Hans de Widt gaat toch weg En dit zijn de knallers van deze week: Gevallenen in Ned.-Indië herdacht kfa 6.98 5'M 3.99 69 ct 4.98 1.89 99 ct aanzinnig °*ÜK ^sintratuin Buschauffeur merkt niets van botsing met fietsertje Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Soester Courant 6027493 ZONNIGE 50% 50% TRADITIES HALVE PRIJS! Provincie akkoord met bouw appartementen Wilgenblik WÊ WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1999 77e JAARGANG NO. 52 Burgemeester vertrekt per 1 februari 2000 Beiden zeggen groen licht te hebben gehad BANKZAKEN OP ZATERDAG Rabobank Soest-Baarn is open van 9 tot 12 uur* Elke zaterdag voor alle bankzaken Rabobank Soest - Baarn Tel. 06-53 91 1237 3 Actueel 5 Actueel 9 Op Soest 11 Soesterberg Man belaagt drie Soesters met mes Soester hoest diefstallen op NEFKENS jprS SOEST OPEL^ KLAREN MTROMP Ook 's avonds en in 't weekend De Widt: Strijders hebben recht op hun eer en onze achting' 1T- T'M i Alle restanten van onze zomercollectie nu: Shoarmareepjes Smiths uitdeelzakjes Ijsbergsla Gebakken kibbeling Boerentarwebrood Schouderham VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest A. van der Lee Van Breukelen Vast-goed Assurantiën 150/ %40%# Redactie en administratie: Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,50 Buiten Soest f 33,-- Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11,750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Zoals deze krant eind juni al wist te melden legt burgemeester Hans de Widt per 1 februari volgend jaar in derdaad zijn functie neer. Hij maakt dan gebruik van een nieuwe prepen- sioneringsmaatregel voor burgemees ters. Twee maanden geleden kon hij het gerucht van zijn vertrek "bevesti gen noch ontkennen". De burge meester blijft overigens in Soest - "de mooiste gemeente van Nederland" - De Widt kondigde maandagavond in de raadscommissie Algemene Be stuurszaken officieel zijn vertrek aan. Hij vertelde de raadsleden dat hij via de Commissaris van de Koningin zijn ontslag per 1.2. 2000 (hij zal dan net 61 jaar zijn geworden) schriftelijk bij Hare Majesteit had ingediend. De vrij lange termijn tussen de aankondiging en zijn vertrek zal er volgens hem toe bijdragen dat de benoeming van een waarnemend burgemeester - wat hem voor Soest geen goede zaak lijkt - niet nodig zal zijn. "Dat lijkt me de beste oplossing." Met het College van B. en W., in het bijzonder loco-burgemeester Neks Blommers, zal hij in de komende periode overleg plegen over het exac te tijdstip en de vormgeving van zijn afscheid. De commissie nam de mededeling van de burgemeester voor kennisgeving aan. Alleen het PvdA-raadslid Wil Ste kelenburg reageerde direct en liet we ten dat zij liever gezien had dat De Widt zijn ambtsperiode had volge- maakt. Hij is in 1995 nog herbenoemd voor een periode van zes jaar. "We hadden er nog niet op gerekend," al dus Stekelenburg, die daar met veel ge voel voor nuance aan toevoegde: "Ik denk dat ik het jammer ga vinden..." In de wandelgangen werd dat gevoel door de meeste andere aanwezige raadsle den in grote lijnen onderschreven. De Widt vertelde dat hij onlangs in een Bourgondisch dorpje langs de mairie (gemeentehuis) was gelopen en daar de aankondiging van het vertrek van de burgemeester had gelezen. Dat had hem mede geïnspireerd om de knoop definitief door te hakken."In januari word ik 61. Ik heb wel overwogen om mijn ambtsperiode af te maken, maar nu kan ik gebruik maken van een flexi bele pensioenregeling voor mijn be roepsgroep." Op Stekelenburgs vraag of hij hier zou blijven wonen antwoordde De Widt volmondig ja. "We hebben het hier erg naar onze zin. We hebben bovendien het voordeel dat we niet in een ambts woning, maar in ons eigen huis wo nen." Hij beloofde overigens nu al dat hij zijn opvolg(st)er "zeker niet voor de voeten zal lopen". Mooie leeftijd Na afloop van de commissievergade ring was De Widt bereid om tijdens een geïmproviseerde persconferentie zijn besluit nader toe te lichten. Een van zijn beweegredenen is onder meer dat zijn vader - destijds burgemeester van Amersfoort - op 62-jarige leeftijd overleed. "Hij had toen nog allerlei plannen. Ik weet niet hoe oud ik word, en ik wil niet somber zijn, maar 61 jaar vind ik een mooie leeftijd om er punt achter te zetten." Hij benadrukte ove rigens dat hij vanaf 1 februari "niet niks zal gaan doen" maar bijvoorbeeld zijn actieve betrokkenheid bij de ANWB- ledenraad zal vergroten. Volgens De Widt had hij de afgelopen maanden wel momenten van twijfels gekend. "Maar je weet altijd pas ach teraf of je een goed besluit genomen hebt. Wat ook heeft meegespeeld is dat je, nu we halverwege de lopende raadsperiode zitten, kunt vaststellen dat de raad behoorlijk is ingewerkt. Een nieuwe burgemeester kan dan zo de draad opnemen." Hij heeft het Col lege en de nestor van de gemeen-teraad (Bert Krijger, WD) pas vorige week officieel ingelicht. "Maar insiders voel den het al een tijdje aankomen." Over het "profiel" van zijn opvolg(st)er wilde de burgemeester niets kwijt. 'Dat is een zaak van de gemeenteraad." En welke bijzondere kwaliteiten een bur gemeester moet hebben om in Soest goed te kunnen functioneren wilde hij ook niet zeggen. Hij ontkende wel dat de "affaires" die de gemeenteraad de afgelopen periode hebben geteisterd (zoals de vermeende belangenver strengeling van Middelkoop en Boer- koel) en rol hebben gespeeld bij zijn besluit. Historisch project De Widt kondigde alvast aan dat hij bij zijn afscheid iets wil doen aan een nieuw historisch project in Soest, dat binnenkort onder auspiciën van de Historische Vereniging van start gaat: de mondelinge vastlegging van de ge schiedenis van Soest en Soesterberg, waarbij de "verhalen" van oudere in woners worden opgenomen. Daar is nog een hoop geld voor nodig en daar om wil hij, in plaats van de gebruikelij ke cadeaus, dat doel bij zijn afscheid graag onder de aandacht brengen. De burgemeester liet ten slotte weten dat het besluit hem emotioneel best heeft aangegrepen. "Ik ben wat je noemt een carrièreburgemeester, en ik ben het met hart en ziel. Het is me van huis uit als het ware met de paplepel ingegoten. Het doet me zeker wel wat om er nu een punt achter te zetten. Het zal wel wennen zijn, ook voor mijn vrouw..." De WD'er Hans de Widt is, nadat hij aanvankelijk een militaire carrière had gekozen, inmiddels 24 jaar burgemees ter. In 1975 werd hij als zodanig be noemd in Bennebroek (Noord-Hol land). In 1983 volgde Best (Noord- Brabant) en in november 1989 - bijna tien jaar geleden - werd hij in Soest benoemd, als opvolger van de naar Arnhem vertrokken Paul Scholten. Voor de komst van De Widt naar Soest werd het burgemeesterschap nog enige tijd waargenomen door oud-burge meester Bos van Woerden. Een achtjarige jongen uit Soest is donderdag met zijn fiets tegen een lijnbus van Connexxion aangereden. De buschauffeur merkte niets en reed door. De jongen liep een pijnlijke schouder op, waaraan hij in het zie kenhuis werd behandeld en zijn fiets raakte beschadigd. Het ongeluk gebeurde donderdagmor gen op de kruising van de Nieuweweg en de Koningsweg. De jongen fietste, met zijn moeder naast zich, op het ver keerslicht af, waar een oudere vrouw al op de knop voor het groene licht had Lange Brinkweg 71a, Soest Eemnesserweg 26, Baarn tel.nr: (035) 60 96 333 E-mail: rabosoba@tref.nl let op de gewijzigde tijden gedrukt. Omdat het licht op groen sprong, fietste de jongen meteen door. Op het laatste moment zag hij de bus, hij remde nog, maar botste tegen de zijkant van het voertuig dat zijn weg vervolgde. Na het bezoek aan Medisch Centrum Molendael, brachten moeder en zoon verslag uit aan de politie. Die nam con tact op met het vervoerbedrijf. De bus chauffeur verklaarde dat hij niets had gemerkt van de aanrijding. Hij verkeer de in de veronderstelling dat hij groen licht had, omdat hij pal achter een an dere bus zou hebben gereden. Die had, met het speciale systeem voor bussen, het groene licht in werking gesteld. De politie is nu op zoek naar getuigen om aan de weet te komen welk licht nu op groen en welk op rood stond. in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 Lubbersen Autoservice Voor reparatie en onderhoud van uw auto ook aan huis. Politiek ziet in 30 km-controle vooral een taak voor politie. Goedkope huizen nu ineens duur. Kort geding over verkoop oude bieb. Nieuwbouw voor WV ANWB en Wereldwinkel. Teerjaar: dansen om de gildeboom. 'Een monument voor het mogelijke'. Eén jongen kon nog opzij sprin gen, een ander werd geraakt in zijn hand en hield daaraan een wond tot op de botten van twee vingers over. Het tweetal en een derde vriend werden vorige week dinsdag belaagd door een onbekende man met een mes. De man fietste vorige week het tun neltje onder de Dalweg uit en haal de het drietal in. Toen hij de Haag winde wilde inrijden, kwam hij min of meer in botsing met de drie fiet sende jongens. Daarop ontstond een woordenwisseling, waarna de man een knipmes of een stiletto uit zijn zak haalde en dat in de richting van de drie stak. Daarbij werd één jongen geraakt. Hij moest zich later onder behandeling stellen in het zie kenhuis. Voordat de man met het mes zijn weg vervolgde, riep hij het drietal toe: "Volg me niet, want dan schiet ik je kapot." Volgens het drietal had de man hen express afgesneden en had hij vol doende ruimte om hen ongehin derd te passeren. Ze schatten dat hij ongeveer 25 jaar is en 1.90 meter lang. Dupeerde werkgevers Een 21-jarige Soester heeft een groot aantal diefstallen opgehoest, nadat hij door de politie in zijn woning was aangehouden. Tijdens het verhoor sloeg de man door. In zijn huis werden twee gestolen fietsen en een partij metalen gevon den. De fietsen gebruikte hij bij dief stallen bij twee Soester bedrijven en een onderneming in Amersfoort. Daar haalde hij de metalen weg. Een van de fietsen was weggehaald bij het kantoor van Achtgoed Wo nen en Bouwen aan de Laanstraat. Verder bekende de Soester twee vo rige werkgevers te hebben bestolen. Bij Pearle in Amersfoort had hij in maart als werknemer 1650 gulden buitgemaakt en twee maanden later ontvreemdde hij 2300 gulden op het tennispark van Soest, waar hij werkte. Nadat hij daar was ontsla gen, kwam hij nog een keer terug om in te breken. Toen leegde hij de fooienpot. automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 jg; Burg. Grothestraat 54 zie pagina 12 Hij sprak niet alleen als vertegen woordiger van de Soester gemeen schap, maar tevens namens ex-gede tineerden. Met zijn ouders en broer behoorde burgemeester Hans de Widt tot de groep geïnterneerden die de kamptijd tijdens de Japanse bezet ting van voormalig Nederlands-Oost- Indië overleefde. Zaterdagmorgen stond hij bij de gedenksteen voor de gevallenen in de periode 1942- 1962. Tientallen mensen waren naar het mo nument aan de Inspecteur Schreuder- laan gekomen om getuige te zijn van de eerste herdenking voor de 25.000 Ne derlanders die sneuvelden onder het Japanse bewind of daarna tijdens po litionele acties, onder wie de toenma lige Soester(berger)s A. Gerritse, B.J Harterink en H.G. Wijnands. Een dag voor de nationale herdenking in Den Haag werden in Soest en een paar uur later in Soesterberg (zie Soes- terbergse Courant) gedenkstenen ont huld door scholieren. De Widt werd zaterdag geflankeerd door mevrouw Spoor uit Soest, de weduwe van gene raal Simon Hendrik Spoor die in '46 werd benoemd tot legercommandant van de 130.000 militairen in Neder- lands-Indië en enkele jaren later over leed. Nadat Nederland was bevrijd van de Duitsers, gingen 100.000 burgers en 41.000 militairen uit Nederland nog gebukt onder de tirannie van de Japan ners die pas op 15 augustus, na het werpen van de atoombommen, capitu leerden. De Widt: "Vorig jaar ben ik samen met mijn vrouw voor het eerst teruggeweest naar mijn moederland Indië. Het heeft lang geduurd voordat regering en parlement in ons land be sef kregen van wat er allemaal in de Gordel van Smaragd heeft plaatsge vonden tijdens de Japanse overheer sing." Generaal Spoor De burgemeester memoreerde aan de periode die volgde, waarin militairen - nauwelijks voorbereid op hun taken - de orde en de rust moesten herstellen in het land. Generaal Spoor zei destijds tegen zijn manschappen: "Vergeet ech ter nimmer dat wij niet den strijd in gaan tegen de Indonesische bevolking; wij keren ons tegen de kwaadwillende elementen onder haar, die de eerlijke uitvoering van de aangegane overeen komst en den wederopbouw van Indo nesië trachten te saboteren." De Widt: "In ons land begrepen wij toen niet, of konden misschien niet be grijpen, dat het Indisch nationalisme Burgemeester Hans de Widt: "Het heeft lang geduurd, voordat regering en parlement in ons land besef kregen van wat er allemaal in de Gordel van Sma ragd heeft plaatsgevonden tijdens de Ja panse overheersing. Foto: Aldo Allessie niet te stuiten was. Historisch moesten wij Indië en Nieuw-Guinea, de strijd daar, dan ook zien in het perspectief van de tijd. Onze visie van nu op de tijd van toen mogen we niet gebruiken om de strijders van toen te veroorde len. De oud-strijders hebben recht op hun eer, onze achting en waardering. Zij waren daar in opdracht van de Ne derlandse overheid." Onderhandelingen en geweld hadden niet tot een oplossing geleid en mede onder druk van de wereldopinie kon den regering en parlement niet anders doen dan besluiten tot de soevereini teitsoverdracht. Nog steeds zijn de banden met voor malig Nederlands-Indië evenwel voel en zichtbaar. Straat- en huisnamen ver wijzen naar die periode, Indonesische bouwstijlen zijn hier toegepast en op een steenworp afstand van de gedenk steen in Soest worden woningen gerea liseerd voor de woongroep Insulinde, een groep oud-Indiëmensen. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Lederaccessoires, Schoenen ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 6024314 gekruid varkensvlees naturel of paprika per krop 250 gram heel vers van 't mes 100 gram Het gemeentebestuur kan de vergun ning verlenen die nodig is voor de bouw van 38 appartementen en twee gemeenschappelijke ruimten achter Albert Heijn aan de Burgemeester Grothestraat. De provincie is ak koord gegaan met de noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan. Het project Wilgenblik is daarmee een forse stap dichterbij realisatie gekomen. De nieuwe appartementen worden verdeeld over Groepswonen Ouderen Soest (GOS) en Insulinde, een groep van Indische Nederlanders die bij el kaar willen wonen. Het plan bestaat uit zowel koop- als huurappartementen. Het gebouw moet verrijzen naast het nieuwe onderkomen van Braami.age, waaraan momenteel wordt gewerkt. Eén omwonende had bedenkingen in gediend tegen de bestemmingsplan wijziging, maar die werden door de provincie ongegrond verklaard. Nu de provincie het licht op groen heeft ge zet, kan de gemeente de bouwvergun ning verstrekken. Hiertegen kan be zwaar worden gemaakt. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 zae pagina v. Het groene warenhuis draait van 16 t/m 28 augustus helemaal door. Het is weer Warenhuis op Stelten. Zoveel te gekke koopjes, aanbiedingen en idioot veel voordeel op zomerartikelen ziet u alleen bij Intratuin. Waanzinnig gewoon! AMERSFOORT Amsterdamseweg 139, Tel. 033-4611203 NIJKERK Het Spaanse Leger 1, Tel. 033-2457644 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Koopavond: do. en vrij. tot 21.00 uur. Ma. t/m za. vanaf 9.00 uur. Amersfoort ma. vanaf 10.00 uur. ÉAÉÉirigH

Soester Courant | 1999 | | pagina 1