T Visser 'Natuurbestemming Zonnegloren past uitstekend in provinciaal beleid' Wim Roest: 'Ik zou geen zaken met meneer Netjes willen doen...' ï£/f 3rj 50 jaar? 1 ACTUEEL T M.C. Molendael heeft nieuwe gynaecoloog Soest, Meubelzaak mag niet nog een keer extra uitstallen Brandweer helpt ambulance bij binnenbrengen patiënt Brochure over huursubsidie Gedeputeerde Eveline Korthuis-Elion: D66 'er blijft bij uitspraak over projectontwikkelaar J.H. Eggens volgt gynaecoloog Visser op Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. 035-6036000 ,t Het blijft genieten! Spectaculaire thuiskomst voor J. Bosboom Parkeerbonnen Qlja (&alactiêï ANBO zet regels op een rijtje uit de jaren '50. Uit eten *gpecialist^z Ook vooren monteT WOENSDAG 28 JULI 1999 SOESTER COURANT PAGINA 3 "Een positieve grondhouding." Zo kenschetst gedeputeerde Eveline Korthuis-Elion de opstelling van het rovinciebestuur ten aanzien van de natuurbestemming van Zonnegloren en de mogelijkheid van permanente bewoning voor de appartementen achter Royal Pare in Soestduinen. Volgens mevrouw Korthuis - zelf een Soesterse - is er wel degelijk sprake van een 'Svin-win-situatie". "ver het contract dat de gemeente oest met de projectontwikkelaars mstelland enerzijds en Netjes ander zijds heeft afgesloten doet mevrouw Korthuis geen uitspraken. "Dat is de erantwoordelijkheid van de gemeen te, maar ik kan wel iets zeggen over de lanologische aspecten. Voor het Zon- eglorenterrein geldt een normale be- temmingsplanprocedure volgens de ebruikelijke gang van zaken. Voor de "woning van de appartementen, die tot nu een recreatieve bestemming ouden krijgen, gaat het om de afwij- 'ngsbevoegdheid van het Streekplan. JDat is een bevoegdheid van provinciale staten en daar kan ik natuurlijk niet op ooruitlopen." Het Streekplan geeft - doorgaans voor een periode van tien jaar - alleen "hoofdlijnen" voor de ruimtelijke in vulling van de provincie. Een van die hoofdlijnen is dat de verstedelijking van het landelijk gebied zoveel moge lijk moet worden tegengegaan. "Dat is rijksbeleid, en daar wordt extra zwaar op ingezet," aldus mevrouw Korthuis. Vandaar ook dat de gemeente Soest in haar ogen terecht tien jaar lang "de rug recht heeft gehouden" in het verzet te gen de plannen om in de nog te bou wen "hotel-service-appartementen" op het terrein van Royal Pare geen per manente bewoning toe te staan. "Er is vanaf het eerste uur gezegd dat daar van geen sprake kon zijn, en ik heb ze ker waardering voor de standvastige houding van het gemeentebestuur, maar er bleef natuurlijk wel een pro bleem liggen." Unieke kans Nu zich de mogelijkheid voordoet om het Zonneglorenterrein - 26 hectare met de hoogst mogelijke "natuurkwa- lificatie" - in één keer toe te voegen aan de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) is dat volgens mevrouw Kort huis een unieke kans. "De EHS ver bindt de verschillende natuurgebieden in het land. Als je de mogelijkheid Eveline Korthuis-Elion. krijgt om die verbindingen, vooral voor de fauna, te versterken, moet je dat niet nalaten. Je kunt hier zo'n giganti sche winst halen voor de natuur, dan moet je daar niet zomaar overheen stappen. Wij benaderen het plan dan ook met een positieve grondhouding, maar uiteraard moet de democratische procedure nog uitwijzen of het zo zal gaan." Door de toevoeging van Zonnegloren aan de EHS ontstaat er een duidelijker en rechtstreekse verbinding tussen de bosgebieden aan de zuidkant van Soest en het Eempoldergebied in het noor den. Bovendien betekent het dat er bij voorbaat een halt wordt toegeroepen aan de eventuele nieuwe bebouwing. "Als je op Zonnegloren, dat nu buiten de bebouwde kom ligt, woningbouw zou toestaan, zou de druk om het tus sengebied achter de Van Beuningen- laan ook met woningen op te vullen zeer groot worden. Zo is de mens nu eenmaal, maar dat zal nu niet gebeuren. Er is dus duidelijk sprake van een win- win-situatie, en niet onaanzienlijk ook. Tussen de Lange en de Korte Duinen ontstaat nu één groot en gaaf natuur gebied, zowel van oost naar west als van noord naar zuid." Extra kwaliteitsslag De versterking van het natuurgebied is van grote betekenis voor het "tegen houden" van de almaar dreigende ver stedelijking van het landelijk gebied in de provincie. Alleen in de stadsgewes ten Utrecht-stad. en Amersfoort is grootschalige uitbreiding van de wo ningbouw toegestaan. "Dan moet je er natuurlijk wel voor zorgen dat de men sen die daar gaan wonen ook voldoen de ruimte krijgen voor recreatie. Daar om is zo'n extra kwaliteitsslag voor de natuur van het grootste belang. De op waardering en versterking van het lan delijke gebied komt ons als provincie bestuur dus heel goed uit. Het past uit stekend in het provinciaal beleid." Dat daarvoor ook een "prijs" wordt betaald in de vorm van de vergunning tot permanente bewoning van de nog te bouwen appartementen maakt daar bij weinig verschil, aldus de gedeputeer de. "Bebouwing mocht daar tóch al. Er is een bouwvergunning afgegeven en je kunt dus niet stellen dat de natuur daar verder wordt aangetast." Deze proble matiek speelt overigens wel op meer plaatsen in de provincie, stelt ze vast. "In het verleden zijn er in de bosgebie den allerlei zaken toegestaan om spe ciale redenen, zoals de volksgezond heid (een sanatorium voor tbc-patiën- ten bijvoorbeeld) of de defensie (kazer nes, militaire complexen). Daar denken we inmiddels anders over. Veel ge zondheidsinstellingen keren tegen woordig juist terug naar de stad. Kijk maar naar Sinaï, dat uiteindelijk ook voor uitbreiding in Amsterdam heeft gekozen. Er is een nieuwe filosofie die zegt dat je patiënten niet meer in de bossen moet wegstoppen." Gebiedsgericht beleid De teruggave van Zonnegloren aan de natuur past dus ook in de maatschap pelijke ontwikkelingen. De provincie voert op dit punt een actief beleid en is in gesprek met allerlei instellingen - ook Domeinen - om te zien in hoever re er meer gebied kan worden terugge geven aan de natuur. "Zonnegloren is het eerste grote stuk, en een heel goed voorbeeld van zo'n gebiedsgericht be leid. Je kunt ook denken aan Berg en Bos in Bilthoven, het Kamp van Zeist etcetera." De provincie staat volgens mevrouw Korthuis dus zeker positief tegenover de Soester plannen. "Uiteraard moeten de provinciale staten beslissen. We hebben al afgesproken dat we medio september met de hele statencommis sie Ruimte en Groen op werkbezoek naar Soest komen, om de situatie met eigen ogen te bekijken." Voor het ge meentebestuur van Soest heeft ze ze ker waardering. "Soest durft z'n nek uit te steken en te anticiperen op toekom stige ontwikkelingen. Het heeft niet af gewacht, maar zelf het initiatief geno men. Dat is altijd beter dan maar lijd zaam af te wachten wat er gebeurt..." "Ik heb in de raadsvergadering al ge zegd dat ik Netjes onbetrouwbaar vind. En daar blijf ik bij. Volgens mij is hij in de hele deal over Zonneglo- ren/Royal Pare te kwader trouw." Dat zegt Wim Roest, fractievoorzit ter en enige vertegenwoordiger van D66 in de gemeenteraad van Soest, naar aanleiding van de berichtgeving tot dusver in deze krant. Roest wijst erop dat de projectontwik kelaar wel zeer grote voordeeltjes uit de deal met de gemeente Soest heeft we ten te slaan. "Negen jaar geleden zou Netjes een openbaqr zwembad voor Soest realiseren. Dat heeft-ie niet ge daan, en heel bewust niet, volgens mij, om druk op de ketel te houden in de onderhandelingen met het gemeente bestuur. Als-ie vanaf zeg 1994 een mil joen had moeten investeren en sinds dien vijfjaar langs zo'n 250.000 gulden aan de exploitatie kwijt was geweest - voor twee badmeesters, ik noem waar wat, nog afgezien van bijvoorbeeld wa ter en verwarming - dan heeft-ie de afgelopen jaren sowieso al 2,5 miljoen gulden in z'n zak gehouden. Dat is zijn eerste voordeel. Hij heeft de grond voor een miljoen in handen gekregen en wij hebben tien jaar voor niks ge wacht op een zwembad." Het tweede voordeel voor Netjes is volgens Roest dat hij, door géén open baar zwembad aan te leggen, een zeer Wim Roest (D66). behoorlijke planwinst heeft geboekt. "Je ziet het toch al voor je: al die Soes- ters die willen zwemmen en zomaar, met schreeuwende kinderen en al, door zijn hotel banjeren. Dat zou het hotel en de appartementen meteen al stukken minder waard hebben ge maakt. Het is niet te becijferen wat hem dat uiteindelijk heeft gescheeld, maar het moet in de miljoenen lopen." Slim gespeeld Volgens Roest moet Netjes dat vanaf het begin geweten hebben. "Hij heeft het slim gespeeld. En wethouder Bart Krol kan wel zeggen dat het voor Soest een goeie deal is, maar dat is het zeker niet. Want het derde voordeel voor Netjes is dat de appartementen die hij nu eindelijk kan gaan bouwen intussen veel en veel meer waard zullen zijn dan de 400.000 gulden waar we eerst van uit zijn gegaan, misschien zelfs wel het dubbele. Op die toplocatie? Ik weet niet hoe duur ze worden; dat zullen we straks wel zien als de advertenties in de krant staan..." Roest zegt niet te hebben geweten dat Netjes volgens de overeenkomst met de gemeente ook nog eens 20 hotelka mers meer mag bouwen. "Dat is dus mogelijk omdat hij het zwembad niet heeft aangelegd en geen grond meer hoefde te reserveren voor douchehok jes en zo. Ik heb trouwens drie jaar ge leden al ontdekt dat Netjes, eigener beweging en tot veler verrassing, het hele zwembad al van de kaart had ge schrapt. Dat zag ik toen ik bij Bouw- en Woningtoezicht de kaart nog eens be keek. Dat had-ie gedaan zonder dat iemand er van af wist. Nou, met zo'n men zou ik geen zaken willen doen. Daarom vind ik hem te kwader trouw..." (yayvc C-vtxe/ 6 MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. tA/ ■vy^> w /vtAA^ WINKELRUIMTE TE HUUR Van Weedestraat 46a te Soest Gelegen in het midden van winkelcentrum Van Weedestraat, op goede en drukke lokatie, te huur aangeboden winkel. Indeling: winkelruimte (totaal ca. 40 m2), bergruimte, souterrain (ca. 50 m2). Belangrijkste kenmerken goed onderhouden frontbreedte ca. 3,9 m huur 38.500 p/jr. excl. BTW en serv. kost. oplevering in overleg Documentatie over deze aantrekkelijke werkruimte kunt u vrijblijvend bij mij aan vragen. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Vanaf september '98 neemt hij al waar, maar sinds 1 juli j.1. is dokter J.H. Eggens definitief de opvolger van de gynaecoloog Visser, die vervroegd met pensioen is gegaan. Met hem heeft Medisch Centrum Molendael een gynaecoloog erbij die ruim 16 jaar ervaring heeft als vrouwenarts. Eggens komt uit het ziekenhuis in Velp en praat enthousiast over zijn specialisme. "Vooral de breedte van het vak is interessant", aldus de nieu we gynaecoloog. Dokter Eggens is ervan overtuigd dat de verloskunde de vrolijkste afdeling in een ziekenhuis is. Het grootste deel van de vrouwen zet een gezonde baby op de wereld en dat is altijd weer een feest. De keerzijde hiervan is het ver driet van de moeders waarbij het niet zo prettig verloopt. Daarnaast komt hij met ernstige aandoeningen in aanra king, zoals kanker, chirurgische ingre pen en psychosomatiek. "Bij psycho somatiek heb je te maken met vrouwen die lichamelijke klachten hebben, waar van psychische en sociale klachten de oorzaak vormen. Een voorbeeld hier van is bekkeninstabiliteit. De vrouw krijgt lichamelijk klachten die veroor zaakt worden door de (te) zware fysie ke en psychische belasting tijdens de zwangerschap en daarna." Videocircuit Eggens vindt het prettig werken in Me disch Centrum Molendael. "Vooral het kwaliteitsbewustzijn en de persoonlijke aandacht spreken mij aan. Het zieken huis ligt in een bosrijke omgeving en heeft een gemêleerde patiëntenpopu latie. "Op onze afdeling is dat bijvoor beeld het gesponsorde videocircuit van moeder naar kind in de couveuse, waardoor de moeder toch contact kan houden met haar pasgeboren baby die op de kinderafdeling ligt." Eggens weet te vertellen dat dit systeem geïn troduceerd is toen prins Willem- Alexander in het WKZ in Utrecht lag en koningin Beatrix haar zoon graag wilde zien. Korte lijnen Verder vindt gyneacoloog Eggens het prettig dat de lijnen met de huisartsen en de verloskundigen kort en goed zijn. "Wij werken zeer prettig met hen sa men en dat vind ik belangrijk. Ook de sfeer in ons team is goed. Onze ver pleegkundigen hebben een inspireren de manier van werken en dat moti veert mij", besluit Eggens. Waarom naar De Hypotheker? Voor een overzichtelijk hypotheekadvies op maat en het afsluiten van de juiste hypotheek door een persoonlijke adviseur die u kosteloos al het werk uit handen neemt. Steenhoffstraat 66. Soest Daarom naar De Hypotheker! Volledig objectieve en 100% onafhanke lijke hypotheek bemiddeling Kosteloos advies op maat Keuze uit vele hon derden hypotheek varianten De meest gunstige voorwaarden Alle fiscale aspecten tot op de gulden voorgerekend Begeleiding van A tot Z gedurende het hele aankoop traject Ook na het afsluiten van de hypotheek volledige service Adviseur Evert-Jan Wijers en secretaresse Henriëtte Beijersbergen Maak een afspraak met De Hypotheker bij u in de buurt: Steenhoffstraat 66, Hypoi 1 DeHypotheker Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Natuurlijk Wonen aan de Burge meester Grothestraat mag niet nog eens extra ruimte van het voetpad ge bruiken om goederen uit te stallen. Eigenaar E. Sluyter had een vergun ning gevraagd voor vier dagen om een voorraad tuinmeubelen onder de aandacht van het publiek te brengen. Het gemeentebestuur wil best wel eens een uitzondering maken voor onder nemers, bijvoorbeeld als ze een nieuwe collectie willen presenteren. Maar Na tuurlijk Wonen kreeg in het voorjaar al toestemming om vier dagen lang extra trottoir-ruimte in gebruik te nemen om de nieuwe tuinmeubelen uit te stallen. Daarom kan nu niet meer sprake zijn van een uitzondering, stelt het College dat het verzoek van Sluyter heeft afge wezen. Sinds de herinrichting van de Van Weedestraat en een gedeelte van de Burgemeester Grothestraat, waar de meubelzaak is gevestigd, gelden stren ge regels. Winkeliers mogen tot één meter buiten de gevel van hun zaak goederen uitstallen. Dit is vastgesteld om te voorkomen dat het publiek over last ondervindt van reclameborden, rekken en andere 'obstakels'. De ge meente wil hiermee tevens de unifor miteit van de winkelstraat waaarborgen. BAR. GRILL. RESTAURANT Onze alom beroemde satéschotels? onze ongeëvenaarde spareribs? Onze bekende mosselavonden? STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 De Soester brandweer is de ambu lancedienst vrijdag aan de Talmal- aan te hulp geschoten bij het "bin nenbrengen" van de heer J. Bosboom, die uit het ziekenhuis werd thuisge bracht. Dankzij de inzet van de lad derwagen kon de heer Bosboom vei lig zijn slaapkamer bereiken. De heer Bosboom, bij velen in Soest bekend als de voormalige eigenaar van de elektrazaak op de hoek van de Steenhoffstraat en de Talmalaan, had enige tijd in Molendael doorgebracht, waar hij werd geholpen aan een gebro ken wervel. Hij kon na het ontslag uit het ziekenhuis niet veilig de trap in zijn huis op. Het leek het beste hem recht streeks door het slaapkamerraam zijn bed in te tillen, maar de ambulance is De politie heeft vorige week woensdag vijf bekeuringen uitgedeeld wegens parkeren zonder parkeerschijf in dé blauwe zone. Dat gebeurde aan het Raadhuisplein, het Dalplein en de Smitshof. De heer Bosboom schuift met bed en al via de ladder van de brandweer zijn slaapkamer in. Foto: fam. Raven. daar in het algemeen niet op ingericht. Vandaar dat de assistentie van de brandweer werd ingeroepen. Die klaar de de klus zonder probleem, al maakte de heer Bosboom daarvoor wel een soort zweefvlucht tussen hemel en aar de. TRAITEURCATERING Poor uw koude /yi//èt(eu, horref/iojkjes en sa/at/es Qfwurujstf/c/en H'ccJiï/qgcrt i 1.30-20.00 uur Zatcrr/qrj 11.30-18.30tu/r Zoiu/qn 16.00-20.00 uur iPocn- FC Kuyperstraat 3 Soest Tel. 602 46 64 Meer dan een miljoen Nederlanders komt in aanmerking voor huursubsi die. Nog steeds zijn er veel mensen die geen aanvraag indienen, hoewel zij wel recht op huursubsidie hebben. Opzien tegen de ingewikkelde regels en de gedachte dat alleen mensen met een minimuminkomen voor huursubsidie in aanmerking komen zijn daar vaak de reden voor. De ANBO, de bond voor vijftigplus sers, heeft een actuele brochure uitge bracht waarin alle regels en voorwaar den op een rij zijn gezet. Aan de hand t van duidelijke beschrijvingen van de regels en tal van rekenvoorbeelden kan men zelf nagaan of, en zo ja, hoeveel huursubsidie men kan krijgen. Ont vangt men nog geen huursubsidie, maar denkt men er wel recht op te heb ben, dan kan men tot 30 juni 2000 en aanvraag indienen. De ANBO-Raadslijnbrochure "Huur subsidiewet 1999-2000" is te bestellen door f 10,- (f 6,- voor ANBO-leden) over te maken op postrekening 412424 ten name van ANBO-Ver- koopartikelen te Utrecht onder vermel ding van bestelnummer P4106. Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. Soesterbergsestraat 188 Soest 035 - 603 60 10 Nicola en Duilio hebben sinds de ope ning van hun ristorante twaalf jaar ge leden in de Amsterdamse Jordaan hun haar niet meer geknipt. Er zijn 1709 obers en serveersters van 33 verschil lende nationaliteiten de revue gepas seerd, 88 koks van de Italiaanse school en 1764 ongediplomeerde af wassers hebben de keuken bevolkt. Er zijn 5600 kapotte lampen vervan gen, 110 muizen door toedoen van de kat wreed aan nhun einde gekomen en er zijn 2705 borden gesneuveld. In die twaalf jaar zijn er tussen de collega's 3002 relaties ontstaan en dit tussen minder dan 1501 koppels, er was een huwelijk tussen een kok en een ser veerster. Ze hebben 102 feesten in de buiten lucht gevierd, 12 feesten ter ere van Abraham (veel grijze haren). Tussen klanten ontstonden acht huwelijken. Er zijn drie gezelschappen weggegaan zonder te betalen en vier keer kwam de politie vanwege geluidsoverlast. 1407 serveersters zijn gevlucht voor de baas, 16 honden aangevallen door de kat en er speelden zich 504 taferelen af die theater en film doen verbleken. Er hebben 280 musici in de zaak ge speeld en honger geleden. Er is 438.000 liter wijn gedronken tegen over slechts 714 liter spa blauw. 1.876.324 groene olijven werden ver orberd. Het Leger des Heils is 781 keer langs gekomen. De man met de rozen heeft 3000 paarse aanstekers verkocht. De koffiemachine is zeven keer vervan gen en de expert is 300 keer geweest. Er gingen 1.000.000 cappuccino over de toonbank, waarvan 30.000 aan mensen van de gemeente die "toeval lig" langskwamen. Fettuccine werd gegeten van hier tot Peking en terug, plus een container Melanzana alla Parmiginana. Eén keer was er een afrekening van de maffia, maar de politie van de Lijnbaansgracht was present. Drieëneenhalve schrijvers, die ergens in een hoekje zaten, altijd alleen, be zochten dit restaurant, net als 70 dan seressen en 1150 regisseurs, weten schappers, schilders, ontwerpers, vuurspuwers en acrobaten. Veel spullen werden achtergelaten: 2700 sjaals, 15 jassen, 1 rode schoen, 28 brillen, 19 telefoons, 62 tassen, 17 ringen, 30.000 visitekaartjes met on duidelijke mededelingen (lees ondub belzinnige mededelingen) voor de ser veersters, 2 creditcards waarvan 1 de baas lidmaatschap tot het casino ver schafte. Veertien keer werd per ongeluk teveel in rekening gebracht en maakten ze bij 204 gasten een vergissing in hun eigen nadeel. In 1994 kwam er een Italiaans basket balteams lunchen en kwamen er 7 te noren van Aïda eten. Met Sail Amster dam in 1995 kwamen er 12 zeeman nen van de A. Vespucci. Koninginne dag 1998 verkochten Nicola en Duilio 2000 broodjes. Het restaurant komt voor in een tele visieserie uit 1996 en in de videoclip "Echte Mannen" zijn de echte mannen van Palladio te zien. Ook fotograferen veel mensen de gevel en in 1993 was in de zaak de presentatie van een Frans parfum. In 1987 werd de kok gearresteerd om dat hij een agent "sheriff" noemde, waardoor men die avond pas later kon openen. De menukaart is al 60 keer veranderd vanwege "bedrijfsspionagé" en er verdwenen meer dan 100 espres soglazen en 30 asbakken, maar ze zijn nog steeds het meest gekopieerde Ris torante "in town". Zeggen ze allemaal zelf. Opscheppers! Wie vergelijkt leest de Soester Courant SOLS ^F1|r'''">udc- apparaten. \jrzorgen snelle mnpf u V en vakkundjge reparatie. Nu ook Bgentedii °Pfterda9; Kleuren TV uurse!sautomaat stuk; koel- Geenjoojt? ge| Schoemaker, Grgi voor u klaar! A- per* Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44

Soester Courant | 1999 | | pagina 3