Uitverkoop zomercollectie 60 KORTING Hulleman opfiek "In groepen spreek je altijd de leider aan" Visser sasEsa «os»*1** 'Seniorenrestaurant' VOS van start Ladtf Spring field The Outpost 7 ACTUEEL r TERWIJL U DE VAKANTIEWAS DOET ZORGEN WIJ VOOR PIEKFIJNE VAKANTIEFOTO'S óók aps, óók in 1 uur 155 PAGINA 2 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1999 SOESTER COURANT N IN SOEST PAGINA 3 Belangstelling moet nog groeien MEXX ESPRIT PART TW0 VdSI9 AVIOHVa A1L38 VONVia Wegens vakantie zijn wij gesloten van maandag 9 augustus t/m maandag 23 augustus. VOOR O O G Z O R G Hans Achterberg houdt op fiets van de zaak' oogje in het zeil 1 11 1 Kankerbestrijding zoekt vrijwilligers voor collecte Schijfcontrole CD-wisselaar weg Lekke banden zelf plakken Onder invloed Laptop weg Bromfietscontrole SUBARU Watou '99 SOEST Ook voor service moet u bij ons zijn SWAGER ...FOTO - VIDEO 035 - 601 39 17 2OT. i 4> OVENBOUW \MER cl. linnenkast model OR 4895,- lOR 1595,- KAST ïmodel OOR 9750,- LEDIKANT /ER nachtkasten ihowroommodel DOR 1795,- (comforthooge) Iverstelbaar ras 1095,- ek naar een: naar de juiste ille correspondentie telefonisch de volgende el en op zoek bent u uw cv voorzien onderstaand adres. ten met Kgi behandeld. avjob.nl essionele team van ireren/Graveren. lekke gratis door Au- leheel vrijblijvend ad- Jten, ruitreparatie een Repareren en/of de reparateur/graveur. lus, Casco en All-Risk i kost f 25,- per auto, ures 's avonds en bij extra. ht van 09.00 tot 17.30 intoor aan de Steen- auto blijven zitten. IARK eur "geel" de "vorm tent" en Afgelopen maandag is het nieuwe "Seniorenrestaurant" van het VOS- project (Vereenzaming Ouderen Soest) in Soest van start gegaan. In de zaal van Molenschot schoven acht personen aan tafel aan, die zich voor de maaltijd hadden opgegeven. Het initatief is speciaal bedoeld voor ouderen en gehandicapten die thuis- wonen maar het gezellig vinden om sa men met anderen de maaltijd te gebrui ken. Het menu vertoont veel overeen komst met dat van de warme-maaltijd- voorziening (aan huis), ook wel Tafel- tje-dek-je genoemd. Dat is geen won der, want ze komen uit dezelfde keu ken. Kok Hans van Rijn onthaalde de eerste bezoekers maandagmiddag op rauwkostsalade, kippensoep, schou derham in rode wijnsaus, sperziebonen met gebakken uitjes, aardappeltjes en een rum-rozijnenvla. In het vervolg kunnen de deelnemers kiezen uit drie menu's. Ze moeten zich wel een dag van tevoren (met hun me nuvoorkeur) opgeven bij het VOS- project (tel. 6023681, Margöt Bultink). Het Seniorenrestaurant in Molenschot Het team dat het Seniorenreaturant mogelijk maakt. V.in.r. de vrijwilligsters Maaike Lazonder en Denise Costerman, coördinator Margót Bultink, chauffeur Cor Breedijk en bijrijdster Ria Kerk urn, voor de Ouderenbus op het terras van Molenschot. is elke maandag, woensdag en vrijdag geopend van 12.15 tot 14.15 uur. Eén van de Ouderenbussen - die met de rolstoellift - staat op die dagen ook klaar om te helpen bij het vervoer. O O CD CC <c co cb cc o ~o O O O co O 3> D3 I O O BURG. GROTHESTRAAT10-3761 CM SOESTDIJK-TEL.601 3859 's Maandags gesloten De afdeling Soest van de Nederlandse Kankerbestrijding, het Koningin Wil- helmina Fonds, zoekt vrijwilligers voor de huis-aan-huis collecte die van maandag 6 tot en met zaterdag 11 september wordt gehouden. Het KWF bestaat 50 jaar en heeft de collecte van dit jaar vastgekoppeld aan het motto 'Bedankt'. Op deze wijze wil het fonds alle collectanten en gevers van de afgelopen halve eeuw bedan ken voor hun inzet en bijdragen. Ook dit jaar doet het KWF een beroep op de mensen. Het ingezamelde geld zal worden besteed aan kankeronder zoek, voorlichting en begeleiding van patiënten. Soestcrs die bereid zijn twee uurtjes op te offeren om te collecteren, kunnen contact opnemen met me vrouw A.H. Mertens, tel. 6013957. De politie hield vorige week dinsdag op de Van Weedestraat weer een con trole op het gebruik van de parkeer- schijf in de blauwe zone. Vier automo bilisten bleken in overtreding en kregen een bekeuring. Zaterdag werd er ge controleerd op de Smitsweg en de Weegbreestraat. Daar vielen 19 bon nen. De politie is op zoek naar twee vrou wen van 25 a 30 jaar, die ervan ver dacht worden vorige week bij een au- tomaterialenzaak aan het Nieuwer- hoekplein een cd-wisselaar te hebben gestolen. De vrouwen kwamen met een kinderwagen de zaak binnen en begonnen een gesprek over een cd- wisselaar, waarbij ze zich diverse mo dellen lieten tonen. Een van de twee leidde de verkoper af door naar een ander apparaat te informeren. Toen de vrouwen de zaak verlieten bleek er een cd-wisselaar verdwenen te zijn. De schade bedraagt ca. 1500 gulden. Met de vingers van zijn rechterhand bedient hij vrijwel aanhoudend de schakelknop van zijn versnellings- kast, maar als hij ergens wil afslaan, steekt hij een van beide handen uit. "Natuurlijk vergeet ook ik het wel eens. Als er dan iemand achter me rijdt, krijg ik meteen commentaar. Meestal wel op een leuke manier." Hans Achterberg is 22 en sinds twee ënhalf jaar politiesurveillant in Soest. Evenals zijn zes collega's verplaatst hij zich op een 'fiets van de zaak'. Het werkterrein van de geboren en getogen Utrechter strekt zich uit over Overhees, de nieuwbouwwijk Boerenstreek en een deel van het Pijnenburgbos, op vrijdagavond en op zaterdag is hij ook te vinden in de winkelcentra Soest- Zuid en -Noord, de zondag is een rust dag voor de surveillanten. Overdag is hij alleen, 's avonds surveilleren de fiet sende agenten met z'n tweeën. In het kader van 'meer blauw op straat' wordt Achterberg geacht tachtig pro cent van zijn werktijd door de wijken te patrouilleren. Elke vroege-, dag- of late dienst begint met een briefing op het politiebureau aan de Dalweg. "En ik kijk in de computer om te zien wat er zich de voorafgaande dag en nacht in de wijk heeft afgespeeld, dan kom je niet voor verrassingen te staan." Goed contact Goed contact met de bevolking is mis schien wel het belangrijkste onderdeel van Ach ter bergs werk. Hij moet een aanspreekpunt zijn voor de mensen, het vertrouwen van de Soesters win nen. Tijdens zijn werk krijgt de jonge surveillant veel emoties over zich heen gegoten. Het gaat erom daar op de juis te manier op in te spelen. Achterberg maakt geen onbescheiden indruk wan neer hij beweert dat hij daar in het al gemeen goed mee kan omgaan. "Maar ook wij kunnen wel eens iemand ver keerd aanspreken op zijn gedrag. Het kan zijn dat iemand net iets vervelends achter de rug heeft, waarvan wij niets weten," aldus Achterberg die veel schik heeft in zijn werk en de afgelopen jaren een brede kennissenkring opbouwde. Dat laatste blijkt onderweg als de Soes- ter Courant een middag met hem mee mag. Bijna iedereen wordt vriendelijk door Achterberg gegroet, menigeen geeft blijk van herkenning. "Je wordt door veel mensen aangesproken, van de voorzitter van de winkeliersvereni ging tot iemand uit de wijk. Je hoort veel dingen. En ach, de één kan je niet luchten of zien, de ander vertelt je van alles." Op de hete zomermiddag is er op straat niet veel te doen. De wijkbewoners lij ken bezig aan een West-Europese siës ta. Het gedicht van cabaretier Herman Finkers over de verkeerslichten in Al melo spelen door de gedachten, waar door de verslaggever bij de volgende bocht vergeet zijn hand uit te steken. Het wordt gelukkig door de vingers gezien. Ondanks de soms verzengende hitte draagt Achterberg zijn lichtblauwe over hemd (met twee strepen) en zijn strak- gestoomde donkerblauwe, lange broek. In de politieserie Pacific Blue be leven de televisiecollega's uit Los An- geles de spannendste avonturen in kor te broek, de voorschriften in Soest ver bieden dergelijke luchtige kleding tot zijn spijt. De verslaggever, wel gestoken in kaki, voelt de eerste zweetdruppels al op de Dalweg, na amper driehonderd meter. Achterberg, met pet, lijkt ogen schijnlijk niet onder invloed van de hoge kwikstand of laat in ieder geval niets merken. Parkeren Op de Kornet stapt hij voor het eerst van zijn fiets om bij een huis aan te bel len. "Is die auto van u? Wilt u die dan in een parkeervak parkeren? Prima, prettige dag verder." Het ritueel her haalt zich even later tweemaal op de smalle Libel. Achterberg: "Het parke ren buiten de vakken werd altijd ge doogd. Tot er ergens brand uitbrak en de brandweer er niet door kon. We moesten bij zeventien woningen aan bellen. Sindsdien letten we er scherp op. Met briefjes en persberichten hebben we de mensen erop attent gemaakt. Daarna hebben we nog een poosje ge waarschuwd, voordat we gingen verba liseren. Die methode werkt goed." Waarschuwen heeft, stelt Achterberg, nog altijd de voorkeur boven bonnen schrijven. "Parkeren buiten de vakken is vaak gemakszucht. De mensen hebben dan net boodschappen gedaan of zo. Als ik het niet vertrouw, ga ik nog een keertje terug om te kijken of ze ach aan de afspraak hebben gehouden. Is dat niet het geval, ja, dan schrijf ik, het houdt een keer op." Achterberg en de zes andere surveillan ten werken in Soest dankzij de ge meente. Die betaalt de salarissen en kosten, nu nog ruim 72.000 gulden per jaar, maar vanaf 2001 85 mille per jaar. Met de inzet van de surveillanten moet de politie in staat worden geacht haar eigen taken te kunnen uitvoeren. De surveillanten moeten er onder meer op toezien dat hondenbezitters zich houden aan de uitlaatregels, controle ren of middenstanders hun waar niet te ver op de stoep uitstallen, automobilis ten in de blauwe zone hun parkeer- schijf gebruiken, kijken of het afval op de juiste wijze wordt aangeboden, op treden als op straat alcohol wordt ge nuttigd en of vissers zich aan de wet houden. Of als het Meldpunt Woon omgeving van burgers klachten krijgt, die betrekking hebben op deze punten, maakt de surveillant een afspraak en gaat hij op bezoek bij de betreffende Soester. Tijdens de vakantieperiode houdt hij woningen in de gaten, waar van de bewoners op vakantie zijn. Ze hebben zich aangemeld bij de politie die dan een paar keer checkt of alles in orde is. Tot nu toe is dat steeds het ge val geweest. Ook de verlaten bouwplaats in de Boerenstreek wordt door Achterberg bezocht. De laatste tijd zijn daar veel vernielingen aangericht, waarna de po litie het bouwbedrijf beloofde een oog je in het zeil te houden. De bouwvak is in de tweede helft van de tweede; week, maar Achterberg beschikt nog steeds niet over een sleutel en klimt daarom, gevolgd door de 'korte broek', over het hek. Glasscherven verklappen dat van dalen hem zijn voor geweest. 'Bingo' Bij een volgende bouwplaats zegt Achterberg: 'We hebben bingo." Zijn haviksogen hebben iets waargenomen, wat zijn 'achtervolger' pas na twee aanwijzingen ziet: spelende kinderen in een hut. Het blijken onschuldige basis scholieren te zijn, die hun vrije dag op een braakliggend terrein doorzagen. Omdat het verboden terrein voor. on bevoegden is, worden ze weggestuurd, niet dan nadat Achterberg de naam en gegevens van de oudste heeft opge schreven. "Bij groepen spreek je altijd Foto: Aldo AHessie de leider aan. Dat werkt het best en maakt indruk op de anderen." Ruim twee jaar geleden had hij te ma ken met aanzienlijk lastigere jongeren die zich in de straten van Overhees, zoals de Clemenstraat en de Tamboe rijn, groepeerden, lawaaioverlast ver oorzaakten, andere mensen intimideer den, alcohol in het openbaar nuttigden en vernielingen aanrichtten. De rust lijkt wedergekeerd. Volgens Achterberg omdat de jeugd van toen inmiddels ook twee jaar ouder is. "Ik spreek ze nog wel, jde meesten hebben werk of een vaste vriendin. De jeugd van nu was toen nog kind en die leerde je toen al ken nen, daar heb je nu profijt van. Ze we ten dat er wordt opgetreden als ze iets uithalen. De jeugd komt nu samen op de Dorpsstreek, maar dat is ook de be doeling, daar zijn speelvoorzièningen voor hen neergezet." In de hitte waagt vrijwel niemand zich in winkelcentrum Overhees. Achter berg, die zijn ogen voortdurend de kost geeft en zich in zijn werk niet laat aflei den door zijn tijdelijke metgezel, trapt dan ook rustig door in de richting van de Obrechtstraat. Hij heeft voor hete re vuren gestaan dan die middag. De meest indruk in zijn jonge loopbaan maakte tot dusver het moment, waar op hij voor het eerst een lijk vond. Ondanks dergelijke nare ervaringen heeft Achterberg zijn stekkie gevonden bij de politie. Een deel van zijn vrije tijd besteedt hij zijdelings aan zijn be roep met het verzamelen van petten, badges, strepen en andere rekwisieten van de Nederlandse, Belgische en Spaanse politie. Achterberg is een be zige bij, zo blijkt uit zijn vertellingen. Hij danst in de topklasse (vijfdejaars), volgt een cursus Spaans, doet aan fit nes gaat regelmatig hardlopen. Zijn horecapapieren heeft hij al op zak, maar voorlopig wil hij bij de politie blijven. De fietsen van de zeven politiesur veillanten worden regelmatig on derhouden en, indien nodig, gere pareerd door de fietsenmaker. Maar een lekke band moeten ze zelf plakken. "Dat komt niet zo veel voor, je kijkt toch uit waar je rijdt," zegt Hans Achterberg, die schat dat hij elke werkdag zo'n twintig kilo meter aflegt op zijn twecwicler. Hij verplaatst zich deze dag op de Bata- vus van een collega, omdat zijn ei gen in de werkplaats is. Een aantal spaken in het achterwiel is aan ver vanging toe. Het frame is wit gespoten en voor zien van de logo's van de politie van het alarmnummer 112 en het Engel se woord voor ploeg: squad. Opval lend aan de oerdegelijke, Neder landse fiets is het zwarte ossenstunr, waardoor de geüniformeerde 'wiel renners' meer snelheid kunnen ont- wikkelen bij een achtervolging of als hun aanwezigheid ergens spoe dig gewenst is. De handen zijn ook van het type 'Tour de Erance', maar de surveillanten geven de voorkeur aan dikkere banden, omdat die nu eenmaal steviger zijn, iets wat voor al op onverharde paden en in wijken met drempels van pas komt. Ook de bagagedrager heeft een functie. Onder de snelbinders ligt het bonnenhoekje van Achterberg geklemd. Het komt er deze middag pas onderuit wanneer zijn dienst erop zit. Volgend jaar hoopt hij de opleiding tot agent te kunnen volgen. De beoorde lingen van zijn begeleiders van de po litie Eemland-Noord zijn positief, het wachten is op de psychologische test. Hij heeft het naar zijn zin in Soest, waar de burgers zich in zijn ogen veilig kunnen voelen. Toch hoopt Achterberg na de opleiding in een andere gemeen te geplaatst te worden. Voor de afwis seling, zegt hij als hij weer de Dalweg opdraait. Bij de rotonde neemt hij af scheid. Hij steekt zijn hand op. En uit. Bijna dagelijks is Hans Achterberg in Overhees, de Boerenstreek en het Pijnen burgbos te vinden. De politiesurveillant: "Je wordt door veel mensen aangesproken, van de voorzitter van de winkeliersvereniging tot iemand uit de wijk. Je hoort veel dingen. En ach, de één kan je niet luchten of zien, de ander vertelt je van alles. Op de Dalweg zag de politie maandag nacht een auto slingeren, die in de richting van de Nieuweweg reed. Daar werd de bestuurder, een 58-jarige Soester, staande gehouden. Hij moest blazen en bleek te veel gedronken te hebben. Dat resulteerde in een proces verbaal en een rijverbod van acht uur. Een onbekende dader heeft in het af gelopen weekeinde kans gezien een laptopcomputer te stelen uit een kan toor aan de Steenhoffstraat. De politie vond geen sporen van een inbraak, maar vermoedt dat de dief door de ach terdeur kon binnenkomen. De buit had een waarde van ca. 4000 gulden. Aan gifte deed een 26-jarige inwoner van Barneveld. Bij een controle van brom- en snorfiet sen heeft de politie vrijdagmorgen op de Ossendamweg twee bekeuringen uitgedeeld. Een 39-jarige Soesterse reed op een niet verzekerde bromfiets. Een 17-jarige snorfietser, ook uit Soest, bleek niet in het bezit te zijn van een geldig certificaat. Automobielbedrijf Gebr. van der Pouw Kraan bv TEVENS UW ADRES VOOR GOEDE GEBRUIKTE OCCASIONS Mlddelwikstraat 4042, Soest, Tet 035 - 60142 89 "Wie wat vindt heeft slecht gezocht", dichtte Rutger Kopland. De poeziezo- mer van Watou (vlakbij Poperinge), het Vlaamse grensdorp in de West hoek van België, kreeg dit jaar de merkwaardige titel mee van "Serendi- piteit". De Dikke van Dale leert dat serendi- pisme "een gave is om door toeval iets te ontdekken waar men niet naar op zoek was." Vorig jaar trad Jan Hoet op als curator beeldende kunst in Watou, dit jaar no digde algemeen inspirator Gwy Man- delinck de Italiaan Giacinto Di Pietrantonio uit deze warme poëziezo- mer vorm te geven met 21 Europese kunstenaars en 27 dichters. Verdeeld over vijf locaties op loopaf stand (Douviehuis, Kleine Markt, Grensland, Douviehoeve en Blauw- huys) vind je de meest postmoderne kunstwerken in de vorm van video kunst, beelden, foto's, objecten, schil deringen, etc. van Ger van Elk, Gilbert George, Maria Roose, Giliam Wearing en vele anderen. De gedichten, die overal uit luidspre kertjes zijn te horen en op muren per fect zijn afgedrukt, werden geschreven door poëten als Esther Jansma, Gerrit Komrij, Eddy van Vliet, Eva Gerlach o.a. maar ook vertalingen van Kavafis, Baudelaire en Pessoa. Eén van de strofen van het gedicht "Waar zit die heldere zanger" van Gui- do Gezelle vat de hele tentoonstelling in Watou (1200 inwoners) samen met de regels: "Geen vogel of hij weet zijn lied, Zijnleise en al zijn stem gebied bij zijnder tale, nauwkeurig af te malen. Alle teksten en afbeeldingen zijn gebun deld in een prachtige catalogus (600 frank). In de inleiding ("De vleugels van de vlin der") stelt Giacinto Di Pietrantonio dat "de maatschappij niet zonder kunste naars en kunst kan. In het verleden hebben kunst en kunstenaars vorm ge geven aan een leven dat in het teken van de religie stond; vandaag de dag geven kunstenaars vorm aan een leven dat doordrongen is van de wetenschap en de maatschappelijke afgeleide ervan, de technologie. Daarvan getuigen het werk en de kritiek van vele kunstenaars. Men kan stellen dat precies door deze veran dering de behoefte aan serendipiteit ook de grote massa bereikt heeft. Een pelgrimage voor de zintuigen naar het Vlaamse Watou houdt niet in dat men voor elk beeld en elke tekst hoeft te knielen. Maar als u zich in het Douvie huis het kamertje van de Engelsman Martin Creed binnenwurmt met de hon derden, veelkleurige ballonnen en u leest het gedicht "Icarus"van Charles Ducal: "Wij reizen niet, wij houden de kamer, wij leven de jaren uit zonder lustom de zon aan te raken, wij zijn vrij/ van de koorts naar de ruimere plek, de grote re liefde. Wij schrijven ze neer", dan komt u "geheeld" weer te voorschijn. Een vreemde ervaring. Dat kan men niet van elke bedevaart plaats in Europa zeggen. Tot en met 5 september, dagelijks van 14 tot 19 uur. Toegang: 350 frank. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35 a Tel. 035 - 602 93 60 VAN WEEDESTRAAT 85 FOTOGRAFEN f'AS.-OUKofl GILDE L i

Soester Courant | 1999 | | pagina 3