35,00 V Hulleman optiek r\ Milieu-eiland in zuid onder water 7 ACTUEEL l UUR 15 jaar Silver Star ^DogteiSm Buitenschoolse Opvang is gereed Surveillanten dertien mille duurder GROENEVELD Jan Postema: Westwaarts (2) bseeeieb Activiteiten-Netwerk VOS op zoek naar partners KIJK VEILIG NAAR PAGINA 4 WOENSDAG 28 JULI 1999 SOESTER COURANT fö? igen van lezers loren of rduistering Gemeente gaat ondergrondse textielbakken vervangen PAGINA 5 TVat g<aci& dat cv&eAt! Buizerd valt aan Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Cursussen KASTEEL BAARN Radio om aan te raken Deze zomer fietst Jan Postema uit Soest van Houston (Texas) naar Los Angeles (Californië). Hij doet daar wekelijks verslag van. Vandaag een introductie. Westwaarts Fietser gewond Van woensdag 28/7 t/m dinsdag 3/8 Huur 5 spellen voor 1 week van Sega 16-b'rt of Super Nintendo en hou er eentje! de beste, de lekkerste DE ZONS VERDUISTERING! VOOR OOGZORG Vestigingen voldoen aan eisen; opening maandag 16 augustus College legt kostenverhoging voor aan raadsfracties Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant Dronkemansritten kringloopcentrum l SPULLENHULP Soester Courant SUBARU Service bij „Schoemaker ^IVOB IW Bouwgemnt MEER DAN 35 JAAR N BEGRIP IN DE BOUW IE ONDERHOUD 73 - FAX (035) 601 74 96 -uikbare gebouwen, te wil- eigenlijk ook schandelijk zaken afgedaan worden bben we geen geld voor"! pound foolish. Jammer! H. Walter-v.d. Tocht van het woud staat een kibboets te staan, snoods al wandelend heengaan, □doenlijk aan elkaar verbonden r veel dorpsgenoten heul en heil gevonden, flora en fauna in volmaakte harmonie, m stokt als ik dit schoons weer zie. k hier mijn stem laten horen, stand en laat het niet verloren >edachtzame veranderingen, •el te laat komt het handenwringen. 11e rust tussen de dennennaalden verkeren, ons dorp uw goede wil waarderen. C.E.J. trale Voorlichting Soest in artikel 26 van het Be- :end, dat zij besloten heb- if 16.30 uur tot 24.00 uur TW-90 af te sluiten voor itte Paardestraatje; )or middel van bord >or alle verkeer de dr. iet college van burgemees- iaking. Het bezwaar dient )0, 3760 CA Soest. 7.1 en 7.2 (bijzondere be- n toepassing. g worden gevraagd, als er ït bezwaarschrift kan wor- de rechtbank te Utrecht, jk persoon of f 420,- voor van toepassing. BEHEER ïlding in het kader van de imbachtsbedrijven milieu- ot 25 augustus 1999 wor- .30 tot 12.30 uur. afbomen :en eventuele vergunning idmaking kenbaar maken 00, 3760 CA Soest, tele- n 6 weken na verzending gemeester en wethouders De ondergrondse containers van het milieueiland in Soest-zuid staan vrij wel voortdurend gedeeltelijk onder water. Dat is reeds het geval sinds de plaatsing in de zomer van 1996, maar nu pas naar buiten gebracht door de gemeente. De textielcontai- ners zullen worden vervangen door twee bovengrondse bakken. Voor glas, papier en andere afvalcom- ponenten is het geen probleem, dat er water in de containers staat. Textiel heeft wél te lijden onder het vocht met als gevolg dat kleding, beddengoed, gordijnen, handdoeken en lappen stof nauwelijks nog kunnen worden herge bruikt. En om dat laatste is het toch al lemaal te doen. Daarom gaat de gemeente maatregelen treffen. Bij het milieueiland worden bovengronds twee andere textielbak ken geplaatst. De huidige ondergrond se textielbakken worden omgebouwd tot papiercontainer. Ook in Soestdijk, bij Albert Heijn, is een milieueiland. Daar is geen water overlast. Volgens een ambtenaar van de gemeente gaat het daar om andere, modernere containers van een andere leverancier. In Soest-zuid wordt jaarlijks ongeveer 10.000 kilo textiel ingezameld. De ge meente leegt de containers eenmaal per week. Tot 1 januari j.1. werd het Wij zijn de honden Zwagerman, Deerhounds. Fotogeniek en chique-de-la-poep, zegt men. Het enige wat ons interesseert: rennen in de duinen. LIED (zo heet onze bazin, ja, de beeldhouwster), LIED, gaan we nou? Guttegut, ze moet eerst haar foto's nog ophalen. Hé, niet bij Willem? Hem kennen we wel. Toffe peer, loopt vaak met zijn rijst-met-krenten-hond in de Soester Duinen... Hè hè, daar is ze weer en nu wil mevrouw eerst nog de foto's bekijken. En wij maar hupsen van ongeduld. O nee hè, daar fladderen alle negatieven uit 't mapje, los over de vloer (de zo veelste keer). Lied, chagrijnig, negatieven verpest - we zijn er per ongeluk op gaan staan. Wat was ze woest, zeg! Eigen schuld, dikke bult. Ze moest toch weten dat ze bij Van Oos ten de negatieven METEEN IN (vuile-poten-bestendige) SLEEVES STOPPEN! Eindelijk zijn we, met een nog boos Liedje, in de duinen. Die Dalmatiër Co. zijn er ook. Hé Willem, heb je humeurverbe- terende negatiefbladen bij je? Willem Van Oosten fotoservice Soesterbergsestraat 57, Soest-Zuid. (035) 601 31 09 textiel afgenomen door Spullenhulp, maar het Kringloopcentrum is daarmee gestopt, onder meer omdat het geen capaciteit heeft zulke grote hoeveelhe den te verwerken. Bovendien is de marktprijs van textiel ingestort. De gemeente en Spullenhulp onder handelden vorig jaar nog over de kilo prijs. Soest wilde aanvankelijk 1,25 gulden per kilo ontvangen, het bod van Spullenhulp lag onder de gulden. Nu mag de gemeente blij zijn, aldus een ambtenaar, als een kilo 45 cent ople vert. Sinds dit jaar gaat het textiel uit de containers naar de ROVA. Hergebruik van textiel is niet alleen uit het oogpunt van milieu beter, maar so wieso voordeliger voor de gemeente. Als het naar de verbrandingsovens wordt vervoerd, moet Soest betalen. Nu heeft de gemeente inkomsten van de ROVA. Burgers die hun afgedankt textiel niet in de containers dumpen, kunnen d'e kleding, slopen, lakens en andere goe-. deren bij Spullenhulp aan de Schans aanbieden. Voorwaarde is dat het schoon, gestreken en bruikbaar is. Spul lenhulp houdt ieder jaar ook een inza melingsactie, waarbij huis-aan-huis zakken worden verspreid. De burgers kunnen deze zakken volstoppen met textiel en die op een aangegeven datum aan de straat zetten. Een 51-jarige Soesterse heeft vorige week de politie gemeld dat ze tijdens het hardlopen in het bos bij de Kooi weg was aangevallen door een buizerd. De vogel vloog haar van achteren aan, maar raakte haar nauwelijks. Toch was ze behoorlijk geschrokken. De politie heeft Vogelbesccherming in Zeist op de hoogte van het voorval gesteld. Volgens de politie kan men, wanneer men door een buizerd word belaagd, het beste luidkeels roepen, en terugke ren. Het dier beschermt waarschijnlijk slechts zijn territorium. Is er geen mo gelijkheid om terug te keren, dan kan men het beste maar doorlopen, het dier recht aankijken en eventueel met een tak boven het hoofd zwaaien om hem op afstand te houden. Di Lassostraat 65', tel. 6022195 Vanaf september start bij de Volksuni versiteit een groot aan tal cursussen. Men kan leren omgaan met een com puter (Windows 95), aan yoga en/of Tai Chi Quan doen, een cursus be wustwording en metamorfose massage volgen, deelnemen aande workshop 'Pijn, je zult er maar last van hebben', maar ook bijvoorbeeld hoedjes maken, lessen volgen van een kleurconsulente of leren hoe men het managen van de woon- en werkplek onder de knie krijgt. Staat u in de winkel of voor de spiegel wel eens te twijfelen welke kleur u moet kiezen? Koopt u wel een iets wat qua kleur toch eigenlijk niet bij u past? Dan is de avond Kies je kleur vast iets voor u. De kleurconsulente mevr. M. van Kerkhof verzorgt op dinsdag 5 ok tober van 19.00-21.30 uur een avond waar u allerlei adviezen en ideeën op doet. Kosten: f 25,-. Na de adviezen over kleur kunt u deze een week later toepassen bij het maken van een hoedje pet of baret in de work shop Hoedjes maken. U kunt kiezen uit verschillende modellen. Deze work shop is op donderdag 14 oktober van 10.00-15.00 uur. Kosten f 40,-. Zoekt u een betere combinatie van uw werk-gezin-huishouden, maar weet u niet hoe u dit moet aanpakken? En wilt u meer orde aanbrengen in de spullen in uw huis of op de werkplek? Dan is de cursus Managen van de woon- en werkplek beslist iets voor u. Aan de orde komen o.a. het belang van plan nen, samenwerken met je gezin, oprui men. Door middel van oefeningen, uitwisseling en thuisopdrachten leert u uw 'huis-houden' op een effectieve manier te managen. De cursus bestaat uit vier lessen van 3 uur, de eerste avond is dinsdag 5 oktober van 19.00- 22.00 uur. Cursusprijs: f 105,- f 22,50 materiaal. De Volksuniversiteit is in verband met de zomervakantie gesloten tot maan dag 16 augustus a.s. 13.00 uur. Wilt u zich opgeven voor een cursus dan kan dat door een ingevuld inschrijfformu lier in te sturen. Dit vindt u in het cur susprogramma, wat u kunt afhalen bij gemeentehuis, VW, bibliotheken in Soest, Soesterberg en Baarn, de boek handels en diverse medische centra. Vanaf 16 augustus bent u weer van harte welkom op het kantoor van de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, tel. 035-6022195. Openingstijden: maan dag 13.00-16.00 uur en dinsdag, woensdag en donderdag 10.00-13.00 NATIONAAL CENTRUM VOOR BOS, NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 035 - 542 04 46 In samenwerking met de VPRO orga niseert Kasteel Groeneveld tentoon stellingen over "De Plek". "De Plek" is een wekelijks radioprogramma, op dinsdagochtend op radio 5, waarin door middel van interviews en versla gen één vierkante kilometer van Neder land wordt belicht. Kasteel Groeneveld haakt daarop in door naar aanleiding van dit radioprogramma een tentoon stelling te maken over die plek. In de Orangerie van Kasteel Groeneveld is vanaf 12 juli tot 6 september 1999 één vierkante kilometer van Zeevang te zien. De tentoonstelling is gratis te bezichti gen in de Orangerie van Kasteel Groe neveld, het Nationaal Centrum voor bos, natuur en landschap in Baarn. Te lefoonnummer: 035-5420446. Het kasteel is geopend op dinsdag t/m vrij dag van 10.00 uur tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 12.00 uur tot 17.00 uur. Maandag gesloten. Mu- seumjaarkaarthouders gratis. Bij de balie op Schiphol had ik me ver zekerd van een stoel aan het gangpad. Zo kun je ongedeerd je benen strekken en snel opstaan, zodat je niet iemands achterwerk in je gezicht gedrukt krijgt die naar de wc moet. De stoel naast me bleef leeg, een vrije opslagruimte, terwijl aan het raampje een Texaan dutte. Hij schrok wakker door zijn eigen gesnurk en excuseerde zich. Of ik hem wilde wekken als het weer zover was. Nog niet eens bij de startbaan en nu al een corvee. Texaan, geen denken aan, dacht ik. Een conversatietype was hij niet. Hij tokkelde op zijn laptopje waarmee hij praatte als een verongelijkt kind. Toen hij tien uur later naar de grond van Texas keek, vroeg ik of hij al emoties voelde opwellen. Stomme vraag, zei zijn gezicht. Hij vroeg zich af hoe laat hij thuis zou zijn. Feiten, data, mensen- Voor mijn gastgevers in Houston had ik bloembollen gekocht. Een schimme lig plantje komt net zo min Amerika binnen als een aids-lijder. Ik deed aan gifte van mijn cadeaubollen, die trou wens waren voorzien van een certificaat zodat de maïskolfjes te velde niet "voor den ochtend reeds vergaan". Ik maakte de douaneman daarop attent. Piece of cake zou je zeggen, maar de ac cijnsman met Mexicaanse snor en aftershave raadpleegde een college (ze ker een broekie) en sommeerde me mijn bagage op de band naar de scan ner te leggen. Mijn patiënt werd goed gekeurd, maar snorremans leek me rij per voor de röntgen. Voor begrip van het verloop van de da gen daarna een historisch uitstapje. In 1519 trok de Spanjaard Cortez met zijn kornuiten het rijk der Azteken binnen, dat werd geregeerd door keizer Monte- zuma. Deze heerser had veel vijanden onder door hem onderworpen stam men, die hij duchtig uitkneep. Cortez maakte daarvan gebruik alsook van het Azteekse geloof dat een blanke god met baard het rijk zou overnemen. Montezuma smeerde met honing en nodigde Cortez c.s. aan zijn hof uit. De laatste vermoedde een val en nam de keizer in gijzeling. Over de beëindiging van deze patstel ling bestaan twee lezingen. De Span jaarden beweren dat Montezuma werd gestenigd toen hij zijn onderdanen toesprak. De Azteken houden vol dat de Spanjaarden hem hebben ver- Bij een aanrijding op het kruispunt Pimpelmees/Koningsweg raakte vrij dagmiddag een 20-jarige fietser uit Soest gewond. Hij werd aangereden door een auto, bestuurd door een 25- jarige Soesterberger die hem geen voor rang gaf. Overigens reed de fietser aan de verkeerde kant van de weg. Hij moest met een hoofdwond naar Mo- lendael worden gebracht. Dillcnburglaan 12, Soest (naast Randstad) Tel. 035 - 6012340 Wie op zoek is naar iemand met wie hij (of zij) zijn/haar hobby, bezig heid of belangstelling wil delen, kan sinds kort in Soest zijn/haar wensen kenbaar maken via het Activiteiten- Netwerk. Dat is een nieuwe activiteit van het project VOS, een werkgroep van de SWOS. Via het Activiteiten-Netwerk kunt u in contact komen met anderen om samen iets te ondernemen of zomaar gezellig heid te delen. Iedereen kan gebruik maken van het Netwerk, zowel alleen staanden als mensen met een partner in de leeftijd van 55 jaar en ouder. Om gebruik te maken van het 'Activitei ten Netwerk' kunt u het beste per soonlijk langskomen op woensdagmid dag. U kunt dan terecht bij de dames Els Aalbersberg, Denise Costermans en Margöt Bultink van 13.30 tot 15.30 uur. Adres: Dalplein 6 te Soest, tel. 035-5880404. Voor de inschrijving be taalt u eenmalig f 5,00. Het Activiteiten-Netwerk gaat na of er mensen zijn die ach aangemeld hebben met soortgelijke aanvragen. 'Als er een geschikte persoon gevonden is, dan wordt aan beide aanvragers gevraagd of men belangstelling heeft om met de ander in contact te komen. Indien be. de personen instemmen worden de te lefoonnummers uitgewisseld en is de eerste basis voor contact gelegd. Dee week zoekt het Activiteiten-Net werk personen die belangstelling heb ben voor de volgende activiteiten: bezitters van een scootmobiel, die samen met andere scootmobielbezit- ters tochtjes in de omgeving/natuur maken. Gedacht wordt aan clubjes van 4 personen; leren bridgen; samen een dagje uitgaan; wandelen; fietsen; museum bezoeken; zeilen. Sinds de eerste publicatie hebben veel personen zich aangemeld bij het Acti viteiten-Netwerk. 'Er is een hele storm loop geweest," zegt coördinator Mar göt Bultink. Het nieuwe initiatief van de VOS blijkt dan ook zeer goed aan te slaan. BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 moord. Amerikanen die Mexica bezoe ken kregen al gauw diarree en noem den het de wraak van Montezuma voor het ooit gedane onrecht. Die wraak strekt zich ook uit tot over de VS-grens. Mijn vrienden in Houston nodigden me uit voor een etentje in een Mexicaans restaurant en de daaropvolgende nacht werd ik door Zijne Doorluchtigheid bezocht. Aan het einde van mijn eerste fietstetappe keerde hij nog heviger terug. Na raad plegen van een arts werd ik naar Houston teruggehaald. Op 25 juli be gon ik voor de tweede keer aan mijn tocht. Vanmiddag kwam ik met glimmende ledematen van zweet en zonnebrand aan in een plaats ten zuiden van Aus- ten. Jan Postema Lockhart, Texas, 26 juli 1999 Bekijk de zonsverduistering op 11 augustus alléén met de noodzakelijke bescherming van uw ogen. Een speciale zonsverduisteringsbril verkrijgbaar bij Hulleman Optiek. Gegarandeerd veilig! BURG. GROTHESTRAAT10 3761 CM SOESTDIJK - TEL 601 38 59 's Maandags gesloten Buitenschoolse Opvang Soest (BSO) is klaar voor de start. De vestigingen BuutVrij in Overhees en Haantje de Voorste in Soesterberg voldoen aan alle eisen en dragen de goedkeuring van de gemeente, de brandweer en de GGD. BSO is een nieuw initiatief van de Openbare Basisschool Soest (OBS) en welzijnsstichting Balans. BuutVrij is gevestigd in het gebouw van de openbare basisschool DeBuut (v/ h/ OBS Overhees) aan de Willaert- straat. Er zijn dertig plaatsen voor kin deren die buiten schooltijd kunnen worden opgevangen. De Soesterberg- se locatie is gehuisvest in het gebouw van de Wethouder de Haanschool en telt tien kindplaatsen. Omdat het aan tal plaatsen in Soesterberg beperkt is, is voor het gebruik van deze ruimte geen vergunning van de brandweer nodig. Beide vestigingen openen maandag 16 augustus voor het eerst hun deuren. In die week beginnen ook de scholen weer. De kosten per dagdeel hangen af van verschillende factoren, zoals het inkomen van de ouder(s). Ook bedrij ven kunnen plaatsen afnemen voor de kinderen van hun medewerkers. Voor de Buitenschoolse Opvang zijn inmiddels gediplomeerde mensen aan genomen. BSO gaat samenwerken met onder meer C-drie en kinderparadijs de Vrije Teugel. Deze instellingen maken de kinderen vertrouwd met de activi teiten die zij organiseren. De bedoeling hiervan is dat de kinderen kunnen ont dekken op welk vlak hun interesses liggen. BSO wil ook met andere instel lingen en sportclubs een samenwerking op touw zetten. Het interieur van Haantje de Voorste in Soesterberg. Vijf van de zeven politiesurveillanten gaan de gemeente vanaf 2001 der tienduizend gulden per jaar per per soon meer kosten. Voor het College is dat aanleiding de gemeenteraad te vragen of het vanuit financieel oog punt wellicht verstandig is over ruim een jaar met één surveillant minder te doen. Voor de periode 1996-2001 sloten de gemeente en de politie een convenant voor de aanstelling van vijf surveillan ten. Zij kosten 72.236 gulden per jaar per persoon. De gemeente betaalt de salarissen. Met deze extra mankracht werd de politie in staat gesteld haar werkzaamheden te kunnen uitvoeren. Vanaf 1998 werden, op kosten van de gemeente, nog eens twee surveillanten voor de duur van vijf jaar aangesteld. De contracten van de eerste vijf loopt af per 31 december 2000, dat van de twee anderen twee jaar later. Afgespro ken is dat vóór 1 januari 2000 besloten wordt of de contracten worden ver lengd. Het College stelde onlangs voor, uit het oogpunt van bezuinigingen, twee contracten niet te verlengen. Maar de meerderheid van de raad stak daar een stokje voor. De meeste fracties vinden dat de surveillanten uitstekend werk verrichten. Contractverlenging ligt dus voor de hand. De vijf eerste surveillanten gaan dan echter 85.000 gulden per jaar per per soon kosten. In 2001 en 2002 zou de gemeente jaarlijks 65.000 gulden meer moeten uitgeven, vanaf 2003 zelfs 91.000 gulden. De fionanciële positie van de gemeente is echter allesbehalve rooskleurig. Vandaar dat het College van de gemeenteraadsfracties wil we ten of het nu wel de bedoeling is dat de uitgaven worden verhoogd of dat de politie vanaf 2001 één surveillant moet inleveren, zodat de totale kosten gelijk blijven. Het overleg vindt plaats op maandag 16 augustus. Het zomerreces van de politici zit er dan op. Het nieuwe poli tieke seizoen wordt 's avonds om half acht geopend door de commissie alge mene bestuurszaken. De vergadering wordt voorgezeten door burgemeester Hans de Widt en vindt plaats in de raadzaal. De politie kreeg donderdagmorgen vroeg (kwart over zessen) een tele foontje van de collega's uit Utrecht, dat daar tijdens een controle een 42-jarige Soester was aangehouden. Hij mocht niet verder rijden omdat hij te veel ge dronken had. Toch was de man, met een rijverbod van 24 uur, onverdroten weer in zijn auto gestapt en naar Soest gereden. Hij werd op de Biltseweg on derschept en moest opnieuw blazen. Dat leverde hem een tweede proces verbaal op. Op de Dalweg was diezelfde nacht al een 23-jarige automobilist uit Soest aangehouden omdat zijn rijgedrag de aandacht trok. Hij kreeg een boete van 390 gulden en een rijverbod van twee uur.,Op de Smitsweg was het ook raak. Daar werd een 67-jarige Soester tot stoppen gedwongen omdat hij rem mend en slingerend zowat de hele rij baan nodig had. Hij werd beloond met een proces-verbaal en een rijverbod van acht uur. J De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 Winkelopeningstijden: dinsdag t/m vrijdag van 13.00-17.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur Spullen brengen: dinstjag, donderdag en vrijdag 13.00-18.00 uur zaterdag van 9.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak maandag gesloten Gevraagd Vaste-, inval- en vakantie bezorgers in Soest voor de (op woensdagmiddag) Voor informatie: tel.6014152 Automobielbedrijf Gebr. van der Pouw Kraan bv TEVENS UW ADRES VOOR GOEDE GEBRUIKTE OCCASIONS Middelw(kstraat4042, Soest, Tel: 035 - 60142 89 Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs 1 verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! eMReri Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44

Soester Courant | 1999 | | pagina 5