar is dat elf miljoen. Dan houdt de gemeente Soest al met al toch zo'n vier miljoen over aan de deal. Dat is toch geen gek bedrag..." Het is in elk geval financieel niet onver antwoord, zoals sommige raadsleden suggereren. "De hele gemeenteraad - minus één - is het eens met de opzet om Zonnegloren terug te geven aan de natuur. Alleen vinden de tegenstan ders van nu kennelijk dat dat geld maar uit de gemeentekas moet komen, zon der dat er iets tegenover staat. Wij heb ben als College gezegd: we doen het vethouder Bart Krol (CDA alleen als we het door derden kunnen latén betalen, zonder bezwaar voor de gemeentebegroting. Ik vind het verba zend dat er dan nog raadsleden zijn die mopperen. We doen precies wat we willen, en het levert nog geld op ook." Over de opstelling van het geestver wante raadslid Jan Smeeing wil Krol liever zwijgen. "Dat is een zaak van de fractie." Hotelkamers Dat het Royal Parc-hotel "nu opeens" twintig extra hotelkamers mag bouwen staat' eigenlijk los van de Zonnegloren- deal, aldus Krol. "Ze mogen volgens het oude bestemmingsplan 10.500 vier kante meter bebouwen; en dat aantal is was nog niet opgesoupeerd. Die aan vraag was al eerder ingediend; de be slissing heeft op 30 juni in Op 't Hoogt gestaan, en er heeft niemand op gerea geerd, ook Harry Witte niet! Dus het is een beetje flauwekul om te zeggen dat het allemaal te snel is gegaan. Alle raadsleden hebben alle stukken gezien, en ze hebben minstens veertien dagen de tijd gehad om ze te kunnen lezen. Of denk je dat Witte en Roest, als ze de stukken een week langer hadden kun nen bekijken, misschien soms vóór zouden hebben gestemd...? "We hebben hele goeie gesprekken gehad, in een plezierige sfeer. In prin cipe willen de huurders natuurlijk niet zomaar weg uit hun paradijsje, want ze wonen daar fantastisch. En we gaan ook niet met knuppels bij de deur staan. Sommigen zullen wel het juridische circuit ingaan. Dat is ook niet zo erg, want voorlopig zitten ze niet in de weg." Wethouder Bart Krol kijkt redelijk te vreden terug op de reeks individuele gesprekken die hij vorige week heeft gevoerd met de tien officiële huurders van de- huisjes achter Zonnegloren (het complex Berkenbos) die nog een lopend contract hebben. Hij heeft alle begrip voor hun tegenzin om de wonin gen te verlaten. "Maar de meesten wa ren blij dat ze eindelijk face tot face kon den praten met iemand van 'de boze gemeente die hun dat onheil aandoet'. Ik heb ze verteld wat we precies van plan zijn. We beginnen per 15 oktober met de sloop van het ziekenhuis en dan komen vanzelf ook de 54 huizen in Berkenbos aan de beurt. De sloopklus duurt al met al, denken we, ongeveer vier maanden, dus zeg maar tot februari' of zo. In maart 2000 moet in elk geval alles weg zijn." Met de bewoners die namens de "op pasdienst" (de anti-kraakwacht) de overige 44 huisjes bevolken worden geen gesprekken gevoerd. Zij hebben zich destijds verplicht de woningen binnen veertien dagen te zullen verla ten en ze zijn volgens Krol door de huidige eigenaar - Amstelland - al geïnformeerd. Ze moeten uiterlijk op 15 oktober, als de sloop begint, ver dwenen zijn. "Ook de oppassers vinden het natuurlijk niet leuk, maar dat ligt toch heel anders dan bij de huurders". Daarvan wonen er sommigen mis schien al 25 jaar in Berkenbos, schat Krol, en er is het gemeentebestuur veel aan gelegen de zaken met hen in goed overleg af te ronden. In de gesprekken heeft de wethouder beloofd dat er geen rijtjes gesloopt worden zolang er nog huurders in wo nen. De leegstaande woninkjes worden dan dichtgetimmerd. Alleen compleet lege rijtjes gaan zo snel mogelijk tegen de vlakte. Verder gingen de gesprekken met de huurders over de mogelijkhe den van herhuisvesting. "We hebben in Soest geen puntensysteem meer, maar we zijn in het College wel bereid om de mensen enigszins tegemoet te komen. Ik neem aan dat ze allemaal een specia le status kunnen krijgen, uiteraard na ingewonnen advies van de woonruim-, teverdelingscommissie. Een soort ur gentieverklaring. Wie ouder dan vijftig is heeft sowieso recht op een beneden woning." Verder kan hij zich ook "voorstellen" dat er nog een soort ver huispremie wordt aangeboden, maar ook daarover moet in de boezem van het gemeentebestuur nog gesproken worden. "Dat heb ik dus niet toege zegd." "De mensen zijn natuurlijk best geë motioneerd en verdrietig," aldus Krol. "Dat begrijp ik wel. We zullen ze onge twijfeld niet alle tien tevreden kunnen stellen, zodat ze ook niet allemaal vrij willig zullen vertrekken. We houden er rekening mee dat dat in sommige ge vallen door de rechter moet worden af gedwongen. Nee, echt gedonder ver wacht ik niet..." zie pagina 5 ZE ZIJN ER WEER VOLOP! 1e kwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten Van Weedestraat 149 - Soest - tel. 035 - 601 52 88 Lubbersen Autoservice Voor reparatie en onderhoud van uw auto ook aan huis. NEFKENS jers SOEST V"e a"d a u tomobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 Reflectie en interactie thema Collegebeleid. Dronken man strandt twee keer. Geldboete voor intrappen ruit politiebureau. Nieuwbouwplan Hubo te volumineus. Vlaggen wapperen op King's Home. Hergebruik van afgedankte apparaten. .y*, 'Ziekenfondsen handelen onmenselijk'. Noodgebouw I BO mag half jaar blijven. Eerste concerten groot succes. Lockerby kost te veel geld en agenten. Boek over Soest uitverkocht. Spectaculaire beelden bij Anna Paulownahuis. Een buschauffeur van Connexxion heeft woensdag klappen en trappen gekregen van twee mannen. Hij ver loor zijn bril en hield een bloedneus over aan de mishandeling die plaats vond in de bus op het overstappunt Soestdijk-Noord. De twee daders maakten deel uit van een groepje van drie dat langs de Koninginnelaan had gestaan en naar de bus zwaaide, ten teken dat ze wilden meerijden. De chauffeur reed door, omdat daar geen halte is en parkeerde de bus bij het station. De mannen renden achter de bus aan, waarna twee van hen handtas telijk werden en de chauffeur ook trapten, voordat ze de benenwagen namen. Een afgesloten kabelslot heeft een dief er niet van kunnen weerhouden een scooter te stelen. Dat deed hij vorige week op de Steenhoffstraat. Volgens de twintigjarige eigenaar heeft het voer tuig een waarde van zesduizend gulden. In verband met het aansluiten van de riolering van de nieuwbouw 'voormalig terrein Darthuizen', op de bestaande riolering, is het gedeelte Prins Hendri klaan tussen het Nassauplantsoen en de Prins Bernhardlaan op maandag 26 en dinsdag 27 juli voor alle verkeer in beide richtingen afgesloten. Er heerst onrust onder de bewoners van Berkenbos, het wooncomplex achter het voormalige ziekenhuis Zonnegloren. Niet alleen de negen of tien vaste huurders van de in totaal 54 woningen maken zich zorgen over Het College van B. en W. heeft vori ge besloten de lease-overeenkomst voor het gemeentehuis met nog eens een periode van tien jaar te verlen gen. Dat is goedkoper dan het ge bouw zelf in eigendom te nemen. Tien jaar geleden koos het gemeente bestuur voor de toen nog uitzonderlij ke lease van het gemeentehuis. Dat ge beurde uiteindelijk met instemming van de belastinginspecteur. Nu staat de gemeente voor een nieuwe beslissing, want de leasetermijn loopt per 1 au gustus volgend jaar af. De gemeente heeft in de afgelopen tijd de verschillende mogelijkheden afge tast: huur, koop of (opnieuw) lease. Met de Westland Utrecht Hypotheek bank is het College het begin deze maand eens geworden over een rente percentage van 5,65, vast tot 1 augus tus 2010. De jaarlasten komen dan neer op f 1.187.822. Bij koop zouden de jaarlasten f 1.243.770,- zijn. Voor de begroting betekent het dat er jaarlijks een bedrag van 1.077.747 moet worden gebudgetteerd. In de eer ste periode van tien jaar was dat wel iets meer: f 1.652.257,-. In de begroting tot en met 2003 is overigens een jaarlijkse ruimte vastgelegd van f 998.257,-. Die 80.000 gulden ver schil komt ten laste van dè reserve ge meentehuis, dié volgend jaar een saldo heeft van bijna 6 miljoen. Dat is veel meer dan nodig is voor de lopende ver plichtingen. Binnenkort komt het Col lege daarom met een beschouwing over nut en noodzaak van deze reserve. hun toekomst, ook de ongeveer 40 "oppassers" in de huisjes staan - evenals hun collega's in de gebouwen voor de vraag waar ze straks te recht moeten. De meesten wonen in tussen al weer een paar jaar op Zon negloren. De "oppassers" - aangesloten bij de zgn. huisoppasdienst (HOD) fungeren als anti-kraakwacht. Ze hebben met de HOD een contract getekend waarmee ze zich verplicht hebben om binnen veertien dagen na sommatie hun woon ruimte te verlaten. Hun naam zien ze overigens liever niet in de krant. Juri disch hebben ze "geen poot om op te staan", maar ze willen graag op z'n minst morele steun geven aan de huur ders bij hun inspanningen om in Ber kenbos te blijven wonen. Ze weten: als de huurders eenmaal moeten vertrek ken, dan hebben zij helemaal geen kans meer om er te blijven wonen. Omgekeerd geldt ongeveer hetzelfde. Als de "oppassers" weg zijn komen er zoveel Berkenbos huisjes leeg te staan - ongeveer de helft - dat het woon complex feitelijk onbewoonbaar wordt. In feite hebben huurders en "oppas sers" elkaar dus nodig, maar hoe die samenwerking gestalte moet krijgen is vooralsnog duister. Over plannen om een gezamenlijk stichting te vormen om het verzet tegen de sloopplannen 2 kilo 5 stuks 4.95 kilo nougat of aardbei kilo pak 24 rollen m km Uiri Burg. Grothestraat 54 De huurders willen hun "paradijs", zoals wethouder Krol het noemt, niet zo maar opgeven. Foto: Aldo Allessie van de gemeente te bundelen is wel gesproken, maar de vraag is of dat nog zin heeft, in elk geval voor de "oppas sers". Bezwaarschriften Voor de huurders ligt dat iets anders. Zij beschikken over een geldig huur contract en genieten dus huurbescher- ming. Dat betekent in elk geval dat de gemeente Soest ze vervangende woon ruimte moet aanbieden, wat wel eens een groot probleem zou kunnen wor den want meer dan een urgentieverkla ring en misschien een "oprotpremie" in de vorm van een verhuiskostentege moetkoming zit er niet in. Maar boven dien is de algemene overtuiging dat Berkenbos zomaar niet opgeofferd mag worden aan het "geld en macht"- spel van de gemeente en de projectont wikkelaars, zo benadrukken Rob Worm- goor, Willemien Bouhuis, Soerdje Wal- tje en Goke Zwart. De meeste huurders hebben dan ook een bezwaarschrift ingediend tegen het besluit van de gemeenteraad. Voor die bezwaren geldt een inlevertermijn tot en met vandaag. Er is nog wel even nagedacht over een actie onder de Soester bevolking, om bijvoorbeeld massaal bezwaarschriften in te dienen, maar daarvan is wegens de korte voor bereidingstijd afgezien. Bovendien: zou het "getal" in dit verband er veel toe doen? De huurders rekenen erop dat de pro vincie de Zonneglorendeal niet zomaar zal goedkeuren en dat Soest op z'n Lees verder op pagina 3 -> Autobedrijf CITROEN Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Tot laat in de herfst bloeit deze uitbundige Dahlia met volle bloemen. Keuze uit diverse felle, vrolijke kleuren. Op z'n mooist in bak of pot. Van 14.95 voor AMER? Amsterdamseweg 139, Tel. 033-4 Het Spaanse Leger 1, Tel. 033 www HET GROENE W Koopavond: do. en vnj. tot 21.00 uur. Ma. t/m za. vanaf 9.00 Amersfoo

Soester Courant | 1999 | | pagina 1