Tammer-rotonde blijkt in trek BcrKq Ruiter r 'Betrek monument De Vleugel bij reconstructie van straat' Mishandelen van ouderen vaak nog niet bekend onmm Slagadervernauwing van de benen Een bezoek van de taxateur, hoe gaat dat in zijn werk? 'Heer Bommel en de natuur' in kasteel Groeneveld De natuurlijke vijver Houdt slakken uit uw tuin! Hulpvt WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1999 SOESTER COURANT PAGINA 18 Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Cursussen millLDlJALOCMN Zonnehemel te huur wetgezichtsbruiner 3 weken f 150,- 6 weken f250,- R.WESTRA Zonnewijzer weg Man wordt onwel en overlijdt Auto door rood Geld gestolen uit moskee Tweemaal inbraak in supermarkt 1 Wegens succes verlengd Naakte vrouw regelt verkeer Snackbar opnieuw doelwit inbrekers Autokraker laat oog op radio's vallen Horloges weg uit winkelpand Vlag supermarkt bij spoor gelegd Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant i \/\/qENSDAG 2 Opleiding tot zorgassistent vanaf septeml Sinds op 14 juni de Tammer-rotonde voor het verkeer werd opengesteld,, kreeg de grindbak in het midden al drie keer bezoek van een auto. Alle drie keren bleken de bestuurders te diep in het glaasje te hebben geke ken. Dat de Tammer-rotonde ook nog de gelegenheid biedt om dronken auto mobilisten op te sporen, stond nog niet in het rijtje van de vele voordelen. Sinds zijn bestaan als een echte roton de konden drie bestuurders van een auto de bocht niet tijdig maken en be landden midden in de grindbak. On langs meende ook een 42-jarige Amersfoorter zijn auto daar te moeten parkeren, met het gevolg dat hij muur vast bleef zitten. Geen probleem, dan gaan we te voet verder, moet hij heb ben gedacht. Het hele spektakel werd echter gadegeslagen door een juist pas serende patrouille van de Brigade Ko ninklijke Marechaussee Soesterberg. Deze kreeg medelijden met de brok kenpiloot en gaf hem voor een verde re verzorging over aan de politie. Na onderzoek bleek dat hij te veel drank had genuttigd, wat werd gehonoreerd met een boete van 900 gulden, plus een rijverbod van zes uur en uiteraard het betalen van de aangerichte schade. De rotonde was die dag juist hersteld van een aanvaring de dag daarvoor, toen gepleegd door een 23-jarige inwo ner van de Domstad. Bij Tammer wachten ze in spanning af welke 'Keienvreter' of 'Domsteder' de vol gende zal zijn. Het is niet bekend of de vijfde in aanmerking komt voor een bij zondere vermelding, aangezien deze in dit tempo snel zal worden ingehaald door de tiende. "Wanneer men toch bezig is met de reconstructie van de Rademaker- straat, betrek dan direct daarbij de omgeving van het monument 'De Vleugel'. In eerste instantie werd het immers beloofd, dan is het nu tijd ge worden om het uit te voeren." Wim Koevoets is één van de leden van het comité, die aanzet gaf tot de op richting van het monument 'De Vleu gel' op de hoek van de Banningstraat en de Kampweg. Op 1 juli 1998 werd het feestelijk onthuld en van diverse zijden werden beloftes gedaan om het nog mooier te maken, maar die werden niet nagekomen. Koevoets: 'Ik was persoonlijk nauw betrokken bij de realisering van dit mooie monument. In de gesprekken met de beeldhouwer Jan de Baat, werd destijds overeengekomen en was het zelfs een vereiste dat het monument bij duisternis zou worden verlicht. Een extra bedrag was hiervoor in de begro ting opgenomen. Om een voor mij on begrijpelijke reden werd die verlichting ineens en zonder overleg van tafel ge veegd. Er werd gezegd dat het onmo gelijk was een verlichting te realiseren, die bestand is tegen vandalisme. Dat is natuurlijk nonsens, want kijk maar eens naar monumenten elders, dan zie je dat die allemaal van verlichting zijn voor zien. Maar zo'n verlichting vragen wij niet eens, slechts een lamp van één van de aldaar staande elektriciteitspalen en gericht op De Vleugel is meer dan vol doende. En dan de omgeving van het monument. Door de afdeling groen is ons bij de voorbesprekingen van het monument veel beloofd, maar ineens werden de gesprekken afgebroken. Als comité is ons door derden een bank toegezegd, maar die kan niet geleverd worden, omdat de beloofde aanpas sing niet is gerealiseerd. Ik heb Wet houder Bart Krol tijdens een gesprek over huurders en bewonerszaken hier over in kennis gesteld. Ik heb hem ver zocht om tegelijk het monument, dat een centrale plaats inneemt in het vliegdorp en een prominente entree van de Rademakerstraat kan zijn, met deze voorgestelde punten aan te pas sen", aldus Koevoets. In dit verband werden onlangs door onder andere de Verenigde Onderne mers Soesterberg (VOS) opmerkingen geplaatst. Zo werd voorgesteld om de bomen, die uit de Rademakerstraat moeten verdwijnen, te herplanten om en nabij het monument De Vleugel. Met de gemeente werden plannen be sproken, die zelfs op tekening werden uitgewerkt, maar sindsdien gebeurde er niets meer. Ruim vijf procent van de zelfstandig wonende ouderen is jaarlijks het slachtoffer van ouderenmishande- ling. Dat blijkt uit een uitgebreid on derzoek van mevrouw Comijs, waar op zij is gepromoveerd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Seniorenvoorlichter Piet Pieren: "Me vrouw Comijs is niet geschokt door de omvang van de ouderenmishandeling. Maar de ernst van de mishandeling schuilt in het feit dat bijna niemand weet dat het bestaat. De ernstige geval len van chronische mishandeling ko men voor bij hulpbehoevende ouderen boven de 75-jaar en dan vooral bij vrouwen. Kinderen, maar ook klein kinderen treiteren en slaan de vaak vol komen afhankelijke slachtoffers. Daar naast speelt de psychische- en geeste lijke mishandeling, veroorzaakt door toch ook al bejaarde kinderen van 58 jaarook een grote rol. Deze behandelen dikwijls hun hoogbejaarde ouders als onwetende, domme mensen in een ge spreksvorm die vernederend is en niet getuigt van enige vorm van respect en eerbied voor hun ouders. Daar na be zoeken ze de ouders niet meer en laten hen daardoor in grote eenzaamheid achter." "Bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest zijn in totaal ongeveer 360 vrijwilligers werkzaam, in een groeiend aantal werkgroepen ten behoeve van het wel zijn van de ouderen. Vanaf deze plaats ook alle hulde aan deze vrijwilligers. Mede door deze inzet van de vrijwilli gers wordt uitvoering gegeven aan het beleid van de overheid, dat er op is ge richt dat ouderen zo lang mogelijk in hun eigen woonomgeving kunnen blij ven wonen. Ondanks al deze inzet en de vele activiteiten, die voor de oude ren worden georganiseerd, wordt een bezoek en een goed gesprek met een eigen kind zeer gemist. Maar helaas komt het in onze samenleving ook voor, dat hoogbejaarden door jongere buren geïntimideerd en lastig worden gevallen, meestal over niets betekende zaken zoals overhangende takken, stin kende vuilnisbakken, niet goed ge snoeide ligusterhagen en andere erfaf- scheidings problemen'. Buurtbemiddelaars 'In de gemeente Gouda zijn al tweeën half jaar buurtbemiddelaars werkzaam. Buurtbemiddeling is afkomstig uit het Amerikaanse San Francisco. Daar wor den conflicten niet opgelost door de politie, maar door buurtbewoners zelf. Maar ook in ons land komt de politic niet gelijk opdraven bij kleine buurtru- zies, want de politie stelt dat zulks een civielrechtelijke zaak is. In Gouda heeft het project al zijn vruchten afgewor pen. Met ingang van volgend jaar krijgt Amersfoort ook buurtbemiddelaars. Zij moeten voorkomen dat burenruzies uit de hand lopen. Er gelden hierbij strik te regels. Partijen moeten elkaar met eerbied benaderen en laten uitpraten. Slaan, dreigen of schelden mag niet. Het herstellen van een goede commu nicatie tussen buren is het belangrijkste dat de bemiddeling kan bereiken. Vaak hebben de buren een beeld van elkaar dat niet overeenkomt met de werkelijk heid. Ruzie met de buren moet dus zo veel mogelijk worden voorkomen. Met belangstelling worden de projecten in Gouda en Amersfoort gevolgd", aldus de senioren voorlichter. Di Lassostraat 65% tel. 6022195 Nu deze week de scholen weer zijn be gonnen, laat de start van de cursussen bij de Volksuniversiteit ook niet meer lang op zich wachten. Donderdag 16 september, 19.00- 21.30 uur, kan men terecht voor de eerste informatieve avond van dit sei zoen met als onderwerp: De aankoop van een computer. Kosten: f 25,-. Vrijdag 17 september van 9.00-15.00 uur geeft mevrouw M. van Voorst een workshop Natuurlijke Decoraties. Men maakt twee werkstukken: een gans of eend van gaas, spagnum en klimop en een platte mand om aan deur of muur te hangen. Alle benodigde materialen voor de werkstukken worden door de docente verzorgd. Kosten: f 55,- f 50,- materiaal. Dinsdag 21 september, 9.30-11.30 uur, start de cursus Zelf de tuin onderhou den. In deze cursus krijgt men een schat aan informatie en adviezen op allerlei gebied en over de seizoenen heen. De cursus is een combinatie van theorie en praktijk. Een theorieles wordt steeds gevolgd door twee praktijklessen in cursistentuinen. De theorie wordt be handeld op 21 september, 18 januari en 11 april; de praktijklessen staan ge pland voor 5 en 26 oktober, 15 februari, 14 maart, 25 april en 16 mei. De onderwerpen die onder meer aan de orde komen zijn: grondverbetering, hoe maken we de tuin winterklaar en vooral hoe, waarom en wanneer moet er gesnoeid worden. Verder kunt u na tuurlijk uw eigen vragen aan de docente kwijt. Kosten: f 145,-. Voor informatie en inschrijving: Volks universiteit Soest/Soesterberg, Di las sostraat 65, 3766 EB Soest, tel. 6022195. Openingstijden: maandag van 13.00-16.00 uur en dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00- 13.00 uur. INFO PLUS computershop. De zaak voor al uw computer- printer- en fax benodigdhe den. Dillenburglaan 2a, Soest, tel. 035-6032224. Eindelijk kunt u ze snel en vakkundig laten reinigen^^ Voor mogelijkheden en prijzen, bel nu: TEL. 0294 - 252196 (ook voor de koop) TROPICAL (035) 542 23 92 Dorresteinwweg 60 Soest Telefoon 601 32 88 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdag na 12.00 uur GESLOTEN. Uit een achtertuin aan de Specht is in de nacht van vrijdag op zaterdag een zonnewijzer gestolen. Het kunstwerk heeft een waarde van vijfhonderd gul den. Met enige regelmaat treft de lezer in de Soester Courant een nieuwe rubriek aan, waarin specialisten van Medisch Centrum Molendael uitleg geven over bepaalde (veel voorkomende) aandoeningen. Dat gebeurt zoveel mogelijk in begrijpelijke en leesbare taal. In deze aflevering behandelt M.S. Verwey, (Vaat)chirurg Medisch Centrum Molendael, slagadervernauwing. Hart- en vaatziekten komen zeer veel voor. Met de toenemende vergrijzing van de bevolking is een verder stijging van deze aandoening te venvachten. Mensen met hartproblemen worden naar de cardioloog doorgestuurd, voor vaatproblemen aan de benen is de (vaat)chirurg de aangewezen spe cialist. Een afwijking van de slagaderen is meestal het gevolg van arteriosclerose. Bij arteriosclerose ontstaat een vettige afzetting en verkalking in de wand van een slagader. Het is een progressieve aandoening, waarbij de slagader in de loop van de tijd kan vernauwen en zelfs afgesloten kan worden. Het gevolg hiervan is dat er minder bloed kan door stromen. Zo krijgen de weefsels die van aanvoer via dat bloedvat afhanke lijk zijn te weinig bloed, dus zuurstof. Risicofactoren hierbij zijn roken, hoge bloeddruk, suikerziekte, overgewicht, te weinig lichaamsbeweging en een te hoog vetgehalte (cholesterol) in het bloed. Vaak is er een duidelijke familiai re belasting. Hart- en vaatziekten zijn onderdelen van dezelfde vaataandoe- ningen. Pijn Bij het lopen heeft het been meer bloed nodig voor de spieractie. Als de toevoer dan tekortschiet, ontstaat er een zuurstoftekort en pijn in het been, meestal in de kuit. Na korte tijd rusten verdwijnt de pijn weer en kunt u weer lopen, totdat de pijn opnieuw op treedt. Dit noemen we het zogenaam de "etalagebeen". Het kan ook zijn dat er zo weinig bloed naar het been stroomt dat u al pijn heeft als u been in rust is. Dit gebeurt dan meestal 's nachts. U kunt dan het beste uw been buiten het bed laten bengelen, want dat verlicht de pijn. In het uiterste geval wordt de doorbloeding zo slecht dat bijvoorbeeld het weefsel van de tenen versterft. Onderzoek Eerst gaan wij uw klachten verder ana lyseren. Daarbij wordende bloedvaten op toegankelijk plaatsen onderzocht. Met Doppler en Duplex onderzoek meten we de bloeddoorstroming. Met speciale fototechnieken kunnen we af beeldingen van de vaten maken waar op we kunnen zien welke behandeling nodig is. Daarnaast doen we bloedon derzoek om de risicofactoren te inven tariseren. Behandelingen Voor iedere patiënt met een slagader- vernauwing geldt dat hij/zij zeer drin gend met roken moet stoppen! Door gaan met roken verslechtert de situatie aanzienlijk. De slagadervernauwing verergert sneller en er zijn slechtere vooruitzichten voor het been en het hart. Alsnog stoppen met roken heeft zeker zin. Ook de andere risicofactoren van slagadervernauwing moet u se rieus nemen en zo veel mogelijk probe ren te beperkten c.q. te verminderen. Afhankelijk van de ernst van de situa tie en de plaats van de afwijking zijn er enkele behandelingsmogelijkheden: de niet-operatieve behandeling; het Dotteren; de operatieve behandeling. De niet-operatieve behandeling Als de vernauwing niet ernstig is, dan is het meestal goed mogelijk de situa tie aanzienlijk te verbeteren door het gebruik van bloedverdunnende medi cijnen en vooral door intensieve loop training. Hierdoor ontstaan er nieuwe bloedvaten die de bloedstroming her stellen. Wij spreken van "niet ernstig" als er nog een acceptabele loopafstand is voordat de pijn ontstaat en er geen sprake is van een rustpijn, nachtpijn of weefselversterf. Dit beleid heeft bij on geveer 65% van de patiënten een goed resultaat. Dotteren Als de klachten ernstiger zijn, dan kun nen we kijken of de vernauwing of de korte afsluiting met een ballonnetje kan worden opgerekt. Soms plaat; we hierbij een korfje (stent) in het bloedvat om deze open te houden. Hiervoor zijn eerst bloedvatfoto's (an giografie) nodig. Het is een weinig be lastende ingreep maar niet helemaal zonder gevaar. Het wordt in een korte (1-2 dagen) ziekenhuisopname ge daan. Operatieve behandeling Bij zeer ernstige klachten, zoals bij een zeer korte loopafstand, rustpijn of weefselversterf is een operatie noodza kelijk. Dit is ook nodig als de niet-ope ratieve of Dotterbehandeling niet tot het gewenste resultaat heeft geleid. Voor een operatie wordt u zeven tot tien dagen in ons ziekenhuis opgeno men. Er zijn verschillende operaties mogelijk. Zo kan het bloedvat ter plaatse van de vernauwing worden schoongemaakt en kan de vernauwde plek worden ver wijd. Bij de meeste verstopte slagaders wordt een omleiding (bypass) ge maakt, waarbij een kunststof vaatpro- these of een ader van uzelf wordt ge bruikt. De keuze van de operatie is van vele zaken afhankelijk en uw chirurg zal u daar verder over informeren. Deze operaties kunnen ernstige complicaties hebben en wij zullen dus niet zo snel hiertoe beslissen. M.S. Verweij (Vaat)chirurg medisch centrum Molen dael Op dit moment zijn de werkzaamhe den voor de herwaardering van alle onroerende zaken in de gemeente in volle gang. Een aantal inwoners van de gemeente heeft inmiddels al een bezoek gehad van een taxateur van Damastes, het taxatiebureau dat de gemeente bij deze activiteiten bij staat. Voor veel andere burgers van Soest zal dat in de komende tijd het geval kunnen zijn. Uiteraard heeft de taxateur zich te houden aan een aan tal gedragsregels. In dit artikel wordt nader ingegaan op deze regels. Wat mag de taxateur van u vragen? De taxateur kan zijn of haar werk doen op iedere werkdag, met uitzondering van de feestdagen. De taxateur mag zich alleen tussen 8.00 en 18.00 uur bij u melden, dus niet op een vroeger of later tijdstip. Op het moment dat hij of zij zich aan uw voordeur meldt, zal deze de reden aangeven waarom hij komt. Aan minderjarigen mag geen toegang worden gevraagd. Daarom zal de taxa teur soms vragen naar de leeftijd. Het legitimatiebewijs, vraag erom! Het spreekt vanzelf dat de taxateur be schikt over een legitimatiebewijs. Dit legitimatiebewijs is afgegeven door het college van burgemeester en wethou ders van Soest. In de meeste gevallen zal de taxateur het legitimatiebewijs al tonen als deze zich bij uw voordeur meldt. Wanneer dit niet het geval is, vraag er dan om. Mag u de taxateur de toegang weigeren Ja, dat mag. Wanneer de taxateur toe gang tot uw pand vraagt, staat het u ui teraard vrij de toegang te weigeren. U kunt ook vragen op een later tijdstip terug te komen wanneer een bezoek u op dat moment niet gelegen komt. Mocht dit het geval in de situaties waarin een afspraak met u is gemaakt, laat dit dan tijdig van te voren weten aan het taxatiebureau. U voorkomt daarmee dat de taxateur onnodig uw pand bezoekt. Wanneer het de taxateur niet is toege staan het pand te betreden dan zal de taxateur hiervan in zijn gegevens een aantekening maken. Het spreekt van zelf dat weigering de kwaliteit van de taxatiegegevens kan beïnvloeden. Hoe stelt de taxateur zich op bij een be zoek? Het spreekt voor zich dat de taxateur zich aan normale omgangsvormen heeft te houden. Hij of zij zal behoor lijk gekleed moeten zijn en behoort u ook correct te woord te staan. Wanneer u aan de taxateur toegang heeft ver leend zal hij of zij vaak een aantal vra gen stellen. Ook kan hij of zij vragen één of meer onderdelen van het pand te mogen bezichtigen. Hoe te handelen als u niet tevreden bent over het gedrag van de taxateur? In dat geval dient u zich zo spoedig mogelijk te wenden tot de afdeling Fi nanciën en Belastingen van de ge meente Soest. Bij voorkeur dezelfde dag nog, zodat de gemeente direct stappen in de richting van het taxatie bureau kan ondernemen. Gebeurt dit pas veel later, dan is het vaak niet goed mogelijk het gebeurde in beeld te bren gen. Men kan telefonische contact op nemen met de afdeling Financiën en Belastingen van de gemeente Soest door te bellen met het telefoonnum mer: 035-6093504. Een 73-jarige bewoner van Abrona, die met andere zorgvragers tijdelijk is gehuisvest op het voormalige Zonne gloren-terrein, is zaterdagmorgen on wel geworden en overleden. Hij was met enkele mede-bewoners op een ter ras aan de Van Weedestraat gaan zitten om wat te drinken. Na enige tijd viel hij plotseling uit zijn stoel. Hulpverleners legden hem in een stabiele zijligging en vervoerden hem naar het ziekenhuis, waar werd vastgesteld dat hij een na tuurlijke dood was gestorven. Op de Birkstraat en de Vondellaan heeft de politie woensdagmorgen toe zicht gehouden bij de begeleiding van schoolgaande jeugd door verkeersbri- gadiers. Tijdens de aanwezigheid van de politie negeerde een automobilist het rode verkeerslicht. Hij werd met een bekeurd. Een inbreker heeft zich vermoedelijk vrijdagnacht toegang verschaft tot de moskee aan de Parallelweg. Hij nam een geldkistje en de inhoud van de geldla van de telefoon mee. Vermist wordt een paar honderd gulden. Een supermarkt aan de Schrikslaan heeft in één nacht tweemaal bezoek gekregen van een inbreker. Na de eer ste inbraakpoging, die zover bekend geen buit opleverde, werd het raam van een kapot gegooide ruit proviso risch dichtgespijkerd. Om ongeveer vier uur 's morgens hoorden buurtbewo ners weer glasgerinkel, een van hen zag een jongen (met rood haar) en een meisje wegrennen. Uit de winkel wer den een krat bier en tabakswaren ge stolen. Kasteel Groeneveld verlengt de ten toonstelling "Heer Bommel en de natuur" tot en met 14 mei 2000. De tentoonstelling trok tot nu toe al meer dan 50.000 bezoekers. De tentoonstelling begint met een na gebouwd stuk van de salon van Heer Bommel, compleet met zijn oorstoel, de poef van Tom Poes en de open haard. Toen eind april Marten Toonder zelf de tentoonstelling bezocht, was hij onder de indruk maar ook zichtbaar ge amuseerd. Op het moment dat hij werd gevraagd om voor een foto te gaan zitten in de oorstoel van Heer Bommel zei hij met een glimlach: "Vreemd om in een getekende stoel plaats te nemen..." De tentoonstelling in Kasteel Groene veld - nationaal centrum voor bos, na tuur en landschap - gaat vooral in op het "decor" waarin de avonturen zich afspelen. Dit "decor" bestaat vaak uit geheimzinnige en meestal wat dreigen de landschappen die Toonder op zijn magistrale wijze vormgaf. Als je goed kijkt is er meestal meer aan de hand met de natuur van Heer Bom mel. Vaak bepaalt de natuur de context van het verhaal. Soms lijkt de natuur een karakter te zijn, een speler tussen de andere figuren die zelf ook een pro minente rol opeist. In elk geval is het landschap in de strip een fenomeen waarop wordt gereageerd. Zo veroor zaakt de toestand van de natuur regel matig wendingen in het verhaal. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur; zaterdag, zon- en feestdagen 12.00-17.00 uur. Maandag gesloten. Veel mensen vinden het leuk om in de eigen tuin een vijver aan te leggen. De aanleg en het onderhoud van een vijver is echter niet eenvoudig. Om tegenvallers te voorkomen is een goe de voorbereiding nodig. Milieu Cen traal geeft informatie en tips om een vijver aan te leggen zonder het milieu onnodig te belasten. Vijvers bieden een natuurlijke woonomgeving voor verschillende diersoorten. Om te zor gen dat dit stukje natuur in de tuin het milieu niet onnodig belast is het verstandig op een aantal zaken te let ten. De bodem Kunststofbodems zijn in folievorm of als voorgevormde bakken verkrijgbaar. De speciale vijverfolies zijn verkrijgbaar van EPDM, PE en PVC. EPDM-folie gaat zeker 20 tot 30 jaar mee. Polyethy- leenvijverfolie (PE) heeft een minder lange levensduur. PVC ligt daar tussen in. EPDM is wat milieubelasting betreft vergelijkbaar met PE, maar door de aanzienlijk lange levensduur is het mi- lieuverantwoorder. PE is beter recycle baar en bevat minder milieubelastende stoffen dan PVC. De voorgevormde bakken zijn van polyethyleen (PE) of van polyester met glasvezel. Ze zijn eenvoudig te verplaatsen, zodat ze op nieuw kunnen worden gebruikt, maar zijn, vanwege het vaak kleine formaat, niet voor iedere natuurlijke vijver ge schikt. Water Voor de vijver is kraanwater het best. Regenwater is te zacht en te zuur voor een nieuwe vijver. Voor de planten- en dieren is hard water het meest geschikt. De kwaliteit van leidingwater is goed voor een vijver. Aparte toevoeging van waterverbeterende stoffen is niet nood zakelijk. De verontreinigingen, waar over fabrikanten van waterverbeteren de stoffen spreken, zijn zo gering dat deze te verwaarlozen zijn. Biologisch evenwicht Een vijver vereist, bij een goed biolo gisch evenwicht, weinig onderhoud en behoeft geen toevoeging van extra (chemische) stoffen. Voor een goed evenwicht zijn bacteriën nodig. Deze zetten oud materiaal om in bruikbare stoffen voor planten en dieren, in combinatie met zuurstof. Daarom moe ten in een evenwichtige vijver voldoen de zuurstofproducerende planten staan. Fonteinen en filters Voor het gebruik van fonteinen en fil ters is een pomp noodzakelijk. Deze kost fossiele energie, tenzij de pomp op zone-energie werkt. Een filter reinigt het water, dat door de activiteit van vis sen vervuild kan raken. Een goede biologisch evenwicht en niet teveel vis sen kan voorkomen dat water vervuilt en een filter nodig is. Voor meer informatie over het aanleg gen van een vijver en het bestellen van het gratis themablad 'tuinvijvers' kunt u bellen met Milieu Centraal: 0900- 2025445 (30 cpm.). Weggebruikers keken woensdagmor gen vreemd op, toen ze op het Nieu- werhoekplein een naakte vrouw het verkeer zagen regelen. De opzienbaren de dame, die in het asielzoekerscen trum woont, was vergeten haar medi cijnen in te nemen en bleek in de war te zijn. Voor de tweede keer in korte tijd is een snackbar aan de Zuidpromenade doel wit van inbrekers geweest. Nadat de eerste keer een kassa werd gestolen, haalden de nachtelijke bezoekers nu de gokautomaat leeg. Daarin zat 1500 tot 2000 gulden. Uit de kassa werd nog eens vijfhonderd gulden gegrist. De in brekers lieten een grote troep achter. Ze hadden vleeswaren en zakjes op de grond gegooid en de diepvrieskast en de softijsmachine open gezet. Op een parkeerterrein aan de Van Weedestraat is uit de auto van een Soester de radio gestolen. Dat gebeur de vorige week dinsdag. Korte tijd la ter werd ook de auto van een Hilver summer opengebroken. Hij mist zijn autoradio, waarvan het frontje later werd teruggevonden op het Kerkpad. Uit een winkelpand aan de Schrikslaan zijn vorige week enkele horloges gesto len. De dader kwam binnen door een raam te forceren. Aangifte werd gedaan door een zestigjarige Soester. De politie heeft vrijdagmorgen rond vier uur een vlag verwijderd, die dicht bij de spoorwegovergang op de Paral lelweg was gelegd. Het doek was weg gehaald bij een supermarkt. Wie kent ze niet, die trage glibbers die vooral na een regenbui uit alle hoeken en gaten tevoorschijn ko men? Slakken kunnen flinke schade aanrichten in de tuin. Jaarlijks gaat in Nederland zo'n 7.000 kilo slak- kenbestrijdingsmiddel over de toon bank. De particuliere sier- en moes tuinder gebruikt hier per jaar onge veer 5.000 kilo van, beduidend meer dus dan de professionele sector. Slakkenbestrijdingsmiddelen zijn helaas ook giftig voor die dieren die u wel graag in uw tuin ziet. Egels, padden en vogels helpen bij het slakvrij houden van uw tuin, maar kunnen sterven na het eten van vergiftigde slakken. Milieu Centraal geeft informatie over de tallo ze methoden om de overlast van slak ken binnen de perken te houden zon der gif te gebruiken. Slakken richten vooral schade aan aan jonge plantjes, die daartegen niet be stand zijn. Grote planten kunnen best tegen een beetje slakkenvraat. Gevoe lige planten kunt u beschermen door een barrière rond de plant aan te bren gen. Slakken kruipen niet graag door droge, scherpe producten, zoals grind, kalk, zaagsel, honden- of mensenhaar, gesteentemeel, hulstbladeren, fijnge maakte eierschalen en houtas. Strooi rond de plant een randje van ongeveer 5 centimeter breed. Ook gazonranden en speciale slakkenranden houden de slakken op afstand. Er is een goede kans dat de geur van Oostindische kers, salie, hysop, tijm, knoflook en tomaat slakken op een af stand houdt. Slakken houden zich graag op in vochtige plekken, zoals on der tuinafval. Daarom is het verstandig de tuin op te ruimen en zo min moge lijk hoopjes (tuin)afval te laten liggen op plekken waar slakken veel schade kunnen aanrichten. Vangen van slakken Naaktslakken kruipen overdag weg in een vochtige schuilplaats. In de tuin kunt u dit soort schuilplaatsen maken, zodat u de slakken overdag kunt weg vangen. Een paar voorbeelden: Dak pannen, rabarber- en koolbladeren, vochtige planken en stenen. Doden van slakken zonder bestrijdingsmiddelen Slakken zijn dol op bier en melk: er zijn overdekte slakkenvallen te koop die met bier of melk kunnen worden ge vuld. Slakken die erin kruipen, komen er niet meer uit waarna ze verdrinken. U kunt ook zelf slakkenvallen maken door jampotjes in te graven. Nadeel is dat ze nier meer werken tijdens en na een regenbui, als de slakken juist erg actief zijn. Tegenwoordig zijn in tuin centra aaltjes te koop die op de slakken parasiteren en ze doden. Dit is een bio logische bestrijdingsmethode. Voor meer informatie over hét milieu vriendelijk bestrijden van slakken, mol len, mieren, bladluizen en wespen of het bestellen van een gratis themablad hierover kunt u bellen met Milieu Cen traal; 0900-205445 (30 cpm.). Doordat steeds meer out nisch zieken zorg nodig de behoefte aan 2 groeien. De hulpverlene wel in verzorgingshuizen tuaties ingezet. In een intensief prograir tig avonden worden me om hun oudere, vaak ee mens de helpende hand cursus basiszorgverlening tember en wordt gegevi foort. Daarna kunnen de ten zelfstandig en/of in met anderen aan het wer Meer informatie over de werk van zorgassistent is v Annelies Bakker, tel. (tussen 9.00 en 12.00 ui Weekend-opvangdien Maatschappelijke Diens Hulp in dringende moe zaterdag, zondag en algei feestdagen, tel. 6245555 Stichting Hulpdienst l Hulp aanvragen dagelijk en 10.00 uur, tel. (034i 352097. Nazorg borstkankerpa Informatie: Borstkanker i trum Utrecht (BIC), 2319924, di. t/m. vrij. uur. Vrouwenspreekuur Iedere donderdag 20.0 Stadsring 31A Amersfoort, tel. (033) 4( anoniem wilt blijven kan Meidentelefoon Voor specifieke meis; Maandag 19.00-21.00 u 16.00-18.00 uur; dond 21.00 uur, tel. (030) 23: t Vrouwen in de Bijstam Vrouwen die problemen l terrein van de bijstand mee terecht bij de werkgi in de Bijstand, telefoni 12.00-13.00 of na I8.O1 tel. 6017431 of 6018555 Spreekuur: elke 2e vri maand, 10.00- 11.30 uur nationaal Vrouwencentn 313. Slachtofferhulp Soest Praatpaal en vraagbaak i fers van misdrijven en ver len, tel. 6027719. Slachtofferhulp Eemla 24 uur per dag telefonisi voor Soest, Soestdijk tussen 7.00 en 23.0 6027719; tussen 23.00 via de meldkamer van de se politie, tel. 033-46661 Al-Anongroep Soest Steun aan familie van deg matig veel drinkt of dronk (Soest) of 5415474 (Baa Ouders van een overlei Landelijke zelfhulporgai tactadres: Eveline Mossc straat 543, 3765 XR 6014310. Thuishulpcentrale Eer De THC biedt partners e dementerenden, van chr< en ouders van verstandeli; •ijk gehandicapte kinderi actief of passief oppassen •igers. Informatie: tel. C Contactpersoon Soest: Backer, tel. 6023146. Stichting Thuiszorg Ee voor verpleging en verzc huren, en kopen van verp voedings- en dieetvragen debureau voor zuigelinge: •el. (033) 4600046. Maatschappelijk Werk Spreekuur op werkdagen en 10.00 uur, Burgen thestraat 74, tel. 6036801 Jongerenspreekuur G< Voor jongeren van 12 tot dag 15.30-16.30 uur, 2 Amersfoort. Psjrchoprofylaxe Stichting Psychoprofylax ding op de bevalling. Con v-d. Poll, Clauslaan 23,37 iel. 6031396. Steunpunt Rouwverw e.o. Contactadres: Nelleke W Brinkweg 18, 3761 Et 6022122 (9.00-11.00 6014310. Vrijwilligers Vacatureb informatie over vrijwilligei ^eg 311, dinsdag, woens derdag 9.00-12.00 uur, t< Anonieme Alcoholiste A.A.-werkgroep Soest, d veenbesstraat 2: dinsdag dur. Informatie: tel. (034i (035) 6021558. A.A.-werkgroep De Weg ^serweg 10, Baarn: m iiv, Uur- Informatie 6013027 en 6022937. £wangerschapstelefoo ?or Pr°blemen rondom dagelijks 13.00-li {03s) 6260660.

Soester Courant | 1999 | | pagina 18