DOL-DWAZE Madeion Grant uit Soest 'loopt' de krant voor het goede doel Meeste buitengebied van waterschap krijgt aanfluiting op riool Stichting Vrienden SZS gestart 7 ACTUEEL I 'Recreatieondernemers dupe gemeentelijke lasten' wei facvt- UUR Jan Postema: Westwaarts (4) W brilcentrum nota 15 jaar Silver Star iAIIUi PAGINA 4 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1999 SOESTER COURANT PAGINA 5 I De nieuwe voorraad is onderweg. Dus profiteer nu van de torenhoge kortingen op onze kasten, dressoirs, TV-meubelen, eethoeken, bankstellen en kleinmeubelen. KOM SNEL PROFITEREN. WANT 0P=0P EN WEG=WEG! Onderzoek Landbouw Universiteit Studente (17) voor vrijwilligerswerk naar Filippijnen Sleutels erin? Brommers weg! Onder invloed BANKZAKEN OP ZATERDAG Rabobank Soest-Baarn is open van 9 tot 12 uur* Elke zaterdag voor alle bankzaken Deze zomer fietst Jan Postema uit Soest van Houston (Texas) naar Los Angeles (Californië). Hij doet daar 1 welcelijks verslag van. Vandaag een introductie. Westwaarts DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist 035-6022871 Steenhoff straat 58 *S5 Wegens vakantie zijn wij gesloten t/m 14 augustus a.s. Maandag 16 augustus staan wij vanaf 13.00 uur uitgerust TXT weer voor u klaar. Wie vergelijkt leest de Soester Courant 5 films voor 1 week #47 van 25,-voor I #j 50 Service bij .Schoemaker e Voorlichting i eventuele vergunning imaking kenbaar maken 3760 CA Soest, tele- ROMANTIEK IN PUllR NATUUR Industrieterrein 'De Slenk' Cannenburgerweg 14 - 's-Graveland Tel. (035) 656 40 02 - Fax 656 40 01 n 6 weken na verzending gemeester en wethouders an het geldende >lan; telangen Soestduinen onform concept-brief tatie in concept-brief aan Rien Jurg Promo- en opstijging met een p zaterdag 14 augustus in: :stemming voor gebruik ïmententerrein in door uw college); l van geen bezwaar gemeester) werking verleend. Ver- x artikel 19 WRO (vrij- Na afloop ter visie-ter- sluit nemen. Een zgn. en bezwaar van de (en laten indienen. ng verlenen aan gevraag- emmingsplan "Soester- e verantwoordelijkheden BEHEER De lokale overheden jagen de Neder landse toerist naar het buitenland. Daardoor zal het aantal autokilome ters en vliegtuigbewegingen alleen maar toenemen waardoor het milieu steeds zwaarder zal worden belast. Dit staat haaks op het milieubeleid van het kabinet en de belangen van de recreant Bovendien wordt de loka le economie en de werkgelegenheid van betreffende gemeenten geschaad. Deze belangrijke conclusies vallen te trekken uit het onderzoek dat door studenten van de Landbouw Universi teit in Wageningen is verricht naar de lokale lastendruk van recreatieonder nemers in 40 gemeenten in Nederland. Op dit moment is vakantie vieren in ei gen land nog steeds voordeliger dan dure auto- én vliegreizen naar het bui tenland. De vereniging van recreatie ondernemers Nederland Recron, waar schuwt gemeenten dat de toekomst en het belang van de recreatiesector (on dernemer én recreanten) in gevaar ko men en daarmee de lokale economie en werkgelegenheid in de betreffende regio's. Zeker lagere inkomensgroepen zullen worden getroffen omdat vooral deze categorie hun vakantie in eigen land doorbrengt. Tevens staat door deze maatregelen hun werkgelegen heid als eerste op de tocht. De toene mende lasten schaden hen als eerste. RECRON roept de gemeenten op om een recreatie-vriendelijker beleid te voeren door de lokale lasten voor re creanten te bevriezen. Daarnaast moe ten de recreatieondernemers meer bij het overleg worden betrokken over on derwerpen die de recreatiesector raken. Uit het onderzoek blijkt voorts dat ie dere gemeente haar eigen beleid voert. De .prijzen verschillen soms zelfs met een factor zes. In gemeente A dragen de ondernemers f 56.000,- af aan de lokale overheid, terwijl eenzelfde be drijf in gemeente B f 344.000,- moet betalen. De afgelopen drie jaar is het in sommige gemeenten voorgekomen dat de lasten voor de vaste standplaatsta rieven met gemiddeld veertig procent zijn gestegen, terwijl in 20% van de ge meenten deze lasten met 25% om hoog gingen. Dat is het dubbele van de gemiddelde stijging van de overheid- slasten voor de burgers en bedrijven. Ze is vrijdag j.1. op het vliegtuig naar Manilla gestapt: Madeion Grant, de 17-jarige (aankomend) studente uit Soest, die op de Filippijnen een jaar vrijwilligerswerk gaat doen. Ze be taalt haar reis en verblijf daar o.a. door het bezorgen van de Soester Courant Madeion - haar Engelse achternaam dankt ze aan haar vader - woont sinds haar vijfde in Nederland. In Soest be zocht ze Da Costaschool, later volgde ze de opleiding aan het Christelijk Gymnasium in Zeist. Ze is dit vootjaar geslaagd. Maar voordat ze zich op een universitaire studie richt - het zal wel aardwetenschappen worden in Amster dam, vermoedt ze, want dat vindt ze heel interessant - gaat ze eerst een jaar vrijwilligerswerk doen op de Filippij nen. Madeion neemt deel aan het program ma van de Nederlandse Stichting Inter nationale Jeugduitwisseling (kortweg IJU), die weer connecties heeft met de wereldwijd werkende PGX (People's Global Exchange). Ze had de IJU on langs ontdekt op een beurs. Met een groepje van vijf "collega's" is ze vrijdag j.1. vertrokken. Het verblijf op de Filip pijnen duurt ca. elf maanden. Pe eer ste periode wordt besteed aan een soort oriënterende fase, waarbij de vrij willigers kennis maken met allerlei "goede doelen": boeren-, milieu- of mensenrechtenorganisaties die de hand- en spandiensten van de Hol landse vrijwilligers uitstekend kunnen gebruiken. Het is de bedoeling dat de jongelui na enige tijd zelf een keuze maken. Madeion weet nog niet hoe dat uit pakt. Ze hoopt in elk geval dat het geen kantoorbaantje in de stad wordt, want Manilla lijkt haar niet zo prettig om te wonen en te werken. "Het is vol gens mij een beetje een vieze stad. Ik zit liever op het platteland." Gaat ze uit puur idealisme? "Ik denk het wel," zegt ze bedachtzaam, "maar er is meer. Ik heb tot nu alleen maar op school gezeten, en dat was ik een beet je zat. En voordat ik ga studeren wilde ik nog wat zinnigs doen. Daarnaast wil de ik sowieso graag eens echt in de tro pen rondkijken - dat lijkt me een heel andere wereld - maar dan niet als toe rist." Vakantieloper Madeion heeft de kosten voor de reis en het verblijf - het moet allemaal door de deelnemers zelf worden betaald - voor een groot deel bij elkaar gespaard. De familie heeft ook een flinke duit in het zakje gedaan, maar voor de rest van het bedrag heeft ze hard gewerkt. In de afgelopen weken heeft ze bijvoorbeeld de Soester Courant bezorgd, als vakan tieloper. Maar ze heeft ook drie weken komkommers geplukt en een poosje op het kantoor van de Nederlandse Bach Vereniging gezeten, waar ze de bestel- Madeion Grant bezorgde de Soester Courant om geld te sparen voor de reis en het verblijf in de Filippijnen. ling van de kaartjes voor de volgende uitvoering van de Matthëus Passion in de computer heeft gezet. Madeion zal intussen veilig op de Filip pijnen gearriveerd zijn. Als ze volgend jaar terugkomt heeft ze ongetwijfeld heel veel te vertellen over haar beleve nissen. nelding in het kader van de >areren van klokken en hor- r motorvoertuigen milieube- reatie-inrichtingen milieube- ie instelling zal aan de alge- in bestuur gesteld, voldoen. gustus tot 8 september 1999 i van 8.30 tot 12.30 uur. 10 augustus 1999 is besloten et milieubeheer van: vervaardiging en opslag van ter bescherming van het mi- :ken liggen ter inzage van 11 2.30 uur staat brengen. ïrechtspraak van de Raad van fen van een VOORLOPIGE emde termijn worden gericht Raad van State. Voor het in- fierechten verschuldigd. ijn, tenzij voor die datum een ïg. De beschikking treedt dan Het klinkt bespottelijk, maar ik wil écht puntgave ekster ogen. El de Groot is de naam. Naast echtgenote, moeder en huisvrouw, ben ik pedicure. Daarbij, en daar gaat het nu net om, ben ik docente: ik leid pedicures op. Bij cursusdagen kun je moeilijk allerlei eksterogen, likdoorns, kalknagels, eelt- plakken, dwangnagels, klo ven, afwijkende voetstan den, hamertenen en ingegroeide nagels laten op draven. Voor de theorieles sen gebruik ik dus foto's van praktijkgevallen (alleen de voeten, hoor). Die moeten dan wel superduidelijk en scherp zijn. Ik maak de fo to's en Willem van Oosten regelt de rest: perfecte, meer dan levensgrote ek sterogen en het verdere sca la aan voetrampen. Prachtig nuttig studiemateriaal! Trou wens, wat zie ik? Willem zelf loopt ook niet echt lekker - wordt tijd dat hij dit verhaal tje even leest... 1Willem Van Oosten fotoservice Soesterbergsestraat 57, Soest-Zuid. (035) 601 31 09 Het overgrote deel van het buitenge bied van Waterschap Vallei Eem dat nu nog niet voorzien is van riole ring, zal voor 2005 een aansluiting op de riolering krijgen. Van de 8500 panden die nu nog op de bodem of op oppervlaktewater lozen, zullen er j waarschijnlijk maximaal 900 geen I aansluiting krijgen. Dit cijfer kan j nog lager worden als meer gemeen-1 ten met hun plannen komen. Dat is het resultaat van overleg tussen de provincie, de gemeenten en Water schap Vallei Eem over de lozing van huishoudelijk afvalwater. Met 16 van de 25 gemeenten in het beheersgebied van Waterschap Vallei Eem is over leg hierover of wordt dit overleg voor bereid. Dat blijkt uit een overzicht waar van Dijkgraaf en Heemraden, het da-/ gelijks bestuur van het waterschap, op 29 juli kennisnamen. Vanaf 2005 mag huishoudelijk afval water niet meer ongezuiverd worden op het oppervlaktewater. In 1998 heeft het waterschap samen met de gemeenten een onderzoek gedaan naar de wijze waarop 8.500 percelen die nog geen aansluiting op het riool hebben, hun afvalwater nu lozen. Van ongeveer 85% is de situatie intussen geïnventariseerd. Bestaande panden moeten vanaf 2005 minimaal beschik ken over een septic tank van 6.000 li ter. Aansluiting op de riolering heeft altijd de voorkeur van het waterschap, om dat dan al het afvalwater op een goed werkende zuiveringsinstallatie wordt behandeld. Bovendien vormt het gezui verde afvalwater geen belasting voor de Waterkwaliteit in het buitengebied. Met alle gemeenten en de betrokken provincie voert het waterschap overleg over de beste oplossing in de betref fende gemeente. Aan de hand van dit oWfleg kan het waterschap vaststellen I of panden alsnog aansluiting op de riolering krijgen of dat een andere op lossing nodig is. Bewoners krijgen hier over bericht van waterschap of de ge- meentë zodra het overleg met de be trokken gemeente is afgerond. Lozingenbesluit Waterschap Vallei Eem start nog dit najaar een voorlichtingscampagne on der agrariërs over het Lozingenbesluit Open teelt en Veehouderij. Dat beslo ten Dijkgraaf en Heemraden, het dage lijks bestuur van het waterschap, op 29 juli. Het waterschap wil de betrokkenen tijdig op de hoogte stellen van de in houd en de consequenties van deze rijksmaatregel. Het Lozingenbesluit Open teelt en Veehouderij (LOV) is een Algemene Maatregel van Bestuur van de rijks overheid die waarschijnlijk op 1 januari 2000 in werking treedt. Het doel is de lozing van meststoffen en bestrijding smiddelen op het oppervlaktewater vanuit de landbouw terug te dringen. Onder open teelt wordt verstaan akker bouw en tuinbouw die niet in kassen plaatsvindt. De maatregel komt erop neer dat agra riërs die bestrijdingsmiddelen of mest stoffen gebruiken dit eenmalig moeten melden bij het waterschap. Per bedrijf geeft het waterschap aan welke regels voor die agrariër van toepassing zijn. Het gaat daarbij om maatregelen die ervoor moeten zorgen dat zo min mo gelijk meststoffen of bestrijdingsmidde len in het oppervlaktewater komen. Mogelijkheden zijn aangepaste spuit- doppen of het instellen van teeltvrije zones langs de sloot. In Flevoland is een proef gedaan waarbij bleek dat door het instellen van teeltvrije zones 70% minder bestrijdingsmiddelen in het water kwamen. Voor een goede uitvoering van het LOV is het belangrijk dat betrokkenen goed op de hoogte zijn van het lozin genbesluit en de gevolgen daarvan. Daarom zoekt het waterschap de dia loog met de betrokkenen over de uit voering van de maatregel. Het watern schap zendt belanghebbenden dit na jaar een nieuwsbrief. Daarnaast wil het! waterschap op informatieavonden met betrokkenen in gesprek raken. Sinds 1 augustus 1999 bestaat de Stichting Vrienden van de Stichting Zorgcentra Soest. De stichting heeft het bevorderen van het welzijn van de bewoners van de Stichting Zorgcentra Soest ten doel, te weten Groot Eng- endaal, Molenschot en De Heybergh. De besturen van Groot Engendaal enerzijds en die van Molenschot en De Heybergh anderzijds zijn enkele jaren geleden gefuseerd in de Stichting Zorg centra Soest. De beide eenheden ken den ook hun eigen "stichtingvrien den". Na enkele oriënterende bespre kingen werd in januari 1998 besloten ook hierin het gefedereerde voorbeeld te volgen door de oprichting van de Stichting Vrienden van de Stichting Zorgcentra Soest. Per 7 april 1998 werd een nieuw be stuur geformeerd, bestaande uit afge vaardigden van Groot Engendaal, Mo lenschot en De Heybergh. Dit bestuur heeft de basis gelegd voor de nieuwe stichting, zoals het samenstellen van statuten en verdere regelingen. Naast het bevorderen van het welzijn van de bewoners van de Stichting Zorgcentra Soest tracht zij dat doel ook te verwezenlijken door het ont plooien van activiteiten op die gebie den welke door de Stichting Zorgcen tra Soest binnen het raam van het daarvoor geldende budget niet worden bestreken. In dit verband mochten de bewoners van de Stichting Zorgcentra Soest reeds enkele verrassingen ont vangen. Op de foto van links naar rechts mw. A. van Mourik, afgevaardigde Groot Engendaal, dhr. W. Rietveld, penning meester, dhr. K. van Geet, onafhankelij ke voorzitter, mw. W. Konijn, afgevaar digde van Molenschot, mw. J. Schuur man, afgevaardigde van Groot Engend aal en dhr. P. Taai, secretaris tevens af- van De Heybergh. Een 34-jarige Soester die vorige week vrijdag even flappen wilde tappen bij een bank aan de Soesterbergsestraat is daarbij zijn bromfiets kwijtgeraakt. Hij had de sleutels nog in de brommer la ten zitten en zag tot zijn schrik dat twee onbekende personen ermee vandoor gingen. De brommer werd later terug gevonden aan de Torenlaan in Baarn. Nog diezelfde middag overkwam een 16-jarige jongeman ongeveer hetzelfde op de Zuidpromenade. Ook hij had de sleutels in de brommer laten zitten om snel even een boodschap te kunnen doen. Hij zag nog net een mansper soon van 16 a 20 jaar op. zijn eigendom wegrijden. Op de Eikenlaan heeft de politie in het weekeinde een I9-jarige automobilist aangehouden, die de macht over het stuur verloor en daarbij tegen twee ge parkeerde auto's botste. Hij bleek flink gedronken te hebben. Dat werd be loond met een proces-verbaal en een rijverbod van maar liefst negen uur. Lange Brinkweg 71a, Soest Eemnesserweg 26, Baarn tel.nr: (035) 60 96 333 •E-mail: rabosoba@tref.nl let op de gewijzigde tijden Rabobank Soest - Baarn Soms voel ik me de Heilige Franciscus, beschermer van vogels en ander grut. Als die fietste, belde hij almaar. Waar om doe je dat toch, Sint Frans? En de insectjes dan! Beschroomd slaan de gelovigen hun ogen neer. Er zitten vaak grote sprinkhanen op het asfalt hier in West-Texas. Ik ontwijk ze met slalombewegingen en zeg: Jongens, ga naar je gras. Maar ze lijken doof. Hun laatste ldank zal "krak" zijn. Het verkeer hier is ook een cateringser vice. Het bezorgt de zwarte gieren her ten, konijnen en schubdieren. Bij mijn nadering vliegen ze even op, draaien een cirkel en gaan door met het trek ken aan hun maal. Biologie van de weg. Op een picknickplaats vond ik eindelijk de spin waarvoor alarmnummer 911 wordt gedraaid; de zwarte weduwe, een echte en zonder NSB-verleden. Ze zat onder een muurtje, afgeschermd door een eigengemaakt luifeltje. Daar trippelde een vlieg overheen, maar madame kwam niet in actie. Voorzich tig heb ik mijn zakmes als een brancard- je tussen de poten doorgeschoven en dat gekanteld. Ik zag haar rode vlek op de buik, het waarmerk van de black widow. Er zijn plaatsen aan highway 90 die koketteren met het Wilde Westen. Al pine noemt zich "Home of the last frontier" en verderop zegt een bord in de vlakte "Marfa is what the West was". Arme Marfa. De locomotieven die er moesten stop pen om water in te nemen zijn er niet en de containertreinen negeren dende rend het dorp. Toen de hoofdingenieur van de Southern Pacific Railroad in 1881 een naam nodig had voor de nieuwe waterplaats stond hij voor het probleem van de schepping. Vrouw, weet jij niks? Zij las De Gebroeders Karamazov van Dostojevski, waarin een dienstbode Marfa voorkomt. Zo werd Marfa Mar fa. Een maand later stierf Dostojevski en dat nieuws heeft misschien ook per spoor het Westen bereikt. De weinige wegen hier voeren me langs 'bergen en door vlakten. Zo'n vlakte heet basin en kan wel 60 tot 80 km. lang zijn. Het uitzicht is door de droge lucht adembenemend. Met ve derwolken aan de blauwe hemel en een windje in de rug zeil je door de ruimte. Een therapie voor claustrofo bie, maar er komt benauwenis uit on verwachte hoek. Een auto van een sta te trooper passeert me en stopt op de> ietwat hobbelige vluchtstrook. Agent stapt uit en wijst pissig naar het plavei sel achter zijn auto. Hector, lig! Ik mag op de witte streep fietsen of rechts daarvan. Komt er van achteren ver keer, naar rechts. You understand?! Ja meneer. Dank u voor uw bezorgdheid. Waar moet ik naar toe? Naar Los An geles. Het is even stil. Die witte streep wordt wel erg lang. Enfin, hij zei het voor mijn veiligheid- El Paso betekent "de pas", de plaats om de Rio Grande over te steken. De romantiek van 4e rivier is verdwenen. Lopend over de brug naar de Mexi caanse kant zie ik door gaas een mieze rig stroompje in een betonnen goot. In Ciudad Juarez speelt het leven zich vooral op straat af. Marktkooplui, schoenpoetsers, muzikanten, hoeren, venters, bedelaars. Je loopt door de stank van afgejakkerde bussen en rio len. De meisjes en vrouwen gaan zon dags gekleed en mannen tonen la chend hun gouden tanden. Op een trottoir ligt diagonaal een oude man te slapen. Door het verkeer kan ik de weg niet op. Ik heb mijn fiets opgetild en ben over de man heen gestapt. Een nieuwe ervaring. Jan Postema El Paso, Texas, 8 augustus 1999. voor particulieren en bedrijven van weedestraat 87 - 3761 cd soest - tel. 601 71 20 Van woensdag 11 t/m dinsdag 17 augustus (geen dagfilm) Dillenburglaan 19, Soest (naast Randstad) Tel. 035 - 6013340 Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs i verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035-601 03 44

Soester Courant | 1999 | | pagina 5