El Weekendaanbieding vah forte' OTAK Bo >VAn flOURIK GÜ Soest biedt locaties voor drama Soester Onderlinge KNO-artsen Molendael introduceren nieuwe behandeling voor snurken m lACTUEEL r Stijldansen Country - Line dansen Definitieve openingstijden nieuwe bibliotheek Rijbewijs ongeldig, maar man blijft toch autorijden eicperl schoemaker Open dag educatie Orlando Jan Posteman: Westwaarts (5) Wim van llaaru m PAGINA 6 aagd ZORGERS voor de tel. 601 41 52 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1999 SOESTER COURANT PAGINA 7 :er Starrip WE administratie h onderhoud, herpe tarieven. aformatie en offerte untmanager: 02 51 86. lakelaardij! /.huisweb.nl Peter Maris Productions filmt in en bij café 't Puntje Op 11 september open dag met Paul Haenen vrijdag en zaterdag Moorkoppen van 2,30 voor1 *95 10 broodjes (wit of bruin)4»95 Optima 565,- ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN EVON-bijeenkomst over rechtsvormen BANG OLUFSEN CENTER Bij ROC de Amerlanden Soest Doopdienst in geref. Kerk (vrijg.) Deze zomer fietst Jan Postema uit Soest van Houston (Texas) naar Los Angeles (Californië). Hij doet daar wekelijks verslag van. Westwaarts De LAAGSTE PREMIE en toch extra uitgebreid verzekerd, inclusief glas! Bijvoorbeeld: HVOB Kans op succes: 75 a 80 Inschrijving geopend Geef je nu op voor: DANS" EN PARTYCENTRUM EZE KRANT VINDT U DE TENTIES (Kleintjes). i Site (www.huisweb.nt), Itekening. Met dagelijkse extra in de schijnwerpers >r een succesvolle verkoop! 1 62 51. f»Tïi iet centrum van tbalkon geven u het volle i de Van Weedestraat. veel raampartijen en toe- amer, bergkamer, douche- irheden: eigen c.v.-gas in- 3en uitstekende staat van tement. Vloeropp. circa 65 nslaan 135 ling met c.v.-gas, sel extra's zijn hier recent n het begane grondopp. met rming, indirecte verlichting, Indeling: B.g.: woonkamer, it), toilet en hal. 1e verd: 3 rloop. 2e verd: bergzolder. Inhoud woonhuis circa 330 f»TS) rijkheid en origina- ssend nieuw woonconcept ane grond een fraaie uitge- le moderne apparatuur. Op uitgebouwde living met een te. Indeling: B.g.: grote L- >te berging en hal. 1e verd.: open haard en balkon met de. 2e verd.: 2 riante slaap- aderniseerde badkamer en tuin, c.v.-gas en prima staat ihuismet end 2/1-kap woonhuis mei gelegen in goede woonom- 3 en tuindeur, modern nieuw Jiketel ('96). Aantrekkelijke n haard en eiken pergovloer, toegang tot zonnige tuin met aie moderne open keuken in i. 1e verd.: 2 grote slaapka- rote berging, 3e kamer, baó- 3n wastafelmeubel. 2e verd.' ig bereikbaar met losse trap. al 222 m? grond. Ideaal huis wil wonen in een uitstekend 3: voorjaar 2000. M0J voor de bouw van n maximaal te bouwen vloer- praktijk-/bedrijfsruimte met sroppervlak van ca. 400 m2 stzelfde vloeroppervlak). Re- lete woonwijk in aanbouw en Dpafstand een unieke locatie ien. U BENT OOK VAN HARTE WELKOM I 10.00 TOT 14.00 UUR In Soest zijn kennelijk nog locaties voor televisie en films te vinden. Peter Maris Productions, gevestigd in Soest, heeft ze in ieder geval ontdekt. In en bij Café 't Puntje aan de Konin- ginnelaan werden vrijdagavond op namen gemaakt voor een aflevering van een serie, de komende weken draaien de camera's op drie andere I plekken in de gemeente. I Een jongeman die na de dood van zijn I pleegmoeder op zoek gaat naar zijn I echte ouders. Dat is de korte samen- I vatting van een van de afleveringen die de EO vermoedelijk in het seizoen I 2000-2001 gaat uitzenden. Het betreft j een dramaserie over tien waar gebeur- I de verhalen, die als werktitel 'Echt I Waar' heeft meegekregen en dus nog I onder een andere titel gepresenteerd I kan worden. Voor de tweede aflevering ('De Moe der') waren acteurs, regisseur, produ cent en technici vrijdagavond bij 't Puntje actief. In het café ging acteur Harold Top, die de hoofdrol in de af levering vertolkt, aan zijn adoptievader vragen wie zijn echte moeder is. Mede werkers van Peter Maris Productions en acteurs gaan volgende week op twee andere locaties in Soest aan de slag voor aflevering 3 en strijken in septem ber drie dagen neer op weer een ande re plek in Soest voor de vierde van tien afleveringen die allemaal 28 minuten zullen duren. Voordat het Soester productiebedrijf volgend jaar verder gaat met de opna men voor de resterende verhalen, gaat het een televisiefilm maken, eveneens in opdracht van de EO. De film gaat over een vrouw die correspondeert met een gevangene, op hem verliefd wordt Café 't Puntje aan de Koninginnelaan vormde vrijdagavond het decor voor de opnamen van een nieuwe televisieserie. Foto: Aldo Allessie en pas daarna te weten komt, dat de man is veroordeeld wegens moord. Het betreft een gesubsidieerd project dat volgend vooijaar via Nederland 2 in de huiskamers is te zien. Het is niet bekend of ook hiervoor in Soest film materiaal wordt geschoten. Laura Geense van Peter Maris Produc tions zegt dat de locaties zoveel moge lijk in de omgeving worden gezocht. De zoekacties in Soest en omstreken leve ren niet zelden succes op. "Het is ver bazend hoe iedereen wil meewerken," zegt de uitvoerend producent die liever niet prijsgeeft waar binnenkort wordt gefilmd. Dit om te voorkomen dat te veel nieuwsgierigen de set bezoeken en mogelijk de opnamen verstoren. Vanaf dinsdag 17 augustus zijn de definitieve openingstijden van de bi bliotheek: dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur. Op maan dag is de bibliotheek gesloten. De nieuwe centrale bibliotheek is nu een maand open en het loopt storm! Alle Soesters die niet op vakantie zijn komen een kijkje nemen. Er worden heel veel nieuwe leden ingeschreven. De reacties van het publiek zijn zeer positief, men waardeert de nieuwe op stelling en de mooie kleuren van de in richting. In de Vijverzaal bijvoorbeeld bevinden zich de romans die op genre staan. Er zijn vier genres onderscheiden: oorlog en verzet, misdaad en spanning, ro mantische verhalen en science fiction. Dit is dezelfde indeling die voorheen in het filiaal in Overhees gehanteerd werd. Strubbelingen Het nieuwe, geavanceerde automatise ringssysteem kent nog steeds aanloop problemen. Het bibliotheekpersoneel hoopt dat deze strubbelingen spoedig tot het verleden zullen behoren. Ook voor hen is het wennen om te werken met dit nieuwe systeem. Zij hopen dat het publiek begrip kan opbrengen voor de iets langere wachttijden bij de balie. Op zaterdag 11 september gaan de bi bliotheek en C-drie hun deuren met een feestelijke open dag voor het Soes ter publiek openstellen. Het program ma van die dag bevat o.a. een optreden van Paul Haenen, Marjan Berk, Rijn en Trijn, PVO, Toon Wildeboer, Peter Vogel en vele anderen. Het precieze programma volgt nog. Een gevangenisstraf, een geldboete en een deels voorwaardelijke rijontzeg ging. Die straf legde de Utrechtse po litierechter vrijdag op aan een 43-ja- rige man voor het rijden in Soest zon der geldig rijbewijs. De man werd wel vrijgesproken van het veroorzaken van een aanrijding in Soest, let rijbewijs van de man, een inwoner an Spijkenisse, was ongeldig ver klaard vanwege zijn alcoholverslaving. Desondanks had de verdachte in april en mei drie keer in zijn auto gereden. In april zou hij daarbij een aanrijding hebben veroorzaakt op de Laanstraat. De verdachte ontkende dat hij schuldig •Was aan de botsing met een andere wagen. Niet hij, maar zijn neef zou achter het stuur hebben gezeten. Om dat zijn neef na de aanrijding in paniek wegliep, had de Spijkenisser de wagen aan de kant gezet. De neef bevestigde op de zitting dat hij had gereden. Officier van justitie mr. I. Hagen zei niet te kunnen bewijzen dat de ver dachte de aanrijding had veroorzaakt, ook al geloofde ze het relaas van de neef niet. Voor het rijden zonder rijbe wijs eiste Hage 2250 gulden boete, achttien maanden rijontzegging en vier weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Hage zag ook geen reden de verdach te zijn in beslag genomen wagen terug te geven. De Spijkenisser gebruikte de auto steeds als instrument om in de fout te gaan, aldus de officier die ver wees naar het "gigantische" strafblad van de man. Volgens zijn raadsman was de Spijke nisser juist op de goede weg. Hij stond onder behandeling voor zijn alcoholver slaving en had inmiddels ook weer een geldig rijbewijs, aldus de advocaat. Rechter mr. D. Bakker vroeg zich ech ter af of de verdachte erin zou slagen op het rechte pad te blijven. Hij ver klaarde de auto van de Spijkenisser verbeurd. Als compensatie verlaagde Bakker de boete tot twaalfhonderdvijf tig gulden en legde hij van de achttien maanden rijontzegging er twaalf voor waardelijk op. Wel hield hij vast aan de geëiste celstraf van vier weken, waar van de helft voorwaardelijk. BROOp- EN BANKETBAKKERIJ Birkstraat 93 - Soest - Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 - Soest - Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A - Soest - Tel. 601 38 77 tv/audiomeubel blank gelakt staal 66x106x43 cm Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Op 22 september organiseert EVON (Eemlands Vrouwen Ondernemers Netwerk) een avond voor zijn leden over de juridische en fiscale gevolgen van rechtsvormen. Als ondernemer ben je je bedrijf in een bepaalde rechts vorm gestart, bijvoorbeeld als Een manszaak, Vennootschap Onder Firma of Besloten Vennootschap. Maar hoe zit het nu eigenlijk met aansprakelijk heid? Is de bestaande rechtsvorm fis caal wel de meest gunstige? Of wordt het tijd om van een VOF een BV te maken? Wat zijn eigenlijk de oprich- tingsvereisten? Op deze en andere vra gen krijgt men antwoord van Els Er- kens (AA-accountant) en Johanna van de Werf (advocaat). De bijeenkomst wordt gehouden in "Eetvilla van den Brink", Soesterberg- sestraat 122. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Voor leden is de bijeen komst gratis, voor belangstellenden f 10,-, te voldoen bij binnenkomst. Aanmelding bij het secretariaat van EVONJohanna van de Werf, Postbus 1391, 3800 BJ Amersfoort, tel. 035- 5417941 en fax. 035-5418807. Kom gerust wat dichterbij Elke BeoLab 8000 luidspreker heeft twee ingebouwde eindversterkers. Daarom noemen we dit een actieve luidspreker. De voordelen hiervan blijken onder andere wanneer u dichterbij komt. De kwaliteit van de weergave lijkt haast nog toe te nemen. U hoeft uw BeoLab 8000 dan ook niet in de verste hoek van uw kamer te plaatsen. Gelukkig maar, want daarvoor is hij veel te mooi. 3 jaar garantie BANG &OLUFSEN Burg. Grothestraat 9, Soest. Tel. 035 601 03 44 OOIT KIEST U VOOR MOOIST Op dinsdag 24 augustus, van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur, organiseert ROC De Amerlanden in haar vestiging te Soest een Open Dag voor volwasse nen die een educatieve opleiding of cursus willen volgen. Aan de Di Las sostraat 65 is dit het startsein voor het begin van het cursusjaar 1999- 2000 in de regio Soest, Baarn en Bunschoten. De Unit Educatie van De Amerlanden verzorgt in Soest, Baarn en Bunschoten verschillende cursussen "Nederlands voor Anderstaligen", intensief en min der intensief, overdag en 's avonds. Voor Nederlandstalige volwassen met meer dan vier jaar basisschool zijn er Algemeen Vormende Cursussen (AVC) met cursussen Nederlands, computervaardigheden, Engels en combinatiecursussen waarin ook reke nen en maatschappelijke oriëntatie zijn opgenomen. Het aanbod voor het cursusjaar 1999- 2000 is: Nederlands voor anderstaligen Het is mogelijk om op verschillende ni veaus cursussen Nederlands te volgen. Het cursusaanbod bestaat uit Neder lands, rekenen en maatschappelijke oriëntatie voor volwassen met beperk te vooropleiding. Voor volwassenen zonder vooropleiding zijn er lessen le zen en schrijven. Eveneens zijn er apar te lessen voor vrouwen die in het land van herkomst weinig opleiding hebben gehad. Het is mogelijk twee, drie of vijf keer per week een taalcursus te volgen. Voor meer informatie raden wij u aan een afspraak te maken. •Algemeen Vormende Cursussen Voor Nederlandstalige volwassenen met beperkte vooropleiding worden op talloze plaatsen diverse cursussen geor ganiseerd. Wil iemand beter leren lezen en schrijven of de kennis van zijn moe dertaal opfrissen of bijspijkeren, dan kan een cursus Nederlands worden ge volgd waarbij tevens computervaardig heden worden aangeleerd. Ook is het mogelijk een combinatiecursus Neder lands te volgen. In deze cursus is naast specifieke taalproblemen, aandacht voor rekenen en maatschappelijke oriëntatie. Op zondag 22 augustus is er een doop dienst in de Gereformeerde kerk (vrij gemaakt) aan de Parallelweg 1. Deze kerkdienst begint om 10.00 uur. Domi nee van Diggele hoopt deze dienst te leiden. Iedereen is van harte uitgeno digd om dit mee te maken. Dominee van Diggele zal in de preek ingaan op het thema: Wat is nu het doel van ons leven? En in deze kerk dienst zal de kleine Lisa gedoopt wor den door besprenkeling met water op haar hoofdje. Mits alles goed blijft gaan met moeder en kind. Haar ouders zijn blij dat zij door het teken van de doop hun geborgen weten bij God. Er is ook een kindercrèche aanwezig tijdens de dienst, 's Middags begint de dienst om 17.00 uur. Dan zal dominee Scheringa voorgaan. Op de aparte cursus kennismaken met de computer in Soest - in een ver nieuwd computerlokaal - leert men werken met enkele toepassingen van MS Office waaronder tekstverwerken in Word 6.0. In Bunschoten maken in het bijzonder ouderen kennis met de computer. Daar start de cursus "Oude ren aan de knoppen". Voor de cursus gevorderden Engels staat het lezen, luisteren en spreken van eenvoudige taal op het program ma. Een gesprek met de docent maakt uit of beginners in deze cursus kunnen instromen. Op alle genoemde cursussen kunnen cursisten met weinig vooropleiding te recht. De lessen De lessen worden meestal overdag en soms 's avonds gegeven. In de week van 30 augustus gaan de lessen van start. Kinderopvang Tegen een geringe vergoeding is er een mogelijkheid voor kinderopvang tijdens de lesuren overdag. Informatie en aanmelding: Di Lasso straat 65, tel. 035-6025771. Postadres: Postbus 176, 3760 AD Soest. Sommige wegen zijn een illusie. Na El Paso volg ik in New Mexico de vallei van de Rio Grande naar Las Cruces. Vandaar loopt een snelweg naar het westen. Mijn kaart zegt niet of er een oude parallelweg langs loopt. Dus vra gen. Ja, zegt een man, er gaat een fron- tage road helemaal naar Deming. Na 20 km is er een Indiaanse Trading Post annex benzinepomp. Daarna moet ik de snelweg over om mijn weg te vervol gen. Er is nieuw en soepel asfalt en ik denk New Mexico in twee dagen te kunnen doen. De weg gaat over in steenslag, buigt af en verdwijnt achter de horizon naar het oude Mexico. Te rug dus. Weer tussen de Indiaanse tierelantijnen zegt een man die een mijl verderop woont dat ik aan de andere kant langs de snelweg helemaal naar Deming kan rijden.... De dag daarop fiets ik nog eens 100 km door de bevloeide katoenvelden in de Rio Grande-vallei en sla linksaf. Ik kom terecht in Kingston waar een klei ne bevlogen gemeenschap een bed- and-breakfast-huis exploiteert. Wat is hun bevlieging? Huizen bouwen van strobalen. Op hun eigen terrein en in de wereld. Landbouw en nijverheid kun nen hand in hand het leven verbeteren "op planetair niveau". Voor dat doel geven ze een kwartaalblad uit dat, u raadt het al, "De laatste strohalm" heet. Lieve mensen zijn aardig, hele lieve mensen werken van de weerom stuit op mijn zenuwen en ik moest me zelf inhouden om de grap te vertellen die ik eens in een Amerikaans café las: "Bent u moe, uitgeput, alles zat? Eet een milieu-activist!" Dat Kingston is een unincorporated ge hucht. Er is geen gemeentebestuur en postkantoor. Voor water, gas en huis- afvalverwerking is men op zichzelf aan gewezen. De bevolking van 28 zielen beoefent de elementaire democratie. Eens in de maand komt men bijeen in het eigengebouwde gemeenschapshuis. De huizen van Kingston liggen aan één weg zonder straatverlichting. De enige lamp die 's nachts brandt, is bij de brandweer. Daarover heeft een be woonster in de volksvergadering ge klaagd. Zij weet zich gesteund door de staat die recentelijk een Dark Sky Or- dinance heeft uitgevaardigd, die ver plicht om rondstralende verlichting af te schermen. De duisternis in New Mexico wordt erkend als een waarde die een andere rijkdom openbaart: de prachtige sterrenhemel. Ik heb sinds ja ren de Melkweg weer gezien (de rugge- graat van het heelal, zeggen Indianen) en af en toe viel er een ster tussendoor. Op vrijdag de dertiende kwam ik in Arizona. Geen Grand Canyon en geen mysterieuze staketsels van Monument Valley, maar groene heuvels met de geur van Soester dennen. Pas op voor dieren, meldde een bord. Een hert in de berm blijft gewoon staan, als een auto hem passeert. Het beest flappert met zijn oren en wil de weg op. Daar nadert een ruisarme fietser. Hij keert zich om en verdwijnt tussen de bomen. En toch heb ik hem geen strobreed in de weg gelegd. Jan Postema, Safford, Arizona, 15 augustus 1999. Opstalverzekering steen/hard Fl. 0,75 o/oo Opstalverzekering steen/riet Fl. 2,00 o/oo Inboedelverzekering steen/hard vanaf Fl. 1,30 o/oo Inboedelverzekering steen/riet vanaf Fl. 1,90 o/oo natuurlijk bij: VOOR AL UW VERZEKERINGEN, FINANCIËLE DIENSTEN, HYPOTHEKEN EN PENSIOENEN Soesterbergsestraat 26 te Soest, tel.: 6029060 Internet: www.soesterondernnge.nl - info@soesteronderllnge.nl Sinds 1963 BOUWBEDRIJF SOEST WNVOB HdBouwgömnt MEER DAN 35 JAAR EEN BEGRIP IN DE BOÜW NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 3762 KE SOEST - TEL. (035) 601 50 73 - FAX (035) 601 74 96 De KNO-artsen Jongejans en Van der Wal van medisch centrum Mo lendael starten deze week met een nieuwe behandelingsmethode tegen snurken. Zij behoren hiermee tot de eerste KNO-artsen in Nederland. Deze behandeling, die somnoplastiek wordt genoemd, is geschikt voor pa tiënten bij wie het snurken veroor zaakt wordt door het in trilling ko men van het zachte verhemelte en de huig bij het inademen. De kans op succes is 75% a 80%. Somnoplastiek is een poliklinische be handeling die onder plaatselijke verdo ving plaatsvindt. Met een speciaal ap paraatje wordt de spier van het verhe melte op bepaalde plaatsen verwarmd. De spier trekt samen waardoor verlitte- kening ontstaat. Het verhemelte wordt hierdoor strakker/korter, zodat het minder trilt bij het ademen tijdens het slapen. De behandeling moet soms drie keer herhaald worden om het beoogde resultaat te behalen. Dit gebeurt dan met een tussenperiode van vier tot acht weken. Het is (nog) niet aan te geven hoelang deze behandeling effectief is. Wel is het mogelijk de behandeling na enkele jaren te herhalen. Er zijn verschillende vormen van snur ken. Eén daarvan ontstaat doordat het zachte verhemelte en de huig in trilling komen bij het ademen. Door het snur ken kan per nacht 10 tot 15 minder zuurstof door het lichaam worden op genomen. De gevolgen hiervan zijn onder meer vermoeidheid, koude voe ten, dufheid en benauwdheid. Door de verminderde zuurstofopname 's nachts kan zelfs ademstilstand (slaapapneu) optreden. Als dit regelmatig plaats vindt, kan dit schadelijk voor de ge zondheid zijn. Slaapregistratie Om een goed behandelplan op te stel len, kan de KNO-arts de patiënten, naast het verrichten van KNO-onder- zoek, adviseren een slaapregistratie te laten doen. Deze patiënten komen dan voor een slaapanalyse naar medisch centrum Molendael. Daar worden ze naar een rustige éénpersoonskamer ge bracht en aangesloten op registratie- apparatuur die speciaal ontwikkeld is voor slaap- en snurkproblemen. Deze apparatuur registreert de ademhaling, de geluidssterkte, de zuurstofverzadi- ging in het bloed, het hartritme en de lichaamspositie. Vervolgens maakt de computer een analyse van gegevens. Aan de hand van deze gegevens con stateren de KNO-artsen Jongejans en Van der Wal hoe de patiënt slaapt, snurkt en ademt. Vervolgens stellen zij een behandelplan op. Er zijn verschil lende methoden om aan het snurken een einde te maken. De nieuwste hier van is dus de "somnoplastiekmetho- de". Deze behandeling wordt niet ver goed door de zorgverzekeraar en kost in totaal ongeveer f 2.850,-. Meer in formatie over snurken staat op de ho mepage van het ziekenhuis: http:// molendael.ziekenhuis.nl. Groepen voor: Scholieren, jongeren én (echt)paren van beginners t/m topklasse. Groepen voor: Beginners en gevorderden. Scholieren, jongeren, (echt)paren of alleen. Introductiecursus f 42,50 Kom even langs of bel: (035) 541 33 19 Tussen 15.00 -17.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur Lt. Gen. van Heutszlaan 10 Baarn

Soester Courant | 1999 | | pagina 7