Subsidie voor meer parkeerplaatsen Klooster wordt conferentiecentrum De huttenboiiwers zijn begonnen De 'dodenrij' van de Winkelmanstraat De onzin van privatisering openbare nutsbedrijven Open Jeugd Toernooi LTV veel deelnemers en sfeer Toen 4De Hoek', nu 'Schepershof §ttc® Medische dienst De kracht van de reclame ligt in de herhaling Meningen I van lezers Dankuwel Kerkdiensten Agenda Hulpverlening ~k Provincie betaalt 350.000 gulden voor Rademakerstraat Man breekt been tussen laadklep College positief tegenover verbouwingsplan nieuwe eigenaar KdK Reactie Tweede Kamerfractie PvdA Fiets in brand Vliegbewegingen boven Soesterberg Gaslek bij graafwerkzaamheden voor piketpaaltje Waarover praatten zij? Zondag 8 augustus ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rade makerstraat 75 Vrijdag 14.30 pastor Huiskampo (De Heyberg) Zaterdag 19.00 aalm. Crooymans; cantores Zondag 10.30 aalm. Crooymans; ge mengd koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09.30 ds. R. Zandstra STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P. Creutzberg, Dorpsplein 10, tel. 351700. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.l.M.Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Met mijn kinderen was ik verrast door de goede en mooie woorden die in deze krant van 14 juli stonden, na het overlijden van mijn lieve man, vader en opa Johannes Cornelis Lucas. Piet Taai, de schrijver van dit artikel, had een klein briefje ontvangen zonder af zender. Nadat hij één en ander had ge verifieerd, schreef hij dit zo bijzondere in memoriam. Ik ben ervan overtuigd dat mijn overleden echtgenoot dit zeer op prijs zou hebben gesteld, want het geeft juist weer wie hij was. In het brieije dat Taai ontving, stond alleen het volgende: Als ik ben gestorven, wil je dan de Soesterbergse Courant daar van in kennis stellen. Lucas'. Het was niet voorzien van naam of afzender. Ik zou gaarne vernemen wie dit briefje naar de heer Taai heeft gezonden, om hem of haar hiervoor te bedanken en om te vernemen in welk verband men met mijn overleden echtgenoot stond. Voor de ontvangen reacties van meele ven zijn wij u zeer erkentelijk. Mevrouw Lucas Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld. Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 In het kader van het winkelonvrien- delijk maken van het Dorpsplein, kreeg de gemeente Soest van de Pro vincie Utrecht een ondersteuning van 350.000 gulden voor onder andere uitbreiding van het aantal parkeer plaatsen in de Rademakerstraat Dit geld wordt in 1999 en 2000 uitge keerd. Binnen de dienst ruimte en groen van de provincie Utrecht is een 'Verde lingsplan Provinciale Stadsvernieu wingsfondsen 1999-2002' opgesteld dat is gekoppeld aan de verordening stadsvernieuwingsfondsen provincie Utrecht 1995. Kort gezegd mag de provincie geldelijke rijkssteun voor stads- en dorpsvernieuwing aan de ge meenten verstrekken, met uitzondering van Utrecht en Amersfoort die dit rechtstreeks ontvangen. Voor het jaar 1999 is daarvoor in tota liteit 20,8 miljoen gulden beschikbaar, waarop 22 gemeenten een beroep hebben gedaan. Een ambtenaar van de provincie deelde mee dat de gemeen te Soest een bedrag van 350.000 gul den in twee jaarlijkse termijnen zal worden verstrekt voor herinrichting van het centrumgebied in de Radema kerstraat. Dit was omstreeks 1989 toe gezegd in het kader van het verplaat sen van winkels van het Dorpsplein naar de Rademakerstraat. Op grond daarvan was het noodzakelijk dat on der andere het aantal parkeerplaatsen werd uitgebreid, teneinde de extra drukte van het Dorpsplein op te van gen. Het zou volgens hem onjuist zijn, indien het beleid niet een vermeerde ring, maar een vermindering van het aantal parkeerplaatsen tot gevolg zou hebben. Hij vond het vreemd dat de gemeente Soest niet meer ondersteu ning had aangevraagd; nu beslaat het slechts de periode 1999 en 2000 van twee keer 175.000 gulden. E>e ge meente had volgens hem ook een be roep kunnen doen op het aanvullend fonds ten aanzien van reconstructie, sanering, verbetering van de Radema kerstraat. Een pot waarin voor het jaar 1999 een bedrag van 3,67 miljoen gul den was te verdelen. Gedeputeerde mevrouw C.T. Begemann beaamde dat aan Wim Putman, voorzitter van de Verenigde Ondernemers Soesterberg (VOS), tevens vice-voorzitter MKB- Utrecht. Uit betrouwbare bron van de gemeen te Soest werd vernomen dat, naar aan leiding van zijn brief van 18 juni, wel degelijk gesprekken met Putman zijn gevoerd. Door zijn visie, weergegeven in deze krant van 28 juli, zou men op het verkeerde been zijn gezet en dat is derhalve onjuist. Andere leden van de VOS stellen dat er mogelijk persoonlij ke gesprekken met Putman zijn ge weest, maar dat Iaat onverlet dat de gemeente in hun ogen hen als 'leden van de VOS' niet heeft willen horen. Wel beamen zij dat er mogelijkheden zijn geweest in enkele hoorcommissies, maar dat zulks niet de weg is voor een goed onderling overleg. In het verle den, toen Piet Pieren nog voorzitter van de VOS was, bestond een goed onderling contact tussen VOS en ge meente door middel van een maande lijks overleg. Het zou een goede zaak zijn indien de gemeente de VOS met ingang van heden opnieuw voor een maandelijks overleg zou uitnodigen om een betere onderlinge verstandhouding te creëren in het belang van Soester- berg. Op de Rademakerstraat is vrijdag een 31-jarige Hilversummer gewond ge raakt, toen hij met zijn been tussen de laadklep van een vrachtauto terecht kwam. De man was bezig met het inla den van huisraad voor Spullenhulp. Volgens zijn mededelingen ging de laadklep spontaan dicht. Hij werd met een gebroken been naar de Lichtenberg gebracht. P.C. Pieren uit Soesterberg is fel tegen privatisering van onze openbare nuts bedrijven zoals de Nederlandse rege ring voorstaat. Aan zijn zijde staat de Amerikaanse econoom Gregory Pa last, die Europa waarschuwt voor dit academisch bedenksel, alsmede de bekende Nederlander op dit gebied: Maarten Brinkman. Om die reden benaderde Pieren de Tweede-Kamer fractie van de Partij van de Arbeid en deze gaf hem antwoord. Pieren: 'Onze huidige Minister van Economische Zaken, Annemarie Jor- ritsma, is druk doende om onze ener giebedrijven, nota bene de economi sche kurk waarop wij drijven, te verko pen. UNA, de stroomproducent van Amsterdam en Utrecht, komt binnen kort in handen van het Amerikaanse bedrijf Reliant Energy en andere elek trische distributiebedrijven zullen vol gen. En of dat nog niet voldoende is, zijn er ook plannen om ons gas te ver kopen en in die stroom gaan straks ook onze waterleidingbedrijven, afvalbedrij ven enz. mee. Dan zijn wé overgeleverd aan de nukken van buitenlandse bedrij ven en is de kans groot dat ze ons uit zuigen. Want aangezien zij het mono polie bezitten zullen ze dat zeker doen, zoals dat in andere landen - bijvoor beeld in Mexico - reeds is bewezen. Om die reden heb ik de Tweede-Kamer fractie van de Partij van de Arbeid schriftelijk met deze vragen benaderd. Het is helaas jammer dat ook zij in de mallemolen van Jorritsma geloven. Voor de duidelijkheid stellen zij bij monde van de heren Fred Crone en Wouter Bos het volgende:' Reactie PvdA 'Geachte heer Pieren. We zijn het niet eens met het beeld dat u schetst van de energiesector voordat wij aan deze operatie begonnen. De energiesector was een monopolistisch ingestelde sector, die wel degelijk winstoogmerk had, al waren de aandelen in handen van de lagere overheden. De markt was beschermd en de cliënten waren gebon den aan die aanbieder die toevallig de energie produceerde in hun regio, zij konden niet kiezen. Door invoering van marktwerking worden de diverse aan bieders van enereie eedwon een met el kaar te concurreren. In tegenstelling tot vroeger kunnen de gebruikers kiezen van welke producent zij geleverd wil len hebben (kleingebruikers kunnen nog niet kiezen, maar de grootgebrui kers nu al wel). We zien nu al dat de prijs van elektriciteit daalt door de con currentie tussen de verschillende be drijven. Naast lagere prijzen komen er ook nieuwe producten zoals groene stroom. Ook wordt de markt opener voor nieuwe toetreders, denk aan klei ne producenten van groene stroom zo als boeren met een windmolen. In de toekomst kunnen zoals gezegd ook de kleingebruikers kiezen. Als de Amster damse gebruikers uw mening delen, en van mening zijn dat de elektriciteits voorziening in Nederlandse handen moet zijn, dan kunnen zij in de toe komst kiezen voor een Nederlandse stroomproducent. Naar verwachting kunnen de kleinverbruikers vanaf het jaar 2007 zelf kiezen. Om te voorko men dat door prijsafspraken of andere omstandigheden de kleinverbruikers in de knel zouden komen bij de grote ge bruikers, is bepaald dat de minister de prijs van de stroom voor deze groep vaststelt. Wat de distributiebedrijven heeft de PvdA zich terughoudender opgesteld. De netwerken hebben en houden een monopoliepositie. Voor het hoogspan ningsnet heeft de minister ervoor geko zen een meerderheidsaandeel te ne men. Voor de regionale netten zou volgens de PvdA hetzelfde op moeten gaan. Eerst moet duidelijk zijn dat het toezicht op deze netten effectief is, als dat het geval is kan wat de PvdA be treft pas na het jaar 2002 sprake zijn van privatisering. Hoewel de lokale PvdA-bestuurders graag van hun aan delen af willen, zal de Tweede Kamer fractie zich verzetten tegen de privatise ring van de distributiebedrijven zolang de belangen van de consumenten nog niet voldoende beschermd zijn', aldus de Tweede Kamerfractie van de PvdA. Dhr. Pieren kan zich met dit standpunt niet verenigen en wijst met nadruk op het artikel in NRC/Handelsblad van 8 april 1999. Pieren hoopt en verwacht dat de politiek in Den Haag de ver standige raad in dat blad van de eco noom Gregory Palast ter harte zal ne men, zoals ook andere Europese lan den hehben periaan Regelmatig zien ze elkaar, de oude re heren uit het vliegdorp, en dan ko men automatisch de gesprekken over vroeger. 'Ik zou nog wel eens naar 'Den Hoek' willen', zei Srnorenburg en zo gebeurde het Aan het eind van de Gen. Winkelman straat en ten zuiden van de aldaar ge legen Kampweg (gem. Zeist) staat een huis waarvan duidelijk te zien is dat het oud is, maar nog lang niet 'der jaren zat'. In de geschiedenis van het dorp Soesterberg kende men het als 'het theehuis' en ook wel het stille café met de naam 'Den Hoek'. Het was zo'n stil café dat zelfs de zo gevreesde rijksveld wachter Neijboer daar wel eens een neut kwam drinken. Later heeft tante Anna Smorenburg-Helling er gewoond met haar broer, ome Teun. Zij was de jongste uit het gezin van achttien kin deren en is in 1984 overleden in de leeftijd van negentig jaren. De Domeinen hebben het huis toen gekocht met de belofte dat tante Anna daar tot haar dood mocht blijven wo nen. De bedoeling was het huis af te breken, waardoor meer ruimte ont stond voor de aanleg van de er achter gelegen snelweg met geluidsmuur. Maar ook het Rijk heeft tijden van krapte gekend en zo werd het vrij bouwvallige huis op 12 maart 1987 verkocht aan de fam. Schepers. Deze zag iets in een vervallen woning zonder riolering en andere noodzakelij ke voorzieningen. Het huis, gelegen in de gemeente Zeist, werd toen van bin nen heel langzaam maar zeker veran derd in een mooi woonhuis. Aan de buitenkant mocht niets worden gewij zigd en zo kijkt het nu nog uit over het verkeer van de Gen. Winkelmanstraat, die vanaf 1917 de naam Verlengde Postweg droeg. tn riffcnnw" Irampr Han rif hAppn Srnorenburg en Rietveld met het echt paar Schepers. Aan de hand van foto's werd de geschiedenis opgehaald van het huis dat vermoedelijk in 1902 werd gerenoveerd. Het half-steens gebouw de huis werd door Schepers van binnen afgedicht en verder werden wanden en zolder zoveel mogelijk van hetzelfde hout voorzien als oorspronkelijk. De heren weten nog goed dat het de naam 'theeschenkerij' droeg, maar ondertus sen.... Srnorenburg was toen nog een jongen en bezocht wel eens zijn tante, maar dan alleen in de keuken. Niet in de ge lagkamer, want daar zaten de mannen en vertelden onder het genot van het edele vocht verhalen van toen die ster ker werden als er meer werd gedron ken. In de schuur, die achter het huis stond en nog door de vader van Srno renburg werd gebouwd, werd vee ge houden. In het kort daarachter gelegen 'Geiteweitje' hadden ze ruimte om te grazen. Van geiten weten de heren niets en dus blijft de vraag waarom het zo ge noemd werd. Nu wordt een stukje gras land direct ten zuiden van de Kozak - kenput zo genoemd, de plaats waar het kampement van de Russen en Pruisen heeft gestaan. Kleuterschoolkinderen van jaren geleden weten nog dat zij op 'schoolreisje' gingen naar dat Geite- weidtje 'en dan met de benen wagen. In die tijd moet het grondwater bereikbaar zijn geweest, want bij toeval ontdekte Schepers een put van ongeveer vijf meter diep die droog stond. Er werd getracht opnieuw een put te slaan, maar zelfs op 25 meter diepte was er nog geen water. Mogelijk als gevolg van de aanleg van de diep gelegen au tosnelweg is de waterhuishouding sterk veranderd vergeleken bij vroeger. Het werd een gezellige middag waarin de familie Schepers vele dingen van vrneoer hnnrHf» Renovatie Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351789, b.g.g. 351658 of 352626. Een 36-jarige Bilthovenaar, die in de nacht van zaterdag op zondag over de Kampweg reed, zag daar omstreeks half drie een brandende fiets bij een bushal te staan. Hij pakte zijn autoblusser en doofde het vuur. De gealarmeerde brandweer hoefde niet in actie te ko men. Volgens de ingegraveerde postco de was de fiets afkomstig uit Utrecht. Van de daders geen spoor. De kapel en het voormalig klooster Cenakel zijn eigendom van het Kontakt der Kontinenten (KdK) ge worden. Dat betekent dat het klooster wordt verbouwd tot conferentiecen trum en de kapel tot een multifunc tionele ruimte. De gemeente Soest heeft het KdK onder regels de beno digde vergunningen verleend. 'Gelukkig dat het KdK het complex ge kocht heeft', zo was de algemene reac tie binnen het vliegdorp. Daardoor blijft het in zekere mate dat bijzondere gebouw dat bij velen in het dorp nog een bepaalde plaats inneemt. Ook de belofte van het KdK dat de kapel in een bepaald opzicht zal blijven zoals men het heeft gekend, deed velen goed. Regelmatig komen er mensen van binnen en buiten het dorp bij het KdK met de vraag of ze nog even in de kapel mogen kijken. Het is letterlijk, maar ook figuurlijk ontwijd, maar de serene stilte met de muren en afbeel dingen ademen nog de sfeer van toen. Ook in het klooster zijn nog heel veel sieraden achtergebleven, zoals de muur schildering van 'het laatste avondmaal' en de diverse prachtige beeltenissen in de glas-in-lood ramen. Die waardevol le dingen zullen blijven bestaan als een stille herinnering aan de Zusters van het Cenakel. Vliegbasis Soesterberg kan men een he likopterbasis noemen. Soms wordt zij echter even aangedaan door een 'oude bekende', een F-16 straaljager van een andere basis. In het vliegdorp kijkt men elkaar dan even aan. De meesten: 'Een bekend geluid', sommigen: 'Moet dat nou?' De directe omgeving van de ba sis moet rekening houden met mogelijk extra vliegbewegingen van de grote Chinooks, in verband met het testen van nieuw geïnstalleerde software. Aan de Gen. Winkelmanstraat is maanden geleden een rij struiken geplant om een uitlaatterrein van honden duidelijk aan te geven. Reeds in de maand mei was te zien dat deze struiken niet levensvatbaar waren en verdolden. Omwonenden en an deren ergeren zich dat de 'dodenrij'de omgeving zo lang blijft ontsieren. Of is de nwi/Jnil/InPTMn/nn i-nm. *1 •Woensdag 4 augustus 09.00 start huttenbouw, Sterrenberg 08-12 markt, Rademakerstraat Zaterdag 7 augustus oud papier, bij Rabobank Zondag 8 augustus 14.00 koersbal, Drie Eiken Woensdag 11 augustus 08-19 mnrlrt Van 4 tot en 7 augustus wordt op het terrein van Sterrenberg een kinderva kantieweek gehouden in het kader van 'hutten bouwen'. Verkleed als cowboys en indianen zullen ruim honderd kinderen uit Soest en Soesterberg hieraan deelnemen. Het Huttenbouwdorp, destijds als ac tiviteit van de Stichting Jeugdwerk Soesterberg met veel succes gestart, wordt ook dit jaar weer georganiseerd door Stichting Balans en uitgevoerd op het terrein van Sterrenberg. Een deel van de vele activiteiten zal worden ver zorgd door leden van de footballclub Amsterdam Admirals, die hun thuis basis hebben in de bekende Amster- Een bewoner van de Professor Lo- rentzlaan plaatste een piketpaaltje in de voortuin met gevolg dat de aldaar gelegen gasleiding werd lek gestoten. De brandweer nam de eerste maatre gelen, waarop het gasbedrijf het lek kon dichten. De Soesterberger wilde maandagmor gen een paaltje in de voortuin plaatsen ter versteviging van het tuinhekje. Toen hij een gat aan het graven was, stootte hij op een buis en rook direct een sterke gaslucht. Onmiddellijk alar meerde hij de hulpverleningsdiensten en werd de straat ter plaatse door de politie afgezet. De Soesterbergse brandweer nam de eerste maatregelen en verzocht de direct omwonenden ra men en deuren te sluiten en het gas af te sluiten. Kort daarop arriveerde een technicus van het gasbedrijf die het lek kon dichten. dam ArenaA. Het thema van dit jaar is 'cowboys en indianen', dus kan men heel wat strijd verwachten met de daar bij behorende kreten. Voor dit festijn konden zich in principe maximaal 120 kinderen aanmelden in de leeftijd van 6 tot 13 jaar, die niet of nagenoeg niet konden genieten van een vakantie elders. Er zijn echter ook kinderen bij die hun vakantie al achter Huttenbouwers in actie. de rug hebben en graag aan de spei- week wilden meedoen. Onder goede leiding worden ze elke dag bezig ge houden. Zaterdag is de grote slotdag, vol manifestaties, waaraan ook de plaatselijke brandweer haar medewer king zal verlenen. Op de tennisbanen van LTV werd van 25 juli tot en met 1 augustus voor de 16e keer het Open Jeugd Toernooi gespeeld. Meer dan honderd jongens en meisjes in de leeftijd van 8 tot en met 17 jaar hadden zich hiervoor in geschreven. Het toernooi werd gekenmerkt door een uitstekende sfeer die niet alleen door het zomerse weer, maar ook door de goede leiding werd gecreëerd. Bij binnenkomst werd en wordt men di rect al verrast door een fraaie wel- komstboog. De spelers werden in de watten gelegd. Na verlies was men niet direct uitge schakeld, maar kon men via een verlie zersronde alsnog proberen verder te komen. Het KNLTB-toernooi kent in dit soort toernooien vijf schema's, waarin de deelnemers in 14 poules zijn ingedeeld. Totaal werden ongeveer 250 wedstrij den gespeeld met op zondag 1 augus tus de finale. Gasten en spelers werden de hele week verwend met onder ande re gratis popcorn, patat en pannenkoe ken, gebakken door de ouders van de clubleden. Ook het spel werd profes sioneel benaderd en de spelers werden door de wedstrijdleiding naar de banen begeleid. Ook het minder prettige 'ba- nenslepen' was in handen van de wed strijdleiding. De hele week werd versla gen in de dagelijkse toernooikrant, een eigen kabelkrant. Het KdK heeft de tekening en be schrijving van de renovatie van primair het voormalig klooster bij de gemeen te Soest ingediend, met de bedoeling zijn in het geheel te verbouwen tot conferentiecentrum. Het klinkt vreemd, maar het gebouw behoort volgens het bestemmingsplan tot 'Soesterberg- Kom', met als bestemming 'bijzondere doeleinden'. Het bouwplan is daarmee in strijd, omdat het een conferentiecen trum gaat worden. Het is dan volgens de brandweer verplicht om zowel aan de linker zijgevel als aan de achterzijde een brandtrap te plaatsen. Maar daar was de welstandscommissie op tegen, want dan zou het fraaie gebouw door een paar onooglijke dingen worden ontsierd. De veiligheid weegt volgens de ge meente evenwel zwaarder dan het pro test van de welstandscommissie. Intern wordt het klooster verbouwd, zodat er circa vijftig slaapkamers zullen komen, vergaderzalen, een restaurant en een lounge. Om dit te realiseren, moet een artikel 19-procedure worden gevoerd. Die is nodig om te kunnen afwijken van het bestemmingsplan. Hiervoor is ook de toestemming van de provincie nodig. Dit geldt tevens voor de aanleg van 68 parkeerplaatsen achter het ge bouw op het terrein dat nu nog de be stemming bostuin heeft. Teneinde protesten op gebied van aan tasting van milieu te voorkomen, wordt een inrichtingsplan van een tuinarchi tect overlegd, waardoor de landschap pelijke- en cultuurhistorische waarden niet onevenredig worden aangetast.

Soester Courant | 1999 | | pagina 9