Riek en Dirk Swart 50 jaar in Sterrenberg Belevenis zal zich jaarlijks herhalen Eerbetoon door gedenksteen Bellen over groen helpt KVO verliest van rechter 'Delfsmaatjes' naar Parijs Meer onkruid dan monument De Huifkar is binnen Feestelijk gebeuren met veel geschenken Agenda >ch ziek? WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1999 Soesterberg International Music Festival Medische dienst Kerkdiensten Herdenking slachtoffers Nederlands-Indië. afwezig ^lulpverlenin^^Jl ^Burgerï^^^tand^ Cursusboekje vanSWOS De Oude Smederij net buiten Markt Sterrenberg Wie vergelijkt leest de Soester Courant geluidszone Ballonvaart vanuit vliegdorp ESTRAAT e Gijsbrecht de Heideweg gebouwde NING MET RGZOLDER EN FRAAI IN. De wo el verbouwd ORTOM IN Ind.: en- r, half open suitedeuren erd.: 3 sl.kam. badkam. m. mei 2000. 735.000,- k.k. Broer en zus Dirk en Riek Swart vier den feest in verband met hun vijftig jarig verblijf in Sterrenberg. Het werd een bijzondere receptie, waar velen hen met dit heugelijk feit feliciteer den. Dirk Swart kwam op 27 juli 1949 naar de toenmalige Johannes Stichting, daarna Sterrenberg genoemd. Enkele maanden later, op 10 oktober 1949, volgde zijn zuster Riek en sinds die tijd zijn ze niet meer weg te denken in Ster renberg en Soesterberg. Vooral Riek Swart is een bekende geworden in on der andere het volksdansen in De Drie Eiken en andere plaatselijke activitei ten. De bekendheid van Dirk Swart is ietwat breder en kan men zelfs zeggen dat hij wereldberoemd is vanwege zijn bijzondere schilderijen. Exposities van hem kan men in Israël, Japan en Ame rika tegenkomen. Het zijn twee mensen waar men bijzonder goed mee kan spreken en die alle ontwikkelingen op Sterrenberg hebben meegemaakt. Over dat van vroeger en nu kunnen ze beel dend vertellen. Feest Zaterdag 30 juli was de recreatieruim te van het restaurant van Sterrenberg hun domein. Met hun respectievelijke vriend en vriendin en duidelijk te her kennen aan de strohoed die beiden droegen, verwelkomden ze de gasten die hun met dit vijftigjarig jubileum kwamen feliciteren. Onder hen vele Soesterbergers die vooral Riek kennen vanwege haar betrokkenheid bij diver se activiteiten in het vliegdorp. Een harmonicaspeler zorgde voor de vrolij ke noot en ondanks de warmte gingen de beentjes van de vloer. Op verzoek van beide jubilarissen werd het bal ge opend met de vogeltjesdans en met daarna volgden 'O, wat ben je mooi' en vele andere bekende liederen uit de tijd van toen. Op de vraag aan Dirk hoe de afgelopen vijftig jaren waren geweest kwam het antwoord: Als een knip van het oog, zo snel maar ook heel mooi'. Riek vul de hem aan dat ze nog heel veel jaren op Sterrenberg hoopten te wonen en dat ze zich zowel daar als in Soester berg heel erg thuis voelden. soesterbergseüLcourant Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 diepe ach- iij uitvalswe- ingang, hal, et. Originele i buitendeur meter (voor- Moer, open in-lood deu: slaapkamers riginele bad- ste trap naa ombiketelop woonkamer kkelijk karak g. Inhoud cir g in overleg garantiever ikerheid. auwktin- over de nadelen ilng. len die oningen sn heeft afsluiten tering ikeit. r zit u dus een natie of van de >P of tr kies aar! hulling aanwezig. De gedenksteen is in de grond geplaatst, net voor de ronde sokkel. In de toekomst zal men in Soesterberg de datum 15 augustus blij ven herdenken als de dag waarop even stil wordt gestaan bij hen die het slacht offer werden van oorlogshandelingen in het toenmalig Nederlands-Indië. De vijftien concerten van het Soester berg International Music Festival be horen weer tot het verleden. De laat ste klanken werden zaterdag 31 juli in de Caroluskerk gehoord, waar on geveer vierhonderd aanwezigen getui ge waren van een bijzonder slotcon- cert Het Kontakt der Kontinenten (KdK) kan terugzien op een bijzonder ge slaagde concertreeks die op 18 juli in het Figi theater in Zeist begon en op zaterdag 31 juli zijn slot vond in de Ca roluskerk in Soesterberg. Het Studen tenorkest, met een vioolbezetting van vijf dames en vijf heren en ondersteund door vijf collega's met wat zwaardere stemmen, speelde het hele concert staande. In zijn openingswoord had dhr. Wico Bunskoek, directeur van het KdK, burgemeester Hans de Widt van Soest, het bestuur van het KdK en de sponsors een speciaal woord van wel kom geheten. Daarna was het woord aan de jonge mensen op het concert podium en dat deden ze ook deze keer weer voortreffelijk in stukken van Mo- zart en Vivaldi. De vioolsolisten Boris Kuschnir en Julian Rachlin hadden zichtbaar plezier in het geheel en tover den ragfijne klanken uit hun instru menten. Het gevolg was een staande ovatie, die resulteerde in een toegift. Na de pauze kwamen Bach en Grieg naar voren met de solisten Philip Quint, viool, en Misha Quint, cello, en ook zij wisten de bezoekers tot laaiend en thousiasme te brengen, dankzij de Staande ovatie na het slotconcert in de Caroluskerk. meesterlijke leiding van de dirigent Zvi Carmelli. Een concertreeks in de regio Soester berg van grote klasse kon men in de maand juü beluisteren. Een dergelijk groots internationaal gebeuren was het initiatief van het Kontakt der Kontin enten dat daarmee bewees naast zijn, taak als conferentie- en opleidingscen trum ook een Internationaal Muziek Festival te kunnen organiseren. Dank baar werd dan ook gewag gemaakt van de belofte van Bunskoek dat ook in het jaar 2000 weer een Soesterberg Inter national Music Festival zal plaatsvin den. De foto van de rij dode struiken in de Generaal Winkelmanstraat bracht beweging in de afdeling Groen Mi lieu van de gemeente Soest. Een ge sprek daarop werkte verhelderend. Naaf aanleiding van enkele reacties van buurtbewoners werd in de krant van 4 augustus een foto geplaatst van een rij verdorde struiken. Men ergerde zich daaraan en vroeg zich af of dat niet an ders kon. In een daarop volgend ge sprek met Willem Hartzuiker van Groen Milieu deelde hij het navol gende mede: 'Ja, net als een ander gaan ook wij met vakantie, maar niet allemaal tegelijk. Ook in zomerperiode is het Wijkbeheer actief aanwezig in Soest en Soesterberg. Het honden-uit- laat-terrein aan de Winkelmanstraat is op verzoek van de vorig jaar opgerich te huurderscommissie Soesterberg (HCS) aangelegd. Hiervoor is extra geld vrijgemaakt. Om de honden van het naastgelegen speelveldje af te houden was een afscheiding gewenst. Een rij groenblijvende beplanting (hulst) was de oplossing. Al snel na aanplant bleek dat de struiken niet goed waren. De leverancier, de kweker is hierop aangesproken. De oorzaak van het afsterven is nog niet bekend, maar dat is zeker niet de droogte. In het najaar zullen weer nieuwe struiken worden aangeplant. Normaal gespro ken wordt slechte en dode beplanting door het Wijkbeheer meteen verwij derd. Als echter dat ook hier zou zijn gebeurd, was er lange tijd geen afschei ding meer eeweest voor de honden. Dus is er voor gekozen de planten te laten staan tot op het moment dat ze vervangen worden. Inderdaad een minder fraai gezicht, maar het houdt de honden nog wel op eigen terrein en daar gaat het toch vooral om. Dus in derdaad zijn ze bij het Wijkbeheer niet allemaal met vakantie, ook niet de me dewerkers van het 'meldpunt woon omgeving'. Hier kan iedereen naartoe bellen met vragen en opmerkingen over openbare voorzieningen in de woon omgeving. Ook vragen als 'waarom staan deze dode struiken er nog', wor den graag en meteen door de betrok ken ambtenaar beantwoord. De ge meente is er vooral voor de bewoners. Het Wijkbeheer probeert binnen de (door de raad vastgestelde) beleids- grenzen zoveel mogelijk te werken naar de vraag die er bij haar 'klanten' is. Het meldpunt woonomgeving is op werk dagen van 08.00 tot 16.00 uur bereik baar: 035-6093666', aldus Hartzuiker. Het gesprek zorgde er wel voor dat al les weer eens duidelijk op een rijtje werd gezet. Tevens werd van de gelegenheid ge bruik gemaakt om het verval van het monument 'De Vleugel' op de hoek van de Kampweg met de Banning- straat te noemen. Een ornament dat nog maar één jaar oud is en nu al werd overwoekerd door onkruid en afval van passanten. Nog geen dag later was het onkruid verwijderd, met andere woor den: het helpt! Derhalve is het een goede zaak in het vervolg het telefoon nummer 035-6093666 te gebruiken voor opmerkingen over Groen en Wijk- Zondag 15 augustus ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 pastor v.d. Heijden; cantores Zondag 10.30 pastor v.d. Heijden; da meskoor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09.30 ds. M.A.A. Nawijn STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: W. Brandt (Den Dolder), Dolderseweg 57A, tel. 030-2293100. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. H.J.M. Tonino P.B.E. Tonino-van Schieveen DIERENARTSEN van donderdag 19 augustus t/m zondag 5 september Waarneming: Mevrouw van den Boorn Zowel bij Braamhage in Soest als bij het monument aan de Kampweg in Soesterberg wordt op zaterdag 14 au gustus een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis van de slachtoffers die zijn gevallen in het toenmalige Ne derlands-Indië. Op beide oorlogsmo numenten, die getuigen van vrede en vrijheid, wordt een gedenksteen ont huld door burgemeester J. de Widt en de in Soesterberg wonende wedu we van generaal Spoor, mevrouw H.T. Spoor-Dijkema. In goed overleg tussen het Soester- bergse Herdenkingscomité en de ge meente is gekozen voor een herden kingsplechtigheid die recht doet aan de grote groep mensen die in Nederlands- Indië om het leven kwam of daarbij nauw was betrokken. De plechtigheid in Soest vindt plaats om 11.00 uur en in Soesterberg om 13.00 uur. Het comi té doet een beroep op alle Soesterber gers, en in het bijzonder op hen die be trokken waren bij het gebeuren in het toenmalige Nederlands-Indië. om zich om 12.15 uur te verzamelen in de re creatiezaal van 'De Drie Eiken'. Om 12.50 uur gaat men gezamenlijk naar het monument aan de Kampweg. Me vrouw de Quay zal daar een gedicht voordragen, wat zij eveneens in Soest doet. Een hoornblazer van muziekver- eniginging Odeon speelt daarop de Last Post en vervolgens wordt de ge denksteen door drie kinderen onthuld met het overhandigen van bloemen aan de burgemeester en mevrouw H.T. Spoor-Dijkema, die door hen op de gedenksteen worden gelegd. Gedenksteen De gedenksteen is vervaardigd uit rood graniet met daarop de tekst: 'Steen van herinnering en eer aan banden van de dood heen. Nederlands-Indië 1942- 1962'. In 1942 was de inval van Japan. Na de capitulatie van Japan volgde de 'bersiap-periode' (onafhankelijkheids strijd) en weer daarop volgden de po litionele acties. In 1962 was het verlies van Nieuw-Guinea. De gedenksteen wordt geplaatst als een eerbetoon aan allen die daar om het leven zijn geko men of zeer nauw daarbij waren be trokken. De leiding van de politionele acties was in handen van de vermaar de Simon Hendrik Spoor, luitenant- generaal van de Nederlandse strijd krachten. Hij overleed op 25 mei 1949 in Jakarta. Zijn echtgenote is bij de ont- Hulp 5. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351789, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappe lijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Elie, tel. 352391. OVERLEDEN: 9 aug. Johannes Wilhelmus Touw (74), Hermes 8. Leijenseweg 12 - Bilthoven Tel. 030 - 2286091 Korfbal Vereniging Oranje had een meningsverschil met de gemeente Soest over de opdracht tot betalen van zuiveringsheffing. De rechter gaf de gemeente Soest gelijk, al waren de re gels in het voordeel van KVO. Ook elke sportvereniging dient zuive ringsheffing te betalen. Om hen daar van te ontlasten betaalt de gemeente deze heffing. Echter, dat was tot 1997 alleen voor verenigingen met binnen sport. Om die reden kreeg KVO een aanslag van 2650 gulden over de jaren 1992 tot en met 1996. Zij attendeerde de gemeente Soest erop dat dat niet eerlijk was want de handboogschut tersvereniging van het Bentinckfonds in Soest, ook een buitensportvereni ging, hoefde niet te betalen. Na intern onderzoek van de gemeente Soest bleek dat dit juist was, maar men wilde niet overgaan tot het vorderen van een bedrag van slechts 195 gulden van die vereniging. KVO vond dit niet eerlijk en meende dat toen de belastingplicht per 1997 ook voor buitensporten ver viel, zij in aanmerking kwam voor deze gunstige wijziging. De Utrechtse be stuursrechter werd door KVO in de arm genomen. Deze stelde de gemeen te Soest in het gelijk maar begreep het ongenoegen van KVO. Voor de plaat selijke korfbalvereniging een dubbele tegenvaller, bestuurlijk is het vechten voor behoud en nu ook nog deze extra financiële tegenvaller. Net een jaar oud is De Vleugel ontoon baar vanwege meters hoog onkruid en vuilnis. Vreemd dat passanten schampe re nnmprlrinoen maken? Fn wnnmm staat er geen afvalbak? Moet alles per brief aangekaart worden of bestaat er ook nog iets als eigen inzicht en activiteit Woensdag 11 augustus 08-12 markt, Rademakerstraat Zaterdag 14 augustus 13.00 onthulling steen, Kampweg Maandag 16 augustus start kinderopvang, de Haanschooï Woensdag 18 augustus OC-IO mn.U Na lang sparen is eindelijk de huifkar bij de boerderij van Sterrenberg gek Het is een modern voertuig geworden, voorzien van twee voetremmen en r lichting. Ook twee pony's zijn gearriveerd en moeten nu leren de huifkar ne ken. Op de foto Henny Nieuwhof hoofd van de boerderij met zijn aan wit derij maakt van de gelegenheid gebruik vrijwilligers te vragen om ind de dieren te voeren, 's Morgens en 's avonds slechts één uurtje inyr De SWOS heeft haar boekje Activitei ten en cursussen voor 55+ voor het seizoen 1999/2000 uitgegeven. In Soesterberg kan men terecht voor gym nastiek in de vorm van sport en spel; gymnastiek voor beperkte beweging smogelijkheden, yoga, volksdansen en koersbal. In het dienstencentrum van De Drie Eiken kan men het groene boekje afhalen waarin alle mogelijkhe den voor Soest en Soesterberg staan vermeld. "Een belevenis die we niet weer zullen meemaken. Met alle kinderen en kleinkinderen een weekeinde naar Parijs. Wat we allemaal zullen bele ven, geen idee. Het enige dat ze ver telden is dat we vrijdagmiddag een boottocht over de Seine krijgen." Sies Delfsma (81) en zijn echtgenote (83) kunnen in hun prachtige achter tuin nog nagenieten van drie dagen Parijs. Het was een spontaan idee van de vriendin van zijn zoon Alle. Samen zijn ze bestuurders van een luxe auto bus, waarmee ze vooral buitenlandse reizen maken. Zoon Jaap, ook bus- Op de maandagen 23 augustus, 6 en 20 september wordt van 11.00 tot 15.00 uur op Sterrenberg de week markt gehouden. Op het 'dorpsplein' tussen het hoofdgebouw en nabij zwembad 'de Waterman' worden diver se artikelen ter verkoop aangeboden. Naast snoep, toiletartikelen, fruit en kleding zijn er ook vele soorten eigen artikelen van Sterrenberg te koop, zo als planten, eieren, diervoeders, bloe men, open haardhout, kibbeling en zoute haring, snacks, kaarsen, zeepjes, houten voorwerpen enz. Voor de Wa terman is een terras van waaruit men onder het genot van een kop koffie of frisdrank een mooi overzicht heeft op het dorpsplein. Voor autobezitters is er voldoende parkeerplaats in de directe omgeving. Een ieder die leuke ideeën voor deze markt heeft of er zelf met een kraam aan mee wil doen, is van harte welkom. Graag vooraf even een telefoontje naar Ida van der Berg; ze zit op Morgenster, tel. (0346-)359468. De Delfsmaatjes kort voor vertrek naar Parijs. Inmiddels zijn ze weer terug. chauffeur, vierde zondag zijn 50e ver jaardag, terwijl Alle kort daarvoor veer tig werd. En hoe vier je dat met een familie, bestaande uit vader en moeder, acht kinderen met aanhang en kleinkin deren van in totaal 31 personen. 'Dat moet je in de bus vieren', en zo gebeur de het. Vrijdagmorgen stond de grote touringcar om half negen al voor de deur van de Delfsma senior en kort daarop vertrokken ze voor drie dagen Parijs. 'Een belevenis die we niet snel weer zullen vergeten', was de reactie van vader en moeder Delfsma. Perceel Rademakerstraat 48, vroeger bekend als de smederij, valt net buiten de geluidszone waarin woningen op kosten van het Rijk geluidsisolatie ont vangen. Dat zou wel het geval zijn in dien het bestemmingsplan 'Soesterberg Kom' gewijzigd zou worden. De bewo ners hebben bij de gemeente daartoe een verzoek ingediend, maar deze kan dat niet doen zonder het Ministerie van Defensie daarin te betrekken, omdat die de zogenaamde KE-lijnen bepaalt. Om die reden werd het verzoek afge wezen. Bij hoge uitzondering heeft ballonvaar der Rien Jurg uit Hengelo van de ge meente Soest toestemming gekregen om op zaterdag 14 augustus, 's avonds omstreeks 19.00 uur van, het Evene mententerrein aan de Kampweg, met een ballon op te stijgen. De gemeente lijke kosten zijn 129 gulden en Jurg moet zelf de verkeersleiding van de vliegbasis hiervan in kennis stellen. Voor het vliegdorp kan het opstijgen een leuke attractie worden.

Soester Courant | 1999 | | pagina 11