h XPERT Danscentrum Gerla 10 KORTING 2 Visser n/v Politiek ziet in 30-km-controle vooral een taak voor de politie Goedkope huizen nu ineens duur Zomercollectie nu 60% KORTING Kort geding over verkoop oude bieb m D 1 ACTUEEL Hilton herenmode Lady Springfield wegens verbouwing tot 15 september Politiek geschrokken van duurdere surveillanten 035 - 603 79 77 Lastenstijging in Soest één van de hoogste in ons land Het blijft genieten! ^J| PAGINA 2 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1999 SOESTER COURANT rAGER EO :ini UUR varing in de functie van ce maand a. de merken <X, e.v.a. van afwisse- jn, i DA SOEST. •est id&Assurantiëo Raadsleden kritisch over bedrijfsplan PAGINA 3 SOEST Lessen voor: Ballroom Latin American Country Line Dan ce Beginners t/m vergevorderden Wedstrijdtraining Achtgoed laat prijzen in Boerênstreek tot 60 procent stijgen LEDLJB GANT RIVERWOODS 0 co z 1 O I- o O co cc 3 Lil Q CC wegens verbouwing tijdelijk verplaatst naar op de nieuwe wintercollectie 0 co H ZD O O m r- o Fietsster aangereden door pony's Specialist^ Ook voor service moet u bij ons zijn Onder invloed Auto gestolen 'Desnoods terug van 7naar 6' Bestuur wil snel verkopen; Terra Sicca eist gebouw op «JsÉP- m jmk'vs HKIjfW KLAREN 0TROMP Dronken Baarnaars krijgen bekeuring Krattendieven in de kraag gevat Carrousel II gr Telefoons uit auto's gestolen SOEST talen met FOTOGRAFEN Trtgczet Onderwijs ugustus voor het ,/v ninuten. e christelijke identi- :rken aan de verta- togelijk onder ver te richten aan: i 316, (035) 601 91 28; ngen te verkrijgen. iioneel bedrijf dat zich jur onroerend goed, oned kantoor zorgen liere relaties. ip zoek naar een ROND? en ben je RE IN DE 2 relaties de claims gaat en schriftelijk) met onze levengebied. ïn je jezelf kunt ontwik- nde secundaire arbeids- 5 - 601 79 62 of ;n 14 dagen sturen naar Snoek, akel@worldonline.nl De politie zelf heeft er weinig trek in - of geen tijd en menskracht voor - maar de politiek vindt dat de contro le op de uitgebreide 30-kilometerzo- nes die Soest straks krijgt wel dege lijk een taak voor de politie is met een hoge prioriteit. Van meer "hob bels en bobbels" in dat verband ver wacht niemand enig heil. "Daarvan hebben we in Soest al meer dan vol doende..." De politieleiding van het district Eem- land-Noord zag zich maandagavond in de commissie ABZ van Soest gecon fronteerd met een stortvloed van kriti sche opmerkingen over het "bedrijfs plan", waarmee de politie de komende jaren aan de gang wil gaan. De feitelij ke invloed van de politiek op de poli tie is sinds de reorganisatie uiterst be perkt, maar de politiek liet de gelegen heid niet voorbijgaan om commissaris E.W. Schutzmann nog het een en an der "mee te geven". Vooral de 30-kilometer-problematiek speelde in de discussie een hoofdrol. De prioriteit ligt - ook volgens justitie in de regio Utrecht - op het aanpakken van "gevaarlijke" overtredingen als het niet dragen van veiligheidsgordels, het zonder helm (op een bromfiets) rijden, door rood licht rijden en snelheidsover tredingen. Maar vrijwel de hele com missie wil dat de politie ook van de 30- km-controle een speerpunt zal maken. Volgens Karei van Geet (WD) mogen daarvoor overigens ook best de surveil lanten worden ingezet. In het gebruik van meer camera's (al dan niet fake en zelfs de "peperdure laserguns" voor de 30-km-controle zag hij weinig. Hij had verder nogal wat kritische opmerkingen over o.a. het personeelsmanagement, de (te optimistisch geraamde) uitbrei ding van de reservepolitie (vrijwilligers) en het aantal bekeuringen dat wordt binnengehaald. Wil Stekelenburg (PvdA) wilde van de politie nu wel eens precies weten wel ke "meerwaarde" de aanwezigheid van de zeven (door de gemeente betaalde) surveillanten betekende voor het poli tiewerk in Soest. "We doen heel wat om het de politie gemakkelijker te ma ken; we stoppen een hoop geld in wel zijn, infrastructuur, maatschappelijk werk, 30-kilometerzones, maar wat is nu het tastbare effect? Hoeveel politie zou er méér nodig zijn als we geen sur veillanten hadden?" Ook informeerde ze met belangstelling naar het succes van de JOP (hangplek) bij de Ko ningsweg. Meer blauw? Henk Koning (CDA) twijfelde aan de rechtvaardige verdeling van de politie sterkte over Soest en de andere Eem- land-Noord-gemeenten. "Meer blauw op straat in Soest is vooral het blauw van de surveillanten," stelde hij enigs zins misprijzend vast. Hij drong ook aan op een intensieve werving van vrij willigers en betreurde het dat de poli tie geen stageplaatsen wil vrijmaken. Wat de 30-km-controle betreft sloot hij zich aan bij Van Geet en Stekelen burg. Verder had hij vraagtekens bij de oplossingspercentages van geweldsmis drijven (nog geen 50 en woningin braken (nauwelijks 20 het drugs beleid en de "uitruk" naar situaties waarin de politie om assistentie wordt gevraagd. Ook Wim Roest (D66) wilde duide lijkheid over de besteding van de poli- tie-uren aan Soest in vergelijking met Baarn. Volgens zijn gegevens kwam Baarn er in het algemeen aanzienlijk beter af en hij wilde daarvoor een ver klaring. Roest stelde overigens met leedwezen vast dat de gemeenteraad in het hele politiebeleidsplan geen rol van betekenis speelde. Van "fysieke" maat regelen om de 30-km-zone te handha ven verwachtte hij weinig. Dat deden ook Ans Mann (Groen- Links-PS), Wiebe Meilof (GPV/SGP/ RPF) en Harry Witte (Gemeentebelan gen Groen Soest) niet. Volgens Meilof liep Soest wat de JOP's betreft wel heel duidelijk achter de feiten aan. Verder was het hem opgevallen dat de surveil lanten (op de fiets) nog wel eens inwo ners aanspreken die bijvoorbeeld hun auto verkeerd parkeren, maar dat de politie niet eens de moeite neemt om daarvoor de auto uit te komen. "Dat vind ik verkeerd." Bonnen Schutzmann gaf zich veel moeite de vragen en opmerkingen van de raads leden te beantwoorden. Hij wees erop dat het korps streeft naar een aantal van maar liefst 25 vrijwilligers (nu 12), maar gaf toe dat dat wat ambitieus zou kunnen zijn. Elke "uitvoerende" poli tieman/vrouw wordt beoordeeld op de behaalde "resultaten": ieder wordt geacht zo'n 160 bekeuringen per jaar uit te schrijven. Dat zal ook niet in een jaar lukken. Schutzmann wees er wel op dat het aantal "bonnen" in vier jaar tijds was gestegen van 3000 naar 10 a 11.000. "En wie niet meedoet met de verplichte schietoefeningen - vier maal per jaar - moet z'n pistool bij mij inle veren..." Wat de 30-km-controle betreft vond Schutzmann het geen slechte zaak om daarbij de surveillanten in te schakelen. De politie is wat de prioriteiten betreft overigens ook gebonden aan landelijke richtlijnen. Een effectieve 30-km-con trole is technisch alleen mogelijk met "laser guns", legde hij nog uit. Hij vond het heel lastig om aan te geven wat nu precies het effect is van de sur veillanten, al zijn er wel objectieve ge gevens, zoals de daling van het aantal woninginbraken (in vier jaar tijd van 1000 naar 500) omdat de "echte" po litie daar meer aandacht aan heeft kun nen schenken. Eén-mens-surveillance Schutzmann kondigde verdere aan dat het district binnenkort ook begint met "één-mens-surveillance", waarvoor de motorpolitie wordt ingezet. Dat ver groot - met hetzelfde aantal agenten - de zichtbaarheid en de bereikbaarheid van de politie, aldus de commissaris. Over de verdeling van de sterkte over de gemeenten volstond hij met de me dedeling dat dat volgens de landelijke en regionale richtlijnen plaatsvond. Dat er in Baarn meer politietoezicht is in het winkelcentrum dan in Soest komt omdat Baarn voor een wijkagent be taalt. De rayons Soest en Baarn/Bun- schoten/Eemnes zijn verder nagenoeg even sterk, al kan dat per week wel eens wisselen. Tegen gewone stage plaatsen bij het korps, mits voor een langere periode, heeft Schutzmann geen bezwaar, maar wel tegen "inkijk- stages van jongelui die "een opstelletje of een scriptietje moeten schrijven, want die kosten alleen maar tijd". Officier van Justitie mevrouw M. Hoogendijk kwam ook nog even aan het woord. Zij wees er fijntjes op dal het rijk subsidie geeft voor de "hobbels en bobbels" in 30-kilometerzones, al kon ze de commissie ook niet de ga rantie geven dat dat potje niet snel op zou zijn. Wat de hangplekken betreft - ze sprak over JOP's als Jongeren Op houd Plaatsen - pleitte ze voor een an dere aanpak. "Soms heb je genoeg aan een hok op een plek, maar soms kun je ook bestaande locaties gebruiken en die voorzien van attributen als compu ters met internet. We moeten nog leren omgaan met het fenomeen van de rondhangende jeugd. De beste aanpak is: snel analyseren, snel beslissen, snel financiën regelen en snel uitvoeren. Soms is het probleem al weg als de op lossing er eindelijk komt..." Benen op tafel Burgemeester De Widt beloofde op aandringen van de commissie dat het College met concrete voorstellen zal komen over mogelijke alternatieve be sparingen om de surveillanten vrij te maken voor de 30-km-controles. "Als u óns de vrije hand laat wordt het een chaos," bekende Wil Stekelenburg. Schutzmann stelde de commissie in de tweede ronde nog voor om eens "rus tig, met de benen op tafel," te praten over de geschiedenis van de surveillan ten. Hij wees erop dat die oorspronke lijk waren bedoeld voor de aanpak van "kleine ergernissen" (hondenpoep, verkeersopstoppingen, overhangend groen, uitstalling op de trottoirs en te vroeg de vuilnisbak buiten zetten). "Als we de surveillanten op een andere ma nier inzetten komt die discussie ook weer terug." Info en inschrijving in ons danscentrum aan de Albert Cuyplaan 198 B te Soest iedere maandag-, woensdag- en vrijdagavond van 19.00 tot 20.00 u. vanaf 23 augustus a.s. Telefonisch, dagelijks, behalve op zondag, van 17.00 tot 20.00 u. onder nummer 035 - 60 22 811 Achtgoed Wonen en Bouwen heeft de prijs voor veertig als 'goedkoop' ge presenteerde woningen tot zestig pro cent verhoogd. Van de richtprijs van 2,5 ton is niet veel meer over, de meeste maisonettewoningen moeten nu 400.000 gulden gaan kosten, vijf andere 'slechts' 325.000 gulden. Een woordvoerder van de woning bouwvereniging verklaarde de opzien barende prijsstijging met 'hogere ont wikkelingskosten', zo berichtte vorige week Dagblad De Gooi en Eemlander die was getipt. De gemeente deed daar nog een schep bovenop, toen ze merk te dat de woningen niet meer in de goedkope sector vielen. De grondprijs w ui o LU (Van Weedestraat 8) "O 1 werd ongeveer verdubbeld tot zeshon derd gulden de meter. Ook die kosten werden door Achtgoed verrekend in de prijzen. Zowel van gemeentezijde als van de kant van de Vereniging Eigen Huis is verontwaardigd gereageerd. Eigen Huis noemt de plotselinge stijging 'ab surd en verwerpelijk', aldus De Gooi en Eemlander. De gemeente wees op de afspraak die is gemaakt, dat er in de Boerenstreek II gedifferentieerd zou worden gebouwd. Dat betekent dat er woningen van verschillende prijsklas sen moeten worden gerealiseerd, zodat alle inkomens kans maken er te gaan wonen. In De Gooi- en Eemlander wees een woordvoerder van Achtgoed erop, dat er ook vijftig eengezinswoningen wor den gebouwd, waarvan de prijs onder de 2,5 ton ligt. Ook stelde hij dat veel startende huishoudens tegenwoordig kunnen terugvallen op twee inkomens en dat de banken meer geld willen le nen in verband met de lage rentestand. Op verzoek van raadslid Ans Mann van GroenLinks/Progressief Soest werd de kwestie toegevoegd aan de agenda van de commissie ruimtelijke ordening die gisteravond vergaderde. Een verslag van de discussie kon niet meer in de kolommen van deze editie worden opgenomen. Een 58-jarige fietsster uit Soest is za terdagmiddag gewond geraakt toen ze op de Jachthuislaan werd aangereden door twee pony's, die bereden werden door twee meisjes van 13 jaar. Toen ze, op weg naar de manege, de Konings weg overstaken konden ze de pony's niet meer in bedwang houden. De beestjes gingen ervandoor en passeer den de fietsster aan weerskanten. Daarbij raakte een van de pony's de dame op de fiets, die daardoor ten val kwam. Met een hoofdwond werd ze naar Molendael in Baarn gebracht, waar ze gehecht werd en een nachtje ter ob servatie moest blijven. Ei gen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Op de Van Weerden Poelmanweg werd in de nacht van maandag op dins dag een 36-jarige Amersfoorter aange houden. De man bleek onder invloed te zijn. Hij moest zijn auto laten staan en kreeg een boete mee van 700 gul den. In de nacht van maandag op dinsdag ging het inbraakalarm af bij een autobe drijf aan de Koningsweg. Ter plaatse bleek dat er een hek en een rolluik wa ren vernield en dat er een groene Vol vo 480, kenteken PT-JD-86, was ont vreemd. Hoewel politiek Soest zeer hecht aan handhaving van het bestaande aantal (7) politiesurveillanten is ze behoor lijk geschrokken van de mededelin gen dat de "assistenten" vanaf 2001 zeker een ton per jaar meer gaan kosten. Er gaan nu toch weer stem men op om er één af te voeren. Dat bleek maandagavond in de raads commissie ABZ, waar het nieuwe con venant met de politie ter sprake kwam. De mededeling dat de surveillanten straks 85.000 gulden per jaar gaan kosten (nu nog 72.000) had de com missieleden onaangenaam verrast. "Een verhoging met meer dan 17 is niet meer trendmatig te noemen," al dus Karei van Geet (VVD). Hij vond dat er over één surveillant minder te praten moest zijn, of anders minder uren voor alle zeven. Ook Henk Ko ning (CDA) wilde een nadere onder bouwing, al zei hij niet direct nee tegen het voorstel. Wim Roest dacht ook al aan het opof feren van een surveillant, maar had een oplossing bedacht die hij inmiddels ook had voorgelegd aan de D66-tweede- kamerfractie. Die oplossing komt erop neer dat de gemeenten met (op eigen kosten aangestelde) surveillanten de opbrengst van hun bekeuringen zelf mogen houden, zodat er meer blauw op straat blijft en ook de controle van de 30-kilometerzones gewaarborgd kan zijn. Ans Mann (GroenLinks-PS) vond dat een heel praktisch voorstel. Harry Witte (Gemeentebelangen) snapte niet waarom de gemeenteraad bij de voorjaarsnota nog heel veront waardigd het voorstel van B. en W. had afgewezen om twee surveillanten te ontslaan, en dat sommige fracties nu opeens met de suggestie kwamen om er alsnog eentje af te voeren.. Hij vond het allemaal "onkies" en heel verve lend voor de politie, "alsof wij door de politie belazerd zouden worden". Declaratie Commissaris Schutzmann wees de commissie er overigens op dat de sur veillanten altijd op basis van een decla ratie bij de gemeente worden betaald. "Het principe is immers: no cure, no pay, dus als er geen zeven surveillanten rondlopen declareren we er ook geen zeven. Feitelijk kunnen het er in een bepaald jaar wel eens zes zijn. We be kijken dat per kwartaal." Hij onder streepte verder dat hij het gemeentebe stuur in de afgelopen jaren nooit had lastig gevallen met kleinere veranderin gen in het "tarief', zoals veroorzaakt door de CAO etc. "Ik klop daarvoor in beginsel niet bij u aan." Burgemeester De Widt beloofde de commissie dat de kwestie in september of bij de begrotingsbehandeling in ok tober opnieuw ter sprake zal komen. Het laatste woord is er dus nog niet over i' V BIBLIOTHEEK De openbare bibliotheek Soest wil zo snel mogelijk van het beslag af, dat op haar vorige vestiging aan de Albert Cuyplaan is gelegd. Om de nieuwbouw aan de Willaertstraat te kunnen bekostigen, heeft het stich tingsbestuur geld nodig en dat moet uit de verkoop van het pand aan de Albert Cuyplaan komen. Daarom eiste de bibliotheek vrijdag in kort geding bij de Utrechtse rechtbank dat het beslag onmiddellijk wordt op geheven. Het Baarnse bedrijf Terra Sicca liet in januari van het vorig jaar beslag leggen. Terra Sicca is van mening dat de bi bliotheek het pand bijna twee jaar ge leden voor 985.000 gulden aan haar heeft verkocht. De bibliotheek bestrijdt dit. Beide partijen zijn hierover in langdu rig gevecht verzeild geraakt. Juist om te voorkomen dat de voormalige biblio theek zou worden doorverkocht tij dens deze bodemprocedure liet Terra Sicca beslag leggen. De bibliotheek wil echter snel geld zien en eiste daarom in kort geding de opheffing van het be slag. Volgens de raadsman van de biblio theek, mr. A. Emmen, is er helemaal geen koopovereenkomst tot stand ge komen. Hij vertelde dat Terra Sicca twee jaar geleden eerst zeven en later negen ton voor het pand bood. Een andere bieder bood echter tienduizend gulden meer en mocht het pand kopen. Het bestuur van de bibliotheek kreeg echter geen toestemming van de ge meente voor de verkoop. Volgens Em men omdat Terra Sicca een kwade brief naar de gemeente had gestuurd. De onderhandelingen waren volgens het Baarnse bedrijf niet correct verlopen. Tijdens de onderhandelingen zou be stuursvoorzitter De Vries tegenover de makelaar van Terra Sicca een bedrag van 985.000 gulden hebben genoemd. Een vraagprijs waarover kon worden onderhandeld, stelde raadsman Em men. Professionals in de branche moe ten dat weten, vond hij. Een koopsom, betoogde mr. R. de Jong de advocaat van Terra Sicca. De Jong benadrukte dat zijn cliënt zich twee jaar geleden bereid heeft getoond om deze koopsom te betalen. Daarmee was volgens De Jong toen een koop overeenkomst gesloten. De Jong vond dit kort geding ook over bodig. Volgens hem heeft de biblio- De bibliotheek wil de oude vestiging aan de Albert Cuyplaan zo snel mogelijk verkopen, maar Terra Sicca heeft beslag laten leggen op het pand. theek haar financiële problemen aan zichzelf te wijten. De advocaat gaf aan dat hij in de bodemprocedure al sinds maart op antwoord van Emmen zit te wachten. Op de zitting bood Terra Sic ca nogmaals aan het pand te kopen en onmiddellijk een half miljoen gulden op tafel te leggen om de bibliotheek uit de brand te helpen. De Vries ging hier niet op in. Hij vertel de dat er een soort openbare verkoop wordt georganiseerd, waarin alles vol gens de regels moet verlopen. En waar in de bibliotheek natuurlijk veel meer dan 985.000 gulden hoopt binnen te halen. Uitspraak 26 augustus. interieurprojecten ontwerp advies begeleiding Burg. Grothestraat 54 Soest De lastenstijging voor de Soester bur gers bedraagt dit jaar negentien pro cent. Daarmee 'scoort'Soest bijzon der hoog in de tabel voor gemeente met meer dan 20.000 inwoners. Al leen in Nieuwegein (23 procent), Zoetermeer en Weert (beide 21) was de toename van plaatselijke belastin gen nog extremer. In Sittard was de stijging gelijk aan die van Soest, alle andere gemeenten sco ren lager. Hetgeen niet wil zeggen dat Soest een van de duurste gemeenten is. De lastendruk voor inwoners be draagt hier (na aftrek van de 'Zalms nip') 967 gulden. Op een lijst van meer dan vijfhonderd gemeenten vertoeft Soest in de onderste helft, rond de 360c plaats. Het diepst in de porte monnee graaien moeten mensen in Geldermalsen (1.498 gulden), waar de stijging dit jaar vijf procent bedroeg. Puttenaren betalen het minst aan plaat selijke tarieven en heffingen (529 gul den), ondanks de stijging van zeven procent. Onder de gemeentelijke belastingen vallen onder meer de onroerend zaken- belasting (ozb), de afvalstoffenheffing, het rioolrecht, maar ook leges voor bij voorbeeld een paspoort en vergunnin gen voor parkeren en bouwen of een hu welij ksvolt rekki ng. Uit onderzoek van de Consumenten bond blijkt dat vrijwel alle gemeenten de tarieven aanzienlijk omhoog gekrikt hebben. Dat heeft allemaal te maken met de herverdeling van het geld dat het rijk aan de lokale overheden over maakt. Alle (kleinere) gemeenten heb ben moeten inleveren, zodat er voor de grote steden, die veel meer voorzienin gen hebben, meer geld overblijft. Soest krijgt jaarlijks miljoenen guldens min der in verhouding met bijvoorbeeld vijf jaar geleden. Twee Baarnaars moeten ieder 130 gul den boete betalen. Tachtig piek, omdat ze op de openbare weg alcohol nuttig den en vijftig pietermannen, omdat ze dronken op straat liepen. Het tweetal werd woensdagmiddag door de politie aangesproken op het Nieuwerhoekplein. Toen de mannen, 33 en 37 jaar, hun namen niet wilden noemen, werden ze meegenomen naar het politiebureau en getrakteerd op twee bekeuringen. De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Verlengde Kolonie- weg twee knapen uit Soest, resp. 15 en 19 jaar oud, aangehouden. Ze waren eerder gesignaleerd op de Soesterberg- sestraat, waar ze bij een slijterij lege kratten hadden weggehaald. Het duo werd meegenomen naar het bureau en verhoord. De jongste kreeg en proces verbaal; de oudste een boete van 300 gulden. De kapel van hel Cenakel in Soester- berg is woest en ledig. Verschillende bankjes en tafeltjes zijn door de non nen meegenomen naar Utrecht bij de verhuizing. Het hek, waar het kerkvolk altijd achter stond, is afgezaagd. De overige banken liggen opgestapeld om te worden verplaatst. In het koopcontract met Kontakt der Kontinenten staat, dat niets mag wor den weggegooid of vernietigdsterker nog, dat de komende twintig jaar de kapel niet verbouwd mag worden. l)e schilderingen van J0:111 Collcttc zullen dan ook de muren blijven sieren. Ook het orgel boven blijft intact. Vóórin de kapel staat in de grote, ron de nis nog het machtige voetstuk van het tabernakel. De gouden stralen krans is opgeslagen. De tabernakel wordt door een smid opgepoetst. Er waren acht sterke verhuizers nodig om het gevaarte de kapel uit te krijgen. Di recteur Wico Bunskoek, al negenent wintig jaar in dienst van het KdK, is niet van plan het interieur te verande ren, maar wel multi-functioncel ge schikt te laten maken voor exposities, concerten, voordrachten en andere, culturele evenementen. Hij wil de naam van kapel veranderen in "Eiken horst", niet wetend dat er op Soest ook al een villa Eikenhorst bestaat. De renovatie van het Cenakel en de kapel, die binnenkort zou moeten be ginnen, stagneert. De brandweer eist zowel aan de linker zijgevel als aan de achterkant van het monumentale ge bouw een brandtrap. Esthetisch is dat onaanvaardbaar voor de Monumcn- tencommissic. De veiligheid wint het altijd bij het gemeentehestiuir, zodat een artikel 19-procedure gevolgd moet worden. Ook voor de parkeer plaatsen in de bostuin. Dat kan nog maanden gaan duren. Bunskoek zit er vreselijk mee, want hij wou graag in april 2000 de eerste conferentiegan gers voor het nieuwe, spirituele oord onderdak verlenen. Met Henk Verheijen, sinds 1973 hoofd technische dienst, loop ik nog even door het godverlaten heiligdom. Hij wijst op de prachtige, houten deuren de monumentale gangen en trappen, de kostbare glas-in-loodramen, de weggebroken biechtstoel in de sacris tie. Enkele losse kasten zijn door een vakkundig meubelmakcrtje uit elkaar gehaald en door de nonnen meegeno men. Op één van de deurkastcn hangt een briefje: "voor Spullcnhulp". De rondgang eindigt in de kamer w aar in de zestiger en zeventiger jaren Pater Ariëns woonde, die gespecialiseerd was in de werken van Dante Alighieri (1265-1321) en waarin de "blauwe" non vorige maand logeerde. Zie mijn column van vorige week. Beiden kregen hun eten en drinken toegeschoven in een houten, smalle kast via een zogenaamde carrousel. Mijns inziens het mooiste relikwie in het hele Cenakel. Het is een ronddraaiende, half open/ gesloten ruimte, waarbij je onmogelijk kan zien wie in de kamer ernaast voor je zorgt. Verheijen vertelt: "Jarenlang hebben de roze nonnen mijn overhemden ge wassen en gestreken voor vijftig cent per stuk. De overdracht vóór en na de behandeling plus de betaling verliep via zo'n carrousel. Ook de hovenier van de kloostertuin kreeg beneden in het inpandige tuinhuis zijn koffie en thee rondgedraaid via de carrousel. Het apparaat staat symbool voor de manier hoe de Schepper vóór de ge loofscrisis met de mensheid communi ceerde. De carrousels zullen zorgvuldig wor den gekoesterd op zolder. Zowel op de Beatrixlaan als de Peli kaan weg is in de nacht van woensdag op donderdag een auto opengebroken. In beide gevallen werd een ruit vernield en nam de dader een mobiele telefoon mee. BAR. GRILL RESTAURANT Onze Bourgondische lamsschouder? Onze in-de-wok geserveerde roerbakgerechten? Onze beroemde satéschotels? (nl onze gerechten ook om ofte halen) STEENH0FR5TRAAT 47 SOEST 035-6018252

Soester Courant | 1999 | | pagina 3